הקפלה הסיסטינית - בריאת האדם בוותיקן

אחת מאיכויותיה הקסומות של רומא היא היותה בירת האמנות הקלאסית וביתם של גדולי הציירים ויצירות המופת הידועות בעולם. יצירות אלו ניבטות מקירותיה ותקרתה של הקפלה הסיסטינית, בית התפילה הפרטי של האפיפיור. הקפלה טומנת בחובה עולם ומלואו או לפחות בריאת עולם ומלואה
אורי חרש, מדריך טיולים ברומא
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: הקפלה הסיסטינית - בריאת האדם בוותיקן
צילום: איתמר ברק

הקפלה הסיסטינית - רקע

הקפלה הסיסטינית (La Cappella Sistina) היא כנסיה, הממוקמת בלב הוותיקן ברומא, בינות מוזיאוני הוותיקן המרשימים, שהקים האפיפיור יוליוס השני במאה ה-16. בוותיקן גורסים, כי האפיפיורים היו מבעלי הכוח הראשונים, שחשפו את אוספי האמנות שלהם לציבור הרחב וזאת, במטרה להעשיר את העם בידע, אמנות ותרבות.

המוזיאונים מהווים, למעשה, חלק ממתחם ארמון האפיפיור ומוצגים בהם אוספי האפיפיורים, הכוללים גלריות עם יצירות מופת, שטיחי קיר ייחודיים, אמנות אטרוסקית ומצרית, ציורי קיר מגוונים ופסלים נפלאים. ביניהם, יצירותיהם של ציירים ידועי שם מתקופת הרנסנס כגון: רפאל, ליאונרדו דה וינצ'י, מיכאלאנג'לו כמובן ועוד. למעשה, האמנים הידועים קיבלו מראש הזמנות ליצירות מטעם האפיפיורים, די בכפיה, אם לומר את האמת. בנוסף, כלולים במתחם המוזיאון "חדרי רפאל', חדרי מגוריו של יוליוס השני, שעוצבו על ידי הצייר הנודע.

 הקפלה הסיסטינית ידועה כמשכן בו מתקיימת מסורת הקונקלווה (Conclave), המלווה את טקס בחירת האפיפיור. הקרדינלים מתכנסים לבחירה חשאית במועמד חדש לתואר, תוך שלושה שבועות ממות האפיפיור. בימים עברו, הם נהגו להינעל בקפלה עד שנבחר מועמד חדש, ברוב של שני שליש לפחות. פתקי ההצבעות נשרפים וניתן לראות מבחוץ את העשן השחור הנידף מארובת הכנסייה. כאשר נבחר האפיפיור מבשרים על כך הקרדינלים בשריפת פתקי הבחירה בחומר המפיץ עשן לבן ומכאן גם נולד הביטוי "עד שיצא עשן לבן".

 הקפלה קרויה על שם נותן החסות שלה: האפיפיור סיקסטוס הרביעי, שכיהן בין השנים 1471-1484. אפיפיור זה הקים את הקפלה הסיסטינית על הריסות "הקפלה מאגנה" הישנה, בה נהגו להתכנס חברי בית המשפט של הוותיקן בימי הביניים. בנייתה החלה בשנת 1475 במסגרת שנת היובל והסתיימה כשמונה שנים לאחר מכן, אך למעשה, עברו יותר מעשרים שנים עד שהתווספו ציורי הקיר הידועים של מיכאלאנג'לו.

הפרויקט תוכנן על ידי באצ'יו פונטלי (Baccio Pontelli) ויש הטוענים כי מימדי החלל של הקפלה (אורך 40.23 מטרים, רוחב 13.4 מטרים וגובה 20.7 מטרים) הינם העתק מדויק של בית המקדש שבנה שלמה המלך בירושלים. בעבודה הרבה על הקפלה הסיסטינית השתתפו ציירים פלורנטיניים ואומבריאנים, ביניהם סנדרו בוטיצ'לי, פייטרו פרוגינו, דומניקו גירלנדיו וקוזימו רוסלי. האמן ד'אמליה כיסה את תקרת הקפלה בציור של שמיים וכוכבים זהובים וקירותיה עוטרו בציורי קיר שגוללו את סיפורי משה, סיפוריו של ישו וכמובן פורטרטים של אפיפיורים וקדושים.

חסכו את התור בקופות ולמדו על היצירות בקפלה בקניית כרטיסים מראש + מדריך קולי » 

בתוך הקפלה הסיסטינית. צילום: איתמר ברקבתוך הקפלה הסיסטינית. צילום: איתמר ברק

הקפלה הסיסטינית - ציוריו של מיכאלאנג'לו

עם חלוף השנים, לאחר הבניה, אירעו נזקים למבנה ועקב שקיעת הקרקע נפער סדק גדול בתקרה, כנראה כתוצאה מבניית כנסיית פטר הקדוש הסמוכה ואף עקב בניית מגדל בורגיה. אי לכך, בשנת 1508 החליט יוליוס השני לשפץ ביסודיות את תקרת הקפלה הסיסטינית.

ברמנטה הידוע, היה אז הארכיטקט של הארמון ועל אף שמצא פתרון מבני לסדק המדובר, היה צורך לעטר מחדש את הפרסקאות שניזוקו. ומי יתאים יותר למשימה מעין זו ממיכאלאנג'לו בונארוטי בכבודו ובעצמו? למעשה, מספרים כי מיכאלאנג'לו לא התלהב מהכבוד שהופקד בידיו. הוא הגדיר עצמו כפסל וכפי שכבר צוין, לא ממש הייתה לו הזכות להיענות או לסרב להזמנה ולכן החל בעבודה.

 תחילה, היה עליו לצייר את שנים עשר השליחים, אך הוא שכנע את האפיפיור לתת לו יד חופשית, כל עוד יצייר מוטיבים דתיים. בונארוטי החליט לגולל במרכז התקרה (ששטחה 512 מ"ר) של הקפלה הסיסטינית תשעה חלקים של סיפורי בראשית, כאשר את השוליים עיטר בדמויות עירומות, הנושאות טקסטים מספר מלכים. בבסיס התקרה הוצגו שנים עשר השליחים לצד הנביאים, העומדים כניצבים על רקע קיר רומי ובפינות התקרה מוצגים סיפוריהם השונים של בני ישראל.

ניתן לספור בציוריו של מיכאלאנג'לו בקפלה הסיסטינית יותר מ-300 דמויות. העבודה על היצירה ארכה כארבע שנים והייתה כרוכה במלאכה פיזית קשה ביותר, על גבי פיגומים. יש לציין, כי הפרסקו הוא ציור קיר מורכב במיוחד, משום שהוא עשוי בטכניקת ציור ישיר על טיח סיד לח וטרי, ההופך את הצבע לחלק אינטגרלי מהטיח. טכניקה זו אינה משאירה זמן לתיקונים והתמהמהות ולכן דורשת יד אמן מקצועית. יש המספרים, כי מיכאלאנג'לו החליט להיפטר מעוזריו ולעשות את העבודה לבדו, ובהחלט ניתן להאמין לכך כשחוזים בתוצאות: הציורים עוצרי נשימה, מדויקים ומלאי חיות וחן.

 בשנת 1536, כעבור עשרים שנה, הזמין האפיפיור קלמנס השביעי את מיכאלנאנג'לו בן ה-60 לשוב לעבודה ולצייר את הציור הידוע "יום הדין", על קיר המזבח, עבודה שארכה כחמש שנים. ציור הקיר הענק מתאר את מאורעות יום הדין, כשבמרכזו ניצב ישו כשופט את הנשמות לחיי נצח או לייסורי נצח, וסביבו 313 דמויות מצוירות לפרטי פרטים, המעבירות לצופה תחושת דרמה עוצמתית. בחלקו העליון של הציור פרושים המלאכים, כאשר בצידו האחד הם נושאים צלבים ובצידו השני הם נושאים עמוד מלקות.

סביב ישו ניתן לראות את אימו מריה וקדושים רבים, ביניהם אפשר לזהות את הקדוש ברתולומיאוס, האוחז במעין מסכת עור בצורת תווי פניו המעוותים של מיכאלאנג'לו עצמו. הציור נחשב ליצירת מופת, אך הוא עורר מחלוקות לא מעטות, בעיקר על רקע הדמויות העירומות הרבות, אשר היו שפירשו זאת כציורי זימה. מספרים כי בתגובה לביקורת בנושא, מצד שר הטקסים של הוותיקן, צייר מיכאלאנג'לו את דיוקנו בדמות נסיך השאול. לימים, לאחר שנים של ויכוחים וסערות בעניין, כוסו בצבע איבריהם האינטימיים של רוב הדמויות.

הציור המפורסם מכל - בריאת האדם. צילום: איתמר ברקהציור המפורסם מכל - בריאת האדם. צילום: איתמר ברק

הקפלה הסיסטינית - מידע שימושי

הקפלה הסיסטינית ממשיכה לעבור טלטלות ולכן ממשיכה לעבור שיפוצים ותיקונים. בעשורים האחרונים נערכה רסטורציה יסודית ויקרה, באמצעות אנליזה ממוחשבת. בין השאר, נוצלה ההזדמנות לחשיפת איבריהן העירומים של דמויות ציור "יום הדין", שכוסו מטעמי צניעות במהלך השנים.

למקרה שהנקודה לא הובהרה כראוי: מומלץ בחום לבקר בקפלה הסיסטינית, מילים לא יוכלו להעביר את עוצמת החוויה וההתפעלות מיופייה ולצורך כך אצרף קצת פרטים טכניים מועילים. הכניסה לקפלה, כאמור, היא דרך מוזיאוני הוותיקן. כדאי מאוד להזמין כרטיסים מראש, באתר האינטרנט של הוותיקן. זאת, משום שבשעות מסוימות, בעיקר בשעות הבוקר, יש תורים מתישים מאוד בכניסה.

עוד הנחיה קטנה: יש להתלבש בצניעות, ולזכור שזה לא רק מוזיאון, אלא גם בית תפילה. כדאי להתכונן מראש - המידע לא כה נגיש במוזיאוני הוותיקן ובקפלה הסיסטינית ולכן מומלץ להיעזר בשירותי הדרכה המעשירים מאוד את הביקור במקום. הסיור מקבל נופך אחר, כשמכירים את הסיפורים וההיסטוריה שמאחורי המבנים, היצירות ומוסד האפיפיורות (גילוי נאות - כותב שורות אלו מעביר סיורים מודרכים בעברית במוזיאוני הוותיקן והקפלה הסיסטינית).

  • עלות כרטיס הכניסה לקפלה הסיסטינית ומוזיאוני הוותיקן: מחיר מלא:17 אירו, גילאים 6-18; סטודנטים עד גיל 26 בהצגת כרטיס סטודנט בינ"ל 8 אירו, הזמנה באינטרנט כרוכה בתוספת של 4€. כניסה חינם: ביום ראשון האחרון בכל חודש; ילדים עד גיל 6.
  • שעות פתיחה: שני-שבת: 9:00-18:00 (כניסה אחרונה ב-16:00). ראשון – סגור, מלבד הראשון האחרון בחודש: 9:00-14:00 (כניסה אחרונה ב-12:30). שימו לב לשינויים בלו"ז בהתאם ללוח המועדים הנוצריים.
  • אתר אינטרנט: mv.vatican.va

חסכו את התור והכאוס שבכניסה לקפלה – קנו כרטיסים מראש לסיור בקפלה » 

מידע נוסף על הקפלה ותקרתה המפורסמת:

לתחילת הכתבה

הכותב, אורי חרש, הוא מדריך ישראלי המתגורר ברומא ובעליה של ROMA BEST, חברת בוטיק המתמחה בסיורים יומיים ברומא. צרו קשר ותקבלו הנחה מיוחדת לגולשי למטייל!

יעדי הכתבה

הזמנת כרטיסים מראש

בשיתוף Ticketbar

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על רומא