ונציה - אטרקציות מרכזיות בעיר

ונציה היפהפייה היא אחד היעדים האהובים ביותר על תיירים המגיעים לאיטליה. קבלו סקירה של האטרקציות המובילות שיש לעיר הזו להציע: כיכר סן מרקו המפורסמת, פאלאצו דוקאלה, מוזיאונים, גנים שונים ועוד
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: ונציה - אטרקציות מרכזיות בעיר
© איתמר ברק

כיכר סן מרקו והאתרים שבה

כיכר סן מרקו (Piazza San Marco): ידועה כ"כיכר העיר" ובה ניצבת הבזיליקה המפורסמת. נפוליאון תיאר את הכיכר כטרקלין המרשים ביותר באירופה. את הכיכר תוחמת הבזיליקה יחד עם בתי המשפט והליברריה וקיה (Libreria Vecchia), שהיא הספרייה העתיקה בה נמצא המוזיאון לארכיאולוגיה וספריית מארצ`יאנה. את הכיכר מאכלסות תמיד להקות של יונים והתיירים שאוהבים להצטלם איתן.

בזיליקת סן מרקו ומגדל הפעמון (Basilica di San Marco): הבזיליקה הוקמה כמשכן לגופתו של מרקוס הקדוש, שנגנבה ממקום קבורתה במצרים על ידי שני סוחרים ונציאנים. המבנה העומד כיום נבנה במאה ה-11 בסגנון ביזנטי ובמשך 500 שנים עוטר בפסיפסים וקישוטים נוספים. סוסי הארד המפורסמים העומדים כיום הם העתקים של המקור, שנפל שלל בידי הונציאנים בעת ביזת קונסטנטינופול בשנת 1204.

יש אפשרות לעלות למגדל הפעמונים של הבזיליקה, שנבנה במאה ה-10 ומתנוסס לגובה של 99 מטר. הביקור בתוך הבזיליקה אורך כעשר דקות אולם התורים בכניסה יכולים להיות ארוכים הרבה יותר. על כן, ניתן לתאם מראש באתר האינטרנט של הבזיליקה כניסה בשעה מוסדרת, לקבוצה של עד חמישה אנשים, עד 48 שעות מראש. יש להגיע בלבוש צנוע, אין להכניס תיקים מכל סוג והצילום אסור לחלוטין (וידאו או סטילס). ישנו מקום מסודר אליו תופנו על מנת להפקיד את הדברים ולקבלם בתום הביקור.

פאלאצו דוקאלה (Palazzo Ducale): בכיכר סן מרקו נמצא גם מעון העבר הרשמי של הדודג'ים (שופטים עליונים) - ארמון הדוג'ה, שהיווה עד סוף המאה ה-19 את מקום מושבה של ממשלת ונציה ואת מעונם של פקידי ממשל רבים. באותו מבנה ממש שוכן גם בית הכלא (כנראה עבור מי שמואשם במשפטים הנערכים בקומות העליונות). הארמון המקורי נבנה במאה ה-9 והוא הורחב ושופץ לאורך השנים וכיום משמש ברובו כמוזיאון. אורך ביקור מומלץ: כשעתיים עד שעתיים וחצי.

מגדל השעון (Torre dell'Orologio): ברגע שתיכנסו אל כיכר סן מרקו, תבחינו מיד במגדל העתיק הזה, אשר נבנה בשנת 1496. המנגנון המפעיל את השעון כיום הוא אותו המנגנון המקורי מיומו הראשון של השעון. בראש המגדל עומדים שני ה”מוּרים”, המכים בפעמון בכל שעה עגולה. ניתן לסייר בתוך המגדל וללמוד על המנגנון העתיק. שימו לב – ילדים בני 6 ומטה לא יכולים להשתתף בסיור.

 • כתובת: כיכר סן מרקו.
 • מחיר: 12 אירו למבוגר. לילד עד גיל 14, סטודנט ופנסיונר  7 אירו. 
 • אתר אינטרנט: https://torreorologio.visitmuve.it/en/home/

גשרי ותעלות ונציה

גשר האנחות - פונטה דה סוספירי (Ponte dei Sospiri): מאחורי כיכר סן מרקו נמצא “גשר האנחות”, המחבר בין הארמון לבית הכלא העתיק. כיום מעורר הגשר רגשות רומנטיים בשל הקשר לקזנובה, יליד העיר שנכלא כאן, אך הגשר היווה איום על האסירים שדרכו נלקחו להוצאה להורג. מיקום: מאחורי כיכר סן מרקו.

גשר רילאטו (Ponte di Rialto): גשר ריאלטו הוא אחד הסמלים המוכרים של ונציה וההיסטוריה שלו הולכת 800 שנים לאחור. הגשר הנוכחי עומד במקום משנת 1591 והוא החליף גשר קודם, אשר קרס קודם לכן. הגשר היפה עוצב על ידי אמן בשם אנטוניו והוא גבר במרכז העיצוב על שמות גדולים כמו פלאדיו ואפילו מיכאלאנג'לו, בכבודו ובעצמו. על הגשר כיום נמצאות חנויות מזכרות ותכשיטים רבות ובסמוך לגשר פועל שוק ריאלטו. מיקום: סאן פולו. תחנת ואפורטו Rialto.

הגראנד קאנאל (Canalazzo): תעלת המים המרכזית של ונציה, החוצה את העיר לשני חלקיה - המערבי והמזרחי. לאורך שתי גדות התעלה, מצויים הבתים העתיקים עם החזיתות היפות ושם מתרחשת רוב הפעילות בעיר. הדרך הטובה והנעימה ביותר להתרשם מן המראות היפים סביב, היא לעלות על אחד מקווי הוופורטו העוברים במימי התעלה ופשוט להשקיף ולהתבונן. דרך רומנטית יותר (אך גם יקרה בהרבה) ליהנות משיט בתעלה היא לעלות על אחת הגונדולות. כמובן שניתן גם לטייל ברגל לאורך גדות התעלה.

רוצים לצאת לשייט בגונדולה ולעבור בין תעלות העיר? היכנסו לפרטים »

מוזיאונים וגלריות

מוזיאון פגי גוגנהיים: המקום שכיום משמש כמוזיאון עם אוסף נפלא של אמנות מודרנית, שימש בעברו כביתה של אשת החברה פגי גוגנהיים (מאז 1949 ועד מותה בשנת 1979), שהייתה אספנית ופטרונית של אמנות. האוסף האמנותי ב”היכל” מכיל 200 ציורים ופסלים, שמייצגים תנועות באמנות המאה העשרים. אל תתפלאו אם כן למצוא פה פיקסו, מייצגו של הקוביזם, ועבודות של שאגאל, דה קיריקו, דאלי, קנדינסקי, קלה, מירו, בייקון, מגריט ועוד. הפסלים ברובם מפוזרים בגן.

 • כתובת: Palazzo Venier dei. המוזיאון יושב על הגראנד קאנלה והכניסה היא מ- Fondamenta Venier. תחנת הוופרטו Accademia.
 • מחיר: 15 אירו למבוגר. ילדים עד גיל 10 נכנסים בחינם.
 • אתר אינטרנט: www.guggenheim-venice.it 

מוזיאון האקדמיה (Galleria dell'Accademia di Venezia): אוסף הציורים במוזיאון נותן תמונה על האמנות הוונציאנית מאז תקופת ימי הביניים דרך הרנסנס ועד הבארוק. הבסיס לאוסף הוא באקדמיה לאמנות יפה שנוסדה בשנת 1750. בשנת 1807 העשיר נפוליאון את האוסף, כשהעביר יצירות מכנסיות ומנזרים.

בעת ביקורכם, מומלץ לחפש כמה יצירות חשובות שמראות על התפתחויות שהתרחשו בעולם האמנות הוונציאני. “הכתרת הבתולה” שצייר פאולו ונציאנו (1325) ומולו “הכתרת הבתולה” של מיכאל ג'יאמבונו, מראות את השפעת האמנות הביזנטית על הציירים הוונציאנים. חגיגה בבית לוי” מאת פאולו ורוניזה (1573)דיוקן המדונה עם קדושים נוספים של בליני (1487) ו-”הנס של מרקוס הקדוש” (1548) מספרות על הרנסנס הוונציאני, שאמנם הגיע מאוחר לוונציה, אך היווה מתחרה למקבילו בפירנצה וברומא.

עוד במוזיאון: “חגיגה בבית שמעון” (1629) המהווה דוגמה לבארוק הוונציאני, יצירות של ג'מבטיסטה טייפולו (Giambattista Tiepolo), גדול ציירי ונציה במאה ה-18, זוקרלי (Zuccarelli), שצייר סצינות מחיי החברה הוונציאנית, “החלמת הגבירה” – ציורו של קרפצ'יו וסצינות נוספות מחיי הקדושה אורסולה.

Ca'Rezzonico: בארמונו של המשורר Browning (קנה אותו ממשפחת Rezzonico), נמצא מוזיאון ונציה מהמאה ה-18. בחדרים אפשר למצוא ציורים, עיטורים ופרסקאות מהמאה ה-18 וביניהם כאלו שצוירו על ידי Tiepolo. האטרקציה העיקרית - חדר הנשפים.

 • כתובת: Dorsoduro 3136, רציף וופרטו Ca'Rezzonico.
 • מחיר: 10 אירו למבוגר, לילד עד גיל 14, סטודנט ופנסיונר – 7.5 אירו.
 • אתר אינטרנט: https://carezzonico.visitmuve.it/en/home/

Museo Correr: מוזיאון העיר מספר את ההיסטוריה של ונציה בליווי ציורים (בסדר כרונולוגי), שמספרים את התפתחות הציור הוונציאני. מומלץ לא לפספס את ציוריו של קרפצ'יו: “גבר צעיר עם כובע אדום” ו-”שתי גברות ונציאניות”. במוזיאון תגלו פסלים, נשקים, מטבעות וגם תערוכת גלובוסים מרשימה, תערוכת ארכיאולוגיה ועתיקות, ספרייה ועוד.

 • מיקום: כיכר סן מרקו, כניסה מקשת נפוליאון (Napoleonic Wing).
 • מחיר: ישנם מחירים שונים לתערוכות השונות. ניתן לרכוש כרטיס אחד לכל המוזיאונים והאתרים בכיכר סן מרקו.
 • אתר אינטרנט: https://correr.visitmuve.it/en/home/

Museo Querini Stampalia: כמו רבים מבתיה העתיקים של ונציה, שהופכים למוזיאונים במרוצת השנים, גם מוזיאון זה היה בעברו ביתם של משפחה בעלת טעם ייחודי באמנות (משפחת קווריני סטמפליה). בית זה הוא אחד השמורים באירופה ובין חדריו המעוטרים נמצא אוסף גדול של ציורים ונציאנים, רהיטים מיוחדים, גלובוסים ופסלים.

 • כתובת: C. Quenini קרוב מאוד לכיכר סן מרקו. שני הרציפים הקרובים ביותר הם: San Marco & S. Zaccaria.
 • מחיר: בין 8-10 אירו.
 • אתר אינטרנט: http://www.querinistampalia.org/eng/home_page.php

Scuola grande di San Rocco: אחד המבנים המפוארים והציוריים ביותר בעיר, אשר נבנה בסוף המאה ה-15. המקום, עם התקרות המצויירות להפליא, משמש עד היום ככנסייה. מלבד התרשמות מן המבנה המפואר והיפהפה, ניתן לחזות בפנים ביצירות אמנות עתיקות ומרהיבות.

המוזיאון היהודי והגטו (Museo Ebraico): הגטו היהודי של ונציה היה למעשה הגטו הראשון בהיסטוריה של אירופה. עד מלחמת העולם השנייה הגטו היהודי של ונציה היה שכונה פורחת ומשגשגת, אך עם עליית הפאשיסטים לשלטון סולק חלק גדול מתושבי הגטו. יחד עם זאת, כיום הגטו הוא שוב מקום מחייתה של קהילה יהודית פעילה ובו מוזיאון יהודי, חמישה בתי כנסת ועוד.

 • כתובת: Sestiere Cannaregio, 2902/b, 30121 Venezia
 • מחיר: 8 אירו למוזיאון בלבד, 12 אירו למוזיאון ולבית הכנסת.
 • טלפון: 715359 041 39+
 • אתר המוזיאון: http://www.museoebraico.it/en/
 • אתר הגטו: www.ghetto.it

כנסיות בוונציה

כנסיית סנטיסימי ג'ובאני א פאולו (Santissimi Giovanni e Paolo): כנסייה גותית יפה, הידועה גם בשם San Zanipolo. הכנסייה נבנתה במאה ה-14 ונודעת כפנתיאון של ונציה, משום שקבורים בה אישים גדולים מן ההיסטוריה של העיר – דוג'ים ומהנהיגים אחרים מן ההיסטוריה המקומית.

כנסיית פרארי (Santa Maria Gloriosa dei Frari): כנסייה שנבנתה בתחילת המאה ה-14, בסגנון גותי איטלקי. מצויות בה יצירות של אמני רנסנס ונציאניים גדולים, כגון טיציאן, ג'ובאני בליני ודונטלו ומספר קברים.

כנסיות נוספות : באי ג'ודקה (Giudecca) ניצבת קיאזה דל רדנטורה (Chiesa del Redentore) כנסיית “הגואל”, שנבנתה במאה ה-16 על ידי האדריכל פאלאדיו (Palladio), בה נערך כל שנה פסטה דל רדנטורה (פסטיבל הגואל). בכניסה לתעלה הגדולה נמצאת קיאזה די סנטה מריה דלה סאלוטה (Chiesa di Santa Maria della Salute). כנסייה בסגנון הבארוק, שנבנתה אחרי המגיפה של המאה ה-17 והוקדשה לאמו “המושיעה” של ישו. ניתן למצוא מספר יצירות של טיציאן וטינטורטו.

 • כתובת: Campo della Salute, רציף Salute.

כנסיית סן ניקולו די מנדיקולי (San Nicolo dei Mendicoli) נחשבת לאחת הכנסיות העתיקות בונציה. נוסדה במאה ה-7, הורחבה, שופצה והושפעה מהסגנונות האמנותיים השונים לאורך השנים. 

 • כתובת: נמצאת ב- Campo San Nicolo רציף San Basilio 

על אי קטנטן וחביב, שצופה אל רציף סן כיכר סן מרקו, נמצאת כנסיית סן ג'ורג'יו מג'ורה (San Giorgio Maggiore), שנבנתה בין השנים 1559-1580. חזית הכנסייה נראית כמו חזית מקדש יווני קלאסי – סימן ההיכר של האדריכל שכנראה תכנן אותה, פאלאדיו. יחד עם סביבתה יוצרת תחושה של תפאורת תיאטרון. ליד הכנסייה מספר בתי קפה קטנים והגיחה אליה היא למעשה גיחה לפיסה (מעט) פחות מתויירת של העיר.

 • כתובת: רציף San Giorgio.

איים מחוץ לעיר ואטרקציות נוספות

הארסנל (Arsenale): נוסד במאה ה-12 ובמאה ה-16 הפך לבסיס הימי הגדול בעולם, ממש עיר בתוך עיר. כיום זהו אזור רציפים, מזחים נטושים, בתי חרושת ומתקנים צבאיים, המשמשים כמבני תצוגה באירועי הביאנלה של ונציה. הדרך להציץ על המקום היא דרך וופורטו 52, העובר דרך התעלה במקום. על מנת להרגיש ולראות כיצד נראה המקום כאשר שקק חיים - כדאי להציץ במוזיאון הימי שבסמוך. מומלץ להיכנס דרכו לרחוב ויה גריבלדי, ששימש כתעלה בעברו, שרוצפה לפני כמאתיים שנה. בויה גריבלדי אפשר למצוא שוק יומי תוסס הכולל דגים, פירות וירקות, חנויות לממכר פסטה ביתית, דברי מאפיה ובתי קפה. נעים לבילוי בצהריים.

 • מיקום: Campo dell'Arsenale, Castello. רציף Arsenale או Tana.

ג'יארדיני (Giardini): פארק ירוק ונעים לשיטוט, במרכז האזור העתיק של ונציה. בשטח זה מדשאות וגינות, שיש האומרים שחלקן אף נוצרו על ידי נפוליאון בונפרטה בעצמו. חלק ניכר מן האירועים והתערוכות במסגרת הביאנלה של ונציה מתקיימות בשטחי הגי'ארדיני.

 • מיקום: בסמוך לכיכר סן מרקו וארמון הדודג'ים.

סנט ארסמו (Sant'Erasmo): אי שהוא כמו חממה בוונציה, גם הוא יכול להוות הפוגה מרעננת. ירוק וכפרי עם מגדל פעמון ונציאני, הנראה במעומעם באופק האביך. ניתן להקיף את האי הקטנטן בנסיעה על אופניים או בגלישה על גלגיליות (סיבוב של כשעה).

האי טורצ`לו (Torcello): אי זה אוכלס על ידי ראשוני המתיישבים בלגונה. הקתדרלה המסיבית של האי היא כנסיית סנטה מריה (Santa Maria Assunta). כבר מהרציף אפשר לראות את מגדל הפעמונים שלה.

דמי הכניסה מעניקים גם אפשרות לבקר בכנסיית סנטה פוסקה (Santa Fosca) הסמוכה, שנראית כדגם מוקטן של כנסיית האיה סופיה באיסטנבול. זהו המבנה העתיק בלגונה, שנבנה בשנת 638. אוכלוסיית האי כיום מונה 40 איש לעומת 20 אלף, שחיו בו במאה ה-14.

באי מוזיאון קטן ומומלץ: מוזיאון שפך הנהר (Museo dell Estruario), המתאר את החיים בלגונה. מימין לדרך המובילה לקתדרלה ניצב ארמון פרטי המשמש כיום כמקום למסיבות, וליד “גשר השטן” נמצאים ברים ומסעדות פשוטות.

האי בוראנו (Burano): כפר דייגים קטן ומקסים, השוכן במרחק של כ-40 דקות הפלגה בוואפורטו ממרכז ונציה. הכפר התפרסם בזכות תעשיית רקמות התחרה, שפרחה בו ובזכות חזיתות הבתים הצבעוניות, שכנראה נצבעו על מנת שכל דייג יזהה את ביתו עוד מלב הים. בכפר פזורות חנויות תחרה רבות ואף מוזיאון תחרה, שמהווה אטרקציה לחובבי הז'אנר.

האי מוראנו (Murano): גם לאי מוראנו, אשר מצפון לוונציה, יש ייחוד אמנותי והוא תעשיית הזכוכית והויטראז'ים. ברחבי האי תמצאו שלל חנויות למוצרי זכוכית וויטארז'ים.

רוצים לצאת לשייט בין האיים היפים של הלגונה? היכנסו לפרטים »

כיכר סן ברנבה (San Barnaba): כיכר קטנה ומקסימה, הממוקמת בלב רובע דורוסודורו בעיר. אם כשתבקרו בכיכר היא תראה לכם מוכרת, זאת משום שהיא כיכבה בכמה סצינות מסעירות בסרטים שוברי קופות כמו: “ג'יימס בונד:קזינו רויאל ו”אינדיאנה ג'ונס ומסע הצלב האחרון”. בסמוך לכיכר ממוקם גשר האגרופים (Ponte dei Pugni) שקיבל את שמו מתגרה מפורסמת שהתקיימה בעיר, בין כמה מאיגודי הפועלים. בצד השני נמצאו שוק צף קטן ואותנטי, של פירות וירקות.

קרנבל המסיכות והביאנלה של ונציה

שני אירועי תרבות ואמנות חשובים מאוד בקנה מידה עולמי מתקיימים בוונציה - האחד מדי שנה והשני מדי שנתיים.

קרנבל המסיכות בונציה: מדי חודש פברואר הופכת העיר ונציה כאתר המרכזי של נשף מסכות מופלא. זהו אחד הקרנבלים המפורסמים והצבעוניים ביותר בעולם. מה שהופך אותו לכל כך נהדר הוא האופן שבו משתלבים זה בזה היופי הקלאסי של מבני העיר, תעלותיה וארמונותיה, יחד עם האווירה הססגונית והצבעונית של המסיכות והתחפושות. המבקרים בזמן הקרנבל בעיר חשים כאילו נכנסו לתיאטרון רחוב אחד ענק, מה שמבטיח חוויה נהדרת. בתקופת הקרנבל קשה להשיג מקומות לינה ולכן מומלץ להזמין מלונות בוונציה מבעוד מועד.

הבינאלה של ונציה: אחת לשנתיים הופכת העיר ונציה למשך מספר חודשים להיות המכה ומוקד העליה לרגל העולמי של כל אוהבי התרבות באשר שם. הביאנלה של ונציה היא אולי אירוע התרבות והאמנות החשוב ביותר בתחום, במהלכו מוצגים יצירות ומופעים מהעולם כולו בתחומים שונים: אדריכלות, מוזיקה, תיאטרון, אמנות פלסטית, מחול ועוד.

רוצים להזמין כרטיסים מראש לעוד אטרקציות בעיר ונציה? היכנסו לרשימה המלאה »

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על ונציה

הזמנת חופשה לונציה

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם