רכב באיטליה: כל מה שצריך לדעת על נהיגה בארץ המגף

לטייל עם רכב באיטליה יעזור לכם להגיע למקומות ומחוזות רחוקים וקסומים. תוכלו להגיע לערים ועיירות, לאטרקציות ולאתרים השונים וגם להנות מנופים מרהיבים. אבל לפני שאתם יוצאים לדרך, הנה כמה דברים חשובים שאתם חייבים לדעת על נהיגה באיטליה
ליאור כהן - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: רכב באיטליה: כל מה שצריך לדעת על נהיגה בארץ המגף
© איתמר ברק

רכב באיטליה: לפני שיוצאים לדרך

רכב באיטליה היא דרך נפלאה לצאת למסע במדינה היפהפייה הזו. אם אתם מעדיפים טיול עצמאי על פני טיול מאורגן לאיטליה או על פני טיול רכבות באירופה, תוכלו לשכור רכב כבר בשדה התעופה בו אתם נוחתים או בערים השונות. ניתן לבחור רכב שיענה על הצרכים שלכם, בין אם אתם זקוקים לרכב משפחתי, מיניוואן, רכב קטן למשל לזוג, אוטומטי, ידני ועוד.

מערכת הכבישים באיטליה היא בין המתקדמות והמפותחות באירופה ובקלות תוכלו להתמצא ולהסתדר בכבישים ובדרכים במדינה. במעמד השכרת הרכב חשוב מאוד להביא איתכם גם את הרשיון הממוחשב, וגם רשיון בינלאומי שהנפקתם לפני הנסיעה. חשוב לזכור כי נהיגה בלי רישיון היא עבירה על החוק, כמו כן, וודאו שמסמכי ההשכרה והביטוחים של הרכב תמיד אתכם.

מבחינת מהירות, בשטח עירוני המהירות המותרת היא 50 קמ"ש, בכבישים ראשיים מחוץ לערים המהירות המותרת היא 110 קמ"ש, בכבישים משניים מחוץ לערים המהירות המותרת היא 90 קמ"ש ובכביש מהיר (אוטוסטרדה) 130 קמ"ש היא המהירות המותרת. שימו לב, כי קטע כביש בו מותקנת מצלמת מהירות מסומן בשלט כחול עם ציור של שוטר והכיתוב: Controllo Elettronico Della Velocità. עוד לפני המצלמה, תוכלו לראות שלט לבן עם ציור של שוטר וכיתוב נוסף.

רכב באיטליה: הכירו את האוטוסטראדה

במדינת המגף רשת כבישים יעילה ואם תשכרו רכב באיטליה, ודאי תכירו מקרוב את האוטוסטראדה הידועה, שללא ספק מקצרת את הדרך. ברוב הכבישים המהירים באיטליה נגבית אגרה עבור השימוש בדרך המהירה. בעת הכניסה לנתיב כביש האגרה לוקחים כרטיס במכונה האוטומטית. ביציאה מכביש האגרה משלמים בעמדות התשלום, על פי המרחק שעוברים. חשוב לקחת את הכרטיס גם אם שער הכניסה פתוח, מאחר שיציאה מהכביש המהיר ללא כרטיס מובילה לקנס גבוה - שמרו על הכרטיס!

כל עשרה עד 20 קילומטרים קיימת תחנת עצירה, הכוללת מזנון קטן, שירותים וכדומה או אף מסעדה מרשת Autogrill המפורסמת של איטליה. שימו לב, כי לרוב, לאורך האוטוסטרדות באיטליה מוצבות מצלמות מהירות.

מומלץ להכין מראש כסף קטן, מאחר שלעיתים ביציאה מכביש האגרה קיימות עמדות תשלום, אשר אינן מאוישות ויש לשלם במכונות האוטומטיות. עמדות התשלום מסומנות כך: Carte - תשלום בכרטיס אשראי. ציור של יד וכסף מזומן - עמדת תשלום בכסף מזומן. אם כתוב Self Service - התשלום במזומן באמצעות מכונה אוטומטית. שימו לב שלא להיכנס למסלול Telepass - מסלול למנויים בלבד ולא מיועד לתשלום במזומן או אשראי.

באתר האינטרנט המצורף תוכלו למצוא מידע על אוטוסטרדות באיטליה, כגון מיקום הכניסה לאוטוסטרדה, מיקום היציאה, משך זמן הנסיעה, העלות וכדומה. אתר אינטרנט: www.autostrade.it/en.

רכב באיטליה: נהיגה בערים

באיטליה הוחלט, כי בכדי למנוע עומס תעבורתי, רק תושבי המקום רשאים להיכנס לאזור מסוים, כמו גם ברוב האזורים ההיסטוריים במרכזי הערים הגדולות. האזורים הללו מסומנים בשלטי "אין כניסה" עם התמרור Z.T.L או Zona Traffico Limitato. בכניסה וביציאה מאזורים אלה קיימות מצלמות של המשטרה ולא אחת, העוברים על החוק מקבלים קנסות, בדרך כלל, על סך מאה יורו.

החניה באיטליה מותרת בצד הימני של הכביש, כאשר קיימת הגבלת שעות בזמן החניה. באזורי חניה כחולים (Zona Disco) מותר להחנות מהשעה 09:00 בבוקר עד 14:30 בצהריים והחל מהשעה 16:00 עד 20:00 בערב. באזורי חניה ירוקים (Zona Verde) אסור להחנות בימי חול בין השעות 08:00-09:30 ובין השעות 14:30 ועד 00:16. כמו כן, בפירנצה לא ניתן להחנות בתוך העיר החל מהשעה 07:00 בבוקר ועד השעה 18:30. בעיר העתיקה בפירנצה תנועת כלי רכב אסורה.

בדרך כלל, תוכלו לרכוש תווי חניה במשרדי תיירות ובתחנות הדלק השונות. ברומא, בירת איטליה, אסור להחנות באזורים בהם מופיע התמרור: Zona Tutelato. לרוב, בערים הגדולות כדאי להחנות בחניונים השונים, בכדי להימנע מקנסות ודוחות מיותרים. חפשו פשוט את המילה Parcheggio (חניון ציבורי) בשלטי הדרך או באפליקציות הניווט וכך תחסכו הרבה כסף וזמן.


 תמרור אזור תנועה מוגבל בערי איטליה

רכב באיטליה: חוקים, תקנות והמלצות

  • הדלק באיטליה הוא בנזין נטול עופרת 95 ו-98 אוקטן, דיזל או גז. תחנות הדלק פועלות בין השעות 7:00 בבוקר ועד השעה 12:30 ובין 15:30 עד 19:00. שימו לב, כי רוב התחנות אינן פועלות בימי ראשון. בכבישים מהירים ודאי תיתקלו בתחנות דלק אשר פועלות 24 שעות. רוב הרכבים פועלים על דיזל ותחנות הדלק שבשירות עצמי לא מקבלות אשראי. אם אתם מתדלקים בלילה, התשלום מתבצע דרך מכונות אוטומטיות בשטרות. בנוסף, חשוב לוודא לפני התדלוק שבעמדה שעצרתם אכן יש דלק, אחרת המכונה לא תחזיר את הכסף, אלא רק קבלה שתוכלו לתדלק איתה בשעות העבודה של התחנה.
  • חל איסור על שימוש במכשיר הסלולרי בזמן נהיגה.
  • יש להדליק אורות חצי שעה לאחר השקיעה ועד חצי שעה לפני הזריחה. כמו כן, בזמן נסיעה בין עירונית, נסיעה במנהרות וגם בתנאי מזג אויר קשים יש להדליק אורות.
  • כל היושבים בקדמת הרכב חייבים לחגור חגורות בטיחות. ילדים בני 12 ומטה חייבים לשבת בחלקו האחורי של הרכב.
  • בעת קבלת רכב ההשכרה מומלץ לוודא שאין שריטות או פגיעות ואף לצלם, במידה וקיים דבר מה.
  • וודאו שאתם יודעים להשתמש ב-GPS ומפה אף פעם לא מזיקה.
  • בקשו מאפליקציית הניווט שלכם להתריע כאשר אתם עוברים או מתקרבים לגבול המהירות המותרת.
  • בחודשי החורף יש צורך להצטייד בשרשראות שלג ו/או צמיגי חורף.
  • מומלץ מאוד שלא להשאיר מזוודות או תיקים אישיים ברכב.

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על איטליה