ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

ברוכים הבאים לעולם הצלילה

סיימתם קורס צלילה? נפתח לכם הרעב ואתם רק רוצים להמשיך ולצלול? בדיוק בשביל זה ארגנו לכם את: המדריך המלא לצוללים מתחילים! כל מה שתצטרכו לדעת כדי לקפוץ למים
נעמה טרייסטר | Wild Dive - טיולי צלילה בעולם
|
תמונה ראשית עבור: ברוכים הבאים לעולם הצלילה
צילום: נועם קורטלר

תוכן עניינים:

קורס צלילה הוא ללא ספק חוויה עוצמתית, מאתגרת ומעניינת שמאפשרת לגלות לראשונה חוויה מיוחדת של עולם חדש וכחול וליהנות מטבע תת ימי קסום ופראי בכל מקום, בצורה בטוחה, נעימה ורגועה.

רוב מסיימי קורסי הצלילה חשים אופוריה והתלהבות, ורצון להבין את האפשרויות למימוש התחביב החדש ועולות השאלות כמו: איפה בכלל כדאי לצלול? האם חובה לצלול בליווי הדרכה, או לחפש באדי? האם להשכיר או לרכוש ציוד? להגיע למועדון או ? ואיזה מועדון? מה היעד הכי שווה לספארי צלילה בעולם? ועוד... במיוחד בשביל להקל על הטבילה הראשונה שלכם לעולם הצלילה אתר למטייל וחברת Wild Dive מציגים את המדריך המלא שסייע לכם בטבילת המים הראשונה לעולם הצלילה:

מה ניתן לעשות עם תעודת הצלילה שלי?

קודם כל לצלול, כמובן! כמו בכל דבר חדש שלומדים בחיים, במיוחד כשמדובר בצלילה, צריך לתרגל ולהתנסות על מנת לצבור ניסיון ולהפוך את התחביב החדש להרגל. מומלץ לבצע מספר ימי צלילה לאחר סיום הקורס ובהמשך להתקדם לטיולי צלילה חווייתיים ביעדי ספארי צלילה מובילים בכל רחבי העולם, שבכל זאת, מורכב מכ-%70 מים בחמישה אוקיינוסים עצומים, ועל כן יש הזדמנויות רבות לצלילות מעמיקות ומרהיבות ביעדים רבים שמתאימים גם למתחילים/ות.

טיולי צלילה בעולם

לאלו שמרגישים כמו דגים גדולים באגם קטן, שסיימו את קורס רישיון הצלילה באילת, יוכלו בתור התחלה, להכיר היעדים הקרובים הכי שווים לטיולי צלילה. במרחק נגיעה מאילת, נמצאים ספארי הצלילה היפים בעולם, והם מעולים להתנסויות לצוללים וצוללות מתחילים. חופשות צלילה בסיני ובעקבה קלות ונוחות להתארגנות וללא צורך בטיסה, היעדים הללו מושלמים לטיולי צלילה ראשונים מחוץ לישראל עם אפשרות רבות לגמישות וספונטניות. הטיול הקלאסי בסיני הינו ארבעה ימי הפלגה בשארם אל שייח, במייצרי טיראן וראס מוחמד.

גלו את יעדי הצלילה המדהימים בסיני »

גם בירדן תוכלו ליהנות מחופשה רגועה ומשתלמת המשלבת נופש וספארי צלילה חוויתי. אתרי הצלילה בירדן הם יפהפיים ונוחים מאוד למתחילים/ות. תנאי הים זהים כמעט לתנאים הנוחים באילת ויש גם אפשרויות להוספת טיולים במדבר הירדני וליהנות מאתרי ירדן המפורסמים כמו וואדי רם ופטרה.

טיולי צלילה נוספים במרחקים קרובים תוכלו למצוא ביעדי הים התיכון כמו: יוון, קפריסין ומלטה שבהם ניתן לשלב צלילות באתרים מיוחדים עם ספינות ומטוסים טרופים, טופוגרפיה ימית מעניינת, ונוף ים תיכוני ציורי, כך זה מרגיש האיים המלדיביים - אחד מיעדי הצלילה המובילים והפופולריים בעולם, מציע הפלגות ספארי צלילה חווייתיות במיוחד בנות שבוע ימים, במחירים משתלמים בהחלט. במסלול הקלאסי הספינות מפליגות בין איים ואטולים ועל כן תנאי הים ותנאי ההפלגה נוחים ביותר, והנוף הטרופי עוצר נשימה. זוהי הזדמנות נהדרת למפגש עם מנטות, כרישים מסוגים שונים כמו כרישי לוויתן, להקות דגים ענקיות ועוד הפתעות. יעד חובה לכל אוהבי הטבע והצלילה!

log book

הספרון הקטן שהחתמתם במהלך הקורס ישמש אתכם לאורך כל הדרך. בהגעה לכל מועדון צלילה, יבקשו ממכם להראות את יומן הצלילות וגם את תעודת ההסמכה וביטוח הצלילה.

בצלילות הראשונות, מומלץ לכתוב כמה שיותר פרטים על מנת להרוויח לקחים לצלילות עתידיות, מעבר לפרטים המעניינים ביותר, שהם כמובן בעלי החיים והחוויות מהצלילה, חשוב מאוד לציין גם תיעוד טכני כמו: באיזה ציוד השתמשתם, מה היה עובי החליפה, מה הייתה ההרגשה במים, כמה משקולות היו בשימוש בצלילה, מה הייתה צריכת האוויר, וכל פרט טכני נוסף הנוגע לחוויית הצלילה.

המידע הזה יכול להיות רלוונטי עבורך למשל בשנה הבאה באותו החודש - כך יהיה אפשר במהירות ובקלות לדעת איזה עובי חליפה היה לך הכי נעים, וכך ולהתכונן לחופשת הצלילה הקרובה באופן המושלם ביותר. כיום כבר יותר ויותר מועדונים מאפשרים ניתן לנהל את יומן הצלילה באפליקציות, וכדאי להתעדכן בחידושים בתחום

התמקצעות בתחום

לאחר ההכשרות הבסיסיות וקורסי ההמשך - כוכב ראשון ושני, ניתן להמשיך בכיוונים רבים, להתקדם ואולי אף להפוך את התחביב למקצוע השלב הבא לאחר קורס כוכב שני יהיו התמחויות בנושאים שונים.

דרך המיני קורסים הללו ניתן להכיר נושאים שונים ורבים של עולם הצלילה: צילום תת ימי, צלילה עם אוויר מועשר בחמצן (נייטרוקס), צלילה בספינות טרופות ובמערות, צלילות עומק: ניתן לעבור הכשרה לצלילה ל-42 מ' ואף יותר, ספארי צלילה והכרת הדגים והטבע, צלילה עם סקוטר, שיפור יכולות ועוד ועוד.

ההתמחות החשובה ביותר הינה צולל/ת הצלה; בקורס זה לומדים כיצד למנוע תקריות ותקלות מתחת למים, ואם קרו- כיצד להתמודד איתן בצורה הנכונה ביותר. הקורס מקנה ביטחון רב כצולל/ת. בנוסף, בקורס זה לומדים הגשת עזרה ראשונה כללית הרלוונטית גם ביבשה, מחוץ לעולם הצלילה.

דרגת מאסטר דייבר- צולל/ת שצבר/ה 5 התמחויות יכול/ה להנפיק תעודת מאסטר דייבר, צולל 3 כוכבים. צוללים וצוללות בדרגה זו פטורים מהצורך במילוי לוג בוק וצלילות ריענון גם אם עברה למעלה מחצי שנה מהצלילה האחרונה. השלב הבא לאחר מכן הוא דרגת דייבמאסטר. קורס חוויתי ביותר שהופך את התחביב למקצוע. צוללים וצוללות בדרגת דייבמאסטר יכולים לעבוד במועדון בתור מדריכי צלילות מודרכות. לאחר דרגה זו, מגיעים לדרגות ההדרכה ועד לשם הדרך עוד ארוכה.

עולם הצלילה הוא רחב, מגוון ותמיד מפתיע ומרתק. עולמות כמו צילום תת ימי, צלילות טכניות עם תערובות גזים שונות, צלילות מחקר ועוד, הם רק על קצה המזלג.

נדגיש כי זה מצוין גם להמשיך לצלול ולהנות עם דרגת כוכב ראשון או שני!

הכירו את הגבולות והמגבלות שלכם

חשוב כמובן לצלול ע"פ הגבלות הרישיון האישיות שלך, ובכפוף לחוקים שחשוב להכיר. ישנם חוקים ותקנות בינלאומיים, וחוקים ספציפיים לכל מדינה. בארץ קיימת הרשות לצלילה ספורטיבית, שהיא חלק ממשרד התרבות והספורט, הפועלת מתוקף חוק הצלילה.

חשוב לדעת: צוללי כוכב ראשון- על מנת לצלול ללא מדריכ/ה, חובה שיהיו לפחות 12 צלילות רשומות ביומן, ועל הבאדי לצלילה להיות לפחות בדרגת שני כוכבים. כמו כן הצלילה תהיה בהתאם למגבלות דרגת כוכב ראשון- ובעומק מירבי של עד 20 מטרים.

ביטוח צלילה: כל צולל/ת מוסמכ/ת מחויב ברכישת פוליסת ביטוח צלילה. הביטוח שומר עליכם/ן ויכסה במקרה הצורך, אם חס וחלילה נדרש טיפולים בתא לחץ עקב תאונת צלילה. זה המקום להזכיר שמעבר לרכישת פוליסה שכזו שהיא חובה, חשוב מאוד לדעת לשמור על עצמינו. חשוב לזכור- אין לצלול כשמרגישים לא טוב כדי לא להחמיר את המצב.

מעבר לתקנות ולחוקים, חשוב מאוד להיות קשוב/ה לעצמך, ולזכור תמיד שכאשר נכנסים למים זה כדי ליהנות! ולכן, גם אם תכננתם/ן צלילה מסוימת, ולפני הכניסה למים במידה ואתם לא מרגישים בנוח, עדיף פשוט לוותר לעת עתה, ומקסימום להיכנס מאוחר יותר למים, באותו היום או באותה החופשה, או פשוט לתכנן צלילה אחרת, כאמור אתם/ן שם כדי ליהנות!

במידה ובחרתם לצלול בעונה קרה, חשוב לשמור על חום הגוף, לבחור חליפה עבה וארוכה )מומלץ מאוד גם ווסט וכובע! בין הצלילות להחליף לבגדים יבשים, לשתות משקה חם ולחבוש כובע מחמם. חשוב לשתות הרבה מים גם אם אין תחושת צמא. מובן שאין לצלול תחת השפעת תרופות נגד צינון, מהאפשרות המסוכנת שהשפעתן תפוג תוך כדי צלילה, לצלול צריך להיות בראש ובראשונה בשביל הכיף, ולא בכל מחיר אז נא הפעילו שיקול דעת אם אתם מרגישים מקוררים.

בקיץ חשוב להקפיד על שתיה מרובה והגנה מהשמש, שימו לב שקרם ההגנה שאתם משתמשים מוגדר כידידותי לשונית האלמוגים כדי לא לפגוע בטעות בפלא הטבע אותו אתם באים לראות.

שמירה על הטבע והסביבה

שמירה על הטבע והסביבה הוא כלל חובה לכל מי שבתחום הצלילה, רוב מי שנכנס לעולם הצלילה עושה זאת על מנת להנות מהיופי שיש לטבע להציע וזה לא סוד שפעילות האדם פוגעת בטבע, ועל כן, לאחר הצלילה יש להשאיר אחריכם אך ורק בועות במים!

על מנת לשמור על הטבע בצורה הטובה ביותר, חשוב לצלול לאט, ברוגע, בהתאם לרמתכם/ן. כבדו את חיות הים- זהו ביתם ואנחנו אורחים! שמרו על מרחק מהם, שחו לידם לאט על מנת שלא ייבהלו, זכרו שבצלילות לילה אין לכוון את הפנס ישירות לעיני בע"ח הימיים, וגם כדאי שלא לסנוור את חבריכם הצוללים על דרך.

יש לוודא שמירת מרחק מהקרקע, שהסנפירים לא נתקלים בשום דבר, ושאיננו "מרחיפים חול" שעלול לחנוק אלמוגים. אם אתם נתקלים בפסולת בקרקעית או על השונית ובמידה והזבל נגיש ולא רחוק מידי ממכם, ואין יצור ימי שהפך את פיסת הזבל לבית, אז אספו לכיס המאזן את הפסולת והשאירו את הים נקי, ומן הסתם השליכו לפח את הפסולת שאספתם בתום הצלילה. פרט לזאת אין לגעת בשום דבר במהלך הצלילה. שבו על הקרקעית רק במקומות בהם יש חול בלבד, ורק אם חייבים לדוגמה: בעצירת הבטיחות או לסדר משהו בציוד, אם קשה לכם לעשות זאת בריחוף.

מה עוד תוכלו לעשות כדי לשמור על סביבת הצלילה?: הצטרפו ואפילו תיזמו בעצמכם צלילות ניקיון וימי ניקיון חופים! כמו כן מומלץ לחשוב על הים והסביבה גם כשאנחנו לא בזמן צלילה, על מנת שגם הבאים אחרינו יזכו להנות מהים לשנים רבות.

בתור צוללים/ות מוסמכים, אתם השגרירים של חיות הים. מומלץ לצמצם עד כמה שניתן את השימוש במוצרים חד פעמיים, ניילון ופלסטיק. כדאי למחזר, להשתמש בשקיות רב פעמיות, לחשוב פעמיים לפני קניית חפצים לא הכרחיים, ללמוד, לקרוא ולדבר על הנושא ובעיקר להעלאת מודעות.

צלילות מודרכות בקבוצה

כל מועדון מציע צלילות מודרכות, לכל קהל הצוללים והצוללות בכל הדרגות. צלילות כאלו מלאות ביתרונות ומלאות בכיף עם ליווי של מדריכה/ך מנוסים שיוצאים לצלילת קבוצות ליעדים מובילים בעלי עניין.

מעבר לכך שזוהי דרך נהדרת להכיר חברים וחברות צוללים, יש יתרון אדיר בלצאת בליווי מדריכ/ה שדואגים לבצע תדריך מסודר ומקיף ובדיקת ציוד טרם הצלילה, המדריכ/ה דואגים לניווט באתר, לשמירה על הקבוצה, ויודע/ת לרוב היכן נמצאות החיות הכי מיוחדות והמראות היפים ביותר באתר הלילה. הצלילות המודרכות, על פי רוב, כוללות הסעות נוחות לאתר וחזרה, סיוע בלבישת והורדת הציוד, ומי שתיה.

בתור צולל/ת מתחיל/ה, לצלול עם המון מדריכים ומדריכות זו דרך נהדרת ללמוד עוד, לקבל דוגמה מצוללים וצוללות מנוסים יותר ע"י התבוננות כיצד הם צוללים ומתנהלים לפני ובמהלך הצלילה, לקבל טיפים שונים לשיפור רמת הצלילה שלכם ופשוט לצלול בראש שקט.

קחו בחשבון שמומלץ להזמין מראש את הצלילות המודרכות, בעיקר בחגים ובקיץ, כיוון שבכל קבוצה יש מקום למקסימום צוללים וצוללות (לרוב 6 משתתפים בקבוצה).

השכרת ציוד צלילה וצלילות עם "באדי"

הערה חשובה במיוחד לצולל/ת מתחיל/ה: מומלץ מאוד לצבור יותר ניסיון בצלילות מודרכות טרם צלילה עם באדי! רק בהמשך בתור צולל/ת מוסמכ/ת, ניתן לשכור ציוד צלילה בכל מועדון, ולרדת למים עם באדי לצלילה בארץ (בהתאם למגבלות כמובן). זהו יתרון אדיר לאלו שמתקדמים בצלילה בגלל שכך אין תלות בקבוצה ובשעות קבועות. אז איך עושים את זה נכון, ומה חשוב בבחירת באדי?

היכרות מקדימה: אין כמו ליהנות מצלילה חווייתית עם חבר או חברה טובים! אין תחליף להיכרות ושפה משותפת שהן המפתח לצלילה מהנה, וחשוב מכך- לבטיחות בצלילה. במידה ואין לכם עדיין חברים וחברות שצוללים, ניתן למצוא באדי דרך מועדוני הצלילה, קבוצות בפייסבוק ועוד.

במידה ואכן אין היכרות מקדימה, אל תתפשרו על בחירת באדי שאתם מרגישים איתם בנוח במאה אחוז! אתם הולכים להיות יחד תחת המים ולשמור זה על זה אז אנא אל תקלו ראש ואל תתביישו להגיד אם זה לא מתאים.

מה צריך לחפש בבאדי? דבר ראשון התאמה כללית: האם יש התאמה טובה בדרגות הצלילה שלכם/ן, הניסיון שצברתם/ן למשל מספר צלילות? צריכת האוויר? האם אחד מכם כבר צלל/ה היום ויכול לבצע את הצלילה הרצויה מבחינת עומק וזמן?

תקשורת טובה: שוחחו ביניכם והתאימו ציפיות לקראת הצלילה; האם מתחשק לכם/ן לצלול לאט כדי להתרשם מהפרטים הקטנים ואולי אפילו לצלם? האם אתם/ן מעדיפים לבצע מסלול מסוים ושונה של אתר צלילה מסוים? את כל הדברים האלו ועוד חשוב מאוד לתאם טרם הצלילה.

שפה משותפת: דאגו ליצור שפה משותפת של סימנים טרם הכניסה למים, היכרות עם הציוד זה של זה, כדי שהתקשורת תהיה במיטבה. זכרו לתכנן את צלילתכם כראוי, ולצלול את התכנון. בצעו תדריך, בדיקות ציוד ועזרו זה לזה בכל מה שצריך למקסימום בטיחות והנאה.

מומלץ שלפחות לאחד מכם/ן יהיה מחשב צלילה. במועדון הצלילה ישמחו לעזור לכם עם כל מידע שרק תצטרכו לתכנון צלילה מוצלח, כמו כן מומלץ מאוד שלפחות אחד מכם/ן יכיר את אתר הצלילה.

מה חשוב לדעת כשמשכירים ציוד ממועדון? לוודא שאין בלאי ופגמים בחלקיו השונים של ציוד הצלילה, שהמידות מתאימות ונוחות לך, חשוב להרגיש בנוח להחליף פריט מסוים בדלפק אם הוא לא נוח לכם ועל אחת כמה וכמה אם הציוד תקול!

עם הזמן וצבירת הניסיון, ייתכן ותרצו לרכוש ציוד צלילה משלכ/ן. בתור התחלה, אנו ממליצים על רכישת בוטיז (מגפי צלילה) אישיים, ומסיכה שתהיה נוחה ומתאימה. ממליצים להתייעץ ולבדוק במספר מקומות לפני הרכישה.

צלילת ריענון

ע"פ חוק הצלילה בישראל, מי שלא צלל/ה בחצי השנה האחרונה, מחויב/ת לבצע צלילת ריענון טרם החזרה לפעילות צלילה. בצלילת הריענון, תחזרו על החומר הנלמד בקורס, תבצעו ריענון בהרכבת ובדיקת ציוד, ותרגולים מתחת למים, כמו תנועה נכונה מתחת למים, וכמובן דגשים חשובים לבטיחות.

לרוב הפעילות אורכת כשעתיים, ונחשבת כצלילה רשומה ביומן. מי שלא צלל/ה מספר שנים, יבצע צלילת ריענון מורחבת וארוכה יותר. על מנת להימנע מהצורך בצלילת ריענון, אפשר פשוט להתמיד ולצלול בתדירות גבוהה.

מוזמנים להצטרף לטיולי צלילה בעולם עם המומחים של Wild Dive לספארי צלילה בלתי נשכח. חברת Wild Dive תשמח לסייע לכם לממש את תחביב הצלילה עם חופשות צלילה נפלאות באתרי צלילה בעולם.

לכתבות נוספות שיעניינו אתכם:

גלים כחולים ואלמוגים צבעוניים: אתרי הצלילה המובילים בסיני ובים האדום » 

כל מה שרציתם לדעת על טיולי צלילה ברחבי העולם » 

המדריך המלא לאחד מיעדי הצלילה היפים בעולם: איי הפיליפינים » 

תגיות הכתבה

  • #צלילה
  • #טיפיםלצלילה
  • #קורסצלילה
  • #מדריךצלילה
  • #טיוליצלילה

כתבות נוספות מתוך ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

דילים לחופשה המושלמת

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

יוצאים לטיול הגדול: בר ושני עפים על העולם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי