עונות ומזג אויר באלסקה ”עונות, מזג אויר, חושך - אור“

1. בין סוף מאי לאמצע יוני כמעט ואין חושך בכלל. השמש שוקעת לכמה שעות בלילה (משהו כמו 23:00 או 00:00 בלילה עד 3:00-4:00), אבל גם בזמן שהשמש מתחת לאופק אין ממש חושך אלא דמדומים. יש הבדל מסוים בין אזור אנקורג` ופירבנקס (טיפה יותר חושך באנקורג`, אבל גם כן לא ממש חשוך).

2. את אורות הצפון אפשר לראות בכל לילה שיהיה מספיק חשוך ונקי מעננים. בעיקרון, הסיכויים יותר גבוהים לראות באזור פירבנקס, אבל לדעתי בשום מקום באלסקה אין מספיק חושך בתחילת יוני. הכי מוקדם שיצא לי לראות את האורורה היה באמצע אוגוסט.

3. סביר להניח שתיתקלו בכל סוגי מזג האוויר, החל מגשם, רוח וקור ועד חום שיכול גם להגיע ל-30 מעלות. רמת הסבל תלויה כמובן ברגישות האישית שלך. מכיוון שמזג האוויר יכול להשתנות 20 פעם ביום, השיטה הכי מתאימה היא להתלבש בשכבות ככה שיהיה אפשר להוריד ולהוסיף לפי הצורך: ביגוד רגיל (מכנסים ארוכים, טי שירט וסווטשירט), ועליו מעיל פליס בדרך כלל יספיק. אם את רגישה במיוחד, ביגוד תרמי יכול לעזור מאוד (גטקס וחולצה ארוכה, בערך 120 ש``ח בחנויות ציוד מטיילים), כשהיתרון של ביגוד כזה הוא נידוף זיעה מצוין ומשקל קל מאוד - ההרגשה היא נוחה ולא מסורבלת, וגם אם נרטבים הביגוד מתיבש במהירות. אם את מתכוונת לצאת לטרקים (או אפילו רק טיולי יום קצרים), כדאי מאוד שיהיו לך מעיל ומכנסי גשם (לא ממליץ על פונצ`ו, בגלל שפונצ`ו נוטה להתנופף ברוח). עוד פריט חשוב - כובע פליס (או צמר), ושיהיה מספיק גדול בשביל לכסות את האזניים.
קחו בחשבון גם את האפשרות ההפוכה - בהרבה מקומות תתקלי במזג אוויר חם, ואת לא רוצה להיות תקועה עם מעילים כבדים וכד`. כדאי מאוד להביא זוג מכנסים קצרים וסנדלים (מצרף תמונה להמחשה - צולם ב-Portage Pass באוגוסט, ברקע קרחון פורטג`).

לכל המידע על אלסקה ארצות הברית (ארה"ב)
הטיפ עזר לך?
שמור לעצמי

תגובות ושאלות