הטיול המתואר להלן נעשה בתאריך 01.10.21 עד 15.10.21 אך ניתן גם לקצרו לאלו שזמנם קצר ל-10 -8 ימים – פרטים בהמשך. את הרכב שכרנו דרך אתר  אקונומי בוקינג בחברת Meridian במחיר של 26 יורו ליום כולל ביטוח ביטול השתתפות עצמית.  אך ניתן גם להורידו- טיפ באתר. מלונות  או יותר נכון בתי אירוח דרך אתר בוקינג. בתקופה זו שנסענו המחירים ממש מצחיקים מ- 20 יורו ללילה לזוג כולל ארוחת בוקר ועד 40 במקומות היקרים יותר. בכל המקומות דאגנו שתהיה גם חנייה ובחינם. ניווט לפי גוגל מאפ במפות שהורדנו בארץ.

הכבישים במונטנגרו למעט הראשיים צרים מאד, מפותלים כך שמהירות הנסיעה הממוצעת  בהם היא בסביבות 30-35 קילומטר לשעה ויש לקחת זאת בחשבון בעת תכנון הטיול. היתרון, התנועה בכבישים אלו דלילה מאד.

יום 1. לאחר טיסת בוקר מוקדמת עם חברת ישראייר נחתנו בסביבות השעה 07.30 לפי השעון המקומי, בשדה התעופה ב- Tivat ובחנות היחידה שיש הצטיידנו בסים בעלות של 15 יורו (רק דטה 500 גיגה בייט) לקחנו את הרכב- הדוכן של חברת ההשכרה בתוך המבנה והתחלנו לנסוע לכוון הר לובצן  Luvcen. בקטע זה כבר נתקלנו בנוף האופייני למונטנגרו , דהיינו כביש צר, מפותל אבל עם נופים מרהיבים.

בלונלי פלנט וגם בחוברת התיירות של ישראייר מוזכר הכפר ניגושי ככפר יפה ששם עושים את הפרושוטו הנהדר. לכן לפני העלייה להר נסענו לכפר שנמצא לא רחוק משם והתאכזבנו. מדובר בכפר קטן ,עלוב למדי שאין בו נפש חיה. את הפרושוטו אכלנו במסעדה שנמצאת לא רחוק מהצומת לפני שעולים להר לובצן. המסעדה יפה, הנוף יפה האוכל.... ??. המחיר גבוה.

לאחר תשלום דמי הכניסה לפני העלייה להר-3 יורו לאדם מציאת חנייה בסוף העלייה ותשלום נוסף של 2 יורו לאדם באמצע העלייה במדרגות,  (461)  הגענו לפסגה. שימו לב שבכניסה למוזוליאום מצדו הצפוני, דהיינו כאשר מגיעים לתצפית לכוון קוטור, יש כניסה נוספת המובילה לגרם מדרגות שיורדים בו ומגיעים מתחת למוזוליאום ובו יש את הקבר של פטר ולמדייקים  Mausoleum of Petar I-I Petrovic-Njegos.

לאחר הביקור נסענו לעיירה  צ'טיניה   .Cetinje לאחר התארגנות קלה בדירה (טיפ באתר), נסענו לעיירה ולמדרחוב המקסים שבה.

את ארוחת הערב הנפלאה אכלנו במסעדת Kole שהומלצה לנו על ידי בעל הדירה ואכן האוכל שם טוב וזול להפליא. טיפ באתר

אזהרה לגבי החנייה בעיירה זו. שימו לב שהחנייה ברחוב הראשי מותרת רק למכוניות מקומיות ולא למכוניות אחרות!!! אני חוסך מכם את 40 היורו של הקנס שקיבלנו. מי שממהר יכול להמשיך לאחר הביקור בעיירה וללון בפודגוריצה.

יום 2. נסיעה למנזר אוסטרוג Ostrog. שימו לב לקחת בסוף העלייה את הפנייה ימינה, כך תגיעו עד למגרש החנייה העליון שצמוד למנזר. הכניסה למנזר ללא תשלום. המקום מרשים ביותר.

משם דרך ניקשיץ (שלא נכנסנו לתוכה ) עד פלוזין.  Pluzine .נסיעה לאורך הנהר עד Scepan polije .

המשכנו עד מנזר Monastery Zagradje .כדי להגיע אליו יש להגיע עד מחסום הגבול לאלבניה ולהסביר לשומרים שאתם לא מתכוונים לעבור את הגבול אלא רק לנסוע לאורך הקניון של הטארה. הציורים במנזר יפים.

לאחר מכן חזרנו את כל הדרך עד פלוזין שם ישנו במקום נפלא עם נוף לאגם פיבה    Piva . טיפ באתר.ארוחת ערב נפלאה גם היא לאחר המלצה של בעל המלון אכלנו במסעדה  Restoran Sočica.טיפ באתר.

יום 3 נסיעה עד זבליאק.   Žabljakהדרך  הצרה והמדהימה הזו דרך עשרות מנהרות עם תצפיות יפות נחשבת לאחת היפות במונטנגרו ואולי היפה ביניהן.

הדרך מובילה לשמורת דורמיטור Durmitor ולהרים המיוחדים שבה .

לאחר ההגעה לזבליאק נסענו לאגם השחור- כניסה 3 יורו. אם לא תחנו ליד הכניסה גם לא יקחו מכם תשלום על חנייה. הקפנו את שני האגמים ברגל, המסלול למי שרוצה להקיף את האגם הראשון בלבד לאורך חופי האגם עצמו, בעייתי כי השביל ליד הצוקים אתגרי למדי. ארוחת ערב במסעדה  טובה. Restaurant Or'O.לינה בזבליאק . טיפ באתר

יום 4 .על  יום זה למי שממהר  ניתן לוותר . את היום הזה הקדשנו לדרך הצפונית שמקיפה את השמורה. נסענו עד למגרש החנייה שמוביל לתצפית Curevac לקניון נהר Tara. ממגרש החנייה יש שביל העולה לאורך הצוק של ההר עד לתצפית. משך ההליכה כחצי שעה לכל כוון. הנוף מהתצפית יפה מאד, דרגת קושי ההליכה בינונית.

המשכנו בכביש עד לתצפית של קניון susica. הקניון עצמו כשעברנו אותו היה יבש והאגם  Sušičko jezero שלכאורה היו אמורים בו מים, הסתבר כאגם עונתי.

הגענו עד הכפר Trsa ומשם בדרך שכבר היינו  כשבאנו מכוון  פלוזין חזרנו עד זבליאק. ניתן להוסיף למסלול זה  את מסלול הבוקר (ראו להלן) שעשינו ביום החמישי לטיולנו וכך לנצל את שארית היום.

יום 5. בבוקר נסענו לקניון נבידו  Nevidio Canyon. בקניון עצמו ניתן לסייר רק עם מדריך ורק בתקופה מסוימת, אבל נסענו לראות את תחילתו. ממגרש החנייה קחו את השביל השמאלי, כלומר אל תעברו את הנהר בגשרון אלא לכו עד לכניסה לקניון. למה מצדו זה? כי ממנו ניתן לראות טוב יותר את הכניסה לקניון. ניתן גם להיכנס למים וללכת בתוכו  עד ל..? (כמובן כשאין זרימה חזקה.)

בצדו השני של הכביש ליד מגרש החנייה אמור להיות מפל מים שפעיל באביב.  מפל סקאקויצ'ה -אנחנו רק יכולנו לדמיין את הזרימה. חזרנו כמה מאות מטרים המשכנו לכוון הכביש שעובר על הגשר מעל המפל. בכניסה לכביש ראינו שלט של "קן הנשרים", לא ידענו מה זה אבל השם הבטיח ואכן לאחר 4 קילומטר בכביש צר להפליא הגענו לכפר דוזי   Duzi. מהכפר לפי השילוט נוסעים כמאתיים מטר ומגיעים למסעדה עם תצפית נפלאה על הנהר Komermice . גם על יום זה ניתן לוותר לממהרים או כאמור לצרפו ליום מספר 4 או לוותר על שני ימים אלו.

יום 6.  נסיעה לגשר ההיסטורי על נהר הטארה  Most na Đurđevića Tari. כדאי לעצור בחנייה ליד הגשר וללכת לצדו השני ובחזרה. במקום גם אפשרות לקחת אומגה מצד אחד של הנהר לצדו השני. 

מספר קילומטרים בהמשך הדרך יש מצד שמאל  סככה  ליד הנהר. חנייה מצד ימין של הכביש. כדאי לרדת לנהר כי המקום יפה מאד .

המשך עד למנזר דוברילובינה, Dobrilovina . לצערנו המקום היה סגור אך התרשמנו מהמבנה העתיק.

המשך בנופים יפים של הנהר.

נסיעה עד לפארק ביוגורובסקה גורה. Biogradska Gora  מומלץ לעשות את הטיול סביב האגם שלוקח כשעה כי המסלול יפה מאד. לאחר המסלול מגיעה לכם להתפנק במסעדה הנמצאת במקום.

המשך עד קולשין Kolasin.  בקולשין עצמה יש מדרחוב יפה עם מסעדה מומלצת. טיפ באתר. לינה במקום .מי שממהר יכול להמשיך עד פודגוריצה.

יום 7. מאחר ובמלון שהיינו בו לא הייתה ארוחת בוקר , סעדנו  בבית קפה נפוליאון הנמצא לא רחוק ממקום הלינה – מומלץ. המשכנו למנזר Moraca.

בבוקר המשכנו דרומה, ניסינו להגיע ל-Mrtvica Canyon. התחלנו לנסועבדרך אספלט שנהפכה לדרך עפר. בשלב מסויים עצרנו הרכב והתחלנו ללכת ברגל. בנקודה מסויימת הגוגל טען שהגענו. לא ראינו שום נהר ושום קניון, אבל ראינו שביל שהוריד אותנו עד תחתית הנהר.

המשך עד פודגוריצה, טיול בעיר העתיקה שלא מרשימה במיוחד. לינה במקום מומלץ. טיפ באתר.

יום 8 נסיעה עד תצפית Pavlova strana   מהממת.

משם המשך עד רייקה  Rijeka.

. ברייקה יש המלצה לאכול מרק דגים במסעדה מומלצת Stari most אז אכלנו... היה בסדר, לא מעבר לזה.  בעיירה יש שני גשרים המזרחי שהוא יפה למדי , אך המערבי מדהים.

יש אפשרויות לסיורים בנהר בכל מיני מסלולים. יש באזור גם מערה שניסינו להגיע אליה  Obodska Pecina שמה. הלכנו  לאורך הנהר מהעיירה בדרך העפר ובהמשך ליד בית המשאבות בשביל צר. עקב הגשם שירד ביום הקודם הנהר עלה והשביל שהינו בחלקו לאורך הנהר הוצף, אז ויתרנו.

בדרך לוירפזאר יש תצפיות יפות.

המשך נסיעה לוירפזאר, Virpazar  . בוירפזאר שהיא עיירונת קטנטונת ויפה ניתן לעשות סיורים באגם.

מעל העיירה יש מבצר מרשים. Besac Fortress ניתן להגיע אליו במכונית  הכניסה בחינם. זה הנוף שנשקף ממנו

בהמשך הדרך דרומה ולינה בכפר Seoca  במקום מופלא ובדירה מופלאה וקסומה. טיפ באתר.

מי שזמנו קצר יכול לנסוע מוירפזאר בכביש המשובח ישירות לבודווה Budva ולוותר על יום 9 ויום 10.

יום 9. המשך נסיעה דרומה לאורך אגם סקאדר.

בשלב מסויים כשמגיעים כמעט עד הגבול האלבני הדרך מתפתלת ומתחילים לרדת מההר. המשכנו עד אגם שאשי Shasi  שניתן לוותר עליו.

המשכנו לחוף הים   של  Velika plaza.  שהיה שומם לחלוטין

ומשם עד Aada bojana   מקום יפה ליד שפך הנהר עם שפע מסעדות.

עברנו את הגשר הצר ונסענו באי עד חוף הנודיסטים  Nudističko naselje Ada Bojana. אל תצפו לתמונות כי אם המקום לא היה נטוש לחלוטין, כנראה שלא היו נותנים לנו להיכנס. את הלילה עשינו ב- Uicinj בדירה בתוך העיר העתיקה  -טיפ באתר, הנמצאת על צוק סלע. הרכב נשאר בחנייה במזח של הנמל. העיר העתיקה בעלת פוטנציאל אך מאד מוזנחת, העיר החדשה נאה. יש בה טיילת לאורך המפרץ בקצהו יש צוק שעלינו עליו כדי להשקיף על העיר העתיקה והחדשה.

יום 10. נסיעה ל-  Mirosica לראות את עץ הזית העתיק שאומרים שהוא בן 2,000 שנה??? הכניסה לאתר עולה 2 יורו אבל ניתן לראות את העץ גם מהכניסה.

משם  ל- Stary bar . ציפינו לאתר ארכיאולוגי סטנדרטי אבל המקום היווה הפתעה לטובה. העיר החרבה מרשימה מאד, האקוודוקט יפה והחומות מרהיבות. ליד החומות יש בתים נאים עם חנויות. במסעדה שברחוב זה Merak כדאי לאכול את  Lokum שלהם – סופגנייה ענקית עם בצק דק מאוד שאוכלים עם גבינה וריבה.

ניסינו להגיע למבצר  Haj nehaj. הדרך הצרה בכפר הפכה לדרך עם בורות בכביש וללא אספלט אז ויתרנו. המשכנו ל-  Petrovac. הלכנו בטיילת היפה של העיירה עם בתים נאים חלקם עתיקים. מזג האוויר היה גשום לכן לא נשארנו הרבה זמן.

אם עולים למבצר שנמצא בקצה הצפוני של העיירה, רואים צוק סלע מהמם.

המשכנו עד  Sventy  Stefan . ראינו את האי מהכפר, השעה הייתה כבר מאוחרת ומזג האוויר לא היה משהו אז קיווינו להשתפרות עתידית במזג האוויר כדי להגיע שוב דבר אשר קרה יומיים לאחר מכן.

אחר הצהריים הגענו לבודווה וטיילנו בעיר.

יום 11. יום זה הוקדש לבודווה. בבוקר מזג האוויר היה נאה וניצלנו אותו כדי ללכת לחוף מורגן  Mogren beach הנמצא בקצה המערבי של העיר. השביל לחוף הולך לאורך הים  והוא יפה מאד. את שעות אחר הצהריים ניצלנו לטיול בעיר.

יום 12. בבוקר מזג האוויר היה נפלא נסענו לכפר Pržno. חנינו בסופו  ברחוב Stefano mitrovica . בסופו של הרחוב יש פנייה ימינה צפונה  לחוף הים ופנייה שמאלה דרומה לכוון  Sventy  Stefan. מתחילים ללכת דרומה, לאחר כמה מאות מטרים מגיעים ליער וממשיכים בירידה לכוון הים למפרץ  Queen's beach , מפרץ יפה מאד.

המשך לאורך המפרץ, הליכה קצרה ומגיעים למפרץ יפה נוסף  King's Beach. 

עוברים את המפרץ, הליכה קצרה נוספת והאי Sventy  Stefan  מתגלה במלוא הדרו.

לאי עצמו אין אפשרות להיכנס, ניתן לעבור את הגשר עד  לכניסה לאי. חזרה באותה הדרך, אורך המסלול לכל כיוון כחצי שעה. המשכנו בדרך היו נופים יפים.

עד Plavi Horizonti Plaža אולי החוף הכי יפה במונטנגרו, מפרץ עגול ושקט  עם חול לבן, ללא אבנים. הבעיה המקום היה סגור עם מחסום ושומר. ביקשנו מהשומר להיכנס למספר דקות וקיבלנו אישור. המקום מקסים והיה שומם לחלוטין.

המשכנו ל Žanjic Beach,

לאחר התמקחות קלה עם בעל הסירה היחידה שהייתה ובהיותנו התיירים היחידים באזור ותמורת 40 יורו לקח אותנו למערה הכחולה הנקראת  Plava špilja, משך השייט לכל כוון כ-20 דקות. המערה יפה, לא ברמה של המערה הכחולה בקאפרי, אבל עדיין חוויתית.

לאחר השייט המשכנו אל הכפר Rose. כדי להגיע לכפר עצמו , יש לחנות בסוף הכביש במגרש החנייה החופשי, משם ללכת ברגל לכפר, בכפר עצמו אין כבישים. המקום מקסים.

המשך לאורך החופים בנופים יפים.

עד Porto Montenegro. מקום זה שהוא חדש לחלוטין משלב מרינה ענקית  עם בתים יפים וחנויות. שימו לב לחנות רק בחניות מוסדרות ולא בכביש ליד המרינה.

המשך דרך tivat  עד למעבורת ב- Port promowy. עלות המעבורת 4.5 אירו לרכב ותדירותן רבה כך שלא מחכים כלל.

לאחר הפלגה של כ-10 דקות הגענו לחוף הנגדי ונסענו כמה דקות עד לדירת המגורים  Apartmani Stanovcic שבה לנו. הנוף מהמרפסת של הדירה נהדר.

בערב הלכנו למסעדה המקסימה במיקומה והמפורסמת Ćatovića Mlini. המחירים במסעדה כמו בארץ במסעדה סטנדרטית.

יום 13.בבוקר המשכנו ל - Risan משם ל- - Peskovita ומשם ל- Perast. לעיר זו צריך להקדיש כשעתיים ועוד זמן לשייט למי שמעוניין  לשני האיים שמולה gospa od sarpjela  -  ו-   Sventy dorde  המקום מקסים.

המשך עד קוטור  kotor לבדיקת קורונה . מאחר והגענו בצהריים לא היה כלל תור ומשם עד לדירה הנפלאה שמצאנו  כולל חנייה פרטית ובמרחק של דקה הליכה מהשער הצפוני של העיר העתיקה. טיפ באתר.אחר הצהריים ביקרנו בעיר.

יום 14. מזג האוויר בבוקר היה נפלא אי לכך החלטנו שזה הזמן המתאים לטיפוס  ולאחר תשלום של 8 אירו לאדם  הכניסה למדרגות הינה קרוב לשער הצפוני , התחלנו לעלות ב- 1350 המדרגות עד לפסגת המבצר. הנוף מהמם . למי שקשה לעלות עד סוף המדרגות, ניתן להסתפק בעלייה עד המנזר הראשון שבו יש חנות.

כדי לא לרדת באותה דרך, בפיצול פנינו שמאלה- דרומה וירדנו דרך הכניסה השנייה. אחר הצהריים המשך ביקור בעיר. כשיוצאים מחומת העיר בשער של הנמל יש בצדו הדרומי שוק קטן ולא מרשים. בהמשך יש נמל קטן ובתים ישנים ונאים.

בצידה הצפון מערבי של החומה חוצים את הנהר ומתגלה נוף יפה

יום 15. נסיעה לשדה התעופה וטיסה לישראל.

מסלול הטיול היה 14 יום אך כאמור ניתן לוותר על יום 3, 4, 9, 10.

מי שמעוניין במסלול עוד יותר קצר של שבוע אז ניתן לנסוע ביום הראשון עד פודגוריצה.ביום השני עד זבליק דרך פלוזין. יום שלישי עד פודגוריצה,יום רביעי דרך רייקה וירפזאר עד בודווה. יום חמישיסיור בבדווה, האי סוונטי סטפן באם לא הספקתם ביום הקודם והמסלול עליו המלצתי. המשך דרך המערה הכחולה עד אזור טיווט.יום שישי ביקור בפרסט, המשך עד קוטור.יום שביעי קוטור.