סיכום הטיול שלנו בבודפשט ווינה .

נסענו 3 חברים למשך 7 לילות בחודש מרץ.

ב4 לילות הראשונים,ובלילה האחרון היינו בבודפשט,בוינה היינו 2 לילות.

בסיכום הכללי היה טיול מוצלח ,מאד נהננו גם בודפשט וגם וינה ערים יפות מאד.

מזג האוויר:ב 4 ימים הראשונים לא היה נוח (בין 2 מעלות ל מינוס 7) .בבודפשט היה בחלק מהימים גשום ומושלג,בוינה לא היה גשם אבל היה מאד קר.התלבשנו טוב ולכן בסך הכללי לא היה נורא.

תחבורה ציבורית :גם בבודפשט וגם בוינה התניידנו באמצעות תחבורה ציבורית בלבד,נעזרנו באפליקציית מוביט וגוגל מפות-היה מצויין.

בבודפשט: ישנו כרטיס התקף לכל אמצעי התחבורה בעיר, מלבד לאוטובוס קו 100E הנוסע מהעיר לשדה תעופה ומהשדה תעופה לעיר שהתשלום בו הוא בנפרד,ולכן מהשדה התעופה לעיר יש לקנות את הכרטיס במכונה האוטומטית הספציפית שנמצאת בתחנה של קו 100E (ישנה תחנה אחרת הסמוכה לקו 100E, לא לקנות את הכרטיסים במכונה שם למרות שהיא נראית אותו דבר,אלא כאמור לקנות כרטיס רק במכונה האוטומטית שנמצאת בתחנה של קו 100E!). בחזרה מהעיר לשדה תעופה קנינו את הכרטיס לאוטובוס אצל הנהג.

אנחנו קנינו (לשאר התחבורה בעיר) כרטיס בכל יום התקף ל24 שעות ,את הכרטיס קנינו במכונות האוטומטיות שבתחנות המטרו. על הכרטיס זה מודפס התאריך והשעה בו נקנה הכרטיס,ולכן אין צורך לתקפו בעליה לאוטובוס או למטרו.

בוינה: קנינו כרטיס התקף ל72 שעות בכל אמצעי התחבורה בעיר, את הכרטיסים קנינו במכונה האוטומטית הראשונה שראינו בכניסה למטרו. את הכרטיס חובה לתקף רק בפעם הראשונה!

מבודפשט לוינה: נסענו ברכבת מתחנת budapest keleti ,הכרטיס עלה לנו להלוך ושוב 33 יורו ישנה רכבת כל שעה (עד 8 בערב בערך) את הכרטיסים קנינו בקופות בתחנת הרכבת בלילה שלפני הנסיעה לוינה.

בוינה ירדנו בתחנת vienna central station הנסיעה לקחה בערך שעתיים וארבעים דקות.

גם בהלוך וגם בחזור היה עיכוב של חצי שעה בערך בהגעה של הרכבת.

שימו לב שהרכבת שיוצאת מבודפשט ממשיכה עד מינכן,ולכן לרוב על הרכבת כתוב מינכן.

הרציף אליו תכנס הרכבת נודע רק כמה דקות לפני הגעתה (כמו ברוב אירופה) ולכן יש לעמוד על יד המסכים כמה דקות לפני המועד המתוכנן של יציאת הרכבת,במסך יופיע מספר הרציף אליו תגיע הרכבת.

לינה בבודפשט: חיפשנו מקום זול במיקום מרכזי וכיון שהיינו שבת בבודפשט רצינו שיהיה מרחק הליכה לבית חב”ד . בסופו של דבר לקחנו את – agape aparthotl והיה מצויין . מלון דירות פשוט וזול ברובע היהודי, קרוב לתחנת המטרו האדום.חוות דעת שלי על המלון

הרובע היהודי זהו האיזור הכי מומלץ בבודפשט.

לינה בוינה:וינה הרבה יותר יקרה מבודפשט,חיפשנו מלון שיהיה בקרבת תחנת מטרו ושיהיה מרחק נסיעה קצר למרכז העיר. בסופו של דבר לקחנו את המלון novotel suites wien city donau. מלון נחמד מאד, ממוקם ברחוב שקט 5 דקות מהדנובה. ממש ליד המלון (פחות מ 2 דקות) ישנה תחנה של המטרו האדום. נסיעה למרכז וינה במטרו (אינרה שטאדט) לא יותר מ10 דקות.

חוות דעת שלי על המלון

צ'יינג' בבודפשט:כידוע בבודפשט משתמשים בפרוינט, בשדה התעופה יש צ'יינג' אבל בעמלות גבוהות . במרכז העיר ישנם הרבה חניות צ'יינג' המחליפים גם כסף ישראלי. גם לאוטובוס מהשדה תעופה לעיר משלמים רק בפרוינט, ולכן אנחנו החלפנו ב צ'יינג' בשדה תעופה מספר יורו בודדים בשביל הנסיעה הראשונה מהשדה התעופה לעיר. את שאר הפרוינט החלפנו באחד מהצ'יניג'ים במרכז העיר.

המקומות העיקריים בהם היינו בבודפשט:

הרובע היהודי ובית הכנסת הגדול- טיילנו רגלית,היה מעניין מאד לראות את ההיסטוריה העשירה של יהדות הונגריה.

הבית כנסת הגדול

מוזיאון מרתף השואה - סתם בזבוז זמן,וחבל על הכסף!

הארמון המלכותי ומצודת הדייגים יש נוף מדהים על הדנובה,כמו כן מומלץ מאד להסתובב ברחובות הסמוכים(רובע הארמון). בהלוך הגענו באמצעות אוטובוס עד לרובע הארמון, בחזור ירדנו ברגל לכיון הדנובה,הסתבבנו ברחובות עד שראינו תחנת מטרו ומשם חזרנו למלון.

בניין הפרלמנט-מבנה מרשים מאד (לא נכנסנו פנימה).

בניין הפרלמט ביום ובלילה 

אנדרטת הנעליים- מרגש ועצוב להתבונן ולחשוב על מה שהיה פה.

אנדרטת הנעליים

האי מרגריט -הספקנו רק ללכת על הגשר המוביל אליו(גשר מרגריט) ,המזרקה המוזקלית באי לא פועלת בחורף.

כיכר הגיבורים - הגענו בערב,האנדרטאות מוארות בלילה,יפה מאד כמו כן טיילנו בפארק הסמוך. הכי נוח להגיע לכיכר באמצעות המטרו הצהוב.

כיכר הגיבורים בלילה

קניון mammut2  היה יום גשום ולכן נסענו. ליד הקניון יש שוק מקורה נחמד. בכיף יכלנו לוותר על הקניון.

יום ה15 במרץ בבודפשט:

זהו יום חג בבודפשט (לא יודע איזה חג ,נראה לי משהו כמו יום לשחרור בודפשט).

הסתובבנו בעיר בעיקר ברגל הרחובות היו מלאים,היו הרבה תהלוכות ,ברחבת בניין הפרלמנט היה נאום של הנשיא, הכבישים באזור היו חסומים ,התחבורה הציבורית (לא המטרו) הייתה קצת דלילה,ברובע הארמון היה הרבה אנשים,דוכנים של אוכל ועוד..

תהלכות בבודפשט ב15 במרץ

שבת בבודפשט:

אנחנו שומרים שבת לכן מלכתחילה לקחנו מלון באזור הרובע היהודי,

את סעודות השבת אכלנו בבית חב”ד ,יש להירשם ולשלם מראש סעודת ליל שבת עלתה 20יורו, שבת בבוקר15 יורו וסעודה שלישית 5 יורו. נהנו מאד גם בסעודות וגם בתפילות.

אוכל בבודפשט:

אנחנו שומרים כשרות,את רוב האוכל הבאנו מהארץ ,מה שכן קנינו בבודפשט זה לחם טרי,חלב ופסטרמה .את המוצרים קנינו בחנות כשרה ברובע היהודי (בערך 150מ' מהבית קפה הכשר).

המקומות העקריים שהיינו בוינה:

מוזיאון השעווה מאדם טוסו - שווה את הביקור נמצא בכניסה ללונה פארק פראטר (המחיר לכרטיס הוא בערך 17 יורו)

לונה פארק פראטר- מתי שהיינו (חודש מרץ) רוב המתקנים היו סגורים ולא היה הרבה אנשים אולי בגלל שבחוץ היה קר מאד (ארבע מעלות מתחת לאפס).

 הגלגל הענק בכניסה ללונה פארק

ארמון בלוודר- בחצר יש אגם,- יפה מאד.

 ארמון בלוודר

אינרה שטאדט- הרחוב המתויר ביותר בוינה.

יודנפלאץ כיכר היהודים (לא נכנסנו למוזיאון).

ההנצחה בכיכר היהודים


בית הונדראוואסר -הבנין עצמו יפה,הגענו מרחוק ובדיעבד היה אפשר לוותר, אם נמצאים באזור כן מומלץ לראות את הבניין.

פריימרק וינה- נסענו לפריימרק הממוקם במרכז הקניות הענק scs. נסענו במטרו U6 עד התחנה  sienbenhirten -התחנה הסופית של U6, משם יש שאטל חינם הנוסע מהתחנה ישר לקניון על התחנה של השאטל רשום בגדול scs.

 התחנה של השאטל לקניון

טיול רגלי על הדנובה -נסענו במטרו האדום לתחנת donauinsel, בתחנה ירדנו ושם טיילנו על שפת הדנובה (האזור מלא במדשאות).

טיול על הדנובה

אוכל בוינה:

גם בוינה אכלנו אוכל שהבאנו מהארץ אבל לא רק ,הלכנו 3 פעמים לאכול בפיצרייה הכשרה pizza prego -פיצה פרגוהמחירים לא יקרים, הפיצה טעימה מאד ,הבעלים מאד נחמדים.בסמוך לפיצה יש מאפייה כשרה ועוד כמה מוצרים כשרים.