המפלצת מלוך נס

סיפורה של מפלצת המים המפורסמת בעולם- העדויות, הזיופים, המחקרים, התיאוריות, מדע הקריפטו-זואולוגיה והמרצ`נדייז לתיירים.
יעל רגב
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: המפלצת מלוך נס
© קרן מאור

האם תצליחו אתם לראות את נסי?

שם החיבה המקוצר שלה הוא נסי. יש לה גם שם מדעי ארוך למדי (קחו נשימה ארוכה:) Nessiteras Rhomboptery נסיטראס רומבופטרי. בתחילת המאה ה-20 טענה ממשלת אוסטריה כי נסי היא מזימה בריטית שהומצאה כדי לגנוב תיירים ממנה. צוות טלוויזיה יפני שסיקר את כנס מפלגת השמרנים בבלקפול, אנגליה, ב-1987, השתעמם מהנאומים הפוליטים הארוכים ונטש באמצע את הכנס כדי לדווח על בדיקת סונר לחיפוש המפלצת בלוך נס. מוזיקאי אנגלי שהאמין בכוחה האוניברסלי של המוזיקה, ניסה למשוך את המפלצת באמצעות הנגינה. הוא ניגן במשך שעות על פסנתר שגרר לחוף האגם, אך המפלצת לא באה (אולי היא מעדיפה דיסטורשן?).

סיפור חביב המסתובב באזור הלוך נס, מספר על סקר בהונג קונג בתחילת שנות ה-90, שנועד לבדוק מה יודע ההונג קונגי הממוצע על בריטניה. התוצאות: 1- לבריטניה יש מלכה ושמה מרגרט תאצ`ר, 2- לונדון מכוסה ערפיח, 3- יש מפלצת באגם בצפון המדינה. כמו לכל סלבריטאי ברמה עולמית, גם לנסי יש מספר מועדוני מעריצים ברחבי העולם. לוך נס אינו האגם היחיד הטוען למפלצת במעמקיו - יש אגמים דומים בכל העולם, מסיביר ואפריקה עד ארה"ב וקנדה. רק בסקוטלנד ישנם למעלה מ-20 "אגמי מפלצות". כמה מהחיקויים האמריקאים שקמו לנסי אף העתיקו ללא בושה את שמה, כמו טסי מאגם טאהו או בסי מאגם אירי. גם בישראל - בשנות ה-90 נצפתה חיה מוזרה במי הכנרת, עדי הראיה האמינו כי מדובר בתנין שברח מחמת גדר. עם הזמן, השמועות דעכו ונעלמו (כמו גם מפלס המים...).

כמה עובדות שלא ידעתם על המפלצת מלוך נס: למרות היותה המפורסמת בהן, נסי היא רק אחת ממפלצות ים רבות המתגוררות בסקוטלנד. הסקוטים בעלי הדמיון הפורה תמיד אהבו אגדות וסיפורים מסמרי שיער על יצורי מים קסומים או מפלצות מסתוריות וחורשות רעה, המתחבאות באגני מים ומחכות לרגע הנכון לזנק החוצה ולגרור למצולות את קורבנן. המוכרת באגדות אלו היא אגדת ה"קלפי", סוס יפה החי בעמקי נהרות ואגמים, שהיה נוהג להתיידד עם ילדים עוברי אורח ולהציע להם לעלות על גבו ולצאת לטיול. משהיו יושבים על גבו היו לפתע ידיהם נדבקות לגופו, והוא, בחיוך מרושע על פניו, היה צולל למעמקים ומטביע למוות את הילדים האומללים. כל אשר נותר מקורבנותיו של הקלפי היה הכבד, שהיה נסחף למחרת בבוקר אל החוף. אולי אין זה פלא שמול חיות אכזריות אלה, זכתה נסי בקלות בתחרות הפופולריות...

העדות הראשונה לקיומו של יצור גדול ומסתורי באגם לוך נס נרשמה כבר בשנת 565 לספירה. היה זה סנט קולומביה, ממביאי בשורת הנצרות לסקוטלנד, שסיפר כי יום אחד עצר על חוף האגם ולפתע בקעה מפלצת אדירה מתוך המים, פערה את פיה הגדול וניסתה לתקוף אדם ששחה בסמוך. סנט קולומבה לא איבד את עשתונותיו, הרים ידיו וקרא אל האל שבשמיים להרחיק את החיה האיומה, וכך ניצל השחיין ההמום. מלבד מספר מאמינים נוצריים, לא נראה כי מישהו לקח יותר מדי ברצינות את הסיפור המשונה. עד המאה ה-20 אומנם היו עוד מספר עדויות מועטות על יצור באגם, אך גם מהן התעלמו ונטו לייחס אותן לאגדות עם מקומיות או סתם לשתיית אלכוהול מופרזת באחד הפאבים הסמוכים.
 עד 1933.

בשנה זו נפתח הכביש החדש A82 לאורך חופו המערבי של האגם, שסיפק תצפית טובה ונגישה על נופו של לוך נס, והכשיר את הקרקע להולדתה מחדש של אגדת נסי. ואכן, כבר באפריל אותה שנה, הבחין זוג מקומי שנסע בכביש בחיה ענקית מתרוממת מעל המים. הסיפור עורר עניין רב באזור המנומנם, והעיתון המקומי מיהר לכתוב על האירוע כשהוא מטביע לראשונה את המונח "המפלצת מלוך נס". נסי לא הייתה מודעת כנראה למעמדה הסלבריטאי החדש או לכללי הזהירות בדרכים, כי זמן קצר לאחר מכן דיווח אחד הנהגים על מפלצת ש"יצאה מהאגם ונעה בכבדות על הכביש". מאות סקרנים החלו להגיע לאזור ולמקם כסאות על החוף בעמדת המתנה. באוקטובר כבר המה האגם השלוו כתבים מעיתוני לונדון המכובדים ביותר, דיווחים מהשטח קטעו את תוכניות הרדיו וההיסטריה הייתה בעיצומה. הציבור רצה הוכחות.

בדצמבר, צוות של העיתון "לונדון דיילי מירור" בראשות הצייד המהולל דוק וודרל, הצליח לנצח את מתחריו כשמצא טביעות רגליים גדולות בעלות 4 אצבעות. יציקת גבס נעשתה מיד ונשלחה בבהילות למוזיאון ה-Natural History בלונדון. אך הציבור לא טרח לחכות לממצאים, ארז את המזוודות, המצלמה והילדים, ומיהר להיתקע בפקקים הארוכים בדרך ללוס נס בחופשת חג המולד. עם בוא השנה החדשה הטיל המוזיאון פצצה: הטביעות מזויפות. וליתר דיוק - מקורן ברגל מפוחלצת של היפופוטם שכנראה חוברה למטריה. הגילוי ומעשי קונדס דומים שפשטו באזור, היו מכה קשה לאגדת המפלצת. המדענים הדירו רגליהם מהאגם מחשש שסיפור המפלצת ידבק בהם ויפגע בשמם הטוב, ופטרו את העדויות שנצברו בטענה כי הן שקרים מטופשים או אשליות אופטיות כתוצאה מעצים שצפו באגם, לוטרות, ברווזים או שובלי סירות. במשך מספר עשורים נזנח האגם ולא נערך בו שום מחקר מקיף. למאמיניה הרבים של נסי נותרו רק סיפורי עדי הראייה ועדות בולטת אחת - תמונה ב"דיילי מירור" שהפכה להיות תדמיתה הברורה של נסי, מציצה בצווארה הארוך מעל למים. את התמונה צילם רופא לונדוני מכובד ואמין, רוברט קנת ווילסון, בעת שנסע בכביש ב-1934.

לתחילת הכתבה

המעמקים החשוכים

אגם לוך נס הוא האגם הגדול ביותר בסקוטלנד, הוא ממוקם בשבר הגיאולוגי גלן, המפריד כמעט לגמרי את אזור ה-highlands הצפוניים משארית סקוטלנד. זהו אחד האגמים העמוקים ביותר באירופה, המגיע לעומק מירבי של 258 מטרים. הוא אוצר בתוכו כמות מים מתוקים אדירה - יותר מכמות המים בכל ווילס ואנגליה יחדיו. מאגר עצום כזה אולי יכל לשכן במעמקיו טורפים אגדיים גדולים, אך העובדה המדהימה היא שבלוך נס יש דגה מועטת יחסית לאגם כה גדול. המים בו קרים מאד, ומכילים חומרים מזינים מועטים שיתחילו את שרשרת המזון. הסיבה לכך נעוצה בחשכת הלילה הנצחית השוררת במעמקי האגם המיסתורי - מי הלוך נס מלאים בכבול הנשטף מההרים סביב האגם, החוסם את חדירת האור הגורם לגדילת הצמחים והמזון, ויוצר אובך המקשה מאד על הראות.אך מהעובדה שבמשך עשרות השנים החולפות המשיכו להצטבר אלפי עדויות חוזרות ונשנות אי אפשר היה להתעלם. רבים מהעדים היו אמינים, וחסרי כל אינטרס להמציא סיפורי מפלצות משונים. ביניהם היו מורים, מדענים, עורכי דין, שוטרים, אנשי דת ואפילו זוכה פרס נובל אחד. התצפיות המשיכו להפיח חיים באגדה, ובשנות ה-60 הוקם המשרד לחקר המפלצת מלוך נס.

מספר משלחות מחקר יצאו אל האגם החל משנות ה-70 לחפש בעזרת ציוד צילום ומכשירי סונר את המפלצת הנעלמת. הסונר שולח גלי קול בתוך המים, החוזרים כאשר הם פוגעים בחפץ כלשהו. האותות נשלחים למכשירים בספינה המרכיבים מהם תמונה של הסביבה.
 נסי, שבגרה והחכימה עם השנים, הצליחה להעלם מעיניהם של כל המשלחות, אך באורח מפתיע גילו רוב המשלחות ממצאים מוזרים לא מוסברים באגם. ב-1975 קלטה משלחת בראשותם של בוב ריינס והצלם צ`רלס וויקוף מטרה גדולה בסונר, שהופיעה גם בשלוש תמונות שצילמה המצלמה התת מימית. הגדלה של התמונות הראתה חפץ דמוי סנפיר באורך מטר וחצי. ב-1987 פרויקט Deep Scan איתר שלושה סימני סונר בלתי מזוהים. ב-1992 בפרויקט אורקהרט שיצא לחקור את בעלי החיים באגם (בלי כל קשר למפלצת) התבייתו גלי הקול על תנועה במים במשך מספר דקות, תנועה שלא נבעה מלהקת דגים או חיה מוכרת במים. גם במחקר האחרון ב-1997 גילה הסונר מטרה באורך של כמעט 5 מטרים, אותה זיהה מומחה הסונר ארני קר כ"יונק ימי כלשהו". האם הגדות התלולות של האגם וזרמי המים יוצרים תמונות מטעות של מטרות ברורות שאינן קיימות במציאות? או שמה היה זה רק קצה זנבה של נסי?

אם יתברר באחד הימים כי נסי אכן חיה וקיימת, תהיה זו תגלית בקנה מידה עולמי, שללא ספק תכה גלים ב"אגמי מפלצות" אחרים ברחבי העולם. אותם חוקרים המחפשים את נסי ואחיותיה הם הקריפטו-זואולוגים. בניגוד לזואולוגיה - חקר החי - הקריפטו-זואולוגיה היא "חקר החיות הנסתרות". חוקרים אלה מסתמכים על עדויות ראייה ואגדות עם, מהם נוטה המדע להתעלם, וכל רצונם הוא להוריד את המילה "קריפטו" משמם ולהוכיח כי אותן חיות מיתולוגיות אכן קיימות במציאות. אולי בעיני רבים מדע זה נראה כחבורת מטורפים המחפשים דינוזאורים ואנשי קוף מטופשים, אך שמועות וסיפורים הצליחו להוביל בעבר את הקריפטו-זואולוגים לגילוי זנים חדשים או פרה-היסטוריים, כמו הסילקנת. יצור ימי זה הנראה כמאובן חי, נכחד לפי המדע לפני כ 60-80 מיליוני שנה, ולפתע הופיע מחדש ב-1938 במי האוקיינוס ההודי כאילו היה כאן מאז ומעולם.

ב-1994, שישים שנה אחרי הצילום המפורסם של נסי, ספג המיתוס מהלומה נוספת: הכתב אליסטר בויד טען כי גם תמונה זו, שצולמה בידי אותו רופא מכובד ואמין, הייתה זיוף פושע. האיש מאחורי הזיוף היה לא אחר מאשר דוק וודרל, אותו ציד שהלך שולל ב-1933 אחרי טביעות רגל ההיפופוטם המפוחלץ. וורדל, שהתרגז על היחס לו זכה מעיתון ה"דיילי מירור" אחרי התקרית המצערת, החליט לנקום. הוא הרכיב צוואר פלסטיק על צוללת צעצוע ויצא אל האגם לצלם את התמונה ההיסטורית. בעזרת ידיד משותף שכנע את הרופא למכור את התמונה לעיתון ולהתחלק בכסף. עם זאת, רבים עדיין מסרבים להאמין כי התמונה היא זיוף.

באופן אירוני למדי, דווקא בויד, שחשף את השקר מאחורי ההוכחה המכנעת ביותר לקיומה של נסי, ממשיך לדבוק באמונתו כי המפלצת מלוך נס קיימת: "אני יודע שמה שראיתי באגם ב-79 לא היה בול עץ, לוטרה או גל. זו הייתה חיה גדולה... הדבר המדהים ביותר שראיתי בימי חיי. לו יכולתי להרשות לעצמי כלכלית לבלות את שארית חיי בלוך נס כדי לראות את זה שוב, הייתי עושה זאת". קיימת או לא קיימת? האם זה משנה בכלל? אגם כה גדול ועמוק כמו לוך נס יכול לנצור בתוכו מיסתורין רב, שישמור על אגדת לוך נס בחיים עוד שנים רבות. בטח ובטח כל עוד ממשיכים תיירים רבים לפרנס נאמנה את סקוטלנד, לשכור רכב כדי לנסוע בכביש הצופה לאגם היפהפה, ללון במלונות הסמוכים כדי לצאת מוקדם בבוקר לעוד יום של תצפיות, לרכוש עוד פילמים למצלמה "למקרה ש...", ולקנות חולצות "אני ראיתי את נסי". מה גם שבכל אגדה יש שמץ מן האמת. הרי מהי ההיסטוריה אם לא מיתולוגיה עם תעודות.

לתחילת הכתבה

מה נראה בכביש סביב האגם?

אגם לוך נס נמצא כאמור בשבר גלן המפריד את ה-Highland הצפונית משאר סקוטלנד. העיר הגדולה באזור היא אינוורנס, השוכנת על גדת נהר נס, המנקז את לוך נס לים, כ-12 ק"מ מקצהו הצפוני של האגם. זהו מקום טוב לשכור בו רכב ולצאת לטיול סביב האגם. שני כבישים מובילים מאינברנס לפורט אוגוסטוס בקצהו הדרומי של האגם: מהצד המערבי A82, וממזרח B862 ו-B852 היפים. את הסיבוב המלא (כ-120 ק"מ) כדאי לעשות נגד סיבוב השעון כדי לנסוע בנתיב הקרוב יותר לאגם (זה הזמן להזכיר שבסקוטלנד נוסעים בצד שמאל!). אינוורנס Inverness, ידועה כבירת ה-Highlands. היא משגשגת כעיר מסחרית לכל דבר ובה חנויות רבות, משטח החלקה על קרח, מרכז ספורט, מוזיאון וגלריית אומנות. טירת אינוורנס צופה לעבר נהר נס וניצבת גדולה ומכובדת על ראש גבעה.

Dochgarroch, הכפר שבקצהו הצפוני של האגם, נמצא במרחק קטן מאוד מאינוורנס. זוהי נקודת עצירה פופולרית בקרב המטיילים ובה חניון קמפינג נוח ומרווח. ב-Lochend אפשר לערוך תצפית על כל אגם לוך נס. קצת הלאה נשקף נוף מרהיב של טירת Aldourie, הבנויה בסגנון ויקטוריאני וממוקמת בגדת הנהר הנגדית. התחנה הבאה היא Abriachan כשאזור הכפר הפורה והעשיר משמש כרקע מושלם לשיט במורד האגם. בנסיעה דרומה עוברים דרך Temple Pier שהיא מרכז הפעילות של המפלצת באגם. כאן אפשר לשוט בסירה בלילה לאורך האגם ולנסות לתפוס את נסי ברחצת הלילה שלה.

הכביש קצת מתעקל ומגיעים ל-Drumnadrochit המשמש כקרקע פורייה לחקר המסתורין, ההיסטוריה והיופי של לוך נס. ב"נקודת העצירה של המפלצת" ישנו פסל בגודל טבעי של המפלצת הכולל הסברים מוקלטים על המפלצת "נסי" ופועלה. כמו כן ניתן לבקר בתצוגה The Official Loch Ness Monster שתענה על כל מה שלא ידעתם על נסי ולא ידעתם את מי לשאול. סמוך לכפר נמצאים שרידיה של טירת אורקהארט Urqhuart Castle, שנבנתה במקום בימי הביניים וצופה על האגם. הנוף הנפלא מהכף עליו בנויה הטירה (שהיא מהגדולות בטירות סקוטלנד) שווה לבדו ביקור, מה גם שקטע האגם באזור זה הוא העמוק מכולם, ולכן חביב מאד על נסי יקירתנו.

בנסיעה רצופה לאורך האגם מגיעים עד פורט אוגוסטוס Fort Augustus שהיא הפינה הדרומית של האגם. כאן מחכים לכם על החוף מבצר נאה ושלל סירות שייקחו אתכם לסיור באגם (אם טרם הספקתם). אפשר להמשיך לביקור בפורט וויליאם, לכיוון דרום מערב, מוקד תיירותי חשוב ומרכזי. כאן תוכלו לבקר במוזיאון ה-Highland, ומי מכם שחובב טיפוס הרים יוכל להוציא את הציוד מהבאגז` ולטפס על ההר הגבוה בבריטניה, בן נוויס (1,343 מטר). פויירס, אשר למרגלות האגם מפורסמת בזכות שני מפליה (האחד בגובה 9 מטר והשני מתעמר לגובה של 27 מטר), ויש בה מסלולי הליכה נהדרים ביער. הדרך המפותלת מובילה ל-Inverfargaig הטובל ביער מדהים שבו אפשר לטייל ולעשות פיקניק. נקודת העצירה האחרונה היא דורס Dores ששם אפשר להתנסות בגלישת רוח, סקי מים ואפילו לרכב על סוסי פוני.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על סקוטלנד