ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

כל מה שרציתם לדעת על טיולי צלילה ברחבי העולם

מעוניינים לצאת לספארי צלילה? לא יודעים איך לגשת לנושא? ומה הצעדים שאתם חייבים לדעת לפני שמזמינים? יחד עם מקצועני הצלילה של Wild Dive, אספנו עבורכם את כל המידע, העצות והטיפים לבחירת טיול הצלילה הבא שלכם. 
Wild Dive - טיולי צלילה בעולם
|
תמונה ראשית עבור: כל מה שרציתם לדעת על טיולי צלילה ברחבי העולם
צילום: נועם קורטלר

תוכן עניינים:

הדרך לבחירת טיול צלילה עשויה להיות מבלבלת ומתישה, בדיוק בשביל חברנו אל חברת הצלילה המובילה Wild Dive כדי לשמוע מהמומחים איך הם עושים את זה נכון! כי ברגע שמבינים את המידע החשוב והמקיף כמו: יעדי הצלילה המובילים, אפשרויות טיולי שקיימות, מידע טכני ועוד, כל שנותר זה פשוט להתאים את היעד לחוויה ולתקציב הרצויים ולצאת לדרך בביטחון ובכיף.

ספארי צלילה ברחבי העולם

יעדי הצלילה ברחבי העולם לרוב מסווגים לפי רמות כאשר היעדים המובילים הם אלו שניתן לחוות בהם את מגוון האטרקציות שיש ליעד להציע בטיול ממוקד וייעודי.

אלו היעדים המובילים שהוכיחו את עצמם כיעדי ספארי צלילה מוצלחים ואיכותיים במיוחד:

האוקיאנוס ההודי:

האיים המלדיביים. היעד האולטימטיבי מבחינת השילוב בין כל העולמות: ריף, חיות גדולות ומים בטמפרטורה מפנקת. ספינות מפנקות והפלגות קלות מאוד. המלדיביים מפורסמים גם בזכות אוכלוסיית המנטות הגדולה בעולם.

אמריקה הפסיפית:

איי גלפאגוס, האי קוקוס בקוסטה ריקה, איי סוקורו במקסיקו ומלפלו בקולומביה. אלו איי התרוממויות וולקניות, הממוקמים בלב ים ומתאפיינים בעיקר באלמוגים קשים. למקומות אלו נוסעים בשביל ליהנות מתצפיות הכרישים ובע"ח ימיים גדולים. באזור תמצאו שלל מיני כרישים כולל להקות פטישנים! תוכלו לראות גם מנטות ענק, והמון דגי ים פתוח באחד האזורים היפים והמיוחדים ביותר בעולם.

הים הקאריבי:

גני המלכה בקובה הם קבוצה של מאות איים המצויים מדרום מערב למדינה עצמה, והם מוכרים כאתר צלילה מרשים ביותר. מקום שהיה סגור עשרות שנים לדייג ותיירות ובשל כך נשמר בו ריף קאריבי לא נגוע, בתולי ונדיר. חופשת צלילה לגני המלכה בקובה תאפשר לצוללים ליהנות משונית אדירה עם עשרות כרישים לצד מגוון רב ויחודי של בע”ח ימיים.

דרום הפסיפי והמזרח:

פלאו, פפואה גינאה החדשה, איי סלומון, ופיג'י. יעדים אלו מציגים שוניות טרופיות הכי יפות בעולם ומאד עשירות בדגה וצבעוניות. בנוסף, פולינזיה הצרפתית בולטת באיכותה. בפולינזיה הצרפתית לא תמצאו ריף צבעוני. במקומו תמצאו בעיקר אלמוגים קשים. אולם, פה נמצאים האתרים עם צפיפות כרישי הריף הגדולה בעולם וצלילות ברמה הגבוהה ביותר.

הים האדום:

בדרום מצרים וסיני מספר אתרים מהטובים ביותר בעולם. הים האדום ושלוחותיו הצפוניות רחוקים יחסית מהקו המשווה ולכן יש הבדל טמפרטורות רב בין הקיץ והחורף. עם זאת טמפרטורת המים אינה משתנה דרמטית וסובבת סביב 25 מעלות בכל השנה והתקופה המומלצת ביותר לטיול היא בין אפריל ועד דצמבר כאשר הים האדום מציג שילוב מושלם של תנאים ותצפיות מרהיבות.

מתוך רשימה זו בולטים המלדיביים והים האדום מבחינת המחיר הנוח לכן בד"כ אלו יהיו היעדים הפופולאריים והנכונים להתחיל בהם ואף לשוב אליהם פעם אחר פעם. לעומת זאת ישנם יעדים טובים מאוד לצלילה אך שדורשים לשהות זמן ממושך, להגיע בעונות שונות ואפילו להתנייד הרבה על מנת לחוות את המגוון הרחב של חוויות הצלילה כמו הפיליפינים, בהאמס, דרום אפריקה, אינדונזיה, אוסטרליה ועוד.

ישנם יעדים זולים אף יותר אך הם אינם בקנה המידה של היעדים הטובים. יעדים כגון סיישל, זנזיבר, תאילנד ועוד. אלו יעדים מצוינים לחופשה המשלבת צלילה. אך מבחינת הצלילה, אין לצפות לרמת החוויה הקיימת ביעדים המובילים.

מומלץ להשתמש במחשבון השוואת היעדים באתר Wild Dive כדי להחליט על יעד חופשת הצלילה המתאים ביותר עבורכם.

ניסיון הצולל

לניסיון הצולל יש משמעות חשובה בבחירת היעד. מי שניסיונו כולל מספר צלילות מועט, המלצתנו היא להתנסות ביעדים קרובים או זולים באופן יחסי ולצבור את ניסיונם ביעדים אלו. לדוגמא לצאת לירדן או סיני בתור התחלה ולאחר מכן למלדיביים על אף שטיול צלילה למלדיביים מתאים גם לצוללים בעלי ניסיון מועט.

חשוב לדעת כי היעדים הטובים ביותר הם בעלי משטר זרמים משמעותי המניע את המערכת האקולוגית בצורה אינטנסיבית. צלילות זרם הן לרוב צלילות מאתגרות. אי לכך, ישנם יעדים בעולם, שאופי הצלילה בהם מומלץ לצוללים בעלי ניסיון רב יותר וזאת על מנת למקסם את החוויה בהשקעה הכספית הכרוכה בהגעה אליהם ולהימנע ממצבי סיכון.

שני כוכבים

תעודת הצלילה וניסיון הצלילה הם שני דברים שונים. קיימים צוללים בעלי תעודת כוכב שלישי או יותר אך ללא ניסיון רב ולעומתם ישנם צוללים בעלי שני כוכבים והמון ניסיון. צוללי כוכב אחד, גם אם רמת הצלילה שלהם טובה, יהיו מוגבלים מבחינת נהלי הצלילה המאפשרים להם לצלול עד 20 מטרים בלבד. רבים בוחרים להשלים את הכוכב השני כחלק מטיול הצלילה שלרוב יהיה זה כרוך בתוספת מחיר לטיול אבל זה מומלץ מאוד לאלו שרוצים להתקדם בתחום ולהגיע ליעדי הצלילה המובילים בעולם.

זמן ועונה לחופשה

חופשות והפלגות הצלילה הקלאסיות בעולם, נעות סביב פרק זמן של שבוע ימים. ישנן, כמובן, חופשות קצרות או ארוכות יותר. בבחירת היעד יש לבחון את משך הזמן הכולל מהיציאה מהבית ועד החזרה. ישנם יעדים בהם ההפלגה נמשכת שבוע ימים, אך זמן החופשה הכולל כפול בשל מגבלת טיסות, צורך במלון והמתנות.

מבחינה עונתית, ישנם יעדים שמתאימים לטיול צלילה במהלך כל השנה, יעדים אלו מאפשרים גמישות בזמני החופשה בהתאם לנוחותכם וניתן ליהנות מהם גם בעונה ה"פחות פופולארית" שלרוב משתלמת יותר מאשר בעונות המבוקשות יותר והיקרות יותר. לעומת זאת, ישנם יעדים שבעונות מסוימות פשוט אסור להתקרב אליהם ובטח לא להשקיע זמן וכסף רב ולהתאכזב. זהו עניין חשוב ביותר הדורש מחקר מעמיק בהתאם ליעד ולרוב גם ייעוץ מקצועי ממדריכי צלילה מנוסים שמכירים את היעד באופן מוכח.

תקציב

נושא התקציב הוא חשוב. במדריך זה, אנו מתייחסים לנושא עלות / תועלת. מבחינת עלות / תועלת וכפי שכבר כתבנו, סיני, דרום מצרים ומלדיבים מציעים את הטוב ביותר. אולם להגיע לפסגת האוורסט נדרשת השקעה רבה יותר, בעיקר כלכלית. כך גם ב"אוורסט" של עולם הצלילה, פסגות החוויה של עולם הצלילה כוללות יעדי קצה כמו איי סוקורו, גלפאגוס, קוקוס, פלאו, פולינזיה הצרפתית, פפואה גינאה החדשה ועוד.

יעדי צלילה אלה מדהימים אך מורכבים ואינם פשוטים מבחינה תפעולית עבור האופרציות נותנות השרות הפועלות בם ולכן עלויות התפעול משפיעות ישירות על עלות הטיול. כמו כן, ההיצע במקומות אלו נמוך בעוד הביקוש מאד גבוה ועל כן מחירי חופשת צלילה ביעדים אלו הם בהתאם. אך אל דאגה. צלילה ביעדים מרוחקים אלו היא השקעה מוצדקת החוזרת בגדול בצורת חוויה עצומה הנשמרת לכל החיים ומפגש עם הטבע בשיאו.

מה רוצים לראות

לכל צולל וצוללת יש העדפות ורצונות שונות בנוגע לחוויות שמחפשים בחופשת הצלילה. לכן חשוב לבחור יעד שיאפשר את הסיכוי הגבוה והנכון ביותר למימוש הרצונות הללו מעל ומתחת למים.

חשוב מאוד לחקור על היעד ולעשות תיאום ציפיות מוקדם לגבי מה האפשרויות שהיעדים מציעים. ניתן למצוא יעדים המציגים מספר מאפיינים שיענו על מירב אפשרויות הצלילה והנופש: יש יעדים מצוינים לאניות טרופות, יש יעדים המצוינים לצלמים, יעדים המציעים צלילות במערות ועוד...

אופי הטיול

חופשות הצלילה מחולקות בעיקר לשני סוגים:

  1. חופשות צלילה מבוססות מלון או ריזורט על החוף.

  2. הפלגות צלילה בספינות צוללים המיועדות למטרה זו.

ישנם יעדים שבהם ניתן לצלול רק באחת משתי האפשרויות וישנם יעדים שניתן לבחור באחת מהן על פי העדפת הצולל. לרוב, יעדים שמאפשרים לבחור את אחת משתי האפשרויות הללו, יהיו מומלצים עבור צלילות בהפלגת הצלילה, מאחר וההפלגה מגיעה לאתרים מרוחקים מפגעי התיירות המאסיבית וניתן לצלול בהם בשעות השיא הפעילות התת ימיים של בע"ח בריף (שעות הזריחה ולקראת שקיעה).

לספינה ולריזורט יש חשיבות רבה בהצלחת הטיול. יש כמובן רמות שונות אך יש גם קו אדום ממנו לא כדי לרדת. ספינות רבות מצטלמות יפה ונראות טוב אבל שני דברים שחשוב שיתקיימו בהן: רמת תחזוקה מספקת וטובה וצוות מקצועי ושירותי. לרוב לרמת הספינה תהיה משמעות במחיר ואין חובה לצאת עם כלים מפוארים אלא להתאים את רמת הספינה או הריזורט לתקציב הרצוי מבלי להתפשר על רמת התחזוקה או השירות.

יש לזכור שלפחות מבחינת ספינות, אלו כלי שיט שעובדים על הים באופן רצוף ולכן תקלות רגעיות יכולות לקרות בכל ספינה, גם במפוארת והמתוחזקת ביותר.

מומלץ להשתמש במחשבון השוואת ספינות באתר Wild Dive

אופן הטיול

ישנם טיולי צלילה בקבוצות מאורגנות ובליווי מדריך ישראלי מנוסה וישנם טיולי צלילה אליהם הצוללים יוצאים ומצטרפים לספינה או ריזורט בהם אורחים נוספים מהעולם הרחב ובהדרכת צוות מדריכים מקומי. לכל אחת מהאפשרויות יתרונות ולא כל דרך מתאימה לכל אחד. טיולים היוצאים עם מדריך ישראלי מנוסה, לעיתים עלותם תהיה גבוהה מעט אך היתרונות הם רבים והשקעה זו תחזיר את עצמה בחוויית הדרכה מוצלחת. המדריך יודע לנהל את הלוגיסטיקה, מאפשר שקט נפשי, דואג למקסם את החוויה, ולרוב גם מפיק תמונות למזכרת מהטיול.

צוללים מנוסים פחות יוכלו ליהנות מעזרה נוספת במים וצוללים מנוסים שבחבורה לא יפגעו מנוכחותם של צוללים מתחילים בטיול. בטיול מגוון יותר עם צוללנים מרחבי העולם לא תמיד ניתן לדעת מי האנשים האחרים והתקשורת איתם בספינה עלולה להיות מורכבת אך מצד שני מפגש עם צוללים מארצות שונות הוא בדרך כלל חוויה נהדרת.

השוואת מחיר הטיול

תמיד ניתן למצוא חופשה שלמראית עין נראית זולה יותר, אך חשוב ביותר להשוות "תפוח לתפוח". יש לבדוק כי המחיר אכן כולל את אותם פרמטרים, כגון: העברות, איכות הספינה / ריזורט, מה כלול / לא כלול, האם כל המיסים כלולים, האם ארוחות ושתייה כלולות ועוד פרמטרים נוספים בהתאם למסלול החופשה.

במקרים רבים המוצר נראה דומה אך כשמתחילים להיכנס לפרטים מגלים תמונה אחרת. חשוב מאד לדעת: טיול זול עם חוויה לא טובה הוא יקר בהרבה מטיול שעולה קצת יותר עם אחריות לחוויה מצוינת.

ביטוח

לביטוח החברה דרכה מזמינים יש חשיבות גבוהה מעבר לביטוח צלילה אישי וביטוח נסיעות אישי. החברה צריכה להיות מבוטחת בביטוח מתאים עבור כל השירותים המקיפים ובביטוח אחריות מקצועית עבור תחום הצלילה באופן ספציפי. לחברה בעלת מסה, לרוב יהיה ביטוח יקר ומקיף יותר מאשר חברה קטנה ובתחילת דרכה. ביטוחים אלו מהותיים במקרה של אירוע מעבר ליכולות הביטוח האישי. במקרה כזה חשוב שיש דרך לתבוע את האחריות ממקום שיש לו ביטוח מתאים.

כמות הצלילות

כדאי לבדוק מראש מה כמות הצלילות המתוכננת בטיול. יש לשים לב שלפעמים ספינות מסוימות, משתמשות בנושא זה על מנת לפתות לקוחות. מושגים כמו "Diving Unlimited" הם מושגים שמושכים צוללים אך בפועל לא באמת ניתנים למימוש עקב מגבלות זמן ובטיחות.

הרבה פעמים אופרציות המבטיחות יותר צלילות, יעשו זאת אבל המשמעות תהיה לחץ בטיול, פחות תנועה בין אתרים או צלילות יותר קצרות. לעומתן, ביעדים מסוימים ישנן ספינות המסוגלות להבטיח יותר צלילות ובצורה טובה בזכות קצב דחיסה טוב, מהירות הפלגה גבוהה, ניהול נכון וכמות שעות האור ביעד.

מחשב צלילה

בחלק מהיעדים בעולם, קיימת חובת שימוש במחשב צלילה לכל צולל. בטיולי צלילה בהם מבצעים כמות צלילות רבה לאורך מספר ימים רצופים, יש חשיבות רבה לשימוש במחשב הצלילה המגביר את המעקב על כמות החנקן ברקמות ותורם ישירות לנושא הבטיחות והשקט הנפשי בחופשה.

ברוב היעדים ניתן לשכור מחשב צלילה, אבל המלצה שלנו היא לרכוש מחשב צלילה אישי שישרת אתכם גם בעתיד. ניתן למצוא מחשבים במחירים נוחים. גם מחשב צלילה פשוט יחסית נותן את כל האופציות הרצויות לצולל ספורטיבי ויודע לקחת בחשבון גם שימוש בנייטרוקס.

נייטרוקס

צלילה בנייטרוקס (אוויר מועשר בחמצן) היא בעלת ערך בטיולי צלילה עקב ריבוי צלילות מידי יום. הצלילה עם נייטרוקס מאפשרת זמן תחתית ארוך יותר ומרחיקה סיכוני צלילה כגון מחלת דקומפרסיה ושכרון מעמקים. אם זאת השימוש בנייטרוקס מחייב הסמכה ייעודית קצרה, פשוטה וזולה. לא בכל יעד יש נייטרוקס ובהחלט שניתן לבצע טיול מוצלח גם ללא הכשרה וצורך בנייטרוקס! אם זאת היכן שכן יש, השימוש לרוב יהיה חינמי או בתשלום לפי צלילה. מומלץ לעבור התמחות צלילה בנייטרוקס לקראת הטיול בהתאם ליעד או לחילופין לרכוש קורס נייטרוקס שיתבצע במהלך החופשה אם קיימת אפשרות לכך בטיול הצלילה המיועד.

מיכל 15 ליטר

המון בצוללים המבקשים מיכל 15 ליטר. מסתבר שבפועל, רובם לא באמת זקוקים לו. מיכל זה לרוב מחייב תוספת מחיר ובעיקר עלול לסרבל את הצלילה. ככלל, במידה ולא ידוע על בעיית צריכה ממשית, ההמלצה היא להימנע ממיכל 15 ליטר מתוך הפעלת שיקול דעת. אלטרנטיבה למיכל 15 ליטר, היא להיעזר במדריך המקצועי שמוביל את הטיול, כדי לקבל טיפים וסיוע איך לשפר את טכניקת הצלילה וללמוד למקסם את צריכת האוויר שתאפשר ליהנות מצלילה נוחה והרבה פחות מסורבלת.

מצוף סימון SMB

חלק נכבד מאתרי הצלילה ברחבי העולם הם בלב ים וחלק מהצלילות הן צלילות זרם. הדבר מהווה סכנה של איבוד צוללנים בלב ים דבר שממנו צריך להימנע בכל מחיר! במקרים מסוימים, לאחר עלייה אל פני המים, סירת האיסוף מתקשה לאתר את הצוללים ובעיקר במקרים שהזרם ומקום היציאה מהצלילה אינם צפויים. כל זאת הופך מסובך יותר בים גבוה או בשעות השקיעה. באופרציות רבות מחייבים שימוש במצוף הסימון על מנת להימנע ממצבים מסוכנים אלו. אך לא כך בכל מקום. אנו ממליצים לוודא שניתן מצוף סימון או לחילופין ואף טוב יותר, מעודדים רכישת מצוף סימון אישי שישמש אותך בכל טיול עתידי.

טיפים מנצחים

בעידן אתרי האינטרנט, כל עסק חדש יכול להציג אתר מרשים ומזמין עם תמונות מרהיבות אך בפועל מדובר על עסק שאולי חסר ניסיון ושעלול להיעלם מהנוף במהירות כשם שקם, בחרו באחריות את מפעילי הטיול שלכם

השתמשו ברשתות חברתיות ופורומי הצלילה למיניהם! רק שימו לב שברשתות יש הרבה "ממליצים סמויים" ולכן כדאי לשאול שאלות נקודתיות על הסוכן / מפעיל דרכו אתם שוקלים להזמין את הטיול.

אל תהססו לשאול שאלות לגבי היעד או האופרציה, שאלות כגון מה ניסיון המפעיל אל יעד המבוקש? מה מוניטין הסוכן? וכמה זמן החברה קיימת ופועלת? כמו כן השתדלו להתייעץ עם כאלו שיצאו בעצמם לחופשות צלילה ליעדים שמעניינים אתכם כדי לשמוע מהם לקחים ומסקנות מהטיול.

טיולי הצלילה עם חברת Wild DIVE

רוצים להתייעץ עם המומחים? ב- Wild Dive ישמחו לעזור ולסייע עם כל המידע. עם נסיון של למעלה מ- 30 שנה בהובלה והפקה של טיולי צלילה מיועדים ברחבי העולם. חברת Wild Dive תוכל להתאים לכם את הטיול המדויק ביותר עבורכם ללא פשרות! עם התייחסות אישית לרצונכם בנוגע ליעדים, תקציב ורמת מיומנות כדי שתוכלו ליהנות מחווית חופשת צלילה מושלמת.

לכתבות נוספות שיעניינו אתכם:

צלילה באיים המלדיביים: פלא היצירה של הטבע » 

גלים כחולים ואלמוגים צבעוניים: אתרי הצלילה המובילים בסיני ובים האדום » 

המדריך המלא לאחד מיעדי הצלילה היפים בעולם: איי הפיליפינים » 

תגיות הכתבה

  • #צלילה
  • #טיוליצלילה
  • #ספאריצלילה
  • #טיוליצלילהבעולם
  • #חופשתצלילהבמלדיבים
  • #חופשתצלילהבסיני
  • #חופשותצלילה

כתבות נוספות מתוך ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

דילים לחופשה המושלמת

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

חופשה של פעם בחיים

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי