עפתי לתרמילאים

שמורות במחוז אורנג` ווק

חמש שמורות טבע יפהפיות ישנן במחוז: שמורת הטבע קרוקט ת`רי ווילדלייף, שמורת הטבע- לגונת מנאטי, שמורת Half Moon Caye, שמורת הטבע הימית הול צ`אן ושמורת הטבע לקופים שחורים.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: שמורות במחוז אורנג` ווק

קרוקט ת`רי ווילדלייף

(Crooked Tree Wildlife Sanctuary) - נמצאת כ-53 קילומטרים מצפון מערב לבליז סיטי ורק שלושה קילומטרים אחרי האוטוסטרדה הצפונית. השמורה מהווה יעד מרכזי למטיילים. בשמורה מצויים מיני ציפורי מים ייחודיות ביותר. היא נוסדה בשנת 1984 כדי להגן על ציפורים נודדות וקבועות המקננות בה, ביניהן אנפות, דייה (עוף דורס), עיט דגים, נץ, קורמורנים וחסידות מסוג ג`בירו- החסידה הגדולה ביותר שנתגלתה בחצי הכדור המערבי עם מוטת כנפיים של 3-3.5 מטרים ואשר מגיעה לקנן בסוואנות האורן המקיפות את השמורה בסביבות נובמבר. בשמורה מספר לגונות, ביצות ונתיבי מים. במרוצת העונה היבשה (ינואר-מאי), אלפי ציפורים מגיעות לשמורה ומנצלות את מגוון מקורות המזון שמציעה השמורה. גם בעלי חיים אחרים יש בשמורה- ברווזים (לרבות ברווז שקרני שחור ומוסקובי, שמקנן בעצים לאורך גדות הלגונות), שבלולים, דגים, חמישה סוגי שלדגים, קופים ותנינים. לכפר היפהפה קרוקט ת`רי, שנמצא בין כתלי השמורה, ניתן להגיע בסירה (השטה במעלה נהר בליז ובלו קריק) או דרך שביל המחבר את הכפר לאוטוסטרדה הצפונית. תושבי הכפר מתפרנסים בעיקר מחקלאות ומדיג (בעונה היבשה), מקליית תולענים (עץ פרי), גידול ומכירת חזירים, בקר ועיזים. בשמורה גם מרכז מבקרים ומתקיימים בו סיורים מאורגנים.

לתחילת הכתבה

לגונת מנאטי

(Manatee Lagoon) - (מוכרת גם בשם Northern & Southern Lagoons ) כוללת מערכות אקולוגיות רבות- מערכות קראסטיות הרריות מיוערות ומערכת לגונות בחופים. השמורה נמצאת רק 11 קילומטרים מדרום מערב לבליז סיטי ו- 25 קילומטרים מצפון לכפר Dangriga. שטחה הכולל נאמד ב- 34 קמ"ר. נהר המיין קריק (Main Creek) זורם מהלגונה הצפונית ללגונה הדרומית, ונהר המנאטי (Manatee River) נשפך ללגונה הדרומית. יערות מנגרובה מכסים את שאר הצד המזרחי של השמורה ושולי הלגונה, בעוד סוואנות וביצות מיוערות שולטות בנוף בצד המערבי של השמורה. ממלכת החי בשמורה ענפה מאוד. יש כאן חסידות מסוג ג`בירו, תנינים, פרת ים (ואין זה פלא, כי זה שם השמורה בה הריכוז הגדול ביותר של פרות ים, להוציא את נהר בליז), עופות מים כגון איביס, אנפה, ועוד. בלגונה הצפונית ישנם שני איים מוגנים לאיביסים ולאנפות ודרומה יותר בכפר Gales Point ישנה מושבת צבים מדהימה- אחת משלוש מושבות הצבים בכל מרכז אמריקה. הכפר נמצא על חצי אי יפהפיה, המתבלט מתוך אמצע הלגונה הדרומית. בעבר התפרנסו תושבי הכפר הקטן הזה מדיג וציד, אולם בשנים האחרונות, בעקבות גלי המטיילים, התפתח מאוד ענף התיירות המהווה מקור הכנסה כמעט ראשי. התושבים מארגנים סיורים מודרכים למערות אבן הגיר במעלה נהר המנאטי, למושבות הציפורים והצבים ומקיימים סיורים ושייט קאנו בשבילי היער המובילים אפילו עד בליז סיטי.

לתחילת הכתבה

האלפ מון קיי

Half Moon Caye Natural Monument - נוסדה במרס 1982. השמורה נמצאת בקצה הדרום מערבי של שונית לייטהאוס (Lighthouse Reef) - השונית המזרחית ביותר מבין איי האלמוגים בבליז (שנמצאת כ- 80 קילומטרים מדרום מזרח לבליז סיטי). מצפון לשמורה ישנו אתר הצלילה המפורסם-החור הכחול. האי עצמו נמצא 2.5 מטרים מעל פני הים וגודלו 182 מ"ר. האי מחולק לשתי מערכות אקולוגיות ברורות כשהמערכת המערבית צפופה מאוד ואדמתה פוריה, תודות לצואת עופות הים המקננות באזור. המערכת המזרחית ניזונה בעיקר מעצי קוקוס ומשיחים נמוכים. האי "חצי הירח" הינו אי חולי המעוצב מערימות אלמוגים, קונכיות וחלקי אצות. במספר מקומות מי הים מתערבבים בסידן המייצר את האלמוגים ויוצרים יחדיו שכבת סלעים תת מימית ובריכות. במערכת המערבית אפשר למצוא כ- 4,000 ציפורי בובי (Red-footed Booby) וזוהי אחת הסיבות שבעטיה הוקמה השמורה. זהו המקום היחיד בו הציפורים הן לבנות. מושבה נוספת שלהן ישנה ליד האי טובגו, אולם שם הן חומות. עד כה זוהו בשמורת הטבע למעלה מ- 98 מיני ציפורים, כ- 77 הן ציפורים נודדות, ביניהן - עיט הדגים, ציפור הסבכי (המקננת בעצי המנגרובה) ויונים לבנות.

צבי ים וצבי הוואקסביל המצויים בסכנת הכחדה נוהגים לעלות לחוף להטיל את ביציהם בחולות בדרום האי. שריונות צבי הוואקסביל משמשים ליצירת תכשיטים וקישוטים ובשרם מבוקש מאוד, על כן הם מצויים בסכנה. הפרח הכתום- זיריקוטה וגמבו לימדו האדום הם הפרחים הדומיננטים בצד המערבי של האי כשלצידם בולטים עצי התאנה. בצד המזרחי בולטים עצי הקוקוס. המים שמקיפים את ה- Half Moon Caye שופעים בצורות חיים שמתחת לפני המים. יש כאן עשב מימי המשובץ בכתמי שוניות, אבל דווקא השוניות שמדרום וממערב לאי הופכות את שונית הלייטהאוס ואת Half Moon Caye לאתר צלילה ושנרקול המועדף כל כך על המבקרים בבליז. בשוניות שממערב לאי יש המון ראשי אלמוגים ואלמוגים רכים. בשוניות שמדרום לאי עומק המים מגיע לכדי 609 מטרים. במעמקי המים מסתתרים להם דג הג`ופיש שאורכו 1.5 מטרים, ודגי ברקודה באורך 1.5-1.8 מטרים.

לתחילת הכתבה

הול צ`אן

(Hol Chan Marine Reserve) - נמצאת לא הרחק מסן פדרו. מקור השם לשמורה בשפת המאיה. הול צ`אן פירושו "תעלה קטנה". השמורה נוסדה ב- 1987 במטרה לרסן את הדיג והצלילה המרובה באזור וכדי לשמר את עצי המנגרובה, העשב הימי ושוניות האלמוגים. זוהי השמורה הימית הראשונה שהוקמה בבליז. השמורה נמצאת כ-6 קילומטרים מדרום לסן פדרו. ה"תעלה" ידועה בקרב הדייגים המקומיים כאחד מהאזורים העשירים בדגה ובצלופחים ירוקים, הנוהגים למצוא מפלט בין הנקיקים והמערות שבתעלה. שטחה של השמורה כ- 13 קמ"ר. היא מחולקת לשלושה אזורים (A, B ו-C) המופרדים במצופים. החלוקה נעשתה בהתאם לסוגי הצמחייה. בסמוך מאוד לאזור C ישנו האתר הארכיאולוגי של המאיה שנקרא Marco Gonzalez, שעל אף גודלו הקטן היה בעבר מרכז מסחרי חשוב ויש לו קשר הדוק לאתר הארכיאולוגי לאמאני.
Hol Chan Marine Reserve
San Pedro Town, Ambergris Caye
 Belize, Central America
hcmr@btl.net
טלפון: 0266647
 פקס: 0262420

לתחילת הכתבה

קומיוניטי בבון

Community Baboon Sanctuary - בשנת 1985 הוקמה בצפון מרכז בליז, על נהר בליז שמורת הטבע Community Baboon, כדי להגן על קבוצה חזקה וגדולה של קופים שחורים. במסגרת הפעולות להגנה על הקופים הוחלט להרחיב את מספר העצים מהם ניזונים הקופים. בראשית ימיה היו כל העובדים בשמורה מתנדבים ובעלי קרקעות משמונת הכפרים בסביבה וגם כיום הם לוקחים חלק פעיל בשימור. הקופים השחורים, המכונים על ידי המקומיים "באבונים", מצויים בסכנת הכחדה וניתן למצוא אותם רק בבליז, בדרום מקסיקו ובאזורים מבודדים בגואטמלה. הבאבונים הם אחד משישה סוגי קופים שחורים שחיים במרכז ובדרום אמריקה וסממן ההיכר שלהם הוא הקול הצווחני-צורמני שהם משמיעים ונשמע למרחק גדול אפילו בסבך היער. הקופים השחורים חיים בדרך כלל בקבוצות של 4-8 יחידים כשאחד הזכרים מנהיג את הקבוצה. במהלך היום הקופים מקפצים מעץ לעץ וכמעט ואינם יורדים לאדמה. הם ניזונים מצמחים בלבד, מיני עלים, פרחים ופירות וברור לכל שהם צמחוניים. כמו קופים אחרים הם מיניקים את הקופים הצעירים, שולטים בטריטוריה שלהם, משתמשים בידיים כדי לאכול ויש להם הבעות פנים הדומות לאלו של בני האדם. רוב השמורה מכוסה ביערות חוף המקבילים למורד הזרם של נהר בליז. לאורך גדות הנהר יש סבך עצים, גפנים ואפיפיט. יערות הנהר גובלים במזרח בעצי זית ובמערב בסוואנות של עצי אורן. שבילי הליכה שפולסו ביערות מאפשרים למבקרים להכיר מקרוב את מגוון הצמחייה וכמובן את הקופים ושאר מיני בעלי החיים שבשמורה. למעלה מ- 200 ציפורים זוהו בה, ויש גם איגואנות, דוב נמלים, צבאים, ממל, דו חיים וזוחלים. הזדמנות אחרת הניתנת למבקרים בשמורה היא להכיר את הכפריים הקראולים, שנחשבים ללא ספק לאנשים נחמדים מאוד. לרבים מהם משק חי ומטעים. זוהי הזדמנות נהדרת ללמוד על אורח חייהם בעבר ובהווה דרך ההתחככות עימם וכן דרך המוזיאון ההיסטורי הלאומי, המציג את ההיסטוריה של האזור.
Community Baboon Sanctuary
P.O. Box 1428
Belize City, Belize
 טלפון: 0212181
baboon@btl.net

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה