פיימונטה: המלצות מהחבל המרהיב בצפון איטליה, שאולי עוד לא הכרתם

זה הזמן להכיר את חבל פיימונטה, השוכן בצפון-מערב איטליה. אזור יפהפה המוקף הרים, יערות, כרמים והכל בניחוח איטלקי אמיתי. גלעד צ'כובר, מדריך מקומי ומעריץ של פיימונטה, לוקח אתכם למסע טעימות, להכרת יעדים חדשים באיטליה
גלעד צ'כובר
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: פיימונטה: המלצות מהחבל המרהיב בצפון איטליה, שאולי עוד לא הכרתם
@Depositephotos/monticello

על פיימונטה כבר שמעתם?

דמיינו לכם טיול רגלי על הר גבוה עם מי מעיין בבקבוק חד פעמי, פוקצ'ה עם פרושוטו וחתיכת גבינה. בלי עצירות עד הפסגה, עדיף גם לא לדבר יותר מדי. מגיעים לאגם, עושים שם הפסקה ואף תופסים תנומה, יורדים חזרה. דמיינו גם הליכה נינוחה בעיר בארוקית עם רחובות עתיקים מרוצפים, שווקי מהגרים תוססים, בתי קפה אריסטוקרטיים, מוזיאונים ומאפיות. עושה לכם חשק? איך לא! הכירו את חבל פיימונטה (Piemonte), שכמו איטליה כולה, מציע מבחר מכל אלה ואף יותר – רק בלי עומס התיירים הגודש את רוב רובה של ארץ המגף הפופולארית.

אם חשקה נפשכם להכיר יעדים נוספים באיטליה, הרשו לי להכיר לכם חבל בו אני מרגיש בבית, ורבים אחרים טרם גילו. חבל פיימונטה משתרע על שטח ענקי של כ-25,402 קמ"ר (4,000 קמ"ר יותר משטחה של מדינת ישראל כולה, הדחוסה לאורך), מוקף רוב צדדיו ברכסי אלפים מעוררי השראה והתרגשות (מון בלאן, מישהו?), ובמרחק צנוע אל הים.

כשאני שואל "אז איפה היית בפיימונטה?" וכבר מצפה לחלוק חוויות, התשובה מתבררת כאגם גרדה, אגם קומו ואגמים נוספים. אזור האגמים אכן רוכב על הגבול המזרחי של חבל פיימונטה (מבחוץ), אבל צריך להיכנס קצת יותר פנימה כדי להגיד שבאמת הייתם שם. כשתגיעו לפיימונטה תדעו, שכן תנועת התיירים קטנה יותר, אך רמת השירות וההיצע לא נמוכה יותר משאר ערי הדגל של איטליה.

השם ניתן לאזור עוד בתקופה הרומית ויתכן שאפילו לפני כן, ומשמעותו "לרגלי ההרים". חבל זה הושפע רבות משלטון בית סאבויה הצרפתי, שכונן את בית המלוכה שלו ב-1583 בטורינו (Torino), בירת החבל מאז ומעולם. חשיבותה האסטרטגית של טורינו ופיימונטה כולה, על הדרך לצרפת, הפכה אותה ליעד מבוקש, ואכן רבו על החזקה בה האוסטרים, נפוליאון וכמובן בני סאבויה שזכו בה שוב ושוב ושימרו את שושלת מלוכתם עד סוף מלחמת העולם השנייה.

טורינו: בירת החבל היפה

אופי בירת החבל טורינו (Torino), אם כן, מושפע עמוקות מסגנון הבארוק שפיאר את חצרות המלוכה ורחובות מרכז העיר החל מהמאה ה-18 ועד היום. היא אפילו הייתה בירתה הראשונה של איטליה המאוחדת ב-1861!

רק צאו להליכה ב-Via Po המסוגננת. לכל אורכה אפשר ללכת תחת פורטיצ'י (Portici), גגונים החצובים באבני הבניינים, ותכליתם הייתה להגן על האצילים ועל אנשי הממון מן הגשם והשלג, בזמן שהלכו ברחוב. הרחוב הרחב, משובץ פורטיצ'י שכאלה, עמוס כל טוב - בתי קפה אלגנטיים עתיקים ומודרניים, כמעט בכולם מגישים גם ארוחות (Aperitivo), בדרך כלל בערב. יש גם חנויות ודוכני ספרים בכל פינה וכן חנויות של פאנקיסטים וקרטוגרפים. הרחוב מסתיים בפיאצה ענקית, עמוסה בבתי קפה וגלידריות אף היא.

מעברה השני של הפיאצה זורם נהר הפו (Po), הנהר הארוך ביותר באיטליה, שזורם ממרומי האלפים ב"מישור המלך" ועד הים האדריאטי (בקרבתה של ונציה) – לאורך רוב צפונה של איטליה, החלק היבשתי הרחב ביותר של המדינה.

פנים נוספות לעיר, שלא גורעות מאופייה המעודן, הן אלה של היוזמה התעשייתית שהכתיבה את הקצב העירוני החל מראשית המאה ה-20 ועד סופה. הקצב הפך מוואלס לטכנו וביטים קשוחים של מכונות! בזמן זה ג'ובאני אניילי הקים את העסק שלו בשם Fabbrica Italiana Automobili, לאחר מכן הוסיף את אזכור העיר טורינו (T) וכך הוקמה לה FIAT! המפעל המשגשג משך אליו עובדים מכל המדינה והשאיר אותה במשחק של הזמנים המתקדמים. טורינו, כמו רבות מערי העולם הגדולות, מלאה ניגודים – אמנותית ותעשייתית, ירוקה ואפורה, אקדמית ועממית, ועוד.

מדובר בעיר מתויירת למדי אבל בעיקר מגיעים אליה השכנים מצרפת או מגרמניה, ובשנים האחרונות יותר תיירים מאסיה. כדאי לציין שעם רכישתו של כריסטיאנו רונאלדו בידי קבוצת הכדורגל המקומית והפופולרית בטירוף יובנטוס לפני מספר חודשים, צפוי ערכה התיירותי של העיר לעלות, ויכול להיות שאלמוניותה היחסית והמיטיבה במפת התיירות העולמית כבר בדרך להתפוגג.

ויש גם אוכל נהדר בשוק המרכזי של העיר – Mercato Metropolitano: 

עוד שתי עיירות מקסימות בחבל פיימונטה

העיירה סאלוצו (Saluzzo) הייתה גם היא מושב של בני סאבויה והעיר העתיקה שלה מקסימה. אפשר לתור אותה ברגל דרך מאות מדרגות המובילות לפנורמה יפהפייה או ברכב המוביל לראש העיר, למצודה, ומשם ברגל מטה אל העיר החדשה. הכנסייה שנמצאת כמעט בראשה של העיר העתיקה, סאן ג'ובאני, היא אחת מהיפות שראיתי בשתי עיניי. חשוכה כמעט כולה גם באמצע היום, ונדרשות מדרגות כדי לרדת אל חללה המרכזי – מבנה כזה לא סביר שראיתם הרבה. מתוך שדרתה המרכזית של הכנסייה אפשר לצאת דרך חצר פנימית ולהיכנס לבר של בית מלון 5 כוכבים המחובר לכנסיה.

בעיירה קונאו (Cuneo) הנמצאת בדרום פיימונטה, לרגלי האלפים הקוטיים, אפשר להלך בעיר העתיקה לאורכה של ויה רומא, להתפעל מהבניינים המשוחזרים למופת משני הצדדים ולשמוע סיפורים על פרטיזנים אמיצים. בעיר זו פעלו חוליות לוחמים אנטי-פשיסטיים רבים ושמעו של המקום יצא למרחקים.

הפרטיזנים נלחמו ברחובות קונאו, נסוגו להסתתר ולהתחמש באלפים הסמוכים ולא אחת חוסלו ברחובות העיר העתיקה – על כן לוחות הזיכרון המוצבים במקומות בהם נערכו ההוצאות להורג עצמן. הייתה זו תקופה מסוכסכת מאוד בקרב העם האיטלקי, ותהום הייתה פעורה בין אלה שהחליטו להצטרף ללחימה נגד הפשיזם ואלו שלא רצו לסכן את חייהם ונחשבו משתפי פעולה בעיני הפרטיזנים – הוצאות להורג נערכו גם בין יושבי הכפרים וגם לאחר המלחמה.

ההרים שמסביב לפיימונטה

אחרי ששמעתם על ערים, תרבות, קפה ויין – הגיע הזמן לעלות להרים, שם הכול כפי שהיה לפני מאות שנים, פרוע ומרהיב ביופיו. הפיימונטזים אוהבים לטייל בלי לשאת דברים רבים עליהם ובלי לעצור באמצע הדרך – כיאה לשוכני הרים. רכסי האלפים המאגפים את חבל פיימונטה לכל צדו המערבי הם שמורות על גבי שמורות של יערות ענק, אזורי פרא שבתקופת השפל התיירותית,שקטים במיוחד ללא נפש חיה למשך קילומטרים – אולי פה ושם איזה אבא ובת, מקסימום. בין אם באלפים הקוטיים או באלו שבעמק אאוסטה הפונים לכיוון שוויץ תמצאו מסלולים רבים וריפוג'י (מקומות לינה בדרך) שבעונת התיירות חובה להזמין מראש.

איך מגיעים ומתי כדאי לבקר בחבל פיימונטה?

בטורינו קיים שדה תעופה בינלאומי אולם כיום לא נוחתות שם טיסות ישירות מישראל. ניתן להגיע באמצעות טיסה ישירה למילאנו (שמפעילות מספר חברות תעופה כמו אל-איטליה, אל-על וגם חברטת הלואו קוסט ריינאייר ואיזי ג'ט). משם מדובר בנסיעה של כשעתיים באוטובוס, ישירות משדה התעופה מלפנסה במילאנו או שדה התעופה ברגמו הסמוך לעיר. ממרכז מילאנו ניתן להגיע ישירות ברכבת מהירה, בנסיעה של כשעה. נסיעה ברכב פרטי תיקח לכם כשעה ו-40 ממילאנו, לאזור בירת החבל – טורינו.

העונה האופטימלית, לדעתי, היא ספטמבר-אוקטובר, אם כי גם תקופת האביב טובה – אבל עשוי כבר להיות חם למדי. בכלל, חבל פיימונטה הוא ברובו עמקים ולכן כשחם - חם על אמת, ומזגנים זה מין אביזר שרק לאחרונה מתחיל להכות שורש בבתים ולא רק בבנקים. הפתרון לכל החום הזה – לחפש ערוץ נחל, ויש רבים כאלה, ולהצטנן שם בצל ובמים הצלולים, לאכול פוקצ'ה טרייה שהבאתם בדרך ומי מעיין שמילאתם מברז בתחילת המסלול – ככה מטיילים בפיימונטה.

לתחילת הכתבה

הכותב גלעד צ'כובר התגורר תקופה באזור, מוסיף לחזור אליו תכופות, מהלך בכל הזדמנות בשדותיו ובעיירותיו, דובר את השפה ומכיר את הדרכים. מייעץ ומדריך בעצמו, מידע נוסף עליו באתר Piemontours »

עשינו לכם חשק לטייל באיטליה? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

הזמנת חופשה לאיטליה

כתבות מומלצות עבורך על איטליה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם