פומפיי - סיפור התפרצות הר הגעש

אנו יכולים ללמוד רבות מחפירתה של פומפיי, אך הלקח החשוב ביותר הינו אולי כי הקורבנות היו אנשים כמונו. הם חיו, עבדו ונאבקו למען דאגה למשפחותיהם. הם נתנו כל מה שהיה בכוחם לאנשים, לחפצים ולחיות הקרובים לליבם, עד שיום אחד, כל עולמם חרב עליהם. הנה סיפור התפרצות הר הגעש שהביא להחרבת העיר.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: פומפיי - סיפור התפרצות הר הגעש
Thinkstock Imagebank ©

העיר שנמחקה

משערים שרצף האירועים שהביא למחיקתה של העיר פומפיי (Pompeii) שבאיטליה היה כדלקמן: בשעה 04:00 בבוקר ה-24 באוגוסט בשנת 79 לספירה, הר הגעש וזוב (Vesuvius) התפרץ ומלועו נשלחה אש ועפו אבנים ואבק. רוח חזקה נשבה לעבר העיר פומפיי ותוך שניות כוסתה העיר באבק ופיח בגובה של 4 מטר בקירוב. אבל אפילו הרוח לא הצליחה להזיז את הענן הגדול, שעלה מלוע המכתש. הענן גדל וגדל, ועלה גבוה יותר ויותר, עד לגובה 20 מיילים מעל להר הגעש, וככל שגדל, כך התעבה, עד כי חסם את אור השמש.

תושבי פומפיי התעוררו לתוך עיר מלאת אפר ופיח. רובם נמלטו על נפשם, רק 2,000 מתוך 20,000 תושבי העיר נהרגו בהתפרצות - אינדיקציה לרמת ההיסטריה שבודאי אחזה בהם. בחיפזונם להימלט, נטשה אחת המשפחות את כלבם, ודמות של כלב הנאבק ברצועה הקושרת אותו מזכירה לנו את אינסטינקט ההישרדות הנואש. דמויות אחרות של הקורבנות נמצאות בכל אזורי החפירה. אסופה אחת של דמויות הידועה בשם "גן הפליטים", מציגה 13 מבוגרים וילדים מצטופפים יחדיו, בניסיון לסוכך על עצמם מהנשורת.

 הנשורת הראשונה של עפר ואפר מההתפרצות נמשכה 18 שעות וצנחה על מטר של איי חורבות. בהמשך חלה מפולת אבק, אפר ואבנים, לאחר שהענן המסיבי צנח בשל כובד משקלו, וקבר את פומפיי תחת 18 מטר של חומר וולקני נוסף. זמן קצר לאחר מכן התרחשה ההתפרצות, שולחת נחילים של בוץ רותח ולבה מעל הרכס בקצב של 100 מייל לשעה. פומפיי, הרקולאניום וכל אזורי הכפר נקברו. רצועת החוף לאורך מפרץ נאפולי גדלה ב-1500 רגל לתוך הים, ונתיבו של נהר סארנו (Sarno) הוסט לכיוון אחר.

לתחילת הכתבה

חיי היום יום בעיר הקבורה

מלבד חפירות לא סדירות על ידי איכרים אשר חיפשו אוצרות, נחה פומפיי בקברה כ-2000 שנה. במאה ה-16, חופרים שניסו לשנות את נתיב נהר הסרנו, גילו חלקים מהפורום ומקדש, אך אף חפירה לא התבצעה במקום עד המאה ה-19. כיום רוב הפורום נחשף. מקדשים ובתי עסק נחשפו אף הם, כמו גם מספר בתים, רחובות ואפילו בית בושת אחד. גילויים של פומפיי והרקולאניום מלמדים רבות על אותם אנשים שחיו בזמן ההוא ודרך חייהם.

 אולם למרות כל אותן מאות שנים שחלפו מאז ועד ימינו, דברים רבים מוכרים מאד גם למבקר בו זמנינו. אנשי פומפיי העתיקה נהנו מלחם טרי ובגדים בצבעים עזים, וקישטו קירותיהם בתמונות משפחתיות - ואפילו שרבטו כתובות גרפיטי על ביניינים ציבוריים. למרות שהניסוח מעט שונה כיום, המסר בכתובות אלו הינו אוניברסלי - "לוסיוס צייר כאן!" ו"סאמיוס אומר לקורנליוס: לך תלה את עצמך!"

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לחוף אמאלפי

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם