את ירח הדבש שלנו החלטנו לבלות בספארי בקניה ולקנח בנופש בזנזיבר.

מכיון שזהו ירח דבש אז לא רצינו להצטרף לטיול מאורגן והחלטנו להתארגן לטיול פרטי.

הדגש בהכנות היה למכסם את השהייה עם חיות ובטיולים בטבע ופחות לראות תרבות אפריקנית.

מנהלות:

עזרה בישראל: זהר נבון

מדריך בקניה: פול מבוטו מחברת dream wild africa

זמן: לטובת הטיול היו לנו 25 ימים. החלטנו להקצות לקניה את רוב הטיול (19 יום) ועוד חמישה ימים לזנזיבר + יום שהתבזבז על הטיסה לארץ.

טיסות: התארגנו לבד על טיסות דרך האינטרנט בעזרת אתיופיאן לניירובי קניה וחזרה מזנזיבר. + טיסה פנימית בעזרת FLY540 מניירובי לזנזיבר.

כסף: בקניה מקבלים רק דולרים חדשים (מעל שנת 2006 וברוב אטרקטיות התיירות משלמים בדולרים ולכן כדאי להצייד בהתאם) כמו כן כדאי להצטייד בשטרות קטנים או כסף מקומי לטובת הטיפים.

עלות הטיול:

טיפים: בקניה נהוג לתת טיפים לאנשי שירות, (מלצרים, סוחבי מזוודות,מדריכים וכו') כדאי לשים לב כאשר מחלקים את הטיפים מכיוון שישנם הרבה נותני שירות והטיפים יכולים להפוך להיות הוצאה משמעותית בטיול. כדאי לשים לב ולא להגזים ולהיערך מראש עם שטרות קטנים. את הטיפים לנהג/מדריך נהוג לתת בדולרים ולשאר האנשים במטבע מקומי.

כללי אצבע לגובה הטיפים הנפוצים:

  • טיפ לכל סבל שלוקח את התיק מהרכב לחדר במלון 1$. (לפעמים להתעקש לסחוב את התיק לבד גורם לחוסר נעימות)
  • טיפ למלצר בארוחות (כאשר הארוחות הן לא בופה)
  • וטיפ למדריך שלכם 10% בערך מעלות הטיול (גם למדריכים בטיולי יום).

מסלול הטיול:

לטובת גיבוש מסלול הטיול יצרנו קשר עם paul וביקשנו ממנו הצעה כיצד לבלות את הזמן שלנו בצורה המייטבית כאשר רצינו להימנע מנסיעות הלוך ושוב ולבלות כמה שיותר מהזמן בין החיות או בהליכה ברגל, לאחר מספר התכתבויות הגענו למסלול שמצא חן בעינינו והוא מובע כאן לפניכם עם חוויות תמונות וביקורות

יום ראשון 11.9.2013 הגעה ונסיעה ל serena mountain lodge (לינק למיקום)

טיפ לגבי השהייה באדיס: יש בשדה התעופה כיסאות שכיבה. כדאי לרדת מהמטוס ולהזדרז לתפוס אותם מכיוון שאין שם דרך יותר מוצלחת להעביר את הזמן.

הגעה לקניה: מציגים את האישור חיסונים, משלמים 50 דולר ויזת כניסה ויוצאים החוצה.

בשדה התעופה לפי התוכנית חיכה לנו מדריך נציג של פול שמיד הציג לנו את תוכנית הטיול שלנו (שיטה נהוגה כדי לוודא שאתם פוגשים את המדריך הנכון ושהמדריך הנכון פוגש אתכם).

מיד יצאנו להר קניה. את הלילה הראשון בקניה בחרנו לעשות במלון על שפת בור מים שחיות בר מגיעות לשתות ממנו. זהו כנראה מלון היקר ביותר ששהינו בו בטיול אבל זו אכן התחלה מאד מוצלחת לטיול. (לא לצפות לראות פילים,נמרים וג'ירפות כדי לא להתאכזב)

יום שני 12.9.2013 castel forest lodge (מיקום במפה)

הגענו בשעות הצהריים ללודג' המדהים הזה. קבענו איתם שלמוחרת יגיע מדריך עבור טיול יום שרצינו לעשות והלכנו לחדר. בתמונה הבאה ניתן לראות את הנוף מהחדר שלנו לכיוון חדר האוכל

בסמוך ללודג' ישנו מפל קטן שהלכנו לבקר בו ולאחר מכן הקדשנו את שאר היום למנוחה.

בתוך החדר היה שלט אזהרה שאמר שאין להסתובב בשעות הערב לבד כדי לא להיתקל בפילים. חשבנו שמדובר בניסיון לעשות רושם על התיירים אבל לקראת הערב נשמעו רעשים חזקים של תנועה ביער הסמוך, כל העובדים של הלודג' הסתכלו בסקרנות לכיוון והלכנו בעקבותיהם למבנה המרכזי (חדר האוכל) של הלודג' וזה מה שראינו:

לאחר האוכל ליווה אותנו איש מהמלון חזרה לחדר ואף הדליק לנו אש בקמין (קר בלילה בהר קניה) לפי המנהג המקומי של לתת טיפ לכל מי שעוזר נתנו לאיש טיפ ושילחנו אותו לדרכו.

יום 3 13.8.2014 טיול יום באזור הלודג'

ביום זה פגשנו במדריך שלקח אותנו לטיול יום רגלי בהר קניה (חובה ללכת עם מדריך שמצוייד באמצעים לגירוש חיות).

המדריך הוביל אותנו בשבילים לראות מפל (מיקום משוער) וחזרה (טיול של כ7 שעות) טיול מוצלח מאד (כמובן שיש לתת טיפ למדריך בנוסף לתשלום שניתן ללודג')

יום 4 14.9.2013 – יום כיפור.

את יום הכיפורים העברנו ב Lodge ובזמן ארוחת צאת הצם פגשנו את פול המדריך שאיתו תכננו את הטיול אשר הגיע כדי שנוכל לצאת מוקדם ביום המוחורת.

יום 5 15.9.2013 – ירידה מהר קניה צפונה לשמורת סמבורו (לינק למפה)

בשעת בוקר מוקדמת נכנסו לטרנזית 4X4 שתהפוך להיות ביתנו השני בשאר הטיול ויצאנו צפונה לעבר סמבורו. בדרך עוברים דרך שדות התה והקפה של הר קניה ויורדים לעבר הסוואנה שהרבה יותר דומה למה שעובר בראש ששומעים על אפריקה.

בין הכניסה לפארק לבין הלודג' שבו ישנו (Samburu game lodge) נסענו עם גג מורם במטרה לראות חיות ולראשונה ראינו בטבע זברות ואנטילופות. הגענו ללודג' אכלנו ונחנו צהרים. (כל הטיול בנוי כך שההגעה למקום מסויים היא in good time for lunch). אחרי מנוחת צהריים כשהחום קצת שכח יצאנו עם פול לנסיעת צפייה בחיות שנקראת גם game drive.

מכיון שפול מכיר את השמורה כמו את כף ידו וגם הרבה מזל יצא לנו לצפות באריות , צ'יטה ג'ירפות סוגים שונים ומשונים של אנטליפות בנות יענה ועוד מיני ציפורים יפות ומשונות ובגדול הנסיעה הזו הפיגה את החשש שהיה לנו שאולי בשלב מסויים אחרי כמה שעות יתחיל להיות משעמם לנסוע במעגלים ולחפש חיות.

בערב בלודג' מאכילים את התננים העצומים שבנהר וגם כאן יש ליווי צמוד לחדר כדי שלא נפתיע איזו חיה שלא אוהבת הפתעות.

קצת על הלודג' – מקום מאד יפה עם חדרים גדולים אשר ממוקם על שפת הנהר ואשר בשטח שלו מסתובבים המון בבונים חמודים שעושים פוזות למצלמות.

יום 7 17.9.2013 חזרה להר קניה (מפה)

בדרך החוצה משמורת סמבורו לקח אותנו פול לבקר ביישוב סמבורו, נשות הכפר אירחו אותנו אבל בסה”כ האירוע היה די מביך ובהמשך הטיול ויתרנו על ביקור בכפרים

לאחר מכן נסענו ל Bauntolodge (לינק למפה) ששם נישן בשתי הלילות הקורבים (מלון ממש סתם)

יום 8 18.9.2013 טיול למערות מאו מאו

המערות כבר לא מערות (פוצצו לפני 60 שנה בערך) אבל ההליכה לשם הייתה נחמדה

יום 9 19.9.2013 נסיעה ל Lake elementita

הלודג' בו ישנו: Palican lodge שנמצא על שפת Lake elementita

כאן ישנו במטרה לבקר ב Lake Nakuru .

יום 10 20.9.2013 ביקור ב NAKURU (לינק למפה)

שזוהי שמורת טבע שעוטפת אגם מאד יפה אבל בשנים האחרונות הוא עולה על גדותיו ומעלים את השמורה. האגם מפורסם בזכות המוני פלמינגויים שנמצאים בו כשבאים בזמן (אנחנו כנראה לא באנו בזמן :) אבל נהננו מהמקום ומהחיות האחרות

יום 11 21.9.2013 נסיעה ל Masai Mara.

הלודג שבו פול המליץ לנו לישון Matira Bush Camp נמצא בלב השמורה. משלמים בנסיעה ארוכה ועלות יותר גבוהה לכל לילה אבל חוסכים שעות של נסיעה בימים של הביקור בשמורה.

השהות במרכז השמורה אומרת שישנים באוהלי ספארי אבל אלו אוהלים ענקיים עם מקלחת ושירותים חדר אוכל ואנשים ששומרים שהחיות לא יבואו ויבקרו אתכם מקרוב מדי

הביקור בשמורה מדהים ומהנה ואפילו התמזל מזלנו לראות את חציית הגנו המפורסמת

יום 14 24.9.2013 נסיעה החוצה מה Masai Mara והגעה ל Naivasha

ישנו ב Elsamere שנמצא על שפת אגם Naivasha (מפה) שזהו לודג' מעולה עם נוף מעולה וקופי קיסר מסתובבים בחצר. (ובלילה היפופוטמים)

יום 15 25.9.2013 הפלגה על אגם Olodin (מפה)

אגם מים מלוחים הצמוד ל Naivasha, פול החביר אותנו לעסק מקומי שעושה הפלגות על האגם ותמורת סכום סימלי עלינו על סירה ויצאנו להקיף את האגם.

בהפלגה יצא לנו להפליג סמוך להיפופוטמים ולעבור דרך להקות ענקיות של פלמניגואים ושקנאים.

יום 16 26.9.2013 ביקור בשמורת Hells gate.

שמורה שבה ניתן ללכת ברגל ו/או לרכב על אופניים לצד החיות. בפועל מותר ללכת על שבילים אשר בהן נעות הרבה מכוניות ולכן יוצא שאוכלים הרבה אבק ובנוסף החיות לא באמת מסתובבות קרוב לאנשים ולכן מה שהיה בדמיון לפני הנסיעה ומה שהיה בפועל היה שונה מאד.

נכנסנו לשמורה בכניסה הדרומית דרך אזור גאותרמי שבו נבנת תחנת כוח חשובה, בכניסה ישנה אפשרות תמורת תשלום נוסף לטייל עם מדריך במשך שלוש שעות בנקיק צר, ויתרנו על כך ויצאנו בדרך לכיוון השער של Naivasha. ההליכה בניגוד למה שדימיינו הינה על דרך עפר שעליה גם נוסעות מכוניות. והחיות כנראה לא קראו את ה lonely planet ולא באמת מרגישים שהולכים בין החיות, וההליכה קצת מבאסת בגלל האבק שהמכוניות מעלות למזלנו פול המדריך המסור שמר על מרחק ראייה מאיתנו וברגע שהגענו לעמוד פישר אז חזרנו לרכב ויצאנו מהשמורה. ( עם רוצים לטפס על עמוד פישר צריך לתאם מראש )

יום 17 27.9.2013 נסיעה לאמבוסלי (עם עצירה ב Carnivore)

הנסיעה לאמבוסלי היא נסיעה מאד מאד ארוכה ולוקחת יום שלם כאשר בדרך עצרנו בניירובי במסעדת קרניבור המפורסמת (לא לחשוש מהאגדות שאוכלים שם חיות מהספארי זו סתם מסעדה בשרית מפורסמת).

בשמורת הטבע אמבוסלי ישנו ב Kibo Safari Camp.

יום 18 28.9.2013 ביקור באמבוסלי ונסיעה לניירובי

אמבוסלי היא שמורה שנמצאת למרגלות הקלימנג'רו ההר הגבוה באפריקה. למרות הנסיעה הארוכה הביקור הקצר היה מוצלח מאד והשאיר טעם של עוד

יום 19 29.9.2013 ניירובי – מקלט הג'ירפות והפילים

בניירובי ישנו ב Guest house שנקרא MITI MINGI שהיה מוצלח מאד.

ונסענו לבקר בבית יתומים לפילים Sheldrik's Elephant Orphanage שם אמצנו פילה (עזרה במימונה במרכז)

ובמרכז לג'ירפות שמאפשר להאכיל ג'ירפות מדהימות האכלת יד

יום 20 30.9.2013 – עזבנו את קניה והמשכנו לזנזיבר ומשם הביתה.

זהו. סיימתי לכתוב על הטיול שלנו לקניה.

כמה מחשבות שעלו לי בעקבות הטיול:
 *) למרות שזהו טיול לקניה אפריקה, טיול בסגנון הנ”ל משאיר כמעט תמיד חוצץ בין התרבות המקומית לבין המטייל. עיקר החשיפה היא עם האנשים שמתעסקים בתיירות או מדגמנים עבור התיירות. מטרתנו הייתה לראות חיות אז הנושא לא העיב על הטיול אבל במידה ובטיול שאותו אתם מתכננים חשוב לכם להכיר תרבות אפריקאית כדאי לכם לעשות שיעורי בית נוספים ולמצוא דרכים להגיע לאנשים מעבר לעצירות תיירות, לינה בלודג'ים וביקור בשמורות.

*) עוד נושא שהטריד אותנו מאד בזמן התכנון זה האם אנחנו לא מגזימים בפרק הזמן שאנחנו מקצים לביקור בקניה, האם לא מגזימים בכמות השמורות והאם לא ימאס לנו בשלב מסויים לראות חיות. התשובה לכך היא שלא! חיות הבר בספארי הן מדהימות אפשר לבהות בהן ובהתנהגות שלהן עם עצמן ואחת עם השניה ללא סוף. לא הזיקה העובדה שבתכנון אצלנו היו בין ימים של ספארי גם ימים של דברים אחרים (הליכות / נסיעות / מנוחה) אבל לא הגענו למצב שנמאס לנו להיפך אנחנו רק סופרים את הזמן שנוכל לחזור לשם שוב.

*) הביקור ב Hells gate – אולי מזל רע שבגלל הפגנות מגדלי הפרחים הפנו את כל התנועה דרך הפארק אבל לפחות מהחוויה שלנו מהשמורה הספציפית הזו היא שהביקור בה קצת מיותר. אם אתם כן מוצאים את עצמכם בשמורה אז ממליץ לבחור בנסיעה באופניים ולא בהליכה ברגל.

מקווה שנהניתם ושה Post יעזור לכם בהכנת הטיול. מוזמנים ליצור קשר דרך האתר במידה ויש שאלות. טיולים מוצלחים לכם