הכירו את שטיריה - הלב הירוק והכפרי של אוסטריה

האוסטרים קוראים לשטיריה ה"לב הירוק" של אוסטריה, ולכן תפגשו בכל אתר בסביבתה לבבות ירוקים בכל מיני צורות וגדלים. כתבנו ביקר באזור בקיץ האחרון ומצא בו חוויות אקסטרים, אטרקציות משפחתיות כיפיות וגם טיולים רגליים עם סיפורים היסטוריים
יאיר ריינר - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: הכירו את שטיריה - הלב הירוק והכפרי של אוסטריה
אייזנרץ, צילום: גיא יחיאלי

למי שיצא לטייל פעם או פעמיים באירופה ודאי כבר יצא לפגוש באוסטריה, לבקר בווינה, לעבור בזלצבורג ולנשום אוויר הרים צלול כשטרודל בטירול.

מדינת שטיריה (Steiermark) היא אחת מ-9 המדינות הפדרליות שמרכיבות את אוסטריה. ההבדל היחיד, שלעומת אזורים מתויירים אחרים ומוכרים, שטיריה היא יעד שעדיין נהנה מסוג של בתוליות, בעיקר כשמדובר בתיירות קיץ.

האזור שהיה אזור תעשייתי במהלך המאה האחרונה, עובר שינוי מסיבי ואיתו גם שינוי כלכלי שכולל את הפיתוח של תיירות הקיץ. מה שנותן חווית תיירות שקצת שכחנו ממנה, לגלות יעד לא מוכר, לזכות ביחס ידידותי ונעים ובמיוחד לא להרגיש כחלק ממכונה משומנת של כסף.

האוסטרים קוראים לשטיריה ה"לב הירוק" של אוסטריה, משרדי התיירות באזור אמרו לעצמם שזה פשוט שיווק שכותב את עצמו ולכן תפגשו בכל אתר בסביבה לבבות ירוקים בכל מיני צורות וגדלים, לרוב כאופציות להצטלם בתוכם, לידם, מוצמדים למזכרות או סתם עומדים על פסגות ההרים.

למי זה מתאים?

האמת ששטיריה פשוט מתאימה לכולם. בכל המקומות שביקרתי בהם פגשתי בחוויות שמתאימות למשפחות, לזוגות צעירים, לזוגות בוגרים ולקבוצות חברים. היא גם מתאימה לטעמים שונים וסוגים שונים של אנשים.

תמצאו בה חוויות אקסטרים שמספקות אנדרנלין לכל הקיץ, אטרקציות משפחתיות שהילדים לא יפסיקו לדבר עליהן וגם טיולים רגליים עם סיפורים היסטוריים שיחזירו אתכם לימי הביניים ולהתיישבות האדם הראשון באירופה. ההמלצה האישית שלי, זה לעשות קצת מכל דבר כדי לקבל את חווית שטיריה האמיתית.

הדרך הכי מהירה להגיע לשטיריה היא עם טיסה ישירה מהארץ עם סאן-דור לזלצבורג. משם, נסיעה ברכב שתיקח בין חצי שעה לשעה, תלוי ביעד בתוך חבל הארץ.

רכס ההרים דאכשטיין

לא משנה לאיזה כיוון תפנו את המבט שלכם בשטיריה, כנראה שבשלב מוקדם האופק יחסם על ידי כמה הרים. דאכשטיין (Dachstein – "אבן גג") הוא אחד הרכסים הגבוהים באזור ומשתרע על פני כשלוש מדינות שונות בתוך אוסטריה. הוא גם אחד הרכסים היחידים במדינה שיש בהם קרחונים, שאחד מהם נקרא קרחון שלאדמינג (Schladming Glacier) הנמצא סמוך לעיירה הציורית שלאדמינג.

לפסגה הגעתי עם הרכבל. יש אפשרות לעמוד על מרפסת תוך כדי העליה (מצד אחד נוף מטורף, מצד שני, כמעט נשרו לי האוזניים מרוב קור). על הפסגה מחכה לכם נוף עוצר נשימה לכל כיוון. כחלק מהחוויה, בנו גשר תלוי ומרפסת מיוחדת שתלויה מהפסגה. מעבר לתצפית על הנוף המרהיב, יש כאן אופציית חובה לתמונה משפחתית.

הכוכב האמיתי של דאכשטיין הוא הקרחון העתיק. אחרי שנכנסתי למנהרה שחצבו באמצע הקרחון, כשישה מטרים של קרח הקיפו אותי מכל כיוון, התרגלתי להליכה איטית ובלי להחליק על הקרח (תבואו עם סוליות מתאימות). ראיתי את התערוכה המתחלפת של פסלי קרח שפותחים שם מדי קיץ. בכל שנה יש נושא מרכזי חדש ואמני פיסול הקרח המובילים בעולם מוזמנים ליצור את הפסל שלהם. היצירות מדהימות גם במראה וגם ביכולות הפיסול המדהימות.

מתחם Rittisberg

לא רחוק מדאכשטיין, נמצא מתחם ריטסברג (Rittisberg), שעמוס בפעילויות לכל המשפחה. דבר ראשון שעשיתי כשהגעתי לשם היה לנסות את ה-Flyline, שזאת מעין רכבת הרים, שאתם תלויים בה עם רתמה שמחוברת למסלול. מאוד מעודן ואיטי ומתאים גם לילדים קטנים (שיכולים לגלוש מטה קשורים לאחד ההורים). לא מפחיד ומומלץ לכולם.

משם, עברתי למגלשת ההרים הסמוכה, שהיא בעצם סוג של מסלול מזחלות רק בלי השלג. בכניסה לא הבנתי בהתחלה את התמחור, שבנוי לפי מספר הפעמים שאתה רוצה לעשות את המסלול (מפעם אחד ועד שלוש פעמים לאדם). אחרי הפעם הראשונה, הבנתי למה זה תומחר ככה, ומצאתי את עצמי עושה את המסלול עוד פעמיים.

ה"מזחלת" עולה במעלה המסלול על ידי כבל שמושך אותה ובהגיעה למעלה, אתה כגולש משחרר את הבלמים וכך אפשר לשלוט על מהירות הגלישה. המהירות פה לא מאוד גבוהה, אבל עדיין ממריצה וממלאת את הגוף באדרנלין. ילדים קטנים יכולים לעשות את המסלול עם ההורים, מגיל 8 יכולים אף לעלות לבד על מזחלת.

המקום גם מספק פארק חבלים מאתגר, אגם עם פעילויות ועוד. ליד מגלשת ההרים יש מסעדה עם אוכל מקומי טעים וקינוחים שיוצאו את העיניים לכל מי שאוהב מתוק. אתר אינטרנט: www.rittisberg.at

אל תשכחו את ה-SommerCard

כל המקומות שתיארתי עד עכשיו נמצאים בחבל שלדמינג (Schlandming). כמה מלונות התאגדו באזור זה והוציאו את כרטיס ה-Sommercard. אפשר לקבל אותו רק באחד מהמלונות האלה. אני לדוגמה התארחתי ב-Alpenrock Schladming, שהוא מלון דירות, המותאם למשפחות וזוגות צעירים. לכל יחידה מספר חדרים וגבעה ירוקה עם פרות רועות עליהן פעמונים כמיטב המסורת. אתר המלון: www.alps-residence.com

המלון הוא חלק מרשת מלונות בכל אוסטריה. התארחתי בשני אתרים נוספים שלהם, שכולם היו ברמה דומה ומאוד מתאימה לסוג הטיול. הכרטיס יהיה כלול במחיר השהייה וייתן לכם כניסה חינם או כניסה מוזלת לכל אחת מהאטרקציות מעלה ולעוד מאות חוויות אחרות שאפשר לראות באתר שלהם. אתר אינטרנט: www.schladming-dachstein.at

מתחם Hochwurzen

טוב, בואו נדבר על השמות באוסטריה. רובם לא תמיד פשוטים לביטוי ותמיד נשמעים מבשרי רעות, אבל אז אתה מגיע ויש לך איזה גן-עדן ירוק ואנשים עם חיוך רחב. הוכוורצן (Hochwurzen) הוא לגמרי מקום כזה עם שם מאיים, אבל מקום שכולו קסם. זהו שם של הר (כבר אמרתי שהכל פה מלא באוויר הרים צלול כשטרודל?), שעולים לפסגתו עם רכבל.

הפסגה נותנת נוף של 360 מעלות על הסביבה וביום טוב תראו עשרות קילומטרים של הרים, גאיות, נהרות ויערות. אפשר ללכת במשך 10 דקות מתחנת הרכבל העליונה לפסגה הגבוהה, שם יש כמה אפשרויות צילום, שייבשו את מאגרי הריר של העוקבים שלכם באינסטגרם.

אופניים בלי פדלים

האטרקציה הפופולרית בהוכוורצן היא סוג של אופניים בלי פדלים, בעלי גלגל קדמי, שניים אחוריים וזוג מעצורים. המסלול שתעברו הוא מפסגת ההר ועד למרגלותיו. זהו מסלול של 7 ק"מ, עם פניות ושיפועים חדים שכל מה שגורם לאופניים שלכם לנסוע זה כוח הכבידה. כל מה שעוצר אותכם מלהגיע למהירויות של כביש 6 זה זוג המעצורים.

ראיתי במו עיני ילדים נהנים בזה או יושבים עם ההורים על האופניים. חוויה מאוד מהנה, אבל ממליץ שלא להגיע למהירויות גבוהות (בכל מקרה, מקבלים גם קסדות). טיפ קטן: הצטיידו בכפפות, כי הידיים קופאות והן אלו שמפעילות את המעצורים הכל כך חשובים. אתר אינטרנט: www.planai.at

אגם בודנסי (Bodensee)

מקום שנראה כאילו לקוח מהאגדות. מחנים בכניסה לשמורה היפה הזאת ומתחילים בהליכה על שביל מישורי, עם נחל קטן ליד וצמחיה עשירה. עוברים פניה אחת ונגלה לכם נוף נסתר שלקוח מהאגדות עם אגם קטן ופסגות שמקיפות אותו מכל כיוון. אפשר לקנות שקית אוכל ולהאכיל את הדגים באגם. ישבתי במסעדה שיושבת על שפת האגם, בקשו גם אתם שולחן ממש על המרפסת. האוכל טעים במיוחד ועם הרבה מאכלים מקומיים. אתר אינטרנט: www.schladming-dachstein.at

שטודרזינקן (Stoderzinken)

זהו עוד מתחם פעילויות עשיר עם Flyline ופארק חבלים. אבל ההיי-לייט פה היא אחת האטרקציות המובילות באזור: הזיפליין. מדובר באומגה ארוכה וגבוהה במיוחד (בחלק הכי גבוה תמצאו את עצמכם 168 מטר מעל הקרקע). בהתחלה מדדו את המשקל והגובה שלי (הפרטים שמורים במערכת), התאימו לי רתמה, איתה עליתי לאוטובוס שטיפס למעלה במשך 20 דקות.

שם בנקודת ההתחלה חיברו אותי לכבל ובספירה לאחור אני ועוד שלושה משתתפים הוזנקנו לקילומטר וחצי הראשונים. בסוף החלק הראשון עוברים בתחנה בה מחליפים כבלים ומשם יורדים עוד קילומטר אחד תלול במיוחד. כמה צרחתי? מלא. כמה זה היה מדהים? מאוד וממש. החוויה מיועדת לגיל 8 ומעלה ומוגבלת גם במשקל. חייבים לקנות כרטיסים מראש באתר, ובכלל רצוי לוודא באיזה ימים הזיפליין פתוח (הוא לא עובד בכל ימות השבוע). אתר אינטרנט: www.zipline.at

לגלות את מוראו-מורטל

מחבל שלדמינג נעבור למוראו-מורטל (Murau-murtal) – אזור קסום וכפרי עמוס בהיסטוריה. שם עצרתי לאכול במסעדה שאין יותר מקומית ולא תיירותית ממנה בעיירה שכוחת אל בשם סנט רופרכט- פלקנדורף (Sankt Ruprecht-falkendorf). כאן תמצאו בירה מקומית ממש טעימה, מרק עם שמן דלעת שהוא פשוט מעדן ומנות שונות טעימות מאוד. מומלץ ולו רק בשביל החוויה של לאכול במקום לא תיירותי.

במרחק של חצי שעה נסיעה משם יש מוזיאון שהוא חובה למשפחות, Nalemu' – Naturlesemuseum Neumarkt, מוזיאון הטבע. מוזיאון חוויתי עם גישה אנטרופוסופית שמלמד על הקשר של הטבע והאדם. הסיור כולל מבט מפנים על כוורת דבורים אמיתית, הכרת בעלי החיים, צלילים ועוד, עם מיצגים רבים והפעלות. גם כאדם בוגר מאוד נהניתי שם, אבל כמובן הבגרות שלי היא עניין כרונולוגי ולא מנטלי. כנראה שזה בעיקר יתאים למשפחות עם ילדים בגיל יסודי. אתר אינטרנט: www.steiermark-card.net

משם נסעתי למסעדת Frauenalpe, שבחורף היא בקתה נעימה לגולשי הסקי, אבל בקיץ זאת מסעדה מקומית, עם בעלים קצת משוגע ואוכל טעים (לא לפספס את הדמפלינגס). אם תתחברו עם הבעלים מספיק טוב אולי תוזמנו למשחק המסורתי של תחרות נעיצת מסמרים לבול עץ. המפסיד מזמין את המתחרים לשנפס, בהצלחה (אני הפסדתי).

עיר היהודים – יודנבורג (Judenburg)

לחובבי ההיסטוריה, יודנבורג היא סיפור בפני עצמו. את הסיור פה התחלתי במגדל השעון במרכז העיירה. אפשר לעלות במעלית או במדרגות, למעלה ישנה תצפית של 360 מעלות על האזור. בקומה מעליה בנו פלנטריום מרהיב עם מסך שמקיף כל כיוון מצד אחד, אבל זז מצד לצד כשהפעמונים במגדל מצלצלים. אתר הפלנטריום: sternenturm.at

שמה של העיירה הגיע כנראה בגלל קבוצת סוחרים יהודים שהתגוררו בה לפני 1,000 שנים. אך ההיסטוריה של המקום היא עוד יותר רחבה יותר רק מהסיפור היהודי. סמוך ליודנבורג נמצאים כמה אתרים ארכיאולוגיים חשובים, שמלמדים על ההתיישבות העתיקה באזור. ממש השנה נפתח שם מוזיאון עם מוצגים ארכיאולוגיים מרתקים והוא נמצא מרחק כמה דקות הליכה ממגדל השעון. השנה גם נחנך פסל לזכר היהודים שגרו בעיירה גם כן סמוך למגדל השעון.

אולי תגלו את המיכאל שומאכר שבכם

כל יום אפשר ללמוד משהו חדש על עצמך. לדוגמה, אני למדתי שמרוצי מכוניות זה לגמרי הקטע שלי. האטרקציה המרכזית באזור הוא מסלול פורמולה 1 מפורסם ומאוד פופולרי. זהי תרבות שרובנו לא ממש מכירים בארץ, שם זהו בילוי מוכר ומקובל. מומלץ לתאם מראש סיור במתחם שכולל סיור באזורים סגורים כולל אזורי ה-VIP, חדר העיתונאים וחדר הבקרה. לתיאום סיור: www.projekt-spielberg.com

בזמן שעשיתי את הסיור, בדיוק חבורת אופנועים חובבים עשתה מרוץ פרטי (כן אפשר לעשות את זה שם), מה שהמחיש את המהירות והאדרנלין של המירוצים האלה. בהחלט ממליץ לא לפספס, אולי אתם גם אתם תגלו את המיכאל שומאכר שבכם.

קומפלקס מעיינות חמים

אחרי מסלול המרוצים, הרגשתי שהגיע הזמן גם קצת להירגע. ממש סמוך לארנה יש קומפלקס מעיינות חמים גדול ומעולה בשם Therme Aqualux Fohnsdorf. הוא מחולק לשני מבנים: מבנה מרכזי עם בריכות שונות שמתאים לכל המשפחה וקומפלקס מגיל 16 ומעלה שכולל סאונות (זהירות, הכניסה בלי בגדים) ובריכות עוד יותר חמוד.

זה יכול להיות בילוי משפחתי או זוגי מרגיע ונחמד לכולם. המקומיים מעדיפים את כרטיס הכניסה המאוחרת, שזמין מהשעה ארבע והוא אופציה זולה יחסית להיכנס לקומפלקס. אתר אינטרנט: www.therme-aqualux.at

מכרה Erzberg

מי שטייל באוסטריה, כנראה ביקר כבר במכרה או שניים. מרכז המבקרים והמחצבה בארצברג הוא אחד מהמרשימים והחוויתיים שיצא לי לבקר בו. הסיפור של ההר הזה הוא הסיפור של כל האזור: אם בעבר ההר העסיק מעל 6,000 עובדים ומכאן העניק פרנסה לכל עיירות האזור, הרי שהיום, תודות לטכנולוגיה, מצליחים לחצוב יותר עם 240 עובדים בלבד. שינוי זה משפיע על הכלכלה, על התרבות ועל המורל ורואים אותו בכל עיירות האזור. בתחילת הסיור עליתי על רכב הובלת העופרת, שהותאם במיוחד למבקרים, כל גלגל של המשאית הוא מעל שני מטר קוטר!

הרכב ייקח אתכם לסיור ב"הר הפרמידה", שקיבל את צורתו ממאות שנים של חציבה, ומדי פעם עוצר להסבר או תצפית ואז אפשר לעלות למרפסת מיוחדת שבנו מעל תא הנהג. לאחר הסיור, עולים לאוטובוס שיקח אתכם לרכבת הכורים. הרכבת נוסעת קילומטר וחצי לתוך ההר ושם מוצע סיור מודרך (זמין גם באגלית) על תרבות החציבה, דרכי החציבה וההיסטוריה של ההר. הסיור מעניין לכולם, מילדים ועד מבוגרים ולוקח בערך שעתיים. שימו לב – בתוך המכרה יש טמפרטורה קבועה של 8 מעלות ורצוי להגיע עם בגדים חמים. בימי חמישי בבוקר יש סיור שכולל גם צפיה בפיצוץ במכרה בהזמנה מראש.

סמוך למכרה שוכנת עיירה ישנונית ויפה בשם אייזנרץ, שמספרת יותר מכל מקום אחר את סיפור העידן המודרני. העיירה שפעם שקקה חיים היום כמעט וריקה מאדם, הצעירים עוזבים בהקדם האפשרי, החנויות לא שורדות. יש בעיר מוזיאון בו ניתן לבקש בו הדרכה קצרה על האזור (נמצא בכיכר העיר), ליד יש עליה קצרה במדרגות לכנסיה מדהימה ביופייה, עם מוזיאון קטן שהכומר בנה (שהתרגש עד דמעות שהגעתי לבקר שם).

מבשלת הבירה Gosser

הבירה המובילה באזור. תראו אותה בכל מסעדה שתעברו בה והיא מושא גאווה של תושבי האזור. המבשלה מציעה סיורים מודרכים באנגלית, שכוללים סיור במבשלה עצמה, מפעל הביקבוק (אזהרה, תהליך הביקבוק מהפנט בצורה בלתי מוסברת), ומסתיים בסרט וטעימות ממבחר הבירות שמיוצרות במפעל. נכון, פחות מתאים לילדים, אבל הגדולים ממש הולכים ליהנות.

המבשלה נמצאת בלאובן, העיר השנייה בגודלה בשטיריה, מלאת היסטוריה, אוכלוסיה צעירה של סטודנטים וקניון גדול שמעולה לשופינג.

סיור רגלי באלפנז

הרכבל של אלפנז (Aflenz) פועל בסופי שבוע ולוקח את המבקרים עד לחלק העליון של ההר. משם אפשר להתחיל עליה רגלית מתונה במסלול מעוקל עד לפסגה עצמה. הטיול לוקח בערך שעה ומסתיים בבקתה מסורתית שנמצאת ממש על הפסגה. הנוף הפנורמי מדהים והאוויר כל כך נקי, שזה ממכר. בבקתה תוכלו לעצור לקפה ועוגה. בירידה הלכתי את הצד היותר תלול של הפסגה, מה שלקח רק חצי שעה ויומיים של שרירי ירכיים תפוסים. לאוהבי האקסטרים יש גם מסלול אופני הרים שיורד מהפסגה.

גן החיות Mautern - Wilder Berg

גן חיות שבעיקר מציג חיות מקומיות בכלובים ענקיים שמאוד דומים לאזורי המגורים הרגילים. תצוגת החיות מרתקת וכוללת דובים ענקיים, זאבים, צבאיים ועוד. טיפוס במעלה ההר יכול להיות ברכבל סקי וירידה יכולה להיות ב-Gokart בדיוק כמו בהוכוורצן. אתר: www.derwildeberg.at

הכתב היה אורח של לשכת התיירות של אוסטריה וחברת סאן-דור

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

אטרקציות בסטיריה

מלונות ומקומות לינה בסטיריה

הזמנת חופשה לסטיריה

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי