טיול לבני 50+ בכושר סביר, בתקציב מאפשר.

רצינו לנסוע לדרום אמריקה בדצמבר. התאהבנו בנופים של פטגוניה (ארץ האש). שמענו שברזיל מסוכנת ומזג האוויר חם ולח אז חשבנו להתרכז בארגנטינה וצ'ילה. לא ידענו שריו דה זינרו הינה אחת העיר היפות והמיוחדות בעולם עם נוף מהמם. העדפנו טיול פרטי על טיול מאורגן. רצינו טיול שיהיה חוויתי ומהנה ולא חשוב לנו אם הפסדנו אטרקציה זו או אחרת. בסופו של דבר נסענו באוקטובר, בתקופת האביב ומזג האוויר היה למזלנו מצויין. נהנו ממחירים נוחים ומעומס מופתח של תיירים.

בתחילה חשבנו שמישהו יארגן לנו את הטיול מא ועד ת, אבל מניסיון של טיולים קודמים שעשיתי בעבר, המשרדים המתמחים בארץ עובדים עם סוכן מקומי שהבדל השעות וחוסר תקשורת ישיר עם הסוכן המקומי מהווה בעיה. התוצאה הסופית מניסיון העבר היתה לא משביעת רצון. קצב מהיר מדי, טיול עמוס בהעברות ופחות בחוויות, בתי מלון לא מתאימים או חדרים ללא נוף, והדרכה בכל יום. לעיתים האנגלית של המדריך משובשת ולא מובנת ולעיתים הוא מעיק ומעייף. אנחנו מעדיפים לטייל עצמאית במידת האפשר. לעומת זאת, תכנון מוקדם ממקסם את הטיול, אבל אינו מאפשר שינויים בגלל מזג אוויר או הארכת השהות ובעיקר לא הטיול שהתאים לנו או הדברים החשובים לנו (וגם בתקציב שנראה הזוי מול העלויות בשטח ובחוסר שקיפות).

ההכנה מעצימה את הטיול וכוללת – מעבר על מסלולי טיולים מאורגנים, תמונות ווידיאו של המקומות שמתכוונים לסע אליהם, התייעצות עם חברים שהיו במקום, וקבלת מסלולי הטיולים שלהם, קריאת אתר המטייל ו Trip Advisor והתייעצות עם סוכן מקצועי, בדיקת מזג האוויר הצפוי בתקופה, והעדפות אישיות שלנו. אנחנו אוהבים גיוון - נופים עם עיירה חביבה. להיות בערב במלון ומסעדה מפנקים, טיולי הליכה קלים, שווקים, ומעט ערים בהן ניתן לראות מוזיאונים ותרבות, כמו גם לשמוע ולהכיר תרביות אחרות אבל אנחנו די מתנזרים מקניות.

בסופו של דבר נסענו באוקטובר שזו נחשבת לקדם העונה ועדיין קר בפטגוניה. (אל קלאפטה ובשמורת (Torrse De Paine וגם לא העונה לפינגוונים במגדלנה. סביר לריו ולמפלי האיגאסו כי בדצמבר החום והלחות שם לא נעימים. בפטגוניה זה אביב, תחילת העונה. פחות תיירים. פחות טיסות. עונת האביב מדהימה ביופיה עם שלג בפסגות ההרים.

הסתדרנו יפה במדינה דוברת ספרדית ללא שפה. חוץ מבית מלון אחד כולם דיברו באנגלית. תפריטים תרגמנו איפה שצריך ע"י GOOGLE TRANSLATE. דיברנו עם נהגי מוניות גם עם גוגל טרנסלט. הורדנו מפות ב GOOGLE MAP וב MAP.ME כי לא תמיד יש אינטרנט. את כל המידע של הנסיעה שמנו ב DROP BOX שאפשר לראות אותו לא מכוון (צריך מראש ללחוץ על אפשרות הזאת לכל קובץ). לקחנו גם כמה שיעורים פרטיים בספרדית ולמדנו מילים בסיסיות.

הטיול שלנו:

יום 1 תל אביב - ריו דה ג'ינרו

טיסה ישירה ל SAO PAOLO ב LATAM + טיסה לריו. נחתנו ב 0830 בריו. הקונקשן בסאו פאלו היה מאתגר. עקפנו תורים כי צריך לקחת מזוודות, אימגרשיין, טרנימל אחר ו CHECKIN למסירת המזוודה.

בבוקר שוטטנו בקופקובנה, ואחה"צ ביקור בפאבלות. רכב ה 4x4 היה מיותר ובמיוחד שהנסיעה היתה ברכב פתוח והיה פסטיבל ג׳אז בעיר אז הדרך היתה פקוקה. נצלינו. בפבלות עצמן הביקור הוא בהליכה רגלית. הדריכה אותנו נערה צעירה ללא נשק. המקום מסוכן אבל כנראה לא לתיירים. התצפית מהפאבלה היתה נהדרת.

יום 2 – 3 ריו דה ג'ינרו

הדרכה בעברית עם רמי מדמון היתה שווה. נכנסנו לכל המקומות בלי תורים. הגענו להר הסוכר בשקיעה. ביקרנו בהר קורקובדו עם פסל ישו, שכונת סנטה טרזה, מדרגות הצבעוניות, כנסיית המטרופוליטן, מתחם התהלוכת הקרנבל וביקור בעיר הסמבה, טיילת הנמל, שכונת אורכה, קופקבנה, אימפנמה, ולבלון, עיר ניטרוי שמחבר אותה גשר של 17 ק"מ, מבצר, 2 מוזיאונים קטנים, ביער טיז'וקה, צוק פדרה בוניטה, חוף סאן קונרדו ובכל המקומות החשובים. סגרנו עם רמי מראש. 0900-1800.

רמי הזמין לנו מועדון סמבה וגם הזהיר מבתי מלון שלא נמצאים במרכז קופקבנה. במועדון האוכל על הפנים. אם אתם קמים מהכסאות אז יושבים שם. צריך להביא משהו להשאיר על הכסא. רמי גם הזמין לנו את הטיול בפבלות.

רמי מעדיף ארוחת המבורגר בתחנת דלק. אם זה לא מה שאתם אוכלים אני ממליצה על בולה בולה (יש להם סניפים) או מקדונלדס ששם יש סלט עוף. לבקש מרמי שרוצים לאכול שם בדרך ליער. אחרת הוא לוקח לתחנת דלק עם המבורגרים.

יום 4 ריו דה ג'ינרו - מפלי האיגאסו ברזיל - מפלי האיגאסו ארגנטינה

טיסת בוקר נחיתה ב 1130

אגוידו - מדריך מדבר אנגלית. אנחנו בחרנו בו לאחר שנהג המונית שסיכמנו איתו מארגנטינה -מרסלו הבריז לנו שבוע לפני ואמר שהוא לא יכול לאסוף אותנו משדה התעופה. בשמורה אין צורך בהדרכה יש הסעה של אוטובוסים וגם לוקרים עבור המזוודות אבל בגלל המזוודות ומעבר הגבול ולא השגנו נהג מונית דובר אנגלית אז קיבלנו גם הדרכה וגם הכוונה.

את כרטיסי הכניסה קנינו מראש באינטרנט אבל אין בזה שום יתרון כי צריך לעמוד בתור כדי לכרטס את הכרטיסים.

איסוף משדה התעופה ביקור במפלים בצד הברזילאי. כולל הדרכה ושמירת המזוודות, מעבר גבול לצד הארגנטינאי למלון וביקור בנקודת המפגש בין 3 המדינות.

יום 5 מפלי האיגאסו ארגנטינה

ביקור במפלי האיגאסו בצד הארגנטינאי של השמורה. היה חם 28 מעלות ולח. בשבוע אחרי היה 35 מעלות. טיילנו במסלול העליון ובמפל השטן. בדיעבד הצטערנו שבחרנו לא לעשות את המסלול התחתון ואת הזודייק. להירטב היה יכול להיות חוויתי. העיירה לא משהו ומהמלון היה נוף מאכזב בגלל הקומה הנמוכה. אומרים שהעיירה הארגנטינאית יותר טובה מהברזילאית כי שם מסוכן. יש גם מלון בשמורה בצד הארגנטינאי שאולי שווה להיות בו.

מסעדה מומלצת: Aqva.

יום 6 מפלי האיגאסו – ברילוצ׳ה

טיסה מפלי האיגאסו – ברילוצ'ה 14:00-19:20 הגעה למלון.

יום 7 ברילוצ'ה

טיול קבוצתי ל סן אנטון ו 7 האגמים. היה מוצלח. כביש טוב ואין בעיה לנהוג בו. פשוט הרבה שעות נהיגה. המדריכה גם נתנה לנו טיפים לטיול העצמאי שלנו. המלון שלנו היה ממוקם טוב וגם צפה לנוף. ראינו פעמיים זריחה ב 0700 בבוקר. מדהים.

יום 8 -9 ברילוצ'ה

ברילוצ׳ה ידועה כמרכז שוקולד גלידה ומסעדות גריל. שוקולד Mamuschka ו- Turista. מומלץ אלברטו גריל ויש גם אלברטו פסטה. העיירה מזכירה עיירת אלפינים שוויצרית. שוכנת ליד אגם, קרחוני עד ובעונה הזאת יש הרבה קרח בפסגות ההרים. הנוף מרהיב. במיוחד אהבנו את הנוף כשעולים ברכבל מהק”מ ה 17.

שכירת רכב וטיול עצמאי. רצוי רכב suv על אף שאפשר להסתדר עם מכונית רגילה. הזמנו ב EXPEDIA.

ביום הראשון עשינו את הסיבוב הקטן, תצפית מהרכבל בק”מ ה 17, הנוף עוצר הנשימה, מלון Lalo-Lalo להיכנס לקפה או בופה נחמד, לעצור במספר תצפיות, טיול הליכה לכיוון Lago Escondido, ומבשלת הבירה Patagonia. לשים לב שמסעדות מגישות רק אוכל קל בשעות 1600-2000. התכוונו לאכול ב RINCONPATAGONICO שמומלץ שם הכבש והנוף פנורמי אבל הגענו מאוחר מדי.

וביום השני בדרך כורכר ל Villas Trufal. בתחילת המסלול הדרך סלולה והנוף שונה מהנופים האחרים שרואים בפטגוניה. עצרנו בעיירה, טיילנו לאורך הנהר ואכלנו. המשכנו ל Crista De Angostra, שם כדאי להגיע עד החוף ואם יש זמן ולא עצרתם בדרככם לסאן מרטין אז גם בעיירה עצמה.חזרנו לברילוצה באור יום כדי להינות מהגלידה ושוקולד ברחוב הראשי.
יום 10 – ברילוצ'ה – Puerto Veras 

טיול קבוצתי דרך הרי האנדים ואגמים לצ'ילה crossandino

טיול משולב אוטובוס וסירות. הגבול עובר בשמורה לאומית. ממש שווה. www.crossandino.com

הגענו בשעה 1900 לפורטו ואראס והספקנו לראות את השקיעה.

יום 11 Puerto Varas  – Punto Montte  - Puerto Arenas - Torrse Del Paine

טיסת בוקר 0820 נוחתת ב 1030, הסעה לשמורת טורס דל פיינה (באחריות המלון אבל רק בשעה 1500). בשדה התעופה אין לוקר, אי אפשר להגיע לפינגווינים בזמן הקצר שיש וגם לא העונה ופורטו אראנס לא עיר מעניינת. אנחנו הזמנו טיול פרטי כי לא הצלחנו לפתור את הנושא כמו שצריך.

יום 12 - Torrse Del Paine

טיול מטעם המלון להכרת השמורה וטיול הליכה של שעתיים אחר הצהריים בלאגו גריי.

יום 13Torrse Del PaineEl Calafate

הסעה בשעה 11:00 מהמלון לאל קלאפטה. מעבר גבול. הגעה ב 16:00 התארגנו ויצאנו לטייל בשמורת טבע לא מטופחת של ציפורים ובמרכז העיר כדי לאכול גלידה.

יום -15-14 – El Calafate

2 טיולים קבוצתיים : Minitracking hiking the Perito Morano ו- Ice Rios Express

בערב במסעדה היתה הופעת טנגו חביבה של חצי שעה.

טיול של הליכה על הגליישר שמתאים לבעלי כושר. החוויה מדהימה למי שיכול. ביום השני שייט קרחונים. יום ארוך כי קמנו מוקדם והגענו לבוינוס איירס מאוחר בלילה. במלון הציעו לארוז לנו סנדוויצ'ים לימי הטיול וגם לטיסה. בשדה התעופה יש מזנון אבל לא רצינו להסתמך על זה כי גם לא ידענו אם נספיק לקנות אוכל וגם אם יהיה אוכל סביר.

המלון חמוד וממוקם טוב. אהבנו.

יום 16-17 – בוינוס איירס 

הגענו למלון בריקולטה, מיקום מעולה ליד בית הקברות, ארוחת בוקר בגן מקורה, מלון מדהים, איזור מסעדות וגם בטוח להסתובב שם. ממוקם ליד מרכז קניות.

ביקור בבית הקברות, בשוק עבודות היד שם מצאנו מתנות חמודות, ובקפה La Biela. כל השלושה ממש ליד המלון. ומשם לשדרה המובילה עד פלרמו והגן היפני. משם לקחנו מונית לשכונת LaBoca עם הבתים הצבעוניים והופעות הטנגו במסעדות. כדאי לבדוק בגוגל לפני שיושבים את דירוג המסעדה. כי חלק מהמקומות ממש גרועים.

למחרת מרכז העיר plaza de mayo שם ישבנו בקפה Partutti מקסים בכיכר, לקחנו סלט עוף ושמחנו לנוח. איכות האוכל והנוף שווים וההגשה טקסית. שוק סאן טלמו לא קנינו כלום, הסחורה לא הרשימה אותנו. המשכנו לכיוון הגשר התלוי שכונת פורטו מודרו ומוזיאון פרטי ונחמד Amalia . בדרך מסעדות, הופעת טנגו וטיילת. המרחקים גדולים.

יום 18 – בונוס איירס

חג סוכות. החלטנו לבקר בבית הכנסת ובקהילה היהודית לראות סוכות. לא צלח. לא ראינו אף סוכה. המשכנו למוזיאון Malba שהיה חביב, גן ורדים וריקולטה.

טיסת ערב לתל אביב דרך סאו פאולו.

בתי מלון שלנו:

Rio De Janeiro

Arenas Copacabano

Iguasu

Panoramic Iguasu

Bariloche

casique Inacayal Hotel

Puarto Veras

Bellavista

Tourss de Piona

Río Serrano Hotel + Spa

El Calafate

Hotel Kosten Aike

Bunous Aires

Loi Suites Recoleta

בכל המקומות היה מזג אוויר אופטימלי, ללא רוחות. אם היינו עושים את הטיול בסדר הפוך היינו מקבלים c35° בריו ושלג בברילוצ'ה. היו כמה החלטות שהיו נכונות שלקחנו אבל לא היינו מודעים להן. היינו שמחים להוסיף עוד לילה לשמורה TDP. לקצר את בבוינוס איירס ליומיים אבל חובה שזה יהיה בסוף שבוע. מחדרי המלון שבחרנו ראינו שקיעות וזריחות ונופים מדהימים. החוויה של לקום ולישון עם הנוף היא חוויתית ביותר. 

הזמנו טיסות ורכב באינטרנט באקספדיה וקיווי וארוליינס, שירותי קרקע עם סוכנת בארגנטינה, אספנו הרבה מידע מהאינטרנט וממסלולים מאורגנים או מאורגנים פרטית. השקענו לא מעט שעות אבל התוצאה היתה מצויינת עבורנו והמזל היה לצידנו בגדול.

הסוכנת בארגנטינה מירטה סגל 54-911-4420-1702+ mirtasigal@gmail.com

מסורה, שקיפות מלאה בהחלטות, אמינה וזמינה. מנסה לחסוך אבל מקבלת הנחיות לפי רצונכם. לפעמים החוויה שווה את המחיר. לעשות את כל הדרך ל TDP ולישון בעיר זה חבל. לפעמים מרווחי הזמן גדולים מדי וזה עובד לרעתכם. לא מייצרת Itinerary ולכן חייבים לבדוק בדיוק מה הזמינה ולאיזה תאריך. זמינה בזמן הטיול.

ריו דה ז'ינרו - רמי מדמון – הדרכה בעברית 55-21-99189-5696+

איגאסו – Eugenio Seibert Heck - הדרכה באנגלית – 55-45-9103-3704+ guiaiguassu@hotmail.com

מסקנות ותובנות:

 1. לא לתת לסוכנות ישראלית שבתהליך בדיקה איתכם לשריין טיסות, כי אז הם לא מוכנים לכרטס בלי להזמין את שירותי הקרקע מהם ואי אפשר לכרטס עצמאית. מה שמכריח לסגור איתם את כל שירותי הקרקע, גם אם זה לא מה שאתם רוצים.
 2. אין שקיפות עם הסוכניות בארץ, לא ניתן לדעת כמה עולה כל דבר. אתם מקבלים מחיר לעסקה. זה משרת את הסוכניות אבל לא אתכם. לדוגמה: אי אפשר מה העלות של שינוי בית מלון או לחדר משודרג אם נוף או מה המחיר העודף לטיול עם ממדריך פרטי או לעומת קבוצתי. אתה מקבל לאחר כל השינויים שעשית מחיר ולא חשוב מה שנית בתכנית המחיר כמעט תמיד גבוהה יותר. דוגמה: באל קלאפטה הציעו לנו מלון במרכז העיירה שדורג 8.0 בבוקינג. ביקשנו מלון אחר וקיבלנו 3 ק”מ מלון מהעיר 5 כוכבים. האמת שהעדפנו מלון במרכז העיירה והתאים לנו מלון ברמה של המלון הראשון. כך שקיבלנו משהו שלא התאים לנו גם במיקום וגם בעלות ובדיעבד זה היה ממש מוצלח לשהות במרכז העיירה.
 3. מיקסום הטיול משמעו שצריך לדעת בדיוק איזה טיסות פנימיות אתם צריכים כדי לכרטס ולחסוך כסף ולא לקחת טיסות מיותרות או חסרות. גם לבטל טיסה היום זה סיפור. ואם לא מגיעים לטיסה מתבטל כל הכרטיס בהמשך ולעומת זאת אם מעמיסים על הכרטיס מהארץ כמה שיותר טיסות זה לא מעלה את מחיר הכרטיס וחוסך הרבה כסף.
 4. עדיף לכרטס אצל סוכן נסיעות שאתם מכירים, כי זה 9 טיסות וסוכן מקצועי יודע יותר מה התנאים ויש לו יותר אפשרות לתמרן. להזמין טיסות פנים עם מזוודה במטען. אנחנו הזמנו ב EXPEDIA את הטיסות מהארץ וחזרה כי זה היה הרבה יותר זול אבל כשרצינו להוסיף עוד LEG לכרטיס זה היה מסובך. בסוף הסתדר.
 5. לבדוק, לבדוק, לבדוק!!! לא להניח שסוכן תמיד עושה דברים הגיוניים או שהוא רואה רק אתכם. הסוכן עובד עם אופרטור ולכל אחד יש שיקולים שונים. יכולים להזמין לכם טיסה בשעה 17:00+ שעתיים טיסה ואז 5 שעות נסיעה פרטית לשמורה. זה יעלה המון וגם כנראה לא אפשרי או ביום שבו נוסעים מהשמורה לאל קלאפטה 5 שעות יחברו לכם את הטיול לפריטו מורנו.
 6. לקרוא ולהבין שהאינטרס של סוכן זה למכור לך מה שיותר ולא תמיד זה מתאים לך.
 7. מסלול טוב כבסיס יכול להיות מסלול של טיול מאורגן כמו של החברה הגיאוגרפית לכמות הימים הזאת זה פחות או יותר. עדיף לא לפצל את בונוס איירס לפעמיים.
 8. את הכל היום אפשר להזמין באינטרנט, אבל לסוכן מקצועי יש תמיד ערך כי הוא עשה את זה כבר הרבה פעמים. יודע איפוא כדאי לקחת חדר עם נוף ואיפוא לא. כדאי לבדוק מחירים ואופציות. לשאול חברים ולקבל את המסלול שלהם.
 9. טיול מאורגן גם הוא עולה לא מעט. במקרה הזה טיול של החברה הגיאוגרפית באותם תאריכים עלה 8600$ כולל טיסות לאדם בחדר זוגי. בטיול בתפירה אישית אין לסוכנויות אינטרס להוזיל עלויות. אנחנו קיבלנו את הטיול שרצינו ושילמנו חצי.
 10. רכב בברילוצ'ה – חלק מהדרכים הם כורכר, רצוי לקחת רכב SUV, אין כמעט מכוניות אוטומטיות ויש ביטול השתתפות עצמית אבל במחיר מטורף. אנחנו הזמנו בEXPEDIA, עם בטוח העדר תביעות שזה לא בדיוק אותו הדבר.
 11. תנאי תשלום של הסוכנת בארגנטינה הם מצויינים, גם הרווחנו את הפיחות של ה 20% וגם ההתחייבות היתה רק בחודש האחרון.
 12. בתי מלון - בריו דה ז'נרו, בברילוצ'ה, בשמורת TDP לבחור מלון במיקום רלוונטי לנוף וחדר משודרג הפונה לצד הנוף. (מיטות לפי דרישה זוגי,טווין) קומה גבוהה תלויה במלון. בברילוצה קיבלנו חדר בקומת הקרקע ויצאנו לראות את הזריחה במלוא התגלמותה. בשאר המלונות עדיף בקומה גבוהה.
 13. חציית האנדים מברילוצ׳ה Puerto Varas בשילוב אניות ואוטובוסים שווה ואפשר גם לחזור באוטובוס בדרך אחרת פחות יפה. CrossAndino יקר אבל שווה. אפשר לחזור באוטובוס ביום השני לברילוצ'ה ומשם לטוס. מפורטו וראס אפשר לראות גם פנגוונים בפורטו מונטה וכפר ציורי גרמני. רק כשהגענו מצאנו ברושור.
 14. הביקור ב TDP, בצ'ילה מדהים אבל הנסיעה מפורטו וראס לפורטו ארנאס ומשם לפארק מיותרת ואם אפשר לחסוך אותה אז שווה. 5 שעות הסעה מפורטו אראנס ו 5 שעות לאל קלאפטה כשמעבר הגבול לארגנטינה הוא ממש זריז. המלון לקח אותנו בחבילת הכל כלול אבל נאלצנו לקחת הסעה בזמנים ספציפיים. בשדה התעופה פונטו אראנס אין לוקרים וגם אין ממש מה לעשות בעיר. את הפינגוונים במגדלנה לא ראינו, לא העונה וגם צריך להישאר יום או יומיים כדי לצאת עם סירה.
 15. מלון Rio Serrena בשמורה TDP בצ'ילה. חבילת הכל כלול: כולל הסעות מפורטו ארנס למלון (5 שעות), טיולים, אוכל מלא, הסעה לארגנטינה לאל קלאפטה ועלות השמורה. המלון מדהים, שירותי ביותר וכיף בו. להזמין חדר עם נוף. רואים את השקיעה מהחדר. האוכל והשירות במלון מצויינים. ההסעות הכלולות הן רק בשעות הנקובות. הטיסה שלנו נחתה ב 1030 בפורטו אראנס וההסעה של המלון יצאה משדה התעופה ב 1500. אין לוקרים בשדה ואין מה לעשות בפורטו אראנס. בדיעבד, עדיף היה לטייל באיזור של פורטו וראס (כפר גרמני ציורי, פינגוונים, טיול הליכה סביב אגם) ולקחת טיסה מאוחרת לפורטו אראנס, לקחת את ההסעה המוקדמת של המלון בשמורה ב 900 בבוקר.
 16. אם אתם מוצאים טיסה לפורטו נטאלס ומשם להגיע לטורס שזה רק שעה ורבע למלון שלנו עדיף אולי מסנטיאגו. השמורה גדולה והמרחקים משתנים בהתאם למיקום המלון.
 17. התורים בריו דה זינרו שווים תשלום למדריך שמספיק הרבה ומסביר. אי אפשר היה לעשות את מה שעשינו בלעדיו. היינו פשוט עומדים בתור הארוך ומתייאשים.
 18. רצוי להיות בבוינוס איירס בסוף שבוע בגלל השווקים, והופעות הטנגו ברחובות.
 19. אם עושים את CROSSANDINO מבירולוצ'ה לפורטו וראס, אין צורך לנסוע במיוחד להר טרנדור כי רואים את ההר ועוצרים לידו. עדיף לא לקחת טיול שיוצא מברילוצ'ה להר כי הנסיעה ארוכה ובכביש משובש.
 20. אם רוצים לטוס בסוף היום, לבוינוס איירס מאל קלאפטה, אז הטיול הקצר יותר של Ice Rios הוא הטיול הקצר יותר מבין השניים ומסתיים ב 1630.
 21. אנחנו לא אהבנו את הופעת הטנגו בבוינוס איירס. שעתיים הופעה וארוחה לתיירים. ההופעות בבוקה יותר חביבות או לחילופין ללכת לערב של הופעה המשולבת בריקודים. תמיד כמובן אפשר לצאת באמצע ולראות רק חלק מההופעה.
 22. בריו עדיף מלון טוב שצופה לקופקובנה או לאימפלה. באיגאסו לא אהבנו את המלון אז אין לי המלצה, רק למזער את הפעמים שאתם חוצים את הגבול. אומרים שהעיירה בצד הארגנטינאי יותר מוצלחת. יש מלון בשמורה בצד הארגנטינאי. אולי שווה..בברילוצה המלון שלנו היה עם נוף מהממם ובמרחק קרוב למרכז העיירה. באל קלאפטה עדיף מלון בעיירה ולא רחוק מהמרכז. העיירה ממש חביבה, הנוף של האגם לא משהו.
 23. חציית גבולות תמיד לוקחת זמן לא צפוי. לכן, באיגאסו עדיף לחצות את הגבול רק פעם אחת. חציית הגבול לוקחת כ 1-4 שעות. תלוי במזל. כנ"ל מארגנטינה לצ'ילה. אומרים שהעיירה באיגאסו בצד הברזילאי מסוכנת אבל גם הארגנטינאית איכזבה אותנו. בדיעבד אולי היינו מעדיפים להיות במלון בתוך השמורה בצד הארגנטינאי ולאכול שם את כל הארוחות.
 24. בכל הטיולים הפרטיים לא משנה אם אתם מזמינים דרך סוכן בארגנטינה או דרך סוכן בארץ, הכל צריך לדפוק וזה בדרך כלל ככה אבל האחריות היא עליכם לפנות לסוכן המקומי ולבדוק מתי צריך לאסוף אותכם לטיול/שדה תעופה. האופרטור מפריט את האופרציה בכל עיר ובכל מקום ההסעה היא בנפרד אז יצירת הקשר עם הסוכן המקומי זאת האחריות שלכם. אפשר להניח שיודיעו לכם מתי אוספים אותכם אבל זה לא תמיד עובד ככה ואחנו העדפנו ליצור קשר עם הסוכן המקומי ולבדוק איתו את הזמנים ואם לא היה ווטסאפ לסוכן בווצ'אר שניתן לנו אז ביקשנו מהמלון שייצור איתם קשר. בדיעבד אנחנו היינו מעדיפים לא להזמין טרנספרים דרך הסוכנת משדה התעופה למלון וחזרה אלא לקחת מונית משדה התעופה ומהמלון.
 25. כדאי לא לעשות קונקשן כפול בטיסה לארץ, העדפנו להגיע לריו ולחזור מבוינוס איירס. אם טסים באותו היום באותה חברת תעופה, החברה אחראית לקונקשן וגם אפשר לשלוח מזוודות עד היעד.
 26. להצטייד בארץ בדולרים ורצוי גם שטרות של 1/5/10 . לא הצלחנו להוציא כסף בצ׳לה והסתדרנו עם כרטיס אשראי ודולרים. בשדות התעופה הכספומטים לא עבדו ולא היה מקום להחליף כסף בשעות שהסתובבנו.
 27. להעדיף בתי מלון שקיבלו בבוקינג דירוג 8.5.
 28. חברת Aerolines Argentinas גרועים ועדיף כמה שפחות טיסות איתם. עדיף Latam או skyairlines
 29. לעשות Check-In מראש לטיסות.
 30. שקעים בדרך כלל שניים עגולים כמו בארץ אבל לפעמים זה 2 כמו אמריקאים אבל מלוכסנים.
 31. ביגוד גם לימים קרים ולגליישרים – כמו בצל, להתחיל בחולצה קצרה. לא השתמשנו בחולצות חמות אלא חולצה בחום קל עם שרוול ארוך או קצר ומעל פליז, או סווטשרט ומעיל, כפפות, כובע, צעיף. האוטובוסים מחוממים וגם המסעדות. ללכת על הקרחונים ובסירה במזג אוויר של 2-10 מעלות עם רוח, השתמשנו במכנסיים טרמיות ומכנסי פליז או ג'ינס וכנ"ל אפשר גם גופיה טרמית. רק שהיא ממש חמה. אני גם אוהבת להביא בגד ים שמלה או חצאית ונעליים יפות לערבי הריקודים.
 32. עדיף לתכנן ולהצטייד בסדנוויצים או סלט לטיסות, כי בטיסות אין אוכל ובשדה התעופה הקטנים יש מזנון קטן. המסעדה פתוחה רק בצהריים. כנ"ל לגבי ימים של נסיעות לשמורה וממנה.
 33. כדאי להוריד מפות לא מכוונות לגוגל MAPS ול ME.MAPS, לשים את אישורי ההזמנות בנייד בצורה לא מכוונת. GPS עובד למעט במטוס אז בעזרת המפות תמיד אפשר לדעת איפוא אתם נמצאים.
 34. ונכון לתקופה שטיילנו אין מה להזמין כניסה לשמורת האיגאסו כי גם כך צריך לעמוד בתור לקופה.