ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

צלילה בבאחה קליפורניה: כשטבע פוגש אקסטרים

גלו את אחד מיעדי הצלילה הטובים בעולם: חצי האי באחה קליפורניה שבמקסיקו. טיול צלילה קסום עם לוויתנים, אריות ים, מנטות שמקפצות באוויר ועוד
בועז סמוראי | Wild Dive - טיולי צלילה בעולם
|
תמונה ראשית עבור: צלילה בבאחה קליפורניה: כשטבע פוגש אקסטרים
צילום: בועז סמוראי

בכתבה זו :

חצי האי באחה הוא רצועה צרה וארוכה של יבשה שנמשכת דרומה מקליפורניה אל מקסיקו ותוחמת בתוכה את מפרץ קליפורניה מצד אחד ואת חופי האוקיינוס השקט מצידה השני. חצי האי נמשך לאורך של כ 1200 ק"מ ורוחבו נע בין כ 40-120 ק"מ בלבד ומאופיין בסביבת אקלים מדברית. הניתוק של פנינסולת באחה מהיבשה הפך את האזור הנדיר ליעד פראי ומושלם לצלילה המלא במפגשי טבע מדהימים.

צלילה בבאחה קליפורניה מקסיקו

מפרץ קליפורניה שגובל במקסיקו הוא יעד מעולה לצלילה, מכיוון שהאזור מוגן ויש מודעות ושמירה על ביתי גידול של בעלי חיים ימיים המגיעים לחצי האי מכל רחבי האוקיינוס. באזור זה נפגשים שני זרמים מרכזיים של האוקיינוס השקט: הזרם המשווני עם זרם קליפורניה, בנקודה שנמצאת בדיוק בפתח פנינסולת באחה קליפורניה. בעקבות כך, האזור מאופיין במים קרירים ועשירים במזון עבור ענקי הים שנודדים לאורך שטח זה הלוך ושוב מדי שנה, מה שמאפשר לפגוש בהם בסבירות גבוהה.

שנירקול עם כרישים

אחת מחוויות האקסטרים שאפשר להתנסות בהן בבאחה קליפורניה היא שנירקול עם כרישים. בסביבת הקצה הדרומי של הפנינסולה ניתן לפגוש בקבוצות כרישים שמגיעות לאיזור. בחודשי החורף ועד לאביב מתקבצים להם כרישים ממספר מינים באיזור בו נפגשים זרמי מי החוף החמימים עם זרמי האוקיינוס העמוקים והקרירים. בתקופה זו הכרישים מוגנים מדייג ויש למבקרים את ההזדמנות לצאת אל הים הפתוח ולצפות בהם.

סירות מנוע לוקחות מדי יום קבוצות של משנרקלים ללב ים שם מפזרים לים שאריות דגים שנאספו לפני כן משוק הדייגים ותוך זמן קצר מתחילים להגיע כרישים סקרנים לאזור. בכדי לשמור על בטיחות המשתתפים פורסים חבל עם מצוף אל המים ככה המנשרקלים יכולים לאחוז בו ולצפות בכרישים הסקרנים שמתקרבים מאד בצורה רגועה ופאסיבית וצופים ביצורי האדמה המוזרים שהגיעו ללב ים. בין הכרישים שניתן לפגוש יש את כרישי הסילקי, כרישי פטיש, כרישים כחולים וכרישי מאקו אשר מכונים עמלץ כחול.

צלילה עם אריות ים

חצי האי מהצד הנגדי לאוקיינוס השקט (הצד שפונה לכיוון היבשת) מתאפיין במפרצים שקטים ונסתרים בחלקו הפנימי במפרץ קליפורניה, לצד איים קטנים המשמשים מושבות לאריות הים המפורסמים של באחה.

אריות הים הם יונקים חכמים וחברותיים ואסור לוותר על מפגש איתם באזור ליד העיר לה פז שבדרום באחה קליפורניה, באי אספיריטו סנטו: שם נמצאת מושבת אריות הים הגדולה ביותר ביבשת. מושבה זו היא שמורת טבע וניתן לבקר בה את אריות הים בהתאם לחוקי השמורה מבלי לעלות על האי עצמו אלא בשנירקול או בצלילה מסביבו.

תצפיות בלוויתנים הגדולים

חופי באחה הם מהמקומות הכי טובים בעולם למפגש עם לוויתנים ורבים מהצוללים והמשנרקלים שמגיעים לשם זוכים בחוויה המדהימה הזאת. בחודשי החורף מתחילה נדידת הלוויתנים השנתית לאזור. ישנם מיני לוותינים שונים לאורך חופי באחה, שחלקם אף נכנסים לתוך מספר מפרצים מוגנים, שם הם מבלים מספר חודשים עם צאצאיהם לפני שנודדים איתם צפונה לאזור הארקטי.

בין סוגי הלוויתנים שניתן למצוא בבאחה נמנה לוויתן גדול סנפיר (Humpback), הנחשב לאחד מהלוויתנים הכי סקרנים וידידותיים כלפי בני אדם. ברוב התצפיות נראים הלוויתנים מפגינים את יכולותיהם לקפוץ אל מחוץ למים עם כל גופם (השוקל עשרות טונות) ולנחות חזרה אל המים במכה אדירה! לא פעם הם גם נראים מנופפים בסנפירי הצד והזנב שלהם אל סירות הצוללים שמסביב. מפגש עם לוויתן גדול סנפיר בבאחה הוא חוויה יוצאת דופן ובלתי נשכחת.

בחופי באחה נמצאים גם הלוויתנים האפורים, שמאד קשה למצוא בכל מקום אחר בעולם. הלוויתנים האפורים מגיעים במספרים גדולים למפרצי באחה מדי שנה ומבלים שם זמן רב עם צאצאיהם. בעזרת תוכנית מיוחדת ניתן להגיע על סירת מנוע למרחק של מטרים ספורים מהלוויתנים ולצפות בהם כשהם נחים על פני המים עם הגורים הקטנים שעדיין יונקים.

נחילי המנטות האדירים והאורקות

תופעת טבע מדהימה בבאחה מתרחשת בכל שנה בחודשי האביב, כשנחילי ענק של אלפי מנטות מסוג מנטה מובולה מתקבצות להן מול חופי חצי האי לטובת רבייה. המנטות שוחות בצפיפות גדולה מאוד ומנתרות להן אל מחוץ לפני המים מטרים ספורים במפגן אווירי קסום.

בעקבות תופעת התקבצות מנטות המובולה, מזדמנים לאזור טורפים כמו לווייתנים קטלנים הידועים גם בשם אורקות וזהו בונוס אדיר לתצפיות וחוויה מרגשת במיוחד. הלוויתן הקטלן הוא למעשה דולפין, אך בגלל גודלו, נקרא לווייתן בלשון העם. האורקות הם יונקים וטורפי-על והם הגדולים ביותר במשפחת הדולפינים, שמגיעים לאורך של 10 מטרים ומשקל של כ-10 טון.

בתצפיות על התנהגות הקטלנים בעת ציד המנטות, עולה שהאורקות פיתחו שיטת ציד מיוחדת בה תועדו להקות אורקות המקיפות את להקת המנטות בצורה מעגלית. המנטות נדחפות אל פני המים ואז כל אורקה בתורה נכנסת לכדור המנטות שבמרכז כדי לטרוף לה מנטה.

מירוץ הסרדינים המקסיקני

תופעת הטבע שמתמצתת את האקשן הימי השנתי של באחה נקראת "מירוץ הסרדינים המקסיקני”. בחודשי החורף מתקבצים להם מליוני סרדינים בחופי מגדלנה ביי ומושכים לאזור הרבה מאד טורפים, החל מעופות ים, דגי טונה ענקיים, אריות ים, דולפינים, כרישים ואפילו את הדג המהיר ביותר בעולם – דג המרלין המפוספס.

דגי הסרדינים מתקבצים במה שמכונה 'בייט-בול' - כדור דגים צפוף וכהה ואז חגיגת הטרף מתחילה עד אחרון הדגים וזה אפילו נראה כאילו כל טורפי הים משתפים פעולה. ודגי המרלין הם הכוכב הראשי כשהם שוחים במהירות לתוך כדורי הדגים וצדים בעזרת המקור החד שלהם דג אחרי דג, ממש כאילו שהם אוכלים סשימי עם צ'ופסטיקס.

טיול צלילה עם חברת Wild Dive

בטיולי הטבע של חברת Wild Dive באזור, יוצאים אל הים מדי בוקר בסירות מנוע מהירות וסורקים את האזורים בהם בעלי החיים נודדים. לפעמים גם נעזרים בתצפית ממטוס קל, שסורק את השטח מלמעלה ומכווין את קבוצת הצלילה אל מיקום הפעילות הכי מדויק בו מתרחש כל האקשן. כאשר מגיעים לשטח מתקרבים בעדינות עם הסירה, אז מתארגנים לשנרקול ונכנסים בשקט אל המים כדי לא לקטוע את הפעילות.

לפעמים זה אל נחיל דגים, להקת מנטות, או כריש לוויתן ולפעמים יש הזדמנות לצפות בפעילות ציד בין בעלי החיים הימיים שמקפיצה את רמת האדרנלין אל מול מראה הטבע הפראי.

הקבוצה זורמת בהקשבה לבעלי החיים, בין אם התצפית היא מעט סטטית והים רגוע, לבין פעמים אחרות בהן בעלי החיים תזזיתיים ומשנים מיקום, חברת Wild Dive תמיד משפרים מיקום בעזרת הסירות וחוזרים שוב ושוב אל המים בכדי לצפות בפעילות הייחודית של האזור.

בחברה יודעים עד כמה חשוב שלא להפריע לפעילות בעלי החיים, לשמור מרחק מתאים, לא לחתוך את מסלול ההתקדמות שלהם ולפעמים אפילו לוותר על כניסה למים, אם מדריך הקבוצה חושב שזה עלול לסכן את בעלי החיים או את המשתתפים ולהפריע להם. לכן, הטיולים האלה דורשים אוהבי טבע עם המון סבלנות ונכונות לבלות שעות ארוכות בלב ים בחיפוש אחרי התצפיות הכי שוות והרפתקת הטבע הבלתי נשכחת בבאחה.

לכתבות נוספות שיעניינו אתכם:

תגיות הכתבה

  • #צלילה
  • #צלילהבמקסיקו
  • #לוויתנים
  • #חופשתצלילה
  • #צלילהבבאחהקליפורניה
  • #מקסיקובאחהקליפורניה
  • #באחהקליפורניה
  • #מרכזאמריקה
  • #מקסיקו

יעדי הכתבה

כתבות נוספות מתוך ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

הזמנת חופשה לבאחה קליפורניה הדרומית

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

יוצאים לטיול הגדול: בר ושני עפים על העולם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי