תחבורה ברומא - מהרכבת ועד לאופניים

רומא, כמו רוב הערים באירופה, מאפשרת לתייר מגוון רב של אמצעי תחבורה במחיר השווה לכל נפש. אפשר להגיע לכל פינה בעיר כמעט בכל שעות היממה. קבלו טיפים והמלצות על תחבורה ברומא - לקרוא ולשמור לקראת חופשה ברומא
שלמה שטרן
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: תחבורה ברומא - מהרכבת ועד לאופניים
Depositphotos/Masterlu

הגעה לעיר משדה התעופה

מה שיקבע את טיב הטיול הוא לא רק מלונות ברומא, אלא גם התמצאות קלה. ברומא יש שני שדות תעופה: שדה התעופה הראשי נקרא לאונרדו דה וינצ'י (Leonardo da Vinci), ושמו השני הוא פיומיצ'ינו (FCO - Fiumicino). שדה זה מיועד לטיסות סדירות. שדה התעופה המשני נקרא צ'ימפינו (Ciampino), והוא מיועד בעיקר לטיסות צ'רטר ועסקים. שדה התעופה פיומיצ'ינו ממוקם כ- 30 ק"מ דרומית-מערב למרכז רומא. בשדה התעופה יש 3 טרמינלים. טרמינל C מיועד לטיסות בינלאומיות ומתחבר לשאר ע"י רכבת פנימית. יש שם חנויות ובארים יקרים. שדה התעופה צימפינו קטן יותר ומיועד לצ'רטרים. הוא ממוקם כ-15 ק"מ בדרום מזרח לעיר.

אוטובוס ברומא. צילום: איתמר ברקאוטובוס ברומא. צילום: איתמר ברק

תחבורה משדה התעופה פיומיצ'ינו לעיר
יש מספר אלטרנטיבות להגיע משדה התעופה למרכז רומא:
רכבת אקספרס (Leonardo Express) – הדרך המקובלת. רכבת האקספרס, הנקראת גם לאונרדו, יוצאת משדה התעופה לתחנת הרכבת הראשית ברומא טרמיני ללא עצירת ביניים (וכמובן גם בכיוון השני). הרכבת פועלת מ-6:00 עד 23:00 כל יום. הרכבת יוצאת משדה התעופה כל חצי שעה ב-05: וב35: (מתחנת טרמיני לכיוון שדה התעופה היא יוצאת בדקות 22: וב-52:). משך הנסיעה כ-30 דקות והמחיר 11 יורו למבוגר וחינם לילד מתחת לגיל 12 בהצגת תעודה ובליווי מבוגר. אמצעי זה נח במיוחד למי שמגיע למספר קטן של ימים ויש לו מזוודה עם גלגלים. כשיורדים מהרכבת יש הליכה של מספר דקות בתוך תחנת הרכבת, ואחר כך אפשר לקחת אוטובוס, מטרו או מונית.
רכבת רגילה (Service FR1) – למשפחה גדולה שרוצה לחסוך. יש מגוון רב של רכבות מאסף היוצאות משדה התעופה פיומיצ'ינו ומגיעות למקומות שונים ברומא המתחברים למטרו או לרכבות מקומיות. תחנות המתחברות למטרו הן - Tiburtina, Ostiense, Tuscolana כאשר תחנת  Ostienseהיא הקרובה ביותר למטרו. הרכבות נעות החל מ-6:00 בבוקר בממוצע כל 15 דקות. המחיר הוא 5.5 יורו למבוגר וחינם לילד מתחת לגיל 12 בהצגת תעודה ובליווי מבוגר.
אוטובוס מלונות (Hotel Shuttle) – אוטובוס הלוקח אתכם, ונוסעים נוספים, לפתח המלון ברומא. האוטובוס פועל כל השבוע משעה 07:45 בבוקר עד 22:15 בלילה משדה התעופה לעיר, ובשעות מ-06:30 עד 21:00 מהעיר לשדה התעופה. האוטובוס יוצא כל 30 – 40 דקות ללא לוח זמנים קבוע. זמן הנסיעה למלון משתנה בהתאם למספר התחנות בדרך ולמסלול הנסיעה. בזמן רכישת הכרטיסים יש לציין את שם המלון ופרטי הטיסה. תקבלו כרטיס המיועד לנהג. רצוי להזמין מקומות מראש על ידי סוכן הנסיעות או באתר משדה התעופה לרומא או מרומא לשדה התעופה. לכל נוסע מותר להביא 2 מזוודות לכל היותר. המחיר הוא 19.33 יורו לאדם לכיוון אחד (גם ילד חייב בכרטיס).
שירות אוטובוס Terravision direct shuttle - שירות האוטובוסים מחוץ לשדה התעופה מוסדר הנוסע ישירות לתחנת הרכבת טרמיני. השרות יוצא כל שעתיים ועולה 9 יורו לבוגר לכיוון אחד ו-15 יורו לשני הכיוונים. לילד מגיל 5 עד 12 המחיר הוא 4.5 יורו לכיוון אחד ו-7.5 יורו לשני הכיוונים. כרטיסים רוכשים ביציאה משדה התעופה בחלון חברת Terravision או באתר http://www.terravision.it

שירות אוטובוס Schiaffini Travel Shuttle - שירות אוטובוסים היוצא פעמיים ביום בשעה 16:25 ובשעה 17:00 ונוסע ישירות לתחנת הרכבת טרמיני. המחיר אחיד - 8 יורו לאדם (גם ילד צריך כרטיס)
שירות אוטובוס לילה Night service Cotral - שירות אוטובוסים מיוחד לטיסות מאחרות משעה 01:15 עד 05:00 לפנות בוקר. השרות זול ועולה 5 יורו לאדם לתחנת הרכבת טרמיני.
שירות מוניות ציבורי - שירות המוניות מחוץ לשדה התעופה מוסדר והמחיר קבוע - 40 יורו למונית. מחיר זה הוא למרכז רומא. אם רוצים לפריפריה, יש לשלם תוספת המשתנה בהתאם למרחק וכמות המזוודות. המוניות לא גדולות ויכולות לקחת 1-4 נוסעים. צריך לקחת בחשבון שהמקום למזוודות מוגבל ולא יכנסו יותר מ-2 מזוודות. כדאי לציין שכשלוקחים מונית ברומא (המוניות ברומא לבנות עם שילוט טקסי בגג) לכיוון שדה התעופה, המחיר יכול להיות נמוך יותר.
שירותים הסעות פרטיים בהזמנה מראש – יש מספר חברות הנותנות שירותי הסעה פרטיים. המחירים נעים החל מ-45 ועד ל-91 יורו ויותר כשמדובר ברכב גדול לקבוצה של 6-8 נוסעים. יש להזמין מקום מראש. בארץ ניתן להזמין בשדה התעופה בן-גוריון בחברת איזי שאטל (Easy Shuttle) או באתר החברה: www.easy-shuttle.com . אפשרות אחר היא להזמין דרך חברת ההסעות של שדה התעופה באתר www.airportshuttle.it

כרטיסים – איזה? ואיך?

כדי לנסוע בתחבורה הציבורית ברומא, יש לרכוש כרטיס נסיעה. אין צורך להציג את הכרטיס במהלך הנסיעה, אלא אם עולה מבקר תחבורה לבדיקה. אם אין ברשותך כרטיס פעיל הקנס המיידי הוא 51 יורו. כרטיס הנסיעה טוב לכל סוגי התחבורה ברומא: מטרו, אוטובוסים וחשמליות. את הכרטיס יש להחתים בפעם הראשונה שמשתמשים בתחבורה הציבורית. על הכרטיס יוחתם תאריך ושעת החתימה מה שיאפשר למבקר לבדוק אם הכרטיס בתוקף. באוטובוסים ובחשמליות יש מכשירי החתמה קטנים, ולפעמים כשיש עומס, קשה להגיע למכשיר. יש לדחוף ולהחתים ולא להזניח. במטרו מחתימים בשערים בכניסה לתחנה.
יש מספר סוגי כרטיסים:
 • B.I.T. - כרטיס חד פעמי – עלותו 1 יורו. טוב לנסיעה אחת במטרו, או ל-75 דקות נסיעה באוטובוסים.
 • B.I.G. - כרטיס יומי – עלותו 4 יורו. טוב לנסיעה במשך כל היום ללא הגבלה במטרו או באוטובוסים ברחבי רומא.
 • B.T.I. - כרטיס תיירים ל- 3 ימים – עלותו 11 יורו. טוב לנסיעה במשך 3 ימים ללא הגבלה במטרו או באוטובוסים ברחבי רומא.
 • C.I.S. - כרטיס שבועי – עלותו 16 יורו. טוב לנסיעה במשך שבוע ימים ללא הגבלה במטרו או באוטובוסים ברחבי רומא – הכרטיס הוא אישי ולא ניתן להעברה.

שימו לב, תוקף הכרטיסים פג בחצות. ניתן לרכוש את הכרטיסים בכל חנויות הסידקית הנקראות טבאצ'י עם סמל ה-T או בתחנת הרכבת במכונות אוטומטיות (יש בהן הסבר באנגלית).

מטרו

ברומא יש 2 קווי מטרו מטרו A, המסומן בצבע אדום, ומטרו B בצבע כחול. הקווים מצטלבים רק בתחנה אחת, בתחנת הרכבת הראשית טרמיני (Termini). כל 5 עד 7 דקות עוברת רכבת, כך שאם פיספסתם אחת, לא נורא תבוא אחרת. הרכבות עמוסות מאד, במיוחד בשעות הבוקר ובשעות אחה"צ. בכניסה לכל מטרו חייבים להחתים את הכרטיס. כל הכניסות למטרו מסומנות באות M וקל מאד לראותם. בכל כניסה למטרו תלויה רשימת התחנות, כאשר שמות התחנות שהרכבת כבר עברה בהן, כתובות בכתב בהיר, והתחנות שהרכבת נוסעת אליהן מסומנות בכתב בולט. בראש הטבלה רשומה התחנה הסופית של הרכבת, בכדי לציין את כיוון הנסיעה. הרכבת פועלת משעה 05:30 בבוקר ועד 23:30. בשבת עד 00:30. פרטים מלאים באתר המטרו.

כמה תחנות חשובות:
 • המדרגות הספרדיות – רכבת A תחנה Spagna
 • הקולוסאום – רכבת B תחנה Colosseum
 • כנסיית סאן פיטרו – רכבת A תחנה Ottaviano-San Pietro
 • מוזיאון הוותיקן – רכבת A תחנה Cipro-Musei Vaticani
 • פיאצה פופולו תחילת רחוב קורסו – רכבת A תחנה Flaminio
 • קניון Eroma2 – רכבת B תחנה EUR Palasport ומשם אוטובוס 777
 • קטקומבות – רכבת A תחנה Colli Albani ומשם אוטובוס 660

אוטובוסים וחשמליות

ברומא יש עשרות קווי אוטובוסים. כל כמה עשרות מטרים אפשר לראות תחנות אוטובוסים, בזכותם ובזכות שאר אמצעי התחבורה הציבוריים קל מאד להגיע ממקום למקום בעיר הגדולה. האוטובוסים פעילים מ-05:30 בבוקר ועד לחצות. בנוסף, יש מספר קווי אוטובוסים הפעילים בלילה עד הבוקר. חשוב ביותר – חייבים להצטייד בכרטיס נסיעה תקף לפני שעולים לאוטובוס. אין אפשרות לרכוש כרטיס באוטובוס. תחנות האוטובוס מאד ברורות וקלות לזיהוי במיוחד בגלל החלק העליון המעוגל. על כל שלט תמצאו למעלה את שם התחנה ואת מספר הקו, ומתחתיו - רשימת תחנות כאשר לצידן מופיע מפעם לפעם סימון המתאר מפגש עם המטרו. התחנה המרכזית היא, איך לא, תחנת הרכבת טרמיני.

אוטובוס ברומאאוטובוס ברומא

בנוסף לאוטובוסים הרגילים יש מיניבוסים חשמליים הנעים בכבישים קטנים, בהם אוטובוסים רגילים לא עוברים. במקביל לאוטובוסים נעות חשמליות על מסילות ונוסעות בין מקומות מרכזיים ברומא.
להלן רשימה של קווים חשובים:
 • קו 40 אקספרס – עובר בין הוותיקן, ללארגו ארגנטינה (נקודת אמצע בין נבונה, קמפו-דה-פיורי, ופנטאון), לפיאצה ונציה, ולטרמיני.
 • קו 81 העובר בין מספר מוקדי תיירות – וותיקן, מדרגות ספרדיות, טרווי, פיאצה ונציה וקולוסאום.
 • קו 175 – קולוסאום, פיאצה ונציה, טרווי, פיאצה ברניני וטרמיני.
 • קו 116 (מיניבוס) – נע במרכז רומא מגלריה בורגזי דרך המדרגות הספרדיות, טרווי והפנטאון.
 • קו 115 (מיניבוס) –נע בתוך הסימטאות המרוצפות של טרסטברה (Trastevere) ומגיע עד לגבעות הצופות על רומא.

תחבורה אחרת – אוטובוסי תיירים, קטנועים ואופניים

ברומא, כמו ברוב הערים הגדולות בעולם, תמצאו גם אוטובוסי תיירים המאפשרים בתוך שעתיים לראות את רוב האתרים המרכזיים בעיר. אפשר לרדת בכל תחנה ולעלות על האוטובוס הבא. יש מספר חברות וחלקן יוצאות מתחנת טרמיני. המחירים בסביבות 11 עד 13 יורו. ילד מתחת ל-5 חינם.

התמונה הראשונה שתופסת את העין ברחובות רומא הם כמות האופנועים שנעים בכבישים. גם בגשם ובקור רואים אותם בהמוניהם. התנועה ברומא מאד צפופה והכבישים צרים, מה שמוביל את המקומיים להעדיף את הדו גלגלי. גם התייר יכול לשכור קטנוע או אופניים. יש עשרות חנויות המשכירות ורשימה אפשר למצוא בחיפוש בגוגל.

לאופניים יש באחרונה חידוש מרענן. ברחבי העיר מוצבות עמדות עם אופניים בבעלות חברת האוטובוסים ATAC וניתן לשכור אופניים לפי שעה. אפשר להחזיר את האופניים לכל עמדה אחרת בעיר. השימוש הוא יומי ובכל יום יש להחזיר את האופניים. רוכשים כרטיס שימוש הנטען בכסף בעזרת כרטיס אשראי. סכום מינימלי 5 יורו. איבוד אופניים עולה 250 יורו. המחיר לשעה הוא יורו בקפיצות של חצאי שעה. אפשר לרכוש כרטיס אופניים בתחנה המרכזית טרמיני, ליד המדרגות הספרדיות וביציאה מהמטרו A בתחנה Lepanto. עמדות אופניים ניתן למצוא במקומות המרכזיים בעיר. להלן כמה מהמקומות בעיר בהן ניתן למצוא עמדות אופניים:
 • פיאצה פופולו
 • פיאצה ונציה
 • פיאצה נבונה
 • המדרגות הספרדיות
 • פנתאון
 • קמפו דה פיורי
 • ובמקומות מרכזיים נוספים.

לתחילת הכתבה 

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לרומא

כתבות מומלצות עבורך על רומא

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם