ב- 3 ביולי 1976 נחתתי בשדה התעופה אנטבה עם מטוס ההרקולס הראשון במסגרת מבצע "כדור הרעם" לשחרור חטופי מטוס איירפראנס. היה לי חלום לחזור עוד פעם אחת לאנטבה. אבל רק אנטבה זה לא מספיק אז חיפשנו טרק מאתגר באוגנדה. יחד עם אשתי ועוד 4 חברים טסנו בינואר 2020 לאוגנדה לטרק שאורכו 6 ימים ונקרא Rwenzuri wiezmann's peak טיפוס לפסגה בגובה 4622 מטר ולאחריו ביקור בשמורת גורילות ההרים Bwindi.

רקע- שמורת ה Rwenzori

שמורה ורכס ה Rwenzori ממוקם במערב אוגנדה על הגבול עם קונגו. הרכס הוא תוצר של פעילות גיאולוגית טקטונית. לרוונזורי מספר פסגות עם קרחונים ושלג המתנשאות מעל 5000 מטר- פסגת המרגריטה מתנשאת לגובה 5109 מטר, זהו ההר השלישי בגובהו באפריקה. הפסגות מופרדות בעמקים תלולים והרים מחודדים הנותנים למקום מראה של נוף אלפיני.

האזור עתיר גשמים ובוץ. הנחלים מתנקזים אל אגם ויקטוריה ולנילוס. החודשים שאמורים להיות יבשים יחסית הם דצמבר - מרץ, גשם יורד בעיקר בשעות הערב והלילה בתקופה הזאת של השנה.

את הטרקים בשמורה מתפעלות שתי חברות שלכל אחת מהן זיכיון למסלולים ובקתות לאורך הדרך. בהמלצת חבר שעשה את הטרק בינואר 2019 בחרתי בחברה הנקראת Rwenzori Trekking Services Ltd, פניתי לבחורה בשם Remmy ואיתה סגרתי את כל פרטי הטרק מהנחיתה שלנו באנטבה ועד החזרה שלנו לארץ מאנטבה דרך אדיס-אבבה ולארץ (כולל טיסות פנימיות).

להלן פרטי החברה ודרכי הקשר.

Head Office, Albert Cook Road, Lungujja, Kampala
Phone +256(0)774114499 or +256(0)709747700
 Kilembe office +256(0)774199022

Email rwenzoritrekking@gmail.com

www.rwenzoritrekking.com

לוח הזמנים שלנו.

 • 9th January Day 1. Arrival with Ethiopian airlines, quick meet and greet from RTS representative and escort you to the departures terminal and check in for the Aerolink flight to Kasese. On arrival at Kasese airstrip, pick up by ground operations team and transfer to Sandton Hotel Kasese for dinner and overnight.
 • 10th January Day 2. After breakfast this morning, transfer to the trek starting point in at Trekkers Hostel Kilembe. Have briefing from the guides and start the trek, hike to Sine Camp at 2596 metres, the hike will take you through the tall forest trees of the Afro montane forest zone. This is a steady climb for about 6 kilometers then along a steep climb towards Sine hut. The hike will offer you lots of plant and flower species to view, birds and a chance of seeing some animal species like Columbus monkeys.
 • 11th January Day 3. Hike to Mutinda Camp at 3588 metres, through the Bambo and Heather-Rapanea Zone, following the trail while it meanders up and over several small knolls along a ridge top and drops down the side of the valley crossing several small streams and passing close to moss covered waterfalls with very unique beautiful plant and flower species found above 3000metres like Giant Heather trees whose trunks are covered in green moss with old man beards (Usnea lichen) hanging from the branches, approaching to Mutinda camp which is set near a small river and waterfall. In the afternoon one has an option of summiting Mutinda lookout at 3975 metres.
 • 12th January Day 4. The third day takes you through the valley of amazingly unique beautiful plant species, streams and waterfalls while we head to Bugata camp at 4100 meters. the trek gets tougher and exhausting with the steep ridges, mud and boggy sections, high steps but the rewards are enormously beautiful.
 • 13th January Day 5. From Bugata Camp you get up early and head for the summit of Weismanns peak at 4620 meters. After the summit you start to descend through a different route which makes the loop thus we descend down the Nyamwamba valley to Kiharo Camp at 3460 meters for the night.
 • 14th January Day 6. Descend down to Samalira camp 3170m for the second last night this will offer you different views of the mountain as the loop takes you to a different side of the mountain.
 • 15th January Day 7. A very early descent down hill past the moss covered rocks along rivers and beautiful forests back to the basecamp in Kilembe. refresh have lunch and set off for Bwindi Impenetrable National park. Dinner and overnight at Mutanda Lake Resort
 • 16th January Day 8. Tour to Lake Bunyonyiat overnight at Mutanda Lake Resort Dinner and Overnight at Mutanda Lake Resort
 • 17th January Day 9. Gorilla trekking day. Overnight at Mutanda Lake Resort
 • 18th January Day 10.Depart Bwindi and transfer to either Kihihi airstrip or Kisoro Airstrip depending on the Gorilla sector you would have tracked the previous day. Take on either an afternoon flight or an early morning flight to Entebbe on arrival pick up and transfer to 2Friends Beach Hotel Entebbe.
 • 19th January Day 11. Have a relaxed breakfast this morning and transfer
 • to the Airport for your international flight out.

כמה הלכנו? ( על פי השעון שלי)

כמה טיפים והמלצות

 1. תכנון והתקשרות עם החברה- מומלץ להתקשר עם החברה כחצי שנה מראש. מומלץ לשריין מקומות טיסה עם אתיופיאן מתל-אביב לאדיס-אבבה ומשם לאנטבה וכמובן שהחברה המתפעלת תזמין את הטיסות הפנימיות שמוגבלות בכמות ובמקומות לנוסעים.
 2. תרופות- מאחר ומטפסים לגובה מעל 3000 מטר יש לקחת כדורים להסתגלות לגובה (אורמוקס). מומלץ ללכת למרפאת מטיילים לקבל את החיסונים והתרופות המתאימות לאוגנדה (כדורים נגד מלריה). בנוסף מומלץ לקחת כדורי מגנזיום למניעת התכווצויות שרירים.
 3. תקשורת- כעקרון אין הסכמי נדידה עם אוגנדה. אני קניתי סים מקומי של חברת AIRTEL UG עם חבילת DATA . ביום הראשון והשני וכנ"ל ביום החמישי והשישי המדריכים שליוו אותנו יודעים על נקודות מסוימות לאורך הטרק שבהם יש קליטה סלולרית. בנוסף שכרתי מכשיר לוויני מחברת מגנוס להודעות לארץ. הערה: הטלפונים היו במצב טיסה ע"מ לחסוך בסוללה, בבקתות לאורך הדרך אין חשמל- כדאי לקחת סוללות נטענות Power Bank להטענת הטלפונים .
 4. בכניסה לאוגנדה בשדה התעופה ממלאים בקשה לוויזה בעלות של 50$. נדרש להציג פנקס חיסונים בתוקף.
 5. מים- כל יום קבלנו בבוקר מים רתוחים למלא את הבקבוקים/שלוקרים שלנו. ניתן להשתמש בכדורים לטיהור מים.
 6. ביטוח – רצוי לעשות ביטוח שכולל ספורט אתגרי. את שמות חברי הקבוצה ומספרי הפוליסה וחברות הביטוח של כל חברי הקבוצה העברנו למגנוס למקרה הצורך. למזלנו ולשמחתנו חזרנו כולם שלמים ובריאים.
 7. נעלי הליכה ומגפיים- בחלק מהימים הולכים בדרך בוצית מאד ולשם כך החברה סיפקה לנו מגפי גומי. שלשה ימים בטרק הלכנו עם מגפים . בשאר הימים ניתן היה לצעוד בנעלי הליכה.
 8. אמצעי אטימה- הפורטרים סוחבים את התיקים האישים שמשקלם עד 15 ק"ג. מאחר וצפוי לרדת גשם בימי ההליכה מומלץ שהתיק יהיה מכוסה בכיסוי נגד גשם והציוד בתוך התיק ( בדגש על שק השינה) יהיה עטוף בשקיות ניילון.
 9. טיפים לנתוני השירות- לאחר ברור הכנו שתי מעטפות עם טיפ לשלשת המדרכים 125$ למדריך. טיפים לפורטרים ונותני השירות כעשרים איש ואישה- 25$ לפורטר. (המשכורת החודשית שלהם, במקרה הטוב היא 50$) את הטיפים נתנו בסיום הטרק בנוכחות כל הקבוצה.
 10. ציוד לסיור בשמורת הגורילות- מומלץ להביא "כפפות גננים" נגד הסרפדים והקוצים במעלה ההר. כמו כן מומלץ להצטייד בחותלות לאטימת נעלי ההליכה נגד נמלי האש.
 11. ציוד חורף. בלילות ובפסגה מזג האוויר בין 0 למינוס 5 מעלות. יש להצטייד בשק שינה טוב. החברה מספקת "בקבוקים חמים" שמאד עוזרים לחימום בשק השינה. בנוסף מומלץ להצטייד בכפפות חמות בגלל השפעת כדורי האורמוקס שגורמות לנימול בקצות האצבעות והרגשת קיפאון.

לסיום- היה זה טרק אדיר בעוצמתו, קשה פיזית, עם מראות נוף וטבע מדהימים ביופיים. על חווית הטרק והטיול באוגנדה קטעים מפוסט שאשתי פרסמה בפייסבוק.

‏‎Orit Horesh‎‏ נמצאת עם ‏‎Ilan Horesh‎‏ ב-‏‎Rwenzori Mountains‎‏.

אם היה לי בלוג, הייתי כנראה ממלאת כמה וכמה טורים של רשמים מאוגנדה, אבל אין לי בלוג, אז אנסה להעביר מקצת מרשמי אוגנדה, כאן בפוסט הזה.
מתנצלת מראש, הפוסט הזה יהיה קצת ארוך וינסה להכיל 6 ימי טרק ועוד תובנות גם מההמשך...
ראשית, למה אוגנדה? אילן חולם כבר שנים לחזור לאנטבה ולסגור מעגל עם המבצע ההוא...ואז בא זהר וסיפר על טרק מהמם ב
Rwenzuri wiezmann's peak, לא רחוק מאנטבה. ובא מישהו אחר ואמר- אוגנדה- מה עם שמורת הגורילות? וזהו, כך זה נולד.
את Remy הסוכנת המקומית, באנטבה הכרנו דרך זהר והתחילו העניינים להתגלגל. אמרו שיש קצת בוץ, אבל גם ששם נמצא ההר השלישי בגובהו באפריקה אחרי הקילימנג'רו (שעליו כבר טיפסנו ב-2014) ואחרי הר קניה (שעליו כנראה לא נטפס) וגם סביבה צימחית מיוחדת במינה אפילו בגבהים ויש wiezmann's peak בגובה 4620מ', טרק של ששה ימים וקדימה- הסתערנו. כמובן שמיד הצענו לעוד משוגעים כמונו להצטרף- והתגבשה חבורה של ששה חברים, לא צעירים (60-73), מרביתנו כבר טיפסנו על כל מיני פסגות בארץ ובעולם יחד, עתירי נסיון, הוספנו 3 ימי טיול נוספים, אגם bunyoni, ביקור בפארק הגורילות biwindi וכמובן סיור בשדה התעופה של אנטבה.
רוצה בעיקר לכתוב על הטרק בן 6 הימים בפארק רוונזורי:
כבר ראינו דברים והתמודדנו עם קשיי טיפוס, אבל כזה עוד לא היה לנו. המרחקים לא גדולים, פחות מ-20 ק"מ ביום, הגובה- כבר טיפסנו הרבה יותר גבוה, תנאי המגורים- כבר ראינו וחווינו תנאים קשים של קור, אוהלים וכו', הפעם המיצרף היה מאד מאד מאתגר שלא לומר מאד קשה. האוגנדים לא נוגעים בטבע- כלומר אין שבילים, הטיפוס נעשה על הסלעים או על האדמה הבוצית מבלי שנסללו נתיבים מיוחדים כמו במקומות אחרים בעולם, בקיצור, מאתגר מאד.
אבל, נתחיל מההתחלה- היו ב"משלחת" שלנו - 6 ישראלים (5 גברים ואשה אחת 3 מדריכים, 6 פורטרים שנשאו את הציוד האישי שלנו ועוד כ-13 איש שנשאו מזון וציוד נוסף. המדריכים- Joshua, Richard ו-wilson , חבורה של צעירים מקומיים, אינטליגנטים, ידענים, מנוסים, רחבי לב ונותני שרות מעולים אשר עשו כל מה שניתן כדי שנהיה מרוצים, שיהיה לנו נוח ככל שניתן ושכמובן נוכל לעמוד במשימה... כבר מהיום הראשון שבו נכנסנו לשמורה ניתן היה להתרשם מכמויות המים שסביב, מהיער העבות, משפע אדיר של פרחים ומציוץ של ציפורים. אבל גם לחוש את העליה התלולה וכמות הבוץ על הדרך. הבוץ הזה ליווה אותנו בכל ששת ימי הטרק ובשלשה מהם פשוט הלכנו במגפי גומי על מנת לצלוח את הבוץ הרב והעמוק, כשמדי פעם מישהו מאיתנו שוקע בבוץ וצריך לעזור לו להיחלץ מבלי שהרגליים יישלפו מתוך המגפיים. הטיפוס היה בשטח תלול מאד, בחלקו סלעי, ללא כל שביל או נתיב מוכן מראש. בלי המדריכים המיומנים האלה, לא היה שום סיכוי שנגיע למחוז חפצנו- בין אם לבקתות לינת הלילה ובין אם לפסגה המיוחלת...
ביום שבו טיפסנו לפסגת הוויזמן עלינו וירדנו למעלה מ-20 ק"מ, טיפוס של כ-600מ' בעליה תלולה וירדנו כ-1000מ' בירידה תלולה, בוצית ומפרכת, בהליכה מאד איטית במשך כ-15 שעות עד שהגענו למחנה היעד.
אבל, ההגעה לפסגה היתה מלווה בסיפוק גדול של כיבוש היעד המיוחל ובנוף פסגות הרוונזורי.
הבקתות במחנות שבדרך- לא "משהו לכתוב עליו הביתה" כמו שאומרים- אבל, צריפונים שנותנים מחסה מהגשם והקור , שרותי בול קליעה, אין מקלחת, חדר אוכל באוהל ואוכל שהוכן על ידי המדריכים במקסימום שניתן בתנאים שבמקום. מסעדה ללא כוכבי מישלן, אבל עם אלפי כוכבי השמים!
לסיכום- הלכנו 65קמ ב-54 שעות הליכה, טיפסנו 3300מ' וגם ירדנו אותם, וכל זה ב-6 ימי הליכה.
מה למדנו?
ראשית, שהאוגנדים, באידאולוגיה, לא פוגעים בטבע ולכן אין נתיבים שפולסו מראש, מכאן הקושי הגדול ללכת בשמורה אבל גם היופי של הטבע במלוא הדרו.
שנית, שהאוגנדים מאד מסבירי פנים ומכבדים את התיירים והיו רוצים שיבואו עוד...מצד שני התנאים לטייל במדינה הזו קשים, יחסית, ואינם מפנקים.
שלישית, למדינה הזו יש פוטנציאל אדיר, כמויות מים וירק אין סופיים אבל, מרבית התושבים עניים וקשי יום, הדרכים מאד קשות לתעבורה ומשובשות ולכן ההגעה ממקום למקום אורכת שעות ארוכות, לפחות בטרק אתה לא תלוי בתחבורה ובדרכים...
הרצל לא בחר כל כך רע...לא בטוח שהשכונה בה אנו גרים היום טובה יותר...היינו יכולים לחולל מהפכות באוגנדה... למדנו המון על החיים של האוגנדים, חווינו את האנשים, את הטבע של המדינה הזו, כמויות המים 😜
 האינסופיות, הצמחיה השופעת, הפריחה, הציפורים, הקופים וכל השאר, היה זה מסע קשה אבל מרתק במיוחד!

מפת הטרק Rwenzori