ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

טיול צלילה באיים המלדיביים: פלא היצירה של הטבע

אם היינו מתבקשים לברוא גן עדן לצוללים , למשנרקלים ולחובבי ים , חופש וטבע, כנראה שגם היצירתיים ביותר שבינינו לא היו מצליחים לחשוב על מקום מושלם כמו האיים המלדיביים
אילן ורד | Wild Dive - טיולי צלילה בעולם
|
תמונה ראשית עבור: טיול צלילה באיים המלדיביים: פלא היצירה של הטבע
צילום: נועם קורטלר

תוכן עניינים:

המחזה הנגלה מחלון המטוס לעיניהם של הטסים למלדיביים עולה על כל דמיון.
תפזורת עצומה של שוניות עגולות בצורת טבעות ובתוכן לגונות טורקיז מרהיבות. סביבן מים כחולים וצלולים. מדי פעם אי קטן מבצבץ וסביבו חופים לבנים שזורים בעצי קוקוס.

 האיים המלדיביים, השוכנים דרום מערבית לסרי-לנקה, משתרעים לאורך רמה תת ימית באורך כ-750 ק"מ ומורכבים מאטולים רבים כאשר כ-97% משטחה של המדינה הוא ים. (אטול הוא אי טבעתי שנוצר בשל שקיעת הר געש).


 מיקומם של האטולים הללו בלב האוקיינוס ההודי ובמים טרופיים חמימים, הפך את האזור לבית גידול למגוון אדיר של בעלי חיים: שוניות אלמוגים מפותחות, עושר עצום של דגה, כרישים מסוגים שונים, להקות דולפינים, בטאים מסוגים שונים וכמובן – המנטות וכרישי הלוויתן, בעלי החיים המזוהים ביותר עם המלדיביים.

עבור חובבי צלילה ושנירקול מדובר ביעד מהטובים ביותר בעולם. הטבע התת ימי כאן עולה על כל ציפייה. כל מה שתמצאו כאן מופיע בכמות גדולה- לא תראו מנטה אחת כי אם הרבה מנטות, לא כריש כי אם הרבה כרישים, לא דג כי אם המון המון דגים וכן הלאה. כל זאת במים טרופיים של 27-28 מעלות לאורך כל השנה, ואין עוד מקום אחר בעולם שיספק את המגוון העצום, הכמות והעושר של המלדיביים ועוד בטמפרטורת מים נוחה כל כך לספארי צלילה מושלם!

ישנן 2 דרכים עיקריות בהן מומלץ לעשות חופשת צלילה איכותית במלדיביים: הראשונה היא הפלגות צלילה מיועדות והשנייה היא שהות באיים מיוחדים ליד תופעות טבע מדהימות.

הפלגות הצלילה במלדיביים

לפי הנתונים מחברת טיולי הצלילה Wild Dive , המפעילה חופשות למלדיביים, הדרך הקלאסית והפופולרית ביותר לחופשות הצלילה היא הפלגות צלילה. ההפלגות הללו הוכיחו שמתאימות גם למי שנוסע בפעם הראשונה למלדיביים, ועל כן זו היא ללא ספק, הדרך הכי מומלצת לעשות את החופשה. החוויה בהפלגות הצלילה היא יוצאת דופן ומומלצת לכל הרמות, הן לצוללים המנוסים והן לאלו הנמצאים בתחילת דרכם

יתרונות ההפלגות במלדיביים ביחס ליעדים אחרים בעולם הם ברורים: המלדיביים משתייכים לרשימת היעדים הטובים ביותר שיש לעולם להציע. אולם, ביחס ליעדים אחרים ברמת האטרקטיביות הזו, המלדיביים זולים משמעותית ומשך הנסיעה קצר משמעותית בהשוואה ליעדים האחרים.
כמו כן הפלגות הצלילה במלדיביים נוחות מאד ונעשות מרבית הזמן בתוך האטולים באזורים המוגנים מגלים גבוהים ולכן הפלגות אלו קלות מאד גם למי שחושש מתופעות כמו מחלת ים.
 המים במלדיביים חמימים ואין צורך בחליפות עבות וכבדות.

בליווי מדריכי הצלילה המנוסים שמכירים את האתרים היטב ובשל הניסיון הרב שהצולל זוכה לצבור במהלך הצלילות, חוויית הצלילה במלדיביים על גבי ספינת הצוללים מביאה לכך שרמת הצלילה של מי שמגיע לטיול משתפרת דרמטית מיום ליום! כך שצולל היוצא לטיול צלילה במלדיביים כמתחיל, שב מהטיול כצולל מנוסה ברמה גבוהה בהרבה מזו שהייתה בתחילת הטיול.

תוכלו למצוא במלדיביים מגוון רחב של ספינות צלילה ברמות שונות. מהרמה הסטנדרטית הבסיסית ועד ספינות מפוארות ומפנקות ביותר. הספינות הללו הן ממש מלון צף עם מועדון צלילה צמוד. ההפלגה במלדיביים יוצאת למעשה עם שתי ספינות - הגדולה עליה החדרים, סלון מפנק, חדר אוכל ומשטחי שיזוף ולצידה - ספינה קטנה יותר הקרויה "דוהני" ועליה מכלי וציוד הצלילה, מדחסים ועוד.

ההפלגות נמשכות בדרך כלל כשבוע ולעיתים גם לטווחים יותר ארוכים עם מסלולים של 10 ימים ועד כשבועיים. היתרון הגדול בחופשת הפלגה הוא שבמקום לשהות באי ובמקום אחד, הספינה מפליגה בין אזורים שונים ומאפשרת הרבה יותר חוויות מגוונות כשכל אזור ייחודי בפני עצמו ומאפשר מפגשים עם בעלי חיים שונים: צוללים בתחנות ניקוי המנטות, בשונית עם כרישים אפורים, באתר עם כרישי חול, באתר לאורכו נודדים כרישי הלוויתן ועוד. המסלול הקלאסי ביותר כולל את אזורי אטול מאלה ואטול ארי היפיפיים.


לאלו שכבר ביצעו את המסלול הקלאסי, מוצעים גם מסלולים רחוקים ומאתגרים יותר כגון
 המסלול הדרומי שלרוב מתבצע בחודשי ינואר עד מרץ או מסלול צפוני בחודשי הקיץ המגיע לאטול באה שם מתקבצות מנטות רבות במהלך עונת הקיץ.

חופשת הפלגת הצלילה אינה מסתכמת בחוויה התת ימית בלבד, השהות על הים בספינה מפנקת, בתנאי הפלגה נוחים ובחברת קהל של צוללים בעלי מכנה משותף, מביאה לכך שכבר ביום הראשון נוצרת אווירה חברותית וחופש שנדיר למצוא בסוגי טיולים אחרים המשלב ביקורים באיים, מוזיקה טובה, אוכל מעולה והמון חוויות.
 אין קץ לסופרלטיבים שניתן להשתמש בהם על מנת לתאר את החוויה של ישיבה על הספינה בלילה וצפיה במים לאור הזרקורים כשלפתע מגיחות מנטות או כריש לוויתן הנשארים לצד הספינה שעות רבות בזמן שאורחי הספינה קופצים למים לשחות ולשנרקל עימם. מי שחווה הפלגות שכאלו הופך מהר מאוד למכור וסופר את הימים עד חופשתו הבאה.

חופשות צלילה באיים מיוחדים:

בשנים האחרונות התפתחה תשתית איכותית של איים אותנטיים המספקים שירותי תיירות וספארי צלילה במקביל להפלגות הצלילה במלדיביים. אין להתבלבל עם חופשה בריזורטים יוקרתיים (שהם חוויה בפני עצמה) אלא באיים ספציפיים עליהם קיימים כפרים קטנים עם קהילה מקומית נחמדה מאוד ומכניסת אורחים. באיים אלו התפתחו בתי מלון קטנים, לודג'ים, המספקים תנאי לינה נוחים מאד.


 האורחים נהנים מתנאים נוחים לצד חוויה אותנטית נהדרת וגם תורמים לחיזוק הכלכלה המקומית שאליה לא נחשפים בעת השהות בריזורטים היוקרתיים. יתרון גדול נוסף בחופשה שכזאת הוא שחלק מהאיים האלו ממוקמים בנקודות מאד אטרקטיביות מבחינת הטבע התת ימי שלצידם ואף הפכו למוקדי עליה לרגל (או עליה לסנפיר), עבור קהל צוללים מכל העולם המחפש צלילות מאד מיוחדות בנקודות שיא מבחינת המפגשים התת ימיים עם בעלי החיים.

להלן דוגמאות לאיים המובילים עם נקודות עניין מרהיבות:

האי Dharavandhoo – אי המנטות

אי זה נמצא באזור הצפוני של האיים המלדיביים ובקרבת מפרץ האניפארו המפורסם.
 מפרץ זה התפרסם בזכות להקות המנטות העצומות המגיעות אליו בחודשי אוגוסט ועד אוקטובר. האורחים המגיעים לאי זה, זוכים לחופשה על חופים ציוריים נפלאים ולשנירוקלים יומיים עם המנטות בספארי צלילה זה. הצוללים המוסמכים יוצאים, בנוסף, לשתי צלילות כל יום באתרי הצלילה שבאזור.

האי Dhigura - אי כרישי הלוויתן

דיגורה הוא אי ארוך, צר מאד עם חופים מדהימים ומי טורקיז צלולים הממוקם בקצה הדרומי של אטול ארי. לאורך שונית האלמוגים הארוכה של דיגורה, נודדים כרישי הלוויתן באופן קבוע ולכן אי זה מכונה – אי כרישי הלוויתן. בכל יום יוצאים הצוללים והמשנרקלים למפגשים עם בעלי החיים הללו כאשר גם בדיגורה תוכלו לפגוש בנוסף לכרישי הלוויתן, את המנטות האלגנטיות.
 ליד האי דיגורה חלק מאתרי הצלילה המשובחים ביותר במלדיביים מה שמייצר אפשרות לחופשת צלילה מאד אטרקטיבית ומגוונת ובתנאי לינה איכותיים ושירות ברמה מאד גבוהה.

האי Fuvamulah – אי הכרישים

בקצה הדרומי של האיים המלדיביים, מעט לפני קו המשווה, נמצא האי הבודד פובהמולה בלב האוקיינוס ההודי. אי זה התפרסם בשל היותו המקום הטוב ביותר בעולם לצלילות עם כרישי הטיגריס העצומים. אך אלו אינם הכרישים היחידים ניתן לפגוש כאן! זהו אחד המקומות הטובים בעולם למפגשים עם הכרישי-שועל הביישניים בנוסף למגוון כרישי שונית ממינים שונים.

האי פובהמולה מאפשר חופשת צלילה מדהימה והיכרות עם האוכלוסייה המקומית החביבה שבאי. האי כולו שונה ממה שמוכר משאר האיים המלדיביים הן באווירה, בצמחיה ואפילו בשפה המקומית. מדובר באי קטן עם תרבות עשירה. כל אלו לצד החוויה יוצאת הדופן של צלילה לצד כרישי הטיגריס, הפכו את פובהמולה ליעד מוביל ברשימת היעדים הנחשקים על ידי הצוללים בעולם

האי Gan, אטול אדו - אי הצלילות הפראיות

אטול אדו שנמצא דרומית לפובהמולה הוא האזור צלילה היחידי במלדיביים הממוקם מדרום לקו המשווה.

זהו אזור פראי עם שוניות האלמוגים היפות ביותר במלדיביים. הזרמים כאן חזקים והצלילות מאתגרות ועל כן המקום מומלץ בעיקר לצוללים מנוסים. האי גאן הינו עיר מקומית קטנה ובה מגוון אפשרויות לינה ובעיקר בגסטהאוסים מקומיים המתאימים יותר לחופשת צלילה, ומשם יוצאים כל יום לצלילות ברחבי אזור האטול.

בסביבה נמצאת תחנת ניקוי המנטות היחידה באזור הדרומי ועל כן מפגשים עם המנטות כאן הם כמעט ודאיים לאורך כל השנה. אתרי צלילה נוספים יפגישו אתכם עם עשרות כרישי שונית אפורים וכרישי סילבר-טים, נפולאונים, כרישי חול ועוד..החל מ-2022 עלתה באופן דרמטי גם כמות המפגשים עם כרישי הטיגריס וכיום הסיכוי לפגוש אותם באטול אדו הוא גבוה מאד.

אז אם עשינו לכם חשק לטיול צלילה במלדיביים מוזמנים להצטרף ל-Wild Dive לטיול צלילה בלתי נשכח. חברת Wild Dive תשמח להציע חופשות אלו לכל מי שאוהב צלילה, שנירקול וים באופן כללי. החברה פועלת בכל האיים המיוחדים במלדיביים עם שותפים איכותיים ואף מייצגת את הספינות הטובות במלדיביים באופן רשמי בישראל (חלקן באופן בלעדי) ויכולה להציע מגוון אפשרויות לחופשות נפלאות.

לכתבות נוספות שיעניינו אתכם:

כל מה שרציתם לדעת על טיולי צלילה ברחבי העולם » 

גלים כחולים ואלמוגים צבעוניים: אתרי הצלילה המובילים בסיני ובים האדום » 

המדריך המלא לאחד מיעדי הצלילה היפים בעולם: איי הפיליפינים » 

יעדי הכתבה

כתבות נוספות מתוך ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

אטרקציות בהאיים המלדיביים

מלונות ומקומות לינה בהאיים המלדיביים

מדריכים ונותני שירות בהאיים המלדיביים

נהגים בהאיים המלדיביים

הזמנת חופשה להאיים המלדיביים

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

יוצאים לטיול הגדול: בר ושני עפים על העולם

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי