מוזיאון בית חולים בסלע ”המקום המרתק ביותר שהיינו בו בבודפשט“

מדובר במתחם תת קרקעי ענק, מתחת לגבעת בודה, שבתוכו הוקם בית חולים לשעת חירום במלחמת העולם השנייה. החדרים השתמרו בדיוק כמו שהיו אז, כולל כל הציוד הרפואי הישן. בנוסף המתחם גם הותאם, בזמן המלחמה הקרה, לשמש כמקלט אטומי כדי להתמודד עם מתקפה גרעינית.

הסיור הוא עם הדרכה בלבד. הייתה לנו מדריכה מקסימה עם ידע נרחב ויכולת מופלאה לספר על ההיסטוריה של המקום באופן מסקרן ביותר.

המקום בעיניי היה פשוט מרתק. בכל החדרים, פרט לכל הציוד, היו גם בובות בגודל מלא. פני הבובות המחישו היטב את פגעי המלחמה ואת מה שעבר על אותם חולים אומללים. אין ספק שהסיור מצמרר בדיוק כמו שהוא מרתק. סצנות שלמות נבנו בתוך המערות, כמו מסוק חילוץ שלם עם פצועים, רחוב הרוס מהפצצות ועוד.

המקום מעורר הרבה מחשבה והוא חשוב להבנת ההיסטוריה של העם ההונגרי בזמן מלחמת העולם השנייה. הגבורה של האנשים, התנאים הסניטריים הירודים, הציוד הלוקה בחסר לטיפול בכמות בלתי אפשרית של חולים. הכול גורם למי שמהלך שם במסדרונות להעריך את הזמנים שבהם אנחנו חיים כיום ולהבין את גודל הזוועה שהמלחמות גורמות.

בחלק השני של הסיור יש הסבר על ההכנה של המערות כדי שישמשו כמקלט אטומי. זה מתחיל מהסבר טכני על מערכת לטיהור אוויר ומערכת המים ומגיע עד לתערוכה המתארת את הזוועות של נפגעי הקרינה הרדיואקטיבית בהירושימה ונגסקי.

הסיור ארך קצת יותר משעה ויצאנו משם נפעמים.

לפוסט המלא על הטיול שעשינו בבודשפט - מוזמנים לבקר בבלוג שלי באתר למטייל:

Http://Bit.ly/35Kckm0

לכל המידע על בודפשט הונגריה
הטיפ עזר לך?
שמור לעצמי

תגובות ושאלות