פפואה ניו גיניאה - אזור נהר הספיק

אזור נהר הספיק ממתין להרפתקנים מבינינו שמוכנים להתמודד עם נחילי היתושים, תנאי לינה ספרטניים, הלחות הכבדה ושאר מאפיניה של ציבילזציה מתפתחת. הגמול, יש אומרים, שווה הכל. נהר הספיק רצוף צמחיה עשירה, תרבויות ובעלי חיים מרתקים באזור שכולו פרא...
יובל איטן וענבל טובי
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: פפואה ניו גיניאה - אזור נהר הספיק

לינה

מערבית למדנג Madang, נמצאת העיר ויואק Wewak שמשמשת כבסיס ליציאה לסיורים בנהר הספיק Sepik, שאורכו 1126 ק"מ. בעיר ויואק אין מה לעשות והיא משמשת בעיקר כמקום להצטייד במזון ושאר צרכים לפני היציאה לנהר. ישנן מספר אופציות לינה בויואק אולם רוב המטיילים מעדיפים לישון אצל Ralf Stuttgen שגר כ 15 ק"מ מהעיר בגבעות באזור שניקרא Tower (בגלל מגדל הטלוויזיה הסמוך). ראלף, שהגיע לפפואה כמיסיונר, התאהב במקום ונישאר. הוא מקור מידע בלתי נידלה על האזור ובביתו המבולגן ישנם גם ספרי מטיילים רבים ובהם מידע עדכני כשאחד מהם הוא רק של מטיילים ישראלים ובעברית. זהו גם מקום טוב לפגוש מטיילים אחרים ולהתארגן בקבוצה כדי להוזיל את עלויות הסיור בנהר. מצד שני, יש שאומרים כי בית המלון בעיר הרבה יותר נוח לשינה ויש בו גם אוכל טוב וחוף נחמד. להגיע לביתו של ראלף יש לקחת אוטובוס, מס` 14,16 או 19, לבקש לרדת ב-Kreer Height ומשם כל PMV שעובר מגיע עד ל Tower.

לתחילת הכתבה

מסלול הנהר, מדריך ועונות

מסלול
 נהר הספיק מחולק למעשה לשלושה חלקים: תחתון, אמצעי ועליון. לחלקו העליון קשה להגיע ולכן הוא פחות מתוייר (אולי משום כך הוא גם מושך אליו את רוב המטיילים הישראלים). נקודת היציאה לחלק זה של הנהר היא כפר בשם Ambunti שבשביל להגיע אליו צריך PMV ל Pagwi שהיא גם נקודת המוצא לחלק האמצעי של הספיק (שעובר מתחת לבית של ראלף) ומשם ממשיכים בסירה עד ל Ambunti.

מדריך
ב Ambunti ישנו מדריך בשם Joseph, שהוא מומחה לאיזור והכי חשוב- "מת" על ישראלים. עבורם יש לו מסלולים מיוחדים שאליהם הוא לא לוקח תיירים אחרים. הוא גם בדרך כלל נותן למטיילים ישראלים לישון אצלו בבית. ניתן לישון גם ב- Ambunti lodge שמבחינת נוחות עדיף על ביתו של Joseph.

עונות
התקופה הטובה לסיורים בנהר היא בין החודשים יוני-אוקטובר. זו העונה היבשה ובמהלכה יש גם פחות יתושים. יש להצטייד בבגדים ארוכים וקלים (נגד היתושים), המון חומר דוחה יתושים, כובע, לונגי (בד גדול, lap lap בפי המקומיים, טוב להגנה נגד השמש) וקרם הגנה. כדאי לציין שהגישה לחלק התחתון של הספיק הרבה יותר נוחה וקצרה (2-3 שעות מויואק לעומת 6-10 שעות קשות ל-Pagwi).

אפשר לראות באזור הספיק הרבה ילדים וצעירים עם מה שנראה כמו כתובת קעקע לבנה ויפה בצורת ספירלה. זוהי למעשה תולעת תת עורית שאי אפשר להוציא...

 ועוד נקודה חשובה לסיום- הרבה רואים בספיק מקום שחייבים להיות בו בשהות בפפואה. זהו מקום מאוד קשה מבחינת תנאים (לינה, לחות, אוכל והמון יתושים) ויש רבים שלא נהנים שם. כדאי מאוד בהתאם לאופי ולזמן הטיול לשקול כתחליף ביקור באחד האיים החיצוניים שבהם גם תרבות ייחודית שממנה ניתן להנות ביתר רוגע ונינוחות , מה גם ששם יש פחות מבקרים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פפואה ניו גינאה