אוקטובר 2019 – חזרנו מטיול של שבועיים וחצי בדרום אפריקה. טיול נפלא, מגוון ומהנה מאוד!!!

בילינו המון עם חיות, במקלטי מחסה שונים לחיות, בשחייה עם כלבי ים, בשייט ליוויתנים, בשמורות פינגווינים וכמובן בסאפרי הנפלא בקרוגר. שילבנו עוד הרבה אטרקציות כמו אומגות, סאגווי, סאפ, קיאק. גם הלכנו לאיבוד במבוך נהדר.

חווינו שפע חוויות והרפתקאות והכל היה מתובל בנופים מהממים. בקיצור, היה נהדר. יעד מומלץ בחום. שונה קצת מהמוכר לנו באירופה וארה"ב, מאידך גם שם העברית שולטת.

קצת תמונות ונתחיל

להלן מספר הקדמות טכניות משעממות אך מחייבות. מי שרוצה מוזמן לדלג.

ההרכב - שונה מהרגיל. זוג ושני מתבגרים (21,17) כשהפעם הצטרפו אלינו גם אחותי ובתה (14).

התקופה - אוקטובר 2019. התחלתי לתכנן לפי אוגוסט, אבל מהר מאוד הבנתי שעדיף לשנות לחגים מבחינת מזג האוויר (אוגוסט חורף בדרא"פ). לשמחתי שנה מעוברת, משמע שהחגים יצאו רק באוקטובר. עוד יותר טוב כי זה כבר ממש האביב שם וזה איפשר עוד אטרקציות שבאוגוסט אי אפשר. המטריות שהבאתי נשארו יתומות לאורך כל הטיול.

התכנון - ארוך מתמיד. שנה שלמה. ידעתי בדיוק מה אני רוצה מבחינת הלינות בתוך קרוגר ושלתפוס אותן צריך הזמנה של כמעט שנה מראש וזה עוד היה בשלב שהתיכנון היה לפי אוגוסט.....

טיסות - העדפנו טיסות ישירות של אל על. כמו כן, התפנקנו בטיסה ישירה מקרוגר לקייפטאון.

רכב –העדפנו רכב מרווח של 10 למרות שהיינו רק 6. העברנו לא מעט שעות ברכב, בעיקר בקרוגר והיתה חשובה לנו הנוחות. שכרנו פעמיים:

רכב ראשון נלקח ביוהנסבורג והוחזר ב Nelspruit לאחר הביקור בקרוגר.

רכב שני נלקח בקייפטאון והוחזר בפורת אליזבט


לינות - 7 לינות, כולן, היו מוצלחות פלוס פלוס פלוס.
 6 מתוך 7 הלינות הוזמנו דרך מלאני הנהדרת. מקצועית ומאוד שירותית.

Mellanie Ferreira

www.africa-awaits.com

E-mail: [email protected]

מלאני יכולה לעזור גם בתיכנון עצמו וברכב. אני תיכננתי לבד, נעזרתי בה רק בהזמנת הלינות והייתי מרוצה ממנה מאוד.

בונוס, שנחתנו ביוהנסבורג נציגה שלה פגשה אותנו וסיפקה לנו גם אטלס מפות ששירת אותנו נאמנה לאורך כל הטיול.

עוד 2 סוגיות לפני שנעבור לתיאור הטיול הנפלא שלנו.
דרא"פ בטיחות -
כמה שדראפ היא אפריקה לייט יחסית היא עדיין אפריקה והפשיעה בה גדולה מאוד. הכנתי לי מבעוד מועד רשימת "עשה ואל תעשה". דאגנו לא לנסוע בחשיכה, לא לטייל ברגל בחשיכה, לנעול את דלתות הרכב בנסיעות. להזמין רק לינות מאובטחות ועם חניה מאובטחת, לשלם תמיד טיפ ל"שומרי החניות" שישמרו לנו על הרכב. הצטיידנו בסדין שחור איתו כיסינו את המזוודות ברכב שלא יבלטו לעין. כמו כן, ניילנו את המזוודות בטיסות פנים. חוץ ממקרה אחד לא נעים שהיה קשור לכספת / דרכונים שלנו חזרנו בשלום ועם מלוא ציודנו.

דרא"פ ילדים - ילדים עד גיל 18 צריכים להצטייד מראש בתעודת לידה דו לשונית אותה ניתן להזמין בקלות באתר של משרד הפנים. בשנה האחרונה חלו הקלות אבל עדיין רצוי להצטייד בה. אני עם ילד בן 17 ואף אחד לא ביקש לראות כלום. אחותי עם בת 14 ואם חד הורית והתבקשה להכין בנוסף לתעודת לידה גם מסמכים נוספים (אותם הכינה בתיאום מול השגרירות) והתבקשה להראותם.


המסלול בקצרה:
טיסת לילה ליוהנסבורג.
הגענו לפנות בוקר ויצאנו לכיוון קרוגר. לינה Nelspruit.
3 לילות קרוגר
טיסה מקרוגר לקייפטאון
4 לילות קייפטאון
2 לילות הרמנוס
3 לילות נייזנה
 2 לילות סטורמסריבר
טיסה מפורת אליזבט ליוהנסבורג והמשך בטיסת לילה לארץ.

מה לא היה לנו? דרך הפנורמה ודרך היין. אפשר במסגרת הזמן שהיינו לשלב אותם אבל החלטתי לרווח כמה שאפשר וויתרתי. גם בדיעבד, טוב שכך. יחכו לפעם הבאה..

ועכשיו לפירוט מלא יותר אם כי הפעם לא ברזולוציה יומית אלא לפי מקבצים, כולל כמובן טיפים והמלצות.

חלק א' של הטיול שעיקרו: קרוגר = Kruger National Park

יום א' 6 באוקטובר לפנות ערב – נרגשים נפגשים בנתב"ג לטיסת אל על ליוהנסבורג.

נחתנו לפנות בוקר ביוהנסבורג ופורמלית יכולנו להגיע עד הפארק עוד באותו היום (מבחינת החשכה. חשוב מאוד בדרא"פ). במקום זה עצרנו כבר בשעות הצהריים המוקדמות בלינה המפנקת שלנו ב Nelspruit (פיצוי על טיסה ו 3 ומשהו שעות נסיעה). זו היתה החלטה נהדרת. להירגע, לנוח ולהתפנק לפני הדבר האמיתי. מקום הלינה - Loeries' Call Guesthouse

מומלץ בחום. זה מלון בוטיק למבוגרים בלבד (מלאני השיגה אישור מראש עבור הצעירה שבחבורה). אין חדרי משפחה. הוזמנו 3 יחידות נפרדות לוקסרי נהדרות. יצא יקר אבל מפנק. מסעדת המקום Orange
היתה נהדרת ואחת הטובות בטיול.
 ארוחת הבוקר היתה גם היא נפלאה וכללה תצוגת קוף שעלה על מגשי הפירות הנהדרים והספיק לחטוף בננה לפני שגורש.

קינחנו ארוחת בוקר זו והבאות לה במלרון.

תמונה מתוך אתר למטייל

Kruger National Park

מנלספריוט המשכנו לכיוון קרוגר. נכנסנו משער Crocodile Bridge ויצאנו אחרי 3 ימים משער Phabeni

העדפתי ללון בקרוגר תוך הפארק. הרגיש לי שזה הדבר האמיתי.

קרוגר זה המון מזל אבל גם קצת עזרתי לו. זה פארק ענק, כגודל מדינת ישראל. החלק הדרומי של קרוגר נחשב לאזור עם הכי הרבה חיות. בעיקר האזור של המחנה לאוור סאבי והמקטע בינו לבין מחנה סקוקוזה. אז החלטתי להתמקם שם. לאוור סאבי נחשב למחנה המבוקש ביותר והלינות בו נחטפות מהר מאוד. לאחר שהבנתי מאתר הפארקים הלאומיים בדיוק באיזה יום ושעה נפתחת המכירה לתקופה שלנו, ביקשתי ממלאני לקנות לי לינות במועד זה. בינגו. מלאני שריינה לי בדיוק את מה שרציתי: שני לילות במחנה לאוור סאבי ולילה ואחד במחנה סקוקוזה. איזה אושר!!!!
 ולא רק זה אלא את הלינות המשובחות עם המטבח והכי חשוב שירותים ומקלחת פרטיים .

את רב הזמן בקרוגר העברנו בנסיעות עצמאיות. בתיכנון נעזרתי מאוד באתר הזה וגם הזה ובדיווחים של מטיילים קודמים.

מבחינת סיורים. הזמנתי לנו מראש סיור שקיעה בלאוור סאבי. 3 שעות סיור. שעתיים ראשונות באור יום שהיו נפלאות ושעה בחושך שהיתה די מיותרת מבחינתנו.
 הדברים המיוחדים שראינו בסיור שקיעה הם להקת אריות ממש מקרוב ומחזה מדהים אבל די רחוק (ולא תועד) של צ'יטה אוכלת טרף שסביבה כ 15 עד 20 נשרים שגרמו לצ'יטה המסכנה לנטוש את הטרף. ממש נשיונל גיאוגרפיק.

היתה לנו בעיה קלה עם גשם שחדר בלילה השני בלאוור סאבי לאחת משתי הבקתות שלנו. קיבלנו פיצוי של סיור זריחה. ניצלנו אותו בסקוקוזה בבוקר העזיבה וכך הרווחנו עוד בוקר של סאפרי. לא התכוונו לעשות עוד סיור אבל יאללה. הדברים המיוחדים שיצא לנו לראות בסיור זריחה זה שוב אריות (אותם הצלחנו לראות רק בסיורים) וכלבי פרא שלא ראינו עד כה. מי שלוקח סיור זריחה, להתלבש טוב טוב, קר מאוד.

מבחינת הביג 5 (פיל, אריה, באפלו, קרנף ולאופרד) ראינו 3.5 מתוך 5.
 3 זה פיל, אריה, באפלו. חצי זה צ'יטה במקום לאופרד. קרנף לא ראינו בקרוגר (אבל ראינו בדרך מיהונסבורג לנלספריוט כשעצרנו ב Total Petroport N4 Alzu (עצירה מומלצת!) ראינו שם קרנף ואפילו יחד עם בייבי קרנף. נחשב?!😜)

סה"כ מגוון החיות שראינו בקרוגר היה מאוד גדול. אבל כמו שכולם אמרו, צריך לקחת בחשבון גם המון שעות מתות בין לבין והמון סבלנות.

לקחתי 3 לילות בקורגר (התלבטות לגבי 2) תוך ידיעה שיש סיכוי שחלקנו, שהינו בעל סף סבלנות נמוך יותר, יימצא לפני השאר את נושא חיפוש החיות ואכן כך קרה. לינה בתוך הפארק איפשרה בקלות לצאת גם לגיחות בהרכב חסר. גם ככה התחלנו את הימים מוקדם (כי החיות יותר פעילות) וחזרנו להפסקות. עוד סיבה...

שני המחנות שלנו, לאוור סאבי וסרוקוזה, ממוקמים צמוד לנהרות והבקתות שלנו היו ממש בקו הראשון לנהר. חוויה בפני עצמה. בסקוקוזה עדר פילים חצה את הנהר לכיווננו, עם הפנים אלינו, ממש לידנו. מרב שהתרגשתי רצתי לקרוא לכולם במקום לצלם...

קרוגר מסעדות -

במחנה לאוור סאבי יש מסעדה מרשת Mugg & Bean שמאוד נפוצה בדרא"פ. פחות אהבנו את האוכל בה אבל יומיים אכלנו בה כי זה מה יש. מה שכן, מיקום המסעדה על הנהר מדהים וכיף היה לראות את החיות תוך כדי ארוחה.
 במחנה סקוקוזה יש 2 מסעדות. אחת יותר מזנון מהיר. אכלנו בה פעמיים ואחת מרשת SPUR שהיתה ממש מצויינת ואלגנטית (יש להם כמה רמות מסעדות ל SPUR). אכלנו בשר בטיול הזה בכמויות. הסטייקים בסקוקוזה היו מצויינים.

קרוגר – תיכנון מול ביצוע: מוצלח מאוד!!! (אם אפשר היה רק לצמצם את הזמנים המתים בין לבין...). הלינה בתוך הפארק הוכיחה את עצמה בענק, גם בחוכמת הבדיעבד.

ועכשיו כפי שהבטחתי, לא מעט תמונות קרוגר, כי ממש קשה לבחור וכי מגיע לו!

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

מי שלא מזהה הגבשושיות במים אלו היפופוטמים וגם תנינים

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

משפחת המלוכהתמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

האחד החמוד עם אמו למעלה יהפוך ברבות הימים ל...😱

תמונה מתוך אתר למטייל

ואלו, מזכירים אבל הם לא צבועים אלא כלבי פרא WILD DOGS

תמונה מתוך אתר למטייל

וכמובן המלך 👑

תמונה מתוך אתר למטייל

ויש עוד כל כך הרבה!! טבע במיטבו!!

היום (11.10.19) עוזבים את קרוגר וטסים לקייפטאון.

בעצת צפריר תיכננתי לצאת משער Phabeni בכדי להרוויח גם קצת סאפרי ביום האחרון (החלופה, לצאת משער פול קרוגר הקרוב יותר לסקוקוזה). הדרך מסקוקוזה ל Phabeni נחשבת גם לאחת מ Kruger National Park's 10 best self-drives לפי האתר הזה שצירפתי גם קודם לכן (לא שראינו בה יותר מדי חיות) אז בכלל טוב. בפועל התווסף לנו גם סיור זריחה אז באמת הרווחנו סאפרי גם ביום העזיבה.

כמו שאמרתי, קרוגר היה נפלא!! ואנחנו בדרכנו לטיסה ישירה מנלספריוט לקייפטאון.

לגבי הסדר קייפטאון ונתיב הגנים, לדעתי מה שמסתדר. אני בחרתי להתחיל בקייפטאון בזכות הטיסה הישירה מקרוגר (אין טיסות ישירות מקרוגר לפורת אליזבט)

לקחתי מקדם ביטחון גדול מדי להגעה לשדה (מה יקרה אם בתוך קרוגר עדר אריות או פילים יחסום את הכביש?!😜) והגענו כמעט שעתיים לפני הטיסה. ממש אין צורך. החלטנו שלטיסה הבאה נגיע מאוחר יותר (איזה מזל שלא עשינו כך!! פרטים בהמשך).

טיסה נעימה וקצרה עם AIRLINK (שהיה אמור להיות SAA שהם בקוד שייר עם אל על (נקנה דרך אל על) ובסוף איילינק כי גם להם קוד שייר עם SAA = פלונתר 😂)

חלק ב' של הטיול = קייפטאון וסביבתה

קייפטאון מהממת. מה שבעיקר מייפה אותה זו הטופוגרפיה המדהימה שלה. עיר לרגלי הר השולחן יחד עם השילוב המנצח עם האוקיינוס. ממש יפייפיה. מראש ביקרנו בסובב לה ובטופוגרפיה שלה, העדפתי לא להיכנס כלל למרכז העיר.

לנו בקייפטאון 4 לילות

לגבי הלינה שלנו בקייפטאון "קצת" רבתי עם עצמי. ברור שדירה באזור בטיחותי אבל איזו? ובאיזה מחיר? בהרבה מהדירות (ואטרקציות) אוקטובר זה כבר מחירון יקר יותר. דירות בווטרפרונט בכלל עולות הון. מלאני הציעה לי עוד ועוד אפשרויות. הכל היה יקר מדי או לא לטעמי. בסופו של דבר מצאתי עצמאית פנטהאוס מדהים - Harbouredge Apartments – לא מצאתי הרבה המלצות אבל התמונות שלו קנו אותי. דפנה מהבלוג הנפלא הבטיחה לי שהתמונות ממש כבמציאות ואכן כך. מלאני לא הצליחה לרדת למחיר שהצלחתי למצוא ב AGODA והזמנתי דרכם. זו היתה הלינה היחידה שלא הוזמנה דרך מלאני.

מדובר בפנטאוס משגע ומרווח במלון דירות. דירת פנטאוס דופלקס ענקית. 3 חדרי שינה, 2 חדרי אמבטיה מפנקים, 3 שירותים, 3 מרפסות, סלון מרווח, מטבח חדש ולא פחות חשוב, מכונת כביסה ומייבש. כמתבקש בקייפטאון המקום עם שמירה 24 שעות וחניה מקורה ומאובטחת. לא הצלחתי להבין, לא בשלב התיכנון ולא בפועל למה רק ציון 8.2 בבוקינג. לדעתי מגיע הרבה יותר, לפחות לפנטאוס, לא יודעת לגבי שאר הדירות. אנחנו מאוד מאוד מאוד אהבנו

מסתבר שב 4 ימים עשינו לא מעט. לא אפרט בסדר כרונולוגי כי הסדר אצלנו היה דינמי בהתאם למצנחי הרחיפה, כך למשל צניחה שהוזזה ב 3-4 שעות הספיקה לנו ברווח שנוצר לקפוץ לפינגווינים ב Simon's Town ולחזור דרך ה Chapman's Peak Drive וכך פורק לו יום Cape Peninsula לשניים. והיו עוד שינויים, זרמנו ונהננו.

שוק Old Biscuit Mill

מתקיים בשבתות בלבד. מוצלח מאוד. הרבה סוגי דוכני אוכל מכל העולם. הופעות חיות. אהבנו מאוד.

הנמל - Victoria & Alfred Waterfront

אווירה נחמדה מאוד. בילינו שם פעמיים, פעם בערב ופעם באור יום.

הסתובבנו בנמל בחוץ, בקניון ובשוק האומנים המקורה the watershed
ממש נחמד שם
 מסעדה טובה שאכלנו בנמל, בעקבות המלצה וממליצה גם Willoughby

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

איך לא עלינו להר השולחן:

הר השולחן הינו אחד מתשעת פלאי עולם ואומרים שהתצפית ממנו מדהימה.

בהחלט היה בתוכניות ואפילו במרבית הזמן שהיינו הרכבל היה פתוח והיתה ראות נהדרת. ועל אף שמזג האוויר והעננות איפשרו לעלות (לא טריוויאלי), איך שהוא ולמרות התכניות לא עלינו. פעם אחת ניסינו. זה התחיל בזה שניסינו לקנות כרטיסים מראש באתר ומשום מה לא הצלחנו. וכך הגענו בלי כרטיסים וראינו תור מפלצתי של מאות מטרים (ממש לא מגזימה) וזה רק התור לכרטיסים. בנוסף, בהמשך, יש תור לעליה לרכבל עצמו שעמד באותו זמן, לפי האתר, על שעתיים וחצי וללא קשר ברור שיהיה גם תור לירידה. החלטנו לוותר. יש גבול.

זו התצפית אליה ניתן להגיע עם הרכב. נחמדה מאוד. הסתפקנו בה.

תמונה מתוך אתר למטייל

מושבת הפינגווינים

חוף Boulders Beach בעיירה Simon's town
 האמת שביקרנו בחוף ליד, לא בשמורה. מראש, בהתאם לטיפים, לא התכוונו להיכנס לשמורה עצמה אלא לחוף ליד. הבנתי שמומלץ יותר, שפחות צפוף, שיש פחות פינגווינים מבשמורה עצמה אבל מגיעים יותר קרוב אליהם. בחוף היו רק 2 אבל הם היו ממש לידנו וכל כך מקסימים ועשינו להם בוק שלם. בנוסף טיילנו כמה דקות בשביל הצמוד לשמורה, שם רואים גם. לא התעכבנו עוד כי תוזמנו (שוב) למצנחי רחיפה וגם כי ידענו שנבקר בשמורת פינגווינים נוספת בהמשך הטיול.

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

Chapman's peak drive
 דרך אגרה בתשלום (50 ראנד). קצרה אבל מהממת ביופיה ושווה כל ראנד.

נחשבת לאחת הדרכים היפות בעולם.

הדרך מתפתלת לאורך המצוק והחיבור של האוקיינוס ומצוקים פשוט מהמם.

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

האוט ביי - Hout Bay – שייט לאי כלבי הים.
 החברה שבחרתי ושיריינתי בה כרטיסים Drumbeat Charters

יש לשים לה שההפלגות יוצאות רק בבוקר
 השייט היה נחמד מאוד, מומלץ מאוד לעמוד בחרטום. מזג האוויר היה נפלא ומראה כלבי הים על האי וסביבתו היה מלבב. (בהמשך בדרך הגנים גם נשחה איתם)

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

כמיטב המסורת, במשך ה 4 ימים הללו אנו מנסים שוב ושוב הזדמנויות למצנחי רחיפה. ימי שמש אביביים נהדרים אבל יש רוחות אז לא תמיד אפשר לצנוח והמצנחים זזים להם מבוקר לצהריים ומיום ליום. שלא תחשבו שישבנו מבואסים בחיבוק ידיים מחכים להזדמנות הבאה לצנוח. במרווחי הזמן בין הקביעות הזזות לצניחה, הצלחנו לשלב לא מעט דברים. למעשה, במשך 4 ימי קייפטאון הספקנו בהחלט לא מעט. חלק כבר תואר וחלק ממשיכה עכשיו.

גני קירסטנבוש – Kirstenbosh national botanic garden

ממש נחמד ויפה שם. לא בילינו שם הרבה אבל הסיבוב שעשינו שם היה מהנה מאוד. אוקטובר זה האביב הדרום אפריקאי והפריחה מרהיבה.

אפשר ורצוי לשלב פיקניק נחמד, מה שלא היה רלוונטי לנו כי הגענו ספונטנית אחרי שוק האוכל.

השמש הנעימה קראה לנו ללכת לים אז חתכנו לחוף קמפס ביי

חוף קמפס ביי - Camps Bay

עשינו סיבוב צהריים ספונטני והיה ממש נחמד שם.

חוף מהמם ביופיו ואווירה נהדרת.

היה כיף לשטוף את העיניים.

ישבנו לארוחה קלה ב Mantra café עליו קראתי המלצה. רב המלצות האוכל היו נהדרות, זו פחות. אלא אם כן אתם אוהבים פיצה בשמן. אנחנו פחות ממליצים. ובכל זאת הביקור בקמפס ביי היה חביב ביותר

😍THE BIG 5

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

מסעדת גולד GOLD

נבחרה בשביל החוויה האפריקאית. יותר כאטרקציה, פחות כמסעדה, בעיקר כי לא יצא לי לשלב בטיול ביקור בכפר תרבותי (כמו לסדי).

הזמנו מקום מראש כולל גם לסדנת תיפוף מוקדמת שהיתה חביבה מאוד.

הקונספט של המקום זה ארוחת טעימות תוך כדי הופעות אפריקאיות. היתה גם מאפרת שציירה לבנות על הפנים. האוכל היה טעים רק לחלקנו. כמו כן לחלקנו כל העניין היה ארוך מדי כך שדעתינו על המקום חלוקה. המקום לא זול ויש לקחת בחשבון שהמחיר לא כולל שתיה וטיפ. סה”כ חוויה אפריקאית (אם כי תיירותי) נחמדה, לדעתי.

אפרופו אוכל, קבלו המלצה למסעדת בשרים טובה מאוד בקייפטאון - The Hussar Grill. הגעתי עקב המלצות רבות ומחזקת. טובה מאוד אבל לקחת בחשבון שקצת רועשת. יש להזמין מקום (אפשר און ליין באתר).

עדיין בקייפטאון רכיבה על סוסים בחוף קסם לי מאוד עניין של רכיבה על סוסים בחופי קייפטאון, או ליתר דיוק כחצי שעה דרומית לקייפטאון. כל הבירורים שעשיתי העלו שחוות הסוסים מוציאות סיורים רק בהזמנה מראש ורק בשעות קבועות. בבוקר - מוקדם מדי, בצהריים - חששתי שיהיה תקוע ואחה"צ – צפריר ייעץ לי לא לקחת כדי לא להיכנס לחשכה בחזור לקייפטאון. גם ככה יש לנו המון דברים ולקחתי בחשבון שהר השולחן עלול לזוז וגם המצנחי רחיפה. אז לא הזמנתי מראש ולא שיריינתי משבצת בתיכנון אבל רשמתי לי פרטים של 2 חוות סוסים שאם.. צהריים, מצנחי הרחיפה שוב זזים לנו מעכשיו לעכשיו. אז מה עושים עכשיו? הצצתי באתר של הר השולחן: פתוח! הקטנה שבחבורה מבקשת רכיבה על סוסים. כולנו זורמים עם זה. אפילו אני שפוזלת להר השולחן. אז מנסים מזלנו (טוב שקנינו סים מקומי אחד בשביל שיחות) – חווה אחת הודיעה שרק מחר. חווה שניה הסכימה ואף הסכימה להקדים מ 4 ל 3 כך שאין חשש לחזור בחושך. שם החווה IMHOFF FARM

כבר רכבנו בעבר על סוסים, נחמד. אבל הפעם הזו זה היה מדהים!!! המסלול מהמם ביופיו וחוף הים שם מדהים, ויחד עם השחפים זו היתה בכלל חגיגה!!

שימו לב, איך אטרקציה שנרשמה רק ב"בנק האטרקציות" נהפכה לגולת הכותרת של הטיול. בבדיקת המדדים הפנימית שלנו, ציון 5 פה אחד!!!

מומלץ מאוד!! ניתן לתמונות לדבר.

הערה: מה שנראה בחלק מהתמונות במבט ראשון כלכלוכים אלו השחפים. גילוי נאות: אני מאוהבת בשחפים (חכו שנגיע להרמנוס) – אבל בעיקר שימו לב לנוףףףף

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

אמנם פזלתי להר השולחן, אבל בדיעבד, כל כך נהננו מחוויות הסוסים כך שגם מבחינתי זה היה שווה הרבה יותר מאשר הנוף המדהים מהר השולחן והקיטורים שהייתי חוטפת לגבי התורים.

אם לא היה מובן – נהננו מאוד!!!

בוקר ה 15 באוקטובר. היום עוזבים את קייפטאון.

עוזבים את הפנטהאוס שכל כך נעם לנו. אל דאגה, גם הלינה הבא נהדרת.

הזזה אחרונה בהחלט של מצנחי הרחיפה להיום בבוקר. זה כבר מעין מסורת אצלנו של ההזות הללו 😜.

יש שני אתרים בקייפטאון למצנחי רחיפה. בסופו של דבר הכל נקבע לפי מזג האוויר. הנוהל הוא ליצור קשר שעתיים לפני כדי לדעת לאן להגיע. כבר 4 ימים אני בנוהל הזה, שעתיים לפני ווטסאפ לבירור. היום זו הזדמנות אחרונה. מה שיהיה יהיה. 8 בבוקר אני שולחת ווטסאפ והפעם התשובה מתחילה כך:

Today is your lucky day!

ובסופו של דבר ביום העזיבה הילדים עשו זאת !! מששתינו מי שצנח אלו שני ילדיי.

הזמנתי דרך Hi5 היינו מאוד מרוצים למרות שהזיזו לנו מספר פעמים. כמובן שלא באשמתם. בטיחות מעל הכל. הצוות מאוד ידידותי, שירותי ומקצועי. הצניחה עצמה מאוד קצרה, קצרה בהרבה ממה שהורגלנו באירופה אבל ככה זה בכלל בקייפטאון, בכל החברות.

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

מי צריך הר השולחן עם כזה נוף?:

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

הצניחה התבצעה מה Signal Hill

בזמן שהילדים צנחו (והועלו חזרה למעלה ברכב החברה) אני טיילתי לי קצת בראש הגבעה.

מצרפת תמונות מראש ה Signal Hill. נוף נהדר הכולל גם את הר השולחן.

עלינו בחסות מצנחי הרחיפה. יש הרבה המלצות לעלות לשם לתצפית, בעיקר בערב לשקיעה

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

ועוד קצת על קייפטאון מלמעלה בחסות התמונות של המצנחי רחיפה.

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

חלק קייפטאון בטיול בא אל סופו ועוד עם סוף טוב של הגשמת מצנחי הרחיפה. השחפים, אהוביי, ממשיכים איתי הלאה למקום שאהבתי מכל, בפרק הבא.

תמונה מתוך אתר למטייל

חלק ג': הרמנוס – בין קייפטאון לנתיב הגנים

מקייפטאון המשכנו להרמנוס (Hermanus) המשגעת.

יש כמה דרכים להגיע מקייפטאון להרמנוס. אני בחרתי בדרך המשלבת את קו האוקיינוס.

The Clarence Drive – כביש R44

הכוונה היתה לנסוע דרך החוף. לא שילבנו את כל קו החוף המקיף את המפרץ (בטיול זוגי בהחלט הייתי עושה כך) אבל וידאתי שאני משתלבת לכביש 44

מדובר בדרך נופית מהממת!!! שנוסעת לאורך האוקיינוס. מאוד מרשימה. קראתי במספר מקורות שהיא לא נופלת מה Chapman's Peak Drive רק שהיא בחינם. בתור אחת שנסעה בשתיהן: כביש 44 בהחלט נותן פייט רציני. נהנתי מאוד מהדרך הזו.

סיבה נוספת לנסיעה דרך קו החוף היא ביקור במושבת פינגווינים נוספת.

מושבת הפינגווינים ב Betty's Bay

נסענו ל Betty's Bay לשמורת Stony Point Nature Reserve

אין כמעט שילוט לפי שם השמורה. צריך לנסוע ל Betty's Bay ומשם יש שילוט לפינגווינים.

יש שם המוני פינגווינים מקסימים שפשוט תענוג להסתכל עליהם.

יש בשמורה גם בעלי כנף רבים ושפני סלע

למה 2 מושבות פינגווינים?

כי אני מתה עליהם ויכולה להסתכל עליהם שעות. פשוט מקסימים!!

וחוץ מזה, הן שונות. פה ראינו יותר אבל אין כמו הקרבה לזוג הפינגווינים ב Boulders Beach

וחוץ מזה, אנחנו לא ממהרים לשום מקום והביקור במקום די קצר. קצר ושווה!!!

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

הגיגים למטיילים העתידיים משולחן התיכנונים:

החלטתי להקדיש להרמנוס 2 לילות. רב המטיילים מסתפקים בלילה אחד. יכולתי להסתפק בלילה אחד ולקחת את השני לדרך הפנורמה, או לדרך היין, או ללינת אמצע בין הרמנוס ונייזנה (על זה אפרט יותר בהמשך) – אבל ידעתי שאתאהב בהרמנוס (כולנו התאהבנו). גם רציתי להקטין את כמות הלינות של לילה בודד (פחות כף). כמו כן, רציתי לאפשר עוד חצי יום לקייפטאון אם יהיה צורך. והכי רציתי – להקשיב לאינטואציה שלי!!!!

בקרוב תבינו כמה אהבנו את הרמנוס וכמה מבחינתנו זו היתה הבחירה הטובה ביותר

תמונה מתוך אתר למטייל

הגענו להרמנוס והתאהבנו בה ממבט ראשון.

לנו בהרמנוס בדירה נהדרת. שוב דירה אחת לששתינו עם 3 חדרי שינה. 3 שירותים. 2 מקלחות, מרפסת והפעם גם ארוחת בוקר, שהיתה נהדרת. הכל מרוהט מודרני ויפה. נקי ומטופח. שירות מצויין. אהבנו מאוד.

מדובר במלון דירות = Whale Coast All-Suite Hotel.

הוא שוכן במרכז מסחרי קטן. לי זה לא הפריע, לאחותי זה היה תענוג.

ולחשוב שכל זה עלה לנו 3000 ראנד ללילה, כ 750 ₪. מה אפשר לקבל בישראל במחיר הזה? אפילו לא חדר. מיטה בסלון. ופה 3 חדרים וסלון ועוד ועוד. אפרופו מחירי לינות, הפנטאוס בקייפטאון שהיה אף מפואר יותר ומרווח יותר (לא שלזה היה חסר משהו. נוף לאוקיינוס והיה מושלם.) עלה אף קצת פחות.

המיקום נהדר במרחק מהטיילת רק 2-3 דקות הליכה.

כבר בסיבוב הראשון בהרמונס התאהבנו בה. המקום הראשון שנגלה לנו בטיילת השקיף על מסעדה על הסלעים למטה. מה שראינו מהטיילת למטה קסם לנו כל כך שאי אפשר היה שלא לרדת לאכול שם ולהשתלב בנוף הנפלא. האוכל היה טוב מאוד, כוס בירה מול הים ואף צפינו משם בליוויתן הראשון שלנו.

ספתח נפלא. אכלנו צהריים ובעצם לא עשינו כלום מהצהריים. חלקנו טייל בטיילת לאורך המצוק, ה Clif pass הנפלא, חלקנו פרש לשנ”צ וחלקנו למשחקי קופסה בדירה. בהרמנוס לקחנו את הזמן. נחנו. ונהננו.


תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

הרמנוס עיירת הליוויתנים

לוויתני ה Southern Right Whale גרים חצי שנה באנטרטיקה וחצי שנה בהרמנוס. כל שנה ביוני הם מגיעים מאנטרטיקה למפרץ WALKER BAY שבהרמנוס להמלטה ונשארים שם מספר חודשים. אמהות וצאצאים. בחודשים הללו הם לא אוכלים, הם חיים על הרזרבות של מה שאכלו במחצית הראשונה של השנה באנטרטיקה. אחלה דיאטה, אפשר גם? 😜

הערה: בכל הפוסטים שקראתי במשך שנה באתר למטייל ובפייסבוק ציינו שהליוויתנים נשארים בהרמנוס עד סוף אוקטובר. המדריך בשייט ליוויתנים אמר חצי שנה, קרי עד דצמבר... (פסטיבל הליוותנים, למי שמעוניין, מתקיים בספטמבר, לנו לא התאים)

אוקטובר זו תקופה נהדרת לצפות בהם שוחים עם הצאצאים שנולדו במפרץ.

בתקופה הזו ניתן לראותם גם מהחוף. הדעות חלוקות מה כדאי והאם להסתפק רק בצפייה מהחוף או גם לצאת לשייט. אני החלטתי מראש שגם וגם.

יש כמה נקודות שנחשבות מומלצות לראות את הליוויתנים מהחוף. אנחנו דגמנו את נקודת ה Gearing's Point שנחשבת בין הטובות בעולם לצפייה בליוויתנים ולא ראינו משם כלום. ובכל זאת חזרתי לשם מספר פעמים כי ממש יפה שם.

חלקנו ביקר גם ב Siever's Point שהומלצה ע"י טל ומשם אכן ראינו כמה ליוויתנים אם כי מרחוק.

אבל אני לא הסתפקתי בזה ומבעוד מועד שיריינתי לנו גם שייט ליוויתנים בו הגענו לראותם הרבה יותר מקרוב.

החברה בה הזמנתי Southern Right Charters

האמת שהייתי בטוחה שאטרקציה זו תהווה אחת מגולות הכותרת של טיולנו. לדעתי בהחלט היה נהדר אבל היינו 6 והדעות חלוקות. יש שלא הרגישו טוב מהשייט, יש שחשבו שהוא היה ארוך מדי ויש שראו בניו זילנד שייט לוויתנים מוצלח יותר…

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

עשינו הליכת בוקר זוגית ומאוד נעימה לאורך המצוק, ה Clif pass. כל כך נהנתי. ההליכה היתה מקסימה ממש. הנוף משגע. הגלים מתנפצים על הסלעים, השחפים, שפני סלע. מקסים. העיניים מזגזגות בין הנוף המהפנט לבין חיפוש ליוויתנים. איזו הרגשת חופש נהדרת. תוך כדי הליכה החלטתי שבגלגול הבא אני רוצה לגור בהרמנוס ואם אפשר אז בתור שחף.

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

שמורת Fernkloof Nature Reserve

בזמן שהותנו בהרמנוס עשינו טיול אחה"צ מקסים בשמורה הנמצאת 5 דקות נסיעה ממנה. ריווח הרמנוס לשני לילות איפשר לנו לבקר בשמורה הזו. זה שימח אותי מאוד כי היו לנו בטיול הזה רק 3 מסלולי הליכה. יצאנו בהרכב חסר. אחותי וביתה העדיפו להישאר לנוח, אני סחבתי איתי את בני ביתי וארבעתנו נהננו מאוד. יש מספר מסלולים. אנחנו בחרנו במסלול הכחול. מסלול מעגלי קליל ונח של שעה. חונים ליד מרכז המבקרים, לוקחים מפה ומטיילים לפי השילוט. הנוף של הרמנוס והאוקיינוס למטה מקסים והפריחה באביב נהדרת. קבלו מקבץ פרחוני.

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תם ונשלם לו פרק הרמנוס. הרמנוס היתה העיירה שהכי אהבנו בטיול. חיפשתי במסלול הטיול איפה הכי כדאי לרווח, לשלב גם סוג של מנוחה והרמנוס סיפקה את הסחורה פשוט מצויין. (מי שרוצה לרווח ופחות לנוח, יש מגוון רחב של פעילויות בסביבה)

מקום משגע. ממש לא הרגיש לי אפריקה. הרגשת בטיחות מוחלטת. הדבר היחיד שהרגיש בהרמנוס אפריקה אלו הפסקות החשמל. בכדי לחסוך הדרום אפריקאיים יוזמים הפסקות חשמל יזומות. התושבים יודעים מראש מתי ולכמה זמן. הזמנים משתנים מעיירה לעיירה, נתקלנו כך בהרמנוס ובדרך הגנים. בכל לינה יש תדיאור.

מסעדה מאוד מומלצת בהרמנוס = Char'd Grill & Wine Bar. היו עליה כל כך הרבה המלצות שהחלטתי שכל כך הרבה אנשים לא טועים. מחזקת את כל ההמלצות. מסעדה מצויינת.

חלק ד' של טיולנו – דרך הגנים – The Garden Route

טיולנו ממשיך מזרחה לעבר דרך הגנים המפורסמת. ממשיכים לאורך החוף. עוברים מהאוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס ההודי. המקום בו שני האוקיינוסים נפגשים נמצא ב Cape Agulhas. לבקר בו מבחינת המסלול שלנו היה להאריך בנסיעות. ממה שקראתי זה לא מצדיק את זה אז לא שילבתי.

דרך הגנים נחשבת לאחת מדרכי הנוף היפות בעולם.

לאורך הדרך עיירות ציוריות, מפרצים יפים, שמורות טבע, לגונות, יערות, מסעדות טובות ושלל אטרקציות

הפעם אתחיל בפינת ההגיגים למטיילים העתידיים משולחן התיכנונים.

כשהרומן שלי עם מלאני התחיל ישר אמרתי לה שיש מקום אחד בטיול שאני מראש יודעת באיזו עיירה לישון ובאיזו לינה ואף באיזו מהבקתות. שלא תתן לי חלופות לבחירה אלא מיד לשריין לנו לינה זו. זו היתה הלינה (המדהימה – פרטים ותודות בהמשך) בנייזנה. מכאן שכל תחשיבי חלוקת הלינות והנסיעות בדרך הגנים התבססו מראש על לינה בנייזנה.

מהרמנוס לנייזנה יש כמעט 5 שעות נסיעה. לא פשוט.

אני פורסת בגוגל מפס את שלל המקומות בהם אני רוצה לבקר בדרך הגנים וכולם כולם מזרחית לנייזנה. להוסיף לילה באמצע הדרך יגזול לי זמן יקר, הגעה אליו באור יום והמשך נסיעה רק למחרת מבלי שביליתי באף אטרקציה (זה יכול להתאים למי שרוצה לעשות סקי חולות במוסל ביי) נראה לי ממש מבוזבז. להוסיף לילה באמצע הדרך יהיה ע"ח לילה בהרמנוס והעדפתי שלא. בסופו של דבר ואחרי הרבה מאוד התלבטויות אני מחליטה על נסיעה ישירה מהרמנוס לנייזנה. התגברנו על נסיעות ארוכות יותר בעבר, נתגבר גם על זה. נסיעה אחת ארוכה לכל הטיול. ממש לא נורא. ריווח הרמנוס לשני לילות תרם לי גם ביציאה על הבוקר. אחה"צ כבר נהננו לנו מהקיאק והסאפ בלינה שלנו בלגונה בנייזנה.

היו לי 5 לילות לדרך הגנים. חילקתי אותם ל 3 בנייזנה Knysna ו 2 ב Stormsriver

דרך הגנים - נייזנה – Knysna

כפי שרשמתי קודם לכן, כשהרומן שלי עם מלאני התחיל ישר אמרתי לה שיש מקום אחד בטיול שאני מראש יודעת מה אני רוצה. ידעתי באיזו עיירה לישון ובאיזו לינה ואף באיזו מהבקתות בה. ביקשתי שלא תתן לי חלופות לבחירה אלא מיד תשריין לנו לינה זו. זו היתה הלינה המדהימה שלנו בנייזנה.

לנו בנייזנה 3 לילות ב Under Milkwood שזכה כבר להרבה מאוד תשבוחות בפורום אפריקה ובצדק רב!!

המקור למיטב ידיעתי היה רובי – קבל תודה ענקית!!! מאז לנו בה לא מעט חברים כמו טל, יורם ואורנל'ה. ביום שיורם נכנס ללינה הזו ורשם WOW WOW WOW כבר היה לי ברור סופית שזה בדיוק מה שאני רוצה. יורם, גם לך תודה גדולה! בעצת יורם שיריינתי 2 בקתות בקו הראשון למים (עולות קצת יותר אבל שוות כל ראנד). איזה תענוג!! איזה בקתות כיפיות. כמובן שמלאני גם דאגה לנו מראש שהבקתות יהיו צמודות. כל בקתה מצויידת בשני חדרי שינה ושני מקלחות ושירותים ומרפסת פרטית ממש בקו המים של הלגונה.

תמונה מתוך אתר למטייל

חדר השינה הצמוד גם הוא נושק למים. מראש ישנתי עם וילון פתוח. להתעורר ולראות את הלגונה מהמיטה. חלום!!!!

אחד מהדברים הכיפיים בלינה הזו היו שיש סאפים וקיאקים חינם לשירות האורחים. דאגנו לחזור כל יום בשעה שעדיין ניתן היה להתרחץ במים.

לא פחות חשוב. המקום מספק שירותי כביסה. עלה לנו שם פחות מחצי מחיר מהכביסה במקום לינה הבא.

הלינה ממוקמת לא בתוך נייזנה אלא סמוך לה, קרוב לראשים ולתצפית ה Knysna heads הנהדרת (פירוט בהמשך). מיקום מושלם.

מבחינת כוכב ל 3 לילות (בשמחה יכולתי גם עוד), נייזנה אולי פחות מוצלחת מבחינה גיאוגרפית לכוכב מאשר Plettenberg Bay (קרי פלט). זה דבר שידעתי מראש אבל היה שווה לי בשביל הלינה השווה. מה גם שמרחקי הנסיעה היו ממש קצרצרים. לינה בפלט היתה מאריכה לי את הדרך מהרמנוס לדרך הגנים (מה שהיה מבזבז לי יום ללינה בדרך). מבחינתנו, הלינה הספציפית זו היתה בחירה מאוד מוצלחת!!!

המקום לא מספק ארוחות בוקר. המטבח מצוייד טיפ טוב (וכלים סופר יפים ואיכותיים) והכנו לנו ארוחות בוקר במרפסת עם נוף ללגונה. כמה כיף להתחיל ככה את היום.

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

שימו לב גם לקשתתמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

אהבנו, אהבנו, אהבנו!!!

דרך הגנים – נייזנה Knysna

כאמור אנחנו בדרך הגנים עם שלל האטרקציות שלה. יש לה המון מה להציע אבל, כמו תמיד, כמו בכל טיול טוב, אי אפשר את הכל וחייבים לבחור. להלן הבחירות שלי, המקומות בהם אנחנו ביקרנו ובילינו. לאו דווקא בסדר כרונולוגי

אתחיל במקום שזוכה להכי הרבה תשבחות בדרך הגנים. שכל סיפור טיול מכריז עליו כגולת הכותרת של הטיול: שמורת רוברג הנהדרת.

Robberg Nature Reserve

שמורה מדהימה. אבל לפני כל הסופרלטיבים, למען הטיילים הבאים אתחיל בפרטים טכניים. במקרה של רוברג זה מחייב.

בשמורה 3 מסלולים. המסלול שבחרתי: הבינוני - Witsand Circuit - אורכו 5.5 ק"מ מעגלי

חובה ביום יפה. גשם ורוח במסלול הזה ממש לא רצויים, ראו מקרה איריס.

רצוי עד מאוד! להקפיד על כיוון המסלול הנכון = עמ"נ שכשנגיע לדיונת חול הענקית נוכל לרדת אותה ולא לטפס אותה.

ומהו הכיוון הנכון? בגדול, עם כיוון השעון. מהחניה יש לפנות שמאלה (טל: אם אתם רואים את פלטנברג ביי מהמסלול, סימן שאתם בכיוון הנכון). בהמשך יש פיצול עם שילוט מבלבל, יש להמשיך ישר! מכאן כבר אין סיבה להתבלבל. הסבר מפורט יותר אצל טל.

המזג אוויר היה מצוין. ההוראות שוננו. וכמה שאני חיכיתי למסלול הזה. וואו. שנה.

המסלול מדהים ומגוון, חלק בחול וחלק על סלעים, חלק לאורך המצוק (איזה נופים!!!), חלק בשבילים פנימיים בצמחייה, חלק על חוף ים. יש מקום שרואים למטה כלבי ים. ויש חגבים. חגבי ענק

מה קורה פה? איך אף אחד לא כתב על זה וקראתי מאות פוסטים בשנה הזו, איך טל לא סיפרה לי????????????? כמובן שביררתי ואצלה לא היו. חגבים ממש גדולים. הקטנים כ 7 ס"מ אבל הגדולים מגיעים גם ל 12 ס"מ. וזו תקופת ההזדווגות אז רובם גם בזוגות מה שגדיל אותם עוד יותר. והם גם קופצים. חלקנו פחד מהם מה שהוביל להיסטריה קטנה וקיטורים. אז שמורה יפייפיה ומסלול מדהים אבל הקיטורים קצת פגמו לי בהנאה. ההחלטה לשנות את הטיול שתוכנן מלכתחילה לאוגוסט לאוקטובר הוכיחה עצמה לטובה ובגדול למעט זה שהאביב מביא איתו גם הפתעות לא צפויות ופחות מהנות.

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

😊והכי כיף היה לרוץ את הדיונה למטה

שחיה עם כלבי ים

עוד יתרון להזזת הטיול לאוקטובר. אטרקציה מדהימה שזכתה לתשבחות נהדרות בקבוצות הפייסבוק ואכן מומלצת מאוד!! אטרקציה זו נמצאת בפלטנברג ביי (או בשמה הידוע פלט). החברה שאיתם שוחים נקראת

Offshore Adventures

יש 3 אפשרויות ביום. אני הזמנתי לנו ל 10 בבוקר (רציתי לשריין לנו מקום, מאידך לא אוהבת שאטרקציות מוזמנות מראש תקועות באמצע היום).

מגיעים לשם, מצטיידים בחליפות צלילה (נגד הקור), סנפירים ומסכות עם שנורקלים. יש שייט קצר למקום שבו יורדים מהסירות

ונכנסים למים ליד כלבי הים. כל הפעילות, כולל קבלת הציוד, לוקחת כשעה וחצי..

למען האמת אני לא השתתפתי באטרקציה זו, רק 4 מתוכנו והם כולם חזרו נלהבים ביותר

שלושת המקומות הבאים שביקרנו בהם הם למעשה סוג של בתי מחסה לחיות. מרכזי שימור. מקומות שמטרתם להציל ולהוות בית לחיות פצועות או שעברו התעללות, או שגודלו בבתים פרטיים בצורה לא חוקית, או שיש חשש שיצודו אותם. כל מיני סיבות שבגללן הם לא ישרדו בטבע והמקומות הללו מצילים אותם. יש הרבה כאלו בדרום אפריקה בכלל ובדרך הגנים בפרט. היה לי חשוב לבקר רק בכאלו שמטרתם אכן שימור החיות ולא מטרות רווח. וככאלו נבחרו 3 המקומות הבאים:

Knysna Elephant Park

בפארק 10 פילים. לוסי הפילה המבוגרת שנמצאת במקום מהקמתו. מעבר לפיל שהיא הולידה, הביאו לה פילפילונים נוספים שהיא למדה לגדל אותם גם אם היא לא האם הביולוגית.

מתחילים בסרטון קצר ואחרי זה נוסעים עם המדריך לאזור הפילים. שם האכלנו אותם בירקות (קנינו מראש סלסלה לכל אחד) ויש הסברים ואפשר להסתובב חופשי (כמעט) ולהצטלם עם הפילים.

יש שם גם זברות יפיפיות שפחות שיתפו פעולה להצטלם איתן אבל הצטלמו נהדר עם הירוק.

המטרה של הפארק נהדרת והפעילות והביקור בו היו מהנים מאוד לכולנו.

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

כאמור, פארק פילים אבל היו גם זברות יפיפיות שחיות בשלווה נהדרת עם הפילים

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

כאמור ביקרנו ב 3 בתי מחסה / מרכז שימור לחיות שמטרתם להציל ולהוות בית לחיות פצועות או שעברו התעללות, או שגודלו בבתים פרטיים בצורה לא חוקית, או שיש חשש שיצודו אותם. כל מיני סיבות שבגללן הם לא ישרדו בטבע והמקומות הללו מצילים אותם. יש הרבה כאלו בדרום אפריקה בכלל ובדרך הגנים בפרט. היה לי חשוב לבקר רק בכאלו שמטרתם אכן שימור החיות ולא מטרות רווח.

השני ביניהם היה:

פארק הקופים - Monkeyland‏

מדובר בסיור מודרך שיוצא כל כ 20 דקות. באים ומצטרפים לסיור הקרוב. הסיור במעין ג'ונגל בו הולכים בין עצים וקופים והסברי המדריך. היה נחמד מאוד מאוד.

פארק הקופים משויך גם לפארק ציפורים (לא נרשם ביקוש אצלנו) ולפארק אריות שמקריאה הבנתי שפחות מוצלח. מי שכן רוצה אחד מהם אז יש כרטיס הנחה משולב.

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תראו איזה יופי הם מתכרבלים אחד בשני כשקר להם ומחסים את האחרים עם הזנב

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

המקלט השלישי והאחרון שביקרנו היה:

חוות מקלט לחתולי בר Tenikwa

שוב על אותו הקונספט. מחזיקים ומשמרים חיות טרף. כגון אריה לבן שלא יכול לשרוד בטבע.

מגיעים, מצטרפים לסיור הקרוב. מתחילים בסרט וידאו עם הסברים מעניינים ואז יוצאים לשטח עם המדריך. מן הסתם, במקרה של חיות טרף, ישנה הפרדה בינינו לבינם מה שיצר קצת הרגשה של יותר גן חיות.

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

סה"כ נהננו מהפעילות וסגרנו מבחינתינו את פרק החיות בדרום אפריקה. פרק שהתחיל בסאפרי נהדר בקרוגר, אליו התווספו רכיבה על סוסים, שייט לוויתנים, שחיה עם כלבי ים, פילים, קופים, אריות, צ'יטות ועוד.

וכמובן, השחפים שלי, אהוביי, הם עוד ימשיכו לטייל איתנו את המשך דרך הגנים. צפויות עוד הפתעות.

דרך הגנים, כבר תיארתי את לינתנו האהובה בנייזנה, את התחלת כל יום בארוחת בוקר חמודה על שפת המים, סיום היום בלגונה שלנו, נהנים מהסאפ והקיאק. ובין לבין שחינו עם כלבי ים, טיילנו בשמורת רוברג הנהדרת , ביקרנו במקלטי החיות השונים. משעמם לא היה לנו.

מה עוד עשינו בדרך הגנים?

הזכרתי את ארוחת הבוקר. היינו 3 לילות/בקרים. בשלישי בכוונה לא קנינו מצרכים. ארוחת הבוקר הזו יועדה לבית קפה מקסים עם נוף מקסים שקיבלתי עליו הרבה מאוד המלצות. מדובר ב East Head Cafe הנמצא לרגלי תצפית הראשים המזרחית. קרי, בהמשך הרחוב שלנו. המקום אכן משגע וארוחת הבוקר היתה נפלאה. מומלץ בחום.

מצרפת תמונות נוף מבית הקפה

אהבתי

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

The Knysna Heads

הזכרתי את תצפית הראשים המזרחית והיא בוודאי מצדיקה התייחסות נפרדת.

נייזנה שוכנת בלגונה שמשני צדדי הפתחים שלה ישנם שני צוקים Knysna Heads.

התצפית המזרחית - View point Eastern Knysna Head נחשבת ליפייפיה ורבים מבקרים בה גם אם לא לנים בנייזנה (לנו היא היתה קל"ב).

ניתן לתמונות לדבר. אם כי הם לא בדיוק מעבירות הכל, בטוח לא את השלווה…

תמונה מתוך אתר למטייל

The Knysna Heads

הזכרתי את תצפית הראשים המזרחית והיא בוודאי מצדיקה התייחסות נפרדת.

נייזנה שוכנת בלגונה שמשני צדדי הפתחים שלה ישנם שני צוקים Knysna Heads.

התצפית המזרחית - View point Eastern Knysna Head נחשבת ליפייפיה ורבים מבקרים בה גם אם לא לנים בנייזנה (לנו היא היתה קל"ב).

ניתן לתמונות לדבר. אם כי הם לא בדיוק מעבירות הכל, בטוח לא את השלווה…

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

עוד מקום עם נוף מטריף שביקרנו בו. לאורך כל הטיול אכלנו בעיקר בשר, המון בשר (טעים מאוד ולא משתווה למחירי הסטייקים בארץ), הבת שלי לא כזו קניבלית כמונו והבטחתי לה מסעדה איטלקית. הבטחתי לעצמי, נוף נפלא והשילוב – היה מדהים!

מדובר ב Enrico Restaurant. זה באזור פלט (Plettenberg Bay) אבל לא בתוכה. תיכננתי את זה לחזרה מאחד הימים לנייזנה עם סטיה קלה. סטיה קלה שהסתברה כדרך עפר אבל הובילה למקום ששוב, כל כך הרבה אנשים לא טועים... מומלצת מאוד ואני ממליצה גם!! האוכל נהדר והמיקום של המסעדה מנצח. בהחלט היתה שווה את הסטיה.

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

התמכרתי לנופים הללו

(עשו לי גם דה ז'ה וו נחמד לימינו בכביש 1 במערב ארה”ב)

דרך הגנים - עוד 3 אטרקציות ושמורה אחת מהממת

את שתי האטרקציות הבאות שאתאר עשינו ביום המעבר מהלינה ב Knysna ללינה ב Stormsriver. פארק מבוך ואומגות. חוץ מהאומגות ניתן היה לשלב ביום זה כל אחת מהאטרקציות האחרות שעשינו מהלינה בנייזנה, כולם באותו הכיוון, הסדר נקבע בשטח.

Plett Puzzle Park

לשם שינוי לא אטרקציה של שילוב חיות וגם לא של נופים.

מקום מגניב. המקום מציע שתי אטרקציות. הראשונה, הפופולרית יותר, זה המבוך והשני זה מעין פאזל חידות ביער.

אנחנו עשינו רק את המבוך. כמו שרשמו בהמלצות שקראתי "חתיכת מבוך ! קטן, אבל ממזר". אתחיל מזה שהיה נהדר. אהבתי שאפשר לעשות את זה בשיתוף פעולה. אנחנו עשינו את זה בזוגות. יש 4 יעדים. מתחילים בראשון, רק שמגיעים אליו אפשר להתקדם לשני וכך הלאה. מי שמגיע לנקודה הרביעית צריך למצוא לעצמו את הדרך החוצה מהמבוך ואז מנצח. לא קל בכלל!! ממש אתגרי. העברנו שם לא מעט זמן ונהננו מאוד (חוץ מזוג אחד שהתייאש באמצע ופרש).

אומגות מעל מפלים - Tsitsikamma Falls Aventure

אטרקציה מאוד פופולרית ומהנה. למרות שמה היא לא בתוך שמורת ציציקמה אלא סמוכה לה. יש 2 סוגי אומגות באזור. יש בצמרות העצים (קנופי) ויש מעל המפלים. אנחנו בחרנו את מעל המפלים. היא לוקחת פחות זמן, לא מצריכה תיאום מראש, מתאימה לנו יותר מבחינת יכולות ועם המון המלצות. ואני מחזקת. בהחלט אטרקציה מאוד מומלצת.

תמונה מתוך אתר למטייל

עוברים ללינה האחרונה שלנו ב Stormsriver

Swallows Nest Country Cottages

בה שהינו 2 לילותתמונה מתוך אתר למטייל

לקחנו בקתה של 6. דופלקס מרווח ונקי. סה"כ מקום חמוד מאוד. יחד עם זאת, זו הלינה היחידה בטיול שלא הרגשנו אליה WOW. לא שמרנו על אותה הרמה. זה קצת הפריע לי כי הטעם שנשאר בסופו של דבר בסיום הטיול זו הלינה האחרונה.

שמורת Tsitsikamma

הלינה בסטורמסריבר נבחרה בעיקר בשביל לטייל בשמורה זו. היא מאוד קרובה אליה.

ציציקמה – היהלום שבכתר, אחד הוואים ששמרתי לי לסוף. שמורה מהממת ביופיה. שוב, הנוף המהמם של האוקיינוס המתחבר עם צוקי היבשה. נפלא. הטבע בהתגלמותו.

בשמורה מספר מסלולי הליכה. אנחנו הסתפקנו במסלול המדהים של הגשרים. מסלול לא קשה ועם נופים מטריפים.

אתן לתמונות לדבר בשם Tsitsikamma – אין ספק שבמציאות יפה שבעתיים.

והשחפים – תענוג…

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

תמונה מתוך אתר למטייל

סיימנו בשמורה כבר בשעות הצהריים המוקדמות וחזרנו ל Stormsriver לאטרקציה האחרונה שלנו בדרך הגנים בפרט ולמעשה בטיול בכלל: סאגווי.

הפעילות מתבצעת ע"י Tsitsikamma Segway Tours

לקחנו סיור של שעה. סיור ביער, מסלול יפה מאוד. מלא שרכים, אני מאוד אוהבת. חוץ מזה שאני התעופפתי קצת והודעתי שזה הסאגווי השלישי והאחרון שלי, היה נחמד מאוד.

את אחה"צ העברנו בביקתה שלנו. התחיל לרדת גשם (דווקא התאים לנו ומזל שבא רק עכשיו), הדלקנו את האח, לא שהיה כ"כ קר, בשביל הפינוק. הילדים שיחקו במשחק קופסה. אני עשיתי לי אמבטיה נעימה ולאחריה התיישבתי עם כוס יין ליד האח והתחלתי לכתוב את הסיפור הזה. אחה"צ ביתי ורגוע. ערב אחרון בדרום אפריקה.

הישוב Stormsriver, בו לנו את ה 2 לילות האחרונים, נמצא במרחק של כשעתיים נסיעה מפורת אליזבט ממנה אנחנו אמורים לקחת טיסה הביתה. הטיסה יוצאת למחרת רק בשעות אחה"צ. עובדה שאפשרה לי לישון את הלילה הזה עדיין בדרך הגנים (אחת הסיבות לכיוון המסלול, הרווחתי עוד לילה בדרך הגנים)

לגבי היום האחרון, יום הטיסה, היו לי בזמן התיכנונים לא מעט רעיונות על מה לעשות בדרך לשדה. בסופו של דבר החלטתי שנקדיש את הבוקר להשלמות במידת הצורך ואם לא אז נעצור בג'פריס ביי - Jeffreys Bay בחנויות Bilabong.

בחרנו בעצירה בג'פריס ביי. הצטיידנו בכמה פריטים מבילבונג. האמת, לא יצאנו מגדרנו ואף מיצינו מוקדם משחשבתי. (העיקר הבן היה מבסוט ויצא עם שלל). מצאנו את עצמנו מתקדמים לעבר פורת אליזבט קצת מוקדם משתיכננתי.

ועכשיו סיפור דרמתי קצר. איך אפשר לסיים כזה טיול מדהים ללא קצת דרמה?

בטיסת הפנים הראשונה בטיול הגענו קצת מוקדם מדי. כזו אני, לא לוקחת צ'אנסים. בירור נוסף מתי להגיע לטיסה הנוכחית הראה ששעה ואפילו פחות מספיקים.

בפועל, נראה ששוב נגיע מוקדם. אנחנו נוסעים לנו. הדרך נהדרת. מסניפה עוד ועוד דרום אפריקה לפני שייגמר ואז הודעה באחת מקבוצות הווסטסאפ של דרא"פ שהיה איזשהו מבדק כלל ארצי וחלק מהטיסות של כמה חברות תעופה מתבטלות בעקבותיו.

איזה לחץ!! אני מעיינת ברשימת הביטולים והטיסה שלנו לא רשומה. מזל. אבל חלק מהמטיילים רושמים שהם בשדה ומובטלות טיסות גם שלא רשומות וגם מה שלא מבוטל יש עיכובים. ואנחנו צריכים להספיק להגיע לטיסת אל על מיוהנסבורג. הלחץ מתחיל.

מגיעים לשדה, למזלנו מוקדם, מיד הדיילת של סאוט אפריקה מודיעה לנו שהיא משבצת אותנו לטיסה שיוצאת ממש עכשיו. שאם נחכה ל”טיסה שלנו” שלפי הצפי לא תצא בזמן אנחנו נפספס את הקונקשיין. זה היה ממש מחטף. הועלנו לטיסה שהתעכבה שעות, איזה מזל!! שנחתנו ביוהנסבורג מיד הקפטן התנצל בפני כל מי שפספס את הקונקשיין. מה שקרה היה כלל ארצי ולפי קבוצות הווטסאפ לא מעט פיפספסו. היה לנו מזל גדול. מזל שהגענו מוקדם.

בשעה שהמליצו לי להגיע המטוס כבר היה בטיסה ולא היינו יכולים לקבל את ההסדר הזה, מה שאומר שגם אנחנו היינו מפספסים את הקונקשיין. סוף טוב, הכל טוב.

היה טיול נהדר!!!