טיול לנורבגיה - אזורי טיול מרכזיים

נורבגיה היא יעד טיול ראשון במעלה עבור אלה המבקשים לבקר באתרי טבע מהיפים בעולם. בכתבה שלפניכם תמצאו מידע על אזורי הטיול השונים בארצם של הפיורדים המפורסמים, הקרחונים העצומים ושמש החצות.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טיול לנורבגיה - אזורי טיול מרכזיים
© איתמר ברק

מערב נורבגיה

אזור מערב נורבגיה ידוע היטב בשל הפיורדים העצומים שבו, שחלקם הפכו לרכסי הרים, המתנשאים לגובה של עד 3,000 מטרים. הפיורד הארוך ביותר במערב נורבגיה נמצא צפונית לעיר ברגן ונקרא סונגפיורד (Sognefjord), פיורדים ידועים נוספים הם הגיירנגר (Geirangerfjord), הרדנגר ( Hardangerfjord) ונורד (Nordfjord). העיר ברגן היא העיר המרכזית באזור הפיורדים, אליו מגיעים רבים למטרות טיולים בחיק הטבע, ובעיקר באזור הפארק הלאומי Hardangervidda, השוכן על מישור ההרים הגבוה באירופה, שנמצא מצפון לפיורד הרדנגר. העיר הנעימה ווס (Voss) משמשת אף היא נקודת מוצא טובה לחקר אזור הפיורדים והיא מוקפת באגמים וקרחונים. אתר תיירות חשוב ומרכזי נוסף הנמצא במערב המדינה הוא קרחון בריקסדל (Briksdalsbreen) המרשים.

לקריאה נוספת על ברגן והפיורדים >>

לתחילת הכתבה

הגיירנגר, צילום: עמית פלדהגיירנגר, צילום: עמית פלד

מרכז נורבגיה

גם במרכז נורבגיה ישנם פיורדים, הגדולים שבהם פיורד טרונדנהיים (Trondheimsfjord) ונרנספיורד (Narnsfjord), אזור זה מתאפיין במפלים רבים, יערות עבותים ופסגות מושלגות. אתר סקי פופולארי בנורבגיה נמצא בעיר גיילו (Geilo), שנמצאת בחצי הדרך בין ברגן לאוסלו ומציע עשרות קילומטרים של מסלולי קרוס קאונטרי. טרונדהיים היא העיר הגדולה ביותר במרכז נורבגיה והיא מפורסמת בקתדרלה העתיקה שבה, בשטחה נקברו בעבר מלכים. יעדי פופולארי נוסף באזור הוא עיר ימי הביניים מולדה (Molde), בה מתקיים מדי שנה אחד מפסטיבלי הג'אז החשובים של אירופה.

לתחילת הכתבה

מזרח נורבגיה

חלקה של נורבגיה הגובל בשבדיה מתאפיין באגמים צלולים ועמקים ירוקים. בשל פוריות האדמות באזור, אזור זה היה בין הראשונים בו התיישבו הנורבגים. בין העמקים הבולטים יש לציין את עמק וולדרס (Valdres), עמק הלינגדל (Hallingdall) ועמק נומדל (Numedal). הנהר הארוך ביותר בנורבגיה, נהר הגלומה (Gløma), זורם בשטחו של אזור ההדמרק (Hedmark), וסביבו יערות רחבי ידיים הפופולאריים מאוד בקרב מטיילים. בשפך הנהר שוכנת העיר פרדריכסטאד (Fredrikstad), ששימשה בעבר כעיר שוק לממכר הסחורות שהגיעו למדינה ובה ניצבת מצודה שנועדה להגן על המדינה מפני שבדיה. במזרח המדינה נמצאת העיר לילהאמר (Lillehammer), שמשמשת גם כאתר סקי ידוע וגם הבירה אוסלו (Oslo). העיר טונסברג (Tønsberg), שהוקמה במאה התשיעית, היא העיר העתיקה ביותר בנורבגיה ובסביבתה נמצאת דרך פר גינט (Peer Gynt Road) ואתרי סקי שונים.

לתחילת הכתבה

לקריאה נוספת על אוסלו >>

דרום נורבגיה

אזור זה מכונה לעיתים קרובות "הריביירה הנורבגית" וזאת בשל רצועת החופים המאפיינת אותו. העיר הגדולה ביותר באזור היא סטבנגר (Stavanger), שמשמשת גם כבירת הנפט של המדינה. אזור זה ידוע באגמים הרבים שלו ובתעלות המים המתאימות לשייט קאנו וסירות. עיר נוספת באזור היא סקיאן (Skien), עיר הולדתו של המחזאי הנודע איבסן. זוהי עיר תעשייתית בעיקרה, אך ניתן לצאת ממנה לשייט תעלות. חלקה הדרומי של כריסטיאנדסנד (Kristiansand) מקשר בין נורבגיה לשאר היבשת. לא הרחק ממנה שוכן חוף המרסנדן (Hamresanden), אחד החופים הארוכים באירופה. פיורדים באזור הם ליספיורד (Lysefjord), סנדפיורד (Sandefjord) ווינדפיורד (Vindefjord).

 לתחילת הכתבה

צפון נורבגיה, פינמרק וטרומס

בצפון המדינה ניתן לחזות בתופעה המדהימה של שמש החצות ולהשתומם ממראם של צוקי ענק המשתפלים לים, עמקים פורים ורחבי ידיים ואיים ממועטי אוכלוסייה, השומרים על צביון מסורתי. העיר המרכזית באזור זה היא בודו (Bodø), ששוכנת צפונית לחוג הארקטי ומשמשת כנקודת מוצא למסעות דייג ולגלומפיורד (Glomfjord). עיר חשובה נוספת באזור היא נרוויק (Narvik) שמשמשת כעיר נמל ונקודת מוצא אל איי לופוטן (Lofoten), שמושכים אליהם מדי שנה תיירים רבים המגיעים על מנת להתרשם מיופיו של הטבע באזור. בצפון נורבגיה גם נמצא הקרחון השני בגודלו במדינה, הסוורטיסן (Svartisen).

 אזור פינמארק (Finnmark) נמצא בקצה הצפוני ביותר של נורבגיה והוא ידוע כמקום מושבם של בני הסמי (Sami). כאן נמצאת הנקודה הצפונית ביותר של יבשת אירופה, הכף הצפוני, וזהו מקום מצויין לחזות בתופעת שמש החצות. בין העיירות המוכרות באזור זה יש לציין את Kautokeino, עירם של בני הסמי, את העיירה הצפונית ביותר בעולם האמרפסט (Hammerfest) וקירקנס (Kirkenes), שנמצאת צפונית לחוג הארקטי וקרוב לגבול עם רוסיה.

 העיר טרומסו (Tromsø) שוכנת במחוז טרומס (Troms) וממנה יוצאות משלחות שעושות את דרכן לעבר הקוטב. במחוז טרומס נמצאים כמה מרכסי ההרים המרשימים ביותר של נורבגיה, שחלקם מושכים מדי שנה מטפסי הרים וגולשי סקי. לעיירה  אלטה (Alta) יצא שם עולמי כמקום הטוב ביותר לדייג דגי סלמון ובה גם ניצב האלטה פיורד.

לתחילת הכתבה

לקריאה נוספת על פינמארק >>


 רוצים לקרוא עוד על טיול בנורבגיה? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על נורווגיה

הזמנת חופשה לנורווגיה

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם