דלהי - מידע שימושי

העיר דלהי (Delhi) מהווה עבור תיירים רבים את נקודת המפגש הראשונה עם הודו. ההסתגלות לדלהי יכולה להיות לפעמים לא קלה עקב כל הזיהום, הצפיפות, הריחות והרעש. אולם כאשר יוצאים מההלם הראשוני, מתגלה האווירה המיוחדת של העיר.
כתבה וצילמה: נילי לנדאו למעט תמונות של משפחת שפירא
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: דלהי - מידע שימושי

העיר דלהי ( Delhi) מהווה עבור תיירים רבים את נקודת המפגש הראשונה עם הודו. ההסתגלות לדלהי יכולה להיות לפעמים לא קלה עקב כל הזיהום, הצפיפות, הריחות והרעש. אולם כאשר יוצאים מההלם הראשוני, מתגלה האווירה המיוחדת של העיר. הרבה מהמטיילים מתייחסים אל דלהי כתחנת מעבר בין יעדים שונים, אולם- בדלהי יש הרבה מה לראות והיא מהווה יעד תיירותי בפני עצמו. מי שימשיך לטייל בהודו יגלה לבסוף שדלהי לא כל כך נוראה כפי שחשב בתחילה וקרוב לוודאי שגם יתגעגע אליה וישמח לשוב אליה - האוכל כאן מצוין, קל יחסית להתמצא בעיר ויש גם הרבה מה לראות - ממסגדים ומבצרים עתיקים ועד שווקים שוקקי חיים ומרכזי קניות מודרניים.

הגעה

שדה התעופה של דלהי:
 בדלהי יש שני שדות תעופה. שדה התעופה הבינלאומי על שם אינדירה גנדהי, ושדה התעופה הלאומי לטיסות פנים. בין שני הטרמינלים ניתן לנסוע באוטובוס שדה התעופה, חינם, במוניות או באוטו-ריקשה. הנסיעה נמשכת כרבע שעה. חשוב מאוד לבדוק מראש, מאיזה טרמינל יוצאת הטיסה שלכם (במיוחד בטיסות בינלאומיות המשלבות עצירות בתוך המדינה). זמן הנסיעה לשדה התעופה מאזור המיין בזאר הוא כשעה - ללא פקקים.

משדה התעופה:
 כשנוחתים בדלהי יש כמה אפשרויות להגיע למיין בזאר, רחוב התרמילאים הראשי. האפשרות הזולה והנוחה ביותר, אם כי לא תמיד זמינה היא האוטובוס של שדה התעופה. כמובן שניתן לנסוע גם במוניות, שכמו בכל מקום בעולם, גם כאן נהגיהן יעטו עליכם. היזהרו מנהגים שיספרו לכם סיפורים שה"מיין בזאר" סגור, או שייקחו אתכם לסוכנות נסיעות מפוברקת ש"תתקשר" למלון שאליו תרצו להגיע ויבשרו לכם שהוא מלא ויציעו לכם מלון אחר במחיר מופקע. היו מקרים רבים של תרמילאים תמימים (במיוחד כאלה שהגיעו בגפם, מה שעושה את הנושא לעוד יותר לא נעים), שמצאו עצמם במלון מבודד ויקר, ללא יכולת לעשות כלום עד הבוקר. ולכן, המומלץ ביותר הוא להתאגד ארבעה אנשים, להביע החלטיות במונית, ולסרב לרדת במקום אחר מלבד המיין בזאר (שאותו כאמור לא תתקשו לזהות).

מהרכבת:
 בדלהי יש שלוש תחנות רכבת, כך שמאוד כדאי לברר באיזו תחנה אתם יורדים. תחנת הרכבת של New Delhi נמצאת ממש ליד המיין בזאר. התחנה היא אחת מהתחנות הגדולות בהודו ממנה יוצאות רבות מהרכבות לכל יעד בתת היבשת. תחנת הרכבת של Old Delhi, נמצאת צפונית למבצר האדום ונסיעה לשם ממרכז העיר עם אוטו-ריקשה נמשכת יותר מחצי שעה. רבות מהרכבות לרג`אסטן יוצאות משם. תחנה נוספת נמצאת בשכונת ניזאמודין שבדרום דלהי. לא יוצאות משם הרבה רכבות, אך למי שמתגורר בדרום דלהי, כדאי לרדת בתחנה זו.

הגעה מבומבי:
 הרבה מהמטיילים מגיעים אל דלהי מבומבי. הדרך הנוחה והמהירה ביותר להגעה היא באמצעות רכבת האקספרס.

לתחילת הכתבה

התמצאות

שני המוקדים העיקריים בהם מסתובבים התרמילאים בדלהי, הם המיין בזאר Main Bazaar והקונאט פלייס Connaught Place, שניהם נמצאים בעיר החדשה New Delhi, במרחק הליכה אחד מהשני. אל החלק הישן של העיר Old Delhi מגיעים הרבה מהמטיילים רק לביקור באתרים הראשיים, וברחוב השוק Chandi Chowk.

שגרירות ישראל בניו דלהי: 
השגרירות ממוקמת בוילה פרטית ומפוארת ומטפלת במאות המטיילים שפונים אליה ובהוריהם המודאגים של אותם המטיילים. בשגרירות תוכלו גם לקבל מכתבים שנשלחו אליכם מהארץ או ממקומות אחרים.
כתובת: 3 AURANGZEB ROAD
טלפון: 110091113013238
 פקס: 0091113014298

סיורי יום ברחבי דלהי: 
 למי שאין הרבה זמן וסבלנות אבל עדין רוצה לבקר (או לפחות לעשות וי) בכל האתרים השווים בדלהי, כדאי להצטרף לסיור האתרים המאורגן של ה-Government Of India Tourist Office, שיוצא פעמיים ביום, בבוקר ואחר הצהריים. ניתן להירשם לסיורים דרך סוכנויות הנסיעות שבגסט האוסים.

לתחילת הכתבה

המיין בזאר

כשמו כן הוא- רחוב השוק הראשי של שכונת הפהאר גאנג`, הסמוכה לתחנת הרכבת של ניו דלהי. המיין בזאר, כמו הקוואסאן בבנגקוק והטאמל בקטמנדו, מהווה מרכז תרמילאים ענק בשל כמות האכסניות והשירותים לתרמילאים. כמו הודו עצמה, גם המיין בזאר הוא מרוכז ועמוס, ובהתחלה אפילו קשה להתרגל אליו. קבצנים ונכים בין ריקשות שמצפצפות ללא הפסקה, פרות אדישות שמשקיפות על המוני האנשים ומוזיקה הודית רועשת בוקעת מהחנויות הרבות שלאורך הרחוב. הכל כל כך שוקק עד שלעיתים נראה כאילו כל הפעילות נעשית במיוחד בשבילינו. ברחוב הצר הזה תוכלו למצוא הכל, שם מרוכזים מרבית הגסט האוסים של העיר לצד דוכני מזון, בתי מרקחת, שירותי טלפונים לכל העולם וסוכנויות נסיעות זעירות שישמחו לשלוח אתכם לכל מקום בהודו.

 דומה כאילו רחוב המיין בזאר רק מחכה לכל הישראלים. מיד שתגיעו, לא תוכלו להתעלם משלל השלטים בעיברית המציעים לכם את המקום/ המסעדה/ הגסט האוס הטובים יותר. סוחרים הודים ילכו אחריכם ולא ירפו, יציעו לכם מחירים ללא תחרות ורק לישראלים. אם תהיו רעבים תוכלו לאכול פלאפל, סלט ישראלי, שקשוקה ועוד.

לתחילת הכתבה

איפה ישנים

כמו בכל מקום, גם במיין בזאר, גסט האוסים יהיו הדבר הראשון שתחפשו כשתגיעו. מחירי החדרים הם מאוד זולים והם פחות או יותר שווים בכלל גסט האוסים (שמציעים תנאים זהים). ניתן להשכיר חדר ליחיד ועד לארבעה חמישה אנשים. ברוב הגסט האוסים יש מסעדה (על הגג או בקומת הקרקע) וקפיטריה. תוכלו להשיג שם ממיטב האוכל המערבי והישראלי. כאן באמת כדאי לשכוח מהדיאטה. עוגות מופלאות החל מעוגות שוקולד דרך פאי תפוחים, גבינה וקינמון. כמו והרבה יותר טוב מהארץ. ברוב הגסט האוסים יש שרותי טלפונים, שרותי פקס, וסוכנויות נסיעות.

הארי רמה:
 ללא ספק ה"גסט האוס" המוכתר של הישראלים. יש בו עשרות חדרים, מסעדת גג, German Bakery, שולחן סנוקר, אינטרנט בעברית ותמיד הומה שם, עד שלעיתים כבר אין חדרים פנויים והתרמילאים נשלחים לגסט האוסים אחרים בבעלותו. בשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים יוצאים לא מרוצים מהשהות שם והמונופול קצת נשבר. בכל אופן, אין סיבה אמיתית לנאמנות ללא הגבול.

לתחילת הכתבה

קניות, ספרים, אינטרנט ובית חב"ד

כמו המשי בוארנסי ככה היא תעשיית העור במיין בזאר. תיקים, מעילים, חליפות, הכל לפי מידה וקפריזה. תרמילים רבים מבלים שעות ארוכות לקראת סיום טיולם במדידות בחנויות אלו.

 לאורך המיין בזאר תוכלו למצוא חנויות ודוכנים רבים עם ספרים ב..עברית. מיטב רבי המכר ומדריכי הטיולים נמכרים שם במחיר מוזל. הספרים המשומשים נמכרו על ידי מטיילים שלא רוצים להיסחב עם יותר מדי ספרים. מחירי הספרים הם די יקרים יחסית לתקציב התרמילאי ולכן כדאי להצטייד עם ספר מהבית.

עלויות אינטרנט: 20-30 רופי הודי לשעה. סריקה עולה בין 20-30 רופי לעמוד.

 מי שבא מתאילנד עלול להתאכזב מבית חב"ד שבדלהי. בניגוד לתאילנד, כאן אין שרותי מכתבים, חבילות וארוחות חמות. בית חב"ד שבהודו הוא בעצם חדר במלון הארי רמה שבדלהי. ניתן לבוא לשם בערב שבת לקידוש או סתם לתפוס שיחה על פרשת השבוע.

לתחילת הכתבה

קונאט פלייס

היא בעצם כיכר ענקית, המוקפת בבניינים חדשים ויפים, שבהם יש חנויות מודרניות משרדים ועוד. לכאן תוכלו לברוח כאשר תחשקו בקצת ציוויליזציה. ניתן לאכול ברשתות המזון המהיר כמו פיצה האט, דומינוס פיצה, ווימפי, מקדונלד, או במסעדות הודיות מפוארות. כאן תוכלו לארגן את כל עינייני הבירוקרטיה שלכם. במקום יש סניפים של הבנקים הגדולים ושל חברות כריטיסי האשראי, סניפי חברות התעופה, מלונות היוקרה, ועוד.

זהו המקום לערוך את כל הקניות לפני השיבה הביתה. ברשתות המותגים כמו בנטון, ליוויס ושאר רשתות הספורט, מוכרים כל סחורה מערבית שתחפצו בה, במחירים נמוכים מהרגיל. נשים הודיות מקומיות פורשות בכל יום את מרכולתן בחזית החנויות. תוכלו למצוא שם סחורות מכל הודו, החל משטיחים טיבטים, דרך תכשיטי כסף, ועד עבודות עץ מדרום הודו.

החנויות הממשלתיות Emporium State: 
 בכל אחת מהחנויות נמכרים מוצרים ממדינה אחרת בהודו- צעיפים, בובות ועוד מזכרות. המחירים די גבוהים יחסית למיין בזאר, ולא ניתנים למיקוח. המוכרים הם די קרירים ולא יצאו מגידרם על מנת למכור להם. החנויות נמצאות לאורך רחוב ה Baba Kharak Marg.

קומפלקס פאליקה בזאר - שוק העירייה: 
השוק הכאילו ממוזג, נמצא מתחת לכיכר הקונאט פלייס ועמוס בחנויות בהם תמצאו כל דבר, החל מספרים ובגדי עור ועד סירטי צילום, דיסקים ועוד. בשוק יש מתפרות ג`ינסים בהן ניתן לתפור מכנסי ג`נסים וקורדרוי. והג`ינס נראה כמו כל ג`ינס אחר שנמכר ברשתות השיווק. לבקשתכם יצרפו המוכרים את כל הסממנים הדרושים כמו התוויות והכפתורים המתאימים. איכות הגינסים מעולה, והמחירים מצחיקים.

 כיכר הקונאט פלייס נמצאת בקצה הצפוני של העיר. ניתן להגיע לשם ברגל מהמיין בזאר, או לקחת ריקשת אופניים. על מנת להתמצא בכיכר צריך להבין את צורתה שהיא צורת שמש (העיגול הוא הכיכר, והקרניים הם רחובות הבניינים). מעגל עצמו מחולק לגושים- המסומנים על ידי האותיות A עד N, על ידי שבע דרכים רדיאליות. את הכיכר מקיף מבחוץ כביש בשם קונאט סירקס Connaught Circus. גבולות הכיכר הם מפלזה סינמה Plaza Cinema בצפון וג`נטר מנטאר Jantar Mantar וטולסטוי מארג Tolstoy Marg בדרום.

לתחילת הכתבה

צ`נדי צ`וק 

צ`נדי צ`וק (Chandi Chowk) הוא הרחוב הראשי שיוצא מהמבצר האדום, ומסמן את המעבר בין אולד לניו דלהי. הרחוב וכל הסמטאות הסמוכות אליו מהווים את אחד השווקים המדהימים ביותר בהודו. למעשה דלהי הישנה היא כל כולה שוק אחד גדול וזול, שמחולק לשווקי תכשיטים, תבלינים, ירקות ופרות ועוד.

 המסעדה של קרים-karim`s: נמצאת בסמטה קטנה מול הפתח הראשי של הג`אמה מסג`יד שבדלהי הישנה. המסעדה ידועה וכל ילד יראה לכם את הדרך מפתח המסגד. אצל קרים תמצאו מבחר בשרים משובחים בעיקר בסגנון הודי מקומי וצפוני. הקבב מפורסם במיוחד...המחירים עממיים וגם הלקוחות, חוויה בפני עצמה.

לתחילת הכתבה

דלהי לתרמילאים - כל המידע החשוב לטיול באתר "עפתי" >> 

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על דלהי