בתחילת ספטמבר, כשאתרי התיירות אינם מלאים ומזג האוויר קצת יותר נסבל, יצאנו אשתי ואני לטיול זוגי מוצלח ומהנה בקרואטיה.

תוכנית הטיול:

את הטיול תכננו בעזרת המלצות באתר למטייל ואתרים נוספים. את כל סידורי הטיסה, מלונות ורכב סידרה לנו דורית סיטבון מסוכנות הנסיעות תלמה באור עקיבא (כמו תמיד הכל היה מסודר עם בחירת מלונות מצוינת וללא שום תקלות).

מסלול הטיול:

מסענו מתחיל בטיסה לפנות בוקר של אייר קרואטיה, הצוות מקסים, המטוס יותר דומה לאוטובוס עמוס, המושבים מאוד לא נוחים בעיקר באזור הצוואר שם זווית הכיסא אחורית מדי. נראה שהחברה הסירה כריות תמיכה והטיסה הקצרה, פחות מ-3 שעות הופכת מהר מאוד לסבל. המלצה חמה לכריות צוואר.

הגענו לשדה התעופה בדוברובניק. נמל תעופה קטן ונחמד. מיד ביציאה משמאל יש חנות קטנה לעיתונים ומזכרות, שם קנינו ב-66 קונות סים עם חבילת גלישה של 10G ושיחות מקומיות. הסים מתאים לכל המכשירים וזו העסקה המשתלמת ביותר אם לא חייבים לשמור את המספר מהארץ. די והותר לשבוע של שיחות וואטספ (חשבון הוואטסאפ ממשיך להיות מקושר למספר הטלפון המקורי מהארץ), גלישה וכו'.

המטבע הקרואטי הוא קונה, שער ההמרה נכון לכתיבת שורות אלו הוא כחצי שקל לקונה, כך שכדי לקבל מושג אנחנו פשוט מחלקים ב-2 למחיר בשקלים. המלצה חשובה – לקחת קונות מהארץ בשדה התעופה, שם שער ההמרה הכי טוב מכל האקסצנג'ים בדרך. ההמרה דרך יורו גורמת להפסד כפול. בכל מקום מקבלים קונות, ובמקומות רבים לא מוכנים לקבל יורו (בדיוק כמו בארץ, כמעט בשום בית עסק לא יקבלו דולרים או יורו פרט לבתי מלון).

דוברובניק

הגעה מנמל התעופה למלון בדוברובניק באמצעות מונית, הנהג מאוד נחמד, מסביר לנו מהן האטרקציות בסביבה ומזג האוויר הצפוי תוך שהוא מסמס ומשוחח בטלפון חליפות כשהוא אוחז בטלפון ביד אחת. המחיר 290 קונות והשארנו גם 30 קונות טיפ.

המלון בו נשהה שתי לילות (היחיד בטיול, בכל השאר אנחנו לנים לילה אחד בלבד) הינו Rixos Hotel Libertas

זהו אחד המלונות היפים והמוצלחים בהם היינו עד היום. הנחיתה בשבע בבוקר כך שהגענו למלון מוקדם מאוד. להפתעתנו הזמינו אותנו להפקיד את המזוודות וללכת לאכול ארוחת בוקר על חשבונם וגם להשתמש בכל מתקני המלון בזמן שהם מזרזים את הכנת החדר עבורנו.

ארוחת הבוקר מעולה, ירקות ופירות, מאפים ומתוקים וכל מה שתרצו.

חדרנו מוכן מיד עם סיום הארוחה, הנוף לים יפיפה. התארגנו ויצאנו לכיוון העיר.

הדרך מהמלון לעיר העתיקה עובר על הצוק והוא יפה בפני עצמו. הדרך לוקחת 15-20 דקות. סוף אוגוסט חם ולח כמו בתל אביב בתקופה זו.

לעיר העתיקה של דוברובניק, שער ראשי אחד ורחוב ראשי החוצה את העיר ומוביל לנמל הקטן. מהרחוב הראשי מסתעפים רחובות צרים וציוריים. משמאל מיד אחרי הכניסה העלייה לטיול על החומות אליה אפרט מיד. ואחריה רחובות מרובי מדרגות המובילים למסעדות קטנות וחניות רבות.

מימין רחובות צרים במישור גם כן עם מסעדות והרבה חנויות.

אחרי שהתברברנו ברחובות ונהנינו מכל המראות, חזרנו להיילייט של הטיול בעיר, הסיור על החומה. הכניסה לחומות כאמור מיד אחרי שער הכניסה לעיר העתיקה משמאל, בקופות לא מקבלים יורו. המחיר 150 קונות לאדם. חשוב להצטייד במים (ביו 10 ל- 20 קונות לבקבוק גדול, תלוי במקום בו

קונים)

ההליכה על החומה לא קשה פרט למדרגות הרבות, העלייה ובכמה קטעים בדרך. חם ואין כמעט צל, אבל זו חוויה שאסור לפספס. הסיבוב אורך בין שעה וחצי לשעתיים ומראות העיר והים מכל נקודה על החומה מרשימים ושונים.

עם כרטיס החומה ניתן לבקר גם במצודה נפרדת בא לא היינו. להבנתי צריך לקחת סירה למצודה הזו.

אחרי המסע המרתק והיפה, חיפשנו מקום לאכול. בגלל ענייני בריאות של אשתי חיפשנו מקום צמחוני ללא חלב. לאורך כל הטיול עשינו מאמץ למצוא מקומות עם אוכל בריאות, צמחוניים או עם אופציה לצמחונים ותמיד מצאנו פתרון. אני לא יצאתי חסר ומצאתי מנות מגוונות למרות שאני אוכל כל.

בתוך העיר העתיקה, מצאנו מסעדה נחמדה בשם Nishta, שנמצאת בצד השמאלי, זה עם המדרגות. התפריט משתנה בכל יום אבל תמיד יש בר סלטים עשיר. היה טעים ולא יקר 167 קונות.

בנוסף נכנסנו לבית הכנסת העתיק (50 קונות לאדם), אפשר בהחלט לוותר, קטן ולא ממש מעניין.

לא ביקרנו בארמון הרקטור. החלטנו לפני הטיול להימנע ממוזיאונים של רהיטים, תכשיטים וציורים אחרי שראינו כאלו למכביר ולהתרכז בטבע, ארכיטקטורה ולהרגיש את האנשים באזור.

חזרנו אחר הצהריים למלון, לשחייה בים הצלול (מעט קריר) ובברכות (החיצונית, והפנימית המחוממת). גם מתקני הספא חופשיים – סאונות, ובריכה מחוממת נוספת.

האי לוקרם

אחרי ארוחת בוקר מצוינת הלכנו ישירות לנמל בקצה העיר העתיקה ועלינו על ספינה לאי לוקרם (150 קונות לאדם לספינה הלוך ושוב. המחיר גם כולל את כל האתרים באי). הספינה יוצאת כל חצי שעה עגולה והחזרה היא עד שבע בערב.

האי לוקרם קטן, כשני קילומטר אורכו וצר כך שאפשר להקיף את כולו בכמה שעות.

מומלץ לקחת בגדי ים ומגבות. באי חופים יפים ואגם קטן הנקרא ים המוות הנמצא קרוב למעגן הסירות.

באי פזורות מפות ושלטים ברורים עם כיווני ההליכה.

באי גן בוטני קטן ולא מאוד מעניין, ללא שלטים אבל עדיין יפה. רוב האי מכוסה עצים כך שדי מוצל ונעים ללכת בשבילים.

יש גם מוזיאון קטן למשחקי הכס שסצנות ממנו צולמו עליו. משם המשכנו לטירה בקצה האי בחלק הכי גבוה שלו. העלייה מעט תלולה אבל הנוף מהטירה על העיר העתיקה של דוברובניק ממש שווה את ההליכה והחזרה הינה בשביל המקיף את האי עד למעגן.

מבט מהאי לעבר דוברובניק:

מסיימים את היום בסיור נוסף בעיר דוברובניק וחזרה למלון.

ארוחת ערב במסעדת המלון, בופה עשיר (227 קונות לאדם) יקר ולא מדהים. היה עדיף לצאת לאחת מסעדות הרבות בסביבה.

טרסטנו, סטון ומקרסקה

את הרכב לקחנו החל מהיום השלישי, ונחזיר אותו בזאגרב (כ-100 יורו תוספת להחזרה במקום שונה מהקבלה). הוספתי גם אישור לעליה על מעבורת.

המלצות לרכב: מהארץ הבאתי זרוע לטלפון הנייד וכבל לטעינה. את המפות של האזור הורדתי מבעוד מועד ב- Google maps. מספר הגדרות חשובות: הגדרתי להימנע מכבישים ראשיים וכבישי אגרה. חשוב גם לאפשר מצב שהמפה היא לא מכוונת לפי הצפון אלא לפי כיוון הנהיגה. במחלפים מורכבים חשוב לראות את שם היציאה אליה צריכים להגיע ולעקוב אחר השילוט לשם. מומלץ גם להוריד שירים מראש ופודקסטים (עושים היסטוריה מעביר את הנסיעה בכיף) אל הנייד ולהימנע משימוש בחבילת התקשורת. אני אפילו הכנתי פלייליסטים לנסיעות הארוכות.

נוסעים צפונה על כביש החוף, כביש 8. הדרך מתפתלת ויפה מאוד. לאורך הדרך בים משמאל פזורים איים יפים.

אחרי כחצי שעה עצרנו לסיור בגן בוטני בעיירה טרסטנו (TRESTENO). הגנים חביבים, חסר לי מאוד קישור בין העצים והצמחים השונים לסיפורים ומידע נוסף פרט לארץ מוצאם ושמם. אפשר לוותר.

גולת הכותרת של הטיול היום היא העיר העתיקה סטון וחומותיה.

סטון שוכנת בפתחו של חצי אי. למעשה העיר בנויה משני חלקים: מאלי סטון (מאלי == קטן) אליה מגיעים ראשונה ואחריה סטון עצמה. בין שני החלקים יש חומה אדירה וארוכה במיוחד, השנייה בגודלה באירופה.

ניתן להחנות במאלי סטון וללכת על החומה עד סטון ובחזרה. מדובר בהמון מדרגות בדרך צרה. כ- 45 דקות לכל כיוון לפחות. אנחנו המשכנו בנסיעה לסטון, החנינו בחניון ציבורי (7 קונות לשעה, מומלץ בין שעתיים לשלוש אם רוצים גם לאכול במקום).

עלינו לחומה בסטון (70 קונות לאדם). ועשינו את המסלול מצד אחד של העיירה לצידה השני דרך מגדל תצפית במרכז המשולש. מאוד יפה ומומלץ.

בספטמבר נערך מרתון על החומות לחובבי המדרגות. קיים במקום מפעל בריכות מלח בו לא ביקרנו וסיורים למפעלי גידול הצדפות.

אחרי ארוחת צהריים במקום המשכנו לכיוון מקרסקה. בדרך עוברים בקטע קטן השייך לבוסניה הרצגובינה שמחלק את קרואטיה לשניים. במעבר הגבול בודקם דרכונים וכעבור 20 דקות נסיעה מעבר גבול שני חזרה לקרואטיה, שוב מחתימים דרכונים.

בהמשך הדרך מגיעים לעמק יפיפה. שווה עצירה ותצפית אם תמצאו מקום עצירה. עוברים נהר וממשיכים לצידו. לאורך הדרך אגמים והמון ירוק.

כל אחד מהמקומות האלו יכול להיות אטרקציה בפני עצמו.

הנוף מתחיל להשתנות. משמאל עדיין הים עם איים וחופים יפים אבל מימין מתחילים לצוץ הרים עשויים מסלע אפור בהיר שהולכים וגובהים. הקרבה של ההרים לכביש וחוף הים יוצרים תמונה תלת ממדית מרשימה.

הגענו למקרסקה בירת הריוויירה. המלון Milnej hotel על הטיילת. זה מלון מעט מיושן. מסתבר שצריך לשריין חניה מראש אבל אשת הקבלה האדיבה מוותרת לנו על התשלום.

הטיילת של מקרסקה המובילה למרינה גדולה עמוסת יאכטות מזכירה את אילת עם המון דוכנים קטנים. לפחות, לא כמו באילת, נעים אחר הצהריים. לאורך החופים חורשות עצי אורן המגיעים עד קו המים והמוני מתרחצים. בים מתקני אקסטרים מתנפחים.

אשת הקבלה ממליצה על המסעדה Konoba Kalalarga שהמקומיים אוהבים אבל מזהירה אותנו מראש שרוב הסיכויים שהיא תהיה מלאה. אכן על כל השולחנות שלטי reserved והשעה. אנחנו משכנעים את המלצרית לשבת בשולחן השמור לעוד שעה וחצי ומבטיחים לסיים לפני.

הארוחה ריזוטו צמחונית – מעולה. קיימת שמורת טבע בהרים מעל מקרסקה עם מסלולי טרקים עליו החלטנו לוותר.

חוואר

חזרנו ממקרסקה כחצי שעה נסיעה למעגן של דרבניק כדי לקחת מעבורת לאי חוואר. בררנו את זמני המעבורת והגענו, כפי שהומלץ, כשעה וחצי לפני הזמן המיועד. יש שילוט ברור כולל על הכביש למעבורת. למזלנו הספקנו למעבורת שעמדה לצאת מיד, וכך חסכנו שעה וחצי של המתנה (המחיר כ-108 קונות למכונית ונהג ועוד 32 קונות לנוסע נוסף. המחיר משתנה בהתאם לעונה).

ההפלגה קצרה, כ-20 דקות ומהמעגן יוצאים בכביש צר בין כרמים למטעי זיתים וגדרות אבן יפות לעבר העיר חוואר בקצה השני של האי.

מגיעים לעיר חוואר ומתגלה מחזה יפה. מצד אחד עיר עתיקה מוקפת חומה ומהצד השני ים זרוע איים קטנים ויאכטות רבות בים ובמרינה גדולה.

המלון Amfora hotel מצוין, והנוף מחדר האוכל והמסעדה מקסימים. מאוחר יותר אנחנו מצטרפים לחוג יוגה וקיימות פעילויות נוספות כמו משחקי כדור-עף לאורחי המלון.

מגיעים לעיר העתיקה דרך טיילת לאורך הים ואז עולים בסמטאות לעבר מבצר עתיק דרך גן פירות ותבלינים. הכניסה למבצר בתשלום. אנחנו מסתפקים בתצפית היה על חוואר העתיקה והחדשה והים.

לפי המלצת הקונסלייר במלון, הגענו למסעדה מצוינת בשם Fig, בסמטה קטנה ליד המרינה ונהנינו מבוריטו עוף וירקות צלויים.

בבוקר למחרת עוברים עם מעבורת לספליט. הפעם מדובר בנסיעה ארוכה הרבה יותר, המעבורת גדולה מאוד ומכילה למעלה ממאה כלי רכב, ההמתנה ארוכה, כשעה וחצי. במעבורת אזור המתנה מרווח עם ספות, קיוסק ושירותים כדי להעביר את הזמן. המנוסים מגיעים עם קלפים, ספרים וכו'. המחיר 310 קונות למכונית פלוס נהג ועוד 47 קונות לאדם נוסף(!)

ספליט

המלון Radison BLU resort בספליט אינו במרחק הליכה. זהו מלון טוב שמנסה להיות חדשני עם עיצוב מודרני. האמת שחדר המלון מעוצב די מזעזע בגווני סגלגל. לקחנו מונית לעיר. המרינה צמודה לעיר העתיקה שהיא למעשה ארמון אחד גדול, מעין מבנה מרובע ענק שמחולק היום לרחובות קטנים ובמרכזו רחבה גדולה ומגדל יפה.

במרכז העיר העתיקה/ארמון מצאנו מסעדה צמחונית, אחת היחידות שראינו עד כה, בשם Marta's Veggie Fusion. אכלנו סלט קינואה והמבורגר סלק (זה יותר טעים ממה שזה נשמע).

שבעים אנחנו חוזרים לטייל בסמטאות, יוצאים החוצה לעשרות דוכני תכשיטים, בגדים וקשקושים אחרים. אנחנו מתחילים להתרחק מהעיר העתיקה לאורך המרינה. חונות כאן כמה מהיכטות המפוארות והיפות שראיתי מעודי.

גן יפה צמוד למרינה ומאפשר מנוחה, תצפית על הים והעיר והתרגעות מהעיר הסואנת הזו.

מחר אנחנו חוזרים לטבע.

שמורת קרקא וזדאר

מספליט יוצאים בבוקר לשמורת הטבע קרקא בכביש 8 ו-58 (נמנעים מדרכים מהירות או כבישי אגרה). שמורת הטבע קרקא מאוד יפה ומומלצת אבל רק אם היא באה לפני פליטביצה. זו האחות הקטנה והיותר צנועה של שמורת פליטביצה המדהימה.

ההליכה מאוד נוחה, מותר לשחות באזור אחד אז כדאי להצטייד בהתאם.

המים צלולים. דגים, ברווזים, נופים מרהיבים, מפלים, גשרי הליכה מעל המים והכל נקי ומאורגן למופת. בקיצור להגיע ללא היסוס. מחיר הכניסה 110 קונות.

במקום גם מוזיאון פתוח קטן בו מקבלים הסברים על החיים במקום, הלבוש, אופן הכנת האוכל בעבר. תחנת יצור חשמל מהראשונות בעולם.

מקרקא נוסעים לזאדר. זוהי עיר נוספת על חוף הים, עם עיר עתיקה וכמה אטרקציות מיחדות. האטרקציה העיקרית היא אורגן הים. יושבים על מדרגות במזח וגלי הים יוצרים מנגינה כאוטית. העיר העתיקה נחמדה ובסך הכל טיול נחמד אבל דומה למקומות בהם היינו קודם.

בסביבות שש בערב אנחנו יוצאים למלון ליד שמורת פליטביצה בה נבקר מחר. הדרך יפה מאוד, כל הזמן עולים בגובה. עצי פרי עמוסים תפוחים ופירות נוספים בבתים הכפריים לצד הדרך. הנסיעה אינה קלה, כל הזמן יש שינויים במהירות המותרת והדרך מתפתלת.

את הקטע האחרון למלון אנחנו עושים בחושך ללא תאורת כביש או סימוני כביש ביער עבות.

המלון Fenomen hotel, הבנוי ממבנים מבודדים, מעיין צימרים, חשוך למדי. רק בבוקר למחרת נראה כמה יפה הכל מסביב. כל בקתה מעילה מספר חדרים, הכל חדש ומצוחצח. נראה שאנחנו חונכים את החדר מרוב שהכל נוצץ וחדש. בחדר סירים, כיריים, מיקרו ומדיח כלים. טוב לשהות ממושכת.

באחת הבקתות יש מסעדה טובה מאוד. לקחתי בירה מקומית שמרגישה תמימה וקלילה אבל מאוחר יותר אני מרגיש את הסחרור הנעים.

ארוחת הערב שלנו כוללת מרק ופסטה עם מחית פטריות.

פליטביצה

בבוקר מתעוררים במלון הקסום בלב שמורת טבע. השביל מרוצף אבנים וצריך לבקש עזרה בנשיאת המזוודות מהקבלה. ארוחת בוקר בוטיקית טובה ואיכותית.

יוצאים לשער הראשי (שער מס 1) של השמורה מרחק 15 דקות נסיעה. החניה נמצאת מצדו השני של הכביש. התשלום לחניה ביציאה.

עוברים על גשר הולכי רגל מעל הכביש ומגיעים לקופות, מחיר הכרטיס 150 קונות והוא כולל הובלות בתוך הפארק (סירות ואוטובוסים).

מרגע הכניסה לפארק אנחנו לא מפסיקים להתפעל ולהתרגש. המים בצבע טורקיז, צלולים באופן שלא יאמן. מפלים וצמחיה עשירה.

אנחנו בוחרים ללכת בסלול C שאורכו בין 4 לשש שעות.

זהו מסלול בינוני בן 8 קילומטר. הצעידה קלה, מסלולים מסודרים מעץ. מדרגות ושבילים נקיים. למזלנו בתחילת ספטמבר הלחץ בפארק יורד משמעותית. עדיין יש מלא מבקרים אבל הצפיפות לא מפריעה להנאה.

המסלול הרגלי מוביל לנקודת מעבר בסירה P3 המגיעה לנקודה P2. מנקודה P2 לוקחים מיד סירה נוספת ל-P1 שנמצאת ממול במרחק 50 מטר.

מכאן רוב הדרך בעליה עד הגעתנו לנקודה ST3, נקודת איסוף האוטובוס רכבת שתוביל אותנו חזרה לשער הכניסה ST1. בדרך תחנת עצירה ST2 בא לא יורדים.

מבט אחרון ממעוף הציפור וממשיכים לארוחת צהריים מאוחרת כשהכיוון הכללי הוא זאגרב. המסעדה עליה הגענו : Restoran Degenija

המסעדה מצוינת. אני אכלתי פוייקה – מנת הדגל (PUKA) עם בשר עגל ותפוחי אדמה. מעולה עם הלחם שהוגש בצד. אשתי אכלה סלט עם רוטב ויניגרייט שהיה מצוין וסלומון צרוב עם תפוחי אדמה על הגריל שגם ממנו היא נהנתה מאוד (270 קונות מחיר הארוחה).

מכאן יוצאים לזאגרב. מומלץ לשנות כעת את ההגדרות ולאפשר כבישים מהירים וכבישי אגרה שכן בדרכים הצדדיות דרך הכפרים המקיפים את זאגרב המהירות המותרת היא 50 קמ"ש והזחילה הזו מייאשת מה גם שמצלמות מהירות פזורות לאורך הדרך.

זאגרב

הכניסה לזאגרב, כמו לכל עיר גדולה, מעט מלחיצה במיוחד אחרי הנסיעה בדרכים חד מסלוליים עד כה.

מגיעים למלון Esplade hotel המרשים ויוקרתי. החניה תעלה לנו 20 אירו ליום. אחרי התארגנות יוצאים לעבר רחוב הפאבים והמסעדות התוסס. הרחוב נמצא בעיר העלית ומשני צדיו מבנים עתיקים שנראים כאילו יצאו מתפאורה לסרט.

למחרת בבוקר יוצאים לעבר הכיכר הראשית, כיכר ילאצ'אץ', בה נמצא פיסלו של הנסיך על שמו קרואי הכיכר, וממנה לאתרים המרכזיים בעיר.

. בכיכר דוכני בשר משומר, שמנים, ועוד ושוק פרחים סמוך

יש בעיר מוזיאונים וגלריות. אנחנו כבר באווירת סוף מסלול, מסתובבים יותר בין החנויות ברחוב Ilica ומתרשמים מהכנסיות והמבנים העתיקים. העיר בהחלט יפה אבל היא לא ממש אטרקציה תיירותית.

ממש בסמוך למלון גן בוטני מטופח ונחמד לסיום הסיור באווירת טבע

בדרך לשדה התעופה צריך לשרוף כמה שעות לפני הטיסה בחצות. עצרנו בקניון Arena center למספר שעות.

כשהגענו לשדה התעופה של זאגרב חשבתי בתחילה שלא הגעתי למקום הנכון. חוץ מהטיסה שלנו המקום שומם, אף אחד לא טס לשום מקום ואז הבנתי שלקרואטים אין סיבה לטוס לשום מקום כשבשעתיים נסיעה ברכב הם יכולים להיות בכל אחד מהאתרים המדהימים שהיינו בהם בדרך.

חזרנו לארץ אחרי שעה עיקוב בטיסה. בנתב"ג אלפי אנשים באים והולכים. הרכבת סגורה ואוטובוסים מעבירים לתחנה בתל-אביב. חזרנו לכאן, לכל הבלגן.

לסיכום:

היה לנו טיול זוגי מוצלח ומהנה מאוד. החלפת מלון בכל יום לא היוותה בעיה, חשוב לארגן את המזוודות כך שלא צריך לפרוק אותם בכל מלון.

אתרים הבלתי נשכחים שילוו אותנו עוד שנים הם:

  • דוברובניק – העיר העתיקה והטיול על החומות (!) האי לוקרם היה המשך טוב ליום השני והוסיף תוכן ונקודות מבט נוספות על דוברובניק.
  • סטון – טיול חומות (כנראה שאנחנו אוהבים חומות).
  • הנסיעה על כביש החוף והנופים בדרך  הנסיעה מספליט לפליטביצה
  • שמורת קרקא
  • שמורת פליטביצה (!!!)
  • הייתי גם חוזר שוב לאי חוואר ולספליט או זאדר.
  • מקרסקה וזאגרב לא הכרחיות. ניתן להגיע ישירות מפליטביצה לטיסה בלילה חזרה ללא לילה בזאגרב.