ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

גני המלכה - שונית האלמוגים של פידל קסטרו 

בואו לגלות את השונית שהייתה לאחד מהסודות הכי שמורים בעולם הצלילה 
בועז סמוראי | Wild Dive - טיולי צלילה בעולם
|
תמונה ראשית עבור: גני המלכה - שונית האלמוגים של פידל קסטרו 
צילום: בועז סמוראי

בכתבה זו:

'גני המלכה' היא השונית החוגרת השלישית בגודלה בעולם ומעט מאד אנשים זכו להגיע ולצלול בה. השונית מורכבת מכ-200 איים ונמשכת לאורך של מעל ל-200 קילומטרים וברוחב של עד 30 קילומטרים ומספקת חווית ספארי צלילה מהטובות בעולם.

השונית המדהימה נמצאת בשטחה של קובה, שלמרות קרבתה לעולם המערבי, שמרה על ניתוק כמעט מוחלט ממנו. במקביל לתקופה שבה קובה הפכה למדינה קומוניסטית, בדיוק החלה להתפתח תיירות הצלילה בעולם, וזרם המבקרים ששטף את האיים הקאריביים דילג על שוניות האלמוגים המדהימות של 'גני המלכה', כך שהם נשמרו עד מאד ונחשבים לשונית האלמוגים היפה והשמורה ביותר בים הקאריבי ובין היפות ביותר בעולם.

קצת היסטוריה

השם 'גני המלכה' ניתן לארכיפלג הזה על ידי לא אחר מאשר כריסטופר קולומבוס שהחליט לקרוא למקום על שם מלכת ספרד שהייתה היחידה שהאמינה במסעותיו לגילוי העולם החדש. כשקולומבוס ואנשיו הגיעו לשונית זכו למסתור מאוקיינוס הפתוח, למזון ומשם ההפלגה הקצרה אל האי קובה הגדול והפורה ביותר בין איי הקאריביים, הייתה בים שקט ומוגן.

לימים, פידל קסטרו, ששלט בקובה בחמישים השנים שלאחר המהפכה, הכריז על האזור כשמורת טבע ואסר על דייג מוחלט בו. מספרים שפידל צלל שם בעצמו עם חבר איטלקי ונדהם מהיופי התת ימי. הוא החליט לאפשר לחברו להקים שם עסק לספארי צלילה שיביא מספר מאד קטן של מבקרים בכל שנה (יותר אנשים מבקרים באנטרקטיקה בכל שנה!). החברה נקראת 'אבלון' על שם אי גן עדן המיתולוגי, ועד היום הם מנהלים את כלל המבקרים המגיעים אל המקום שמספרם עומד על פחות מ-1500 בשנה. בשנים האחרונות ממשלת קובה החלה להפשיר את התנאים לבקר במדינה ובשונית גני המלכה ואף פתחה אותה לעולם הגדול.

תחילת הטיול

הדרך אל גני המלכה ואל קובה מתחילה בהוואנה וכדאי מאד להקציב לכך מספר ימי התאקלמות כדי לטעום קצת מהקצב הקובני ואופי החיים שלהם. הוואנה נראית כמו מדינה שהזמן בה עמד מלכת אי שם בשנות ה-50. הרכבים, המבנים, הכיכרות, המוזיקה, והחיוך של האנשים - הכל כל כך אותנטי ואמיתי.

קל ובטוח מאד לטייל ברחובות הוואנה וכדאי מאד להשאיר כוח גם לבילוי לילי, לשתות מוחיטו בבר בו ישב המינגווי או ללכת למופע של בואנה ויסטה סושיאל קלאב. בעת שיטוט ברחובות פגשנו באנשים פשוטים שחיים רוב היום בחוץ ברחוב, או מבלים את הזמן הפנוי בישיבה על מדרגת הבית ובהיה ברחוב. חלק שמחים לאפשר כניסה פנימה לראות איך ביתם נראה מבפנים, חלקם חיים בעוני מעורר רחמים ואחרים בנוחיות ובפשטות.

החינוך בקובה הוא חינם ויש בו גם הרבה דגש על מוזיקה ואמנות כמו ציור ופיסול. רחובות העיר מלאים ביצירות רשמיות ובציורי רחוב מדהימים. בסיור ברחובות הוואנה, אפשר לשמוע מוזיקה חיה מבתי הספר ולעיתים אפשר לצפות בחזרות של תזמורת מבין רבות ברחבי העיר. הקובניים הם עם מסביר פנים וחביב מאד ורבים מקווים שלא ישתנו עקב החשיפה לעולם המערבי החומרי.

הפלגה לגני המלכה

בכדי להפליג לגני המלכה יש לחצות את קובה מהוואנה שממוקמת במרכז צפון האי ועד לנקודה בדרום האי בשם 'חוגארו', עיירת דייגים קטנה שבה ממוקם נמל החברה אבלון וצי הספינות שלו.

מדי שבוע מפליגות ספינות הצי אל גני המלכה בהפלגה הנמשכת מספר שעות. יחד עם הנסיעה מהוואנה מדובר על יום מעבר מלא מהוואנה ועד השונית.

ספארי צלילה בגני המלכה

שונית גני המלכה מתאפיינת בלגונות רדודות עצומות בשטחן שנמצאות בין איי האלמוגים הנמוכים ומלאות בצמחיית מנגרובים ועצי קוקוס. צמחי המנגרוב שגדלים בתוך המים המלוחים משמשים כבית גידול לאלפי מיני הדגים שמגיעים מרחבי הים הפתוח, ולציפורים שמקננות בהם. תוכלו למצוא שם גם את ההוטיה הקובנית: מכרסם גדול שדומה לבונה אך הסתגל למים המלוחים ולאזור, בנוסף לעוד בעלי חיים מסקרנים כמו איגואנות וסרטני נזיר גדולים המשוטטים על החוף.

בעל החיים ומלך הלגונות של גני המלכה הוא התנין האמריקאי וחווית המפגש עם בעל החיים האדיר הזה שיכול להגיע למשקל של חצי טון ואורך של 5 מטרים הוא ללא ספק אחד מרגעי השיא בספארי הצלילה בגני המלכה. הצוות המקומי שחי שם ומכיר את בעלי החיים ואת התנהגותם ברמה מאד גבוהה, ואפילו אפשר לצלול או לשנרקל עם חלק מהתנינים שהצוות מכיר ומכנה בשמות כמו פרנקו, ניניו, ואחרים.

גני המלכה הוא גם אחד מהמקומות הטובים בעולם למפגשים עם כרישים. הניתוק ממסלולי הדייג והתיירות הקלאסית ביחד עם חוקי השמורה האדוקים של הממשל הקומוניסטי הביאו לכך שבאזור זה קיימת אוכלוסייה מאד גדולה ובריאה של כרישים מסוגים שונים. כמעט בכל צלילה ניתן לפגוש כרישים, כמו הכרישים האפורים הקאריביים שבקרבת הקרקעית או את כרישי הסילקי קרוב לפני המים.

זהו אחד המקומות היחידים בעולם בהם ניתן לפגוש בדג הדקר העצום המכונה 'דקר גוליית' שהוא דג עצום ומאד ידידותי כלפיי הצוללים. דגים אלו נצפים בכל טיול לגני המלכה ונוהגים ללוות את קבוצות במהלך הצלילות. בין האלמוגים ניתן למצוא שלל דגים קטנים, מורנות, חשופיות, ושרימפים צבעוניים, ובים הפתוח נתקלים לא פעם בלהקות דולפינים, להקות דגים גדולות ואפילו בכרישי לוויתן!

חברת אבלון הקימה מערכת של מצופים באתרי צלילה מוסכמים והם מחלקים את הצוללים ביניהם כך שלא ייווצר עומס על אף אחד מהאתרים ושהסירות יוכלו להיקשר אליהן בלי לגרום נזק לקרקעית. אחת לתקופה, אתר צלילה זוכה למנוחה והמצוף שעליו מנותק לשנה שלמה בכדי לאפשר לו לחזור למצב טבעי ככל שניתן. הטופוגרפיה מתחת לפני המים משתנה מאזור לאזור וכוללת מרבדי אלמוגים רדודים ועמוקים, קירות אלמוגים שפונים אל האוקיינוס העמוק, קניונים ומעברים צפופים בתוך שוניות האלמוגים הצבעוניות.

השילוב של שונית עשירה, צפופה, בריאה וצבעונית, כמות דגים גדולה מאד וכרישים בכל צלילה, הופכים את גני המלכה לאחד מאזורי הצלילה הטובים ביותר והאטרקטיביים ביותר בעולם הצלילה כיום.

סיפור הצלילה המיוחד של בועז

בועז סמוראי: “באחת מהנסיעות שביצעתי אל קובה נשארתי לבד עם הצוות המקומי בגני המלכה כשכל הספינות נסעו ליומיים אל היבשה להחזיר את האורחים ולהביא אורחים חדשים. התלוויתי אל הצוות לעבודות השימור שלהם בהן סרקנו אזור חדש לצלילה בכדי למקם בו נקודת קשירה חדשה. תוך כדי עבודות הצלילה ניתק אחד מהחבלים שהצבנו בגלל זרם מאד חזק שהיה באותו הים והצלחתי לאחוז בו ולהחזיר אותו לנקודת הקשירה לטובת עיגון המצוף.

הצוות מאד שמח והודה לי ובאותו הערב כשישבנו שלושתנו לארוחת הערב הם סיפרו לי שהחליטו לקרוא לאתר הצלילה 'ריף סמוראי' על שמי לאות הוקרת תודה על עזרתי בהקמת אתר הצלילה. מאז אני דואג להגיע מדי שנה ולבקר את החברים שלי מעל ומתחת לפני מהים ולבדוק מה שלום ריף סמוראי בגני המלכה.”

לכתבות נוספות שיעניינו אתכם:

גלים כחולים ואלמוגים צבעוניים: אתרי הצלילה המובילים בסיני ובים האדום » 

צלילה בבאחה קליפורניה: כשטבע פוגש אקסטרים »

המדריך המלא לאחד מיעדי הצלילה היפים בעולם: איי הפיליפינים » 

תגיות הכתבה

  • #צלילה
  • #קובה
  • #wilddive

יעדי הכתבה

כתבות נוספות מתוך ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

אטרקציות בקובה

מלונות ומקומות לינה בקובה

מדריכים ונותני שירות בקובה

נהגים בקובה

הזמנת חופשה לקובה

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

יוצאים לטיול הגדול: בר ושני עפים על העולם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי