ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

ספארי צלילה: המדריך המלא לצלילה באיי הפיליפינים

בואו לגלות את איי הפיליפינים, עולם קסום של פלאים מתחת למים ואחד מיעדי הצלילה היפים ביותר בעולם. חברת Wild Dive, בשיתוף עם אתר למטייל, ארגנו לכם את המדריך המלא עם כל מה אתם חייבים לדעת לקראת חופשת הצלילה שלכם בפיליפינים
רוני בן אהרן | Wild Dive - טיולי צלילה בעולם
|
תמונה ראשית עבור: ספארי צלילה: המדריך המלא לצלילה באיי הפיליפינים
צילום: נועם קורטלר

איי הפיליפינים שוכנים בדרום מזרח אסיה ואפשר למצוא בהם חופים חלומיים וטבע עוצר נשימה, ועם נחמד, אדיב וחייכן, וכולם מדברים אנגלית! מדובר במדינה עצומה המורכבת מאלפי איים ומציעה למטיילים אפשרויות מגוונות: תוכלו למצוא בה מלונות פאר באיים פרטיים לצד וכפרים בחופים נידחים ללא חשמל, טרקים בהרים, אגמים בלוע הרי געש, מפלים, ג'ונגלים והכי חשוב: זהו אחד המקומות הכי מדהימים בעולם לצלילה.

במדריך זה שהרכיבו עבורכם חברת טיולי הצלילה של Wild Dive בשיתוף עם אתר למטייל, ניגע על קצה הסנפיר במוקדי הצלילה המרכזיים בפיליפינים, עם המלצות לשילובים נוחים בין איים ונגיעות במה שניתן לעשות מחוץ למים. כל מי ששוקל טיול ספארי צלילה בפיליפינים או טיול המשלב צלילה, צריך לקרוא את המדריך הזה.

פיליפינים: רקע כללי

ארכיפלג איי הפיליפינים מורכב מ 7,641 איים, וממוקם בדרום מזרח אסיה, בלב ליבו של משולש האלמוגים. משולש האלמוגים הוא אזור של שוניות אלמוגים במערב האוקיינוס השקט, המקיפות בשטח דמוי משולש שש מדינות בדרום מזרח אסיה: אינדונזיה, מלזיה, פפואה ניו גיני, הפיליפינים, איי שלמה ומזרח טימור.

במשולש האלמוגים תראו יותר מינים של בעלי חיים ימיים מבכל מקום אחר בעולם, וביחד עם שוניות אלמוגים בריאות וצבעוניות, תיהנו מחוויית ספארי צלילה ייחודית ומגוונת, עם זנים שסביר שלא ראיתם מעולם, מחשופיות מדהימות ועד לכרישי לווייתן! באזור תוכלו למצוא את המגוון הגדול ביותר בעולם מבחינה תת ימית עם כ-3000 מיני דגים ו- 6 מתוך 7 מיני צבי הים, ולא לשכוח גם כ-500 מיני אלמוגים המייצגים 76% מהמינים הקיימים בעולם.

משולש האלמוגים מהווה ציר מרכזי לבעלי חיים נודדים כגון דולפינים, כרישים, מנטות, טונות ועוד, מוקד אליו מגיעים לאכול, לנוח ולהתרבות, ושטח האזור הימי האדיר חולש על כ-6 מיליון קילומטר רבוע של גן עדן תת ימי.

עונות השנה וטמפרטורות

בפיליפינים שתי עונות- גשומה ויבשה, כאשר בעונה הגשומה ישנם חודשים בהם יש יותר רוחות, ובאזורים מסוימים סופות טייפון. אין בפיליפינים גשמי מונסון.

העונה הגשומה מתחילה לקראת יולי ונמשכת עד ינואר. בתוך עונה זו יכולים להיות שבועות של שמש, אך בגלל הקרבה לקו המשווה, מזג האוויר לא צפוי במאה אחוז. בין אוקטובר לינואר מתגברות הרוחות, אך הן אינן מורגשות בכל האיים. לכן, הצלילה בפיליפינים היא טובה לאורך כל השנה, תלוי באזור בו תבקרו - עדיין ישנם אזורים רבים שהצלילה בהם נפלאה בעונה זו. לכן מאד חשוב להבין, להכיר ולהתייעץ לפני תכנון החופשה.

טווח הטמפרטורות בפיליפינים הוא בין 25 ל-34 מעלות, בלחות ממוצעת של 75%. בעונה הגשומה קריר יותר, כאשר החודש הכי קר הוא דצמבר ובעונה היבשה חם יותר, כאשר החודש חם ביותר בשנה הוא אפריל.

טמפרטורות המים נעות בין 23 מעלות (קר יותר בחודש פברואר), ומתחממות לטמפרטורה המושלמת של 29 מעלות באפריל. הטמפרטורה הזו תישאר בפיליפינים עד אוקטובר, שאז תתחלנה הטמפרטורות לרדת.

סוגי צלילות

בפיליפינים מגוון של סוגי צלילות. יש בה אתרים לצולל המתחיל (מתאים מאד גם לקורס צלילה), אתרים לצוללים מתקדמים, צלילות דריפט, צלילות עומק, צלילות לאורך קירות, אוניות טרופות, מערות ועוד.

צלילות מיוחדות בפיליפינים:

צלילת מאק או צלילת יצורים (muck diving or critter diving)

צלילה שבד"כ מתבצעת מעל למדרון חולי, עם שונית קטנה, או שוניות מלאכותיות. בצלילה זו מחפשים לראות בעלי חיים ימיים קטנים כגון חסילונים, סרטנים, ודיונונים מופלאים (cuttlefish, flamboyant cuttlefish), מינים שונים של אבוביים (pipefish), סוסוני ים, רינופיאס ופתיונאים שעירים (hairy frogfish). בפיליפינים נפגוש גם וונדרפוס (wonderpus), תמנון חקיין (mimic octopus) ותמנון כחול טבעת (blue ring octpus).

צלילות בתחנות ניקוי (cleaning stations)

בצלילות אלה עומדים בנקודה אחת בסמוך ל"תחנת ניקוי" כדי לצפות בזנים נודדים וגדולים כמו כרישים, מנטות ועוד, שבאים בשעות הבוקר המוקדמות לקצה השונית, בצד הפונה לים הפתוח, שם חיים דגים קטנים שניזונים מיצורים פצפונים כמו טפילים שונים שגדלים על גופם של המנטות והכרישים שבאים לקבל ניקוי יסודי.

צלילת מים שחורים (black water diving)

צלילת 'מים שחורים' היא צלילה המתאימה למי שהתנסה כבר בצלילות לילה ולצוללים בעלי שליטה גבוהה באיזון שלהם. צלילות לילה נעשות הרחק משונית האלמוגים, לרוב בעומק של כ 10-15 מטרים. הירידה לצלילה זו היא מסירה שעליה מותקן סולם מיוחד ובו שלבים שונים, ועל כל שלב מותקנת תאורה. האור מושך אליו בעלי חיים ממעמקי הים.

בצלילות אלו יש הזדמנות לראות יצורים מיוחדים כגון פלנקטון, דגים ויצורים צעירים (larva / juevenile) שונים, סוגים מיוחדים של מדוזות ועוד, אשר מסתתרים במעמקי הים במשך היום, ועולים רק בלילה אל פני הים בכדי לאכול. בעלי חיים אלה לא מגיעים לאזור החוף ולשוניות האלמוגים וצלילות 'מים שחורים' זאת הדרך היחידה לצפות בהם מתחת לפני המים.

צלילות פלורו (fluoro diving)

צלילת פלואורו היא צלילת לילה המשלבת פנס UV מיוחד הפולט אור הכחול המאפשרת חווית ספארי צלילה צבעונית במיוחד. חלק מבעלי החיים הימיים יספגו חלקים שונים של האור הכחול ויפלטו בחזרה אור בצבעים אחרים כגון ורוד, צהוב, ירוק ועוד צבעים זוהרים כמו אור פלורסנט.

האזורים המרכזיים לספארי צלילה בפיליפינים:

אזור לוזון ומינדורו (Luzon and Mindoro)

האי הגדול ביותר בפיליפינים הוא לוזון שבדרומו נמצאת מנילה, בירת הפיליפינים. כמו כן בדרום הא נמצא גם אזור צלילות מאוד מפורסם הנקרא אנילאו Anilao. המקום נחשב כיעד לצלילות מאק muck diving הנקראות גם צלילות יצורים critter diving. אזור זה מאופיין בחול לבן, ובו שוניות קטנות יחסית (ללא קירות עמוקים), ובעיקר, צלילות רדודות ורגועות ללא זרמים. באזור צלילות מים שחורים מדהימות בזכות הקרבה שלו לים הפתוח ממערב.

הריפים המרהיבים נמצאים ליד שני איים Caban ו- Sombreo המרוחקים כחצי שעה שייט מאנילאו וצלילות בהם מתבצעות מסירה.

ספארי צלילה - אתרים מומלצים באנילאו

הסלעים התאומים (twin rocks)

אחד האתרים המדהימים באנילאו, אהוב על צלמים וצוללים כאחד. ממוקם כ 30 דקות מאנילאו, זהו אזור קטן מסביב לשני סלעים גדולים, שיש בו את כל מה שכל צולל מחפש - צדפות ענק צבעוניות, צלופחי אף עלה (ribbon eel), פיתיונאים מסוגים שונים (frogfish), כנפתנים (devil fish), חשופי שונות, שושנות ים ושושנונים מזנים שונים, ודגה מגוונת כולל בתרנים (surgeonfish), להקות של אנטיאס כתום (antheas), סנאפרים כחולים (bluelined snapper) ועוד. העומק נע בין 5-18 מטר, והראות בין 10-20 מטר.

ביאטריס (Beatrice)

האתר קרוי על שם בחורה בשם ביאטריס, ויש שני אתרי ספארי צלילה תחת שם זה, ביטאריס 1 ו 2, הממוקמים זה לצד זה. כחצי שעה מהעיירה אנילאו, זהו סלע גדול באמצע ריף רדוד, ביאטריס 1 נמצא על שיפוע חולי ומגיע לכ- 30 מטר עומק, והמשכו שהוא ביאטריס 2 מגיע עד לכ- 40 מטר. הטופוגרפיה היא סדרה של קניונים קטנים בין הסלעים והאלמוגים. הריף הצבעוני הוא ביתם של דגי ריף רבים, אלפי אנטיאס כתומים נותנים תחושה של צלילה באקווריום, צבי ים, סנאפרים שונים, נצרנים (triggerfish) שונים, וכמובן כל מה שחי בין האלמוגים: סרטנים, חסילונים, חשופיות ועוד.

הסלע של קירבי (Kirby's Rock)

קיר אלמוגים מרהיב כחצי שעה מאנילאו. שצוללים לאורכו נראה בצד אחד ים כחול עם ראות נפלאה ובצד השני קיר צבעוני, בריא ומלא חיות, עם להקות דגי ריף מרהיבות. זוהי צלילת עומק (הקיר יורד יותר מ 30 מטר), ועל הקיר נמצא חשופיות בשלל צבעים, מלפפוני ים צהובים, דגי קיסר הדור (emperor angelfish), נפחותיים (pufferfish), אלמוגי Venus fan ענקיים ובהם סוסוני ים קטנים pygmy seahorse, מינים שונים של אבוביים (pipefish), תמנונים ודיונונים שונים, נחשי ים, מינים שונים של פרפרונים, ועוד זנים שונים.

המפרץ הסודי (Secret Bay)

המפרץ הסודי מאופיין בחול וולקני כהה. נאספים באזור זה יצורים מרהיבים כגון תמנון חקיין, תמנון וונדרפוס (wonderpus), אבובונים שונים, סוסי ים, פתיונאים, ועוד שלל יצורים מרהיבים!

האי מינדרו ומעבר וורדה (Mindoro Island and Verde Passage)

דרומה מהאי לוזון נמצא האי מינדורו, האי השביעי בגודלו בפיליפינים. לוזון מופרד מהאי מינדורו באמצעות מעבר וודרה (Verde Passage) המחבר את ים סין הדרומי אל Sibuyan Sea ו Tayabas Bay בתוך הפיליפינים. במרכז המעבר תמצאו את אחד המקומות הכי יפים בעולם לצלילות - Verde Island. באי וורדה קיים המגוון הגדול ביותר של אלמוגים ובעלי חיים שתוכלו לראות וחווית ספארי צלילה שלא תשכחו לעולם.

ספארי צלילה - אתרים מומלצים באי וורדה

מכונת הכביסה - (washing machine)

כפי שהשם מרמז, אם תצלול פה בזמן הלא נכון, תעבורו סיבוב וסחיטה! הכי טוב לחוות את מכונת הכביסה בתחילת השפל, הזמן שבין הגאות לשפל שמפלס הים יורד. בשלבי גאות שונים, זו יכולה להיות גם צלילה מרגיעה מאוד.

באתר זה שלושה מיני קניונים, ובגלל הזרמים עתירי החומרים המזינים, שוניות אלמוגים נהדרות נמצאות בתוך כל קניון. העומק של הקניונים הוא כ-30 מטר ואילו החלק העליון שלהם הוא כ-18 מטר. שפע של דגי ריף תופסים מחסה מהזרמים בין הקניונים, ודגים נודדים כטונות, צניניתיים (travelies) ועוד אשר עוברים פה. הראות היא בין 20 ל 80 מטר, והמים כחולים ונקיים.

גן האלמוגים (Coral Garden )

גן האלמוגים הוא הזדמנות מצוינת לשנרקל ולצלול במגוון הביולוגי המדהים של הפיליפינים! משטח גני האלמוגים נמצא בעומק של 15 מטר, עם ראות מצוינת, מגוון גדול של אלמוגים קשים ורכים ואלפי דגי אנטיאס כתומים, דגי פרפר שונים, מורי אלילי (moorish idol), פתיונאים, סוסוני ים ועוד!

דרופ אוף (Drop Off או Pinnacles )

זו אחת הצלילות הטובות ביותר בפיליפינים! במים תגלו קיר מכוסה לחלוטין באלמוגים בריאים וגדולים, חגיגת צבעים מטורפת, וביניהם אלפי דגים ובעלי חיים ימיים.

הדבר הבולט ביותר באתר הדרופ אוף הוא הראות המדהימה, והסחף המהיר הנפלא כאשר הזרמים חזקים. תוכלו למצוא כאן הכל: דגי טונה, צניניתיים (travelies), טחניים שונים (rays), ועל הקיר תוכלו לצלול בין אלפי אנטיאס כתומים, דגי פרפר, זהרונים, צלופחים, אלמוגיות שונות, נצרניים שונים, וחשופיות בכל הצבעים שרק ניתן לדמיין!

בהמשך למעבר וורדה נגיע לאי מינדורו. באי יש שני יעדי ספארי צלילה מפורסמים, הראשון בעיירה בשם פוארטו גלרה לחופיו הצפוניים של מינדורו, והשני אפו ריף הנמצא כ-50 ק"מ אל תוך הים.

ספארי צלילה - אתרים מומלצים בפוארטו גלרה

חור בקיר (Hole in the Wall)

זוהי אחת הצלילות היפות והמרגשות של פוארטו גלרה. מנהרה קצרה בעומק של 12 מטרים העוברת בתוך הר מיניאטורי תת ימי. זוהי נקודה בו זרמים תת ימיים נפגשים ומושכים להקות דגים: להקות תופפנים (drummer fish), יצרודים צהובים (sweet lips), צניניות (travelies) ושינני החוט.בתוך המנהרה מצויים זהרונים, אבנונים וטחביים צורבים בצורת נוצה. בכניסה למנהרה, חלקו העליון של הקיר מכוסה באלמוגים רכים וססגוניים שמושכים דגים צבעוניים רבים. תמנונים, פתיונאים, צבים, נחשי ים ועוד.

ביציאה מהמנהרה ישנו קיר נוסף, המכוסה באלמוגים רכים, ספוגיים, אלמוגן רחב-עלים ומניפות, המהוות מקום מסתור נפלא לניבניים ודגי אבו נפחא. בתחתית הקיר נמצא מישור ובו הרבה סמריות (whip coral) המתנועעות בזרמים כרקדניות. זוהי צלילה יחסית קלה, ואפילו צוללים חדשים ייהנו בה - כל עוד יש להם שליטה טובה בציפה.

קניונים (Canyons)

אחת מצלילות הסחף הטובות ביותר בפורטו גלרה. בדרך כלל הכניסה לאתר זה היא דרך החור בקיר Hole In The Wall. הזרם ישא אתכם לאורך המדרון לעומק, שם הזרמים וכוחות הטבע יצרו שלושה קניונים מרהיבים בשונית, עם קירות פנימיים מוגנים ותחתית חולית. הקירות החיצוניים של הקניונים יורדים בתלילות לעומק של מעל 40 מטר.

תוכלו לראות כאן להקות של זנים שונים של צניניות ( trevall) וצלחתניים (batfish) ובתוך הקניונים תמצאו תמנונים, עקרבנוניים, נחשי ים ודגי שונית אחרים. בסוף הקניון השלישי והעמוק ביותר (30 מ ') תוכלו לפגוש לעיתים בעלי חיים גדולים יותר, כגון מנטה וכרישים שונים. כמו כן יש במקום עוגן ספרדי ישן המוטבע בסלע ואיתו אפשר להצטלם על רקע המים הכחולים.

הסירות הטרופות של סבנג (Sabang Wrecks)

במקום תגלו שלוש סירות קטנות, האחת יאכטה קטנה ממתכת ושתי סירות עץ. זהו אחד האתרים הידועים ביותר באזור, ושם תוכלו למצוא כמעט את כל המגוון התת ימי של פוארטו גלרה כגון: להקות של צלחתניים (Platax or Batfish), הרבה אלמוגיות (damselfish), פרפרוניים, ובתרניים שוחים בהמוניהם, מאוד קרוב אל הצוללים.

עם פנסים תוכלו לראות בין ההריסות צלופחי ענק, זהרונים, סרטנים וחסילונים, להקות של שפמנונים, וברקניים (דגי סנאי) שמוצאים מסתור בסירות במהלך היום. אצטגנון הכתמים (stargazer), מירנון מטבעוני (snake eel), סנדל נמרי ((Leopard flounder) ופיתיונאים שונים נמצאים באתר דרך קבע.

עם יש לכם מדריך טוב, תוכלו למצוא גם את הדגים המסתתרים בחול, כמו: פגסוס (sea moth), דגי עלה וגורנרדים מעופפים (flying gurnard). ואם כל זה אינו מספיק לכם ביום, חזרו בצלילת לילה לשלל דיונונים, תולעים שטוחות ועוד!

מערת הכרישים (Shark's Cave)

אתר הצלילה הזה קיבל את שמו מהמערה ששימשה כמקום מנוחתם של כרישי לבן קצוות בעבר, וכיום הם ביתם של מינים רבים של דגי שונית. מערת הכרישים היא מדרון הדרגתי, המורכב מרכסים וקרקעית חולית סלעית, המובילה למערה בעומק של כ -27 מטרים. אלמוגים מניפתניים גדולים נמצאים בכל מקום, וביניהם סוגים שונים של תמנונים, פלאטקס ארבתי (batfish), צרודים צהובים (sweet lips), וצבים.

מדרגות קילימה (Kilima Steps)

מדרגות קילימה הוא אתר עם טופוגרפיה תת מימית מדהימה בה זיזים ותצורות סלע שונות יוצרות תצורה של מדרגות החל מ 8 ועד 25 מטרים. כאן נמצא אלמוגים ספוגנים, גלילניים ומינים שונים של אלמוגים קשים. זה אתר שמומלץ לקחת בו את הזמן ולרדת לאט מדרגה מדרגה.

כאן תראו תמנונים שונים, דיונונים, צלופחים, וסוסוני ים ננסים המסתתרים באלמוגים המניפתיים הגדולים. אם תביטו לעבר הכחול העמוק, תמצאו להקות דגים צבעוניים כגון בתרניים כחולים (המוכרים כדורי מסרט "מחפשים את נמו"), וכאשר הזרמים קרים, במהלך חודש פברואר, ניתן למצוא כאן את כרישי השועל הנדירים החולפים בפוארטו גלרה, וזהו הוא האתר הטוב ביותר למצוא אותם.

אפו ריף

מצדו המערבי של האי מינדורו נפליג מערבה כ- 30 מיילים ימיים עד שנגיע לפארק הימי השני בגודלו בפיליפינים, אפו ריף. פארק ימי זה משתרע על 34 קילומטרים רבועים. בפארק ימי זה אסור הדייג, וריף האלמוגים שבו אורכו 26 קילומטרים ורוחבו 20 קילומטרים, מה שהופך אותו לריף השני באורכו בעולם. הוא מורכב משתי מערכות ריף נפרדות שנראות כמו שני אטולים, המופרדות בתעלה חולית בעומק 30 מטרים. הריף עצמו בנוי ממצע שקוע תחת הים כאשר שלושה איים בלתי מיושבים עולים מעל פני הים ומהווים גן עדן לציפורים וצמחיה. לגונות עם חופים חלומיים של חול לבן, צמחיה טרופית, ומי טורקיז מדהימים, מושכים אליהם את נקבות צבי הים המגיעות להטיל ביצים.

באפו ריף, יותר מעשרים אתרי ספארי צלילה, בחלקם צלילות עומק לאורך קיר עם זרמים חזקים בצד המערבי, או צלילות בקרקעית החולית הרדודה (20 מטר) של התעלה המפרידה בין האיים.

ספארי צלילה - אתרים מומלצים באפו ריף

אי אפו (Apo Island )

בצידו המזרחי נמצא אתר ספארי צלילה מדהים המזכיר את המישור באתר הצלילה הפופולרי "הפינה הכחולה בפלאו". כאן תוכלו לצלול בתוך ענן של פרפרונים לבנים, עם כרישי לבני קצוות משייטים מסביב ולהקה של צלחתנים ארבתיים.

אי אפו הצפוני מציע קיר דרמטי עם אלמוגים רכים, מחושתנים המסתתרים בין נקיקי הקיר, וצבי ים סקרנים מסוג הוקסביל, המלווים אותנו שנעבור בסמוך להקת צרודים צהוביםsweet lips). (ישנו אי נוסף הקרוי אפו איילנד שיוזכר בהמשך)

הקיר של ביננגאאן (Binangaan Drop Off)

בחלק הרדוד של האי ביננגאאן נמצאים כרישים לבני קצוות ישנים בחול ודגי תפאר ענקיים שאינם ביישנים כלל! בקיר העמוק נמצא להקות של טונה ופארידה (snapper), וטחנים נקודים.

הסירה הטבועה (Ship Wreck)

שלד של ספינה לא מזוהה שטבע, על פי ההערכות, לפני כ -70 שנה. השלד שמור היטב, ועליו גדלים אלמוגים קשים שבהם דרים אלפי דגי שונית, כגון דגי חצוצרה, שינן החוט, דגי עין גדולה אדומה (big red eye) ועוד. הסירה הטבועה שוכבת בעומק של 8-12 מטרים.

אזור פלאוון (PALAWAN)

האי פלאוון הוא האזור המתוייר ביותר בפיליפינים, לאו דווקא לתיירות צלילה, אלא לתיירות חופים, גלישת קייט, ועוד. השטח השיפוטי של פלאוון כולל בתוכו עוד שני איים הנמצאים מצפון לאי הגדול, המאורך והצר. איים אלו נקראים קורון Coron ובוסאוונגה Buswanga.

האי קורון (Coron)

זהו אי המורכב מכמה איים שמפורסם בקרב הצוללים משתי סיבות: הספינות הטרופות הרבות ואגם הברקודות. 24 אוניות מלחמה יפניות הוטבעו במפרץ קורון ב- 24 בספטמבר 1944 על ידי הצי האמריקאי, וכיום הן מהוות מוקד משיכה לצוללים מכל העולם. האוניות באורך ממוצע של 130 מטרים ובעומק מקסימלי של 40 מטרים, ועליהן כמות מדהימה של דגים וחיי אלמוגים המכסים כעת את ההריסות.

ספארי צלילה - אתרים מומלצים בקורון

אירקו מארו (Irako Maru)

ספינת קיטור יפנית הממוקמת בפתחו של מפרץ קורון, ולכן באזור ראות טובה. 147 מטר אורכה, 19 מטר רוחבה והיא שוכבת ב- 43 מטרים בחלקה התחתון, כאשר מפלס הסיפון בין 28-35 מטרים. זוהי צלילת עומק. אירקו מארו נותרה שלמה למדי ובגלל הראות הטובה אפשר לראות ולהרגיש שאנחנו על ספינה גדולה. להקות של דגי טונה ולוטיין צהוב סנפיר, זהרונים ועקרבנונים חיים בהריסות. בדרך כלל נמצא שם שני צבי ים החיים בחלק העליון של הסיפון, ולהקה של צניניות (travalley) המאכלסת את אזור החרטום.

אוקיקאווה מארו (Okikawa Maru)

זוהי ספינה באורך של 168 מטר אשר הוטבעה על ידי פגיעה ישירה באזור החרטום. אתר מעולה לצוללים מתחילים המעוניינים לחוות אוניות טרופות. עומק הספינה הוא 26 מטרים, אך הסיפון בעומק 10-16 מטרים. לצוללים טכניים בעלי רישיון מתאים, יש אפשרויות כניסה רבות כולל כניסה מהחלק החיצוני של הספינה, במעלי פיר המדחף, כל הדרך לחדר המכונות. הספינה כולה מכוסה לחלוטין באלמוגים יפים ומגוון גדול של בעלי חיים ימיים. באזור זה ישנם לעיתים זרמים חזקים ובמקרים אלה נראה הרבה דגה מסתתרת בין ההריסות.

אולימפיה מארו (Olympia Maru)

נושאת מטוסים יפנית, באורך 122 מטר וכמעט 17 מטר רוחבה, היא טבועה בעומק אידאלי של 28-30 מטר. צלילה זו מציעה כניסה לחדרי המטען, כך נוכל לקבל הצצה לצלילת אוניות טרופות. באתר זה נמצא להקות גדולות של דגי בננה, צלחתניים (דגי עטלף), ואבו נפחא, במיוחד סביב התורן, החרטום והירכיים. נבחין גם בתמסחן, ראשתן ועקרבנוניים.

אגם ברקודה (Barracuda Lake)

זהו אגם שנוצר על ידי פעילות גיאולוגית שיצרה מעגל צוקים אנכיים בצבע שחור, וכלאה בתוכו מים. לאחר אלפי שנים של גשמים, הפך המקום לאגם מים מתוקים מרהיב. באזור עדיין מתרחשת פעילות גיאולוגית המחממת את המים, ולכן בצלילה זו תוכלו לחוות טרמוקלינה הפוכה: ככל שתעמיקו, טמפרטורות המים יעלו. מכיוון שהמים מתוקים, הראות היא של 100% ובשל כך לא צריך לצלול עם חליפה או משקולות וחווית הצלילה היא יחודית מעין כמוה. כמו כן בעצירת הבטיחות, שמפנוניים קטנים וסקרניים החיים בין הסלעים יצאו החוצה להגיד שלום.

האי בוסוואנגה (Busuanga Island)

כמו האי קורון גם אי זה ממוקם בין ים סולו לים סין הדרומי, ויוצר ריף עשיר. מה שהכי מיוחד בבסוואנגה הם תחשי המשכן, או בשמם המוכר יותר – דוגון דוגונג. זהו יונק שמנמן שניזון מאצות, יחסית טריטוריאלי ולכן ניתן למצוא אותו באזורים ידועים מראש. הדוגון דוגונג הינה חיה מוגנת בפיליפינים ויש הגבלות על כמות הצוללים או המשנרקלים על מנת שלא להפריע לחיות עדינות אלה. לכן רצוי ומומלץ להזמין טיול ספארי צלילה זה מבעוד מועד כדי להבטיח מקום מראש.

ספארי צלילה - אתרים מומלצים בבוסוואנגה

איי דימיפק (Dimipac Island)

לכאן נגיע על מנת לצפות בדוגונג בסביבתו הטבעית. אתם תיהיו מוגבלים ל- 20 דקות במים ולא יותר מ 4 צוללים בו זמנית. זוהי חווית ספארי צלילה אישית ומיוחדת המאפשרת לצלול קרוב מאוד לדוגונג בעודו אוכל, עולה לפני המים לנשום, או משתעשע עם הקרקעית החולית בעומק של כ 7-10 מטרים בשדות דשא ים (seagrass beds).

קיוקוזאן מארו (Kyokuzan Maru)

נושאת ציוד יפנית באורך 160-180 מטר, בעומק של כ- 40 מטרים בתחתיתה. הספינה המרשימה נמצאת במפרץ מרוחק מהתעלה בה נמצאות שאר האוניות הטרופות ולכן יש בה בדרך כלל ראות של כ -30 מטרים ותנאי צלילה אידיאליים. יש בה המון שרידים כמו מכוניות ומשאיות יפניות בחדרי המטען, שברי צלחות וכוסות, חלקי מנועים ועוד.

פארק הלאומי טובטהה (Tubbataha Marine National Park )

שמורת טובטאה הינה הפארק הימי הגדול ביותר בפיליפינים ומוכרת כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. בטובטאה, צוללים נהנים מראות מדהימה של עשרות מטרים, ממים רגועים וחלקים כמראה, ועושר תת ימי של אלמוגים עצומים הכוללים אלמוגי שוט באורך של שלושה מטרים ומעלה, מניפתיים ענקיים, אלמוגי חבית רכים בקוטר שני מטרים ומעלה, ועוד רבים אחרים. למעשה כ- 70% מסוגי האלמוגים בעולם נמצאים בפיליפינים, ורובם ככולם בטובטאה.

מבחינת דגה, נראה כאן להקות דגים נודדות, דולפינים, טונות, תפאר ענק (naopleon wrasse), בתרניים, ועוד. מבין חיות הים הגדולות: ניתן לראות כרישי לוויתן, מנטות, מחבטנים שונים, כרישי שונית שונים (לבני קצוות, שחורי סנפיר, אפורים), פטישנים ועוד.

אתרים מומלצים כוללים את הסלע של עמוס (Amos Rock), הסלע השחור(Black Rock), וול סטריט (Wall Street), שדה התעופה של הכרישים (Shark Airport), הקיר של מלאיין (Malayan Wall), ואי המגדלור (Lighthouse Islet).

אזור וויסייה (Visayas Region)

אזור זה ממוקם בצידה הדרום-מערבי של המדינה (אך לא בחלק הדרומי ביותר), וכולל בתוכו שישה איים, שעל אף קירבתם הפיזית זה לזה, התעלות המפרידות ביניהם עמוקות יחסית (בין 200-300 מטרים), ויוצרות טופוגרפיה של קירות או מדרונות חוליים המלאים בריפים מדהימים ויצורים נדירים. כאן נמצאים כמעט כל המינים של הפיליפינים, החל מכרישי הלוויתן וכרישי השועל, להקות סרדינים עצומות, וכלה בחשופיות נדירות ושבעה מיני פתיונאים. מטיילים בכלל וצוללים בפרט אוהבים את האזור הזה בשל הגיוון שלו, ריבוי האטרקציות והקרבה שבין האיים השונים (מעבורת של 30-60 דקות) המקלים על שילוב יותר מאי אחד בחופשה.

האי סבו (Cebu Island)

אחד האיים המפורסמים בפיליפינים. זהו לב ליבו של מרכז הפיליפינים והעיר הבירה שלו, העיר סבו, היא העיר הותיקה בפיליפינים והחמישית בגודלה במדינה, בה גרים כמעט מיליון איש! בסבו שדה התעופה בינלאומי וסביר שתוכלו לנחות שם בטיסה מישראל דרך הונג קונג או סיאול. באי סבו מספר אזורים נפלאים לצלילה, וכן אטרקציות שונות.

אוסלוב (Oslob)

תושבי כפר הדייגים הקטן בדרום האי הבינו לפני כעשור את הפוטנציאל התיירותי סביב כרישי הלוויתן החולפין במקום. כיום זהו מרכז מבקרים לשנירקול וצלילה עם כרישי הלוויתן. בכל יום בין השעות 08:00 ל- 11:30 מאכילות סירות ייעודיות בין 6-12 כרישי לוויתן השוחים לאזור באופן חופשי. ניתן להבטיח כמעט ב- 100% שתראו לפחות כריש לוויתן אחד או יותר.

מכיוון וההאכלה היא על פני המים, השנירקול יביא אתכם קרוב יותר לכרישי הלוויתן, אך בצלילה תזכו בחוויה יותר אישית מכיוון שפחות אנשים צוללים. ישנו קונפליקט הנוגע לעובדה שמאכילים את כרישי הלוויתן אולם יש לזכור כי תושבי הכפר נהגו בעבר להתפרנס מדיג של כרישים אלו וכיום כרישים אלו מוגנים בשל התיירות.

מואל בואל (Moalboal)

אחד מאזורי הצלילה המרשימים והמבוקשים. כאן נמצא "מרוץ הסרדינים הפיליפיני". אתר ספארי צלילה ושנירקול עם להקת סרדינים עצומה המוגנת מדיג ונוכחת לאורך כל ימות השנה. כמו כן יש קיר מרהיב הצונח לעומק של 300 מטרים עם שונית אלמוגים בריאה ומיני מאקרו נפלאים כגון צדפות מחשמלות, אבנונאים, ועוד. כמו כן באזור זה אתר צלילה מומלץ בשם אי הדייגים Pescador island השוכן מול מואלבואל, ובו שונית עם הרבה אלמוגים רכים הגדלים על סלעי בזלת עצומים ויוצרים טופוגרפיה מרהיבה ונוף ייחודי.
 מכאן ניתן לצאת ליום טיול במפלי הקוואסאן הנפלאים.

מלאפסקואה (Malapascua)

אי קטן וחולי כחצי שעה בסירה מחלקו בצפוני של האי סבו. אי זה שונה בצורתו בהאיים האחרים באזור ומזכיר קצת את האיים המלדיבים. אי שטוח, חולי ומשובץ צמחיה טרופית. אי זה מתפרנס בעיקר מתיירות צליל. כאן ניתן לפגוש את כרישי השועל העולים מהמעמקים בשעות הבוקר המוקדמות אל תחנת הניקוי באזור שנקרא Monad Shoal, כחצי שעה הפלגה ממלפסקואה.

זוהי צלילת עומק לאורך קיר ותחנות הניקוי נמצאות בין 25-30 מטרים, שם תוכלו לעצור ולהמתין לכרישי השועל. בהמשך תעלו לאורך הקיר עד המישור החולי עם אלמוגים קשים וסלעים, שם תוכלו ליהנות משלל חשופיות, צבי ים, פיתיונאיים ועוד.

אי גאטו (Gato Island)

גאטו הוא אי קטן ולא מיושב, מעין צוק באמצע הים, במרחק 20 דקות שייט מהאי מלאפסקואה. האי הוא שמורה ימית וקרוי גם אי הנחשים ומשמש כמקלט לנחשי הים. עוד נראה כאן כרישים לבני קצוות, שמצאו מקום בטוח לשינה בין גושי הסלע הענקיים, המכוסים באצות ים ורודות.

הצלילה המיוחדת באי גאטו היא מנהרה תת-מימית טבעית באורך 30 מטר ובעומק 12-15 מטר. המערה נגישה עבור כל הצוללים ומציעה חווית צלילת מערות בה רואים המון כרישים. מומלץ מאוד לא לוותר על הריגוש של סנפירים חולפים בחושך אל מול המסכה!

עוד צלילה מומלצת היא הקתדרלה, צלילת טופוגרפיה מעניינת עם תצורות סלע מרשימות המגיעות לפני הים דרכם חודר אור השמש עם הילה שמימית ממנה קיבל האתר את שמו.

אי קאלאנגמאאן (Kalanggaman Island)

האי קאלאנגמאאן הוא אי בתולי, עם קוקוסים המתרוממים בסבך ירוק בצידו האחד, ובצידו האחר, רצועת חול ארוכה הנחשפת בשפל. מסביב לאי יש משטח אלמוגים שמתחיל בעומק 10 מטר עם קרקעית החולית, וממנו נגיע לקצה העליון של קיר בעומק של כ- 25 מטר, אשר יורד לעומקים של אלף מטרים ויותר. להקות טונה ודגי ריף, כרישים חולפים על קצה הקיר, בו אלמוגים רכים בגווני אדום, סגול, לבן וירוק, אלמוגי שוט ואלמוגי שולחן מבטיחים טיול ספארי צלילה מגוון וצבעוני במיוחד.

האי נגרוס (Negros Island)

האי נגרוס הוא האי הרביעי בגודלו בפיליפינים, אי שחופיו בצד אחד עם חול וולקני כהה ובצידו האחר חול בהיר. זהו אי וולקני עם רכס הרי געש לא פעילים שיוצרים טופוגרפיה מדהימה. באי יש אפשרות לצלילות מגוונות, בעיקר צלילות מאקרו בחול הכהה. האי אינו מאוד מתוייר ויש בו הזדמנויות נפלאות לחוות את התרבות המקומית האותנטית.

דומגטה (Dumaguete)

העיר דומגטה היא העיר המרכזית בצידו הדרומי של האי, ובה שדה תעופה קטן. אתרי הצלילה שוכנים אזור דאווין Dauin, כחצי שעה נסיעה דרומית לדומגטה. באזור זה שמורות ימיות קטנות המנקדות את קו החוף, בהן הדיג אסור. הצלילה בדאווין היא במדרונות חוליים, שוניות אלמוגים קשים ושוניות מלאכותיות כמו שלדי מכונית, צמיגים, ריבועי בטון טבועים ואפילו שירותים!

בדאווין שבעה מינים שונים של פיתיונאים, ובעונת הרביה, בין אפריל ליולי, נוכל לראות למעלה מעשרים פתיונאים צעירים בצלילה אחת! כאן גם נמצא את הפתיונאי השעיר (hairy frogfish) ומינים רבים של תמנונים, כולל תמנון כחול הטבעות, תמנון חקיין, תמנון קוקוס ועוד. כאן גם שלושה זנים של חסילון המלך שלמה (peacock mantis shrimp, spearing mantis shrimp, pink mantis shrimp) ועוד מינים מדהימים כמו אצטגנון (stargazer)

ספארי צלילה - אתרים מומלצים בדאווין

סאן מיגל (San Miguel)

הצפוני והדרומי, מדרון חולי עם זני מאקרו נפלאים ובמיוחד החשופית המוכרת כ-”שון הכבשון” (Shaun the Seep) החשופית הקטנטנה הידועה גם כ"שבלול עלה", או "כבשת עלים" היא חשופית חמודה בגודל מזערי הנע בין 5 מילימטרים ל-1 סנטימטר באורך.

סהרה (Sahara)

נקרא על שם המדבר המפורסם בגלל הטופוגרפיה המזכירה דיונה חולית אך יש בו גם מישור של עשב ים המשמש בית גידול לפיתיונאים צעירים, סוסי ים ועוד. כאן גם נמצא חסילוני שלמה וורודים (pink mantis shrimp) והחסילון המנקה (Lysmata amboinensis) וזינוקראב (xenocrab) החי על אלמוגי השוט.

פונטה (Punta)

היא רצועת חוף הנכנסת לים ולכן מהווה צלילת זרם נפלאה. אפשר לצלול אותה משני צידיה. היא מדרון חולי ובו הרבה תמנונים מסוגים שונים (תמנון חקיין, תמנון כחול טבעות, תמנון קוקוס, וונדרפוס ותמנון האצות) ומירנון זעמני (snake eel).

מכוניות (Cars)

הוא אתר מדהים ובו שרידי שתי מכוניות בעומק 30 מטר במדרון חולי. כאן נמצא להקות רבות של דגים כגון יצרודים צהובים (sweetlips), זהרונים, ואפוגוניים עם טבעות זנב (ring tail cardinalfish), שאפשר לראות את הביצים בתוך פיו של הזכר, שומר עליהם מכל משמר, פותח וסוגר את פיו על מנת לאווררן.

הריף של אטלנטיס (Atlantis House Reef)

אתר מאקרו מעולה שמתחיל במישור של עשב ים שבו תוכלו לראות אבובית ישרה וצבי ים, וממשיך למדרון חולי בו צמיגי מכונית שנמצאים שם מעל ל- 15 שנה, מלאים באלמוגים ולהקה של לוטיינים צהובי זנב החיים בשונית המלאכותית. ניבני כתמים וסוגים שונים של אבנוניים, לובסר שפוף בעל עיני חרק (bug eye squat lobster) וכן תמנון שעיר (hairy octopus).

ט'לאתה (Thalatta)

זהו אתר ובן ריף מלאכותי עם שרידי משאית קטנה ושירותים (!), ובו חיי מאקרו מדהימים.
 זוהי גם צלילת בין ערביים נהדרת עם דגי השפריר המקושט (mandarin fish).

האי אפו (Apo Island)

ספארי צלילה חובה בדאווין נמצא במרחק כ- 45 דקות בסירה באי אפו. באי קטן אין תשתיות מים וחשמל וגרים בו כ- 1000 תושבים שבעבר התפרנסו רק מדייג וששינו את גישתם בשנות השמונים בסיוע של ביולוג ימי מפורסם מדומגטה כאשר נוסדה באי השמורה הראשונה שהוקמה ונשמרת על ידי הקהילה עצמה. כיום לאחר 30 שנה, תושבי האי מתפרנסים בעיקר מתיירות צלילה ושנירקול.

הדבר שמייחד את אפו אלה האלמוגים הבריאים שבו, וכן קצב גדילת האלמוגים הנחקר על ידי מדענים רבים. 25% מהמים המקיפים את האי הם שמורה, הכוללת קיר מרהיב בעומק כ- 60 מטרים ושונית רדודה בין 3-10 מטרים, עם אלמוגים בריאים ומגוונים, נחשי ים וצבים רבים. על הקיר תוכלו לראות מגוון רב של חשופיות, צדפת הדיסקו (disco clam) המהפנטת, ולהקות דגי ריף צבעוניות.

האי בוהול (Bohol Island)

אחד האיים היותר מתויירים בפיליפינים, הזוכה לפופולאריות רבה בזכות חופיו הלבנים והחלומיים והאטרקציות הרבות שבו באי נמצאות גבעות השוקולד הנפלאות, 1200 גבעות עגולות שבעונה היבשה צבען חום, ומכאן שמן. כמו כן כאן נמצא נהר הלומבוק, על פניו נשוט בסירות מסורתיות. בבוהול מרכז הצלה ליונקי הטרזייר הקטנטנים עם העיניים הענקיות, ומערת הנטיפים הינאגדנאן (Hinagdanan Cave ) ובתוכה בריכה בה ניתן לשחות. באי בוהול שלושה אזורי צלילה נפלאים:

אלונה ביץ (Alona Beach)

חוף הממוקם באי פנגלאו Panglao Island. זהו החלק הדרומי מערבי של האי בוהול שמחובר לאי המרכזי ברצועה צרה. מעל המים נהנה מחול לבן ועצי קוקוס, ובצלילה נהנה ממגוון יצורים ימיים בטופוגרפיה המאופיינת במדרון סלעי עם אלמוגים קשים ורכים, וכן קירות נפלאים בצידו הצפוני מערבי של פנגלאו.

זהו החוף הכי מתוייר באחד האיים המתויירים באזור לכן אל תופתעו מהמון נופשים, והרבה מועדוני צלילה, במיוחד בתקופות החגים הנוצריים, וכן בחגים הסיניים. יש אתרים מומלצים בצד הצפון מערבי והם כוללים את דולג'ו (Doljo Point / Doljo Sanctuary), בהם הקיר עמוק מאוד, למעלה מ 60 מטרים, עם מים כחולים וראות מעולה, ועל הקיר אלמוגי מניפה עצומים עם להקות פרפרוניים, פתיונאי ענק וחשופיות צבעוניות. בכחול העמוק נמצא טחנים נקודים ( eagle ray) ולהקות קוליס (mackerel).

בחוף אלונה מומלץ לצלול בחוף דננו (Danano Beach) עם מערות ופתחים בסלעים וקליפייאן (Kalipayan)- הקיר והספינה הקטנה הטרופה.

באליקסג (Balicasag)

אם אתם באלונה ויש לכם רק יום אחד לצלול - צללו פה וקחו איתכם את כל המשנרקלים! זוהי שמורה מדהימה סביב אי קטן, כ- 40 דקות הפלגה מאלונה.

את האי מקיף ריף מדהים, בצידו האחד קיר עמוק (למעלה מ- 100 מטרים) ובשני צדדיו האחרים מדרון חולי עם אלמוגים קשים וסלעים. נראה כאן להקות של צניניות (travalley), קרנפונים קצרי קרן (unicorn fish), שלל פרפרונים, מקולור מקולריס (midnight snapper) ויצרודים צהובים (sweetlips). כמו כן תוכלו לראות נחשי ים, צבי ים וזרבוביתיים מסוגים שונים ועוד אלפי זנים!

שמורה זו מוגבלת במספר הצוללים היומי, לכן יש לתכנן ולהזמין מבעוד מועד על מנת שלא לפספס את הצלילה במקום מיוחד זה.

אנדה (Anda)

זוהי רצועת חוף מדהימה הממוקמת כשעתיים מהעיר המרכזית אליה טסים בחלק המזרחי של האי בוהול. זוהי רצועת חוף מבודדת ושקטה עם ריף באורך 14 ק"מ. הצלילות כאן מתאפיינות בצלילות קיר ומדרונות חוליים. החול הבהיר, המים התכולים והעובדה שאינה מאוד מתויירת הופכים את אנדה לחוויה שקטה לנופשים. זה לא מקום עם הרבה מסעדות כמו אלונה ביץ', וגם הצלילות בו פחות מגוונות מכיוון ויש פחות קירות, על אף שיש בו את הרבה מזני המאקרו האופיינים לפיליפינים (סוסוני ים, פתיונאים, אבוביים ועוד) וגם סיכוי לתצפית נדירה (אך לא מובטחת) לראות כרישי לווייתן במסלול הנדידה שלהם.

האי קאמיגן (Camiguin Island)

זהו אי קטן (64 ק"מ הכביש המקיף אותו), וולקני, עם ארבע פסגות משולשות המתנוססות למרחקים, מכוסות כולן בעצי קוקוס וצמחייה. זהו אי שאליו מגיעים לשקט, ולשלב ספארי צלילה וטיולים רגליים. באי הפחות מתוייר הזה, תוכלו למצוא מפלים ומעיינות חמים, רצועת חול בתולית הנחשפת רק בשפל, מסלולי הליכה יפים ואפילו גסטהאוס בתוך עץ! אם תגיעו לאזור באוקטובר, כדאי לתאם את הביקור שלכם עם פסטיבל הלנזונס (פרי מקומי צהוב הדומה לליצ'י) בו חוגגים המקומיים את היבול.

הצלילות באי לרוב רדודות עם מדרון סלעי או קיר עד כ 20 מטר, המאופיינות בזני המאקרו והדגה המיוחדים לפיליפינים ודרום מזרח אסיה. טיול יום נפלא לאי מאנטיק Mantique Island ייקח אתכם לשלוש צלילות עם הרבה חשופיות, צבים, חסילונים וסרטנים שונים וכולל ביקור על האי עם חופיו הלבנים. הכי קל והגיוני להגיע במעבורת מבוהול (כשעתיים) או בטיסה.

האי סיקיהור (Siquijor Island)

אי זה ידוע בכינויו אי המכשפות על שם תושביו שלהם מיוחסים כוחות מאגיים! כל הצלילות כאן הן בקיר שעומקו כ 70 מטרים ובו ספוגיים (sponges) ארוכים בצבעי צהוב וסגול זוהר, ובחלקו העליון, פחות מעשרה מטרים עומק, שלדי אלמוגים קשים וסלעים בהם מסתתרים דגים, צלופחים, סרטנים ועוד. באי זה אין שדה תעופה, ולכן ניתן להגיע רק במעבורת מדומגטה או דרום סבו, שתיהן אורכות כשעה.

שילובים מומלצים

שני מוקדי ההחלטה המרכזיים הם כמה אתם רוצים לצלול? כלומר האם זו חופשת צלילה או חופשה משולבת צלילה ואטרקציות יבשתיות? ולכמה זמן אתם מבקרים בקסם של הפיליפינים?

זכרו שמומלץ להתחיל או לסיים ביעד הקרוב לשדה התעופה הבינלאומי. ושימו לב שיש שלושה אזורים עיקריים - אזור לוזון ומינדורו, פלאוון וויסייה.

עד 10 ימים נמליץ על מקסימום שני יעדים, עם מינימום מעברים ושדה תעופה בו טיסות פנים רבות. זאת על מנת שתוכלו בקלות להגיע למנילה או סבו. לדוגמה, מסלול ממוקד צלילה, מגוון ועם מעט מעברים יהיה אנילאו ופוארטו גלרה או לקחת ספארי צלילה ועוד כמה ימים ביעד ממנו יוצאת או אליו חוזרת הספינה. מסלול משולב צלילה וחופים יכול להיות טובטהה וצפון האי פלאוון, או כל שני איים באיזור הוויסאיה Visayas ביניהם יש מעבורת ישירה- לדוגמה- דומגטה ובוהול, או סבו ודומגטה או בוהול וסבו.

לשלושה עד ארבעה שבועות נמליץ על עשרה ימים עד שבועיים בכל איזור, ונבחר שני איזורים מרכזיים ובינהם נטוס (וזה יקח לרוב יום שלם). לדוגמה, פלאוון (טובטהה לצלילה או אל נידו לחופים) בשילוב עם קורון ובוסוואנגה כהתחלה, ומשם בטיסה לוויסאיה לשניים או שלושה איים, לדוגמה סבו, סיקיהור ודומגטה (נגרוס).

אפשר גם כמובן לבלות שלושה שבועות ויותר באיזור הוויסייה, עם שילוב התחלה בסבו, התחלה במואלבואל, למלפסקואה ואז אוסלוב, משם לסיקיהור, דומגטה, בוהול וקמיגן- בין שלושה לארבעה לילות בכל יעד.

כמו כן, קיימות הפלגות צלילה מומלצות, באזור הוויסיה, המקיפות את האי סבו. מסלול שנע בין 7 ל 10 לילות. בהפלגה זו תזכו לצלול עם כרישי לווייתן, כרישי שועל, סרדינים, קירות ומאקרו מעולה- הכל בהפלגה אחת. זהו מסלול נםלט שכן לעשות אותו באופן יבשתי יקח לפחות שבועיים, ואחרי ספארי זה תוכלו לשלב עוד יעד מהיבשה לטיול של סה"כ שבועיים.

בחברת Wild Dive מפיקים טיולים לפיליפינים כבר למעלה מעשור, אך לאחרונה גדלה הפעילות באופן משמעותי וכעת יוצאים יותר ויותר טיולי ספארי צלילה קבוצתיים מאורגנים וחופשות לנוסע העצמאי.

הרעיון הוא לתת לכם, הצוללים, את כל הידע המצטבר על מנת לעזור לכם להכיר ולהבין את יופיים של הפיליפינים, וכיצד לנצל את הזמן שלכם באופן המושלם ביותר. מוזמנים לפנות לWild Dive לכל שאלה, והם ישמחו לעזור לתכנן מסלול המותאם לחוויה שתרצו!

תגיות הכתבה

  • #טיולים
  • #צלילה
  • #חופשתצלילה
  • #ספאריצלילה
  • #פיליפינים
  • #איים
  • #אלמוגים
  • #אתריצלילהבעולם
  • #טיוליצלילהבעולם

יעדי הכתבה

כתבות נוספות מתוך ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

אטרקציות בפיליפינים

מלונות ומקומות לינה בפיליפינים

מדריכים ונותני שירות בפיליפינים

נהגים בפיליפינים

הזמנת חופשה לפיליפינים

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי