10 טיפים שיעזרו לכם לחזות באורות הזוהר הצפוני!

מדובר באחד המחזות המופלאים ביותר בעולם, אולי הכי קרוב למופע שלא מהעולם הזה ותופעה שדי נדיר לראות. למרות שלא ניתן להבטיח במאת האחוזים שאכן תזכו לשטוף את העיניים באירוע השמימי, הנה בכל זאת עשרה דברים שכדאי שתדעו, שיגבירו את הסיכוי שלכם להצליח בהגשמת החלום
עמית אופיר ואטמו קייטן
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: 10 טיפים שיעזרו לכם לחזות באורות הזוהר הצפוני!
© אטמו קייטן

נסעתם לטיול בלפלנד מתוך תקווה לראות את הפלא המרהיב? כגודל הציפייה כך גם גודל האכזבה. המאוכזבים שהגיעו ופספסו לא יוכלו שלא לחוש את הצביטה בלב, שעשו מסע עד סוף העולם, רק כדי לפספס את החוויה השמימית היפה ביותר בעולם. אלו שהצליחו ללכוד את הרגע ולחזות בהם - לא ישכחו את הרגע הזה במשך כל חייהם! אז איך תוכלו לראות בעצמכם את אורות הזוהר הצפוני?

הכל זה עניין של תזמון

תופעת אורות הזוהר הצפוני מתרחשת לאורך כל השנה, אולם רק בחודשי החורף, ניתן לראות את האורות באמצעות העין האנושית. זו הסיבה שחשוב לנסוע בתקופה המתאימה. התקופה המומלצת לצפייה באורות הזוהר הצפוני מתחילה בחודש אוקטובר ונמשכת עד לסוף מרץ. אל תסעו לפני שבדקתם שהאורות כבר החלו להופיע וכדאי להתייעץ בנושא עם בעלי המלון או האכסניה שבחרתם לשהות בה. מומלץ לעקוב אחר הנתונים הסטטיסטיים והתחזית לצפייה באורות. אתר אינטרנט: www.aurorawatch.ca

שמיים פתוחים

הציצו מבעד לשלג הנערם על חלונות המלון שלכם וחפשו זכר לאורות כוכבים. אם נגלו בפניכם מיליוני כוכבים, סביר בהחלט שהיום תצליחו לחזות באורות הזוהר הצפוני. אם השמיים מלאים בעננים אין סיבה לצאת החוצה, אולם זיכרו שמזג האוויר הפכפך וגם אם נדמה לכם ברגע אחד שאבד הסיכוי, אל תעזו ללכת לישון או לוותר. כדאי לבדוק כל כמה דקות האם שערי השמיים נפתחו ולאט-לאט נגלים הכוכבים. במידה ואכן השמיים נפתחו, תדאגו להיות הראשונים שיוצאים החוצה לעמדות התצפית שלכם וחשוב שתתרחקו כמה שיותר מהר ממקום מואר. בימים שאנחנו ביקרנו בלפלנד היו כאלה שנרדמו ופספסו, כיוון שנדמה היה להם שמזג האוויר מעונן מדי. כמו כן, היו כאלה שהגיעו מאוחר מדי. התופעה הזו יכולה להיות ערמומית וחמקמקה ביותר, מאחר שמזג האוויר הארקטי עלול להיות הפכפך ולא צפוי.

ירח מלא

מעטים האנשים היודעים שיש להתייחס לעניין הירח, כאשר רוצים לחזות באורות הזוהר הצפוני. כאשר הירח מלא הוא עלול להאיר באור עוצמתי מאוד ולהקשות עליכם לראות את אורות הזוהר הצפוני. בימים שאנחנו היינו, נחשפנו לבעיה זו בדיוק ולמרות שהירח היה מדהים ביופיו בפני עצמו, התאכזבנו שאף אחד לא הסב את תשומת ליבנו לעניין זה, כיוון שיכולנו לדחות מעט את הטיול שלנו ולהגדיל את הסיכוי לחזות באורות במלוא הדרם.

בחירת נקודת תצפית חשוכה

אם אתם רוצים להגביר את הסיכוי לחזות באורות הזוהר הצפוני, כדאי שתבחרו לכם מקום כמה שיותר חשוך. הרחק מאורות העיר, אי שם בשטחים הפתוחים מתחת לכיפת השמיים. שמורת הטבע אביסקו (Abisko), שבשבדיה, נחשבת למקום הטוב ביותר לצפות באורות הצפון, כיוון שהיא מבודדת כמעט לגמרי מאורות וממוקמת על שפת אגם ענק, הקופא בחודשי החורף ומהווה אזור חשוך ונוח לצפייה בתופעה.

יכולת התמדה וסבלנות

אם חשבתם שלצפות באורות הזוהר הצפוני זה דבר של “זבנג וגמרנו”, אז כדאי שתדעו, שיש להיערך מראש עם עצבים מברזל, יכולת התמדה והמון סבלנות. שהייה בחוג הארקטי במשך זמן ממושך יכולה להיות מאתגרת, דורשת יכולת התמדה ולעתים אף כוח סבל. העסיקו את עצמכם בכל דרך אפשרית כיוון שלעתים ההבדל בין הצלחה במשימה וכישלון, היא היכולת לשהות זמן רב יותר מתחת לכיפת השמיים.

נסיעה לתקופה מספיק ארוכה

אם אתם רוצים להגדיל את הסיכויים לחזות באורות הזוהר הצפוני, נסו להאריך כמה שיותר את משך הטיול שלכם ואל תסעו אם אתם לחוצים בזמן. כאשר אנחנו היינו שם, הגיעו תיירים רבים שהייתה להם חופשה בת שלושה או ארבעה ימים בלבד וחלקם החמיצו את אורות הזוהר הצפוני, שהופיעו ממש כמו חוק מרפי, מיד כשעזבו, בהפרש של יום אחד בלבד! לכן, אם אין לכם מספיק זמן לטייל, דחו את הטיול או הנמיכו את הציפיות כדי לא להתאכזב, ובמקרה הטוב יתמזל מזלכם.

הצטיידות בציוד המאפשר שהייה ממושכת

בעשרה ימים שבהם ביקרנו בלפלנד השבדית, הטמפרטורה הייתה הפכפכה מאוד ונעה בין מינוס 1 למינוס 30. כמו שאתם מדמיינים לעצמכם, ישנו הבדל עצום בין הטמפרטורות הללו וכן בציוד הנדרש להגן על הגוף מפני הקור בטמפרטורות קיצוניות אלו. הצטיידות נכונה תאפשר לכם לטייל ללא כל בעיה בחוץ, במשך זמן ממושך ואפילו שעות ארוכות, גם כאשר יורד שלג ויש רוחות. לצורך כך, מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע ולבדוק האם במלון, שבו אתם מתארחים מספקים לכם ציוד. באכסניה שלנו סיפקו לנו כל ציוד שרק היינו זקוקים לו, אולם הגענו מצויידים היטב ועל כך אני ממליץ בחום! עדיף שלא להיות תלויים בציוד שאינכם מכירים, אבל כאשר אתם כבר שם, היעזרו בידע ובציוד של המקומיים, כיוון שעבורם מדובר בשגרה יום יומית.

הנה ציוד החובה שאסור לכם לוותר עליו כאשר אתם נוסעים לחזות באורות הזוהר הצפוני: ביגוד תרמי (שכבה ראשונה) ואף אפשרות לשתי שכבות של ביגוד תרמי. מעל לשכבה זו הצטיידו בשכבת מיקרו פליז (שכבה שנייה) ומעל שכבת פוך מחמם. בנוסף לכך, יש להצטייד בחרמונית רצינית, מספר כובעים שיעטפו כל חלק בגוף שלכם, כך שלא יהיה חשוף לאוויר וכמו כן, חם-צוואר ושני זוגות כפפות (דקות ועבות).

הצטיידות בציוד צילום מקצועי

אורות הזוהר הצפוני אינם נקלטים על ידי העין האנושית כפי שהם נקלטים בעדשות המצלמה. בנוסף לכך, חשוב לזכור, כי ישנן רמות שונות שבהן מורגשת התופעה, ויהיו ימים עם עננות חלקית, אשר יאפשרו לכם לראות את אורות הצפון רק אם תדעו היכן לחפש אותם, וכאן תוכלו להיעזר בעדשת המצלמה המקצועית שהבאתם אתכם. צילום תמונות באפלה יכול לחשוף לפתע את האורות כיוון שעדשת המצלמה קולטת אורות אלו ברגישות גבוהה יותר מהעין האנושית.

הצטיידות בציוד צילום מקצועי עשוייה לסייע לכם לאתר היכן נמצאים האורות ברגע נתון וכך תוכלו להסב את תשומת הלב שלכם לאותו הכיוון ולחכות בדריכות לאורות שיתגלו במקום, אפילו אם לרגע קט. כשאנחנו היינו בלפלנד צילמנו תמונות בחשיכה בכל מיני כיוונים ולפתע תפסה המצלמה את מה שעינינו לא יכלו לראות. כך צפינו בדריכות באותו הכיוון וכשהתמזל מזלנו יכולנו לראות לפתע הבזק של האורות, שניגלו אלינו לרגעים ספורים ונעלמו מיד אחר כך מבעד לעננים.

הצטיידות באוכל ושתייה חמה

קחו אתכם שתייה חמה בתרמוס ואוכל מתאים, כך תוכלו להגדיל את זמן השהיה שלכם בחוץ. אנחנו לקחנו איתנו תרמוסים ובכל פעם שיצאנו לשטח, הכנו לנו תה חם עם מקלות קינמון וג'ינגר. בנוסף, קנינו אגוזים וחטיפי גרנולה שעזרו לנו להתחמם לאורך זמן ואף העסיקו אותנו רבות, דבר שהקל על המשימה וגרם לנו להנאה מרובה.

שמירה על ערנות

אורות הצפון נגלים ונעלמים, במיוחד אם יש עננות ומזג האוויר איננו אופטימלי באותו רגע. לכן, אם רוצים להגדיל את הסיכוי לצפות בהם, רמת הדריכות והערנות חייבת להיות גבוהה כל הזמן. לשם כך, השתדלו לשים לכם שעון מעורר במידה ואתם עייפים ורוצים לנוח כאשר מזג האוויר גרוע. הסתכלו לכל הכיוונים, אורות הצפון עלולים להופיע בכל מקום ואתם לא רוצים לגלות שחיפשתם אותם בכיוון הלא נכון. אם תהיו עירניים תגדילו משמעותית את הסיכוי שלכם לראות אותם.

ציוד מומלץ

נסיעה ללפלנד בחודשי החורף דורשת הצטיידות בביגוד חם ומקצועי. מאחר שמדובר במזג אוויר כל כך קיצוני והפכפך החלטתי להתייעץ בצורה מקצועית עם צוות “למטייל” וקיבלתי מהם עצות מעולות לגבי הציוד המומלץ לנסיעה מסוג זה. לאחר חזרתי לארץ הרגשתי שהידע והניסיון שצברתי יכול לסייע למטיילים נוספים להצטייד כמו שצריך, לכן החלטתי לפרסם את מיטב הטיפים שלי שיסייעו לכם ליהנות יותר מהנסיעה ובמקרים קיצוניים אף יסייעו להציל את חייכם. הנה רשימת הפריטים שאני ממליץ לקחת.

חובה:

שכבה ראשונה

 • 2 זוגות גרביים תרמיות
 • 2 זוגות מכנסיים תרמיות
 • 2 זוגות חולצות תרמיות

שכבה שנייה

 • שכבת מיקרו פליז - מכנס וחולצה

שכבה שלישית

 • מעיל נגד רוח – רצוי עם קפוצ'ון – אני לקחתי מעיל פוך אווזים באיכות 800 FP והוא היה מצוין, אולם חשוב שיהיה לו קפוצ'ון
 • מכנס סקי עמיד ברוח ואטום בפני מים

שכבה רביעית

 • חרמונית עבה - רצוי מאוד שגם לה יהיה קפוצ'ון

בנוסף:

2 זוגות כפפות:

 • כפפות דקות עם מגע טא'ץ המאפשרות לצלם במצלמת הפלאפון מבלי להוריד את הכפפות
 • כפפות עבות המאפשרות לכם תנועה באצבעות

כובעים / צעיפים

 • כובע צמר או כובע פליז
 • חם צוואר או צעיף
 • משקפי גוגלס

מומלץ

 • תרמוס
 • אבן אש
 • פנס ראש

רשימת הציוד שאותה רכשנו ברשת למטייל - בסניף חנות “שלג”:

 • 2 זוגות גרביים טרמיות - Expedition
 • 2 זוג מכנס טרמי - Expedition
 • 2 זוגות חולצות טרמיות - Expedition
 • מעיל פוך - מילוי פוך אווזים באיכות 800 FP (חובה לכל אחד)
 • זוג כפפות טאץ' (חובה לכל אחד) - Diamond
 • זוג כפפות חיצוניות (חובה לכל אחד) - Marmot

הכותב הוא עמית אופיר, סופר, הרפתקן ומנהל הבלוג “המדריך למטייל הנצחי” ואטמו קייטן העוסק בצילום טבע.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירופה