טיול לפלורידה - אטרקציות במיאמי וחופיה

אם אתם מתכננים טיול לפלורידה, חשוב שתכינו את עצמכם לביקור במיאמי המקסימה. כתבו עליה שירים, הרבה מפורסמים בחרו לגור בה, חופיה ידועים ביופיים האקזוטי ויש בה גם מגוון רחב של מבנים היסטוריים ומוזיאונים מעניינים. בכתבה זו תוכלו לקרוא על כל מה שחשוב לעשות במיאמי.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טיול לפלורידה - אטרקציות במיאמי וחופיה
Thinkstock Imagebank ©

היכרות עם מיאמי וחופיה היפים

אומרים שאין כמוה, אפילו כתבו לכבודה שירים. מדונה, סילבסטר סטאלון, סופיה לורן, ריקי מרטין, גלוריה אסטפן, אופרה וינפרי הם רשימה חלקית של מפורסמים שבחרו לגור בה. מה נאמר ומה נוסיף- "צעירה לנצח" - מיאמי (Miami) חגגה את יום הולדתה המאה לא מזמן, ועם זאת, מאכלסת מיאמי רבתי, יותר משני מיליון תושבים ומהווה כיום מטרופולין מתוייר מהראשונים במעלהמיאמי נמצאת בקצה היבשת, חולשת על מיצר פלורידה, וממש מולה נמצאת קובה ואיי הבהאמאס. מטבע הדברים, השפעות רבות בכל תחומי החיים טפטפו לפלורידה משכנותיה וניכרות עד היום. אזור מיאמי כולו מאופיין במולטי אתניות, בחגיגה של לשונות וטעמים. קפה קובני בעל ארומה משכרת לצד תאווה לבשרים שאופיינית לארה"ב. מטעמים לטיניים מתובלים, פירות ים מתת הטבע, ולקינוח- Key Lime Pie- המרנג המקומי.

חופי מיאמיחופי מיאמי

זאת ועוד- חוץ מקבוצות הספורט הקונבנציונליות שכמו בשאר אמריקה, מגלמות מיתוס, סמל, ופולחן להמונים, יש במיאמי גם ענף ספורט שנדד מספרד הרחוקה, דרך קובה ועד הלום. מדובר ב- Jai Alai, מבטאים- היי ליי. משחק הכדור המהיר בעולם. חובטים בכדור באמצעות מין מתקן מיוחד אל קיר, והכדור הקטן מגיע למהירות של יותר ממאתיים ק"מ בשעה... צריך לראות כדי להאמין. כמובן שהטירוף הלוקלי אחרי ההיי ליי לא פוגם בהערצה כלפי קבוצת הכדורסל Miami Heat ופוטבול- Miami Dolphins.

הטבע חנן את מיאמי בחופים טרופיים חלומיים, ואזורי טבע פראיים ויפהפיים. מיאמי שייכת לאזור אקלים דרומי סובטרופי, ומשום כך רוב ימיה שטופי שמש, וגם החורף מתון ביותר. חסרון עיקרי אחד יש למיקום הגיאוגרפי הזה - הוא אחראי לסופות ההוריקן ההרסניות. אומרים שהתדירות היא פעם בשבע שנים, בין החודשים יוני לנובמבר. האחרון שבהם היה ההוריקן אנדרו, באוגוסט 1992. ראו הוזהרתם... השיזוף התמידי, קלילות, וחושניות היו תמיד מסמני ההיכר שלה, למרות שלא פעם מעיבים מתח בין בני הגזעים השונים, פשיעה וסמים, על החמימות השגרתית. מעידים שהמצב בשנים האחרונות מאוד השתפר, הוקמה משטרה לתיירים בלבד, וכל המאמצים נעשים למניעת הפשע בעיר. למרות זאת, עדיף להיזהר: לא לשוטט בשעות החשיכה באזורי העיר המבודדים, ולא ל"נפנף" במזומנים ובמסמכים אחרים. רכבים שכורים של תיירים משמשים תמיד מטרה מפתה. לא להשאיר ברכב חפצים, ולנעול את דלתות הרכב גם כשנוסעים.

כבר מימיה הראשונים של מיאמי בלט הפער בין בעלי העור השחור שבאו מהבהאמאס, ללבנים שניסו בה את מזלם. השנה הייתה 1896, חורף קשה הפתיע את פלורידה והקפיא את כל ההדרים- מקור הפרנסה העיקרי. נזק אדיר פקד את המתיישבים, והיווה קטליזטור לפיתוח אזור מיאמי. משך עשרים שנה שקדמו לכך ניסתה אישה בשם ג`וליה טאטל לבנות עיר במיאמי, אחרי החורף האיום ההוא, הצליחה סוף סוף לשכנע את הנרי פלאגלר- איל נפט עשיר וחלוץ מסילות הברזל, לחבר את מיאמי לרשת הברזל. פלאגלר הסכים, והשאר- היסטוריה. מיאמי הפכה לעיר ואם בארה"ב, בנויה לתלפיות. אפשר לטייל בעיר במגוון צורות, לבחירתכם: טקסי ימי, אוטובוס או מסוק, ואם נמאס למדוד את הרחובות ברגל, אפשר תמיד לבחור בדרך המהירה - רולרבליידס... העיר מחולקת לרבעים : צפון מערב, צפון מזרח, דרום מערב ודרום מזרח. כשהרחוב Miami Avenue מפריד ביניהם. כל שכונה ורובע צופנים ייחוד ויופי מסוים, ויחד יוצרים את אחת הערים המפתיעות.

לתחילת הכתבה

תרבות בדאונטאון מיאמי

מרכז העיר הוא החלק המרכזי שוקק החיים של העיר: נוכחות בתי העסק, רחובות הומים שצלילי ספרדית מתנגנים בהם וריחות מאכלים מתובלים נישאים מהדוכנים הקטנים. ברחוב Flagler מיד שמים לב למעין פיאצה ים תיכונית, פוסט מודרנית, זהו מרכז התרבות- Metro Dade Cultural Center, שתוכנן ועוצב על ידי האדריכל פיליפ ג`ונסון. בתי משכנם של מופעי תרבות ואמנות, הספרייה העירונית, ואוספי מוצגים היסטוריים מהווים את המסגרת שמקיפה את הכיכר עצמה. בחודש מרץ, בשבוע חגה של העיר- Miami Carnival, נערכות כאן תהלוכות רבות משתתפים, והססגוניות של בדים צלילים ותפאורה מרקיעים שחקים.

המוזיאון ההיסטורי של דרום פלורידה ממוקם בכיכר, במבנה שדומה למבצר ספרדי מסיבי. המוזיאון ההיסטורי מתמקד בתערוכות על מיתוסים ואגדות מקומיות, הקשר ההדוק בין אמנות והיסטוריה, סיפוריהם של בני המיעוטים השונים באזור, ותהליך בנייתה של מיאמי. כתובת: 101 West Flagler . המוזיאון פתוח כל יום בין השעות 10:00 ל-17:00, בימי ראשון מ-12:00 ובימי חמישי עד 21:00. בסמוך, נמצא המרכז לאומנויות גבוהות (Miami Art Museum נקרא גם Center for Fine Arts) ובו חפצים ויצירות שקשורות לאזור ולעברו, מקום נכבד מוקדש תמיד לקשר אל אמריקה הדרומית. וכן תערוכות מתחלפות רבות של מיטב היצירות. פתוח כל יום בין השעות 10:00 ל-17:00, בימים שבת וראשון מ-12:00, ובימי שלישי סגור. ניתן לקנות כרטיס כניסה משולב לשני המוזיאונים. אתר: www.miamiartmuseum.org.

אם מטיילים מהכיכר ברחוב Flagler, לעבר הים מגיעים לשדרות ביסקיין (Biscayne Boulevard). הרחוב לבש צורה חדשה בשנת 1980, אחרי שנהרסו הבניינים הישנים והוחלפו בחדשים. הרחוב הזה מפורסם גם בזכות חגיגות ה-Orange Bowl. מהיום האחרון של חודש דצמבר ועד השלישי בחודש ינואר, נמלא הרחוב במצעדי ה-Orange Bowl האקסטרווגנדיים. תזמורות, מעודדות בתלבושות נוצצות ועוד צועדים בסך, והקהל מריע בהתלהבות. אז נערך משחק הפוטבול המסורתי לאירוע - חגיגה אמריקאית טיפוסית. בקצה הצפוני של הרחוב נתקלים בשוק ענק וורוד, Bayside Marketplace, שבו מאות דוכנים מלאי חיים וחנויות שונות. כתובת: Biscayne Blvd פינת 4th Street.

American Police Museum and Hall of Fame גם הוא ברחוב זה, בבניין עב קירות וחמור סבר. במוזיאון תצוגות שמפארות את שומרי החוק, פרוייקטים משטרתיים מיוחדים שנערכו בעבר, מדים, תגים שונים, אתר הנצחה לשוטרים שנפלו ועוד.3801 Biscayne Blvd, פתוח כל יום מ-10:00 עד 17:30. האתר הרשמי של המוזיאון: www.aphf.org.

בהמשך הרחוב יש תחנת מוניות שטות ערה ועמוסה. ממול, אפשר להבחין ב-Freedom Tower, מגדל שנבנה ב-1925, בסגנון ספרדי. הוא קיבל את כינויו משום שבשנות השישים הפך לבית זמני לרבע מיליון פליטים הקובניים שהוטסו למיאמי. התעמולה האמריקאית כינתה את הטיסות "טיסות החופש". פידל קסטרו, שליט קובה, אישר למתנגדי משטר אלה לעזוב את מולדתם, רובם עשו זאת לאו דווקא ממניע אידאולוגי... ובכל מקרה השפיעו על מיאמי ונשארו בה.

במקביל, נמתח רחוב Brickell Ave. כאן, באזור זה בדיוק התחיל סיפורה של מיאמי בראשית המאה העשרים. הנרי פלאגלר, איל נפט רב נכסים, החליט להאריך את פסי הרכבת עד הנה, בכך שם את מיאמי "על המפה", וכיום האזור כבר נראה מעט אחרת... כאן נולדה מיאמי כיישות כלכלית בעלת חיים משלה. ברחוב זה שנקרא על שם בריקל- מיליונר ואיש עסקים שפעל כאן, עדיין יש בניני בנקים עצומים, ומשרדי חברות פיננסים. ב-1910, זה היה אזור המגורים של אצולת הממון של מיאמי המתפתחת וכיום, אחרי שנים, שוב החלה פה בניה של דירות יוקרה מפוארות.

מכאן הדרך לאי הקטן ששמו Watson קצרה. סמוך ל-Macarthur Causeway שמוביל לאי נמצא הגן היפני (Ichimura Miami- Japan Garden). הגן היפני נקרא על שם איצ`ימורה, שתרם אותו לעיר. יש בו בין היתר, פביליון מתומן שמזכיר מקדש יפני בודהיסטי, ופסל ששוקל שמונה טון, של האל הוטיי- אל השפע החייכני. כמובן שגן סלעים מסורתי, וכן אגם מלא חן ופגודה בת כשלוש מאות שנה, גם הם מקשטים את הגן הנהדר. שעות פתיחה: 7:00-15:30 בימים שני עד חמישי, שישי עד ראשון: 9:30-18:00. כתובת: 1101 MacArthur Causeway, Watson Island.

לתחילת הכתבה

אטרקציות בצפון מיאמי

באזור הצפוני של מיאמי ניתן לבקר במנזר ספרדי אותנטי, מהמאה ה-12. ביזארי ככל שיהיה, סיפורו של המנזר של סאן ברנרד, אמיתי לגמרי. על תופעות כגון אלה נאמר שהמציאות עולה על כל דמיון... כיצד נחת כאן מנזר שהוקם שלוש מאות וחמישים שנה לפני שקולומבוס בכלל חלם להפליג לאמריקה? הסאגה מתחילה כשאיל הון בשם וויליאם רנדולף הרסט מבקר בשנת 1925 בספרד, ומחליט לקנות את המנזר הציורי והנטוש הזה תמורת סכום צנוע של מאה וחמישים מיליון דולר. המנזר פורק ונארז באלפי קופסאות, ונשלח אחר כבוד לארה"ב. עם הגעת המטען הקדוש לניו יורק שוב נשלפו אבני המנזר, והקופסאות נשרפו כדי למנוע העברת מחלות באמצעותן. גלגלי הבירוקרטיה פעלו שעות נוספות, ובינתיים, נכנסה ארה"ב לשפל הכלכלי הגדול. איל ההון ירד מנכסיו, והמטען היקר נותר כאבן שאין לה הופכין. כך חלפו השנים, הרסט נפטר, עד שבשנות החמישים, שני אנשים מפלורידה השקיעו כמעט שני מיליון דולר כדי להעביר את האבנים למיאמי, ולצרף אותן מחדש. הפרוייקט ארך יותר משנה וחצי, כי הקופסאות המסומנות המקוריות נשרפו הרי. הבניה הפכה איפוא לחידת תשבץ מסובכת, שתוצאתה לוטה בערפל. מאז שנות השישים מאוכלס המנזר באנשי מסדר הדת של סן ברנרד מקלירוו, ובשל פינות החמד הרומנטיות הפך לאתר מבוקש לחתונות. השלווה והנועם של המבנה והצמחייה שסובבת אותו, מספקים רגעי התרוממות רוח למבקר. המנזר פתוח למבקרים כל יום בין השעות 10:00 ל-16:00, וביום ראשון מ- 13:00 עד 17:00.

Moca- Museum of Contemporary Art- כניסה מרשימה מקבלת את פני המבקרים- פלזה רחבת ידיים שכולה נטועה דקלים זקופי קומה, ובריכה צלולה שבה משתקף גם מבנה המוזיאון החדיש. זהו מוזיאון שנפתח ב-1996, ומתמקד באמנות בת זמננו- אמריקאית וגם בינלאומית. מאות יצירות שנחשבות למילה האחרונה בעולם האמנות, מוצגות בתערוכות קבועות. יש גם תערוכות מתחלפות עדכניות שמלוות לעיתים במופעים, הרצאות ועוד. המוזיאון זכה לפרסום רב כיוון שברשותו יצירות מגוונות של קית` הרינג- האמן האמריקאי בעל הקריירה המטאורית. ציוריו הצבעוניים הפכו כל כך פופולריים עד שהיום כל אחד מזהה אותם מיד. כתובת: 770 NE 125 th St, טלפון: 3058936211. שעות פתיחה- בימים שלישי עד שבת בין השעות 11:00 עד 17:00. בימי ראשון משעה 12:00.

לתחילת הכתבה

רוצה לקרוא עוד על טיול למיאמי? הנה כמה קישורים נוספים שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על מיאמי