נורבגיה ושבדיה - אתרים מחוץ למסלול השחוק

נורבגיה ידועה לכל באתרי הטבע המרהיבים שלה. מפלים, אגמים וקרחונים הם הנוף הסטנדרטי במדינה, אך ישנם אתרים יפים במיוחד, שאמנם לא נמצאים על מסלול התיירים השחוק, אך יחד עם זאת נחשבים ליוצאי דופן ביופיים. לפניכם המלצות על שיט בין הפיורדים, כבישי נוף שהם פלא הנדסי, שמורת טבע שבדית, קרחוני ענק ואוצרות טבע נוספים.
לבון רחל קולומבוסית
|
תמונה ראשית עבור: נורבגיה ושבדיה - אתרים מחוץ למסלול השחוק
Depositphotos/Photogearch ©

שייט עם ההורטיגרוטן

השייט יוצא מהנמל של ברגן מידי יום בשעה 20:00 לכיוון קירקנס, שעל גבול רוסיה. האוניה עוצרת בנמלים בדרך ובחלקם היא עוגנת מספר שעות ואז אפשר להצטרף לסיורי החוף המעניינים. השייט במלואו אורך 12 ימים, ומגיע בחזרה לנקודת המוצא לברגן, אולם לא חייבים לעשות את כל המסלול וניתן לרדת באחד מהנמלים בהם עוצרים. השייט נותן זווית שונה, לעומת נסיעה בפנים הארץ ואפילו לעומת נסיעה לאורך כביש 17, שנמצא די צמוד לחוף. למעשה, זהו בית מלון צף עם חדר קבלה בקומה השלישית, עם כרטיסים שמקבלים בדומה למלונות לפתיחת הדלתות ועם ארוחות מזנון גורמה לארוחת בוקר וצהרים. האוכל שמוגש בארוחת הערב הוא בכמויות קטנות יותר.

 אנו בחרנו בשייט שהוביל אותנו מברגן ל-Harstad בלופוטים במשך ארבעה לילות ושלושה ימים. האוניה "שלנו" הייתה Richard With Ms, על שם מייסד הקו של ההורטיגרוטן. הדרך מדהימה ביופייה, כשכל רגע מתגלה אי אחר או סלעים או ישובים בחוף והשמש מאירה וצובעת הכל באור שונה בכל שעה משעות היום והלילה. במסגרת סיורי החוף, בחרנו את הסיור של גיירנגר-אלסונד, שהביא אותנו ביום מעונן לפיורד הגיירנגר (Geirangerfjorden), שנחשב היפה ביותר בנורבגיה ולמוזיאון קטן שמתאים יותר לילדים. בדרך עברנו ב"דרך הנשרים" ולבסוף האוטובוס העלה אותנו לנקודת התצפית המרהיבה מהר Aksla על אלסונד (Alesund), ממנה צפינו על העיר, שנבנתה בסגנון הארט-נובו עם הבתים הצבעוניים ועל האיים השונים סביבה.

 ביום למחרת בחרנו בסיור חוף, שלקח לעיר טרונדהיים. ביקרנו בקתדרלה ובמוזיאון Ringve לכלי נגינה עתיקים. הסיור מבוצע על ידי סטודנטים למוסיקה המראים במהלכו את הכלים העתיקים שנאספו ממדינות רבות, וגם מנגנים עליהם קטעים מיצירות של מלחינים קלאסיים. זהו סיור מעניין ומרתק.
 ביום השלישי לשייט בחרנו לרדת לסיור שמעביר לספינה קטנה יותר המובילה לקרחון סברטיסן (Svartisen) מדרך הים. בנקודת העגינה של הספינה ממתין אוטובוס למתקשים בהליכה ומי שרוצה, יכול לצעוד ברגל עד לבית קפה המצפה לבואנו עם קפה ועוגות/פירות. לפני הקרחון יש אגם בצבע ירוק טורקיז יפהפה.

 כאן המקום לציין, כי לקרחון סברטיסן ניתן להגיע גם מתוך העיר Mo-I-Rana, ממנה מגיעים לשמורת הטבע על ידי שייט באגם ולאחריו צעידה של כשעה וחצי עד הקרחון. אופציה נוספת לנוסעים בכביש 17 - עוברים דרך הקרחון, כשפיורד מפריד בין הכביש לקרחון. גם כאן המראה מלהיב. הספינה ממשיכה ליד אי ציפורים, שבמהלכו הזדמן לנו לצפות בנשר במעופו והספינה התחברה חזרה לאנייה של הורטיגורטן בעיר Bodo, שגם בה סיירו מעט עם האוטובוס. בלילה האחרון האוניה מגיעה בשעה 23.30 לטרולפיורד כשעדיין יש אור בחוץ (סוף מאי) והשמיים נצבעו בעננים בודדים בצבע כתום. הנתיב כאן צר מאד עבור אוניה גדולה, אבל הפרסומת שכביכול האוניה מגרדת את הדפנות אינו נכון. דומיה על הסיפון וכולם מתקתקים תמונות רבות.

לתחילת הכתבה

שייט בנורבגיה, צילום: רחל לבוןשייט בנורבגיה, צילום: רחל לבון

אי הציפורים באיי וסטארלן

בנקודה הצפונית ביותר באיי וסטארלן (Vesteralen) שוכנת העיר אנדנס (Andenes), אליה יש להגיע ולפנות על הגדה המערבית של האי לכיוון הישוב הקטן Bleik. ממעגן הספינות יוצאת ספינת דייג לאי הציפורים, שנראה כמו כובע טמבל. השייט נקרא Puffin Safari ובעונה כדאי להזמין מקום מראש. למעשה, הציפורים הנקראות פאפינים אינן נמצאות יותר על האי, אלא בים, וזאת כיון שבעשר השנים האחרונות, נטרפו רבות מהן על ידי נשרי הים. לכן הן נמצאות על המים והאנייה מקיפה אותן בעיגול וגורמת להן להתעופף באויר. על הסלעים של האי ניתן היה להבחין גם בקורמורנים ושחפים. השייט הזה יחסית קצר ואורך שעה וחצי ולכן מומלץ מאד. כאן המקום לציין, שבאנדנס שוכן מרכז הלווייתנים וניתן לצאת לשייט לווייתנים המשולב עם ביקור במוזיאון. אנו הזמנו מקומות מראש אבל אחרי הים הסוער שהיה בשייט הציפורים ביטלנו את ההזמנה. הזמנת שייט לאי הציפורים: www. puffinsafari.com 

לתחילת הכתבה

סבולבר – The Magic Ice

בסבולבר (Svolvaer) יש עיר עתיקה עם בתי דייגים (Rorbu) בני 200 שנה, עם מתקנים משולשים לייבוש דגי הבקלה או דגי לוסי פיסק, המחולקים לזוגות לפי גודלם ונקשרים יחדיו ונתלים על המשולשים הללו. סימן ההיכר של סבולבר הוא הר עם פסגה דו ראשית. בנמל, ליד המעגן של ספינת ההורטיגרוטן שוכן המקום המומלץ לביקור- The Magic Ice. זהו אולם גדול חשוך וקר אימים ובו פסלים גדולים מקרח. מלמעלה יש תאורה צבעונית על הפסלים שמאירה אותם כל פעם בצבע שונה. זה מקום שמומלץ לבוא אליו עם ילדים, הם בטוח יהנו בו וגם אנו התלהבנו מהמקום. יש לקחת בחשבון שמאד קר כאן ולבוא עם מעילים, סוודרים, כובעים וכפפות.

לתחילת הכתבה

שמורת אביסקו בשבדיה

בחודש מאי, ה-10e, הדרך המחברת בין נורבגיה לשבדיה היא אחת הדרכים הכי יפות בנורבגיה - הרים מושלגים, אגמים מעוטרים עם שלג מסביב ובתוך המים חתיכות גדולות של קרח, שטרם נמס. חלק מהאגמים עדיין קפואים וחלקם מתחיל להפשיר וכשהשמש למעלה ומאירה את המים המראה הוא כמו אלפי יהלומים נוצצים. מראה מרהיב. שמורת אביסקו (Abisko) משתרעת על שטח גדול מאד. בצד אחד ימה גדולה ומצידה האחר הרי Nuolja, עליהם ניתן לעלות עם רכבל כיסאות לבודדים. לא עלינו. מה שכן עשינו זה ללכת בקניון שנמצא מול מרכז המבקרים. הסלעים של הקניון הם בחלקם שחורים ובחלקם אבן שיש אפורה. מידי פעם בצבצו פיסות שלג בין הסלעים וכן פטריות בצורת צדף על אחד העצים. גובה הקניון הוא 20 מטרים והנהר בתחתיתו שוצף. בהליכה מתונה מדובר על טיול מהנה מאוד של שעתיים. ההר שמאפיין את המקום הוא בצורת אוכף וניתן לראותו בכל מקום. יפה לנסוע בתוך השמורה בצמוד לימה לכיוון קירונה (שבה אגב יש מכרה ברזל שניתן לביקור. קירונה שוכנת במרחק כ-100 ק"מ משמורת אביסקו ומעניין לבקר בה). הנסיעה הזו אחר הצהרים הניבה שני מפגשים עם איילים. כדאי להכנס גם למרכז המבקרים ולא להחמיץ את הלוח עם תמונות הציפורים הנמצאות במקום. לחצן ליד כל תמונה משמיע את ציוצה.

לתחילת הכתבה

המערבולת

זו תופעת טבע יוצאת דופן, שמתרחשת אחת לשש שעות ביממה. כל שנה מתפרסמים לוחות הזמנים שלה. כ-400 מיליון מטר מעוקב של מים עוברים לאורך שלושה ק"מ ולרוחב של 150 מטר ויוצרים מערבולת שניתן לראותה מהגשר בישוב Saltstraumen, שנמצא דרומית ל-Bodo. אנו הגענו בראשית ההתהוות ורואים זרמים קטנים שלאט לאט מתגברים עד שיוצרים מעגל. מצורף לינק לצפייה בתופעה: Www.Youtube.Com

לתחילת הכתבה

הדרך האטלנטית

זהו כביש אגרה, שמבחינתי הוא גם פלא הנדסי. הכביש מחבר את העיר קריסטיאנסנד (Kristiansund) בצפון עם האי Averoy על כביש 64 לכיוון מולדה (Molde). תחילתו במנהרה תת ימית בתוך האוקיינוס האטלנטי. המנהרה מוארת ובחלק מסויים שלה האור צבעוני. אורכה כ-5.7 ק"מ והיא נפתחה ב-12/2009. אורכה של הדרך האטלנטית הוא כשמונה ק"מ בסך הכל, אבל מדובר בקילומטרים מרהיבים. היא מחברת בעזרת שמונה גשרים אי לאי כשהמרשים ביותר הוא הגשר Storseisundet Bridge בעל הפיתול המדהים שנראה כמו גל מזוית מסויימת. לפני המעבר בגשר, ליד מבנה שירותים, קיימת גבעה שיש לטפס לראשה ומשם המראה הטוב ביותר על הגשר ועל האיים סביב. כדאי לחצות את הגשר ולחזור לצד הנגדי כי אז רואים זווית שונה שלו.

הדרך האטלנטית, צילום: רחל לבוןהדרך האטלנטית, צילום: רחל לבון

 לתחילת הכתבה 

כפר הדייגים Bud

אם חושבים על כפר דייגים ציורי - זה המקום. Bud שוכן בסוף הדרך האטלנטית ושייך לאיזור More Og Romsdal. אפשר למצוא בו הרבה בתי דייגים, הצבועים אדום וכתום ומשתקפים במים. קשה לתאר את יופיו של מראה ההשתקפות של הבתים והסירות במים. בנמל ניצבת מסעדת Bryggjen I Bud המומלצת – למאכלי דגים ומולה גבעה שאל פסגתה ניתן לטפס במדרגות ולצפות בנוף מדהים של בתי הכפר והאיים הפזורים סביב. במלחמת העולם השנייה הכפר הופגז קשות על ידי הגרמנים וניתן למצוא בפסגה שוחות, תותח ושרידים מהמלחמה. על דופן הגבעה בנו אנשי הכפר קרשים לצורך קינון לשחפים. מלמעלה ניתן לצפות על פארק סלעים שנמצא למטה ליד מגרש החנייה.

לתחילת הכתבה

מפל Kobbelv

נסענו על כביש 6e לכיוון Fauske בשעת צהרים וכשנתקפנו רעב הפנתה אותנו מקומית לישוב בשם זה. הגענו כדי לאכול במסעדה המצוינת השייכת למלון הנמצא במקום וכך גילינו מפל שנשפך בעוצמה רבה ומתפצל לשתי זרועות כשעל צוק במקום הפיצול ניצב טרול קטן. הנוף בצד השני של המסעדה הנהר זורם בנחת ונראה פסטורלי לחלוטין. שלט מפנה למקום שנמצא בצד ימין לבאים מהצפון.

לתחילת הכתבה

כביש עוקף מנהרה בכביש 6e

בישוב בשם Korgen היינו אמורים לעבור במנהרה שאורכה כעשרה ק"מ. אנו שונאי מנהרות ומיד הבחנתי במפה כי קיים כביש עוקף המגיע עד Lukvatnet ובחרנו בו. הבחירה הייתה מאד מוצלחת. זו הייתה דרך יפהפייה של כ-13 ק"מ עם הרים מושלגים לרוב ואגמים שהיו קפואים בחלקם. לעיתים, גובה השלג הגיע עד 1.5 מטר. נהנינו מכל רגע. אגב, כביש 6e משופע במפלי הנהרות Vefsna ו-Namsen. לדוגמא, לקספוסן הרחב שלידו בית קפה שצופה למפל ומפל Fosmofossen, שצריך לשלם דמי כניסה כדי להכנס ולצעוד בשבילים בנויים מעץ שמובילים עד המפלס התחתון של הנהר.

לתחילת הכתבה

לאורך נהר רומסדל, מאנדלסנס לדומבאס

זו תישמע קלישאה אם אומר שזהו אחד הכבישים היפים שעברנו בהם? נהר רומסדל (Romsdal) זורם מימיננו בצבע ירוק ומסביב הרים גבוהים, בחלקם עם פסגות מושלגות, ומפלים בשלל גדלים וצורות. הבולטים שבמפלים היו שלושה מפלים עצומים שנשפכו ליד ישוב בשם Vema, שנמצא בצד ימין של הכביש (לנוסעים לכיוון דומבוס). בהמשך, לאחר הישוב Sletta ישנו מפל אדיר בשם Slettafosen שמתחתר בסלע מצידי גשר ויוצר קניון יפה. מעל הגשר נמצאת חנות מזכרות עם טרולים גדולים וממש לפני הגשר בצד שמאל יש ירידה מתחת לגשר למפלס הנהר.

לתחילת הכתבה

מפל Eidsfossen

אחרי קרחון בריקסדל נסענו לכיוון Byrkjelo. לאחר שהתמקמנו, נסענו מערבה לכיוון Sandane. בדרך זכרתי ממפת שילוט את דבר קיומו של המפל הנ"ל. כביש שפנה שמאלה לתוך היער הוביל אותנו עד לתחנת כוח ושם מצאנו מפל אדיר מימדים בעוצמת מימיו. רסיסי המים התפרצו בעת נפילתם כמו גייזר לשמיים. אסור להחמיץ מפל זה.

לתחילת הכתבה

קרחון Nigardsbreen

הקרחון הנ"ל נמצא בשמורת יוטונהיימן – אשר שמו המילולי הוא ביתם של הענקים. מכביש Rv55, שמכונה גם "הכביש על הגג", של נורבגיה יוצא כביש צפונה לכיוון הקרחון הנ"ל. בתחילה מגיעים למרכז מבקרים וממנו ניתן לצפות יפה על חלק גדול מהקרחון. בהמשך, הכביש מגיע עד לאגם שלפני הקרחון וכאן מבחינתנו היה סוף הדרך. ממקום החנייה מבחינים בסדקים הכחולים של הקרחון ולכן הוא הוכתר על ידי כקרחון היפה ביותר בנורבגיה. צבע האגם ירוק כמו מי קרחון. ישנה אפשרות לשוט בסירה ולהגיע למרגלות הקרחון בהליכה ברגל אחרי הירידה מהסירה. לחילופין, אפשר לצעוד על סלעים ענקיים כדי להגיע לקרחון או להשאר ולצפות מהחנייה. למעוניינים ללכת על הקרחון, ישנה אפשרות של שלוש שעות או הליכה משפחתית של שעה, תלוי בעונה.

לתחילת הכתבה

Sogndal Fjord, צילום: רחל לבוןפיורד בנורבגיה, צילום: רחל לבון

כנסיית הלוחות בבורגונד

כנסיית הלוחות בבורגונד (Borgund) בנוייה מעץ ומאופיינת בראשי דרקונים על גגה. הכנסייה, שנמצאת מזרחית ליישוב Laerdal, היא אחת הכנסיות השמורות טוב יותר מתוך 28 כנסיות הלוחות. היא נבנתה בין השנים 1180-1250 ומזה שלוש שנים הגג שלה נמצא בשיפוץ והוא יסתיים בחג המולד הקרוב. מול הכנסייה קיים מרכז מבקרים, שבו דגם מוקטן של הכנסייה בו כדאי לבקר ולבקש את המפה של הדרך ההסטורית המחולקת בחינם.

לתחילת הכתבה

הדרך ההסטורית

הדרך ההסטורית (The Historic Route) יוצאת ממש מקדמת כנסיית הלוחות של בורגונד ומוליכה בדרך הישנה שהיו נוסעים בה לפני שנסלל הכביש בין Laerdal לבורגונד, כביש שעובר דרך שתי מנהרות שאחת מהן היא באורך שלושה ק"מ. הדרך ההסטורית הינה דרך צרה שעוברת בקניון של נהר שוצף שלעיתים מתחתר בתוך הסלע ויוצר מפלים יפים, שהראשון בהם נקרא Sjurhaugsfossen. הדרך ממש צמודה לנהר ובה עוברים גשר עתיק ומפל נוסף ששמו Soknefossen. מפל זה יורד מההרים ונשפך בעוצמה, תוך כדי שיוצר מפל יפה למראה, לתוך הנהר.

לתחילת הכתבה

שייט בסוגנדל פיורד

בדרך כלל שטים בסוגנדל פיורד (Sogndal Fjord) בין Kaupanger ל-Gudvangen. אנו התחלנו את השייט מ-Laerdal, שלה גם עיר עתיקה חמודה ממנה יצאנו לכנסיית הלוחות בבורגונד והדרך ההסטורית. בנוסף, הנוף מהנמל של Laerdal לכיוון הפיורד, כשההרים די קרובים זה לזה ומשתקפים במים, יוצר תמונת נוף מדהימה ביופיה. לקראת סוף המסלול, המעבורת נכנסת ל-Naeroyfjord והקטע הצר יותר של הפיורד זה הקטע המהמם של השייט. השייט אורך כשלוש שעות. יש להזמין מקום מראש יום קודם לשייט, כי יש לו ביקוש רב בעונה.

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טיול בשבדיה ונורבגיה? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירופה

אטרקציות באירופה

מלונות ומקומות לינה באירופה

מדריכים ונותני שירות באירופה

נהגים באירופה

דילים לחופשה המושלמת

טיסות לאירופה

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי