עפתי לתרמילאים

פפואה ניו גיניאה - האי המרכזי

אם בנוף הררי, טרקים ופסטיבלים סוערים חשקה נפשכם, זה הזמן להכנס אל פנים האי המרכזי של פפואה. כאן תוכלו למצוא את כל המידע על עיר הבירה פורט מורסבי, על אזורי ההרים- ה Highlands וטרקים נבחרים בסביבתם.
יובל איטן וענבל טובי
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: פפואה ניו גיניאה - האי המרכזי

מידע כללי

פנים האי הינו הררי ברובו ומכאן גם שמו- Highlands. מזג האוויר בהרים הינו קריר, בשל הגובה, וכאן גם ניתן למצוא אנשים צבעוניים ביותר (למרות שיהיו אלה שיגידו שבאיים החיצוניים של פפואה יש אוכלוסייה ססגונית, מגוונת וייחודית ושטיול שם מהנה לפחות כמו בהרים מבחינה זו). פרט לכך, ישנו בפנים האי את האזור שבין החוף להרים בו יש ביצות, מישורים וגבעות, ובו נמצאת גם עיר הבירה.

כל שנה בספטמבר ( בד"כ בסוף השבוע הקרוב ביותר ל 16 בחודש שהוא גם יום העצמאות של פפואה), בעיר גורוקה Goroka , מתקיים פסטיבל ענק שהינו גם האירוע התיירותי והתרבותי הגדול ביותר במדינה, ואליו מגיעות קבוצות ייצוגיות מכל השבטים באזור. במשך ימי הפסטיבל הלהקות, לבושות בבגדים מסורתיים וצבועות במיטב צבעי השבט, מנסות לגנוב את ההצגה על ידי ריקודים הסוערים ביותר והמוזיקה הטובה ביותר.

 הסטנדרטים המערביים מקבלים טלטלה חזקה כאשר שפתיים נצבעות בלבן ופנים באדום, אפים מחוררים דרכם מושחל ענף או נוצה, שרשראות ענודות על הראש, גברים לובשים פיאות עשויות משיער נשיהם, תנוכי אוזניים מגיעים עד החזה, החזה מגיע עד הטבור וכתרים מנוצות ציפור גן-עדן מגיעים עד השמיים. חוץ מלהקות ה Sing Sing (כך נקראות להקות הריקודים) יש בפסטיבל גם שוק עבודות יד, תחרויות הטלת כידון ותצוגת בקר ותוצרת חקלאית. בשבת השלישית של חודש אוגוסט כל שנה יש פסטיבל ב- Mt. Hagen שהוא בדיוק באותו סדר גודל. כמו כן, יש פסטיבל קטן יותר בעיר וואבאג Wabag (שבה אטרקציה נוספת והיא גלריית האמנים העירונית) כשבוע לפני הפסטיבל ב- Mt. Hagen.

לתחילת הכתבה

פורט מורסבי

פורט מורסבי, Port Moresby, בירת פפואה איננה מקום בעל עניין למטייל, היא מכוערת ואלימה ולכן רוב המטיילים "עפים" ממנה מהר ככל האפשר. "עפים" תרתי משמע כי העיר איננה מחוברת לשום מקום ע"י כבישים (לבד מה- Kokoda Trail ) והדרך המקובלת לצאת ממנה היא בטיסה . אם לא רוצים לעשות את Kokoda Trail כטרק חבל להגיע לעיר זו במיוחד. העיר כ"כ אלימה שבמשך ימות השבוע מהשעה 22:30 ועד הבוקר, ובסופי שבוע מחצות, הרחובות ריקים מאדם כי מסוכן מאוד להסתובב בחוץ.

 במידה והגעתם לעיר בכל זאת, בקרו באטרקציות הנחמדות שבה-בניין הפרלמנט, המוזיאון הלאומי, גן החיות והגנים הבוטניים. כל האטרקציות הללו נמצאות במרכז העיר. רצוי לבקש ליווי לסיור בעיר ממקומי מהאכסניה בה לנים משום שהעיר נחשבת ללא בטוחה גם ביום. ההגעה אל מרכז העיר נעשית במונית או אוטובוס עירוני. המוזיאון וגן החיות הקטן נמצאים באותו מתחם ומשלמים בכניסה אליהם כמה שרוצים כתרומה. הכניסה אל בניין הפרלמנט היא בחינם, הכניסה אל הגנים הבוטניים+פינת חי היא בתשלום נמוך. ניתן לבקר בכל האטרקציות ביום אחד.

לתחילת הכתבה

אזורי ההרים

מאונט האגן Mt. Hagen הוא ה"מרכז המנהלי" של ה-Highlands. זוהי עיר לא אטרקטיבית ודי מסוכנת (המנעו מהסתובבות אחרי החשכה בחוץ). הסיבה היחידה להגיע לכאן היא לראות את פסטיבל ה-Show (שמתרחש כמה ק"מ מחוץ לעיר) וגם כי ניתן להגיע אליה ישירות מאוסטרליה והיא ממוקמת במרכז ההרים. כדאי להגיע לשוק. נגלה סוד יקר ערך על Mt. Hagen- במועדון הבאולינג (כדורת דשא) יש המבורגרים מעולים ובירה. אין לכם מושג כמה תצטרכו את זה...

גורוקה Goroka היא בירת המחוז של ההרים המזרחיים. זוהי עיר סבירה ביחס לשאר ערי ה-Highlands הלא סימפטיות. יש בה שוק נחמד, מסעדה טובה במלון ה-Bird of Paradise (אם אוכלים שם ארוחת ערב ולא ישנים שם צריך לבקש הסעה חזרה לאכסנייה בה לנים). אטרקציות: ניתן לטפס כשעה לנק` תצפית יפה מעל העיר, לטייל ב-Famito Valley הסמוך (כדאי לעשות זאת עם מדריך מקומי) שהוא עמק יפה שם ניתן לשחק גולף ולראות סוסים (זהו אחד המקומות היחידים באי בו יש סוסים). טיול יומי נוסף מגורוקה הוא אל Mt. Gahavisuka בו מדריך מקומי מראה ציפורי גן עדן בסביבתן הטבעית. אל ומגורוקה: הדרך ממדנג לגורוקה עוברת בג`ונגל ובהרים והיא מאוד יפה (ולא קלה).מ-Goroka ניתן להגיע בטיסה או נסיעה לכפרים בהרים בהם ניתן להתגורר עם מקומיים בתנאים בסיסיים ביותר ולחוות איתם את צורת חייהם. זהו פרוייקט אקולוגי וניתן לקבל עליו פרטים באכסניות ב-Goroka.

מנדי Mendi היא בירת המחוז של ההרים המערביים. העיר לא מעניינת במיוחד, אבל הטבע מסביב יפה והשוק שווה ביקור. הסיבה להגיע לשם היא כנקודת מוצא לביקור ב-Tari או אל Lake Kutubu. לפני היציאה לטיול באחד מאלה מאוד מומלץ לבדוק במשטרה אם יש סכנה בהגעה לשם משום שאלו אזורים שיש בהם מתיחות.

הר וילהלם Mt. Wilhelm הוא ההר הגבוה במדינה ובפסיפיק, גבהו 4499 מטר, והוא מהווה את אחת מנקודות המשיכה העיקריות של האי. התקופה המומלצת לטיפוס על ההר היא בין החודשים אפריל - אוקטובר ובמזג אויר טוב ייקח הטיפוס כ 3 ימים.

מאוד מומלץ לקחת מדריך לטרק ולוודא שהוא ואתם מצטיידים בפנס, בביגוד חם- סוודר, מעיל גשם, כובע גרב וכפפות לפחות. בבסיס ההר שוכנת העיירה בשם קגסוגל Kegsugl, והיא מהווה את נקודת היציאה להר. ישנם שני מקומות מומלצים ללינה שבהם מתרכזים רוב המטיילים. הראשון הוא Henry`s place, שהוא הבית הראשון מצד שמאל אחרי שדה התעופה, והלינה בו עולה 20K. השני נמצא כק"מ במעלה הכביש (אל דאגה, בכל מקרה צריך ללכת את אותו הק"מ בדרך אל ההר) והוא ניקרא Lake Pindi Yaundo Lodge או בכינויו הידוע- Bettys place. אם תבקשו יפה, ולפעמים גם בעד תשלום סימלי, נהג ה PMV יקח אתכם את הק"מ הנוסף אל המקום של בטי.

האכסנייה של בטי מעולה. הנוף שנשקף מכאן מדהים וממש שווה את התשלום הנוסף על הלינה כאן : לינה אצל בטי עולה 45K כולל ארוחות בוקר וערב או 25K רק עבור לינה. בנוסף, אפשר לקנות דגי סלמון שבטי מגדלת ולבשל לבד במטבח. על ההר עצמו ישנה בקתה שם ניתן לישון לפני הטיפוס לפסגה. הבקתה מלוכלכת ומוזנחת וחוץ מכמה מיטות מעופשות אין בה כלום. אופציה טובה יותר הם 2 בקתות בצורת האות A שעולות 10K ללילה. מפתחות לבקתות ותשלום אצל הנרי.
חלקו האחרון של הטיפוס, מהבקתות לפסגה, הנו קשה ומסוכן כי לרוב הוא מתרחש בלילה, (בכדי להגיע לפיסגה בשעת זריחה), ובתוך העננים כך שלא רואים את השביל. מומלץ לקחת מדריך לחלק זה של המסלול (למרות שיש כאלה שמסתדרים בלי). בשנת 95 נהרג במקום זה מטייל ישראלי שנפל לתהום, אז אנא מכם, טיילו בצורה אחראית ובזהירות. גם אם אתם לא מתכננים להגיע לפסגה, שווה מאוד להגיע לפחות עד הבקתות. הדרך לשם יפיפייה ולמעלה מחכים לכם שני אגמים שבהם מים שקופים לחלוטין.

 מי שכבר רואה בדמיונו את עצמו משתכשך במים לאחר יום טיפוס מייגע, שישכח מזה: המים קרים כקרח ורק אם אתם מזוכיסטים או כאלו שרגילים בשחיות חורף בנהרות קפואים, תוכלו להכנס ולשרוד את הטמפרטורה...

טארי Tari הוא מקום נוסף בעל עניין למטיילים. זו עיירה שממוקמת במערב ה Highlands והיא מקום מושבם של בני שבט ההולי Huli, המצטיינים בצבעוניותם ולבושם המקורי. לא נדיר לראות ברחוב אנשים שהלבוש היחיד לגופם היא חתיכת עור שמכסה על אזור החלציים מלפנים וקבוצת עלים שמכסה את הישבן. לראשם הם לובשים בדרך כלל כובעים מוזרים שמקושטים בדברים לא פחות מוזרים. חלקם צבועים ולחלקם פשוט לא בא ל"התאפר " בבוקר. בטארי ניתן ללון ב Tari woman guesthouse שלמרות שמו מקבל גם גברים.האזור הררי מאוד ונחשב למרשים ביופיו.

אגם קוטובו Lake Kutubu נמצא באזור מבודד במערב ההרים של פפואה. אגם קוטובו הוא אגם יפהפה שבו איים מיושבים ונוף פסטורלי. מקומיים אומרים ששווה לשנרקל באגם והמראות מיוחדים ביותר. באי הראשי יש אכסנייה מיוחדת של זוג אמריקני צעיר ונחמד. רמת האירוח בה היא בסיסית ביותר.

 אטרקציות באזור זה הן- שיט באגם, טיול למפלים, טיול אל "מדפי הקבורה"- אלה למעשה שלדים שנמצאים על סלעים בגדת האגם. שווה גם לבקר בישובים שעל האיים. ההגעה אל אגם קוטובו אורכת כ-3 שעות של נסיעה יפה מהעיר מנדי Mendi.

לתחילת הכתבה

פרובינציות אורו והמרכז

טרק קוקודה, ה- Kokoda trail:
 היציאה הרגלית היחידה מעיר הבירה פורט מורסבי היא ב- Kokoda trail שהינו שביל מפורסם מאוד שמחבר את פורט מורסבי לחוף הצפוני של האי. המסלול הינו קשה ולוקח כ 6-7 ימים להשלימו. למי שמחליט לעשות את המסלול מומלץ מאוד לקחת מדריך מקומי משום שזהו טרק קשה להתמצאות והליכה. זהו מסלול היסטורי בו ניסו היפנים לעבור בזמן מלחמת העולם השנייה (האוסטרלים בלמו אותם). הטרק מאפשר מעבר לפרובינציית אורו שאחרת צריך לטוס אליה.

 בפרובינצית אורו כדאי להגיע אל עיר הבירה של המחוז, פופונדטה Popondetta וסביבתה. באורו יש את הפרפרים הגדולים בעולם , שמוטת כנפיהם מגיעה ל- 30 ס"מ. ניתן להגיע אל העיר Popondetta שהיא בירת המחוז ובה לברר (באכסניה ובמשרד לאיכות הסביבה) לגבי נסיעה אל "כפר פרפרים" שנמצא כ-45 דקות נסיעה מפופונדטה. בדרך אל הכפר רואים כפרים מטופחים ויפים בג`ונגל.

 מגיעים לכפר ומיד רואים במרכזו בית גידול לפרפרים ובו המוני פרפרים שגדלם עולה על גודל ציפור אפילו. מכאן ניתן להמשיך אל טופי Tufi , פירוט על כך נמצא בכתבה על החופים והאיים. למי שאינו מתכנן לעשות את ה- Kokoda trail שווה לשקול לנחות ב- Mount Hagen ולא בבירה ובכך לחסוך הרבה כסף (טיסות פנימיות הם עסק יקר) כאב ראש וטרחה הכרוכים בנחיתה בעיר הבירה. המלצה נוספת-אם רוצים לחסוך זמן וכסף אפשר להזמין טיסות פנימיות כבר באוסטרליה, אם יודעים לאן רוצים להגיע בתוך פפואה. יש הנחה משמעותית לסטודנטים בהצגת כרטיס סטודנט.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פפואה ניו גינאה