בית סלוודור וגאלה דאלי בפורט ליגאת

כבר ביקרנו יחד ב``תיאטרו-מוזיאו`` של דאלי בפיגראס (מי שהחמיץ את הסיור שיקרא את הכתבה המספרת על הביקור). ביתו של דאלי בפורט ליגת, הוא האתר השני מבין שלושה המנציחים את האמן ואשתו. (השלישי הוא טירת פובול). במיקום הפסטורלי בקוסטה בראווה אפשר לבקר בבית בו התגורר דאלי עם אשתו גאלה.
אביב כנען
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: בית סלוודור וגאלה דאלי בפורט ליגאת
© Consell Comarcal de la Noguera

ביתו של דאלי בקוסטה בראווה

הבית בפורט ליגאת שימש כמקום מגוריו הקבוע של דאלי, בו התגורר ויצר דרך קבע עד שנת 1982. עם מות רעייתו גאלה עקר לטירת פובול. סלוודור וגאלה הגיעו לפורט ליגאת בשנת 1930 ורכשו שלוש בקתות דייגים קטנות. סלוודור נשבה בקסמי הנוף, האור ותנאי הפרישות של המקום. המבנה הראשוני היווה בסיס להקמת הבית, תהליך שהגיע לסיומו כעבור ארבעים שנה. כפי שהגדיר זאת דאלי עצמו "היה זה מבנה ביולוגי אמיתי..." לכל דחף חדש בחיינו מוקצה תא חדש משלו. חדר. התוצאה היא המבוך הנוכחי אשר מחדר הכניסה "הלובי של הדוב", נמתח ומתפתל רצף אזורים המקושרים ביניהם במסדרונות צרים, שינויי מפלס קלים ומבואות סתומים. הבית דחוס בשפע חפציו של דאלי. אזורים אלה מתייחדים בתכונות ההופכות אותם חמימים במיוחד, שטיחים, קירות המסוידים לבן, פרחים מיובשים, ריפודי קטיפה, רהיטים עתיקים, פוחלצי חיות וכיו"ב. יתר על כן, בכל חדר חלון שונה הלוכד וממסגר את מפרץ פורט ליגאת, נוף המהווה נקודת יחוס קבועה ביצירתו של דאלי.

 בפעם הראשונה ביקרתי בפורט ליגאת בשנת 1996, הגעתי לעיירה הסמוכה קאדאקס בשעות הערב. בשל התארכות הצללים והתעבות החשכה לא עלה בידי להבחין בפרטים. את הלילה עשיתי במלון למרגלות המפרץ, קולט את התנפצות גלי הים על הסלעים. בבוקר מרחק חמש דקות נסיעה משם, נגלה לעיני מפרצון קטן שמימיו כחולים, סירות דייגים נחו על החוף, ביתו הלבן של דאלי התנוסס במרכז המפרץ וסביבו כמה בקתות דייגים ישנות, נוטות לנפול, שהיוו ניגוד לביתו הבוהק של האומן. בקתות אלה נרכשו במשך השנים על ידי העמותה המתחזקת ומשמשות כיום חדרי המתנה, חנות מזכרות ומקום לתצוגת מקטים המפרטים את השינויים שעבר המתחם. המראה היה מדהים ריח הים עדיין עולה באפי בכל פעם שאני מגיע לביקור בבית הזה. הסיור בבית מתבצע בקבוצות של עד עשרה איש ויש להזמין מקום מראש. עם הכניסה מתקבלים המבקרים על-ידי מדריכה מצוידת במכשיר קשר שאינו חדל לכחכח. המבקרים יכולים לסייר בארבעה אזורים במתחם הבית:
1.הכניסה חדר האוכל והספריה.
2.חדר עבודתו של האמן, חדר המודלים.
3.חדר האורחים, חדר השינה, חדר ההלבשה של גאלה, המקלחת, והחדר האובלי.
4.הפטיו, החצר והבריכה.

 בכל איזור ניתן לשהות 10 דקות במהלכן ניתן להסתובב ולהתרשם מן המקום, לצלם, לשאול שאלות ולקבל הסברים מן המדריכות במקום, עם תום 10 הדקות עוברים כולם יחד לאיזור הבא בו מקבלת את פניך מדריכה אחרת.

לתחילת הכתבה

רכילויות ופרטים קטנים 

גאלה היתה מבוגרת מדאלי ומתה לפניו בשנת 1982 בהיותה בת 85. כאשר מתה גאלה עבר דאלי להתגורר בבית שהיה ביתה שלה בטירת פובול. הוא נפטר בשנת 1989 בגיל 85. לדברי המדריכה, דאלי שרכש בכסף מלא את טירת פובול כדי להעניקו מתנה לרעייתו, לא הורשה להיכנס אליה ללא אישור מפורש שלה. גאלה היתה נוסעת לשם מעת לעת על-מנת להתבודד ולהיות עם עצמה או עם אחרים. לגאלה היו אלו נישואיה השניים. מנישואיה הראשונים למשורר הצרפתי פול אלוארד יש לה בת המתגוררת בפריס. בכניסה לבית ניצב פוחלץ גדול של דוב, שקיבלו בני הזוג במתנה מן המשורר האנגלי אדוארד ג`יימס, ואולי היה זה גם מעין פיצוי לדוב הפרווה הקטן של דאלי הנמצא כיום במוזיאון הצעצועים בפיגארס (ראו כתבה נפרדת על המוזיאון).

גאלה אהבה פרחים וציפורים ועל כן היה הבית תמיד מלא בזרי פרחים מיובשים שנשזרו על הכרכוב מעל לווילונות ובכל מיני מקומות אחרים בלתי צפויים. בצמוד לחדר השינה יש חדר קטן המשקיף אל הים ובו כלוב גדול של ציפורים. גאלה ודאלי ישנו במיטות נפרדות. מול מיטתו ניצב ראי המכניס אל החדר את השמש הזורחת, שכן דאלי ביקש לחזות מדי בוקר בשמש העולה. במקלחת שלו היה כיור אך לא היתה אמבטיה ולא טוש. לדברי המדריכה, דאלי לא ממש אהב להתרחץ. הבית מקרין מצד אחד פאר אבל גם פשטות וצניעות. על דלתות הארונות בחדר ההלבשה שלה נהגה גאלה לשמור תצלומים של דאלי עם גדולי עולם תחת לוחות זכוכית. דאלי בנה לגאלה סלון פרטי קטן הנקרא ה"חדר האובלי"והוא בנוי בצורת איגלו. אם תעמדו בטבורו תשמעו את עצמכם בהד מיוחד. החדר מצועצע למדי.

 חדר עבודתו של האמן גדול ומרווח ובו חלונות גדולים במיוחד על מנת לאפשר כניסת אור טבעי, ליד אחד הקירות ישנו מנוע חשמלי המאפשר העלאת והורדת כן הציור על מנת להתאימו לגובהו של האמן כאשר רצה לשבת ולצייר. לצידו של החדר הזה יש חדר קטן ואינטימי יותר אשר שימש כחדר ההלבשה לדוגמניות הציור, בצידו שולחן עם זכוכית מגדלת על מנת לאפשר ציור מיניאטורות. במסדרון ביניהם, תמונת שלושה מפורסמים, אליהם חש דאלי קרבה, לאו דוקא בגלל אישיותם או פועלם, אלא בשל שפמם, אלה הם- סטאלין, הקיסר וילהלם מגרמניה והמלך פליפה הרביעי. החצר רחבת ידיים ובה מרבצי ישיבה צבעוניים, נחשים צבעוניים מבד מקיפים את מקום הישיבה או עדיף לומר, הרביצה. הבריכה בנויה מתעלה ארוכה המתחברת לשתי בריכות עגולות, מבנה לא אופיני לבריכת שחיה. בצמוד לבריכה מקום לעשית מנגל וחדר אוכל לימי הקיץ. ביציאה מן הבית חולפים דרך השירותים למבקרים, חנות המזכרות וחנות הספרים.

לתחילת הכתבה

מידע שימושי

כתובת: Casa-Museu Salvador Dali
17488 Port Ligat (Cadaqués)
טלפון: 972251015
 אתר אינטרנט:http://www.dali-estate.org

כיצד להגיע: 
 יוצאים מברצלונה צפונה בכביש המהיר A-7/E-15 ופונים במחלף לפיגארס ומשם בכבישC-260 חולפים על-פני העיירהRoses לכיוון Cadaqués בכניסה לקאדאקס פונים שמאלה לכיוון פורט ליגאת וממשיכים על-פי השילוט (נסיעה של כ- 5 דקות).
שעות הפתיחה: 
15 במרס עד 14 ביוני ו 16 בספטמבר עד 6 בינואר 10:30-18:00 (סגור בימי שני)
15 ביוני עד 15 בספטמבר 10:30-21:00
 יש צורך להזמין כרטיסים מראש בטלפון 972251015 ולאוספם עד חצי שעה לפני המועד שנקבע לסיור. הסיור עורך כ 40-50 דקות.

הערה חשובה: 
 הכניסה תותר רק ביום ובשעה המצוינים בכרטיס הכניסה שהוזמן מראש, איחור יחשב כוויתור על כרטיס הכניסה. הזמנה מראש רצויה כיוון שבעונות התיירות יש הרבה מבקרים במוזיאון.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על קטלוניה