טיול רטוב לרומא - 5 המזרקות הכי יפות בעיר

רומא היא אחת מבירות ההיסטוריה והארכיטקטורה הידועות ביותר באירופה, והיא מתהדרת במספר לא מבוטל של מזרקות יפהפיות ויוצאות דופן, שעוצבו ופוסלו על ידי גדולי האמנים של תקופות הרנסאס והבארוק ובראשם ג'יאן לורנצו ברניני. ניתן למצוא מזרקות רבות פזורות ברחבי העיר. לפניכם חמש המזרקות היפות ביותר בעיר, בהן הכי מומלץ לכם לבקר
אורי חרש, מדריך טיולים ברומא
|
תמונה ראשית עבור: טיול רטוב לרומא - 5 המזרקות הכי יפות בעיר
Depositphotos/Masterlu

בימים עברו, נהגו הרומאים לבנות מזרקות (באיטלקית Fontane) במקום בו הסתיימו האקוודוקטים, אמות המים הקדומות, שסיפקו לעיר רומא מים נקיים לשתיה ורחצה ולעיתים, הגיעו אף לאורך של עשרות קילומטרים. זו הסיבה שבגינה ניתן למצוא מזרקות רבות פזורות ברחבי העיר. ביקור במזרקות הינו חוויה מרנינה בכל ימות השנה, ויש האומרים כי חוק בלתי כתוב מתיר על טבילה במימיהן, כאשר הטמפרוטורות בעיר עוברות את סף 40 המעלות... כך או כך, אין ספק כי מזרקות רומא הן חלק בלתי נפרד מעושרה יוצא הדופן של העיר, והן מעניקות לה חן, חיות וקסם שלא פג עם חלוף השנים. בביקורכם הבא בעיר, נצלו את הזמן לבקר גם במזרקות המדהימות וזכרו, כי מספיק להביא בקבוק מים מנרליים אחד מהארץ ולמלאו שוב ושוב במיימי המזרקות הרומאיות, במקום לקנות בקבוק מים מינרליים על כל צעד ושעל...

מזרקת המשאלות - הכינו את המטבעות

המזרקה המפורסמת והגדולה ביותר ברומא היא הפונטנה די טרבי (Fontana Di Trevi), אותה ניתן לשמוע אף בטרם היא נגלית לעין. המזרקה נבנתה ועוצבה מחדש מספר רב של פעמים במרוצת השנים ובנייתה הסתיימה סופית בשנת 1732, על ידי הארכיטקט ניקולא סלבי. במרכז המזרקה הציורית ניצב אל הים נפטון, כאשר למרגלותיו מפוסלים סוסי הים והטריטונים שלו, המובילים את מרכבתו, בדמות צדפה בתוך הים. נדמה כאילו למזרקה יש חיים משל עצמה והיא מעבירה בצורה כל כך חיה את כוחו הבלתי מוגבל של הים ואת יכולתו האיתנה של נפטון לשלוט בו.

מזרקת טרבי - צילום: איתמר ברק


המזרקה ידועה גם בשמה "מזרקת המשאלות", שכן על פי המסורת, השלכת מטבע אחד למזרקה מבטיחה למשליך, כי ישוב לרומא בעתיד. מסורות נוספות גורסות, כי השלכת שני מטבעות תגרום להתאהבות באיטלקי והשלכת שלושה מטבעות, אף תבטיח שידוך ובסופו הצעת נישואין עסיסית. מעריכים כי המסורת כל כך ידועה ונפוצה, עד כדי כך שעיריית רומא אוספת בכל סוף יום כ-3,000 יורו ממיימי המזרקה, המשמשים לתרומה וצדקה לנזקקים בעיר.

המזרקה התפרסמה גם בזכות סרטים כמו "החיים המתוקים" (La Dolce Vita), בסצנה בה גיבורת הסרט, אניטה אקברג, התרחצה במי המזרקה; הסרט "שלוש מטבעות במזרקה" (Three Coins in the Fountain), בו שלוש דמויות משליכות מטבע למזרקה ונקלעות לסיטואציות רומנטיות וכן הסרט "להתאהב ברומא" (When in Rome), המספר על בחורה שגונבת מטבעות מהמזרקה וכל הבחורים שזרקו מטבעות למזרקה כעת מאוהבים בה ומנסים להשיגה.

כל המזרקות מובילות לרומא

בפיאצה נאבונה, אחת הפיאצות הגדולות והמרכזיות ברומא, תוכלו למצוא לא פחות משלוש מזרקות יצירתיות ומיוחדות. המזרקה המפורסמת מבין שלוש המזרקות, היא מזרקת ארבע הנהרות (Fontana dei Quattro Fiumi) בעיצובו של ג'יאן לורנצו ברניני, אשר היה גם מעורב בעיצובה של מזרקה נוספת בכיכר (מזרקת המורי). מזרקת ארבע הנהרות ידועה בעיקר בשל היצירתיות והיופי יוצאי הדופן שבה, והיא משלבת בסינרגיה מושלמת מספר סגנונות עיצוב וחומרים שונים לכדי מסר חד משמעי - רומא היא מרכז כל העולם (או בסלנג עממי "כל הדרכים מובילות לרומא").

המזרקה מציגה ארבעה פסלים של אלים, היושבים על סלע ממנו נובע נהר ואלו מייצגים את ארבעת הנהרות הגדולים בעולם, שבתורם מייצגים ארבע יבשות: הגנגס - יבשת אסיה, הנילוס - יבשת אפריקה, הדנובה - מיבשת אירופה והריו דלה פלטה - יבשת אמריקה. מעל המזרקה מתנוסס בגאון אובליסק מצרי גבוה, המסמל את ניצחון הכנסייה על הפאגניות. הפיאצה, שיושבת על תוואי של היפודרום רומי עתיק, מוקפת בתי קפה, גלידריות, מסעדות וחנויות ויש בה אווירה שוקקת גם בשעות היום וגם בשעות הערב, כשהיא מתקשטת בתאורה יפהפיה (למידע נוסף על מסעדות ברומא). עוד ניתן למצוא בפיאצה את מזרקת המורי (Fontana del Moro) ואת מזרקת נפטון (Fontana del Nettuno), בה מתעורר לחיים האל נפטון, הנלחם במפלצת ימית ומוקף בנימפות.

פיאצה נבונה - צילום: איתמר ברק

היו שלום ותודה על הצבים

מזרקה אחרת, קטנה יותר, אך לא פחות יפה נמצאת בכיכר מאטאיי שליד הגטו היהודי, זוהי מזרקת הצבים (Fontana delle Tartarughe). מזרקה ייחודית ויפה זו, העשוייה מברוזנה יוקרתית, בניגוד לשיש הנהוג ברומא, היא תענוג צרוף לעיניים. הצבים, המעניקים למזרקה את שמה, לא היו חלק מהמזרקה המקורית, אך אלה נוספו על ידי ברניני עשרות שנים מאוחר יותר. את בניית המזרקה מימנה משפחת מאטאיי העשירה ועל שמה גם קרויה הכיכר והארמון הגדול והמפואר שבסמוך לה, המשמש כיום ספריה ומכון מחקר לספרות ותרבות אמריקאית.

הכי יפות בברבריני

בפיאצה ברבריני תמצאו עוד שתי מזרקות יפות, גם הן של ברניני הידוע. האחת היא מזרקת טריטון (Fontana del Tritone), המציגה את טריטון השרירי, אל הים במיתולוגיה היוונית, היושב בתוך צדף ונישא על גבם של ארבעה דולפינים. זוהי המזרקה העירונית הראשונה של ברניני, שהגה לראשונה את רעיון פיסול המזרקות. המזרקה השנייה היא מזרקת הדבורים (Fontana delle Api), העשויה משיש ומציגה שלוש דבורים עם צדפה. הטענה היא, כי המזרקה הייתה אמורה להיות שוקת לסוסים.

אחת שתופסת גובה

ואחרונה חביבה, יושבת בגאון במרומי גבעת הג'אניקולו, הנקראת גם הר הוותיקן, ונחשבת מזה מאות שנים למזרקה הגדולה הראשונה ברומא - מזרקת אקווה פאולה (Fontana dell'Acqua Paola), הקרויה בפי המקומיים "המזרקה". זוהי מזרקה מונומנטלית בסגנון הבארוק, המציינת את סיומו של אקוודוקט 'אקווה פאולה'. המזרקה מורכבת מקשתות המופרדות בעמודי שיש גדולים מהם יוצאים מים. לימים, העיצוב של המזרקה היוה מקור ההשראה לעיצוב הפונטנה די טרבי. מאחורי המזרקה ניתן לראות את הגנים הבוטאניים של רומא.

הכותב, אורי חרש, הוא מדריך ישראלי המתגורר ברומא ובעליה של ROMA BEST, חברת בוטיק המתמחה בסיורים יומיים ברומא www.romabest.co.il. צרו קשר ותקבלו הנחה מיוחדת לגולשי למטייל!


רוצים לקרוא עוד על רומא? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

סגור
×