תחבורה בניו יורק - איך להתמצא בעיר

אומרים שהדרך הטובה ביותר להכיר מקום היא באמצעות הרגליים. אבל עם מערכת תחבורה ציבורית יעילה, נוחה וזמינה, כמו שמציעה העיר ניו יורק, מומלץ להשתמש בה. התחבורה הציבורית של ניו יורק כוללת: אוטובוסים, מוניות ורכבת תחתית, שתיקח אתכם גם מחוץ למנהטן. הכירו את אמצעי התחבורה השונים בניו יורק, כדי שתוכלו להתנייד בעיר העמוסה בדרך היעילה ביותר, ולהספיק לראות כמה שיותר
ליאור כהן - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: תחבורה בניו יורק - איך להתמצא בעיר
© Hackman/Depositphotos

מערכת התחבורה הציבורית של ניו יורק סיטי היא מהגדולות והמסועפות בעולם, וכוללת את ה-Subway (רכבת תחתית), אוטובוסים, מוניות ועוד. ראשית, מספר עובדות ונתונים:

  • שעות פעילות: 24 שעות בכל חמשת הרובעים השונים בעיר
  • כמות: בעיר פועלת אחת ממערכות הרכבת התחתית הגדולות בעולם
  • תנאים: כל הרכבות והאוטובוסים ממוזגים
  • נוסעים: כשמונה מיליון בכל יום ולמעלה משני ביליון בשנה

רכבת תחתית - Subway

מיליוני ניו יורקים ותיירים משתמשים בשירותי הרכבת התחתית (Subway) מדי יום. למרות הגודל והקושי הראשוני בהסתגלות זהו, ככל הנראה, אמצעי התחבורה המהיר, הנוח והזמין ביותר בניו יורק. קווי התחנות מחולקים למספרים (1-3 אדום, 4-6 ירוק, 7 סגול) ואותיות (A, B, C, D, E, F, G ,J ,L ,M ,N ,Q ,R ,S ,Z). קיימים כ-8,856 קרונות רכבת תחתית בעיר (נכון ל-2015), אשר עוצרים בכל 736 תחנות העצירה השונות (בפתיחת הרכבת בשנת 1904 היו רק 28 תחנות). התחנה הנמוכה ביותר נמצאת ברחוב 191 במנהטן, וכדי להגיע אליה תרדו במעלית 180 רגל מתחת לפני הקרקע. מפת הרכבת התחתית: www.mta.info/nyct.

תדירות הרכבות גבוהה מאוד ולאחר מספר נסיעות, ודאי תדעו להתמצא בעיר התחתית והגדולה של ניו יורק. הקווים מגיעים כמעט לכל מקום ברחבי מנהטן ואף מחוצה לה: לברוקלין, קווינס, ברונקס וסטייטן איילנד. מחיר נסיעה בודדת עולה 2.75 דולר. מומלץ לקנות את כרטיס המטרו-קארד (MetroCard), המעניק הנחות שונות ומשתלמות מאוד ומקנה נסיעות באוטובוסים וברכבות התחתיות ללא הגבלה. כך, למשל, אם אתם מתכננים לשהות יותר ממספר ימים בעיר, מומלץ לקנות כרטיס שבועי בעלות 31 דולר, הנקרא - Seven Day Unlimited המעניק לכם בין 14-20 נסיעות בשבוע. שימו לב, כבר לא קיימת כרטיסייה יומית לשימוש ברכבת התחתית. כרטיס 30-Day Unlimited מאפשר 50-60 נסיעות בחודש ועולה 116 דולר. כמו כן, את הכרטיס Pay-Per-Ride ניתן להטעין בכל סכום שרוצים, כאשר על כל 10 דולר שמטעינים יש בונוס של 7%.

ניתן לקנות כרטיסים לרכבת התחתית מהמכונות בתחנות השונות או מהסדרן בדוכן מכירת הכרטיסים, הנמצא בחלק מהתחנות. השילוט בתחנות הסאבווי ברור מאוד ומצוין על הרציף לאיזה אזור הוא נוסע ומספר/האות של הקו. שימו לב שישנם קווים מהירים (אקספרס) שמדלגים על תחנות מסוימות, וקווים איטיים יותר ׁ(Local) שעוצרים בכל תחנה, כך לדוגמה אם עליתם על קו 1 הנוסע במערב העיר, הנסיעה מלמעלה למטה יכולה לקחת לכם כחצי שעה, אך אם עליתם על אחד מקווי האקספרס, 2 או 3, תוכלו להגיע למרכז העיר בתוך שלוש תחנות בלבד.

לפני שאתם נכנסים לתחנה, בדקו במפה מהו כיוון הנסיעה שלכם, אם אתם עולים במספרים, בחרו ברכבות שנוסעות Uptown ואם אתם יורדים במספרים, בחרו ברכבות שנוסעות Downtown.

בחלק מהקרונות קיימת מפה המדווחת ברגעי אמת מהי התחנה הבאה, ומסומן כל המסלול של הקו. בכל פעם שתיכנסו לתחנת הסאבווי תצטרכו להעביר את הכרטיס, אך אם אתם מחליפים רכבות ולא יוצאים מתחומי התחתית, אין צורך להעביר מחדש. אתר אינטרנט: mta.info/nyct/subway.

לבעלי הסמארטפונים, מומלץ להוריד את אפליקציות MyTransit NYC, ו-NYsubview, הכוללות את מפת קווי הרכבת התחתית, פירוט על הקווים, מידע על אוטובוסים ואף מפת גוגל בה מסומנים הקווים השונים. אפליקציות נוחות ושימושיות. להורדה לאייפון לחצו כאן, להורדה למכשירי אנדרואיד לחצו כאן. 

אוטובוס

נסיעה באוטובוס ברחבי ניו יורק מעניקה לכם הזדמנות ליהנות ולהתרשם מהעיר, תוך כדי נסיעה ליעד המבוקש, בשונה מהרכבת התחתית. האוטובוסים מגיעים בתדירות גבוהה, עוצרים בתחנות רבות ואף ניתן להשתמש בכרטיס שלהם לנסיעה נוספת, בפרק זמן בן שעתיים. קווי האוטובוס נוסעים בשדרות וברחובות ניו יורק. כך, למשל, אם ברצונכם להגיע מההאפר איסט סייד (Upper East Side) לאפר ווסט סייד (Upper West Side), יש ללכת לתחנה של הרחוב שלכם (הממוספרים), ולעלות על האוטובוס שייקח אתכם לאורך כל הרחוב, עד לצד השני ולהיפך. מחיר נסיעה הוא 2.75 דולר וכאמור, ניתן לשלם עם כרטיס המטרו-קארד שלכם או לשלם על הנסיעה במכונה שבקדמת האוטובוס. חשוב לדעת כי המכונה לא מחזירה עודף ועל כן אם בכוונתכם לעלות על אוטובוס, חשוב שיהיה לכם הסכום במדויק. אתר אינטרנט: www.mta.info/nyct/service/bus.

מתחנת האוטובוס המרכזית בניו יורק (Port Authority), אשר ממוקמת בקרבת טיימס סקוור, יוצאים אוטובוסים למקומות שונים מחוץ לעיר, כמו לניו ג'רסי, לאאוטלטים השונים ועוד. אתר אינטרנט: www.panynj.gov/bus-terminals.

מוניות

נהגי המוניות בניו יורק סיטי זכו לאינספור איזכורים ותפקידים בסרטי קולנוע שונים. המוניות הצהובות מפורסמות ברחבי העולם ובכל פינה בעיר תוכלו לראותן. קחו בחשבון כי בשעות העומס, למשל, כאשר הניו יורקים מסיימים לעבוד, קשה יחסית לתפוס מונית, וכך גם לעתים כשיורד גשם פתאומי. בנוסף, למרות שמדובר באמצעי התחבורה הנוח ביותר, הוא גם היקר ולעיתים, אף האיטי ביותר, כאשר רחובות מנהטן פקוקים. יחד עם זאת, בשעות הלילה מוניות הן פתרון טוב, במידה ואינכם מעוניינים להשתמש ברכבת התחתית (קיימת תוספת למחיר הרגיל בנסיעת לילה במונית). אל תשכחו שחלק מהחוויה בניו יורק היא לעצור מונית צהובה, ממש כמו קארי ברדשו מסדרת הטלוויזיה "סקס והעיר הגדולה" או אודרי הפבורן בסרט "ארוחת בוקר בטיפני'ס". רק אל תצפו שהנהג שימתין לכם במונית יהיה רוברט דה נירו, כמו בסרט "טקסי דרייבר ". כיום ניתן לשלם במוניות באשראי, ואף ניתן להזמין מונית מראש באמצעות אפליקציות סלולאריות שונות.

אופציה חדשה להתניידות במנהטן, היא להשתמש באחת מאפליקציות הנסיעות השיתופיות הזמינות כיום. אחת מהאפשרויות להתניידות זולה ומשתלמת היא אפליקציית Via. האפליקציה מבוססת המיקום, זמינה בשלב זה רק ברובע מנהטן, אך בקרוב מאוד יתרחב השירות גם לשכונות נוספות דוגמת ברוקלין. באמצעות הסמארטפון, ניתן להזמין נסיעה, לציין את מיקומך ואת היעד שאליו ברצונך להגיע, ולעלות על שאטל משותף שנוסע במסלול שלך. חשוב לציין, השאטל של Via לא לוקח אותך עד ליעד עצמו, אך יעצור לך הכי קרוב שאפשר, במסגרת המסלול שלו. המיניבוס עצמו חדיש ונוח, הנהגים נחמדים ומסבירי פנים והעלות כולה היא חמישה דולר לכל נסיעה (בתוספת Tax). את האפליקציה ניתן להוריד למכשירי אייפון ואנדרואיד ולהתנייד באמצעותה בעיר הגדולה.

תחבורה מ/אל שדות התעופה

שדה התעופה ג'ון קנדי (John F. Kennedy international Airport) נמצא כ-24 קילומטרים צפונית-מזרחית למנהטן ושדה התעופה ניוארק (Newark Liberty International Airport) ממוקם שלושה קילומטרים דרומית לעיר ניוארק ו-25 קילומטרים דרום מערבית לניו יורק. בין אם תנחתו ב-JFK או בניוארק, תוכלו להגיע בקלות לעיר ניו יורק.

 מומלץ להשתמש בשירותי AirTrain JFK מ/אל נמל התעופה ג'ון קנדי. מדובר בשירות רכבות, המחבר את שדה התעופה עם שירותי התחבורה השונים באזור. כמו כן, קו הרכבת התחתית A מתחבר אל השירות בתחנת Howard Beach, או שניתן פשוט לקחת מונית מהשדה לעבר מחוז חפצכם. מחוץ לטרמינל ממתינות מוניות צהובות וסדרן יפנה אתכם למונית שלכם. מחיר נסיעה מ/אל מנהטן עולה כחמישים דולר, בתוספת אגרת כביש ומזוודות.

 מ/אל שדה התעופה ניוארק ניתן להגיע באמצעות חברת האוטובוסים Newark Airport Liberty Express. בנוסף, ניתן להגיע באמצעות רכבת של חברת Amtrak או עם רכבת של New Jersey Transit. כאמור, מונית היא אמצעי תחבורה נוח גם מ/אל שדה התעופה ניוארק.

על מנת להוזיל את עלות הנסיעה משדות התעופה השונים אל העיר, ניתן גם להשתמש בשירותי הסעות משותפים, אותם ניתן להזמין מראש בטלפון או באמצעות אתרי האינטרנט של חברות ההסעה, ולחלוק ואן עם עוד נוסעים נוספים, עלות הנסיעה במקרה זה תהיה בסביבות עשרים דולר + טיפ. ניתן להשוות מחירים בין החברות הפופולאריות, לדוגמה סופר שאטל, גו איירלינק ואיירפורטר.

טיפ לסיום

אמנם כאשר מגיעים לניו יורק, מרגישים קטנים לנוכח גורדי השחקים, כמויות האנשים ואמצעי התחבורה הרבים. אך אל תרגישו אבודים, חיש מהר תדעו כיצד להתמצא בקווי הרכבת התחתית והאוטובוסים, עם קצת עזרה מהמקומיים הנחמדים ובזכות המפות, כמובן. כמו כן, מומלץ להיעזר באתר האינטרנט HopStop, באמצעותו תוכלו לדעת איזה קווים עליכם לקחת ומאיזו תחנה. יש להזין כתובת מוצא וכתובת יעד ובאיזה אמצעי תחבורה ברצונכם להגיע: סאבווי, אוטובוס וכדומה. האתר יתכנן לכם את המסלול, כולל זמני נסיעה וזמן ההגעה ליעד. במידה ובחרתם לנסוע ברכבת התחתית, האתר יציין באיזו תחנה לרדת ואף לאיזו יציאה עליכם ללכת (אתר אינטרנט: www.hopstop.com).

בנוסף, תוכלו להצטרף לאוטובוס התיירים של העיר וליהנות מהנופים שלה ומהאטרקציות המפורסמות, כמו גם מהשכונות המיוחדות שלה. באוטובוס יש גם מדריך שמסביר על האתרים השונים. למידע נוסף >>

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טיול בניו יורק? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על ניו יורק סיטי