הטיול היה עבורנו (זוג בסוף שנות ה20) ירח דבש וכלל שלושה שבועות בדרום אפריקה ועוד חמישה ימים במאוריציוס. טסנו מאמצע חודש ספטמבר עד אמצע חודש אוקטובר. כאן אפרט על המסלול שלנו בדרום אפריקה.

מידע חשוב לפני שנוסעים:

חיסונים –בעקרון אין חיסונים יעודיים לדרום אפריקה אלא מספר חיסונים שחשוב שיהיו, אנחנו היינו מחוסנים לפני כן לצהבת ולכן במרפאת מטיילים קיבלנו חיסוני פוליו וטטנוס + כדורי מלריה לפארק קרוגר (האזור היחיד שיש לקחת בדרום אפריקה את הכדורים הנ"ל).

טיסה – הזמנו טיסה דרך אתיופיאן איירלינס ליוהנסבורג עם קונקשן של 3 שעות באתיופיה. 680$ לכל כרטיס. ניתן לטוס ישיר עם אלעל אך המחירים יקרים יותר.

מכיוון שהיינו מעט לחוצים מבחינת זמנים החלטנו לקחת טיסת פנים מיוהנסבורג לפורט אליזבת, ומשם להתחיל את דרך הגנים עד לקייפטאון. את הטיסה הזמנו דרך בריטיש איירוייז (כ 60$ לאדם, המחיר כולל מזוודות ואוכל בטיסה) ישנן חברות לאו-קוסט נוספות שניתן להזמין דרכן טיסות פנים בדרום אפריקה אבל ממליצה לוודא כי מחיר הטיסה כולל מזוודות.

רכב – שכרנו לאורך כל התקופה, מכיוון שלקחנו טיסת פנים שכרנו שני רכבים, רכב ראשון לשבוע אל ומשדה התעופה ביוהנסבורג, ורכב שני אספנו בפורט אליזבת והחזרנו בקייפטאון. אנחנו הזמנו דרך חברת AVIS אבל שווה לעשות השוואת מחירים לפני ההזמנה. בנוסף, החלטנו לקחת רכב אוטומטי (הרגשנו כי מספיק קשה לנהוג בצד ההפוך ולכן לא לקחנו רכב ידני). טיפ חשוב הוא לוודא את גודל תא המטען של הרכב לפי כמות המזוודות כך שלא יהיו נראות לעין כדי להימנע מפריצות לרכב. אנחנו טיילנו עם שתי מזוודות גדולות ובחרנו ברכב מסוג טיוטה קורולה ואכן המזוודות נכנסו בקלות.

עלויות – דרום אפריקה זולה! הארוחות זולות (ביחס לארץ) ואיכותיות מאוד, כך גם כוס יין או בירה. לינה ב B&B ברמה גבוהה (לינה+ארוחת בוקר) תעלה לכם בין 200 ל- 400 ש”ח לזוג. צפון המדינה זול יותר מנתיב הגנים וקייפטאון.

מטבע – המטבע בדרום אפריקה הוא ראנד, המטבע מאוד תנודתי והיחס שלו הוא בין 3.5-4 ראנד לשקל אחד. מאוד נוח לשלם עם כרטיס אשראי בכל מקום, יש לוודא שזוכרים את הPIN כיוון שיש להקליד אותו בכל גיהוץ. אנחנו אישית המרנו סכום גדול של ראנד בציאנג' בארץ אבל האמת שלא היה הכרח בכך כי יש כספומטים זמינים במקומות רבים. בעקרון לינה, מסעדות ודלק העדפנו לשלם באשראי, ושאר ההוצאות במזומן.

נסיעות – דרום אפריקה היא מדינה ענקית, זמני הנסיעה בין היעדים ארוכים ביחס לארץ, אנחנו עשינו כל מיני הפסקות בתחנות דלק במהלך הדרך (בכולן יש שירותים ומכולת קטנה או מסעדה) במהלך נסיעות ארוכות .הנסיעה היא בצד הימיני של הכביש ולכן קצת מבלבלת אבל אל דאגה מתרגלים ממש מהר לעניין.

הכבישים בצפון המדינה משובשים ומלאים בבורות Poth holes, לכן כדאי להזהר ולשים לב לשלטים המזהירים מפניהם. כדאי גם לשים לב שבתכונת הניווט, אנחנו השתמשנו בעיקר בוייז ובגוגל מפס, אין המנעות מכבישי אגרה, אלו כבישים נוחים ומהירים וממש שווים את העלות (המועטת) מאשר נהיגה בכבישים משובשים. חשוב לדעת, בלילה כמעט ואין תאורה בכביש והחשיכה היא מוחלטת ולכן לא מומלץ לנסוע שם בשעות החשיכה (בעיקר בגלל הבורות ואנשים/בע”ח שהולכים על הכבישים). בנוסף, חשוב מאוד לשמור על המהירות המותרת, יש הרבה שוטרים ומצלמות. שמענו על ישראלים שקיבלו דו"חות מהירות גם לאחר שחזרו לארץ.

הדרום אפריקאים מאוד אדיבים בכבישים. הרבה מהכבישים המהירים בעלי 2 נתיבים בלבד (ודו סיטריים). ולכן מאוד מקובל לרדת מעט לשוליים כדי לתת למי שממהר מאחוריכם לעבור. בנוסף עוד משהו שהיה לנו קשה להסתגל אליו- בצמתים גדולות לרוב יש אור ירוק גם למי שנוסע ישר וגם למי שפונה ימינה/ שמאלה- הזכות היא לנוסעים ישר ואז בזהירות אפשר להתחיל (לנסות) לבצע את הפניה.

הרבה פעמים כשתחנו את האוטו ייגש מקומי עם ווסט צהוב יכוון אתכם למקום חניה ויבקש כסף על שמירת האוטו. בתכלס כולם יוצאים מורווחים – גם אתם ששומרים לכם על האוטו וגם האדם שיקבל את הכסף (נותנים משהו כמו מטבע של 5 ראנד – גרושים בשבילכם ותעסוקה בשבילו).

פלאפון- מומלץ לרכוש סים מקומי ולהטעין בחבילת גלישה/ שיחות. אם אפשר כדאי לחכות ולא לרכוש את הסים בשדה התעופה (שם מחירו גבוהה יותר), אלא באחד הסופרים הגדולים בערים שם מחירו בין 5-50 ראנד לכל היותר (אנחנו רכשנו מMTN). את החבילה ניתן להטעין ישירות מהמכשיר לפי בחירתכם. 

ספר – אומנם לא חובה אבל ממש העשיר לנו את הטיול: הברית מאת ג'יימס מיצ'נר , מספר את כל ההיסטוריה של דרום אפריקה בצורה מעניינת ואף מרתקת.

השפה – בדרום אפריקה יש מספר שפות רשמיות. כולם בלי יוצא מן הכלל מדברים ומבינים אנגלית. השפה הנפוצה בקרב המקומיים הלבנים היא אפריקאנס (שנשמעת קצת כמו הולנדית) ומבחינת ניבים מקומיים שחורים הכי נפוצה היא שפת הזולו.

התושבים – דרום אפריקה נחלקת לרוב של שחורים ומיעוט לבנים, עניים ועשירים וההבדלים בין המעמדות מאוד ברור. עם זאת כנראה כי רוב בעלי העסקים שתבואו עימם במגע בטיול יהיו לבנים, ואילו נותני השירות (מלצרים, חדרנים) שחורים. לי החלוקה הנ"ל מעט הפריעה, אבל נראה שהמצב מתקדם ומשתפר ככל שהזמן חולף.

רוב הדרום אפריקאים מאוד אוהבים לשמוע ולדבר על ישראל, רובם נוצרים אדוקים ולכן מתפעלים מהמקומות הקדושים בארץ, בנוסף הם מאוד פתוחים לדבר על המצב בדרום אפריקה, על מה שהיה לפני עידן מנדלה ועל ההווה הנוכחי.

מסלול

בדרום אפריקה טיילנו שלושה שבועות כאשר החלוקה היתה כשבוע באיזור הפנורמה ופארק קרוגר, טיסה פנימית לפורט אליזבת ותחילת דרך הגנים (8 לילות) ושהייה בקייפטאון (5 ימי טיול מלאים, פלוס יומיים של יום כיפור בהם לא טיילנו). אופי הטיול היה כך שבחלק הראשון (אזור קרוגר) הזמנו את כל מקומות הלינה מראש מהארץ, ואילו בחלק השני (דרך הגנים) הזמנו מקומות לינה תוך כדי התקדמות (לרוב אפילו לילה לפני) על מנת להישאר גמישים.

נתחנו בשדה ביוהנסבורג בשעה 13 בצהריים, עד שקיבלנו את המזוודות ואת הרכב כבר היה קרוב ל 15, מכיוון שמחשיך (לחלוטין) בערך בשעה 18 החלטנו לפצל את הנסיעה לכיוון קרוגר לשני לילות באיזור הפנורמה. בלילה הראשון לנו בעיירה במרחק שעתיים וחצי משדה התעופה, ההחלטה התבררה כחכמה כי לאחר עיכובים ועצירות הגענו למקום הלינה ממש לפני השקיעה.

לינה- Acra-Retreat Mountain View Lodge, עלות- 1040 ראנד לזוג כולל ארוחת בוקר.

הלודג' שוכן ממש במיקום מבודד עם נוף מדהים ביופיו, החדר מרווח ארוחת הבוקר היתה מעולה והרגשנו כי באמת זכינו למנוחה לאחר הטיסה הארוכה. חשוב לשים לב כי הלודג' שוכן במקום די מבודד ולכן קשה למצוא מקומות לארוחת ערב באיזור, מקובל לאכול ארוחת ערב במסעדת הלודג' עצמו (הארוחה לא זולה אבל התמורה היתה מעולה! כמו כן היינו ממש תשושים ולא רצינו לחפש מקום לאכול בו בחושך). הבעלים היה נחמד מאוד וסיפק לנו המלצות על קרוגר ועל אזורים בדרך הפנורמה.

בבוקר נסענו לכיוון העיירה גראסקופ תוך עצירות בדרך הפנורמה, ביקרנו במפל lone creek falls(עליו המליץ בעל הלודג') מפל יפה ומרשים שיש אליו מסלול הליכה קצר טרופי ומקסים של כ10 דקות הליכה, אנחנו ממליצים מאוד.

לאחר מכן נסענו למפלי מק-מק, זהו מפל ענקי אך צופים עליו מרחוק לאחר מסלול הליכה קליל. אנחנו פחות התרשמנו ובדיעבד היינו מוותרים.

לאחר מכן נסענו לgod's window שהיה מאוד יפה עם נופים עוצרי נשימה, ממליצה לעלות עד הסוף הנוף שווה את זה.

בכל אחד מהאתרים יש לשלם דמי כניסה סמליים (כ10-20 ראנד לאדם) וכמו כן יש המון דוכני מזכרות מקומיים- המלצה של בדיעבד כאן הסחורה הזולה ביותר וכדאי ושווה להתמקח על המחירים.

Graskop

עיירה קטנה שמאוד קרובה לכל האתרים בדרך הפנורמה, הבלייד ריבר קניון וגם לחלק משערי קרוגר. בעיירה יש סופר גדול, תחנת דלק ומעט מסעדות וחנויות. 

לינה- A Pilgrims Rest, עלות- 900 ראנד לזוג ללא ארוחת בוקר. בגראסקופ יש מקום מאוד מומלץ לארוחות בוקר בשם הארי פנקייקס, אנחנו לצערנו מיהרו בבוקר אז לא יצא לנו לבדוק. מכיוון שהעיירה קטנה בערב יש שתי מסעדות פתוחות אנחנו אכלנו ב the glass house (יש להזמין מקום מראש) ומאוד ממליצים, טעים וזול.

בבוקר נסענו ל Bourke's Luck Potholes בורות מים מהממים, במקום ניתן לעשות גם מספר מסלולי הליכה. עלות כניסה 40 ראנד לאדם.

בכל אזור הפנורמה והבלייד ניתן לעשות אתרים נוספים שאנו דילגנו עליהם מחוסר זמן- מפלי ברלין, מלפי ליסבון, שלושת הרונדבלים, ושמורת מוהולולו לשימור חיות.

Park Kruger

בשלב זה שמנו פעמינו ונסענו לפארק קרוגר הספארי הגדול ביותר בדרום אפריקה. זהו פארק ענק בערך בגודלה של ישראל. השערים לפארק והשערים במחנות נפתחים בשעה 5-6 ונסגרים בשעה 5-6 (תלוי בחודש – יש להתעדכן). מהירות הנסיעה בפארק קרוגר מוגבלת ל-50 קמ"ש בכביש ו-40 קמ"ש בדרך עפר ולרוב גם נוסעים לאט יותר כי עוצרים לחפש חיות :). הנסיעה בפארק היא ברכב ולא ניתן לצאת מהרכב אלא במקומות מסודרים. ניתן לקנות מפה בכניסה לפארק עם כל המידע לגבי מקומות עצירה ותצפית (מומלץ).

יש מספר אפשרויות לטיול וללינה בפארק. אופציה אחת היא לינה בתוך הפארק עצמו, בפארק יש מחנות ללינה עם סוגי בקתות שונות ואף אופציה לאוהלים. היתרון ללינה בפארק הוא שניתן לטייל לפני ואחרי פתיחת וסגירת השערים וכמו כן החוויה של ללון בתוך הספארי. יש מספר סוגי לינה בעלויות מגוונות (שימו לב שיש חדרים שלא כוללים בתוכם מקלחת ושירותים), לינה בפארק ניתן להזמין דרך אתר-http://www.sanparks.org/parks/kruger/ מומלץ להזמין כמה שיותר מוקדם כי המחנות הפופולריים נתפסים גם חצי שנה לפני.

אופציה נוספת היא לינה בשמורה פרטית, יש כמה סוגי שמורות כאלו בקרבת קרוגר וכאלו שהן חלק מקרוגר עצמו ונקראת SABI SAND, היתרון בלינה בשמורה פרטית היא החוויה הכוללת שני סיורים פרטיים ביום ושלוש ארוחות מלאות וכמובן תנאים של מלון חמישה כוכבים. העלות כמובן היא גבוהה בהתאם.

אופציה אחרונה היא לישון באחת העיירות מחוץ לקרוגר ולהיכנס עם הרכב לביקור יומי, כלומר בין שעות פתיחת השערים לשעות סגירת השערים. היתרון זה הלינה הזולה והחסרון לדעתי זה השעות המוגבלות בתוך הפארק, וגם מסלול הנסיעה האפשרי הנגזר מכך.

בנוסף, וללא קשר אם ישנים בתוך קרוגר או נכנסים רק לנהיגה יומית, ישנה עלות שימור שיש לשלם בכניסה/ במחנה בו לנים העולה 304 ראנד לאדם ליום.

לאחר קריאת כמעט כל פיסת מידע אפשרית על קרוגר החלטנו לשלב וללון לילה אחד בשמורה פרטית ושני לילות בתוך המחנות בקרוגר (בכל זאת ירח דבש :) ).

בשמורה הפרטית בחרנו Elephant Plains Game Lodge שבתוך שמורת SABI SAND, חוויה של פעם בחיים! בעודנו נכנסים לחדר במלון מהמרפסת בחדר ניבטת לעברנו שיירת פילים ההולכים ללגום מים מאגם קרוב, אין חוויה יותר מרגשת מזו. אנו ממליצים בפה מלא על שמורה ונהנינו מכל רגע, כחלק מהחוויה יצאנו לשני סיורים פרטיים (בוקר וערב) מלווים בנהג וגשש וראינו את כל הביג 5 וממש מקרוב, זאת בנוסף לפנסיון מלא ותנאים של מלון חמישה כוכבים בלב הספארי.

לינה- Elephant Plains Game Lodge, עלות- 9000 ראנד לזוג כולל כל ההוצאות.

יום למחרת נסענו לפארק קרוגר ללינה במחנה LOWER SABIE אחד המחנות הפופולריים ולכן היה קשה למצוא בו מקום לינה (טיפ- לרפרש את האתר פעם ביום יש המון ביטולים וככה הצלחנו למצוא חדר מוצלח לתאריך שרצינו), כבר בכניסה לקרוגר ראינו המון חיות, חלק ממש מקרוב וחלק מרחוק והאמת זו חוויה ממש כיפית ונהדרת לנהוג בעצמך ברכב ולהיתקל בחיות. טיפ נוסף- בכל מחנה ישנם שירותים, סופר, מסעדה ותחנת דלק, שווה לעשות הפסקות תוך כדי הנסיעה לא רק כדי לאכול/ שירותים אלא כי ליד הסופר יש לוח בו ניתן לסמן את החיות שנצפו היום ואתמול ואת המיקום שלהן, אנחנו נעזרנו בכך כדי להחליט באיזה דרכים כדאי להמשיך לנסוע. 

לינה- Lower Sabie Rest Camp: Lux Safari Tent - Bush View (LBVST2), עלות- 1250 ראנד לזוג. הבקתה כוללת שירותים ומקלחת ומאובזרת במטבח מלא כולל מקרר כיריים וכלי מטבח כך שניתן לבשל (מצרכים ניתן לקנות לפני הכניסה לקרוגר או בסופרים בתוך כל מחנה).

בנוסף, בלואר סאבי לקחנו גם סיור זריחה שקראנו המון המלצות לגביו, בדיעבד היינו מוותרים על הסיור. בניגוד לשמורה הפרטית בה כאשר רואים חיה ממש נוסעים עד אליה ויוצאים מהשבילים הסלולים, בקרוגר נשארים על השביל הסלול בו עוברות כל המכוניות וצופים בחיות ממרחק. לדעתנו, זו בדוק אותה חוויה כמו לנסוע ברכב הפרטי ומעבר למעט הסברים מהמדריך, ובכך שהסיור יוצא כחצי שעה לפני היציאה המותרת לרכבים ממחנות הלינה בבוקר (ולכן חלקו מתקיים בחושך כשאין רכבים נוספים בסביבה) אין באמת יתרון לסיור.

בלילה השני בקרוגר לנו במחנה ברג אן דל שהוא פחות מרכזי אך ממש אהבנו את האוירה בו ואת הבקתה שקיבלנו, כדי להגיע למחנה בחרנו מסלולים שונים וראינו המון חיות גם כן. באופן כללי הנסיעה בקרוגר היא ענין של מזל ואומנם הרוב ממליצים על מסלולים ומחנות פופולריים בהם רואים חיות, אך אנחנו הצלחנו לראות גם לא מעט מהביג 5 (כולם חוץ מנמר) גם בשבילים הפחות מתויירים ושוב- הכל מתבסס על מזל. אציין כי המחנות והשבילים המומלצים הם סקוקוזה ולואר סאבי והמסלול בינהם (שהוא אכן אחלה) אנחנו יותר נהנינו מהמסלול בין לואר סאבי לקרוקודייל ברידג'.

לינה- Berg-en-dal Rest Camp: Bungalow (BA3U), עלות 1295 ראנד לזוג. גם כאן בבקתה היה מטבח מאובזר וכמובן שירותים ומקלחת.

לאחר נסיעת בוקר קצרה נוספת עזבנו את קרוגר ונסענו ישר לשדה התעופה ביוהנסבורג (כ 4 וחצי שעות ללא עצירה) החזרנו את הרכב ולקחנו טיסה פנימית לפורט אליזבת, לתחילת דרך הגנים.

דרך הגנים:

Port Elizabeth

נחתנו בשעות הערב בפורט אליזבת port elizabeth, לקחנו את הרכב מחברת ההשכרה ונסענו למקום הלינה. פורט אליזבת לעומת העיירות הקטנות שהיינו בהן עם כה בצפון היא ממש עיר גדולה ומודרנית. מכיוון שהגענו בשעות הערב וכי לא קראנו יותר מידי מידע מעניין אודותיה, היא שימשה עבורנו רק כמקום לינה על מנת להתחיל למחרת את מסלול דרך הגנים. בערב יצאנו למסעדת בשרים מעולה ומאוד מומלצת שקיבלנו עליה המלצה מבעלת הלודג' the hussar grill, באמת היה ממש טעים.

לינה- Twenty Two on mill park, עלות- 900 ראנד לזוג כולל א.בוקר קלה. מקום הלינה היה יחידת דיור בתוך שטח ענק של משפחה מקומית. קיבלנו יחידה של 3 חדרים נקיה ומאובזרת בכל טוב, האמת שהיה ממש מעולה. החסרון היחיד הוא שמכיוון שזהו אינו מלון פרופר ארוחת הבוקר היתה פשוטה (יחסית) אך מספקת.

Jeffreys Bay

זוהי עיירת גולשים חמודה ויחסית קטנה. היא מפורסמת בעקבות חוף הגלישה שלה וחנות המפעל של בילבונג שם ניתן לבצע קניות יחסית בזול. הסתובבנו קצת בין החניות השונות (יש ממש במתחם גם בית קפה חמוד ומומלץ עם קפה איכותי יחסית לדרום אפריקה- ספויילר הקפה במדינה לא משהו חח). לאחר מכן נסענו לחוף וצפינו בגולשים, מזג האויר היה סגרירי ולכן המשכנו בנסיעה ליעד הבא- לכיוון פארק ציציקמה. ציציקמה (TSITSIKAMMA) היא אחת משמורות הטבע שב"דרך הגנים" שמשתרעת מסטורמס ריבר (STORMS RIVER) עד למוסל ביי (MOSSEL BAY). הדרך נקראת כך בגלל שפע הצמחייה וריבוי מיני הצמחים שבאזור. בשמורה ניתן לעשות מספר מסלולי הליכה וכמו כן פעילויות אתגריות שונות.

בדרך לפארק עצרנו למסלול סביב הbig tree מסלול קצר ויפה בסיומו מגיעים לעץ גדול. בנוסף לפני הכניסה לעיירה סטורמס ריבר ישנה תחנת דלק total בה יש מרכז מידע לכל הפעילויות השונות באיזור וכמו כן מסלול הליכה קצר לכיוון הגשר הענק ממנו קופצים באנג'י.

ישנן שתי אפשרויות לינה מרכזיות באיזור- ניתן ללון בתוך השמורה עצמה בתוך ביקתות או אוהלים הישר בקו המים, את הלינה יש להזמין דרך אותו אתר רישמי ממנו מזמינים את הלינה בפארק קרוגר, או ללון בעיירה קטנה במרחק 5 דק נסיעה מהשמורה בשם סטורמס ריבר. 

STORMS RIVER

אנחנו הזמנו לינה ברגע האחרון ולכן לנו בעיירה סטורמס ריבר הנמצאת כחמש דקות נסיעה מהשמורה. זוהי עיירה קטנטונת שעיקרה הוא התיירות סביב השמורה, כך שיש בה בעיקר מקומות לינה, מכולת קטנה ומספר מסעדות. בדיעבד לדעתי היינו לנים בתוך השמורה אם הדבר היה מתאפשר.

לינה- Tsitsikamma village inn, עלות- 1400 ראנד לזוג כולל א.בוקר. האמת שאם כבר ללון בסטורמס ריבר אז פה :) המקום מאוד יפה ומיוחד בעל בקתות בצבעים שונים, ארוחת הבוקר היה מהמושקעות שאכלנו בטיול והמיקום מעולה ומרכזי. למלון גם מסעדה הנסגרת הכי מאוחר בעיירה בשעה 9 בערב :) אנחנו קיבלנו המלצה על בית קפה בשם sitrus cafe שהיה ממש חביב גם כן הזמנו פיצה עם בננה והיה מיוחד וטעים. בנוסף בעת סיבוב בעיירה קיבלנו המלצה למסלול הליכה בקצה שלה (פחות מחמש דקות הליכה ממקום הלינה שלנו) המסלול היה מהמם ביופיו, קל להליכה ומעגלי, לקח לנו כחצי שעה- ממליצים בחום! איני יודעת אם שם המסלול אבל הוא בקצה העיירה ליד דוכני האטרקציות לתיירים.

כמו שציינתי יש מספר אטרקציות לעשות באיזור- סיור סגוואי לbig tree, אומגות קנופי מעל צמרות עצים או מעל הנהר, קפיצת באנג'י ומסלול קאייקים ולילו (מזרן מים) שיוצא מתוך השמורה עצמה- אנו בחרנו באטרקציה זו, שיוצאת משמורת ציציקמה עצמה המסלול ממש יפה ולא אתגרי, אנחנו הגענו ביום סגרירי אז היה די קר (שווה להשכיר מהם חליפת צלילה) בגדול אנחנו נהנינו אך שווה לעשות ביום שמשי וחם יותר :) 

שמורת ציציקמה- בכניסה לשמורה יש לשלם דמי כניסה יומית (כ140 ראנד לאדם) וניתן להישאר בה יום שלם, בשמורה מספר מסלולים- מסלול הגשרים התלויים שלוקח כשעה (אנחנו עשינו את המסלול כחלק מסיור הקייאקים והלילו כיוון שהקייאקים מחכים ממש מתחת לגשרים), מסלול הViewpoint Trail שלצערי לא הספקנו לעשות שממשיך ממסלול הגשרים, ומסלול הwaterfall trail אותו עשינו בתחילת יומנו בשמורה. מציינת כי המסלול הוא קשה ואתגרי, לא מתאים למשפחות עם ילדים מתחת לגיל 10 לדעתי ובעיקר מתאים למיטיבי לכת. המסלול לוקח כ3-4 שעות, הוא אינו מעגלי ולמעשה הוא החלק הראשון של טרק בן חמישה ימים שניתן לעשות בשמורה. המסלול מהמם ביופיו ועובר לאורך הים ועצי השמורה. מתחיל כמסלול קל ומהמם אך באמצע המסלול הופך לאתגרי כך שיש לטפס על סלעי ענק עד שמגיעים למפל. שם מסתובבים חזרה וחוזרים באותה הדרך עד שמגיעים לשמורה. כדאי להגיע עם נעלי טיולים או סנדלי שורש לאחיזה נוחה בעת הטיפוס על הסלעים. 

Plettenberg Bay

העיירה שהכי אהבתי בדרך הגנים, ממוקמת למרגלות האוקיינוס רבויה במסעדות מעולות ופשוט בעלת אוירה כיפית. באיזור פלטנברג ביי נשארנו שלושה לילות ועשינו נסיעות כוכב לאטקרציות קרובות באיזור. 

לינה-Bitou river lodge , עלות- 2400 ראנד לזוג ל3 לילות כולל א. בוקר. הלודג' שוכן כ10 דקות נסיעה מהעיירה וממוקם לאורך הנהר, בעלת הבית מקסימה, נותנת טיפים לטיול וכמו כן ניתן לקחת ממנה קאייקים (ללא עלות) ופשוט לשוט בנהר, בנוסף המקום כל כך פסטורלי שגם עשינו שם פיקניק באחד הימים. מומלץ בחום.

בימי שבת יש בין פלט לנזנייה שוק איכרים חביב, ממש מקומי ולא מתוייר הכולל תוצרת מקומית, וקצת מזכרות אנחנו מאוד אהבנו. Harkerville Saturday Village Market

בנוסף נסענו למקלט לשיקום פילים http://knysnaelephantpark.co.za/ Knysna Elephant Park בו ניתן להאכיל את הפילים ואז ללכת לידם, לגעת בהם וללמוד עליהם מפי המדריך המקומי. כמו כן נסענו לאיזור Plettenberg Beach להסתובב קצת על החוף (התכוונו לעשות שם פיקניק אבל היו רוחות חזקות, נראה ממש נחמד במזג אויר טוב יותר). 

למחרת נסענו לשמורת רוברג Robberg- המקום הכי יפה שהיינו בטיול, ממש ממליצים לא לפספס! בשמורה 3 מסלולי הליכה- קצר, בינוני וארוך. אנחנו עשינו את הבינוני ולקח לנו כ3 שעות. המסלול לא קשה ועובר בטיפוס קל לאורך הים, מהמסלול ראינו כלבי ים וניתן גם לראות לויתנים או דולפינים (לצערנו לא ראינו), באמצע המסלול פשוט מגיעים לחוף ים מהמם ואז חוזרים לטפס ורואים את הנוף מלמעלה, חוויה מעולה. ממש ממליצה לא לסיים רק במסלול הקצר כי אז ממש מפספסים ולא רואים כלבי הים וגם לא מגיעים לחוף. לאחר המסלול חזרנו ללודג' בו לנו (למרגלות הנהר) ולקחנו קייקים לשיט קליל ונעים.

דברים נוספים שניתן לעשות באיזור- ישנה אופציה לשחות (עם שנורקלים) עם כלבי ים, לצערנו בזמן שלנו הים היה גבוה ולכן לא יצאו הסיורים. בנוסף לאורך הדרך בין פלטנברג ונזנייה יש מספר מקלטי חיות שניתן לבקר בהם- מקלט לקופים – Monkeyland Primate Sanctuary, עופות טורפים – Radical raptors, מקלט לזאבים –Tsitsikama wolf sanctuary

מסעדות מומלצות בפלט- כמו שציינתי העיירה מעולה עם מבחר גדול של מסעדות איכותיות, אנחנו אכלנו ב3 מסעדות: 

emily moon הכי מומלצת בעיננו, מקום מהמם בקיץ יושבים ליד הבריכה ובחורף (אנחנו היינו בלילה גשום) יושבים בפנים ליד האח, האוכל מעולה והמחירים סבירים. 

מסעדה נוספת lemon grass מסעדה אסייתית ונחמדה, ממוקמת קרוב לים. לשתי המסעדות האלה קיבלנו המלצה מבעלת בלודג'.

למסעדה הבאה הגענו בעקבות המלצות של ישראלים רבים ולצערי פחות התחברנו - the fat fish חייב חייב להזמין מקום מראש, המסעדה בעיקר כוללת סושי ופירות ים, די יקרה. בזמן שהגענו היה חסר חלק נכבד מהתפריט אז אולי לכן פחות אהבנו.. בכל מקרה יש כל כך הרבה אפשרות למסעדות באיזור ממליצה לשאול את בעלי הלודג' ולהיעזר בטריפאדוויזר בעניין.

Wilderness

לאחר 3 לילות באיזור פלט המשכנו לעיירה ווילדרנס, עיירה קטנה וחמודה בדרך הגנים. בווילדרנס עשינו מסלול שכלל שייט בקייאק שמתחבר למסלול של שמורת הטבע, הליכה במסלול עד למפל מים יפה וחזרה לקאייק. סהכ לקח לנו כשעתיים וחצי והיה נחמד מאוד. את המסלול ניתן לעשות בהליכה גם ללא קאייקים והוא נקרא ה- Kingfisher Trail. את הקאייקים לקחנו מחברת Eden adventures בעלות 125 ראנד לאדם (תעריף סטודנט).

לינה- wilderness manor, עלות- 1190 ראנד לזוג כולל א.בוקר. מקום יפה שצופה על הנהר, בעלים מאוד נחמדים שאוהבים את ישראל ואוהבים לתת המלצות באיזור. החדר צפה לנהר והיה גדול ומפנק. בערב יצאנו לאכול במסעדה איטלקית בשם פומדורו, היה נחמד ולא מעבר. האמת שמבעלי הלודג' קיבלנו המלצות למסעדות בשם Flava ו the girls (של אותם בעלים) ולצערי המשכנו בטיול כך שלא יצא לנו לנסות אבל הן נשמעות מעולה.

Knysna

למחרת נסענו לכיוון נזיינה, שלהבנתי היתה עיירה יפה ומרכזית אך היא נפגעה בשריפה שהתרחשה לפני כחצי שנה ולכן החלטנו שלא ללון בה ולבקר בה ביקור יומי. נסענו לנקודת התצפית map of africa- תצפית על על צמחייה שיוצרת (בערך) את מפת אפריקה מלמעלה. ביקרנו גם ב Knysna Heads שם צפינו בhead השני שנשרף כולו. באיזור יש גם מסלול קצר עם נקודות תצפית יפות. הבנו כי ניתן גם לקחת שייט לגונה לhead השני (אנחנו ויתרנו). 

Hermanus 

משם נסענו לHermanus עיירת הלויתנים (הנסיעה יחסית ארוכה, יש לקחת בחשבון). להרמונס הגענו אחרי הצהריים ומיד נסענו לטיילת לצפות לנסות לראות לויתנים, לשמחתינו ראינו כ3 לויתנים מהחוף. שוב תנאי הים לא היו לטובתינו (רוחות חזקות ולכן גלים גבוהים) ולא יכולנו לקחת שייט לויתנים. אטרקציה נוספת שתיכננו לעשות באיזור גנס ביי, כחצי שעה מהרמונס, וגם ולא הצלחנו בעקבות הרוחות היתה צלילה עם כרישים לבנים. מכיוון שלא יכולנו להישאר לימים נוספים נאלצנו לוותר. המלצה שלי- להזמין את הצלילה לפחות 3 ימים מראש ולשאול מה צפוי מבחינת תנאי הים. אם נשארים באיזור לגלות גמישות מבחינת ימי היציאה להפלגה (כמו כן, בדיעבד למדנו כי צלילת הכרישים יוצאת גם ממוסל ביי הממוקמת ליד וילדרנס ויכולנו כנראה לעשות את הצלילה שם, שווה לבדוק).

לינה- The Nantucket, עלות 950 ראנד כולל א.בוקר. לא קל למצוא לינה במחירים סבירים בהרמונס, הלודג' ממוקם קצת במרחק מהטיילת וממרכז העיר אך שוכן על גבעה ורואים ממנו את הים. הבעלים הם יהודיים שמתים על ישראל וממש ממש נחמדים, אנחנו ממליצים. 

ארוחת ערב במסעדת dutchies לפי המלצת הבעלים, המסעדה ממוקמת על הים והיה נחמד ממש.

למחרת עשינו בהרמונס מסלול הליכה ממש נחמד על הר Fernkloof Nature Reserve, ממנו ראינו את הים ואת העיירה כולה, במקום ניתן לעשות מספר מסלולי הליכה קלילים, אנחנו בחרנו במסלול האדום עד למפל (לקח לנו כשעה וחצי). 

משם נסענו לבטיס ביי betty's bay - ממש בדרך בין הרמונס לסלטנבוש שם יש שמורת פינגווינים מקסימה! ממליצה לעבור בחום, בנוסף את המשך הדרך לנסוע על כביש R44 הדרך מדהימה ביופיה עוברת על חופי גורדון ביי gordon's bay עם נוף לים.

Stellenbosch 

משם התחלנו את נתיב היין :) בו בילנו שני לילות מופלאים. עוד מימי ההולנדים שהתיישבו באיזור נודעו העיירות סטלנבוש Stellenbosch ופרהנצ'וק Franschock בייצור יין. אלו שתי עיירות קרובות שלאורכן מצויים עשרות יקבים עם נופים משגעים, ליקבים ניתן להגיע לטעימות יין שלעיתים מלוות גם במאכלים. סטלנבוש היא עיירה גדולה יותר, עיירת סטודנטים ויש בה חיי לילה ונחמד להסתובב ברחובותיה. פרנהצ'וק היא עיירה קטנה יותר וציורית עם וויב קסום. אנחנו בחרנו ללון שני לילות בסטלנבוש אך בדיעבד היינו לנים גם לילה אחד בפרנהצ'וק הקסומה.

לינה: בלילה הראשון בחרנו ללון בתוך יקב, הלינה יותר יקרה מאשר בעיירה והתלבטנו היכן ללון, בעקבות המלצות לנו ביקב בשם spier שהיה מאוד נחמד אך המקום ענק ולכן לא הרגשנו שוני ממקומות לינה אחרים ואת הייחוד בלינה בתוך יקב. התלבטנו לגבי לינה ביקב נוסף שהיה מעט יקר יותר בשם asara שבו ביקרנו לבסוף לטעימות יין ונראה ששם הרבה יותר קטן ונינוח (ומפואר) ולכן במידה ורוצים את חווית הלינה ביקב היינו ממליצים לבחור בו.

לינה בלילה הראשון- spier hotel, עלות כ 1800 ראנד לזוג כולל א.בוקר. הארוחה היתה מעולה והחדר היה מרווח ונעים, אך ללא הרגשה של לינה ביקב. המקום עצמו פסטורלי ויפה ויש בו שבילים ממש יפים ורומנטיים להסתובב בהם.

לינה בלילה השני- Life & Leisure luxury guesthose, עלות- 1020 ראנד לזוג כולל א.בוקר. ממוקם ממש בלב סטלנבוש במרחק הליכה קצר מכל המסעדות והחנויות. היה נחמד להסתובב בעיירה, ביקרנו גם בגן הבוטני שהיה במרחק שתי דקות הליכה ממקום הלינה Stellenbosch University Botanical Garden. בעיירה עצמה יש המון גלריות אומנות ובתי קפה בכל פינה. ממליצים! מכיוון שזוהי עיירת סטודנטים ישנם מקומות בילוי בשעות הערב ואנחנו יצאנו לבר קוקטיילים נחמד בשם Cubana Havana בהמלצת אחד מעובדי המלון (כ10 דקות הליכה ממקום הלינה, הרגשנו בטוח להסתובב ברגל בשעות הלילה).

במהלך השהות שילבנו יומיים של סיורי יקבים אליהם נהגנו ברכב הפרטי, בשתי העיירות ישנה אפשרות של לקיחת רכבת שעוצרת בין היקבים השונים. אנחנו ביררנו מראש לגבי יקבים ספציפיים שרצינו להגיע אליהם ולכן בחרנו להתנייד עם הרכב, זה כלל כמובן טעימת יין בסיסית יותר ללא השתכרות רצינית.

היקבים בהם ביקרנו:

 • Neethlingshof יקב ממש חמוד עשינו בו גם סיור (חינם) באיזור חביות ייצור היין. יש אפשרות של טעימת 7 יינות ב50 ראנד ואפשרות של יין עם מנות אוכל קטנות ב100 ראנד, מכיוון שהגענו אליו ישר לאחר ארוחת הבוקר והיינו מלאים לקחנו את טעימות היין בלבד והיה מעולה, ממליצים בחום (גם קנינו בקבוק לדרך :))

 • ASARA - האחוזה בה רצינו לישון במקור, לקחנו אופציה של 5 טעימות ב50 ראנד. המקום ממש יפה אך איזור הטעימות קטן וסגור, לעומת זאת היינות מצויינים. ממליצה לבקש להסתובב קצת באחוזה עצמה אשר ממוקמת גם למרגלות אגם קטן- ממש יפה.

 • Waterford Estate- מקום מהמם ביופיו ממוקם לצד פרדס ועצי הדר. הטעימות עצמן התקיימו בחוץ בשמש הנעימה לצל עצי ההדר והיה פשוט מעולה. כאן לקחנו אופציה של 3 יינות מלווים ב3 שוקולדים ב70 ראנד והיה שונה וטעים. מומלץ בחום.
 • Delaire Graff Estate ה-אחוזה לטעימות יין. האחוזה הזו גם מלינה אך המחירים שם מרקיעי שחקים. ממוקמת בין סטלנבוש לפרהנצ'וק, האחוזה ממש יפה יוקרתית, יש בה גלרית אומנות והיא ממוקמת על הר מימנו נשקף נוף אלוהי. מומלץ בחום. גם כאן לקחנו טעימות של 5 יינות ב50 ראנד.
 • בערב נסענו למסעדה המעולה ROCCA בפרנהצ'וק בזמן השקיעה למחזה מרהיב ביותר! מומלץ בחום למי שלן בפרהנצ'וק (מסטלנבוש הנסיעה היתה קצת ארוכה).

Franschock 

למחרת עשינו יום בפרהנצ'וק, בדרך עצרנו באחוזת יין מעולה בשם LA MOTTE גם שם ישנה גלרית אומנות יפהפיה. לקחנו הפעם מסלול טעימות משותף שכלל 7 יינות לחלוקה בינינו ב50 ראנד, היה נפלא וגם פה רכשנו לנו בקבוק יין לדרך.

לאחר מכן הסתובבנו מעט בעיירה הציורית שגם היא כוללת בתי קפה קטנים וגלריות אומנות, עצרנו בחנות גלידות ושוקולדים שגם מציעות מסלול טעימות לכל סוג :) קיבלנו גם המלצה למקום עם טעימות בירה אך מיצינו את האלכוהול בשלב זה של הטיול :).

Cape town

בקייפטאון חילקנו את השהייה ל2: שני לילות בדירת airbnb בשכונת sea point (שם שהינו ביום כיפור לכן לא טיילנו בימים אלו).

לאחר מכן עברנו ללון במלון sundown manor בשכונת sea point ל4 לילות. המיקום מרכזי בשכונה, רחוב מקביל לרחוב הראשי (מסעדות, חנויות וכו') ובמרחק הליכה מהים. לקחנו מלון בשביל ארוחת בוקר ונוחות יחסית, אישית פחות התחברתי והייתי לוקחת דירת airbnb נוספת (זה לרוב זול יותר ובאמת שיש דירות במיקומים מעולים). דבר נוסף הוא שאולי היינו מחלקים וחלק מהלילות ישנים באיזור הlong street, הזהירו אותנו שפחות בטוח שם אבל נראה סביבה כיפית ומרכזית, וממש בקירבת מרכז העיר וחלק מהאטרקציות.

בקייפטאון יש המון מה לעשות והיינו יכולים להישאר שם לפחות יומיים נוספים: אנחנו הגענו עם הרכב ונשארנו איתו, היה לנו נוח מאוד, פרט למציאת חניה באיזור long street. אופציה נוספת היא לקחת אובר בקייפטאון זול מומלץ ובטוח וכמו כן ישנו אוטובוס תיירים אדום שאינו יקר ומגיע לכל המקומות התיירותיים.

ביום הראשון נסענו לכף התקווה הטובה. זה טיול יום שמומלץ לשלב עימו יעדים נוספים (שממוקמים על הדרך). תחילה נסענו לhout bay שם לקחנו הפלגה לראות כלבי ים, ממש נחמד ורואים אותם מקרוב. אחכ נהנינו להסתובב לאורך הטיילת והחוף, יש שם מסעדות שנראות מוצלחות אך אנחנו המשכנו הלאה.

כדי להגיע לכף התקווה הטובה שווה לנסוע על כביש האגרה Chapman's Peak Drive עם נוף מדהים לים כולל עצירות לתצפית ולצילומים. זוהי נסיעה של כמעט שעה. בכף התקווה הטובה יש מספר מסלולים, אנחנו נסענו למגדלור, ישנו טיפוס של כעשרים דקות או שניתן לקחת "חשמלית". בנוסף יש שם מסעדה עם נוף מדהים ביופיו. באופן כללי הנוף מאוד יפה, לצערי היינו ביום עם רוחות חזקות במיוחד. לאחר מכן נסענו (ניתן גם לקחת מסלול רגלי לא ארוך מאיזור המגדלור) לנקודה הכי דרומית בשמורה.

באותה נסיעה ניתן גם לנסוע לsimons town לראות פינגווינים, אנחנו ראינו בדרך הגנים ולכן ויתרנו. 

מקום נוסף מומלץ באיזור הוא חוף מויזנברג muizenberg, שלצערי לא הספקנו להגיע אליו. 

קחו בחשבון שזה יום ארוך, אנחנו יצאנו מהשמורה לקראת סגירתה בערב, ולאחר מכן יש נסיעה של כשעה חזרה לקייפטאון.

למחרת טיפסנו את הר האריה lion head, הטיפוס לא קשה (אך מעט מאתגר) וממש שווה את זה, הנוף מהפסגה מהמם ביופיו ורואים תצפית של קייפטאון כולה.

לאחר מכן תיכננו לעלות להר השולחן table mountain לקראת השקיעה, אך למרות שהיה יום יפה וחם בערב התחיל ערפל וקצת רוחות ולכן הרכבל נסגר. ומכאן מגיע טיפ חשוב- ביום יפה שווה לשנות תוכניות ולעלות להר השולחן! במקרה שלנו ההר היה סגור גם ביומיים לאחר מכן, למזלנו נשארנו בקייפטאון ולכן הספקנו לעלות בסוף. טיפ נוסף הוא לקנות באינטרנט כרטיסים לרכבל זה חוסך תור בכניסה. ניתן גם לטפס להר השולחן (אמור לקחת כ3 שעות) אנחנו היינו מותשים מהטיפוס על הר האריה אז החלטנו לוותר ועלות ברכבל :).

בערב נסענו לווטרפרונט waterfront, כמו איזור נמל ת"א בארץ, באזור יש מסעדות וקניון גדול. היה מאוד נחמד להסתובב שם בשקיעה.

למחרת היה יום סגרירי, החלטנו לנסוע למרכז העיר ולקחת סיורי הליכה, free walking tours יש 3 סיורים שונים, אנחנו עשינו שניים מהם ונהנינו מאוד, הסתובבנו בgreen market שוק מזכרות (להתמקח על המחירים). 

למחרת סוף סוף התבהר ובבוקר עלינו להר השולחן!, הנוף מהפסגה עוצר נשימה, יש כל שעה עגולה סיור מודרך עם מדריך עובד המקום שהיה נחמד מאוד. לאחר מכן עשינו מסלול מעגלי וקליל של כ40 דקות, מומלץ. 

משם המשכנו לסיור בtown ship עם מדריכה מקומית בשכונת langa שכונת "פחונים" מחוץ לקייפטאון. היה לי מאוד חשוב לקחת סיור כדי להבין כיצד התושבים השחורים חיים וגרים, ולדעת קצת יותר על המדינה בה אני מטיילת. אנחנו ממש נהנינו ולרגע לא הרגשנו מאויימים, הרגשנו שהסיור היה יחסית אותנטי ומתאר את העבר, ההווה ואף העתיד של תושבי השכונה (מכיוון שהגענו לסיור האחרון באותו יום, היינו רק שנינו בקבוצה ולמעשה קיבלנו סיור פרטי).

בערב נסענו לsignal hill בשקיעה, וערכנו פיקניק קטן (יחד עם עשרות זוגות נוספים). הנוף שנשקף משם מהמם. לאחר שקיעת השמש ישנה תצפית מדהימה על קייפטאון בלילה, לא לפספס.

ביומנו האחרון בקייפטאון הלכנו לשכונת בו-קאאפ boo kap עם הבתים הצבעוניים. יומיים מראש קבענו שיעור בישול עם אחת מתושבות השכונה, שם בישלנו (ואכלנו) מאכליים מלאזים מסורתיים, היה נפלא!

לאחר מכן הלכנו לאיזור המוזיאונים, באמצע יש פארק ירוק ואירופאי עם נוף מהמם להר השולחן. לצערנו המוזיאון היהודי היה סגור באותו יום (חג) אך קיבלנו עליו המלצות רבות.

משם נסענו לגן הבוטני kiresenbuse botanical gardens , מקום מקסים וירוק מאוד יש שם אחלה פינות לפיקניקים רומנטיים אז מומלץ להתארגן בהתאם.

דברים נוספים שניתן לעשות בקייפטאון על חלק וויתרנו, וחלקם לא הספקנו:

 • ביקור בחוף מויזנברג muizenberg (בדרך לכף התקווה הטובה)

 • Old biscuit mill - מומלץ לביקור בשבת בבוקר

 • ביקור במוזיאון district six

 • הפלגה לרובן איילנד וסיור בכלא של מנדלה

ואיך אפשר לסיים המלצה לקייפטאון בלי לדבר על אוכל :) באמת שיש שם הכל מהכל, כמה מקומות שהיינו ואהבנו:

 • Nelson eye- מקום מעולה לסטייקים

 • Willoughby & Co- מקום איכותי לסושי, ממקום בקניון בווטרפרונט- מאוד מומלץ

 • NV80- קצת יקר אבל כל מה שלקחנו היה טעים

 • Goloso איטלקי נחמד ויחסית זול

 • Jason Bakery מאפייה מומלצת (ויקרה)

Johannesburg

בסוף הטיול שהינו שני לילות נפרדים ביוהנסבורג, כן גם אנחנו שמענו מישראלים שמסוכן להיכנס אליה ושאין מה לחפש בה. אך מתוך אילוצי לו"ז בחרנו ללון בה והאמת שהיה ממש אחלה, כמו בכל מקום חשוב לבדוק מראש מקומות מומלצים ובטוחים ללינה ולא להסתובב שם לבד בלילה. האמת, אפילו התבאסנו שלא היה לנו יותר זמן באזור.

לילה ראשון, חיפשנו מקום לינה בקרבת השדה כי היתה לנו טיסה מאוד מוקדם בבוקר. לקחנו מלון נטו ללינה בקרבה לשדה התעופה, המלון כלל במחיר שאטלים מ ואל השדה פעמיים בשעה, במרחק של כ10 דקות נסיעה. המלון היה נקי והחדר מרווח, אנחנו ממליצים.

לינה- Premier Hotel O.R. Tambo  עלות- 1075 ראנד ללא א. בוקר

בלילה שלפני החזרה לארץ ישנו באיזור סנדטון sandton ביוהנסבורג, במלון ממש מרכזי במרחק שתי דקות הליכה מכיכר נלסון מנדלה ומהקניון הענקי הצמוד אליו. האיזור היה בטוח ונעים. החדר מעט קטן, אך שוב המלון היה מאוד מרכזי ושימש אותנו ללינה. (מהשדה למלון וחזרה לקחנו אובר, שהיה יותר זול מאשר שני כרטיסים לרכבת שמגיעה מהשדה לסנדטון, ומשמעותית זול יותר מלהזמין מונית רגילה. כמובן שהנסיעה היתה בטוחה).

לינה- Signature Lux Hotel Sandton  עלות- 850 ראנד ללא א. בוקר.

ביוהנסבורג עצמה היה לנו כחצי יום עד לטיסה, נסענו לשוק מזכרות גדול, איכותי ונעים African Craft Market of Rosebank- מומלץ בחום, היה כיף ונעים להסתובב, בלי מוכרים מציקים, תוצרת יפה וכמובן לא לשכוח להתמקח :) בנוסף הסתובבנו בקניון הענק מול המלון שלנו שמלא בחנויות ובמסעדות Sandton City Shopping Centre. מקום מעולה בקניון לארוחת בוקר- Walnut Grove.

קצת מסקנות לגבי המסלול בדיעבד- אנחנו מאוד נהנינו בפארק קרוגר והיינו מוסיפים שם לילה נוסף על חשבון דרך הגנים. דרך הגנים- המסלול מאוד משתנה ותלוי במה מעניין אתכם (משפחות/ זוגות וכו') ובאיזה עיירות תבחרו ללון. רוב האטרקציות קשורות ובאיזור האוקיינוס ולכן מזג אויר סגרירי יכול לשבש תוכניות. לנו אישית היה מצד אחד מזל, ירד גשם רק ערב אחד בטיול שלנו, אך מצד שני היו רוחות חזקות ששיבשו פעילות ימית (אך כמובן ניתן היה לעשות כל פעילות אחרת מחוץ לים). קייפטאון- חמישה ימים מלאים פשוט לא מספיקים :) אבל מודה שניתן להישאר שם גם חודש אז אולי זה לא באמת מדד, אם להיות קונקרטית יומיים נוספים היו מעולים.