מוזיאונים בדבלין

לדבלין יש היסטוריה עתיקה ותרבות תוססת ולכן ריבוי המוזיאונים בה אינו מפתיע. פה תמצאו את המוזיאונים הנבחרים בתחומי האומנות, המורשת האירית וכמובן האלכוהול. וגם נקודה יהודית לסיום.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מוזיאונים בדבלין
Depositphotos/Mady70 ©

מוזאוני אומנות

המוזיאון הלאומי
כמיטב המסורת של מוזיאונים לאומיים באירופה, המוזיאון הלאומי האירי מרשים בהקיפו ובתחומי העיסוק שלו. המוזיאון פרוס על פני שלושה אתרים בדבלין (ואחד נוסף, שעוסק בחיי הכפר, במחוז Mayo שבמערב אירלנד), ומחולק לתחומי האומנות, ההיסטוריה, הארכאולוגיה והטבע. במתחם שעוסק באומנות והיסטוריה תוכלו לראות אוסף מרשים ביותר של אוצרות המדינה - כלי כסף, קרמיקה, זכוכית, כלי נשק, ריהוט, תכשיטים, מטבעות ומדליות - כולם יחד מציגים מבט מעמיק להיסטוריה האירית, ולחיים באי במאות השנים האחרונות.

 המתחם השני, שעניינו ארכיאולוגיה והיסטוריה מציג חפצים שמקורם לפני כתשעת אלפים שנה, ועד ימינו. במקום גם אוסף המרשים ביותר באירופה של כלי זהב פרה-היסטוריים, וכן תכשיטים מרהיבים מימי הביניים. אוספים מרשימים מהתקופה המצרים והויקינגית חותמים את המוזיאון. לבסוף, המוזיאון השלישי שעניינו בטבע מציג מני חיות רבים, כולל כאלה שנכחדו או שעומדים על סף הכחדה. ג`ירפות, הצבי האירי הנדיר ושלד לוויתן הם רק חלק מההיצע של המוזיאון הזה.

 • אתר הבית: www.museum.ie 
 • איפה: מוזיאון האומנות וההיסטוריה (Decorative Arts & History) נמצא ברחוב Benburb, דבלין 7 (יש תחנה של הקו האדום של ה- Luas מול המוזיאון). מוזיאון הארכיאולוגיה וההיסטוריה (Archaeology & History) נמצא ברחוב Kildare בלב העיר, וסמוך לו נמצא גם המוזיאון לטבע (Natural History), ברחוב Merrion. לצפייה במפת האיזור לחץ כאן.
 • מתי: המוזיאונים פתוחים בימים שלישי-שבת בין השעות 10:00 עד 17:00, ובימי ראשון מ- 14:00 עד 17:30. בימי שני סגור.
 • כמה: הביקור במוזיאון אינו כרוך בתשלום.

המוזיאון לאומנות מודרנית (Irish Museum of Modern Art)
 המוזיאון הזה ממקום במה שהיה פעם בית החולים, ואתותיו עוד ניכרים במקום, אבל נדמה שהאומנות מחליפה בטבעיות את החולים. המוזיאון, שמבקש להציג בפניכם את כל מה שחדש באומנות האירית, נחלק לשני אגפים: התערוכה הקבועה בקומה הראשונה, והתערוכות המתחלפות בקומה העליונה. בתערוכה הקבועה, אוסף אקלקטי למדי של אומנות מודרנית ופוסט מודרנית, ניתן לראות אומנות אירית משנות השבעים עד ימינו, שהדגש בה היא מקומו של האדם בטבע ובחברה. ההנאה שלכם מהביקור תלויה באיכות התערוכות המתחלפות, ובבכל אופן המוזיאון מציע כשעה וחצי של בריחה מהמולת העיר לשקט מקסים. במוזיאון תמצאו גם חדר שמאפשר לילדים לצייר את רשמיהם מהמוזיאון, וכן סטודיו ברחבה החיצונית בה עובדים אומנים בשעות משתנות.

 • אתר הבית: www.imma.ie 
 • איפה: המוזיאון ממוקם ברחוב Military Road באיזור Kilmainham, דבלין 8, בסמוך לתחנת הרכבת Heuston. לצפייה במפת האיזור לחץ כאן.
 • מתי: המוזיאון פתוח בימים שלישי-שבת בין השעות 10:00 עד 17:30, (פרט ליום רביעי, בו הפתיחה היא ב-10:30) ובימי ראשון 12:00 עד 17:30. בימי שני סגור.
 • כמה: הביקור במוזיאון אינו כרוך בתשלום.
אוסף ספריית צ`סטר ביטי (Cheaster Beatty Library)
 המוזיאון הזה זכה בתואר מוזיאון השנה באירופה בשנת 2002 ובתואר מוזיאון השנה באירלנד בשנת 2000 ואין זה פלא - מדובר במקום מיוחד מאד. בביניין לא גדול, בתוך מתחם טירת דבלין, שוכן האוסף הנהדר הזה שאסף אדם אחד, צ`סטר ביטי, וכולו מחווה לתרבות האנושית. הקומה הראשונה של המוזיאון מוקדשת לספרים - מכל העולם ומכל התקופות. מדובר על התפתחות הספר, צורותיו השונות ובעיקר הזדמנות לראות ספרים מדהימים מתרבויות שונות - אירופיות, מוסלמיות, ומהמזרח הרחוק. הקומה השניה מוקדשת לנושא הדת, ומציגה חפצים דתיים של הנצרות, האיסלם והבודהיזם, בשלל צורות תצוגה. כדאי גם לעלות לקומת הגג, ממנה ניתן להשקיף על העיר, ולהביט במבט עילי על הדשא המעוצב בעיצוב קלטי בקדמת המוזיאון.
 • אתר הבית: www.cbl.ie
 • איפה: בתוך מתחם טירת דבלין, הכניסה מרחוב Dame.
 • מתי: בימים ב-ו: 10:00-17:00 (בחודשים אוקטובר-אפריל המוזיאון סגור בימי ב`), שבת: 11:00-17:00, ראשון: 13:00-17:00.
 • כמה: הביקור במוזיאון אינו כרוך בתשלום.
 • שימו לב: אם אתם מעוניינים בסיור מודרך, אלה ניתנים בחינם בימי רביעי ב- 13:00, ובימי ראשון ב- 15:00 וב- 16:00.
הארכיון הלאומי לצילום (National Photographic Archive)
 הארכיון הלאומי לצילום מכיל את אוסף הספרייה הלאומית, ומכיל יותר משש מאות אלף עבודות - אבל אל חשש - לא את הכל תצטרכו לראות... הארכיון כולל תמונות היסטוריות, פורטרטים עתיקים ותמונות בנות זמננו, בעיקר מאירלנד, אך גם מהעולם. הארכיון הוא אתר חובה לכל מי שצילם, מצלם, או מתכוון לצלם, במיוחד באירלנד.
 • אתר הבית: www.nli.ie
 • איפה: הארכיון ממוקם במתחם Meeting House Square באיזור הטמפל בר בדבלין 2. לצפייה במפת האיזור לחץ כאן. 
 • מתי: הארכיון פתוח בימים שני-שישי בין השעות 10:00 עד 17:00, ובשבת החל משעה 10:00 עד 14:00.
 • כמה: הביקור בארכיון אינו כרוך בתשלום.

הגלריה הלאומית (National Gallery)
 הגלריה הלאומית פתוחה לקהל כבר כמאה וחמישים שנה, והיא בית ליותר מ-13,000 יצירות אומנות. בין היצירות האיריות החשובות ביותר תוכלו למצוא כאן את עבודותיהם של ג`יימס בארי ווויליאם אורפן, ואילו בהיצע הכלל אירופי ניתן לפגוש כאן ביצירותיהם של טיציאנו, קארווגיו, ורמיר, גויה ואחרים. בנוסף לאוסף המרשים הזה הגלירה מתהדרת באוסף פורטרטים, וחדר שלם שמוקדש לאומן האירי הנודע ג`ק ייטס.

 • אתר הבית: www.nationalgallery.ie
 • איפה: ההגלריה ממוקמת בפינת הרחובות Merrion Square West ו- Clare Street, במרכז העיר. לצפייה במפת האזור לחץ כאן.
 • מתי: הגלריה פתוחה בימים שני-שבת בין השעות 09:30 עד 17:30, בחמישי בין השעות 09:30-20:30, ובראשון שבת החל משעה 10:00 עד 14:00.
 • כמה: הביקור בגלריה אינו כרוך בתשלום.
המרכז לאומנויות (Projects Arts Centre)
 המרכז לאומנויות הוא המקום לראות את כל מה שחדשני, ואפילו מהפכני, באירלנד - לא פלא שהוא ממוקם בלב הטמפל בר. המרכז נמצא במתחם שמכיל חללים רבים, בהם מוצגים במקביל מופעי תיאטרון, שירה, מוסיקה ואומנות פלסטית כדי לקלוע גם לטעם שלכם. המופעים והתערוכות במתחם מתחלפות, ולכן כדאי להתעדכן באתר ולעכוב אחר העידכונים.
 • אתר הבית: www.project.ie
 • איפה: המתחם נמצא ברחוב East Essex St מספר 39, באיזור הטמפל בר בדבלין 2. לצפייה במפת האיזור לחץ כאן.
 • מתי: המרכז פתוח בימים שני-שבת החל משעה 11:00.
 • כמה: בהתאם למופע.

לתחילת הכתבה

מוזאוני מורשת היסטורית

טירת דבלין
 דבלין קיבלה את שמה מהביצה שעמדה במקום של הטירה הזו (Dubh Linn - בריכה שחורה), אבל העבר הביצתי הוחלף באחד מאתרי האדריכלות מהמרשימים בדבלין. טירת דבלין היתה מוקד הכח של השלטון האנגלי באירלנד כבר מהמאה השלוש-עשרה, והיא מאפשרת הצצה לחיים של שליטי התקופה. כיום תוכלו לבקר במסגרת סיור מאורגן בחלקים מהמתחם, כולל החדרים באיזור המגורים ומתחם החפירות הארכיאולוגיות המרשים.

 • אתר הבית: www.dublincastle.ie
 • איפה: הטירה נמצאת ברחוב Dame, בלב העיר. לצפייה במפות האיזור והטירה לחץ כאן (לינקים בראש העמוד).
 • מתי: המרכז פתוח בימים שני-שבת בין השעות 09:30-17:00, ובימי ראשון (מאי-ספטמבר) 09:30-16:30 או (אוקטובר-אפריל) 12:00-16:30.
 • כמה: מבוגרים - 4.5 יורו, סטודנטים וגמלאים - 3.5 יורו, ילדים - 2 יורו.
 • שימו לב: הטירה עדיין משמשת למשרדי אדמינסטרציה, ולכן מומלץ לבדוק טלפונית לפני הביקור שאין שם איזו ישיבה או ארוע שיפריע לביקורכם. טלפון: 1-6777129.

מוזיאון טריניטי קולג` - ספר קלס (Trinity College - Book of Kells)
 ספר קלס הוא מהאטרקציות היותר מדוברות של אירלנד, ובצדק. ראשית הוא ממוקם בלב אחת מפנינות החן של דבלין, טריניטי קולג`, שירשים כל מי שאסטטיקה מדברת אליו, וביחוד מי שביקר באוניברסיטאות בארץ. הספרים ממוקמים בספריה העתיקה, בחדר שנקרא בשם הפשוט Long Room, והוא אכן ארוך, אבל הוא הרבה יותר מזה: חלל מלכותי, עתיר ספרים, יצירות אומנות, הנבל העתיק ביותר באירלנד ועוד. וכמובן שיא התצוגה היא הספר עצמו: ספר קלס מכיל את ארבעת הספרים שמרכיבים את הברית החדשה. מתוארך למאה התשיעית לספירה, הספר הוא אחד מהעתיקים בעולם, אבל יחודו אינו רק בעתיקותו, אלא בעיקר באיוריו המופלאים - יצרת אומנות מדהימה בכל קנה מידה. אמנם המבקרים יכולים לראות רק שני עמודים מהספר, שכן הוא מוחזק מאחורי זכוכית, אבל מאידך לא נוכל לצפות לעלעל בעצמנו בספר בן יותר

 • אתר הבית: www.tcd.ie/Library
 • איפה: טריניטי קולג` נמצא במרכז העיר, קרוב לנהר (מדרום). לצפייה במפת האיזור לחץ כאן.
 • מתי: המרכז פתוח בימים שני-שבת בין השעות 09:30-17:00, ובימי ראשון (מאי-ספטמבר) 09:30-16:30 או (אוקטובר-אפריל) 12:00-16:30.
 • כמה: מבוגרים - 8 יורו, סטודנטים וגמלאים - 7 יורו, משפחה (2 מבוגרים ועד ארבעה ילדים) - 16 יורו.
כלא קילמיינהם (Kilmainham Gaol)
 גם אם לא הייתה סיבה אחרת, כלא קילמיינהם הוא יוצא דופן שכן הוא הכלא הלא מאויש הגדול ביותר באירלנד. ככזה, הוא ממחיש למבקר בצורה דרמטית ומציאותית את החיים בתקופת פעילותו (1796-1924). חמש מרידות ידעו האירים בהיסטוריה שלהם, ופעם אחר פעם נכלאו מנהיגי המרד בכלא הזה, מה שנתן לו את המוניטין הידוע לשמצה שלו, כמו גם את החשיבות ההיסטורית. הביקור בכלא מתבצע בסיור מאורגן, כולל ביקור במוזיאון ובאיזור התאים עצמם. הסיור לא מתאים לילדים קטנים.
 • אתר הבית: www.heritageireland.ie
 • איפה: הכלא נמצא ברחוב Inchicore, באיזור Kilmainham, דבלין 8 (קרוב לשער האחורי של המוזיאון לאומנות מודרנית). לצפייה המפת האיזור לחץ כאן. 
 • מתי: הכלא פתוח בימים שני-שבת בין השעות 09:30-17:00 (בחודשים אוקטובר-מרץ עד 16:00 בלבד). בימי ראשון: 10:00-17:00.
 • כמה: מבוגרים - 5 יורו, סטודנטים וגמלאים - 3.5 יורו, ילדים - 2 יורו, משפחה - 11 יורו.
אנדרטת הרעב (Famine Memorial)
 זה אמנם לא מוזיאון במובן המקובל, אבל האנדרטה הזו בהחלט מצדיקה ביקור. הרעב הגדול של אירלנד, שפגע באי במחצית המאה ה-19 הוא אירוע טראומטי ונוכח מאד בהוויה האירית. בשל מחלה, נפגעה תבואת תפוחי האדמה של המדינה, שהיו הבסיס לדיאטה האירית. כרבע מאוכלוסיית האי אבדה במהלך הרעב - חלק נהרגו, וחלק היגרו למדינות שונות, ועד היום הוכלוסיה האירית לא הגיעה למימדיה לפני הארוע הזה. באנדרטה ניתן לראות מספר דמויות, העושות את דרכן לכיוון הנמל של העיר. היא מרשימה משתי סיבות עיקריות: בשל פשוטתה היחסית, היא מתארת היטב את התקופה, את הדלות, את מצב הרוח הנורא במדינה, ואת השאיפה ליציאה מן האי הנגוע. העובדה שמדובר באנדרטה שממוקמת מול העיר ההומה, ובדיוק בסמוך למרכז הסחר, מזכירה לנו את ההתאוששות האירית מהטראומה, ואת ההתעצמות של החברה מאז, במיוחד כשמהצד השני של הנהר רואים את השמחה הגדולה שהיא חלק מההווי האירי.
 • איפה: האנדרטה נמצאת על הגדה הצפונית של נהר ליפי, על רחוב Custom House Quay, מזרחית לקו הרכבת של ה- Luas, ממש מול מרכז International Financial Services Center, אותו קל לזהות כמבנה מודרני ירקרק וגדול.

לתחילת הכתבה

מוזאוני אלכוהול

מוזיאון גינס (Guinness Storehouse)
כשחושבים "אירלנד" חושבים על גינס. אין מה לעשות. לא מפתיע לפיכך שהמוזיאון של גינס הוא מוקד התיירות המוביל באירלנד, עם יותר ממליון מבקרים מדי שנה מאז פתיחתו בשנת 2000. כבר במפגש ראשון עם הבניין אתה מוקף בגינס, שכן הביניין כולו נראה כמו כוס גינס ענקית, עם קומה שקופה שמזכירה את פס הקצף המפורסם של הזהב השחור (אין נפט באירלנד, אז הגינס הוא תחלופה די נאה).

הביקור באתר הוא חוויה מקסימה, גם אם מעט מסחרית, שכן אתה הופך להיות חלק מתהליך היצור של הבירה - אתה גרגר לתת שפוגש בשמרים, נשטף במים (אין צורך בבגדים להחלפה...) וכדומה. אם תהיו ברי מזל (אתם יכולים להתעניין ולבקש...) יבחרו בכם להיות מי שמתחילים את תהליך ההבשלה של 200 פיינט חדשים, ושלגביו תקבלו אימייל עם עידכונים לגבי לאן בעולם הגעתם. להתקדמות במעלה כוס הגינס הענקית תוביל את המבקר למעבדת הטעימות, עם הסבר מפורט על אופן המזיגה הראוי והטעמים שאתם אמורים להרגיש (אבל אל תופתעו אם תרגישו בעיקר טעם של... גינס). מכאן לאיזור החביות החינני, לשיווק, והלאה אל קומת הקצף - בה תקבלו (אם עברתם את הגיל המתאים, כמובן) פיינט חינם, ותזכו לנוף מדהים על דבלין והאיזור. לעולם לא תוכלו לשתות את הגינס שלכם טריה כמו כאן - בת 11 שעות בלבד.

 ועוד סוד קטן: בשנת 1959 פוזרו באוקינוס האטלנטי 50,000 בקבוקים ובהם שובר המזכה את המוצא בפיינט של גינס בכל פאב בעולם. אלא שכדאי לשים לב שכיון כדאי לחשוב פעמיים אם לשבור את הבקבוק בשביל השובר: שוויו של בקבוק שימצא כיום הוא כבר כ-10,000 יורו, שזה קצת יותר ממחירה של פיינט. כשאתם בסביבות החופים שימו לב - נותרו עוד ע 20,000 בקבוקים כאלה ברחבי האקיינוס.

 • אתר הבית: www.guinness-storehouse.com.
 • איפה: המפעל נמצא ברחוב St. James`s Gate, באיזור דבלין 8. לצפייה במפת האיזור לחץ כאן (המתן מספר שניות לפתיחת הקובץ).
 • מתי: המפעל פתוח מדי יום בין השעות 09:30-17:00 (בחודשים יולי ואגוסט עד 20:00).השעה המאוחרת היא שעת הכניסה האחרונה, שאחריה המפעל פתוח לכשעתיים נוספות.
 • כמה: מבוגרים - 14 יורו, סטודנטים וגמלאים - 9.5 יורו, ילדים בגיל 6-12 - 5 יורו, ילדים בגיל 12-18 - 7.5 יורו, משפחה (2 מבוגרים ועד 4 ילדים) - 30 יורו.
 • הערה: הרשמה לביקור באמצעות האתר תחסוך לכם כ- 10% בתשלום, ויותר מזה את ההמתנה בתורים הארוכים, בעיקר בימי הקיץ.

מוזיאון הוויסקי 
 כן, כן גינס... על אנשי הוויסקי זה לא עושה שום רושם. עבורם אירלנד היא וויסקי ווויסקי הוא אירלנד, והם יהיו מוכנים להסביר לכם במשך כמה שעות שתקצו להם שאין שום מקום להשוות לוויסקי הסקוטי או האמריקני. לא פלא, לפיכך, שהשם האירי לוויסקי הוא Uisce Beatha, "מי החיים". הביקור במקום הוא חדירה לתוך המהות האירית המסורתית. הסיור מתחיל בסרט קצר, ואחריו תתחילו לגלות את סודות הפקת הוויסקי על כל שלביו. וכמובן - שום סיור לא יהיה מושלם בלי שתטעמו קצת מהזהוב הזהוב הזה.

 • אתר הבית: www.jamesonwhiskey.com.
 • איפה: המוזיאון נמצא ברחוב Bow Street, ברובע Smithfield, בדבלין 7. לצפייה המפת האיזור לחץ כאן.
 • מתי: המוזיאון פתוח בימים שני - שישי בין השעות 09:00-17:30, ובימים שבת וראשון 09:30-17:30.
 • כמה: מבוגרים - 8.75 יורו, סטודנטים וגמלאים - 7 יורו, ילדים - 3.95 יורו, משפחה - 21 יורו.

לתחילת הכתבה

המוזיאון היהודי  

המוזיאון היהודי האירי (Irish Jewish Museum) הוא חוויה מיוחדת: המוזיאון מנוהל בהתנדבות על-ידי בן הקהילה היהודית של דבלין וניכרת בו הנגיעה האישית של מתכנניו. הקהילה היהודית של אירלנד היא אמנם קטנה, אבל בעלת רקע של מאות שנים. נשיא המדינה חיים הרצוג ז"ל הוא בנו של מי שהיה הרב הראשי של אירלנד, ואף חנך את המוזיאון בשנת 1985. כיום הקהילה מונה כ1500 איש, רובם בדבלין, וחלקם בבלפאסט, בדרי, בקורק, בלימריק, בטהדה ובוויטרפורד. ארבעה בתי כנסת פעילים קיימים באירלד: שניים בדבלין, אחד בבלפאסט ואחד בקורק. למתעניינים בחיים היהודיים באירלנד מומלץ להתחיל את ביקורם במדינה במוזיאון זה כדי לקבל הבנה מקיפה יותר על הקהילה ואורחותיה.

 המוזיאון נמצא באיזור שהיה הרובע היהודי בעבר, ונסגר בשנות השבעים בעקבות הגירת הקהילה אל פרברי העיר. הוא מורכב משני חלקים: הקומה העליונה מוקדשת לדת היהודית, ומציגה בית כנסת ומגוון רחב של חפצי דת יהודיים, כולל פרוכות עתיקות מדהימות. הקומה התחתונה מוקדשת לחיים החילוניים של יהדות אירלנד. המוזיאון אולי נראה אקלקטי וחסר השקעה במבט ראשון, אבל אפשר שכאן גם סוד קסמו: יש בו משהו מאד... יהודי. נוצרת תחושה של ארעיות מסויימת, כאילו המוזיאון קיים אבל שומר לעצמו את האפשרות לארוז ולעבור מקום, אבל הכל גם נטוע בתחושה ברורה של גאווה במסורת. מרגש גם לראות את הדרך בה השכילו יהודי אירלנד לשמור על צביונם תוך השתלבות בקהילה המקומית.

 • איפה: המוזיאון נמצא ברחוב Walworth Road מספר 3-4, היוצא מרחוב Victoria St בדבלין 8, קרוב מאד לGrand Canal (מצפון). לצפייה במפת האיזור לחץ כאן.
 • מתי: המוזיאון פתוח בימים ראשון שלישי וחמישי בין השעות 11:00-15:30 בין הראשון למאי עד 30 באוקטובר. בחודשים אחרים הפתיחה היא בימי ראשון בלבד, בין השעות 10:30-14:30. מומלץ לוודא פתיחה לפני ההגעה בטלפון: 01-4901857 או 01-4531797
 • כמה: הכניסה למוזיאון לא כרוכה בתשלום, אבל תרומות יתקבלו בברכה.
 • הערה: את בית הכנסת הרפורמי בדבלין תוכלו למצוא ברחוב Rathfarnham מספר 32, שבאזור Terenure, דבלין 6. מספר הטלפון: 01-4923751, 01-4926843 או 01-4505007. בית הכנסת הפרוגרסיבי נמצא ברחוב Leicester Avenue מספר 6, Rathgar, דבלין 6. הטלפון: 01-4907605.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על דבלין