החור הגדול הכחול ”צלילה במעמקי החור הכחול של בליז בין נטיפי ענק“

את החור הכחול בבליז, הרבה מכירים משומרי מסך או גלויות, אבל בעיקר בגלל היותו מרשים מתמונה עילית. אז מסתבר שיש שם גם עולם תת ימי מרשים.

אל החור הכחול מגיעים מהאי קיי קולקר שבבליז. על האי קיימות מספר חברות שמוציאות סיורי שנורקלים וצלילות, ובין השאר יש אלו המגיעות לחור הכחול. לאחר סיור בין מועדוני הצלילה באי, משיקולי עלות וביקורות החלטתי לצאת לצלילה עם Frenchie's Diving Service. יום צלילות לחור הכחול הוא יום שלם המתחיל באיזור השעה 5 בבוקר ונגמר אחר הצהריים, הוא כולל שלוש צלילות באתרים שונים כאשר השיא הוא החור הכחול עצמו. עומקו של החור הכחול הוא 124 מטר, כאשר בעומק של 30 מטר קיימת “מרפסת”, עלייה יש משטח חול ומתחתיה יש נטיפי ענק (כ-10 מטר גובה).

התחלנו בשייט לחור הכחול שלוקח בסביבות השעה וחצי. בהגיענו לאתר הצלילה התחלקנו לשלוש קבוצות המשנרקלים, בעלי הכוכב הראשון מבצעים צלילה לעומק של 30 מטר (כשבהגדרה מותר עד 18) אל החלק העליון של המרפסת, ובעלי הכוכב השני מבצעים צלילה לעומק של 40 מטר (כשבהגרה מותר עד 30) אל מתחת למרפסת ומסיירים בין הנטיפים. נכון, עוברים את העומק עליו מוכשרים, אבל חברת הצלילה דאגה לביטיחות בצורה מצוינת, כאשר יש שני דייב מאסטר בתחילת וסיום כל קבוצה בכדי להימנע מתקלות.

אני בעל כוכב שני ולדעתי זו צלילה חובה, אך מיותרת עם כוכב ראשון. בעומק של 40 מטר (או 44 שזה המקסימום שהגעתי בצלילה) יש זמן תחתית של רק שמונה דקות בצלילה ספורטיבית, אבל אלו דקות מדהימות, הנטיפים והכרישים שמסתובבים מסביב הופכים את הצלילה הזו למדהימה שעשיתי.

בסיום הצלילה נפלה לי מצלמת הגו פרו לקרקעית, הצוות של Frenchie's עזרו לי מאוד גם בנסיון לחפש אותה וגם במכתבים לחברת הביטוח ובשל רצינותם אמליץ עליהם בשנית.

לכל המידע על בליז
הטיפ עזר לך?
שמור לעצמי

תגובות ושאלות