דרום אפריקה - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

דרום אפריקה היא מדינה מרתקת ומגוונת - יש בה הרים גבוהים, ערוצים עמוקים, נהרות שוצפים, חופים יפהפיים, ספארי אחד עצום ואפילו פלא עולם! חוץ מזה, יש בה ערים ענקיות, כפרים קטנטנטים ומעל לכל - היסטוריה ענפה. אז מה צריך לדעת לפני שיוצאים לטייל? כל התשובות ממש פה
ניצן מוקמאל - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: דרום אפריקה - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים
© ניצן מוקמאל

היסטוריה וסקירה כללית על המדינה

דרום אפריקה (South Africa) נמצאת בקצהו הדרומי של אפריקה, ונחשבת למדינה הדמוקרטית והעשירה ביותר ביבשת. למרות שיוהנסבורג (Johannesburg) היא העיר הגדולה ביותר, היא לא נחשבת לאחת משלוש ערי הבירה במדינה. פרטוריה (Pretoria) זו עיר הבירה האדמיניסטרטיבית שבה נמצאת הממשלה; קייפטאון (Cape Town) זו הבירה התחיקתית שבה נמצא הפרלמנט ובלומפונטיין (Bloemfontein) היא הבירה המשפטית, שבה נמצא בית המשפט העליון.

מפלגת השלטון האגדית ANC (הקונגרס הלאומי האפריקני) ובראשה נלסון מנדלה עלתה לשלטון לאחר הבחירות הדמוקרטיות הראשונות ב-1994, ונמצאת שם עד היום. כיום נשיא המדינה מטעם המפלגה, ג'ייקוב זומה, אינו מזכיר את הצניעות ויושרו של נלסון מנדלה, ומנהל אורח חיים מפוקפק. יש המזהירים שהוא סכנה אמתית לדמוקרטיה, עקב סיפורי שחיתות רבים שנקשרו לשמו. יש מקומיים רבים הטוענים שלא רחוק היום שנשיא לבן ייבחר בצורה דמוקרטית, למרות הרוב השחור המוחץ.

קרוב ל-55,000,000 איש גרים בדרום אפריקה, וכמעט 80% מהם שחורים לעומת 9% לבנים. בני הזולו (Zulu) הם צאצאי השבט הגדול במדינה, והמסה העיקרית באוכלוסייה השחורה. הקבוצה האתנית השנייה והגדולה זה שבט הקוסה (Xhosa). אל קבוצות אלו מתחברים שבטים עתיקים נוספים ומהגרים מהמדינות השכנות, שבאים לחפש פרנסה במדינה. הלבנים מחולקים לראשוני המתיישבים ממערב אירופה, שמדברים שפת אפריקאנס ולצאצאי הבריטים שהגיעו בשלב מאוחר יותר ומדברים אנגלית.

לדרום אפריקה יש היסטוריה מרתקת ומסתורית, שהתרחשה בשטחה העצום של המדינה ומהווה את יסודותיה היציבים בימים אלו. עוד מלפני הספירה נתגלו חפצי האומנות הראשונים והעתיקים ביותר בעולם. תוכלו להתרשם מהציורים במערות הפזורות בהרי דראקנסברג וצפון המדינה.

שנים רבות לאחר מכן הפורטוגזים הגיעו ופתחו את הסכר לאירופאים נוספים שהיגרו לפה בתקופות מאוחרות יותר. בשנת 1652 ההולנדים שינו לגמרי את כללי המשחק, והקימו פה "תחנת ריענון" למסעות רחוקים. מהר מאוד התחנה הזו הפכה למושבה הולנדית ואירופאים רבים מצרפת, בלגיה וגרמניה המשיכו לטפטף לפה, כונו בורים (איכרים בהולנדית) ושיבשו לגמרי את מאזן הכוחות בין צאצאי המקום השחורים לבין המהגרים.

מעל מאה שנים מאוחר יותר, ב-1795 הגיעו הבריטים למקום ודאגו לכך שיריבתה צרפת לא תכבוש את האדמה. ב-1806 סופחה סופית דרום אפריקה ונחשבה כמושבה בריטית. הבריטים והבורים לא הסתדרו ביניהם, בעיקר על רקע היחס של הבורים אל השחורים, צאצאי המקום. מכאן ועד המאה ה-20 אפיינו את המדינה כמה וכמה מלחמות עקובות בדם – מלחמת הזולו, מלחמת הבורים הראשונה ומלחמת הבורים השנייה, שבסופן אוחדה דרום אפריקה תחת שלטון בריטי.

ב-1948, בזמן שקמה בישראל מדינה צעירה ודמוקרטית על רקע הגזענות מימי השואה, בדרום יבשת אפריקה התרחש שינוי אידיאולוגי הפוך. מפלגת הימין הקיצוני עלתה לשלטון והחלה לחוקק חוקים המבדילים בין האזרחים על רקע צבע עור, בחלוקה לשלושה סוגים: לבן, צבעוני (Coloured באנגלית, צאצאי הבורים והשחורים) ושחור.

השחורים הוגלו לפרברי העיר והוקמו עיירות קרוואנים ופחונים מוכות עוני ופשע, שכונו Townships. סווטו, עיירה כזו שהוקמה בצמוד ליוהנסבורג היוותה מעוז המתנגדים לשלטון הגזעני. אין לדעת איך שלטון כל כך גזעני התחמק מביקורת בינלאומית ושרד עד שנת 1993, למרות מקרי אלימות אכזריים שדווחו, תועדו ולא זכו לתגובה מספקת.

ב-1990 שוחרר מהכלא נלסון מנדלה, שלימים נבחר לנשיא והיה למשפיע ביותר על היסטוריית המדינה והפיכתה למדינה דמוקרטית. ב-1994 התקיימו הבחירות הדמוקרטיות הראשונותף שבהן גם לשחורים ולצבעוניים ניתנה זכות ההצבעה והחלה תקופה אופטימית יותר במדינה. כל זה לא מנע מהפשע לחגוג ברחובות ועד היום יש לו משקל רב על ענף התיירות ועל חיי האזרחים, כאשר ערים רבות "מתות" בשעות החשכה ולא תראו נפש חיה באזורים מסוימים.

לא רק היסטוריה חבויה באדמה העתיקה שעליה דרום אפריקה יושבת. היא נמצאת על תוואי שטח נהדר וגדול הגובל עם לא פחות משש מדינות (לסוטו, סווזילנד, מוזמביק, בוצוואנה, זימבבואה ונמיביה). בצדיה הדרומים גובלת המדינה בקו המים של האוקיינוס ההודי ובמערב באוקיינוס האטלנטי הקריר.

רמת "קארו" המרשימה מכסה חלק נרחב מפנים המדינה, כאשר בצד הצפון מזרחי תיהנו מתצורות סלע, קניונים עמוקים, נהרות ועמקים ובצד הצפון מערבי מתפרש מדבר קלהארי הקסום. בחלקה המרכזי של דרום אפריקה שוכנת רפובליקת לסוטו המדהימה, מדינת מובלעת בתוך שטח המדינה, שגובלת בדרום אפריקה בכל צדיה. גבולותיה המערביים והטבעיים של המדינה, הרי דראקנסברג הנישאים כוללות כמה מהפסגות הגבוהות ביבשת. את מישור החוף הדרומי יש המגדירים כמקום היפה בעולם ותוכלו ליהנות מגבעות ירוקות, צוקים נישאים מרשימים, וחופי ים בתוליים. בצד הדרום מערבי תוכלו לטפס על אחד משבעת פלאי עולם – הר השולחן, ולראות את מפגש האוקיינוסים המסקרן.

בנוסף לכל זה, מה שמושך הרבה מהתיירים למדינה המרתקת,הוא אלפי זני החיות הנדירות הפרושות ברחבי המדינה. דרום אפריקה היא אחת מתוך 11 מדינות ביבשת, שבהן אפשר לצפות בחמשת הגדולים (Big Five) – אריה, פיל אפריקני, תאו אפריקני, קרנף ונמר. אחד מהמקומות המומלצים בעולם לצפייה בחיות בר ופרא הוא פארק קרוגר (Kruger National Park) הנפלא, שבו אופציות טיול מרובות. בדרום המדינה תוכלו להגיע למפרץ הצמוד לעיר הרמנוס (Hermanus), הידוע כאחד המקומות הטובים בעולם לצפייה בלוויתנים.

10 שעות טיסה מתל אביב נמצאת המדינה המכונה מדינת "הקשת בענן", בזכות חתך האוכלוסייה המגוון והמרתק המאפיין אותה. אל תתנו לסיפורי הפשע הרבים להרתיע אתכם ממנה, ותזכו להיחשף אל עולם שלם של תרבויות, דמויות, נופים, חיות ולאחד משבעת פלאי עולם.

אז קדימה! כל מה שנותר לכם זה לקנות כרטיס, להתחסן, לארוז תיק ולעלות על המטוס לחוויה של חייכם!

שפה ושליטה באנגלית

אנגלית היא אחת מתוך 11 השפות הרשמיות במדינה ולמעשה היא הרביעית מבחינת מספר התושבים המשתמשים בה כשפת אם (9.5% מהאוכלוסייה). לפניה ברשימה תוכלו למצוא את שפות הזולו (Zulu), הקוסה (Xhosa) והאפריקאנס (Afrikaans). עוד בשנות האפרטהייד, השפה האנגלית שהייתה נפוצה באוכלוסייה הלבנה התקבלה בחיוב באופן יחסי אצל האוכלוסייה השחורה, בעיקר בגלל ששימשה את מפלגת האופוזיציה. לעומתה, שפת האפריקאנס סימלה וחיזקה את הפער הרב בין השחורים ללבנים (ההולנדים) ולא התקבלה בעין יפה ע"י פשוטי העם.

כיום, אנגלית היא שפה נפוצה מאוד במדינה ורוב אזרחי המדינה יוכלו לנהל עמכם שיחה בשפה זו. בערים הגדולות ובמקומות המתויירים, כמו הוסטלים ופארקים לאומיים לא תתקלו בבעיה או בקושי בניהול שיחה. גם במקומות המרוחקים והמבודדים יותר האנגלית פורחת ומתפתחת והאוכלוסייה הצעירה בכפרים לומדת אנגלית בבית הספר, מה שפותח בפניהם דלתות לעתיד טוב יותר.

השפה הרשמית הנפוצה ביותר היא הזולו. קרוב ל-25% מאוכלוסיית המדינה דוברת אותה כשפת אם ולמעלה מ-50% מכלל המדינה יכולים להבין אותה, במיוחד דוברי שפת הקוסה הדומה לה. אזורי המדינה שבהן השפה נפוצה זה בעיקר באזור יוהנסבורג, פרטוריה, באזורי הכפר המרוחקים במחוז קוואזלו נאטאל (KwaZulu-Natal) בהרי דראקנסברג (Drakensberg) ובמחוז מפומלנגה (Mpumalanga).

באזורים כפריים ובערים מרוחקות יותר, תתקלו בשפת קוסה הקסומה בעלת הצליל הייחודי. האזור שבו היא הכי נפוצה הוא ה-Wild Coast וחבל טרנסקיי (Transki). השפה הזו היא השנייה בתפוצתה במדינה ומשמשת את בני שבט הקוסה, אוכלוסייה ענייה, שדוכאה רבות בתקופת האפרטהייד.

אפריקנס היא השפה הרשמית השלישית בשימושה ומהווה שפת אם של 13.5% מכלל האוכלוסייה. השפה התפתחה משפות אירופאיות וותיקות, כאשר הולנדית היוותה כבסיסה, ועם הזמן הצטרפו אליה ביטויים בצרפתית, אנגלית ועוד שרבוטי מילים מאזורים אחרים בעולם.

אין שפה מזוהה מזו עם תקופת האפרטהייד, כי אז היא נחשבה כ"שפת השלטון". המפלגה ניסתה לאלץ את “פשוטי העם” ללמוד אותה במוסדות הלימוד, אך המהלך נכשל לחלוטין עקב התנגדות השחורים.

גיאוגרפיה/טופוגרפיה

מדינת דרום אפריקה נמצאת בקצה הדרומי של היבשת השחורה ושטחה הנרחב עומד על 1,219,090 קמ"ר, מה שגורם לה להיות המדינה בעלת השטח ה-25 בגודלו בעולם. מנהר לימפופו (Limpopo River) בצפון המדינה ועד כף אגוליאש (Cape Agulhas) בקודקודה הדרומי תאלצו לחצות 2,000 קילומטרים ומפורט נולות' (Port Nolloth) במערב ועד דרבן (Durban) במזרח תצטרכו לעבור 1,500 קילומטרים. בין לבין תמצאו מאות קילומטרים של טבע עשיר, צמחייה נדירה, הרים מושלגים, אגמים כחולים, נהרות שוצפים, אין ספור מפלים, עמקים וסוואנות, שבהן תוכלו לעקוב אחרי חיות פרא מגוונות.

בצפון מערב המדינה נמצא מדבר קלאהרי (Kalahari) המכסה גם את כל מדינת בוצוואנה (Botswana) השכנה, חלק מנמיביה (Namibia). מדבר זה אינו צחיח וכמות המשקעים השנתית נעה בין 175-250 מ"מ גשם.

במרכז דרום אפריקה שוכנת לה במרומי הרי דראקנסברג המדינה המיוחדת, המובלעת לסוטו (Lesotho). בנוסף לכך שדרום אפריקה מקיפה את כולה, זוהי המדינה היחידה בעולם שכל שטחה נמצא בגובה של 1,000 מטרים מעל פני הים, ואפילו תמצאו בה את ההר הגבוה ביותר ברכס דראקנסברג, Thabana- Ntlenyana Mountain, המתנשא לגובה של 3,482 מטרים.

בחלק הדרום אפריקאי של הרכס, בפארק הלאומי רויאל נאטאל (Royal Natal), תוכלו לצפות בתצורת טבע נפלא הנקראת Amphitheatre, בזכות צורת הרכס המזדקף. באותו הפארק נמצאים חמשת מפלי Tugela, שיוצרים יחדיו את המפל השני בגובהו בעולם (948 מטרים).

בחלקה הצפון מזרחי של המדינה נמצא המדרון התלול המסמן את סוף רכס הרי דראקנסברג ונקרא Drakensberg Escarpment, שבו שוכן אחד מהקניונים הטבעיים העמוקים בעולם קניון בלייד (Blyde River Canyon), שמורת טבע יפיפייה בה מפלים, תצורות סלע, צמחייה ואגמים נהדרים. קצת מזרחה משם, על הגבול הצפון מזרחי עם מוזמביק השכנה, משתרע פארק קרוגר הנהדר ובו כמה מזני החיות הייחודים של יבשת אפריקה ושל המדינה הדרומית בפרט.

דרום אפריקה גובלת בשני אוקיינוסים, ההודי בדרום והאטלנטי במערב. רצועת החוף לאורך האוקיינוס ההודי מכילה כמה מאתרי הטבע המופלאים ביבשת. מאזור הכף במערב ועד ריצ'ארדס ביי (Richards Bay) במזרח תוכלו לחקור מצוקי ענק, חופים בתוליים, מפלים, גבעות ירוקות ונהרות שוצפים המתמזגים יחד עם מימי האוקיינוס לגלויות מדהימות. לאורך חופיה של המדינה יש כמה מנקודות התצפית היפות בעולם לצפייה בלהקות דולפינים ולוויתינים, כאשר העיירה הרמנוס ומפרצה הצמוד, בחלקה הדרום מערבי של המדינה נחשבת לנקודת התצפית הטובה ביותר בעולם.

ואיך אפשר שלא לקנח עם הר השולחן (Table Mountain), המזדקף מעל העיר היפה במדינה, קייפטאון. ההר, נחשב לאחד משבעת פלאי עולם ומיליוני מטיילים מגיעים אליו מדי שנה ונהנים מתצפית נהדר על האוקיינוס ועל המטרופולין הענק סביב העיר.

תיאור מסלול קצר ומסלול ארוך

מתלבטים לאן לקנות את הכרטיס טיסה? יוהנסבורג? קייפטאון? אין לכם מושג איך לתכנן את הטיול? חושבים לכמה זמן? מבולבלים? חלק זה של הכתבה נועד עבורכם.

דרום אפריקה היא מדינה עצומה, ונדמה שגם חצי שנה לא תספיק בשביל לחקור אותה לעומק. מספר הימים המינימלי המומלץ לטיול במדינה הוא 10 ימים. אם אתם מגיעים לפחות מעשרה ימים, חשוב להתמקד באזורים ספציפיים או להשתמש בטיסות פנים.

רוב המטיילים שוכרים רכב ולכן תיאורי המסלול פה מתייחסים אליהם. חשוב לדעת, שכדי להגיע לרוב המקומות המעניינים והאטרקטיביים בפרק זמן קצר (וללא טיסות פנים) תאלצו לבלות שעות רבות מאחורי ההגה. בנוסף, מומלץ לנחות ביוהנסבורג או קייפטאון ואת סיום המסלול לקבוע בעיר השנייה.

מסלולים קצרים – עשרה ימים

10 ימים מתחיל ומסתיים ביוהנסבורג – לחובבי טבע המעוניינים בשילוב ספארי:

יוהנסבורגפארק קרוגרקניון בליידפרטוריה יוהנסבורג

10 ימים מתחיל ומסתיים ביוהנסבורג – לחובבי הטבע המעוניינים במסלולי הליכה ונוף הררי:

יוהנסבורגפארק לאומי רויאל נאטאל/צפון דראקנסברג  דרום דראקנסברג (סאני פאס)  יוהנסבורג

10 ימים מתחיל ומסתיים בקייפטאון – סביב הכף ברכב

קייפטאון והאזור הרמנוסקייפטאון

מסלולים בינוניים – 15 ימים

15 ימים – דרך הגנים (Garden Route)

קייפטאוןהרמנוסמאסל ביי (Mossel Bay) – נייזנה (Knysna) – פלטנברג ביי (Plettenberg Bay) – ציציקמה (Tsitsikamma) – ג'פריז ביי (Jeffreys Bay) – פורט אליזבת (Port Elizabeth)

15 ימים מתחיל בקייפטאון ומסתיים ביוהנסבורג – שעות רבות מאחורי ההגה:

קייפטאון והאזור  ציציקמההוגסבק (Hogsback) – דרום דראקנסברג (סאני פאס) הפארק הלאומי "רויאל נאטאל"/ צפון דראקנסברגיוהנסבורג

מסלול ארוך – חודש-חודשיים

מתחיל ביוהנסבורג ומסתיים בקייפטאון – מסלול הטיול האידיאלי במדינה:

יוהנסבורגפארק קרוגרקניון בליידפארק לאומי "רויאל נאטאל"/צפון דראקנסברגסאני טופ (חציית הגבול אל לסוטו)דרבן פורט סנט ג'ונס (Port St Johns) – קופי ביי (Coffee Bay) – הוגסבקציציקמהמאסל בייקייפטאון והאזור

5 דברים שאסור לפספס

 1. הר השולחן (Table Mountain) – ב-2011 ההר נבחר לאחד משבת פלאי עולם, ומי אנחנו שנחלוק על כך? בגובה של מעל 1,000 מטרים מעל פני הים משתרע ההר שרוחב פסגתו כשלושה קילומטרים של אבן ישרה, מה שמקנה לו את דימוי השולחן. טיול בהר רלוונטי לכל סוגי המטיילים, וישנן עשרות וריאציות של מסלולי טיול לאוהבי ההליכה ומטפסי ההרים. בנוסף, ישנו רכבל מהסוג המתקדם בעולם, בעזרתו תוכלו להגיע אל פסגת ההר תוך דקות ספורות בתוך נוף יפהפה, גם אם אינכם בכושר שיא. מי שמעוניין למצוא נקודת תצפית יפה המשקיפה על הר השולחן, מוזמן לעלות על פסגת Lion's Head וליהנות מנוף דרמטי על פלא העולם.
 2. פארק קרוגר (Kruger National Park) – הפארק הלאומי, הנמצא בצפון-מזרח המדינה, ממש על גבול מוזמביק, הוא הגדול במדינה. תוכלו למצוא בו את כל חיות "Big Five": אריה, פיל אפריקני, תאו אפריקני, קרנף ונמר. חובבי ספארי מכל העולם מגיעים לכאן לצפות בבעלי החיים האלה, שנמצאים בחלק קטן ממדינות היבשת. אזור הטבע הפראי, שבו מאות זני העופות הדורסים, הציפורים והיונקים עניקים לפארק קרוגר את התואר של אחד מאזורי הספארי האטרקטיביים בעולם. טיול בקרוגר אפשרי לכל כיס ומתאים לכל גיל ומי שמגיע למדינה חייב לשקול ביקור פה.
 3. BRAAI – בזמן שהותכם במדינה תשכחו מהמילים גריל וברביקיו, ותתרגלו למילה BRAAI – "על האש" בשפה המקומית אפריקאנס. אנחנו מציינים את זה כאחד מחמשת הדברים שאסור לכם לפספס במהלך הביקור בדרום אפריקה, אבל תכל'ס אין סיכוי שתצליחו לפספס (גם אם תנסו), ואפילו הצמחוניים מביניכם ככל הנראה יבקרו ב-BRAAI אחד לפחות. הקרניבורים יוכלו ליהנות מ-BRAAI על בסיס יומי. אין אתר, הוסטל או פארק שבו אין מתקני "על האש" עם גחלים הדולקים 24/7. הבשר העיקרי שצולים פה הוא מין נקניקיה עגולה ועצומה, הנקראת Boerewors העשויה מבשר בקר או חזיר, או שילוב של שניהם. עוד מנה אהובה היא Sosatie, מין שיפודים עם בשר כבש. בהוסטלים שבהם תישנו תוכלו לשלם על ארוחות ערב BRAAI המתקיימות בחלקם כמעט כל ערב. לחלופין, אפשר גם לקנות בשרים בסופר במחירים מגוחכים ולהתחיל למנגל בעצמכם. לקרניבורים בינכם – אם הוזמנתם ל-BRAAI של מקומיים – אל תוותרו עליו! תגיעו עם בטן ריקה ושישיית בירות קרות כאות תודה.
 4. הרי דראקנסברג (Drakensberg Mountains) – מומלץ במיוחד לכל חובבי הטרקים ומכורי אוויר הפסגות. באזור זה הקרקע הגבוהה במדינה וכמה מההרים הגבוהים ביבשת משמשים כגבול טבעי בצד המזרחי של מדינת לסוטו. תוכלו לצאת לטיולי יום בפארק "רויאל נאטאל" ודרומית יותר באזור "סאני טופ" או לשלב טיולים ארוכים יותר בהם תוכלו לכבוש פסגות, לצפות בציורי קיר במערות עתיקות ולהתערבב עם שבטי הזולו החיים בשקט בצל ההרים הגבוהים. מומלץ להקדיש לאזור זה לפחות שבוע. ראו הוזהרתם, ההרים הללו ממכרים!
 5. חופי האוקיינוס ההודי – מקייפטאון במערב ועד העיר דרבן במזרח ישנה רצועת חוף ארוכה, המחביאה בתוכה כמה מהחופים והמפרצים היפים והמיוחדים בעולם. טיול לאורך רצועת החוף מבטיח לכם נופים מרהיבים ומשתנים כמו גבעות ירוקות באזור Wild Coast במזרח, צפייה בלוותינים במפרץ הרמנוס או גלישת גלים בחופי קייפטאון במערב. בכל מקרה, לא לשכוח בגד ים כן?

הגעה למדינה

טיסה

מישראל – מישראל ישנן שלוש חברות המפעילות קווים בתדירות גבוהה אל שני שדות התעופה הבינלאומיים הראשיים במדינה, ביוהנסבורג ובקייפטאון. אל על היא החברה היחידה המוציאה טיסות ישירות מנתב"ג אל המדינה ושתי החברות הנוספות Turkish Airlines ו-Ethiopian Airlines מוציאות טיסות מנתב"ג עם קונקשיין קצר, באדיס אבבה באתיופיה ובאיסטנבול בטורקיה.

מהמדינות השכנות – ישנן טיסות רבות על בסיס יום יומי, המקשרות בצורה נוחה ומהירה בין המדינות השכנות (מוזמביק, בוצוואנה, זימבבואה, נמיביה, סווזילנד ולסוטו) לבין דרום אפריקה. באתרי חברות התעופה מתחת תוכלו למצוא את הדיל המשתלם לטיסה המתאימה לכם:

 • South Africa Airwaysטלפון: 021-9361111, אתר אינטרנט: www.flysaa.com
 • Kululaטלפון: 0861585852, אתר אינטרנט: www.kulula.com
 • Mango טלפון: 0861001234, אתר אינטרנט: www.flymango.com
 • FlySafairטלפון: 0871351351, אתר אינטרנט: wwwflysafair.co.za
 • Air Namibiaטלפון: 264-61-299-6111+, אתר אינטרנט: www.airnamibia.com

יבשתית

דרום אפריקה היא המדינה בעלת השטח הרב ביותר בדרום היבשת השחורה, מה שגורם לכך שיהיו לה מעברי גבול יבשתיים עם לא פחות משש מדינות, והיחסים הדיפלומטיים השוררים ביניהן מאפשרים מעברי גבול נוחים.

גם לישראל יש יחסים דיפלומטיים איתן, כך שתוכלו לטייל בכל אחת מהמדינות, ולעבור ביניהן בקלות. יש צורך לברר מה הדרישות של כל אחת מהמדינות לגבי ויזה ודרכון.

זימבבואה (Zimbabwe) 

עצמאית – מעבר גבול יחיד, שמאפשר חציית גבול יבשתית בין שתי המדינות, שמו Beitbridge והוא פתוח 24 שעות ביממה (יש להתעדכן). העיר הקרובה למעבר הגבול, מוסינה (Musina), נוחה מאוד להתארגנות והצטיידות לקראת מעבר הגבול. אם אתם ללא רכב, בצד של זימבבואה יחכו לכם מוניות שירות רבות, הנוסעות לערים הגדולות.

אוטובוס – אוטובוסים של חברות Intercape ו-Greyhound מקשרים על בסיס יומי בין יוהנסבורג בדרום אפריקה לבין הערים הרארה (Harare), ובולאוואיו (Bulawayo) בזימבבואה.

סווזילנד (Swaziland)

עצמאית – קיימים 11 מעברי גבול יבשתיים שבהם תוכלו לחצות בין שתי המדינות. קבלו שלושה מעברי גבול מומלצים ובטוחים:

 • Josefsdal/ Bulembu – פתוח בין השעות 8:00-16:00
 • Golela/Lavumisa – פתוח בין השעות 7:00-22:00
 • Mahamba – פתוח בין השעות 7:00-22:00

אוטובוס – ישנו אוטובוס על בסיס יומי, הנע בין יוהנסבורג אל מנזיני (Manzini) בסווזילנד דרך עיר הבירה Mbabne (כ-4 שעות). ישנו גם אוטובוס המקשר בין עיר החוף דרבן בדרום אפריקה ומנזיני בסווזילנד (8 שעות).

מוזמביק (Mozambique)

עצמאית – ארבעה מעברי גבול, שבהם תוכלו לחצות את הגבול בין שתי המדינות:

 • Giriyondo – פתוח בין השעות 8:00-15:00/16:00. מטיילים מספרים על מעבר גבול שאינו קל מכל הבחינות ומצריך רכב 4X4 מפארק קרוגר.
 • Kosi Bay/Ponta d'Ouro – פתוח בין השעות 8:00-16:00. מחייב רכב 4X4 בצד מוזמביק.
 • Lembombo/Ressano Garcia – פתוח בין השעות 6:00-23:00 ואף יותר מאוחר.
 • Pafuri – פתוח בין השעות 8:00-16:00 גם מפארק קרוגר.

אוטובוס – חברות האוטובוסים Greyhound, Intercape ו-Translux מקשרות בין יוהנסבורג בדרום אפריקה ומפוטו (Maputo) במוזמביק (9 שעות נסיעה).

רכבת – מקשרות בין יוהנסבורג ומפוטו. את מעבר הגבול תאלצו לצעוד ברגל ולהחליף לרכבת במדינה הבאה. Shosholoza Meyl בדרום אפריקה ו-CMF Train במוזמביק.

נמיביה (Namibia)

עצמאית – ארבעה מעברי גבול:

 • Alexander Bay/Oranjemund – פתוח בין השעות 6:00-22:00
 • Nakop/Ariamsvlei – פתוח 24/7
 • Rietfontein/Aroab – פתוח בין השעות 8:00-16:30
 • Vioolsdrif/Noordoewer – פתוח 24/7

אוטובוס – חברת Intercape מקשרת בין קייפטאון בדרום אפריקה ווינדהוק (Windhoek) בנמיביה בימי ראשון, שלישי, חמישי ושישי.

לסוטו (Lesotho)

עצמאית – לסוטו זו מדינה "מובלעת" בתוך דרום אפריקה ובגלל זה כמובן שכל גבולותיה הם עם דרום אפריקה. Maseru Bridge, הגבול הראשי עם עיר הבירה מסרו (Maseru) הוא הדרך ההגיונית לעבור בין שתי המדינות, במיוחד עם הרכב שלכם אינו 4X4. אם אתם עם ג'יפ אז תוכלו לעבור גם בצד המזרחי בגבול על פס ההרים Sani Pass.

אוטובוס/מוניות שירות – יש אוטובוס ישיר בין יוהנסבורג ומסרו. אפשרות אחרת היא לתפוס מונית שירות מהעיר בלומפונטייןבדרום אפריקה אל מסרו (3 שעות).

לחלופין, יש אפשרות לנסוע מ-Underberg בדרום אפריקה ל-Mokhotlong בלסוטו, עם מעבר ב-Sani Pass, הגבול המזרחי בין שתי המדינות. דרך זו אפשרית רק במונית שירות או ברכב 4X4.

בוצוואנה (Botswana)

עצמאית – יש כ-18 מעברי גבול בין שתי המדינות, כאשר רק חלקם מתאים לרכבים פרטיים שאינם 4X4. גם בהם צריך לבדוק את מצבם לפני שיוצאים לדרך והאם הם עבירים עקב שיבוש הכבישים בעקבות הצפות וכמו משקעים רבה.

 • Grobler's Bridge/Martin's Drift – פתוח בין השעות 8:00-22:00
 • Kopfontein/Tlokweng – פתוח בין השעות 6:00-22:00
 • Ramatlabama – פתוח בין השעות 6:00-20:00
 • Skilpadshek/Pioneer Gate – פתוח בין השעות 6:00-22:00

אוטובוס – אוטובוס של חברת Intercape מקשר באופן יום יומי בין פרטוריה הצמודה אל יוהנסבורג ובין Gaborone בבוצוואנה (8 שעות).

תחבורת פנים

השכרת רכב

זוהי אפשרות הטיול הנוחה, הזולה והבטוחה ביותר בדרום אפריקה. כל חברות ההשכרה הגדולות והבינלאומיות עובדות במדינה, ותוכלו למצוא סניף שלהן בכל הערים המרכזיות וברוב שדות התעופה. ישנן כמה אופציות של השכרה, וביניהן חברות שמגבילות ל-100 או 200 קילומטרים ליום, ואחרות ללא הגבלה.

אם אתם מתכוונים להיות אך ורק בשטח המדינה, סווזילנד ולסוטו, אתם תוכלו להסתפק ברכבים הקטנים והזולים כמו Kia Picanto ו-Hyundai i10, אבל אם אתם מתכננים לצאת מחוץ לגבולות המדינה אל המדינות בוצוואנה ונמיביה רצוי להתייעץ ולבדוק אופציות לגבי רכב 4X4, בגלל מצבי תשתיות הכבישים. יש דיווחים על פריצות לרכבים, בעיקר בחניות שאינן מסודרות, ובגלל זה רצוי לשים את החפצים יקרי הערך בתא המטען. יש שיחמירו ומראש ישכרו רכב עם תא מטען גדול מטווח המחירים הבינוני.

החברות הגדולות הן Avis, Hertz, Bidvest, First, Budget ו-Europcar.

כדאי להסתכל בכתבות על קייפטאון ויוהנסבורג על פרטי ההתקשרות של החברות המקומיות, שכן בוודאות תיכנסו למדינה דרך אחת מהן, כך שרוב הסיכויים שתשכרו את רכבכם בהן.

אתר השוואות מחירים בין חברות »

Baz Bus

אוטובוס התיירים המפורסם מקשר בין כל היעדים האטרקטיביים והשווים ביותר במדינה. אין ספק שזו הבחירה הנכונה ביותר למטייל שהגיע למדינה לבדו ומחפש שותפים מכל העולם להמשך הטיול; למטייל ללא רישיון נהיגה, או סתם למטייל שאינו מעוניין באחריות ובכאב הראש של שכירת רכב.

אם בחרתם לחוות את המדינה באמצעות ה-Baz Bus, יש לכם שתי אפשרויות לקניית כרטיסים, בהתאם לאופי תכנון הטיול שלכם:

 1. קניית כרטיס למספר ימים מסוים, ואז תוכלו לנוע מיעד ליעד בחופשיות. לדוגמה, כרטיס לשבעה ימים יעלה לכם 2,600 ראנד, ואילו אחד ל-21 ימים יעלה 5,100 ראנד.
 2. קניית כרטיס מיעד אחד ליעד אחר, ואז אפשר לעלות ולרדת בתחנות שבדרך כאוות נפשכם וללא הגבלת זמן, אך גם ללא אפשרות של חזרה אחורה במסלול. אפשר לקנות כרטיסים ב-40 יעדים שונים ברחבי המדינה. מחירים לדוגמה: כרטיס מיוהנסברג לקייפטאון יעלה 5,400 ראנד לכיוון או 8,100 ראנד הלוך-חזור.

למרות שמחירי האוטובוס אינם זולים (וגם תצטרכו לעתים לשלם להוסטל שתשנו בו עבור שאטל מהתחנה), זו עדיין אחת משתי אפשרויות הטיול המובילות במדינה, יחד עם שכירת רכב. באתר החברה תוכלו להתעדכן בכל ההוסטלים העובדים בשיתוף פעולה עם הBaz Bu-s ובדרך כלל מדובר במקומות המומלצים ביותר לתרמילאים (טיפ: מומלץ להסתכל באתר גם אם אתם מטיילים ברכב, כדי לראות מה ההוסטלים המומלצים).

רכבות ואוטובוסים בינעירוניים

רכבת Shosholoza Meyl מקשרת בין כמה מהערים הגדולות במדינה: קייפטאון, יוהנסבורג, דרבן, פורט אליזבת, איסט לונדון ועוד. חשוב לציין שהנסיעות ברכבת ארוכות ואינן נפוצות בקרב מטיילים. ישנן שלוש רמות של מושבים: Premier Class,Tourist Class ו-Economy Class. הטוריסט היא הבחירה הראויה מבחינתכם, כי הנסיעות מאוד ארוכות וברמה זו ישנן מיטות ותאים פרטיים (2-4 מיטות). לעומת זאת, האקונומי זולה יותר, אך ישנם רק מושבים וללא פרטיות. אתר אינטרנט: www.shosholozameyl.co.za

אוטובוסים בינעירוניים – שתי חברות גדולות שולטות על מונפול הנסיעות בין הערים הגדולות והן Intercape ו-Greyhound. נסיעות באוטובוסים אלו משתלמות ובטוחות.

תחבורה ערונית

אוטובוס עירוני – תוכלו למצוא כאלה ברוב הערים המרכזיות, כאשר בקייפטאון ויוהנסבורג ישנן תשתיות רחבות. המחירים זולים, אך יש לשים לב שכשיורדת החשכה אין אוטובוסים ותאלצו להסתדר עם מוניות.

UBER – אפליקציה לטלפון הנייד המאפשרת להזמין מונית במחיר הוגן, אפשרות לבחור את הנהג על פי המלצות של לקוחות ותוכלו לעלות על המונית בדיוק מאיפה שאתם נמצאים. עליכם להכניס את פרטי חשבון הבנק שלכם לפרופיל המשתמש שלכם באפליקציה והתשלום יורד מהחשבון בסוף הנסיעה.

Minibus Taxi/מונית שירות – מוניות השירות הן כלי התחבורה הנפוץ ביותר ברחבי המדינה ונמצאים בכל עיר וברוב הכפרים, גם באלו המרוחקים. המוניות יוצאות מהתחנה רק כשהן מלאות ובד"כ אין להן בעיה להתמלא, ובמונית של 14 מקומות תמצאו כ-20 מקומיים דחוסים. בחלק מהמקומות הנסיעות במוניות אלו מומלצות מאוד, כמו באזור הוגסבק ודראקנסברג, אך ישנם מקומות שאינם בטוחים למטיילים ורצוי להתייעץ לפני. בכל מקרה זו, דרך מעולה להתערבב עם האוכלוסייה המקומית.

Metro Trains – בשתי הערים הגדולות, יוהנסבורג וקייפטאון, פועלות רכבות המקשרות בין מרכזי הערים, פרברים, אתרים מתויירים ושדה התעופה (רק ביוהנסבורג). זוהי דרך נוחה וזולה לניידות באזורים אלו. שימו לב, שיש כמה קווים שאינם מומלצים עקב מקרי עבר לא נעימים, שבהם שדדו תיירים. כדי להימנע ממקרים אלו, תתייעצו בהוסטל לגבי הקו בו תרצו להשתמש.

 • Gautrain – הרכבת ביוהנסבורג ופרטוריה. אתר אינטרנט: www.gautrain.co.za
 • Cape Metro Trail – הרכבת באזור קייפטאון וכל הכף הדרום מערבי. אתר אינטרנט: cttrains.co.za

מטבע מקומי, עלויות והתנהלות עם כסף

הכסף המקומי נקרא ראנד (ZAR) והוא מתחלק למטבעות ושטרות. תוכלו למצוא מטבעות של 1 ,2 ,5 ראנד ושטרות של 10 (ירוק, קרנף), 20 (חום, פיל), 50 (אדום, אריה), 100 (סגול, תאו אפריקני) ו-200 (כתום, נמר).

הראנד חלש משמעותית מהשקל הישראלי, מהדולר האמריקאי ומהאירו האירופאי: 100 ראנד שווים 28.5 שקלים, 7.8 דולרים ו-7.4 אירו.

סכום המשיכה המרבי ברוב הכספומטים הפזורים בערים הגדולות עומד על 5,000 ראנד, ובערים הקטנות, תחנות הדלק והכפרים הסכומים יכולים להיות זהים, נמוכים יותר או שתתאכזבו מכספומטים ריקים.

כשאתם מחליפים כסף, רצוי לעשות זאת בבנק או בחנויות מסודרות, בשעות האור ובכספומטים עם מאבטחים.

קניות

כמו בכל יבשת אפריקה, גם פה תמצאו מזכרות פשוטות, יפיפיות וייחודיות, במחירים אטרקטיביים. אין ספור כלי בית ובעיקר כלי מטבח משיש, עץ וחרסינה מהדרים את דוכני המזכרות בערים, בכפרים ובצדי הדרכים. בנוסף, תוכלו למצוא מפות שולחן, בגדים אותנטיים, אומנות ממחזור אשפה ומאכלים כמו בשר זברה ויען בקופסאות שימורים.

את רוב המוצרים האלו תוכלו למצוא ברחבי המדינה, כאשר שניים מהמקומות המומלצים והזולים לקניית מזכרות הם הדוכנים בצדי הדרכים, ובכניסה לנקודות התצפית בקניון בלייד במחוז מפומלנגה וב-Greenmarket Square במרכז העיר קייפטאון.

שימו לב: חובה להתמקח! יש מוכרים שלא יסכימו לרדת במחיר ואף יגיבו במבט עצבני, אך לרוב התמקחות טובה עושה את העבודה ותוכלו לחסוך כסף רבים.

תקשורת

סים מקומי עם חבילת גלישה אינטרנטית מהווה פתרון מעולה, בייחוד למטיילים ברכב שכור. יש כיסוי נייד מצוין בכל המקומות המתויירים וגם באלו שפחות, מה שמאפשר שימוש נוח וזמין באפליקציית הניווט הישראלית Waze, שעובדת מעולה ברחבי המדינה.

רוב ההוסטלים מתגאים בשירות הWi-Fi הזמין שלהם, אך למעשה כשתגיעו להרבה מהמקומות תשמעו על תקלות ותירוצים אחרים. לכן, מומלץ לרכוש סים מקומי עם חבילת גלישה. המחיר אינו יקר והאינטרנט עובד מעולה.

חנויות של כל חברות הסלולר הגדולות במדינה תוכלו למצוא בשדות התעופה הבינלאומיים ולרכוש מהן את הסים המקומי עם חבילת אינטרנט. שתיים מהחברות המובילות הן MTN ו-Vodacom.

לחלופין, אפשר לקנות סים בינלאומי עוד בארץ, בעיקר אם אתם מתכננים לטייל במספר מדינות, שכן אז תוכלו להמשיך ולהשתמש בו בכולן.

הקידומת הבינלאומית של דרום אפריקה: 27+

ויזה ותהליכי מעברי גבול

בעלי דרכון ישראלי אינם צריכים להצטייד באשרת כניסה למדינה מראש, אלא מקבלים כזו ברגע הנחיתה בשדה או במעבר הגבול היבשתי למשך 90 ימים.

חובה להצטייד בפנקס חיסונים עם חיסון קדחת צהובה, ובמיוחד מטיילים המגיעים ממדינות אחרות ביבשת. לעתים לא ידרשו זו ממכם, אבל עדיף שיהיה אתכם – לחסוך זמן וחוסר נעימות.

מעברי הגבול בין דרום אפריקה לשש שכנותיה: לסוטו, סווזילנד, זימבבואה, בוצוואנה, מוזמביק ונמיביה פתוחים ואפשריים למטיילים ישראלים. יש להתעדכן איזו מדינה דורשת אשרת כניסה מראש ולהיערך לכך.

מעברי גבול, שעות פתיחתם ועוד פרטים בפרק "הגעה למדינה".

חגים שנתיים

1.1יום השנה החדשה.

21.3  Human Rights Day – הנשיא לשעבר נלסון מנדלה ז"ל הכריז על יום זה בשנת 1994. יום זה מציין את הטבח הנוראי משנת 1960 בכיכר Sharpeville ואת התקדמות האומה לשוויון הזכויות והדמוקרטיה המושרשים במדינה כיום.

מרץ/אפריל Good Friday – יום נוצרי. היום השישי לפני חג הפסחא. מציין את צליבתו ומותו של ישו.

מרץ/אפרילFamily Day – יום המשפחה.

27.4 Freedom Day – יום חג לאומי המציין את הבחירות הראשונות לאחר נפילת משטר האפרטהייד, בו כולם בלי קשר לצבעם, לקחו חלק בבחירות לשלטון.

1.5יום הפועלים.

16.6Youth Day – יום חג הצעירים, הנהוג ברחבי העולם משנת 1999. מציין את המחאה בסווטו בתחילת שנות ה-70, שאז התרחשו מהומות רבות בעברות הפליית השחורים, כאשר רצח הילד השחור, הקטור פיטרסון, הביאה לנקודת רתיחה קיצונית.

9.8National Women's Day – יום האישה הלאומי. מציין את ההפגנה הגדולה שבה 20,000 נשים שחורות הפגינו כנגד השלטון הגזעני מול בנייני השלטון בעיר הבירה פרטוריה בשנת 1956. היום צוין לראשונה בשנת 1994.

24.9 Heritage Day – יום מורשת, שבו כל תושבי המדינה יוצאים לחגוג את תרבותם העשירה וההיסטוריה העתיקה של אומתם. משנת 2005 היום הזה קיבל פן חדש ויש שהציעו להחליפו ליום ה-BRAAI הלאומי, שבו יציינו את הקולינריה של המדינה ובייחוד את מנהג ה-BRAAI הנפוץ בכל רחבי המדינה.

16.12Day Of Reconciliation – יום פיוס המתקיים משנת 1994, לאחר נפילת משטר האפרטהייד. החג משמש גם כיום חג של בני המיעוטים החיים במדינה כמו אנשי שבט הסן. בשנים האחרונות החג מציין גם אי סקסיזם.

25.12 – חג המולד

26.12 – Day Of Goodwill – יום חופש משפחתי ל"התאוששות" לאחר ערב חג המולד.

קוד התנהגות ומנהגים

אין ספק שהתדמית של האוכלוסייה השחורה בדרום אפריקה שלילית ביותר. יש יאמרו שזה בצדק עקב רמת הפשע הגבוהה, בעיקר ביוהנסבורג, עיר הנחשבת לאחת המסוכנות בעולם. אך דרום אפריקה עוברת שינוי גדול, השינוי התחיל לקרום עור וגידים עוד בנפילת שלטון האפרטהייד בשנת 1994, המשיך עם פתיחת שערי המדינה לעשרות אלפי זרים במונדיאל שהתקיים בשנת 2010 וממשיך עם פעולות של הממשל ושינוי התפיסה של האוכלוסייה המקומית המעוניינת בערכי שוויון, חירות ודמוקרטיה.

איך זה משפיע עליכם? אתם תוכלו לראות גם בימים אלו, שלמרות משטר האפרטהייד חדל לפני יותר מ-20 שנים, הגזענות עדיין קיימת פה ובעיקר היראה והכבוד שהשחורים בני המעמד התחתון מרעיפים על האוכלוסייה הלבנה והעשירה.

דבר זה משפיע על מטיילים גם כן, ולא פעם תפגשו עובדים כמו מלצרים ועובדי ניקיון בהוסטל שלא יישרו לכם מבט לעיניים עקב צבע עורכם והבדלי המעמדות הברורים. למרות כל זה חשוב לזכור שדרום אפריקה מדינה דמוקרטית ויש שוויון זכויות מלא בין כל האזרחים, ואין להתייחס באפליה או גזענות בגלל צבע עור כהה.

יש מהמקומיים שלא יציגו את עצמם בשמם הפרטי ולא אוהבים שקוראים להם בשם זה. תשתדלו לנהל שיחה בשם החיבה בו הם מציגים את עצמם.

בחלק מאזורי המדינה קיים חוסר שוויון בין גברים לנשים וגברים נחשבים כנותני המילה האחרונה בבית. כדי למנוע אי נעימויות, במיוחד לנשים, מומלץ לשמור מרחק ביניכן לבין הגברים המבוגרים.

כשאתם לוחצים ידיים, עשו זאת עם יד ימין מכיוון שיד שמאל נחשבת כמלוכלכת באוכלוסיות שונות. בנוסף, במיוחד בכפרים ובאזורים המרוחקים – כף רגל נחשבת כאיבר מלוכלך ולכן אל תשימו אותה על שולחנות והשתדלו לא לגעת באמצעותה במקומיים.

עונות לטיול ומזג אוויר

בגלל מיקומה ביחס לקו המשווה, עונות השנה הפוכות מישראל, ובזמן שביוני-אוגוסט הישראלים שועטים אל עבר חופי ים תיכון, ברוב דרום אפריקה תאלצו ללבוש סוודר חם. אך בגדול, ברוב חלקי המדינה תוכלו לטייל במשך כל ימות השנה, ומזג האוויר יהיה נוח ולא קיצוני. עוד נושא שהפוך מישראל זה שימי החורף (יוני-אוגסוסט), שבהם הטמפרטורות נמוכות, כך גם כמות המשקעים נמוכה לעומת ימי הקיץ (נובמבר-פברואר), אז הטמפרטורות עולות אך גם ימי הגשם מתרבים.

עונת הקיץ (נובמבר- פברואר) – זוהי התקופה החמה והגשומה ביותר. זוהי עונה פופולרית במיוחד ודרום אפריקה מוצפת בתיירות פנים וחוץ. בימי הקיץ החמימים הטמפרטורות נעות בין 25-35 מעלות בשעות היום ו-15-25 מעלות בלילה תלוי באזור. עונה זו מעולה לרחצה וחופי קייפטאון, דרבן ומה שביניהן עמוסים במטיילים. ימי הגשם בחודשים אלו רבים יותר (סביב 9 ימים בחודש), אך רוב המשקעים יורדים בשעות אחה"צ והערב.

עונת הסתיו (מרץ-אפריל) – עונה מעולה לטיול במדינה, לאחר הקיץ הארוך והחם, הטמפרטורות מתחילות לרדת, ואיתן גם כמות המשקעים שפוחתת. תוכלו עדיין ליהנות ממזג אוויר נעים באזור קייפטאון ולבקר באזורי החוף המערבים. הטמפרטורות נעות בין 17-30 מעלות בשעות היום ו-11-16 מעלות בשעות הלילה.

עונת החורף (מאי-ספטמבר) – ימי החורף קרים בחלקים מועטים במדינה ובאזור דראקנסברג ומדינת לסוטו הקרקע מתכסה בשלג. ברוב חלקי המדינה הטמפרטורה נעימה ומאפשרת טיולי טבע פנטסטיים. הטמפרטורות נעות בין 15-25 מעלות ביום לבין 2-10 מעלות בלילות. בימים אלו כמעט ואין משקעים. העונה מומלצת לטיולי שטח במזג אוויר אולטימטיבי בעקבות ימי גשמים מועטים ושמש חלשה. חודש ספטמבר הוא המושלם לצפייה בלוויתנים והרמנוס, בחלק הדרום מערבי, היא המקום המומלץ ביותר בעולם לצפייה. מי שרוצה לברוח למקומות החמים והפחות גשומים יצטרך לפנות מזרחה אל קו החוף של האוקיינוס ההודי לכיוון עיר החוף דרבן.

עונת האביב (אוקטובר-נובמבר) – העונה האידיאלית לטיולי טבע, כאשר הטמפרטורות עולות, הפריחה בשיאה וימי הגשם מועטים. שימו לב שהימים קרירים, במיוחד בדרום המדינה באזור קייפטאון, ובפנים המדינה בהרי דראקנסברג. חודשים אלו אינם מתאימים לחבר'ה שרוצים להגיע בשביל להתרחץ ולהשתזף בחופי הים, אלא יותר לחובבי הטרקים. הטמפרטורות נעות בין 15-28 שעות ביום לבין 10-15 מעלות בשעות הלילה.

בטיחות ובריאות

מי ברז – ברוב חלקי המדינה ניתן לשתות מים מהברז ללא צורך בטיהורם.

מלריה – ברובה המוחלט דרום אפריקה אינה חשופה למלריה, למעט בפארק קרוגר, שבו תצטרכו ליטול כדורי מניעה בחודשי הקיץ הגשומים ועמוסי היתושים.

חיסונים – ישנם חיסונים מומלצים שכדאי לקבל עוד בארץ ויש להתעדכן לגביהם במרפאות המטיילים ובלשכות הבריאות הפזורות.

אם הגעתם לפה כחלק מטיול נרחב במדינות אחרות באפריקה, תהיו חייבים להציג פנקס חיסונים בכניסה למדינה, כדי לוודא שהתחסנתם נגד קדחת צהובה. שימו לב שגם אם רק עשיתם קונקשן במדינה אחרת (כמו אתיופיה) בדרך לדרום אפריקה – תצטרכו את החיסון הזה.

החוקים פה משתנים בקצב מסחרר והפחד ממגפות עדיין חי ונושם במדינה. לפני שאתם עולים על טיסה היכנסו למרפאת מטיילים ותסגרו את עניין החיסונים עם רופא. אפשר גם להתייעץ עם הרופאה בפורום בריאות, אבל הייעוץ אינו מחליף את הביקור במרפאה.

נהיגה – יש לדעת שנוהגים בכבישי המדינה בנתיב השמאלי, ההפוך מישראל, לכן יש לנקוט משנה של זהירות בעיקר בתחילת טיולכם כי לכל אחד ואחת מכן ייקח זמן להתרגל. שוטרי תנועה פזורים באוטוסטרדות וביציאות משדות התעופה, ורק מחכים לתפוס נהגים סוררים, כך שמומלץ לנסוע במהירות המותרת. כמו כן, פזורות מצלמות מהירות פעילות ברחבי המדינה.

המלצה נוספת, היא לא לנהוג באזור הכפרים בשעות החשכה. מקומיים רבים משוטטים בצדי הדרכים ואין תאורה מספקת, מה שמסוכן ביותר. שימו לב לזה בעיקר באזור פארק קרוגר.

שוד וגניבות – הרוב המוחלט של תושבי דרום אפריקה עניים, והשילוב עם הריחוק בין השחורים ללבנים (גם אם יש שיפור במצב) יצרו מקרי שוד אלימים מזעזעים לאורך ההיסטוריה. כיום, מקרי שוד בערים הגדולות הם שכיחים ביותר, אך אין סיבה שאתם תתקלו בהם אם תשמרו על אמצעי זהירות בסיסיים:

 • לא לנהוג בשעות החשכה – מקרי שוד בזמן המתנה ברמזור
 • לא לצאת לבדכם עם ציוד אישי יקר בשעות החשכה
 • לנעול את דלתות הרכב בזמן הנהיגה
 • להחביא ציוד בתא המטען בזמן חניית הרכב
 • לא לתפוס מוניות אקראיות ברחוב
 • להוציא כסף בכספומטים רק בשעות האור, כאשר יש מאבטח בכניסה
 • לא לצאת לטיולים בערים עם "מדריכים אקראיים"
 • לא להסתובב עם סכומי כסף גבוהים
 • לדווח להוסטל אם אתם מתכננים לחזור ומתי

מידע מיוחד לנשים/ קהילת הלהט"ב

כחלק מערכי השוויון שאותם השריש נשיא העבר נלסון מנדלה, גם הקהילה הלה"טבית קיבלה הכרה בשנת 1994, ונאסרה כל אפליה על רקע של נטיות מיניות. מ-2006 נישואים חד מיניים מותרים בחוק וגם אפשרות האימוץ פתוחה בפניי הזוגות החד מיניים.

עיר החוף קייפטאון נחשבת כבירת הגייז של יבשת אפריקה. העיר הקוסמופוליטית והפתוחה מציעה שלל אפשרויות בילוי לאוכלוסיה, וישנם מספר רב של מועדונים, ברים והוסטלים המקבצים ומלקטים גאים מכל העולם.

נשים

בחלק מהאזורים המדינה קיים פער בין נשים וגברים. גברים הם אלו שנותנים את הטון ואת המילה האחרונה בחוג המשפחתי. כמו כן וכמו במדינות אפריקאיות נוספות, תוכלו לצפות בנשים עומלות קשה פיזית, בזמן שהגברים נפגשים לשיחה בחצר או בפאב. כדי למנוע מצבים שאינם נעימים, נסו להבין את הדינמיקה במקומות שאליהם תגיעו, ולשמור דיסטנס עם בעל הבית. חשוב לציין שבערים ובכפרים מודרניים יותר (כמו הוגסבק) לא תרגישו זאת כלל.

על האוכל המקומי

כדי להבין את הסיפור מאחורי המטבח הדרום אפריקאי, המכונה גם "מטבח הקשת בענן", צריך לנבור קצת בהיסטוריית אדמת הארץ המופלאה הזו. מיזוג משונה בין האוכלוסייה השחורה והמקומית שהייתה פה מאז ומעולם עם המטבח האירופאי שהגיע לפה יחד עם מסעות הפורטוגזים, הצרפתיים והקולניות בריטניה והולנד יצר יחדיו את התפריט הדרום אפריקאי הטיפוסי. אם כל זה לא הספיק, הגיעה לפה גם אוכלוסייה שלמה מאסיה הרחוקה (בעיקר הודו ומלזיה) שהתמקמו בעיירות קו החוף והכניסו פן אחר למטבח המקומי.

כיום, מטבח הקשת בענן מתבסס על הכול מהכול. יש פה בשר שנאכל בלי סוף בשלל צורות ומינים שונים כמו בשר יען (מעדן!), יש פה פירות ים מדהימים, תבשילי ירקות וקטניות וגם מוצריו חלב ביתיים וטריים.

הנה כמה מהמנות המסורתיות, התבשילים והמשקאות ששולטים במטבח המקומי:

בשר

BRAAI – המילה המקומית בשפת האפריקאנס והתרגום ל"על האש"/ברביקיו. BRAAI הוא למעשה מנהג של אירוע חברתי או משפחתי, שבו מתאספת קבוצה של אנשים ומכינים בשר על האש יחד עם עוד תוספות מקומיות או "מערביות". ארוחות אלו נהוגות בכל מדינות דרום היבשת.

כיום, תוכלו למצוא מתקני BRAAI בכל פינה במדינה: הוסטלים שבהם תישנו, בפארקים ובחופי הים. בנוסף, בהרבה מההוסטלים תוכלו לשלם על ארוחת BRAAI שמכינים כל ערב על בסיס קבוע.

Boerewors – הבשר הכי נפוץ שתמצאו על המנגל הרותח הוא נקניקיית boerewors, מין נקניקיית בשר עגולה עם מראה ייחודי ומסתלסל. הנקניקייה עשויה מבשר כבש או חזיר, כשלרוב זה משילוב בין שני סוגי הבשר, שומן ותבלינים פיקנטיים וארומטיים.

Sosaties – שיפודי כבש מעולים, מתובלים ברוטב פיקנטי ותבלינים

קבבים – עשויים מבשר כבש, חזיר, עוף ובקר. מתובלים ברוטב פיקנטי עם שומן, המוסיפה טעם עשיר למנה.

שאר הבשרים הנעשים ב-BRAAI פחות מסורתיים ויותר בינלאומיים כמו סטייקים איכותיים, עופות וגם דגים ופירות ים.

בילטונג (Biltong) – חטיפי בשר בקר מיובש, שהגיעו לדרום היבשת אי אז עם האירופאים לפני יותר מ-200 שנים. ייבוש הבשר הייתה לדרך הטובה ביותר לשמירתו לטווח ארוך, ללא קלקולו. כיום, הבילטונג הוא החטיף האהוב ביותר במדינה, ותוכלו למצוא אותו כמעט בכל מקום.

הרוב פשוט קונים שקית ואוכלים כמו במבה או צ'יפס, אבל אפשרויות נוספות ומעניינות הן שילוב החטיף בכל מיני מנות כמו סלט, מרק, חביתה או כל תבשיל על הגזייה.

כיום, תוכלו למצוא בערים הגדולות ובמקומות התיירותים וריאציות רבות מבשרים שונים כמו יען, זברות ועוד מחיות המדינה. לאוכלי הכשר לא צריכה להיות בעיה להשיג בילטונג כשר ביוהנסבורג וקייפטאון.

הבילטונג הוא סוג הבשר המיובש הנפוץ ביותר, אך תוכלו למצוא סוגים נוספים כמו doerewors, המזכיר קבנוס.

מאכלי ים

מאות הקילומטרים של גבולות המדינה עם האוקיינוסים ההודי והאטלנטי יוצרים גן עדן לאלו המכורים לאוצרות הקולינריה מהים. לובסטרים, צדפות, סרטנים, תמנונים, שרימפס, קלמרי ועשרות סוגים של דגים הם האוכל הפופולארי ביותר של תושבי החוף. דג הבקלה שחי במימי האוקיינוס האטלנטי בצדה המערבי של המדינה, הוא הדג הנפוץ במדינה ותוכלו למצוא אותו מגיע אליכם לצלחת בכל מיני וריאציות – על המנגל, מטוגן, אפוי ואף כבוש.

דגנים, קטניות, פירות וירקות

מזג האוויר המיוחד במדינה מאפשר גידולים רבים ומגוונים של פירות וירקות. חוסר הגשמים נוח מאוד לעצי פירות טרופיים כמו אננס ומנגו.

Mielie Pap – דייסת התירס היא אחת המנות הבולטות במטבח היבשתי בכלל, ובדרום היבשת בפרט. פופולריות המנה היא לאו דווקא בגלל הטעם העשיר שלה, אלא בעיקר בגלל מספר שדות גידולי התירס הרבים ברחבי היבשת, והמחיר הזול שלו. הדייסה נאכלת בעיקר כארוחת בוקר מתוקה עם חלב, חמאה וסוכר, אך גם כתוספת למנות עיקריות בשריות בשאר ארוחות היום. אתם תיתקלו בדוכנים של דייסות תירס באזורים הכפריים, בשווקים ובמקומות העניים במדינה. תוכלו לאכול אותה קרה, חמה, מטוגנת או מבושלת.

Chakalaka – תבשיל ירקות וקטניות פיקנטי.

מוצרי חלב

בעבר מוצרי החלב היו נפוצים ברחבי המדינה. לחלב פרה היה ערך סגולה תזונתי רב וייחסו אותו כאחד ממרכיבי התזונה החשובים והעיקריים להתפתחות תקינה של ילדים. לא היו בעבר אמצעי קירור ולכן רוב החלב היה מוחמץ וכך נשמר לזמן רב.

כיום, החלב עדיין נפוץ, בעיקר באזורים המרוחקים והכפריים, שם תוכלו ליהנות מחלב טרי מדי בוקר בחלק מההוסטלים ומחוות המייצרות גבינות מעולות. עם זאת, כמו בשאר העולם המערבי, כמות מוצרי החלב והמודעות לבעיות שלו עלו ולכן באזורי הערים הגדולות השימוש אינו נרחב כמו בעבר.

משקאות

בירה – משקה הנפוץ ברחבי המדינה מזה מאות שנים ונחשב למשקה לאומי. בירה מסורתית הוכנה ונמכרה במדינה עוד הרבה לפני שהאירופאים הגיעו ותרמו מהידע הרב שלהם בנושא אלכוהול. היא הוכנה בעיקר מדורה, ובחלק מהאזורים גם מתירס, והייתה מוגשת בברים ביתיים של נשים שמקצוען היה הכנת בירות והפעלת המקום. הבירות העתיקות אינן מסוננות ועם אחוזי אלכוהול נמוכים.

כיום, תוכלו למצוא בברים הוותיקים המכונים Shebeen את הבירות המקומיות שאינן מסוננות. במקור, ה-Shebeen היו ברים לא חוקיים ששמשו כמקום מפגש חברתי ופוליטי של האוכלוסייה שחורה במדינה, בתקופת האפרטהייד. אך כיום הם פאבים חוקיים עם מוזיקה וריקודים, ורוב המבקרים בה הם עדיין שחורים (וכנראה גם תיירים סקרנים).

מבשלת הבירה SAB שולטת ביד רמה בשוק הבירות המקומיות כאשר נתח קטן מהבירות שייך למותגים עולמיים כמו הייניקן. מותג הבירה המקומית המוביל והנפוץ של המבשלה הוא Carling Black Label והשני לו הוא Castle Lager .

יין – ליין הדרום אפריקאי היסטוריה ארוכה אף יותר מהבירה המקומית, כאשר התיעוד הראשון לייצורו במדינה היה עוד בשנת 1659. רוב הכרמים והיקבים המובילים ממוקמים באזור הכף המערבי ב-Winelands, והעיר המובילה והמפורסמת באזור זה היא סטלנבוש (Stellenbosch).

תרבות ומוזיקה

אומנות – דרום אפריקה מתהדרת ביצירות אומנות רבות ומגוונות. התיעוד האומנותי הראשון בשטחה ובעולם כולו נמצא לפני עשרות אלפי שנים במערה בשטחה של המדינה. השבטים האנושיים העתיקים, Khoisan Peoples, שהתגוררו בשטחי המדינה עוד מלפני הספירה, השאירו חותם אומנותי רב, הכוללים ציורים עתיקים שניתן לראות ולחקור כיום במערות באזור הרי דראקנסברג.

בתקופת האפרטהייד, האוכלוסייה השחורה מוכת העוני פיתחה סגנון אומנות ייחודי – אומנות מחזור. בפרברי הערים (Townships) מוכי הרעב, הפשע והעצב, האומנות השאירה שביב של אור ותקווה. אומנות מחזור מיוחדת מכל הבא ליד – מכשירי חשמל, פלסטיק, חלקי פח של מכוניות, צמיגי אופניים, מוטות ברזל, בקבוקי שתייה ועוד. כל אלו הורכבו יחדיו לפסלים ותמונות יוצאות דופן. בדוכני המזכרות בערים הגדולות תוכלו לרכוש חלק מהיצירות שאפיינו את התקופה האפלה, כי הסגנון נותר פופולארי עד היום.

עם זאת, ברוב אזורי המדינה נפוצה יותר אמנות מערבית מודרנית, וחלק מהאמנים אף זוכים בפרסים בינלאומיים.

ספורט – כמו בכל היבשת השחורה גם בדרום אפריקה, ספורט משמש כדרך חיים. כל ספורט משוחק פה ברמה כזאת או אחרת, אך ענפי הספורט המובילים בפער רב מהשאר הם רוגבי, קריקט וכדורגל.

בשנת 2010 התקיים במדינה מונדיאל (אליפות העולם בכדורגל). מצד אחד המונדיאל עורר את ענף התיירות במדינה, סיפק עבודה למקומיים ושיפר את תשתיות העיר והספורט, אך מצד שני זכה לשלל ביקורות על המשאבים שהממשלה השקיעה בו, במקום בשיפור התשתיות הסוציאליות, מיגור הפשע ומזעור פערי המעמדות.

כל חובבי הספורט המגיעים למדינה יוכלו לברר לגבי אירועי ספורט מרכזיים כמו רוגבי, קריקט וכדורגל בערים שבהן ישהו, וליהנות ממתקני ספורט מהמובילים בעולם. כמו כן, תוכלו לראות שבכל חור ובכל כפר נידח האהבה לספורט ולכדורגל בפרט היא בלתי נלאית. ילדים בני 6 משחקים עם כדורי גרב ושערים מאולתרים בשעות החשכה. זו אהבה אמתית.

מוזיקה – דרום אפריקה היא מדינה רב תרבותית, כך שיש בה קשת רחבה של סגנונות מוזיקליים שמאפיינים אותה. בתקופת האפרטהייד, השפות היחידות ששרו בהן היו אלה שזוהו עם האוכלוסייה הלבנה – אנגלית ואפריקאנס. לאחר המעבר לדמוקרטיה, התפחתה "שפת שירה" חדשה, הנקראת Kwaito (יש האומרים שעוד באמצע שנות ה-80'). הסגנון המוזיקלי הוא שילוב של מוזיקת האוס, היפ הופ וראפ, שהתפתחה ב-Townships העניות בקרב האוכלוסייה השחורה. השירים עסקו לרוב בעתיד ורוד, שוויון זכויות ומעבר המדינה לדמוקרטיה.

סגנון המוזיקה הפופולארי ביותר כיום, ואולי הנשמע ביותר, הוא ג'אז. תשמעו אותו הרבה בביקורכם במדינה, כאשר אמנים רבים בז'אנר זה זוכים להכרה בינלאומית. כמו כן, מוזיקה שהולכת ונהיית פופולרית במיוחד היא המוזיקה האלקטרונית שיש האומרים ששורשיה מגיעים מסצנת ה"Kwaito".

חשמל ומתאמים לשקע

שקעי החשמל זהים לישראל ולא תזדקקו למתאם בשביל מכשירי החשמל שלכם. ברובם המוחלט של ההוסטלים אין בעיות עם חיבורי החשמל שעובדים 24/7 ללא ניתוקים.

הפרשי שעות מהארץ

בין כל חלקי דרום אפריקה וישראל אין הפרשי שעות והשעה זהה.

שגרירויות וקונסוליות ישראל

השגרירות הישראלית נמצאת בבירת המדינה ,פרטוריה (Pretoria), הנמצאת במחוז חאוטנג (בקרבת יוהנסבורג).

קהילה יהודית

הקהילה היהודית בדרום אפריקה היא הגדולה ביותר ביבשת ומונה קרוב ל-80,000 יהודים. רוב הקהילה הם אנשים ממוצא אשכנזי, שהיגרו לכאן במרוצת השנים (הראשונים במאה ה-17!) מהארצות הבלטיות ליטא, פולין, לטביה ועוד.

55,000 היהודים המתגוררים ביוהנסבורג ו-20,000 היהודים החיים בקייפטאון מקיימים חיי קהילה שוטפים ומגוונים, וביניהם אנשי עסקים, חסידים חרדיים או דתיים. לעומתם, ישנם עוד כמה אלפי יהודים הפזורים בעיקר בערי החוף הגדולות, שאינם מקיימים חיי קהילה אמתית.

יוהנסבורג – הקהילה היהודית פה עצומה ומונה כ-55 אלף יהודים, שמהווים כ-10% מהאוכלוסייה הלבנה בעיר. מסעדות כשרות הפזורות ברחבי העיר, מצרכים כשרים בסופר, 50 בתי כנסת ועוד 9 בתי ספר יהודיים מצביעים על גודל ויכולת הקהילה לנהל אורח חיים יהודי. הרבה מיהודי העיר מתגוררים בשכונות הצמודות והאיכותיות Fairmount ו-Glenhazel. על רחוב Long Ave הצמוד אליהם תמצאו מרכז קניות ובילוי יהודי "כשר", שבו תוכלו למצוא סופרים וחנויות מזון כשרות, חנות ספרים ומקבץ מסעדות ובתי קפה.

בנוסף, יש 12 בתי חב"ד הפזורים ברחבי העיר. אף לא אחד מהם יזכיר לכם את בתי חב"ד מדרום אמריקה או המזרח הרחוק, המיועדים לתרמילאים, כי בתי החב"ד כאן מיועדים לחסידים הרבים המתגוררים ברחבי העיר. עם זאת, תוכלו ליצור קשר מבעוד מועד עם הרב הראשי של הקהילה שבה תרצו להתארח, ולשאול לגבי משפחות מארחות או ארוחות שבת.

בקישור הבא תוכלו לקבל פרטי תקשורת וכתובות של בתי חב"ד הפזורים בעיר »

קייפטאון – הקהילה היהודית בקייפטאון מונה מעל מ-20,000 איש. חלק גדול מהקהילה מתגורר בשכונת Sea Point היוקרתית. בשכונה מספר בתי כנסת פעילים, מסעדות כשרות וסופרים עם מוצרי מזון כשרים.

יש חמישה בתי חב"ד בעיר, אך גם הם משמשים בעיקר לחסידים המקומיים ופחות מארחים תרמילאים. אם בכל זאת בא לכם לבלות שבת או חג בקהילה, הבית חב"ד שהכי יתאים לכם נמצא בלב שכונת Sea Point, בראשות הרב לוי סילמן.

הנה פרטי ההתקשרות של כל בתי חב"ד בעיר »

קישורים רלוונטיים

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על דרום אפריקה

אטרקציות בדרום אפריקה

מלונות ומקומות לינה בדרום אפריקה

מדריכים ונותני שירות בדרום אפריקה

נהגים בדרום אפריקה

הזמנת חופשה לדרום אפריקה

טיסות לדרום אפריקה

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי