רכבות באירופה - מדריך לטיול רכבות ביבשת

טיול רכבות באירופה הוא אחת הדרכים המוצלחות ביותר להגעה נוחה אל הערים המרכזיות ביבשת. הרכבות באירופה הן מודרניות, נוחות ומדויקות, ותכנון נכון של המסלול מראש יבטיח לכם טיול מוצלח ונוח במחיר הוגן
עמית פלד - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: רכבות באירופה - מדריך לטיול רכבות ביבשת
© איתמר ברק

למה רכבות באירופה?

רשת הרכבות באירופה מצויינת. היא מודרנית, מדוייקת ונוחה, ומי שמחפש לחצות את היבשת ולבקר במספר מדינות, יוכל לעשות זאת בעזרתה, בקלות. אירופה מרושתת היטב, בכל הנוגע לרכבות, ובמרכזי ערים קטנות כגדולות ניצבות תחנות רכבת, הממתינות לקלוט את המבקרים. בערים בהן לא קיימת תחנת רכבת, יש בדרך כלל קווי אוטובוס המקשרים אל הרכבות. תחנות רכבת רבות משמשות כתחנות מרכזיות, והן גם נקודות מוצא לקווי אוטובוס.

 אם לוקחים בחשבון את עלות ההגעה לשדה התעופה, מרחק השדה מהעיר וזמן ההמתנה לטיסה, רכבות באירופה הופכות לאפשרות חלופית ראויה בהחלט. בדרך כלל, רכבות באירופה כוללות מחלקה ראשונה ושנייה וברכבות, הנוסעות למרחקים ארוכים, אפשר להזמין גם כרטיסים לקרונות לינה. הרכבות במערב אירופה טובות יותר ויקרות יותר, מאלה אשר במזרח היבשת וברובן יש גם אינטרנט אלחוטי חינם, שיעזור לכם להעביר את הזמן בנסיעה.

הזמנת כרטיסי רכבות באירופה

הדרך הטובה ביותר להזמין כרטיסי רכבות באירופה היא דרך האינטרנט, באתרי חברות הרכבות השונות ולהדפיסם בבית או להציגם באמצעות הסמארטפון, יחד עם זאת, חשוב לוודא, שאינכם נדרשים לאסוף את הכרטיסים בתחנת הרכבת עצמה או לתת כתובת מקומית למשלוח הכרטיסים. אם הנסיעה היא בין שתי מדינות, מומלץ לבדוק את המחיר בחברת הרכבת של כל מדינה, שכן ייתכנו הבדלים במחירים. בכל מקרה, לא קיימת אפשרות להזמין את כל כרטיסי המסע באתר אחד ויש להזמין כל קטע נסיעה בנפרד, באתר הרכבת הרלוונטית, לפי המדינה.

מכירת הכרטיסים מתחילה בדרך כלל 90 יום לפני מועד הנסיעה, למעט רכבות ה-Eurostar, בהן ניתן להזמין כרטיסים עד ארבעה חודשים לפני כן. כדי לדעת את לוחות הזמנים של הרכבות השונות באירופה ולתכנן את מסלול הטיול, כדאי להיעזר באתר: www.bahn.de

מי שנתפס ללא כרטיס נסיעה, יידרש לשלם קנס גבוה, אך יחד עם זאת, פעמים רבות ניתן לקנות כרטיסים על גבי הרכבת עצמה, במחיר גבוה מהרגיל. בחלק מהמדינות, איטליה וצרפת, לדוגמא, יש להחתים את הכרטיס עם העלייה לרכבת.

כדאי לשים לב להנחות השונות המוצעות לנוסעי הרכבות באירופה. פעמים רבות לנוסעים בקבוצה מוצעת הנחה. כך, למשל, הנחת ה-CityStar, שניתנת במדינות מרכז ומזרח אירופה, מתאימה לקבוצות שבין שניים לחמישה אנשים. הנחות ניתנות גם לגימלאים מעל גיל שישים, ולצעירים עד גיל 26, בהצגת תעודה מתאימה. ילדים עד גיל חמש זכאים במספר מדינות לנסיעה חופשית. כרטיס הלוך-חזור יעלה פעמים רבות פחות מאשר כרטיס לכיוון אחד.

ה-RailPlus הוא כרטיס, המעניק 25% הנחה לנסיעה ברכבות ומעבורות, העוברות בין מדינות שונות באירופה, בהן, בין היתר, בלגיה, דנמרק, איטליה, הולנד, אוסטריה, שוויץ, צ'כיה ועוד.

בכל מקרה, כדאי לבדוק את תנאי הכרטיסים. חלקם אינם ניתנים לביטול ובאחרים כל שינוי הוא בתשלום. מסיבה זו, הזמנת כרטיסי רכבות באירופה מומלצת, פעמים רבות, רק למי שיודע בבטחון את תאריך הנסיעה ולא צופה שיחול בו שינוי. ברשת פועלים כמה אתרי אינטרנט, בהם מוצעים כרטיסי נסיעה יד שנייה, מנוסעים שלא יכולים לממש אותם, אך אינם רוצים להפסיד את כל הסכום ששילמו ומציעים אותם למכירה, במחירים מוזלים.

פאסים לנסיעה חופשית ברכבות באירופה

מי שמתכנן נסיעה ארוכה, מעבר במספר יעדים ושימוש תכוף ברכבות, יוכל להיעזר בפאסים שונים, שמאפשרים נסיעה חופשית במערכת הרכבות באירופה במספר מוגדר של ימים. בעל פאס כזה, יוכל לעלות ולרדת מכל רכבת שירצה, בתנאי שאינה מצריכה הזמנת מקומות מראש ונמצאת בטווח האזור, הכלול בפאס.

Eurail הוא פאס, המאפשר נסיעה חופשית במגוון רכבות באירופה. הוא כולל למעלה מעשרים מדינות ומיועד לתיירים. את הפאס ניתן לקנות לתקופה של בין שבועיים לשלושה חודשים, כאשר על השימוש בו להיות בימים עוקבים. אתר אינטרנט: www.eurail.com

InterRail הוא פאס נוסף, שמאפשר נסיעה חופשית ברכבות באירופה, אך הוא תקף רק עבור תושבי היבשת ולא עבור מטיילים. אתר אינטרנט: www.interrailnet.com

השימוש בפאסים בטיול רכבות באירופה, משתלם בעיקר ביעדים, בהם הנסיעה ברכבת יקרה, כמו סקנדינביה, למשל, וכשמדובר בנסיעה בין יעדים, הרחוקים זה מזה. לעיתים, קניית כרטיסים בודדים בין יעד ליעד, תהיה משתלמת יותר כלכלית, ובפרט אם המרחק בין היעדים אינו גדול. הפתרון הוא תכנון נבון של המסלול, שיבטיח ניצול מירבי של הפאס. בכל מקרה, מומלץ לבדוק את עלות הכרטיסים באתרים, דוגמת www.raileurope.co.il.

חברות רכבות באירופה

לתחילת הכתבה 

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על גרמניה