הכירו את בורדו: עיר היין היפה של דרום-צרפת

בורדו היפה וההיסטורית, עברה מתיחת פנים רצינית בשנים האחרונות, והפכה לאחד מיעדי התיירות המובילים של צרפת. בואו לגלות מה מסתתר בין ארמונות העיר העתיקה, איפה בתי הקפה השווים והיכן מסתתרים מחוזות היין שחייבים לבקר בהם
מאיר בלייך
|
שמור לעצמי

בורדו: “היפהפייה הנרדמת” שהתעוררה לחיים

בורדו (Bordeaux) היא בירת חבל נובל-אקיטן, הגדול בחבליה של צרפת, ולמרות זאת ואף על שפע ביקורי בצרפת עד לשנה זאת דרכה רגלי שם רק פעם אחת, במילניום הקודם, וגם זה היה רק ביקור אגבי. עיקרו של טיולי בדרום מערבה של צרפת הוקדש לחופי החול האינסופיים ולים הכחול שנשקף מחלון הביתן שלי בכפר נופש שקידם בברכה גם חובבי נטוריזם. לא הקדשתי אז זמן רב לבורדו כי בהגיעי לשם נתגלתה לעיני עיר אפורה שבתיה, שנבנו במאה ה-18 ונחשבו אז מפוארים, היו מכוסים פיח. לא בכדי היא כונתה אז "היפהיפיה הנרדמת".

מאז חלפו כשלושה עשורים שהביאו שינוי: הפיח הוסר, מוזיאון היין הגדול בעולם נחנך בעיר ב-2016 ועשור קודם לכן נחנכה "מראת המים" המרהיבה שבה נשקף ארמון הבורסה, אחד מסמליה של בורדו. ביטאוני תיירות הכתירוה כאחת מיעדי השנה ופניה המתחדשות לא נעלמו מידיעתם של התיירים. ב-2017 ביקרו בבורדו שבעה מיליון מטיילים, חלקם על סיפון אוניות קרוז העוגנות לגדת נהר הגארון (Garonne).

עתה טסה איזי-ג'ט מנתב"ג לבירת חבל אקיטן החדשה (Nouvelle-Aquitaine) ומעניקה הזדמנות לתייר הישראלי לבקר בבורדו ובכרמי היין והיקבים הסובבים אותה מבלי להידרש לנסיעה של 500 ק"מ מפריז.

בורדו היא גם נקודת מוצא לטיול באחדים מאזוריה התיירותיים והמפורסמים של צרפת: עיר הנופש ביאריץ (Biarritz) בקרבת הגבול עם ספרד לא הרחק מסן-סבסטיאן, ארץ הבסקים הצרפתית, החוף האטלנטי שמצפון לבורדו הנמתח עד ללה-רושל ולאיל דה-רה (אי המלך), אזור הדורדון על נהרותיו, מערותיו ומאכליו עם עיר השוק המקסימה סארלה, עמק שארנט שם מופק הקוניאק, הרי הפירינאים, ולקינוח פארק השעשועים היחודי פוטורסקופ בפואטייה (Le Parc du Futuroscope). אתר אינטרנט: www.en.futuroscope.com

לגלות את העיר העתיקה

העיר העתיקה של בורדו היא הגדולה במתחמים העירוניים בתבל שהוכרזו כאתר שימור של אונסקו (18 קמ"ר) ולמעשה זהו האזור שהתייר אינו צריך לחרוג מגבולותיו וכדי לטייל בו אין נזקקים לטראם החדיש והמשוכלל של העיר. 350 מבנייניה של העיר הוכתרו כמבנים היסטוריים ובורדו חייבת את הללו בעיקר לעשירי העיר, בהם רבים היו סוחרי יין, שבנו בתי מידות למגוריהם. במקביל נסללו שדרות וכיכרות ולצידן הוקמו מבני ציבור מרשימים. הידוע שבהם, ארמון הבורסה (Palais de la Bourse) נבנה במאה ה-18 ועוטף כיכר רחבת ידיים לגדת נהר הגארון. מולו, על הרציף, נפרשה על פני כ-3,500 מטרים רבועים מזרקת מתזים, "מראת המים" ("Miroir d'Eau"), המושכת מאות מטיילים, תיירים ומקומיים, שנהנים בימי הקיץ לטבול רגליים ולהתקרר.

עוד אחד הבולטים שבבנייני בורדו הוא Palais Rohan המשמש כיום כבית העיריה והוא ניצב בטבורה של העיר בכיכר המרכזית. בעברו הצנוע יותר הוא שימש כמושב הארכיבישוף ולכן זה אך טבעי שהוא צמוד לקתדרלת סנט-אנדרה המרשימה. בעורפו של הארמון נמצא גן העיר ושם ממוקם גם המוזיאון לאומנויות יפות. עוד מוסד תרבותי מרהיב מכונה "המקדש של האומנויות". זהו ה-Grand Théâtre שהוא ביתם של האופרה והבלט העירוניים והוא מדמה מקדש יווני עם 12 עמודים קורינתיים בחזיתו. עשרות מטרים משם ניצבת אנדרטת-מזרקת הזיכרון הכבירה של הז'ירונדים, כשמה של סיעה בעלת משקל בפריז של ערב המהפכה, שרבים מחבריה היו בני בורדו.

רחוב סנט-קתרין, שהוא המדרחוב של העיר, נמתח לאורך 1.2 ק"מ של חנויות ונקודת ההתחלה שלו היא ליד הגרנד-תיאטר. סטיה קטנה מרחוב הקניות מוליכה בלב העיר העתיקה לכיכר ציורית, כיכר הפרלמנט (place du Parlement), אליה מתנקזים המקומיים בזכות ריכוז בתי הקפה, הברים והמסעדות ששולחנותיהם הוצבו בכיכר. משם קצרה הדרך לכיכר הבורסה. כמובן שמסע רגלי בתוככי העיר חושף היצע גסטרונומי עשיר – בבורדו 13 מסעדות עם כוכבי מישלן - שילווה כמובן ביין מקומי.

היין המשובח של בורדו וסביבתה

מוזיאון היין - La Cité du Vin - מרוחק מעט מן המרכז העתיק של בורדו. הוא ממוקם באזור הנמל הישן במעלה הנהר הזורם לאוקינוס. כראוי למוזיאון מוצגים שם מסע בהיסטוריה של היין והיכרות עם דרך ייצורו ואזורי הגידול שלו בצרפת וגם מעבר לגבולותיה. על פי האופנה של היום נדרשת מן המבקר אינטראקציה כדי לחוות את התצוגה. אתר האינטרנט: www.laciteduvin.com/fr. לטובת חובבי היין שרוצים לגלות אזור מרתק של העיר, מומלץ לשקול ללון בסביבת המוזיאון, אחד האזורים המתפתחים ביותר של בורדו, כמו למשל מלון הדירות Mer & Golf City Bordeaux - Bassins à Flot הממוקם מרחק הליכה קצר מהמוזיאון ומהמרינה השוקקת חיים. לפרטים והזמנות » 

חובבי יין אמיתיים מעדיפים לצאת אל השטח. יש הבוחרים לשוטט ביקבים שבאזור Médoc, בחצי האי הנמתח בין נהר הגרון לאוקינוס. שם מצויים אחדים מן היקבים המפורסמים בתבל כמו שאטו להפיט-רוטשילד. בסך הכל יש סביב בורדו כעשרת אלפים יצרני יין.

אפשרות אחרת היא לצאת אל העיירה סנט-אמיליון (Saint-Émilion)המרוחקת כ-45 ק"מ ממזרח לבורדו. העיירה היא אתר שימור של אונסקו מאז 1999 ואין חובב יין שלא שמע עליה בזכות היינות הנושאים את שמה. מקורם בגפנים שמטפחים בעלי הכרמים ב-22 הכפרים שמצפון לנהר הדורדון.

סנט-אמיליון הממוקמת על פסגת גבעה היא ציורית ותיירותית. המקום היווה מאות שנים מוקד לעולי רגל והמאמינים חצבו מתחת לפני האדמה מערות שאורכן הכולל מגיע היום למאתיים קילומטרים. סנט-אמיליון מתגאה בכנסיה המונוליטית (מיוונית: אבן אחת) הגדולה באירופה וחצובה בסלע במדרון הגבעה מתחת למגדל פעמון הנישא לגובה של 68 מטרים. כיום נחשבת סנט-אמיליון כעיירה ימי-ביניימית משומרת היטב ומטופחת עם תבלין גסטרונומי של מסעדות וחנויות יין. היא זכתה לפרסום גם בזכות עוגיות המקרון (Macaron) האופנתיות. הגרסה הקדומה ו"המקורית" של העוגיה הצבעונית מקורה בעיירה והיא מפארת את הקונדיטוריה המקומית, העושה שימוש במרשם מ-1620.

בואו לגלות את בורדו ב-8 תמונות נפלאות, שיעשו לכם חשק להרים כוסית יין » 

הרפתקאות נוספות בדרום-צרפת

חוף האוקינוס בדרומה של צרפת הוא מרשם בטוח לנופשי חופשת הקיץ המקומיים. לא מעט סרטי עלילה וקומדיה נעשו באזור זה וצילומים של חופי החול שבעורפם חורשות אורנים וכפרי נופש מקשטים כל עלון פרסומי של האזור. החופים הללו משתרעים משפך נהר הגרון שבצפון עד לביאריץ וגבול ספרד בדרום. עיר תיירותית אופיינית הנושקת לים, כ-65 ק"מ מבורדו, היא ארקשון היושבת בפתחו של מפרץ הנושא את אותו שם (Bassin d'Arcachon). נסיעה קצרה בכביש הצמוד לחוף מוליכה אל אטרקציה יחודית – הדיונה הגבוהה באירופה - Dune de Pilat. היא לא רק גבוהה אלא גם גדולה בשטחה. כאשר עמדתנו למרגלותיה נראו האנשים שהקדימו אותנו כנמלים. גרם מדרגות מוליך מעלה ומשם נשקף האוקינוס במלוא הדרו. בעלי הרוח הספורטיבית ירדו משם בשעטה.

ספורט הוא גם אחת האטרקציות של מחוז דורדון (Dordogne), שממזרח לבורדו ונהרותיו חביבים על שייטי הקאנו והקיאק. המחוז הזה מסמל את צרפת הירוקה והכפרית ויש בו מגוון של אפשרויות לבלות חופשה. ניתן לשוטט בכפרים ציוריים עם כנסיות בנות מאות שנים, לעצור בשווקים אותנטיים שבהם החקלאים המקומיים מוכרים את תוצרתם, לצעוד במסלולי הליכה מרתקים או לרכב שם באופניים, לבקר בטירות, לשוט בדורדון בין צוקי אבן הגיר וגם לבקר בערים ההיסטוריות סארלה (Sarlat) ופריגו (Périgueux). סארלה היא עיר שהשתמרה היטב עם רחובות וסמטאות הסלולים חלוקי אבן, בתים מימי הביניים ושוק צבעוני. זאת העיר שבה אוכלים כבד אווז (פואה גרא) כמנה ראשונה, קונפי חזה אווז כמנה עיקרית ותותים כמנה אחרונה.

מחוז זה מציע לתיירים המגיעים אליו הרפתקה שלא ימצאו במקומות רבים – ציורי המערות של האדם הקדמון. האתר המוכר מכולם הוא Lascaux שבמערה המקורית שלו נמצאו כמאה ציורי חיות. המערה הזאת נסגרה כבר ב-1963 כדי לשמר את הממצאים ולקהל הוצעה מנהרת חיקוי Lascaux 2 עם שני אולמות בלבד. לפני שנתיים נפתחה מערה נוספת 4 Lascaux, וכראוי לעידן הנוכחי היא משוכללת ודיגיטלית, מספרת את הסיפור ההיסטורי ומחקה את המקור במלוא מאת האחוזים (לשואלים נבהיר ש-3 Lascaux היא תערוכה ניידת). המערות הללו אינן יחידות ויש ברחבי מחוז דורדון מערות נוספות שהן פחות צפופות. אתר אינטרנט: www.lascaux.fr/en

הכתבה התפרסמה בשיתוף לשכת התיירות של צרפת Atout France

עשינו לכם חשק לטיול בצרפת? הנה עוד כמה כתבות במיוחד עבורכם: 

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לבורדו

עוד כתבות מומלצות עבורך על צרפת

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם