מוזיאון בית חולים בסלע
Sziklakórház

4.5
(20)
מוזיאון בית חולים בסלע - למטייל (1) מתוף הטיפ של Tsvika_3524504
מוזיאון בית חולים בסלע מתוך הטיפ של פייפר - למטייל (2) מתוך הטיפ של פייפר
מוזיאון בית חולים בסלע מתוך הטיפ של iagoda - למטייל (3) מתוך הטיפ של iagoda
מוזיאון בית חולים בסלע מתוך הטיפ של yoavm10 - למטייל (4) מתוך הטיפ של yoavm10
מוזיאון בית חולים בסלע מתוך הטיפ של yoavm10 - למטייל (5) מתוך הטיפ של yoavm10
מוזיאון בית חולים בסלע מתוך הטיפ של yoavm10 - למטייל (6) מתוך הטיפ של yoavm10
מוזיאון בית חולים בסלע מתוך הטיפ של yoavm10 - למטייל (7) מתוך הטיפ של yoavm10
מוזיאון בית חולים בסלע מתוך הטיפ של gedelshtein - למטייל (8) מתוך הטיפ של gedelshtein
מוזיאון בית חולים בסלע מתוך הטיפ של gedelshtein - למטייל (9) מתוך הטיפ של gedelshtein
מוזיאון בית חולים בסלע מתוך הטיפ של gedelshtein - למטייל (10) מתוך הטיפ של gedelshtein
מוזיאון בית חולים בסלע מתוך הטיפ של gedelshtein - למטייל (11) מתוך הטיפ של gedelshtein
מוזיאון בית חולים בסלע מתוך הטיפ של Tsvika_3524504 - למטייל (12) מתוך הטיפ של Tsvika_3524504
מוזיאון בית חולים בסלע מתוך הטיפ של Tsvika_3524504 - למטייל (13) מתוך הטיפ של Tsvika_3524504
מוזיאון בית חולים בסלע מתוך הטיפ של Tsvika_3524504 - למטייל (14) מתוך הטיפ של Tsvika_3524504
Budapest, Lovas út, Hungary
הפרטים התקבלו מגולשי אתר למטייל ובאחריותם

מה חושבים מטיילים על מוזיאון בית חולים בסלע

4.5
20 מדרגים
14
3
2
0
1

20 המלצות על מוזיאון בית חולים בסלע

תמונת הפרופיל של פייפר
פייפר

”המקום המרתק ביותר שהיינו בו בבודפשט“

קרא עוד

מדובר במתחם תת קרקעי ענק, מתחת לגבעת בודה, שבתוכו הוקם בית חולים לשעת חירום במלחמת העולם השנייה. החדרים השתמרו בדיוק כמו שהיו אז, כולל כל הציוד הרפואי הישן. בנוסף המתחם גם הותאם, בזמן המלחמה הקרה, לשמש כמקלט אטומי כדי להתמודד עם מתקפה גרעינית.

הסיור הוא עם הדרכה בלבד. הייתה לנו מדריכה מקסימה עם ידע נרחב ויכולת מופלאה לספר על ההיסטוריה של המקום באופן מסקרן ביותר.

המקום בעיניי היה פשוט מרתק. בכל החדרים, פרט לכל הציוד, היו גם בובות בגודל מלא. פני הבובות המחישו היטב את פגעי המלחמה ואת מה שעבר על אותם חולים אומללים. אין ספק שהסיור מצמרר בדיוק כמו שהוא מרתק. סצנות שלמות נבנו בתוך המערות, כמו מסוק חילוץ שלם עם פצועים, רחוב הרוס מהפצצות ועוד.

המקום מעורר הרבה מחשבה והוא חשוב להבנת ההיסטוריה של העם ההונגרי בזמן מלחמת העולם השנייה. הגבורה של האנשים, התנאים הסניטריים הירודים, הציוד הלוקה בחסר לטיפול בכמות בלתי אפשרית של חולים. הכול גורם למי שמהלך שם במסדרונות להעריך את הזמנים שבהם אנחנו חיים כיום ולהבין את גודל הזוועה שהמלחמות גורמות.

בחלק השני של הסיור יש הסבר על ההכנה של המערות כדי שישמשו כמקלט אטומי. זה מתחיל מהסבר טכני על מערכת לטיהור אוויר ומערכת המים ומגיע עד לתערוכה המתארת את הזוועות של נפגעי הקרינה הרדיואקטיבית בהירושימה ונגסקי.

הסיור ארך קצת יותר משעה ויצאנו משם נפעמים.

לפוסט המלא על הטיול שעשינו בבודשפט - מוזמנים לבקר בבלוג שלי באתר למטייל:

Http://Bit.ly/35Kckm0

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של gedelshtein
gedelshtein

”המלצה לביקור במוזיאון בית חולים בסלע“

קרא עוד

שלום לכל החברים.

מקום סופר מומלץ לכל מי שמטייל בבודפשט (זכה גם במקום ראשון בTripadviser לשנת 2018) מדובר על בית חולים מקורי שההונגרים חצבו בתוך הסלע כהגנה מפני ההפצצות של הגמרמנים במלחמת העולם ה2 - אשר נבנה גם כהגנה בפני הפצצות כימיות - והפך למוזיאון. 7 קילומטר של מחילות מתחת לאדמה. ע”מ להמחיש באופן מקסימלי את החוויה - המוזיאון מלא בבובות בגודל מלא1:1 של כל מיני סיטואציות מימיו הפעילים של הבית חולים. כגון רופאים, חולים, חיילים פצועים, רופא באמצע ניתוח או קיבוע שבר. ניתן להתרשם מחדר הניתוח, חדר האוטופד, חדר תרופות, חדר התאוששות, בונקר כימי ומערכת טיהור אוויר שנבנתה בזמנו לתמוך במצב של הפצצות כימיות, מסכות אב”כ וכל הציוד- הכל אוטנטי ומרשים.

בית החולים ממוקם בבודה - בסמוך למצודת הדייגים (מרחק הליכה של 5 דקות)

מומלץ ביותר לקחת סיור מודרך.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של ליאת_3406494
ליאת_3406494

”מומלץ בחום“

קרא עוד

מקום מיוחד.

דרך נהדרת להבין יותר את התנהלות העורף בימי מלה"ע השניה.

לאורך כל הדרך מוצגות בובות, וכלי ניתוח/טיפול בחולים, והכל מועבר בדרך חוויתית ומקצועית.

לא ניתן לצלם במקום.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של vardashalom
vardashalom

”אתר ייחודי ,סיפור מעניין עם הרבה אוירה“

קרא עוד

הביקור היה מאוד מעניין וחווייתי, לא הייתי מפספסת ביקור באתר ייחודי זה בבודפשט. זוהי מערכת מחילות מתחת לאדמה שבהן צועדים כמו במנהרת הזמן לתקופה החשוכה של מלחמת העולם השנייה ולאחר מכן שנות ה 50 והאיום האטומי. סיור מודרך טוב באנגלית, בובות שעווה להמחשה. מותיר רושם. עלות לאדם 4000 פורינט (כ 53 ש”ח) אפשר רק דרך סיור מודרך הלוקח שעה.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של snowe
snowe

”חוויה מרתקת להרגיש בתוך בונקר בית חולים“

קרא עוד

נכנסנו ללא הרבה ציפיות אבל כשהיינו בפנים הזמן כאילו עצר מלכת.

הרגשנו שחזרנו לתקופת בית חולים של. בובות שנתנו לנו תחושה של עכשיו. כלי ומכשירי בית החולים דאז. הדרכה מרתקת. חא יאומן שמתחת לאדמה התקיימו חיים.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של צפנת
צפנת

”ביקור מעניין ומיוחד בבית חולים בסלע בבודפשט“

קרא עוד

ביקרנו באוקטובר האחרון בבית חולים שהוא מעין בונקר שנוצר מחיבור מערות בסלע, שהיה בשימוש במלחמת העולם השנייה וגם לאחריה ושימש גם כמקלט אטומי. ניתן להיכנס רק עם הדרכה שנמשכת כשעה. ההדרכה באנגלית הייתה מעניינת וטובה, וכללה סיור במקום עם המחשה של בובות שעווה רבות והרבה מהמכשור והאביזרים המקוריים. כמו כן הייתה תערוכה (כנראה זמנית) בנושא פצצת האטום. ההדרכה התחברה לדברים נוספים ששמענו על העיר (הכיבוש הנאצי, המצור, ההתנגדות העקובה מדם למשטר הקומוניסטי ב 56 וכו') . והראתה פאן נוסף. זאת הייתה חוויה ייחודית וחזקה!

כמה הסתייגויות: השהות במקום סגור מתחת לאדמה (למרות שקיימת מערכת אוורור) , בשילוב הרגישות שלי לריח של טחב, וביחד עם נושאים טעונים ומראות לא כל כך מלבבים (אל אף שזה רק בובות.) , גרמו לי להרגיש לא כל כך טוב פיזית (לבעלי לא הייתה שום בעיה) . כמו כן הכניסה לא זולה והסרט בהתחלה הוא בהונגרית עם כתוביות באנגלית שממש לא הספקתי לעקוב אחריהן.

ולאחר שציינתי את כל אלו כדי שיילקחו בחשבון, ולמרות זאת - בהחלט מומלץ!

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של lono1
lono1

”ביקור מעניין באתר היסטורי“

קרא עוד

בית חולים שנבנה בתוך מערות שנוצרו בסלע וחוברו יחד לבונקר ענקי. בתוך המקום יש בובות וחפצים שמראים איך הוא עבד ומה היה שם. לעיתים המראות לא ממש מלבבים (פצועים, דם וכו') אבל מרתק לראות איך הם בנו את המקום ומה הם עשו בו.

המדריך שלנו שהיה מצויין נתן הרבה מאוד רקע היסטורי על בודפשט בתקופת מלחמת העולם השנייה ועל תקופת המצור על בודפשט. הוא הכניס הרבה מדעותיו האישיות על התנהלות ההונגרים כלפי היהודים בתקופת המלחמה וענה לכל שאלותינו בנושא.

בתחילת הסיור יש סרט בהונגרית עם כתוביות שרצות כל כך מהר שאפילו דוברי האנגלית שביננו לא הצליחו לקרוא הכל, בעיקר שהכתוביות מופיעות מעל הסרט ולעיתים מופיעות רק באופן חלקי. לא ניתן להכנס למקום בלי סיור ובלי הסרט. הסיור לוקח כשעה. אנחנו קצת התקשינו למצוא את המקום כי חפשנו אותו ליד מצודת הדייגים והוא בעצם בצד השני. הולכים מהמצודה לכיוון פסל הסוס וקונדיטורית Ruszwurm, ממשיכים הלאה עד שרואים מעלית. יורדים במעלית ופונים שמאלה, אחרי כ-20 מטר ישנה הכניסה לבונקר.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של yoavm10
yoavm10

”טיול מרתק בבית חולים שבסלע ובמקלט הגרעיני של העידן הסובייטי“

קרא עוד

במרחק הליכה קצר מגבעת הטירה שבבודה, קרוב לבסטיון הדייגים ולכנסיית מטיאס, וגם לקונדיטוריה המפורסמת Ruszwurm, שוכן אתר בעל היסטוריה מעניינת, ואף קשר מסויים ליהדות בודפשט בתקופת מלחמת העולם השניה. יש כאן 2 אתרים משולבים, הנמצאים בתוך המערות האבעיות שמתחת לגבעת הטירה. האחד מקלט אטומי שהוקם בזמן המלחמה הקרה ועדיין מצוייד בכל הציוד שאיפשר הפעלתן, כולל מערכות איוורור שעדיין מופעלות מדי לילה להחלפת האויר. בית החולים שבסלע מצוייד בציוד מהתקופה בו פעל, בתקופת המצור הרוסי, ובתקופת המרד ההונגרי. הכניסה בתשלום, רק בסיור מודרך, יש סיור באנגלית. בבית החולים בובות שעווה בגודל טבעי המשמשות כמודל לרופאים האחיות ומאושפזים. מומלץ מאוד. לא מאפשרים לצלם בפנים.

הטיפ עזר לך?

מתוך הבלוגים - פוסטים על מוזיאון בית חולים בסלע

הוספת פוסט

תגיות

הזמנת חופשה לבודפשט

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם