בסוף ספטמבר 2019 טסנו לשבועיים טיול זוגי ועצמאי במרוקו. לא מצאנו הרבה מידע על טיול עצמאי וכל מי ששמע שאנחנו מתכננים לטוס הזהיר אותנו שלא בטוח או שלא נוכל לטייל לבד כישראלים. החוויה שלנו היה שונה בתכלית- גילינו מדינה יפה ומגוונת בנופים, באנשים, בצורת הבניה האסתטית ואנחנו ממליצים בפה מלא לכל מי שרוצה לטייל במרוקו ומתלבט.

כמה דברים שחשוב לדעת לפני שטסים:

ויזה- כן, ישראלים יכולים להיכנס למרוקו ללא קבוצה. על מנת לעשות זאת יש להוציא ויזה לפני ההגעה. הויזה תקפה לעד 15 ימים בלבד, ומחירה משתנה כתלות ביעד הנחיתה ומספר האנשים. מכיוון שאין יחסים דיפלומטים בין המדינות את הויזה מוציאים דרך סוכנות או איש קשר והמחיר הוא בהתאם. לבעלי דרכונים אירופאים אין צורך בויזה, והם יכולים להישאר במרוקו לעד 3 חודשים (כן, גם אם הדרכון הזר הונפק בישראל). אנחנו היינו צריכים להוציא ויזה רק לאחד מאיתנו, החלטנו לנחות במרקש (פירוט המסלול בהמשך) והעלות הויזה לאדם אחד היתה 100 דולר דרך סוכנות ישראלית בשם "פנחס תיירות". טווח המחירים לויזה נע בין 50-120 דולר ואנחנו החלטנו ללכת לפי המלצות שקיבלנו מראש והיינו מרוצים.

ביטחון- הרגשנו שמרוקו היא יעד בטוח לטיול עצמאי. לא חשנו אף פעם בסכנה או בפחד וגם בלילה הרגשנו בטחון ללכת לבד ברחוב. תמיד כשאמרנו שאנחנו מישראל נתקלנו בתגובות אוהדות ולרגע הדבר לא היווה בעיה.

טיסות- גילנו שאפשר להגיע למרוקו בקלות ובזול מארצות אירופה בטיסות לואו-קוסט. אנחנו החלטנו לבנות סביב זה את הטיול ולשלב על הדרך יעדים נוספים. המסלול שלנו היה בהלוך תל אביב- פריז- מרקש ובחזור קזבלנקה- ליסבון- תל אביב. מכיוון שאת הטיסות הזמנו בנפרד בחרנו גם לשהות בכל יעד מספר ימים וכך בנינו לנו חופשה מתמשכת :)

מעט פרוצדורות שקשורות לטיסה עם דרכון ישראלי למרוקו דרך אירופה- מכיוון שבעצם את הויזה מקבלים רק בנחיתה במרוקו ולא מראש, יש להגיע מוקדם יותר לשדה התעופה. בעמדת הצ'ק אין יעכבו אתכם על מנת לוודא שאכן מחכה לכם ויזה ביעד (יתקשרו למשטרת הגבולות בשדה תעופה) זה תהליך שאורך כחצי שעה של חוסר וודאות ובעקרון לא תוכלו לעלות לטיסה מבלי אישור זה. לכן כדאי להגיע מספיק זמן מראש, להיות רגועים ולהנפיק את הויזה דרך סוכנות אמינה. אנחנו אחרי כל ההליך הזה עלינו על הטיסה ברגע האחרון J (הגענו יחסית מאוחר לשדה והליך הבירור לקח זמן). בנחיתה בשדה עצמו במרקש לקחו אותי למשרד לתשאול קצר וקיבלתי את הויזה ללא בעיה, כל התהליך לקח פחות מ10 דקות ללא כל צורך בשוחד או דברים אחרים שקראתי לפני. לאחר מכן בכל הטיול לא היתה שום בעיה לכך שהייתי עם דרכון ישראלי וגם לא בטיסה חזור, בה עברתי ביקורת גבולות כרגיל.

מטבע- המטבע המקומי הינו דירהם והשווי שלו הוא בקירוב 10 דירהם= 1 יורו. עדיף להגיע עם יורו מאשר דולר ולהמיר שם. אנחנו גם משכנו לא מעט מכספומטים- יש הגבלה של עד 2000 דירהם למשיכה אחת ובנוסף יש עמלת משיכה שמשתנה בין החברות השונות של בין 20-40 דירהם למשיכה. בדיעבד לדעתי יותר משתלם להגיע עם יורו ולהמיר שם. בנוסף ברוב המקומות, כולל מקומות לינה, לא ניתן לשלם באשראי או שהם מוסיפים עמלה גבוהה לגיהוץ, כך שכמעט תמיד מתנהלים במזומן.

שפה- כל המקומיים דוברי צרפתית, כולם גם יודעים ערבית ובאיזור האטלס והסהרה חיים הברברים שדוברים ברברית. אנגלית יודעים בעיקר אלו שעובדים בתחום התיירות. אנחנו אישית לא דוברים צרפתית והצלחנו להסתדר עם אנגלית גם במקומות פחות תיירותיים.

לינה- אנחנו בחרנו ללון לא בביתי מלון גדולים אלא באופציות מקומיות דוגמת ריאדים- בית מסורתי שהוסב למלון בוטיק במרכזו יהיה מוטיב של מים- בריכה או מזרקה. כמו כן גם לנו ב"דר" או "קסבה" שגם הם סוגים שונים של בניה מקומית (קסבה היא צורת בניה עתיקה יותר) שהוסבו לבתי אירוח. מאד מאד ממליצים! במרוקו יש הכנסת אורחים לבבית תמיד מתקבלים עם תה ועוגיות וארוחת בוקר כלולה. טווח מחירים רחב מאוד (במרקש הכי תיירותי ויוקרתי בהתאם). אנחנו לקחנו תמיד חדר פרטי עם שירותים פרטיים, לעיתים עם מרפסת ובמיקום מעולה בטווח של בין 35-100 יורו ללילה לזוג.

תחבורה- התניידנו לרוב עצמאית- לנסיעות בין ערים לקחנו אוטובוסי תיירים, חברות CTM וSUPERTOURS והיה ממש אחלה, אוטובוסים נוחים עם מקומות מסומנים, לוקחים תיקים וממש מתייגים אותם כמעט כמו במטוס, ולרוב תהיה עצירה אחת במקום עם מסעדה ושירותים. שימו לה שליעדים פופולארים מומלץ לרכוש כרטיסים יום מראש. בתוך הערים לקחנו מוניות קטנות- לרוב יש להתמקח על המחיר, בקזבלנקה המוניות עם מונה והיה ממש זול יחסית לערים אחרות. למקטע של הנסיעה בין מרקש לפז דרך הסהרה לקחנו נהג פרטי ל4 ימים. עם הנהג קבענו עוד מהארץ.

טלפון- קנינו סים מקומי של חברת MAROC TELCOM שקראנו שלהם טווח קליטה הכי רחב. עלות הסים 20 דירהם ועוד 5 ג'יגה גלישה ומעט שיחות מקומיות ב50 דירהם. זול ומשתלם.

"מדינה"- השם של האיזור העתיק בכל עיר, לרוב תהיה מוקפת בחומה. רוב העניין נמצא באיזור זה ואנחנו תמיד בחנו ללון בתוך המדינה ולא מחוצה לה.

"מלאח"- השכונה היהודית בכל עיר מכונה מלאח, לרוב תהיה בקרבת ארמון המלך. אין לנו שורשים מרוקאיים אך גם אנחנו שמענו שרוב היהודים עבדו עבור המלך, האמת שקראנו שיש בזה בדל אמת שכן המלך בטח ביהודים מפני שלא חשש שהם ינסו להדיחו ולתפוס את מקומו :)

מסלול הטיול-

מרוקו מדינה מאד גדולה, הנסיעות בין הערים השונות מאד ארוכות ולכן לא ניתן להספיק את כולה בשבועיים. אלו היעדים שאנחנו בחרנו לבקר בהם:

מרקש (3 לילות)- אסאווירה (1 לילה)- מרקש (1 לילה)- נסיעה דרך המדבר עד לפז (4 ימים) שהתחלקו כך: וזראזאת (1 לילה)- עמק הדאדס (1 לילה)- מרזוגה (1 לילה בדיונות)- פז (יום כיפור +לילה נוסף)- שפשאוון (2 לילות)- קזבלנקה (1 לילה).

מרקש-

מרקש התוססת היא העיר שערה תמיד- המוני אנשים, המוני תיירים, המון מה לעשות. פגשנו מקומיים ותיירים שפחות התחברו אליה, חיפשו יותר את השקט. אנחנו ממש ממש אהבנו אותה.

לינה- פיצלנו את הלינה לכמה ריאדים. יש המון המון מבחר ובהמון רמות מחיר, אפשר להסתדר גם אם לא סוגרים מראש. אנחנו הזמנו מראש עוד מהארץ דרך בוקינג. אנחנו בחרנו ללון בלב ה"מדינה" ולהיות קרובים להכל מבחינתנו זה חלק מהקסם. המלונות של הרשתות הגדולות הם מחוץ ל"מדינה" חלק במרחק הליכה וחלק מצריכים מונית.

במרקש כל הריאדים שלקחנו היו במיקום מרכזי ועם בריכה, אמליץ כאן על שניים שהיינו מאד מרוצים מהם:

Riad Kasbah & Spa- ריאד בעיצוב יפיפה עם בריכה, ארוחת בוקר טובה.

Hotel & Spa Riad El Walaa- ממש אהבנו את הריאד, ממוקם ממש ליד השוק, ריאד עם בריכה, בקומה אחרונה יש מעין "זולה" ממש כיפית למנוחה.

מה יש לעשות? המון. קודם כל השוק במרקש הכי גדול עם הכי הרבה מבחר וסחורה באיכות גבוהה, מאוד נהוג להתמקח על המחירים. ממש נחמד להסתובב ו"ללכת לאיבוד" בשוק חנויות גדולות של שטיחים, קש, קרמיקה ומה לא.

 • כיכר גמא אל פנא Jama El f'na- משנה פניה בערב, אז נפתחים עשרות דוכני אוכל, רחבה ענקים עם רוכלים, וכן גם קופים ונחשים (אנחנו שמרנו מהם מרחק) בעצת בעלת הריאד שלנו- לא כדאי לעשות שם חינה ולא לשתות תפוזים כי שניהם מהולים בנוזלים אחרים. אוירה כיפית מאד, נחמד להסתובב וגם לאכול מהדוכנים השונים (חפשו דוכנים עם רוב מקומי הם האיכותיים).
 • ארמון הבאיה Bahia Palace- ארמון מאד יפה מלא פסיפסים וקרמיקות, עלות כניסה 50 דירהם לאדם.
 • ארמון אל באדי El Badii Palace- לדעתנו אתר מאד מיוחד, השתמר רק המבנה החיצוני הענק שלו אבל ממש מרגישים את הפאר שהיה שם פעם, עלות כניסה 50 דירהם לאדם.
 • מלון לה ממוניה La Mamounia- מלון מפואר ברמות, יש אפשרות להגיע רק להסתובב במתחם המרכזי שלו ובגנים המטופחים. הוא עד כדי כל מפואר שיש בו סניפים של מעצבים עלית כמו איב סאן לורן ואף סניף של שיתוף פעולה של המקרונים של פייר הרמה (קונדיטור צרפתי נחשב).
 • בית הכנסת היהודי באיזור המלאח- נחמד ומטופח, ישנה עלות כניסה לכל מבקר.
 • לא הספקנו לבקר בגני ובמוזיאון איב סאן לורן (סגור בימי רביעי) אך קראנו שמומלץ.
 • שני מקומות שניתן לוותר- הגן הסודי (Le Jardin Secret)- איזור ירוק בלב בעיר ומוזיאון מרקש (Marrakech Museum)- שינהם נחמדים אך לא מיוחדים ודומים לאתרים אחרים שיותר ייחודים מהם.

אוכל-

טיפ חשוב שלמדנו במרקש ויישמנו בכל המשך הטיול- לאכול במקומות של מקומיים ולא של תיירים- האוכל הרבה יותר טעים (וגם יותר זול). בהתחלה הלכנו לכמה מסעדות מומלצות לתיירים ודי התאכזבנו מהאוכל, לאחר שעצרנו במקומות שראינו תור של מקומיים (ומיעוט תיירים) הבנו שדווקא האוכל הפשוט הוא הטעים ולכן כמעט ואין לנו המלצות לשמות ספציפיים.

מומלצת המסעדה עם הכבש בבור מהתכנית של אהרוני וגידי CHEZ LAMINE HADJ MUSTAPHA, יושבים שם מקומיים ותיירים, העובדים אדיבים והאוכל טעים. ממוקמת בסמטה קטנה ליד ג'מע אל פנה.

אסאווירה Essaouira

עיר נמל יפה במרחק 3 שעות נסיעה ממרקש. הגענו עם אוטובוס של חברת SUPERTOURS בעלות 80 דירהם לאדם. זוהי עיר קטנה והאוטובוס עוצר ממש מחוץ לחומות ה"מדינה". ישנו במדינה בריאד ממש כיפי בשם Chems Bleu- לקחנו חדר עם מרפסת, ממנה אפשר לראות את הים ממרחק.

זוהי עיר קטנה שניתן ללכת ברגל לכל מקום, לשוק, לחומות ולמבצר- מאד יפה בשקיעה. בתקופה שהיינו היה קר בלילה ולכן לא עשינו המון. למחרת ישבנו בצהריים במקום מאד נחמד Taros עם נוף מהפנט לים ולמבצר, הבנו שבערב עמוס שם ויש מוזיקה ומסיבות. כמו כן עשינו שיעור יוגה פרטי, עם מורה שהגיעה עד למקום הלינה שלנו, מאד התאים לאוירה הרגועה.

למתעניינים המליצו לנו לנסוע כחצי שעה לחוף יפה שנקרא Sidi kouaki שמתאים לרחצה, לגלישה ולסאפ, אבל העדפנו לחזור למרקש ללילה נוסף.

4 ימים בדרך לסהרה-

אחת הסיבות שרציתי לנסוע למרוקו הוא מדבר סהרה והדיונות המהפנטות. לפני הנסיעה קראתי המון- איך להגיע, איפה לעצור בדרך ואיפה מומלץ לישון. יכולה להגיד בפה מלא שזה שווה את הנסיעה הארוכה ואפילו לא מאד יקר! לינה בלב הדיונות בחצי פנסיון באוהלים ברמה גבוהה כולל הגעה בגמלים או בג'יפים עלה לנו כ100 יורו לזוג (כמובן שיש גם אוהלים פשוטים ואף קמפים יוקרתיים יותר למעוניינים). העליות היקרות הן הנסיעות לשם, אנחנו לקחנו נהג פרטי ל4 ימים בעלות של כ140 יורו ליום. הנהג שלנו ג'אמל היה צעיר, דיבר אנגלית ברמה גבוהה, מאד אדיב ועצר איפה שביקשנו (וגם ידע להמליץ לנו על מסעדות פחות תיירותיות). העלות כללה את כל ההוצאות כוללת דלק, אגרה, דוחות אם נדרש ולינה ואוכל עבורו.

 • יום ראשון- יציאה ממרקש ונסיעה ארוכה לאית בן חדו ait ben haddou, קסבה יפה מאד שהשתמרה שנים, הכניסה חופשית, שווה לקחת את הזמן לעלות ולהקיף אותה. לאחר מכן נסיעה לעיירה בשם וזארזאת Ouarzazate, בה הסתובבנו קצת במרכז העיר ובשוק ליד הקסבה הגדולה של העיר. ישנו במקום מקסים בשם Dar Bladi די רחוק מכל דבר אחר ומבודד, העובדים היו מאד נחמדים וגם הכווינו אותנו למסלולים מעניינים לטיול באיזור הטודרה והדאדס.

 • יום שני- יום עם נסיעות קצרות יחסית. נסיעה דרך הרוז וואלי rose valley (כשהיינו זו לא היתה העונה אבל הבנו שבחודש אפריל יש שם פריחה מטורפת), עצרנו בדרך במעין אגם נסתר ואז המשכנו בנסיעה לקסבה נוספת ומעט פחות מתוירת בשם Amridil (נטען שזו הקסבה שמופיעה של שטרות ה50 דירהם) שגם החדרים בתוכה השתמרו והיה מאד נחמד לטייל בתוכה. עלות כניסה 20 דירהם לאדם. לאחר מכן נסענו לנקודת תצפית וטיילנו עצמאית בשטח חקלאי בטוואי שאמור להגיע לנהר. אחר הצהריים עשינו את מסלול monkey fingers, שמומלץ לעשות אותו בתחילת היום או בסופו כיוון שאינו מוצל. היה ממש נחמד (הנוף מזכיר מעט את הרי אדום באילת). אנחנו ספציפית ליוונו ע"י בעל המקום בו ישנו שמכיר את השטח היטב, ניתן גם לטייל עצמאית- מומלץ להגיע עם סנדלי שורש חלק מהמסלול עובר במים רדודים. ישנו ב Labyrinth Kasbah Dades מקום מאד נחמד עם נוף יפה, קחו בחשבון שאין שם הרבה אופציות לארוחת ערב ולכן נהוג לאכול גם במקום הלינה, בעל המקום ממש נחמד ומכיר את כל האיזור היטב וגם מדריך טיולים כך שהוא יכול להמליץ על טיולים בסביבה.

 • יום שלישי- התחלנו את היום במסלול קניון הטודרה Todra gorge, יפה אבל מתוייר ממש. משם נסענו לכיוון מרזוגה Merzouga עיירה מקומית שנמצאת בכניסה לסהרה. לא ניתן להיכנס לדיונות הסהרה עם רכבים ולרוב יש 2 אופציות (דרך מקום הלינה)- רכיבה על גמלים, לרוב בשעת שקיעה או הגעה בג'יפ, את זאת סוגרים עם בעל המקום בעת ההגעה למרזוגה באותו יום. אנחנו העדפנו להגיע בג'יפ ולכן הגענו ראשונים למחנה והיה לנו זמן להתמקם וגם לצפות בשקיעה מהדיונות עצמן. השהייה במחנה מאד מיוחדת, קודם כל המרחב ממש מטופח, אוהלים עם מיטות ומקלחת חמה. אוהל ראשי שמתפקד כחדר אוכל. הביאו לכל האורחים לבוש מסורתי ולאחר ארוחת הערב שרנו יחד שירים מסביב למדורה. למחרת קמנו לצפות בזריחה מהדיונות ולאחר ארוחת הבוקר חזרנו לעיר בנסיעת ג'יפ נוספת (ניתן גם לחזור ברכיבה על גמלים). אנחנו מאוד ממליצים על המחנה ששהינו בו, אנשי הצוות ממש נחמדים, נקי ומטופח, כמו כן עליות הרכיבה כל גמלים/ ג'יפים כלולות Sahara Desert Luxury Camp

 • יום רביעי- רובו היה בדרכים, נסיעה ממרזוגה לפז, עצירה בדרך במידלט Midelt ואיפרן Ifrane ("שוויץ" המרוקאית) מקום ירוק ומיוער עם קופים חופשיים. הנסיעה כולל העצירות לקחה לנו כ9 שעות והגענו לפז לקראת הערב.

פז Fez-

בפז נשארנו יומיים בכיפור ועוד יום מלא לטיול. פז יותר מסורתית ממרקש וה"מדינה" והשוק שלה מעט שונים באוירה שלהם.

אטרקציות-

קורס בישול מקומי- ממליצים ממש. יש אופציה להזמין את הקורס בצהריים או בערב, הגענו בצהריים והיינו רק שנינו. תחילה בחרנו מה לבשל מתוך מבחר רב של מנות (2 מנות עיקריות וסלט) ולאחר מכן יצאנו יחד לקניית המצרכים בשוק- זה היה ממש נחמד והרגיש אוטנטי. לאחר מכן חזרנו לדירה ובישלנו ממש בעצמנו את כל המנות, כולל כל שלבי ההכנה, כל השלבים לוו בהסברים של מוחמד ואחותו והיה כיף ממש, לדעתי נשארו שם מעל 4 שעות. יצא לנו לעשות קורסי בישול במספר מדינות אחרות וזה היה המוצלח ביותר, ממש בישלנו את המנות בעצמנו ולא רק צפינו. הגענו למוחמד דרך AIRBNB והמחיר היה נמוך יותר מקורסים מקבילים במרקש, מצרפת קישור להזמנה- https://www.airbnb.com/experiences/674441.

פז היא עיר של בעלי מלאכה, חנויות קרמיקה ועורות גדולות ויפות אנחנו הסתובבנו עצמאית בשוק, ובאזור ייצור העורות- Tannery. נכנסנו גם למדרסת Bou Inania (לדעתנו אפשר לוותר). למחרת בבוקר הלכנו לארמון המלך Royal Palace of Fez (ניתן לראותו רק מבחוץ) מאד יפה ומרשים.

לינה- ישנו 3 לילות במקום מקסים Dar Elinor ממש בקצה של המדינה (מצד אחד קרוב ברגל לכל מקום ומצד שני קרוב לכביש ולמוניות), החדר היה ענקי והצוות היה ממש נחמד ומתחשב ועזר לנו המון בנושא הצום.

בפז ובשפשאוון פועלת רשת בתי קפה בשם Cafe Clock, לשני הסניפים יש טרסה עם תצפית לעיר ואוכל נחמד ולא יקר (שימו לב שלא מגישים שם אלכוהול).

שפשאוון Chefchaouen-

מפז נסענו לשפשאוון הלוא היא העיר הכחולה, באוטובוס CTM בעלות 80 דירהם לאדם. איכשהו דווקא כאן מעט הסתבכנו עם מציאת מקום לינה (לא הזמנו מראש ולא מעט מהמקומות שבדקנו היו מלאים), אך לבסוף מצאנו מקום נחמד ממש בלב המדינה Casa Del Norte.

בשפשאוון ממש כיף להסתובב ברחובות המדינה, האוירה כיפית ורגועה יותר וכמובן כל סימטה יפה מקודמתה ופשוט קשה שלא לעצור ולצלם. גם כאן יש שוק והרוכלים ממש לא מציקים אלא נעימים ונחמדים, שמנו לב שהמחירים פה הרבה יותר נגישים למעוניינים. מאוד פחדתי שמכיוון שהעיר מאד "אינסטגרמית" לא נהנה פה אבל דווקא ההפך, היא בין היעדים שהכי אהבנו במרוקו.

מלבד ללכת לאיבוד בסמטאות המדינה, מומלץ בזמן השקיעה לעלות לSpanish Mosque ממנו נשקף נוף מהמם של העיר כולה.

כמו כן, אנחנו החלטנו לנסוע לטיול במפלי אקשור Akchour. אקשור נמצאת במרחק 40 דק נסיעה משפשאוון. ניתן להגיע אליה ב"מונית גדולה" מהתחנה במרכז העיר, מחכים שהמונית תתמלא (עד 6 נוסעים) ויוצאים לדרך, העלות היא 25 דירהם לאדם לכיוון.

באקשור שני מסלולים אפשריים- מסלול המפלים (מפל קטן וגדול) ומסלול "גשר האלוהים" GOD'S BRIDGE. המסלולים מתחילים באותה נקודה ומשם מתפצלים. אנחנו קראנו המלצות על המפלים ולכן בחרנו להתחיל בהם. המסלול יחסית לא קשה, בעליה מתונה, לאחר כ40 דקות מגיעים למפל הקטן, ועוד כשעה משם מגיעים למפל הגדול, בדרך עוברים בכל מיני "מפלונים" קטנים. כשהגענו למפל הקטן נאמר לנו שהמפל הגדול יבש ולכן החלטנו לא להמשיך אליו ולחזור חזרה לעשות את המסלול השני GOD'S BRIDGE, ואו כמה שצדקנו! בדיעבד זה המסלול המדהים משניהם ואם צריך לבחור רק אחד הוא המומלץ- ממש הטבע בתפארתו. כן אגיד שהמסלול מעט יותר מאתגר, הדרך לא כ"כ סלולה ועוברת דרך אבנים וסלעים. לישראלים שבינינו מומלץ להגיע עם סנדלי שורש כי חלקו עובר במים. אישית אני הייתי עם סניקרס וצלחתי את המסלול כך שהוא אינו קשה מידי. המסלול עובר בבריכות טבעיות ומפלים קטנים ובסופו מגיע לבריכה טבעית גדולה שמעליה נמצא "גשר האלוהים", ניתן להיכנס ולשחות בבריכה (בתקופה שלנו המים היו קפואים אבל נכנסו לטבילה בכל זאת J ). מה שנחמד שבשני המסלולים, בכל נקודת טבע יפה (מפל או תצפית) ישנם מעין קיוסקי- מסעדה של המקומיים שמוכרים שם ממש אוכל או תה למטיילים והאמת במחירים רגילים ולא מנופחים. אנחנו אפילו אכלנו באחד מהם צהריים ממש מול אחד המפלים ועשינו מספר עצירות תה בדרך. הטיול לקח לנו כחצי יום ואנחנו ממליצים בפה מלא.

לאחר שני לילות בשפשאוון המשכנו לקזבלנקה ללילה אחרון של הטיול. משפשאוון לקחנו אוטובוס מוקדם של CTM לקזבלנקה, משך הנסיעה כ5 שעות והאוטובוס יוצא אחת ליום בשעה 7 בבוקר. עלות בסביבות 150 דירהם לאדם. למרות הנסיעה הארוכה, היא עברה לנו בנוחות ובמהירות.

Casablanca

בקזבלנקה החלטנו ללון בוילה עם בריכה ולנוח לקראת סוף הטיול, אך תכנונים לחוד ומציאות לחוד והגענו ליום סגרירי וגשום (היחיד שהיה לנו לאורך כל הטיול). את הוילה הזמנו דרך AIRBNB והיא מוקמה בשכונת המקומיים ה"עשירים" בקרבת הטיילת, הקניון ובית קולנוע גדול, כמו כן ממש באותו רחוב היו מספר סטודיואי יוגה.

באופן כללי התרשמנו שקזבלנקה מאד מערבית ביחס לשאר מרוקו, בעיר יש רכבת קלה, קניונים עם כל הרשתות המוכרות, סופרים גדולים ואפילו מספר רב מאד של סניפי מקדונלדס עם תור בלתי נגמר של מקומיים.

עקב מזג האויר החלטנו לנצל את ההזדמנות וללכת למסגד חסן השני Hassan II Mosque. זה לא היה בתכנית המקורית שלנו והאמת שאנחנו ממש שמחים שעשינו זאת. נכנסו למסגד בתשלום, בסיור האחרון של אותו היום ונדהמנו מיופיו, ממש נראה כארמון. גם הסיור, באנגלית, היה מוצלח מאד ואנחנו ממליצים לא להסתפק בלראות את המסגד מבחוץ אלא להיכנס פנימה. לסטודנטים יש הנחה משמעותית בהצגת כרטיס סטודנט.

כמו כן טיילנו מעט בשווקי האוכל המקומיים באזור המסגד ובערב הלכו לאורך הטיילת ומקומות הבילוי. למחרת נסענו לאזור "חבוס" Habous זוהי ה"מדינה החדשה" רחובות של שווקי בגדים ומזכרות, אנחנו אישית מיצינו את השווקים בנקודה זו של הטיול וגם החל לרדת גשם. מצאנו מסתור בחנות עוגיות מרוקאית מסורתית וממש מומלצת בשם "בניס" Pâtisserie Bennis, עליה קיבלנו המלצה מבעלת הוילה שישנו בה והמשכנו לכיוון ארמון המלך (ניתן לראותו רק מבחוץ).

כדי להגיע לשדה התעופה ניתן לקחת מונית ב300 דירהם (מחיר קבוע מראש) או להגיע ברכבת בעלות 50 דירהם לאדם, אנחנו הלכנו על האופציה השניה והיה אחלה ממש.

כמה טיפים של בדיעבד- 

מרוקו היא מדינה מאד גדולה ומגוונת בנופים ובאנשים. צריך להבין שבשבועיים לא ניתן להספיק הכל. לכל איזור "אופי" שונה וממליצה לטעום מכמה איזורים שמעניינים אתכם. אנחנו מאד אהבנו את מרקש התוססת, את שפשאוון היפה והרגועה וכמובן את מדבר סהרה.

בדיעבד, היינו מצמצמים את הנסיעה למדבר ל3 ימים במקום 4 (כן נהנינו מהטיולים והעיירות הקטנות, אך לא מרגישים שהיום הנוסף הוא MUST), ולא היינו לוקחים נהג פרטי. על אף הנוחות זו היתה הוצאה מאד יקרה ביחס לטיול במרוקו ולעומת החלופות האפשריות- השכרת רכב או סגירה דרך אחת מסוכניות התיירים במרקש ולא בטוח שבדיעבד היינו לוקחים נהג. כמו כן, פחות נהנינו באסאווירה- אולי בגלל מזג האויר הקריר ואולי כי באמת לא נסענו לחוף הרחצה המפורסם אלא נשארנו בעיירה עצמה. מבחינתנו פז שנויה במחלוקת- בן זוגי אהב אותה ואני פחות, כן ממליצים בפה מלא על סדנת הבישול שהיתה מאד מקומית ואותנטית וממש נתנה לנו ערך מוסף לטיול כולו.

וההמלצה הכי חשובה- אם אתם מתלבטים אם לטייל במרוקו- אל! הנופים יפים, מיוחדים ומגוונים, האנשים נחמדים, ובאמת באמת שהרגשנו ממש בטוח לאורך הטיול כולו!