הקתדרלה של קורדובה

קורדובה העתיקה מרתקת בשלל מונומנטים מהתקופה הרומית והמוסלמית. בשנת 748 החל האמיר המוסלמי לבנות כאן את המסקיטה- המסגד הגדול שנודע בגודלו האדיר ויופיו. אחרי הרה קונקוויסטה, הפכו את המסגד הגדול לקתדרלה מפוארת וקתולית לכל דבר.
תמי בר סלע
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: הקתדרלה של קורדובה

קורדובה העתיקה מרתקת בשלל מונומנטים מהתקופה הרומית והמוסלמית. מיד אחרי הכיבוש המוסלמי בשנת 711, הפך עבד אל רחמן הראשון את העיר לבירתו. כאן הוקמה חצר האמירות המפוארת שהפכה מקור להשראה והשפעה כלפי ספרד כולה וגם כלפי מדינות האיסלאם במזרח ובצפון אפריקה.

 בשנת 748 החל האמיר לבנות כאן את המסקיטה- המסגד הגדול שנודע בגודלו האדיר ויופיו. אחרי הרה קונקוויסטה, הכיבוש מחדש של הנוצרים את ספרד שהגיע לסיומו בשנת 1492 עם איחוד ספרד תחת המלכים הקתוליים פרדיננד ואיזבלה, הפכו את המסגד הגדול לקתדרלה מפוארת וקתולית לכל דבר.

מגיעים אל המבנה מ-Puerta del Puente צועדים עם הגב אל הנהר אל תוך מבוך הסמטאות של העיר העתיקה ומבחינים מימין בכניסה אל המסקיטה שכולו מוקף חומה מעוטרת.

זהו מסגד עתיק שבמרכזו קתדרלה, לכן היום נקרא "מסקיטה- קתדרל" Mezquita Catedral. מבנה זה הוא המסגד הגדול ביותר באירופה ונחשב, ליצירה בעלת חשיבות באמנות מוסלמית. הבנייה נמשכה 300 שנה, כאשר כל שליט הוסיף עושר ופאר. בחצר המסגד בוסתן עצי הדר ותומר בינות תעלות מים מפכפכות. אולם המסגד נראה כיער של עמודים ממש. בתחילה, השתמשו בעמודים ויזיגותיים ורומיים שנחו כאן והוסיפו עליהם קשתות פרסת סוס בשתי קומות. יש אומרים כי צורת העיצוב הזו נובעת מחיקוי האקוודוקטים הרומיים שראו המוסלמים בספרד, אך גם ניתן לראות השפעות מהמסגד הגדול של דמשק.

בתקופת שלטונו של עבד אל רחמן השלישי הוסיפו את המיחראב- הגומחה המקודשת שפונה אל מכה. המיחראב מקודם בשלוש כיפות צדף מדהימות שמצופות בפסיפסים מוזהבים מקושטים להפליא. המיחראב עצמו גם כן מצופה כולו עיטור עשיר ומבהיק.

 לאחר הכיבוש הנוצרי הפכו המלכים הקתוליים את המסקיטה לקתדרלה. בלי להתבייש כלל הוסיפו באמצע המבנה אלתר- מזבח עצום ושפע אוצרות יקרים. המינארט של המסגד הפך באחת למגדל פעמונים ראוי לשמו. אך אפילו הנוצריים המושבעים הללו שכה רצו לבטא את נצחונם ולאחד מחדש את ספרד תחת דגל הנצרות, לא העיזו ולא שאפו להרוס את המסקיטה המקסימה.

יעדי הכתבה