מידע חיוני נוסף בחבל סוונטי

מידע חיוני נוסף בחבל סוונטי - למטייל (1) מתוף הטיפ של אילה...
מידע חיוני נוסף בחבל סוונטי מתוך הטיפ של arik111 - למטייל (2) מתוך הטיפ של arik111
מידע חיוני נוסף בחבל סוונטי מתוך הטיפ של אילה... - למטייל (3) מתוך הטיפ של אילה...
מידע חיוני נוסף בחבל סוונטי מתוך הטיפ של אילה... - למטייל (4) מתוך הטיפ של אילה...
מידע חיוני נוסף בחבל סוונטי מתוך הטיפ של אילה... - למטייל (5) מתוך הטיפ של אילה...
מידע חיוני נוסף בחבל סוונטי מתוך הטיפ של אילה... - למטייל (6) מתוך הטיפ של אילה...
מידע חיוני נוסף בחבל סוונטי מתוך הטיפ של אילה... - למטייל (7) מתוך הטיפ של אילה...
Mestia, Georgia

9 המלצות על מידע חיוני נוסף בחבל סוונטי

תמונת הפרופיל של hilitbc
hilitbc

”טרק מסטיה-אושגולי עם ילדים“

קרא עוד

עשינו את הטרק בתחילת אוגוסט ומפאת חוסר זמן הלכנו רק את שלושת הימים הראשונים.

לתיאור המסלול ראו טיפים אחרים. הנה בכל זאת כמה טיפים שיכולים להועיל:

הכי חשוב - אפשר לטוס למסטיה (אנחנו לא ידענו ונהגנו) . במקום לבלות יומיים בנסיעה ארוכה, קשה ומשעממת אפשר פשוט לטוס וזה עוד עולה פחות ממחיר השכרת הרכב. נכון שבנסיעה אפשר 'להרגיש' את המדינה אבל תאמינו לי, מסטיה יפה פי אלף. חוץ מזה אתם מרוויחים ארבעה ימים נטו של טיול.
ניתן לקנות כרטיסים ב- Http://new.vanillasky.ge/.

אנחנו עשינו את הטרק עם ארבעה בנים, הקטן בן שש. בשורה התחתונה הוא הלך כמו גדול אבל צריך לקחת בחשבון שהטרק לא קל (15 ק"מ, 13 ק"מ ו 18 ק"מ ועם עליות קשות) . כדי לא להתברבר עם הילדים לקחנו מדריך שגבה 150 לארי ליום. בעצת המדריך לקחנו רכב שיקפיץ את הציוד בין הכפרים (ויבוא לחילוץ בשעת הצורך - חלק מהמסלול על שבילי ג'יפים) . הרכב עלה עוד 100 לארי ליום. הסידור הוסיף עלויות אבל בתור משפחה עם ילדים קטנים הוא עבד לנו מעולה.
 המדריך שלנו היה גורמי -
995599277916+. מדריך נוסף - 995595400311+.

אוכל - הלינה כוללת גם ארוחת ערב וארוחת בוקר שאת מה שנשאר ממנה לוקחים לצהריים. בגדול הילדים מצאו מה לאכול למרות שאת הגבינה המקומית (ולכן גם את החצ'פורי) הם לא חיבבו במיוחד. אנחנו הבאנו למסלול פירות יבשים וגם שוקולד השחר שבשילוב עם הפורי (לחם מקומי) היה הצלה לפחות ביום אחד.

אם בכל זאת נוסעים ברכב:

עיר המערות בגורי - מעניין ולא מוסיף יותר מדי זמן.

קניון אוקצה - יפה אבל רחוק מהתמונות המדהימות. לא כיף ביום חם.

קניון מטריוולי - תרמית! נוסעים הרבה, משלמים הרבה ובסוף מדובר בשיט בסירת גומי שנמשך כרבע שעה (הלוך וחזור! ) .

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של gaelbaz
gaelbaz

”טרק מסטיה-אושגולי - נקודת האמצע של היום השני (זבישי-אדישי)“

קרא עוד

ביום השני לטרק מתחילים את היום בעליה לקו רכס מן העמק בו שוכנת זבישי. על קו הרכס מתנהלות בימים אלו עבודות הקמה של אתר רכבלי סקי, מלוות בתנועת רכבים כבדים על דרך קו הרכס, וכנראה גם מחיקת חלק מסימני השביל שהיו שם קודם. לפיכך, ביציאה לדרך מן היער, יש לפנות ולצעוד שמאלה במעלה ההר, עד להגעה לעמוד משולט עם שלטי הכוונה לכיוון המשך הטרק לכפר הבא. לחדי העין, לאחר מספר דקות הליכה במעלה הדרך מרגע היציאה מן היער, ניתן להבחין בעמוד מזדקר על קו רקיע מרחוק (נכון לספטמבר 2016).

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של gaelbaz
gaelbaz

”טרק מסטיה-אושגולי - עדכון על סימון שבילים“

קרא עוד

הכוונה בטיפ היא להסיר חששות (שהיו לי ולאחרים) עקב טיפים קודמים שקראתי באתר זה לגבי בעיות בניווט בטרק האמור, הידוע גם כ”טרק הכפרים”.

עשיתי את הטרק עם רעייתי בחודש ספטמבר 2016, במשך שלושה ימים, תוך לינת לילה בכפרים זבישי, אדישי ואושגולי. בניגוד לפרסומים קודמים, כפי הנראה חודשו חלק נכבד מסימוני השביל (סימון אדום-לבן) במהלך השנה האחרונה, במיוחד בימים השני והשלישי (זבישי אל אדישי, ואדישי לאושגולי), והם כעת ברורים כשמש. כפי שמוסבר גם במפות והמדריכים המקומיים, הסימונים מופיעים על: סלעים, גדרות, מוטות עץ,גזעי עצים וכדומה.

הסימונים של היום הראשון (מסטיה-זבישי) קיימים וברורים בשטח, הם פשוט ישנים ושחוקים יותר וצבעם לא חודש, ולכן הצבע האדום בחלקם דהה/נשרף בשמש וקיבל גוונים שונים (כתום, צהוב, ורדרד), אך זה עדיין הסימון המקורי ולא של שביל אחר.

כאמור, אנחנו ביצענו את הטרק בקלות וללא תקלות בעקבות הסימונים.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של אילה...
אילה...

”טיפים של אלופים למסטיה“

קרא עוד

מסטיה ציורית ומדהימה. אנחנו נתקענו ולא עשינו את הטרק, ובכל זאת מצאנו מה לעשות באזור בטיולי כוכב שבוע שלם! במרכז מסטיה יש מרכז מידע לתיירים ששם יש את כל המפות שצטרכו לטרק לאושגולי, וגם ימליצו לכם על עוד טיולים באזור.

מומלצים: 
 - הרכבל - צריך לקחת לשם מונית, זה לא מרחק הליכה. הרכבל עצמו ממש זול, עולים עד למעלה ורואים את הנוף לכל הכיוונים, שם יש מסעדונת וחורשה יפה לטיול קצת, ויורדים בחזרה (הנהג מחכה).

- קרחון שחלאדי, נוסעים גם לשם במונית, המסלול עצמו לוקח 4 שעות הלוך וחזור. הליכה בתור יער אורנים ולצד נחל של מי שלגים, עד שמגיעים לקרחון עצמו, ואז חוזרים באותה דרך.

- העלייה לצלב - המסלול יוצא רגלית ממרכז מסטיה, שעתיים של עלייה מהממת, בשקט ובלי הרבה מטיילים אחרים. המסלול לא הכי מסומן וברור, אבל פשוט הולכים במגמה למעלה עם שבילי בקר. יש כאלה שממשיכים מהצלב לאגמים שלא שמענו שהם משהו מדהים, אפשר גם על סוסים (אלא אם כן אתם בקטע של להמשיך לטייל ביומיים שאחרי, ולא לשכב עם כאבים בגסטהאוס...). שמענו גם על אפשרות לעלות בג'יפ עד לצלב, ומשם להמשיך רגלית לאגמים.

- ממסטיה לזבשי - יציאה רגלית ממרכז מסטיה, לשים טוב טוב לב לסימון שבילים! קל ללכת לאיבוד… כשאתם מגיעים למחנה הצבאי, לעקוף אותו מימין! כלומר- המחנה מצד שמאל.

- במעלה הנחל - הרחוב שמחבר בין הכפרון של שלווה ונרגיזה ומארי ומסטיה, חוצה נחל. אם תרדו מהגשר ותלכו במעלה הנחל תגיעו לגישרון נחמד, וכמה פינות שאפשר לשבת בהם לפיקניק.

במסטיה עצמה יש מוזיאון עם ממצאים ארכיאולוגים מהאיזור, ומומלץ לשלם כמה לארי ולעלות על אחד ממגדלי השמירה העתיקים.

מבחינת אוכל מצאנו מגוון של מוצרים, החל מירקניה וכלה במוצרים יבשים בחנויות קטנות לאורך הרחוב הראשי.

רכבת הלילה מטביליסי הייתה מעולה בשבילנו. ביקשנו תא רק ל-2, כך שאפשר לנעול את הדלת וללכת לישון בראש שקט. כדאי להצטייד במים ואוכל לנסיעה. הרכבת לא מגיעה עד מסטיה. מהתחנה יש עוד שעתיים ומשהו נסיעה, ויחכו לכם שם הרבה נהגים שירצו לקחת אתכם, עם עצירה אחת בדרך במכולת עם שירותים. 

נכון כולם ממליצים על שלווה ונרגיזה? אז קודם כל צריך לדעת ששלווה ונרגיזה לא בדיוק בתוך מסטיה, וזה קצת מבלבל כי אם לוקחים לשם מרשוטקה אז צריך לבקש מראש מהנהג לעצור אצלם. בעונות הקיץ העמוסות בישראלים אין סיכוי לשמור אצלם מקום מראש גם אם התקשרתם וסגרתם, ולכן תרשו לי להמליץ על מארי, שגרה ממש בהמשך הרחוב שלהם, ואירחה אותנו בצורה מדהימה. היא יודעת אנגלית, ואם אתם דתיים וחשוב לכם להיות במניין הספונטני בשבת שמתארגן בחצר של שלווה ונרגיזה אז זה מרחק הליכה קצר מאוד (3 דקות). אמנם אין אצלה וויפיי אבל בשביל זה אפשר שוב - ללכת לשלווה ונרגיזה. מספר טלפון של מארי (או מאריקה) ננסקאני: 995-599-52-13-10+. יורדים אצל שלווה ונרגיזה (שלט בעברית) וממשיכים עם כיוון הנסיעה ורגע לפני שהרחוב מתעקל שמאלה, זה הבית האחרון מצד ימין (דלת ברזל אפורה). אם הסתבכתם תשאלו איפה גרה נינו (אמא של מארי, יותר מכירים אותה בכפר). משם זה מרחק הליכה של כמה דקות למרכז של מסטיה, וגם תמיד אפשר לעצור טרמפים. אצל מארי היינו בשבת וכמה ימים לאחר מכן, וחווינו בית כפרי אמיתי עם פרה בחצר, ושירותים של בול פגיעה. פחות מתאים לזוגות שרוצים פרטיות - יש שם חדרים גדולים עם כמה מיטות בחדר. 

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של tal2482
tal2482

”רכיבה על סוסים במסטיה - לחשוב פעמיים! “

קרא עוד

הגענו למסטיה בצהריים לאחר יום ולילה של נסיעות ארוכות. זה היה יום שישי ככה שהרבה זמן לטייל לא היה לנו אז החלטנו לרכב על סוסים לצלב, אטרקציה שהרבה עושים אותה במקום. דיברנו עם בעלת הגסטהאוס הנחמדה, שישר יצרה קשר עם בעל הסוסים. תוך חצי שעה בפתח הגסטהאוס עמדו חמישה סוסים ומדריך מקומי.

המדריך לא מדבר מילה אחת באנגלית ובלי קשר, לא תקשורתי במיוחד. הוא שם אותנו על הסוסים ושיחרר אותם. שלושה סוסים החלו ללכת במורד הכביש כאשר אנחנו לא מצליחים לעצור אותם. המדריך נשאר בנקודת ההתחלה ועוד לא עלה על הסוס שלו. בשלב מסויים כאשר אנחנו כבר קרוב ל-20 דקות רוכבים בלי שליטה והמדריך עדיין לא נצפה באופק, אחד הסוסים לקח פניה חדה שמאלה והחל בדהירה מהירה מאוד אל תוך הסמטאות של מסטיה. סוס אחר החל לעלות על גבעה תלולה וכל זה כשאנחנו עליהם, בלי יכולת שליטה מנסים לעצור אנשים בצד הדרך שיעזרו לנו.

לאחר שהסוס הדוהר נעצר, ירדנו כולנו מהסוסים בזעם והלכנו איתם עד למדריך שהיה הרבה מאחור, מדבר וצוחק עם חברים שלו. כשהגענו אליו וכמובן שכעסנו מאוד, הוא כעס בחזרה על כך שלא חיכינו לו! כמובן שלפני שעלינו על הסוסים ביקשנו מבעלת הגסטהאוס להסביר לו שאין לנו ידע קודם ברכיבה על סוסים והוא חייב ללמד אותנו.

הרבה אנשים רוכבים על סוסים במסטיה ובכלל בגאורגיה, אני לא אומרת שלא צריך לעשות את זה ובטח לא שהחוויה שלנו היא בהכרח מה שיקרה לכם, אך תחשבו פעמיים אם אין לכם נסיון קודם ברכיבת סוסים או לחלופין, לבדוק טוב טוב לפני מי המדריך שלכם, אם הוא באמת מבין אתכם ושהוא בעניין לגמרי.

שיהיה טיול מהנה ובטוח!

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של shakedbr
shakedbr

”הטרק ממסטיה לאושגולי“

קרא עוד

את מסלול הטיול אני מניח שתוכלו למצוא במקומות אחרים ולכן אתן כאן כמה טיפים על הטרק:

במרכז תיירים במסטיה (הנמצא בכיכר המרכזית) ניתן לקבל מפות נוחות (אך לא תמיד תואמות את השטח בפועל) של כל יום בטרק – מומלץ!

כדי לצאת ממסטיה ביום הראשון יש להגיע למרכז המטיילים ו-10 מטר משמאלו ישנו מעבר שפונה דרומה ובו הולכים עד לגשר - משם מתחיל המסלול.

בזאבישי אנחנו לנו אצל מאיה – מקום ידוע בקרב הישראלים. מאיה נמצאת בכפר שנמצא לפני זבישי ולכן אין טעם להגיע עד לזאבישי עצמה (מה גם, שהיום השני מתחיל ממנו ולא מזאבישי). היה לנו קשה למצוא את הגסט ההאוס, אך בעזרת חיפוש וקצת תושיה תוכלו למצוא את הבית שכתוב עליו משהו בסגנון של Maya Live House. המחיר הוא 40 לארי ללינה ושתי ארוחות.

היום בין זאבישי לאדישי ידוע מישומה כיום שקשה להתמצא בו בשביל ולכן הרבה לוקחים מדריך. לדעתי זה מיותר. השבילים אכן לא ברורים וכל הזמן מתפצלים ומתחברים אך ברגע שמבינים את הכיוון שבו הפס נמצא, אפשר להסתדר.

ביום בין אדישי לאיפררי יש גם כן בעיה של מציאת הדרך. היום מתחיל בהליכה של כ-4 קילומטר על הנחל עד למעבר הגדה ותחילת טיפוס אל עבר הפס. אנחנו התברברנו במשך כשעה כדי למצוא את המעבר המיוחל של הנחל. עצתי היא לקחת סוסים מהכפר שלוקחים אתכם עד אחרי המעבר, ואז הדרך נהיית ברורה. בכל מקרה ישנם רוג’ומים לאורך כל הדרך, אך כמובן שלפעמים זה לא תמיד ברור ולפעמים מטעה. יש לציין שהפס ביום הזה הוא המרשים ביותר בטרק!

המלצה שלי היא לוותר על החלק האחרון בין איפררי לאושגולי לגמרי ולחזור בג’יפ מאיפררי למסטיה מכיוון שאושגולי כשלעצמה לא מיוחדת מידי וגם קרחון שאחרה (מסלול יום באושגולי) היה דיי מאכזב. 

לסיכום, טרק יפה מאד ולא קשה במיוחד.

מומלץ!

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של kob231
kob231

”טרק מסטיה-אושוגולי“

קרא עוד

אנחנו עשינו את הטרק כך שדילגנו על החלק של מסטיה זבישי. אז ההתחלה שלנו הייתה מהכפר זבישי לאדישי. בחלק הזה חובה חובה חובה לקחת מדריך. פגשנו מספר אנשים שלא לקחו מדריך, במקרה הטוב הם התברברו ולקח להם כמה שעות נוספות, במקרה הגרוע פגשתי זוג שנאלץ לישון בשטח בשק”ש אחד. מומלץ לסגור מראש מדריך לחלק זה של הטרק. אין צורך שהוא יתלווה לכל היום, מספיק עד הפסגה. אנחנו עשינו את המסלול בתחילת ספטמבר ותפס אותנו גם גשם וגם ברד, תגיעו מוכנים. נעליים אטומות למים חובה! (וגם זה לא תמיד עוזר).

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של אלון רז
אלון רז

”טיסה למסטיה מטביליסי“

קרא עוד

רק כשהגענו למסטיה, הסתבר לנו שאפשר גם לטוס למסטיה מטביליסי ושזו אפשרות אטרקטיבית מבחינה כספית רק שהיא דורשת להזמין מקום בעונה הבוערת הרבה זמן יחסית מראש. זה מספר הטלפון של חברה אחת 2921039 או 2921748 או 595188188 וזה מספר הטלפון של החברה השנייה 2427424 או 595659099 (מהארץ צריך להוסיף לכל המספרים את קידומת גיאורגיה. ואת קידומת החיוג הבינלאומית מישראל. ). המספרים שאינם מתחילים ב 595 הם כנראה של קוו נייח ויתכן שחסרה בהם גם קידומת עיר. חלק מהמספרים הם במסטיה וחלק בטביליסי אז יתכן שיפנו אתכם למספר נוסף בהתאם לצורך שלכם. נאמר לנו שעלות הכרטיס היא 65 לארי ושילדים לא משלמים (אבל זה טעון בירור מעמיק יותר). עלות הנסיעה ברכב פרטי או בתחבורה ציבורית אחרת, גם אם הילדים משלמים על הטיסה, לא יהיה נמוך יותר וכמובן שלמי שזה חשוב גם נחסך הזמן של הנסיעה שלרוב עושים אותה ביומיים מפוצלים (טביליסי עד קותאיסי או זוגדידי, וזוזגדידי – מסטיה).

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של itai gertel
itai gertel

”העלייה מזאבשי לאדישי - טרק ממסטיה לאושגולי“

קרא עוד

את היום השני לטרק ממסטיה לאושגולי מתחילים בכפר זאבשי בעלייה שבדרך כלל מתברברים בה. הדרך הכי נוחה ופשוטה לעשות אותה היא: אם עומדים עם הגב לכנסייה, השביל מטפס דרומה מימין לגדר (מערב) ומוביל עד הדרך ג׳פים בסללומים. אין סיכוי להתברבר. הדרך ברורה מאוד והיא היחידה שרואים משם - הדרך מביאה אותך עד השביל 4x4 שעובר במעלה ההר, שמגיעים אליו פונים שמאלה וממשיכים את הטיפוס.

הטיפ עזר לך?

מתוך הבלוגים - פוסטים על מידע חיוני נוסף בחבל סוונטי

אין עדיין פוסטים על מידע חיוני נוסף בחבל סוונטי.

שתפו את החוויות שלכם מהטיול עם קהילת המטיילים הגדולה בישראל

כתבו בלוג

תגיות

הזמנת חופשה לחבל סוונטי

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם