הויסדן: הכירו את עיר המבצר בהולנד שכנראה לא שמעתם עליה

הידעתם שלא בכל עיר מבצר קיים בכלל מבצר ושלא רק חומה שימשה ערים מימי הביניים להגנה? מה הסיפור של ערי המבצר בהולנד, מה הייחוד של העיר הויסדן ולמה כדאי לבקר כאן דווקא בשבת הראשונה בכל חודש? בואו לגלות!
רחלי לביא דגן
|
תמונה ראשית עבור: הויסדן: הכירו את עיר המבצר בהולנד שכנראה לא שמעתם עליה
© רחלי לביא דגן

אל העיר הויסדן (Heusden) העתיקה הגעתי לראשונה לבד. ככלל אני אוהבת לגלות מקום חדש לבד, לתת לו להרעיף עלי את כל מה שיש לו לאט לאט, להתאהב בו ורק אז להביא עמי חברים ולשתף אותם בתגלית שלי.

הרומן שלי עם הויסדן התחיל כאשר גיליתי, שמדי פעם נערך שם שוק וינטג' וכחובבת וינטג' מושבעת הייתי חייבת לבקר בו. מאז חזרתי אליה שוב ושוב ואני מכירה בה את כל פינות החמד.

חניתי בחניון המיועד למבקרים וצעדתי לכיוון העיר. מיד התגלו ביצורי העיר העתיקים והמשוחזרים ומעליהם מבצבץ מגדל הכנסיה. דרך שער עתיק נכנסתי אל העיר העתיקה, שרחובותיה משובצים באבני דרך ומחייבים הליכה איטית. וזה טוב! כך יכולתי להתעכב ולבחון כל בית וכל פינה. הבתים משוחזרים ומתוחזקים היטב ומספרים את סיפורה של עיר המבצר הזאת.

הגעתי לכיכר בה נערך השוק, פסעתי בין הדוכנים, אך דחיתי את הקניות להמשך היום כי ממש מעבר לשוק ראיתי עליה אל ביצורי העיר. מכאן רואים את צורתם המעניינת, את שרידי המבצר, שעמד שם ואת התותחים ששרדו. סיבוב בעיר הביא אותי אל הנמל ואל טחנות הרוח. ישבתי בבית הקפה אל מול הנמל וחזרתי לשוק, כי הרי בשביל זה באתי, לא?! עכשיו כשידי מלאות חיכיתי להסעה אל החניון. מיד הגיעה עגלה רתומה לסוס ואני עליה. יוצאת מהעיר כמו בת אצילים!

ערי מבצר בהולנד – ימי הביניים

מבנים עתיקים, חומה מקיפה, רחובות משובצי אבנים, סמטאות צרות, כנסיה ומגדל בראשה – אלה הן חלק מהאסוציאציות העולות במחשבתנו כאשר אנו שומעים את המושג – עיר מימי הביניים. עיר כזו במאות ה-15 עד ה-18 הייתה מעין ממלכה קטנה של אציל מקומי, אשר הגן עליה באמצעות חומה ושערים, ופעמים רבות גם חפיר סביבה.

השם ערי מבצר עלול לרמוז על קיומו של מבצר בעיר, אך אין כך הדבר. העיר עצמה מהווה מעין מבצר, שכן היא מבוצרת ומוגנת בפני תקיפה וחדירה של האויב מבחוץ. למבצר מאפיינים דומים, אך הוא מיועד לצרכי צבא בלבד בניגוד לעיר-מבצר, אשר בה מתגוררים גם תושבים.

כך היה הדבר גם בהולנד עד המלחמה, שסימנה עידן חדש בתורת ההגנה הצבאית בהולנד כמו גם בהפיכתה של הולנד לרפובליקה עצמאית.

ערי מבצר בהולנד - מלחמת שמונים השנה

ספרד הגדולה ובראשה פיליפ, בנו של קרל הגדול, הולכת ומתעצמת ופוזלת גם לכיוון ארצות השפלה. האצולה ההולנדית מוחה כנגד ריכוזיות השלטון של פיליפ וכנגד חוקי האינקוויזיציה הקשים. בשנת 1568 מתחילה המלחמה. בהולנד מבינים ששיטת הביצורים הקיימת כבר לא מספקת. חומת אבנים סביב העיר כבר לא יכולה להוות הגנה בפני צבא האויב החזק, שהתחמש עם כלי לחימה חדישים. החומה לא גבוהה מספיק ולא תוחזקה כראוי במהלך השנים. היא גם לא היתה חזקה מספיק לעמוד בפני כלי הנשק שהתפתחו.

ההולנדים מאמצים את השיטה האיטלקית– חומת אבנים רחבה במיוחד, בסטיוני הגנה מבונקרים וביצורים. זו שיטה הרבה יותר יעילה, אך גם יותר יקרה. ההולנדים ובראשם ואן-קוהורן, אדריכל ערי המבצר, מחליטים להתבסס על השיטה האיטלקית, אבל להכניס בה שינויים. הביצורים והבסטיונים יבנו מאדמה ויקיפו אותם בתעלות מים רחבות, אשר יהוו את מהות שיטת ההגנה ההולנדית.

הבסטיונים – חלק ממערך הביצורים בצורת שפיץ עם שלוש ולעיתים גם חמש דפנות - יבנו גם הם מאדמה וללא בונקרים ודפנותיהם עומדות במאונך לתעלות. צורת הכוכב נועדה להקשות על צבא האויב בפני חדירה לעיר. אם וכאשר הוא יתקרב לאחד הבסטיונים, מיד יראו אותו וימנעו את התקדמותו. שיטה זו לא הצריכה בניית חומה ולכן ערי מבצר עתיקות בהולנד אינן בעלות חומה. בחלקן בנו חומה בשנים מאוחרות יותר.

מלחמת שמונים השנה הביאה גם להבנה החשובה, שלא מספיק שכל עיר תגן על עצמה בביצורים, מושלמים ככל שיהיו, יש צורך במערך הגנה כוללני עבור כל האזור. כך התהווה "קו ההגנה המימי" הראשון בשנת 1874, אשר התבסס על המשאב הטבעי המשמעותי בהולנד – המים.

קו ההגנה הישן

קו ההגנה המימי הראשון החל בצפון בטירת מיודן (Muiden Castle), בקרבת אמסטרדם, וירד דרומה דרך נארדן (Naarden), ווייספ (Weesp), וורדן (Woerden), אודוווטר (Oudewater) עד לוואודריכם וטירת לובנסטיין (Loevestein Castle).

בין ערי המבצר נבנו טירות ומבצרים צבאיים וסכרים, אשר יחד היוו קו הגנה דמיוני מצפון לדרום. הרעיון היה – פתיחת סכרים והצפת אזורים שלמים בזמן מלחמה. שיטת הגנה זו הוכיחה את עצמה וכך בשנת 1588 הסתיימה מלחמת שמונים השנה בנצחונה של המדינה הקטנה, והפיכתה לרפובליקה עצמאית.

ערי מבצר בהולנד היום

בימי הביניים בהולנד היו עשרות ערי-מבצר. זה לא מאוד מפתיע לאור העובדה, שכל עיר הייתה צריכה להגן על עצמה באותה תקופה. עם זאת, רק בחלק מן הערים השתמרו הביצורים או שוחזרו, ורק בחלק קטן מהן הביצורים בצורת כוכב מושלם. את המראה המיוחד הזה אפשר לראותו בשלמותו בצילומי-על.

אז מה נראה כיום בעיר-מבצר? את חומת העיר או חלקים ממנה, אם הייתה קיימת, שער העיר וביצורי העיר עליהם אפשר גם לטפס. נראה מבנים אשר שימשו את הצבא כדוגמת הארסנל, ששימש לאחסון כלי נשק. נראה כמובן את הכנסיה בכיכר העיר ובמקומות רבים נראה את התותחים המוצגים לראווה על ביצורי העיר. ישנם מקומות בהם ניתן גם לראות את גשר הכניסה המתקפל לעיר, שהניחו מעל התעלה המקיפה את העיר. בנוסף, הליכה מסביב לעיר תאפשר להבין איך הגנו על העיר.

ביקור בעיר המבצר הויסדן

העיר הויסדן (Heusden Vesting) התגבשה סביב מבצר במאה ה-13 והייתה אחת הערים הראשונות באירופה, שחומה הקיפה אותה. בשנת 1338 נבנתה חומה סביב המבצר, אך במלחמת שמונים השנה הצליחו הספרדים לכבוש את העיר ולהרוס אותה כליל. בסוף המאה ה-16 נבנתה מחדש כעיר מבצר מודרנית עם מערכת ביצורים וארבעה שערים. כעשרים שנה נמשכו עבודות שיפוץ ושימור ביצורי העיר, שהתחילו ב-1968. בשנת 1980 זכתה העיר בפרס חשוב על שיחזור הביצורים והעיר בכללותה.

מה כדאי לעשות בהויסדן?

מומלץ להגיע לעיר בשבת ובעיקר בשבת הראשונה של החודש. למה? כי בשבת פועלות במקום חלק מטחנות הרוח ובשבת הראשונה בחודש, פרט לינואר, לפברואר ולדצמבר אז התאריך שונה, נערך בכיכר העיר יריד וינטג'.

וזה כמובן לא הכל. טיילו על ביצורי העיר עד שתגיעו לשרידי הטירה. משם המשיכו לשוק הדגים, תמצאו לכם מקום נחמד מול הנמל לשבת וליהנות מכוס יין או שוקו חם ביום חורפי. המקום החביב עלי הוא מסעדת נוף הנמל (Eetcafé Havenzicht) בשוק הדגים. לבד ממנות גדולות וטעימות ונוף פסטורלי אל הנמל וטחנת הרוח, העיצוב שלו משלים את חוויית שוק הוינטג' - התקרה מלאה בפריטי וינטג' כפריים והאווירה חמימה ומכניסת אורחים.

  • כתובת: vismarkt 2
  • שעות פעילות: כל ימות השבוע, 11:00-21:00
  • אתר אינטרנט: havenzicht.nl

איך להגיע להויסדן?

נסיעה של כשעה ורבע מכיוון אמסטרדם דרומה. הבאים ברכב ימצאו חניה באזורי החניה המסומנים. ניתן לחנות בחינם ב-Vestingstraat, Tramhaven en Bakkersdam ומשם ללכת כעשר דקות לכיוון כיכר העיר Burchtplein. אם תחנו בחניון החינמי Vestingstraat תוכלו להגיע לעיר עם מרכבת סוסים, שנוסעת הלוך ושוב במהלך ימי השוק. בתחבורה ציבורית, קחו רכבת לדן בוש (Den Bosch) ומשם אוטובוס מספר 135.

מה לראות ולעשות בסביבה

העיר דן בוש (Den Bosch), שגם הייתה בעברה עיר-מבצר, היא הבירה של פרובינציית נורד-בראבנט (Noord-Brabant). מרכז העיר העתיק על שלל סימטאותיו ותעלותיו הוא המקום לבלות בו כמה שעות. אם אתם מגיעים לכאן בחודשים אפריל עד אוקטובר, אני ממליצה להצטרף לשייט מיוחד בתעלות מתחת לבתי העיר, ובכל ימות השנה – לטעום את המעדן המקומי, בושה-בולן, כדור בצק ממולא קצפת ועטוף בשכבת שוקולד.

טירת לובנסטיין (Loevestein Castle) מן המאה ה-14 נבנתה על ידי האציל לוף ואן-הורנה והיתה חלק מקו ההגנה הימי של הולנד. בגלל שהיא שימשה גם כבית סוהר, תוכלו לשמוע בה על ניסיון הבריחה הנועז של הוגו דה חרוט.

תראו איזו יופי של טירה:

טילבורך (Tilburg), עיר קטנה בדרום הולנד, מתחדשת בשנים האחרונות והופכת להיות מרכז לכוחות חדשניים ויצירתיים. אני ממליצה לבקר באזור הרכבת שם תראו את הספריה החדשה, שהיא מבנה ארכיטקטוני מרהיב, שזכה בפרסי אדריכלות. על הספריה ועוד ניתן לקרוא בפוסט שכתבתי »

לתחילת הכתבה

עשינו לכם חשק לטייל בהולנד? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

מקומות ונותני שירות שהוזכרו בכתבה

אטרקציות בדן בוש

הזמנת חופשה לדן בוש

כתבות ומדריכים לחופשת סקי

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם