הטיול המתואר להלן הינו טיול שעשינו עם רכב פרטי משדה התעופה של דטרוייט עד העיר בוסטון. התחלנו וסיימנו את המסלול בארצות הברית בגלל נושא החזרת הרכב באותה מדינה. מאחר וביום הראשון נסענו עד טורונטו אתחיל את המסלול מטורונטו. תאריכי הטיול מ-09.07.19 עד 30.07 כולל יומיים וחצי נטו בבוסטון.

את המסלול תכננו לפי ספרה של נטע דגני: "קנדה מזרח". לא אפרט את כל המסלול המתואר, לשם זה יש את הספר, אלא אתן דגשים ושינויים שעשינו במסלול זה, מקומות שניתן לדעתנו לוותר עליהם, מקומות שלא הוזכרו וכדאי להיות בהם, מקומות שהוזכרו בספר אך ניתן וכדאי להרחיב את מסלול הביקור בהם והערה לגבי פארק שהכביש שעובר בו נחסם ומצריך שינוי במסלול.

עקב זה שהטיול שעשינו היה בחודשי שיא התיירות הזמנו את כל המלונות מראש.

ניווט- גוגל מאפ במפות שהורדנו בישראל.

יום 1 הגעה לטורונטו , לינה במלון, מומלץ, המיקום, המחיר וארוחת הבוקר הטובה, טיפ באתר. אנו הגענו בסביבות הצהריים ולכן עוד הספקנו לעשות טיול אחד מתוך השניים שעשינו בעיר. משך הטיול 5-6 שעות. הטיול זהה למדי לטיול המוצע בספר - המסלול בדאון טאון, אבל אנחנו עשינו מסלול מעגלי שמאריך את הטיול. מהמלון פנינו בתחילה צפונה ומיד מזרחה כדי להגיע לרחוב יונג הנהדר, הליכה דרומה עד רחוב קווין שם פנינו מערבה עד שהגענו לבית העירייה הישן. בהמשך המסלול ברחוב ספדינה, פנינו מערבה לרחוב דונדאס ומשם צפונה לרחוב קניגסטון שכן הבתים היפים ביותר נמצאים בקטע זה. ( מי שרוצה לראות את בית הכנסת הסגור יוכל לפנות מזרחה ברחוב סנט אנדרו). בסוף רחוב קניגסטון פנינו שמאלה ומיד ימינה ברחוב אוגוסטה. משם מגיעים עד רחוב קולג, בו פנינו מזרחה עד רחוב ספדינה, המשכנו עד הכיכר העגולה שם יש מבנה מרשים, עברנו את הכיכר ומיד אחריה נכנסנו מזרחה לכוון האוניברסיטה בה יש מבנים מרשימים. בתוך האוניברסיטה המשכנו צפונה עד רחוב הוסקין הפונה לרחוב האוניברסיטה משם צפונה עד רחוב בלור בו נמצא המוזיאון לאומנות שיש לו חזית מדהימה. משם פנינו דרומה ברחוב האוניברסיטה לפארק קווינס, כדי לא ללכת יותר מדי ברחוב האוניברסיטה המשעמם פנינו ברחוב קולג מזרחה עד לרחוב יונג ולמקום בו התחלנו את הטיול.

ייום 2- טורונטו- גם בטיול זה שינינו את המסלול המתואר בספר. בבוקר הלכנו לכוון בניין הסי אן. משם דרומה דרך מבשלת הבירה ומוזיאון הרכבות אליו לא נכנסנו, המשכנו עד לשפת הנהר, הליכה מזרחה לאורך הנהר, הגעה עד למגדלי המגורים החדשים עם הארכיטקטורה המודרנית והמשך הליכה עד לדיסטלרי דיסטריכט The Distillery Historic District משם חזרנו מערבה דרך שוק סנט לורנס הנהדר. למי שמסלול זה ארוך מדי עבורו, המלצתנו להמשיך לפחות עד לשוק.

יום 3.- ביום זה נסענו כשלוש וחצי עד לשמורת אלגוניקווין. Algonquin Provincial Park,שמורה זו הינה לדעתנו השמורה המשעממת ביותר והכי פחות מרשימה מכל השמורות שעשינו בהמשך- ראו טיפ באתר. ניתן לוותר על שמורה זו ולנסוע לכוון אוטווה דרך אלף האיים.

יום 4- מאחר והיינו בשמורה המשכנו באותו יום לאוטווה הגענו למלונינו המומלץ בעיר- טיפ באתר ועשינו סיור בעיר. בתעלת רידו, כדאי לחכות כדי לראות כיצד מעלים ומורדים סירות בתעלה. עושים זאת באופן ידני וזה מרשים לראות את פעולת הסכרים.

יום 5- נסיעה לפארק מונט טרימבלאנט Mont tremblamtוביקור בשמורה. בפארק עשינו שלושה מסלולי טיול. פרטים על שמורה יפה זו בטיפ באתר. אנו המשכנו בכביש של הפארק שנהפך לדרך עפר ארוכה אך טובה עד מקום הלינה שלנו הנמצא בסוף הכביש של השמורה. ראו טיפ. 

ייום 6- נסיעה עד מונטריאול וביקור בעיר. למיטיבי לכת ניתן להגיע לפארק מון רויאל אם עושים הליכה מזרחה לאורך המדרחוב הנהדר של סנטה קתרינה שביום שבו היינו- יום א ,נהיה כולו מדרחוב של שוק ססגוני. מהרחוב יש לפנות צפונה לרחוב דרומונד drummond ומשם עולים במדרגות עד לתצפית היפה. בירידה ניתן לגוון ולרדת במסלול השני ולעבור דרך בניני האוניברסיטה ברחוב tavish.

יום 7 נסיעה לפארק מוריסי, Mauricie סיור בפארק ולינה באיזור. שימו לב!!!!! הכביש שעובר בשמורה חסום עקב שיפוצים/ תיקונים. אין אפשרות כלל להגיע מקצה אחד של השמורה- הדרומי, לקצה המזרחי. הכביש יהיה סגור כנראה עוד הרבה זמן. בקצה הדרומי ניתן לנסוע עד לאשדות ולעשות שם את המסלול עד לאשדות. מי שירצה להאריך את המסלול כפי שאנחנו עשינו, ניתן להמשיך מהאשדות ולעשות מסלול מעגלי יפה עם תצפיות לאגם. אורך המסלול 8 קילומטר. בקצה המזרחי ניתן לנסוע עד קצת לאחר התצפית של לה פסאג'. למותר לציין שמי שירצה להגיע לקוויבק באותו יום לא יצליח להגיע אם ירצה לראות את כל הפארק. בעמוד 146 של הספר כתוב שהמסלול סביב אגם אטיאן מעגלי אך הוא אינו סביב האגם. הוא מגיע לשפת האגם מצידו המזרחי ממשיך מזרחה ומגיע לצידו המערבי של אגם אדוארד..טיפ באתר

יום 8 – בדרך לקוויבק אל תוותרו על פארק בטיסאן .river park batiscan . מקום שהגענו אליו בדרך מקרה, ראו טיפ באתר. כדי לחסוך זמן ומאחר וגם היה לנו זמן נסענו לבקר במפלי מורומורנסי Montmorency Fallsכלומר לא להיכנס לקוויבק אלא לנסוע למפלים ומשם להמשיך לקוויבק .חנייה ללא תשלום מצאנו ליד מרכז הספורט הנמצא מערבה מהחניון העליון של המפל Boischatel Sports Center. עם ההגעה לקוויבק עשינו טיול בעיר היפה הזו.

יום 9- יום שמוקדש לקוויבק. אנחנו ממליצים מאד להיות בבניין הפרלמנט שלא מוזכר בספר- ראו טיפ באתר. ביקור במצודת קוויבק במקרה היינו שם בסביבות השעה 11 בבוקר, מסתבר שניתן להיכנס ללא תשלום לחלק מהמצודה, באותה שעה התקיים בדיוק טכס של תרגילי סדר שעשו שם שתי מחלקות וזה היה מרשים ביותר. ניתן גם להצטלם עם העז או התיש- לא בדקנו , שהיא כנראה סמל הגדוד. נראה שהטכס הוא על בסיס יום יומי .


יום 10-ביום זה נסענו לאחד הפארקים המרשימים ביותר- קניון סינט אן Canyon Sainte- Anne הנמצא לא רחוק מקוויבק בדרך מקוויבק לטאדוסק, בדרך לקניון נכנסנו לראות את הכנסייה המרשימה של סאנט אן דה בופרי. Sainte-Anne-de-Beaupré, הקניון לא מוזכר כלל בספר. הקניון מרשים ביותר עם נהר ומפל וגשרים תלויים מעל הנהר, אומגה ומסלולים אתגריים בצוקים. ראו טיפ. מי שמוותר על שמורת המדינה זאק קרטייה ונוסע ישירות לטדוסק, ירוויח יום טיול וכדאי מאד שיבקר במקום זה. בדרך ניתן לבקר במפלי מורומורנסי ובכנסיית סאנט אן דה בופרי. מהקניון המשכנו לשמורת המדינה זאק קרטייה. Parc National de la Jacques-Cartier לנו המליצו על מסלול l'eperon שהוא בקילומטר השלישי, המסלול מעגלי, אורכו 5.4 קילומטר ויש בו הרבה תצפיות על האגם, בסופו שביל לאורך הנהר. כדאי ללון בקרבת מקום היציאה מהפארק שכן יש לחזור את כל הכביש שנמצא בפארק חזרה, או ללון בדרך לסאגוני. Saguenay אגב המרחק לעיר הוא 180 קילומטר ולא כפי שנכתב בטעות בספר.

יום 11- נסיעה עד לסאגוני והמשך לכוון טאדוסק. כדאי להיכנס בדרך לעיירה סאנט רוז דה נורד, Sainte-Rose-du-Nord, בעיירה זו יש מסלול לתצפית יפה בהליכה של מספר דקות בשביל שמתחיל לאחר בתי הקפה ועולה לגבעה שמאחוריהם. מהתצפית ניתן לחזור בדרך שונה וקלה יותר חזרה לעיירה. (במקום לרדת בשביל התלול להמשיך בשביל הרחב ) 

הגעה עד טאדוסק. בטאדוסק כדאי לעשות את המסלול בדרום העיירה ב-Islet Poin. טיפ באתר.

יום 12- למי שרוצה לראות לוויתנים ולהמשיך הלאה לכוון מתן ראו פירוט בספר, אבל!!! זה מותנה בכך שרכשתם מראש כרטיסים למעבורת היוצאת בשעה 17.00מ- Baie-Comeau למתן. אם לא רכשתם כרטיסים יתכן ולא יהיו מקומות במיוחד אם מדובר בסופי שבוע, זה מה שקרה לנו, אבל בזכות זה הגענו לפארק מקסים, ראו בהמשך. ניתן כמובן להישאר בטאדוסק עוד יום לאחר הצפייה בליוויתנים ולעשות את מה שעשינו. מי שמגיע מקוויבק בדרך הישירה ואינו מעוניין לראות ליוויתנים, עצתנו היא ללון בעיירה Saint-Siméon ולחצות בבוקר בשעה 09.30 את הנהר כפי שאנו עשינו. אנחנו נאלצנו לקום בבוקר ולנסוע לעיירה זו כי המעבורת היחידה שאין צורך וגם לא מזמינים אליה מקומות. לחילופין אם רוצים לראות את טאדוסק או למי שבטאדוסק ורוצה לחצות את הנהר כדי לראות את הפארק, יש לרכוש כרטיסי ם למעבורת שיוצאת מ-Les Escoumins. בכל מקרה יש לרכוש כרטיסים מראש. בשתי אפשרויות אלו , מגיעים לפארק הנהדר Parc national du Bic. טיפ באתר. הגעה עד מתן. Matane

ייום 13- ממתן עד גאספה. Gaspé בדרך אל תפספסו את Havre Des Quinze Collets צוק סלע יפה בשפת הים. שאינו מוזכר בספר וגם לא נראה מהכביש. טיפ באתר. אנחנו לא הגענו עד גאספה אלא לנו ליד המגדלור במלון חביב וזול עם נוף לים בשם Hôtel Motel Le Pharillon טיפ באתר. מקום זה הוכיח את עצמו שכן הוא קרוב מאד לחלק הצפוני של הפארק פאריליון Forillon National Park שבו ביקרנו למחרת.

יום 14 – ביקור בפארק. טיפ באתר. הפארק מתחלק לשני חלקים בחלקו הצפוני יש תצפית יפה על הים ב- Cap-Bon-Ami ממקום זה יש מסלול שעולה בתלילות למגדל תצפית Tour du Mont-Saint-Alban הצופה על כל האזור. משך ההליכה עד למגדל בסביבות 45 דקות והחזרה כ-30 דקות. בחלקו הדרומי ישנו מסלול מאכזב למדי למרות שהוא מפורסם מאד, לאורך החוף של 4 קילומטר לכל כוון עד ל- Le Bout Du Monde. ממקום תצפית זה ניתן לעיתים לראות ליוויתנים באופק. התצפית עצמה מאכזבת ביותר. אנחנו חזרנו לישון באותו מקום שישנו בו בלילה הקודם אך עצתנו היא לישון בגאספה באם המחירים שם סבירים. בכל מקרה כדאי להמשיך לכוון גאספה ולהתרענן בחוף הרחצה הנמצא מרחק קילומטרים ספורים מצומת הכניסה לפארק. בצידו השמאלי של הכביש תיראו מגרש חנייה גדול וללא תשלום. בחוף הרחצה לכוון מערב יש גם שביל הליכה של גשר עץ שעובר ליד מפרצון יפה.

יום 15- בבוקר נסענו לכוון שמורת הטבע בונאווטור. Île-Bonaventure-et-du-Rocher-Percé National Park תיאור מקומות בדרך לפארק בספר. הגענו לפרסה Percéוקנינו מקומות לשייט של השעה 11.00 בצריפון הנמצא בכביש הראשי ליד משרד התיירות שם גם יש אפשרות לחנות למספר רגעים. חנייה ללא תשלום ( באם יש לכם זמן ואתם רוצים ללכת קצת ברגל בעיירה ). ניתן למצוא לאחר נסיעה של קילומטר לערך בקצה הדרומי של העיירה בכביש העולה בתלילות מערבה. . Route des failesחנייה בתשלום נמצאת מול משרד התיירות. לגבי השייט והאי- לא לוותר. ראו טיפ באתר. השייט והטיול באי לוקחים 5 שעות נטו. ניתן לישון בעיירה זו או למצוא מקום דרומה יותר כפי שאנחנו עשינו.

יום 16- נסיעה עד לפאתי הפארק Kouchibouguac לינה בקרבת הפארק, טיפ באתר. לדעתנו ובניגוד לכתוב בספר אם רוצים להיות בשמורה שאגב לא מרשימה במיוחד ולהגיע למונקטון ביום אחד זה בלתי אפשרי מאחר והביקור בשמורה לוקח כמה שעות .

יום 17 ביקור בפארק - שמורת קושיבוגואק טיפ לגבי השמורה באתר, נסיעה עד מונקטון. הביקור בפארק לוקח כמה שעות ומאחר ומשם הנסיעה למונקטון קצרה, היה לנו מספיק זמן להגיע למונקטון ולראות שם את גל הגאות שהיה אחר הצהריים. טיפ באתר. מי שזמנו קצר יכול לוותר על יום זה ולהגיע ישירות למונקטון ביום ה-16. לינה במקום.

יום 18- נסיעה ל-הופוול רוקס- Hopewell Rocks Parkלא להחמיץ. כדאי לעשות מסלול מעגלי במקום .טיפ באתר. נסיעה לשמורת פאנדי Fundy National Park שם עשינו שני מסלולי הליכה טיפ באתר . כף אנרייג Cape Enrage Nature Preserve טיפ באתר והגעה עד סיינט גון.

יום 19 - סיינט גון, בעיירה יש שוק קטן ביום שבת ליד כיכר קינג, ניתן גם לנסוע למים המבעבעים.בנהר . reversing faiis כאשר מתחילה הגאות ומי הים נכנסים לתוך מימי הנהר יש תופעה יפה של המים הנשפכים מהסלעים, אנחנו לא היינו בשעה הנכונה אבל גם אם לא מגיעים למקום בשעה הנכונה, המקום יפה.

גם העיירה יפה מאד עם בתים היסטוריים עתיקים ויפים.

יום 20 - נסיעה עד בוסטון.