המוזיאון לתולדות יהודי פולין - גולת הכותרת החדשה של ורשה

ממש לא מזמן נפתחה תערוכת הקבע במוזיאון החדש והמדובר לתולדות יהודי פולין. המוזיאון המעניין והמרגש שוכן במבנה שהוא יצירת פאר ארכיטקטונית בפני עצמה. שמונה גלריות מרכיבות את תערוכת הקבע המרתקת במוזיאון, שהוא אתר חובה בכל ביקור בבירת פולין. בואו להכיר אותו מקרוב
איתמר ברק - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: המוזיאון לתולדות יהודי פולין - גולת הכותרת החדשה של ורשה
צילום: יעל כפיר

העיר ורשה היפה, שקמה מחורבות מלחמת העולם השנייה, היא היום אחד מיעדי התיירות המתחדשים החזקים באירופה. בירתה של פולין מהווה כיום אופציה מומלצת ומהנה לחופשה עירונית קצרה, גם בזכות טיסות נוחות מישראל ונופשונים מפתים, המשווקים על ידי חברות הנסיעות הישראליות. ורשה כמובן מהווה גם תחנת חובה בטיול שורשים בפולין או כל סיור אחר, בו לנושא השואה, הטרגדיה של הקהילה היהודית המקומית ומלחמת העולם השניה יש משקל חשוב מאוד. לשלל אתריה של העיר נוסף אתר אחד חדש, ראשון במעלה, שהוא אחת מגולות הכותרת של הביקור בעיר - המוזיאון החדש לתולדות יהודי פולין.

החזון והמשימה: הנצחה והגברת הסובלנות

אבני הפינה למוזיאון המיוחד הונחו עוד בשנת 2005, אז החליטו ראשי העמותה לתולדות יהודי פולין, עיריית ורשה ומשרד התרבות הפולני, לצאת למיזם השאפתני, שרתם אליו את מיטב המוחות ואנשי המקצוע, איש איש בתחומו. המטרה שעמדה לנגד עיני היזמים, היתה שעצם קיומו של המוזיאון יהווה תרומה חשובה לעיצובה של זהות אישית ולאומית מודרנית בקרב תושבי פולין, באמצעות ההכרה בשונות האדירה והפלורליזם ביניהם.

כאשר תטמע בקרב תושבי פולין כיום ההכרה בחשיבות ההיכרות עם תולדותיה של הקהילה היהודית בפולין, שנפרשים על פני אלף שנים, כך תגבר הסובלנות באופן כללי. חזונם של המייסדים היה שהמוזיאון, מעבר להיותו קורת גג לתערוכה מרתקת עבור הקהל, יהווה גם כמכון מחקר, מרכז לימודי ותרבותי ואבן שואבת וזירה לדיאלוג פורה וסובלני.

יצירה אדריכלית על חורבות הגטו

המקום שנבחר להקמת המוזיאון לא היה יכול להיות סמלי יותר - לב ליבו של מה שהיה הגטו היהודי של ורשה, ברחבת האנדרטה המפורסמת של נתן רפופורט, לזכר מרד גטו ורשה. על פני האזור שהפך לעיי חורבות ולגלי אפר, הוקם מבנה המוזיאון, המשתרע על פני 4,000 מ"ר - יצירת אדריכלות יוצאת דופן, שמהווה אתר תיירות חשוב ולו רק בשל עיצובו הייחודי.

מיקומו הכה מיוחד של המוזיאון דרש חשיבה יתרה מצד המייסדים והם פתחו בתחרות בינלאומית לבחירת האדריכל שיופקד על מלאכת העיצוב והתכנון. הזוכה בתחרות היה האדריכל הפיני ריינר מלאמקי (Rainer Mahlamäki). האמן, שלא היתה לו עד אז שום זיקה ליהדות, לקח על עצמו את המשימה ולצורך כך קרא את סיפורי התנ"ך, על מנת למצוא נרטיב עבור המבנה העתידי.

הסיפור שנבחר היה קריעת ים סוף ואכן, כאשר תפסעו פנימה אל תוך המבנה, שצורתו החיצונית לא מסגירה דבר, תוכלו להתחבר מהר מאוד לסיפור. המבקרים צועדים פנימה דרך פתח צר יחסית, עוברים בחרבה, בינות לקירות גבוהים, גליים ומקומרים, בצבעי אדמה, הניצבים משני עבריהם ומדמים את קירות מי ים סוף. ככל שמתקדמים הלאה, נגלה חלון זכוכית ענק, המשקיף אל עבר גינה ירוקה - אותו ניתן להמשיל כפתח לתקווה.

צפו בסרטון וגלו את יופיו של המבנה:

תערוכת הקבע: אלף שנים בשמונה גלריות

ב-28 לאוקטובר 2014 הושקה במוזיאון החדש תערוכת הקבע. כדאי לדעת כי הכניסה למבואת המוזיאון המרשימה היא ללא תשלום, כך שניתן גם להיכנס כעת רק כדי להתרשם מיצירת האדריכלות.

על תערוכת הקבע עמל צוות של 120 חוקרים מפולין, ארצות הברית וישראל. המבקרים במוזיאון עוברים דרך שמונה גלריות, שחושפות בפניהם את אלף שנותיה של הקהילה היהודית בפולין והכל על מנת ללמוד על חיי הקהילה והתפתחותה בעיר עד לתחילת המלחמה והקמת הגטו. הביקור מתחיל בימי הביניים, בהם הגיעו הסוחרים היהודים הראשונים לממלכה ועד לימינו אנו. כל אחת משמונה הגלריות שבמוזיאון מציגה בצורה יצירתית ומושקעת נדבך אחר בקורותיה של הקהילה היהודית בפולין, באמצעות פריטים היסטוריים משוחזרים, תמונות, מיצגים אינטראקטיביים ופריטים אישיים שנתרמו למוזיאון. הגלריות בתערוכת הקבע:

 • "יער": חלק זה מגולל את סיפור הגעתם של יהודי מערב אירופה, אשר ברחו מרדיפות בארצותיהם ומצאו בפולין מפלט בטוח, הודות ליחס החם של שליטי פולין, שראו בבוא היהודים כהזדמנות לשגשוג וקידמה.
 • "מפגשים ראשונים" (First Encounters): כאן נחשפים המבקרים לתקופת ימי הביניים, בה החלו היהודים להקים יישובים קטנים ולפתח מחדש את חייהם בפולין. בין המוצגים המעניינים כאן יהיו העדות העתיקה ביותר למשפט המלא ביידיש, מתוך סידור משנת 1272 ומטבע בעברית.
 • "גן עדן יהודי" (Paradisus ludaeoreum): גלריה זו סוקרת את המאות ה-15 וה-16, שהיו תור הזהב בתולדותיה של הקהילה היהודית בפולין. בתקופה זו נהנו היהודים משגשוג כלכלי, אוטונומיה מירבית ופריחה תרבותית, כמוהה לא היתה.
 • "אל תוך המדינה" (Into the Country): גלריה זו מתארת את תולדות הקהילה במאות ה-17 וה-18, אז התפשטה ההתיישבות היהודית, מעבר לגבולות היישובים הקטנים. בגלריה זו המבקרים יוכלו להתרשם משחזור מרהיב של תקרה מאויירת של בית כנסת מעץ מהעיר גווז'דיץ' (Gwoździec).

 • "מפגשים עם העת המודרנית": בסוף המאה ה-18 חולקה פולין בין רוסיה, פרוסיה ואוסטריה וגלריה זו סוקרת את קורותיה של הקהילה היהודית בעת ההיא, כחלק מהמאורעות שעברו גם על כלל תושבי פולין. לצד זאת, המבקרים ייחשפו לשינויים שעברו על הקהילות היהודיות תחת כל שלטון, בעקבות המהפיכה התעשייתית והנסיונות להתאים את הלכותיה של הקהילה לעת המודרנית.
 • "הרחוב": גלריה זו סוקרת את תור הזהב השני של הקהילה היהודית בפולין, בתקופת קיומה של הרפובליקה השניה של פולין, לאחר מלחמת העולם הראשונה. היהודים זכו לחירות, כמותה לא קיבלו בעבר ונהנו מפריחה כלכלית ותרבותית. יחד עם זאת, סבלו היהודים גם בעת ההיא מפוגרומים ורדיפה. המבקרים בגלריה יהלכו ברחוב משוחזר, האופייני לתקופה ויוזמנו להיכנס למבנים שונים לאורכו.
 • "השואה": חלק זה יעסוק במאורעות הנוראיים, שהשמידו כ-90 אחוזים מהקהילה היהודית הפולנית, שמנתה ערב השואה למעלה מ-3 מיליון איש. גלריה זו, הממוקמת בדיוק מול האנדרטה לזכר מרד הגטו, תעסוק בהשמדה, אך גם תנציח את מרד הגטו.
 • "לאחר המלחמה": בתום מלחמת העולם השניה, נותרו כ-300 אלף מיהודי פולין, אשר התחבטו בשאלות הרות גורל, האם להגר מפולין ולאיפה - לפלשתינה או מדינות אחרות? אלו שנשארו בפולין, סבלו בשנת 1968 מגל אנטישמי בעידוד המשטר הקומוניסטי והקהילה הצטמצמה עוד יותר, בשל גל הגירה לישראל והתבוללות. לעומת זאת, עם נפילת המשטר ב-1989, החלה התעוררות תרבותית, אשר החלה להכיר מחדש בחשיבותה של הקהילה היהודית, על תולדותיה, בפולין.

מידע חיוני

מתכוונים לבקר במוזיאון? הנה הפרטים החיוניים:

 • כתובת: ul. Anielewicza 6
 • שעות פתיחה: שני, חמישי, שישי 10:00-18:00, רביעי, שבת, ראשון 10:00-20:00, שלישי סגור
 • מחיר: עלות 25 זלוטי (כ-30 שקלים), בחמישי הכניסה חינם
 • הגעה: אוטובוס 111,180 עד לתחנת Nalewki Muzeum, טראם 15,18,25 לתחנת Muran והליכה של חמש דקות או טראם 17,33,37,41 לתחנת Anielewicza ומשם שבע דקות הליכה
 • אתר אינטרנט: www.jewishmuseum.org.pl

כתבות נוספות ועוד מידע על ורשה שיעניינו אותך:

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על ורשה