מטיילים על בטוח - כללי זהירות למבקרים באיטליה

התיירים הרבים המגיעים לארץ המגף, אולי לא מודעים לכמות הפריצות והגניבות המתרחשות בה מדי יום. בכתבה שלפניכם, תמצאו שלל עצות להתנהגות אחראית ונכונה, בכדי להימנע מהמצב הלא נעים, שתקלעו אליו במקרה ותגלו שנפלתם קרבן לכיוס או פריצה. לקרוא ולשנן.
אורי נחימזון, בעל מלון דירות בטוסקנה
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מטיילים על בטוח - כללי זהירות למבקרים באיטליה
Shutterstock/Taiga

ללמוד מניסיונם של אחרים

מידי יום ביומו, אנו שומעים בחדשות באיטליה על מקרי רצח וחטיפה, אך כל המקרים הללו קשורים לתושבים עצמם, בין אם הם על רקע פלילי או על רקע אישי, רומנטי או בצע כסף. מה שלא מגיע לעתונות המשודרת והכתובה, הם מאות ואלפי הגניבות המתבצעות לאור יום, בעיקר כנגד תיירים.

רק היום, התקשר אלי חבר ישראלי ובהתרגשות סיפר לי, שהגיע למילאנו בכדי להיפגש עם בנו, שהגיע מארצות הברית. לא עברו שעות מאז שנפגשו וכשחזרו למכוניתם השכורה, אחרי שנכנסו לאכול בבית קפה ברחוב ראשי בעיר, גילו כי זו נפרצה ומתוכה נגנבו המזוודה של הבן, שהכילה את מחשבו ובגדיו וגם תיק יד, שהכיל את דרכונו וכחמשת אלפים דולר במזומן. מיותר לציין באיזה מצב נמצאו השניים כשגילו את הפריצה, הבן נסע ברכבת לרומא לשגרירות הישראלית להוציא דרכון חדש, לאחר שהגיש במשטרה דוח כחוק, על הפריצה למכוניתו.

לפני חודשיים, סיפרתי במאמר דומה, על מקרה אחר של תייר ישראלי, רופא שבא לטייל באיטליה עם אשתו, ביתו הקטנה והוריו, שעצר בדרך משדה התעופה, בכדי לשתות קפוצ'ינו באחת המסעדות, הנמצאות בתחנות הדלק לאורך האוטוסטרדה. הגנבים חיכו, ראו אותו נכנס ומייד ניפצו את שימשת המכונית ונסו עם כל חפציו, מצלמות, בגדים, מסמכים וכספים, כולל מושב התינוק. איך אפשר להמשיך בטיול, כשעוד לא התחלת אותו וכבר נגרמו נזקים כאלה?

 אפשר למלא פה דפים על גבי דפים עם סיפורים מסוג זה, גם חברתה של אשתי, שיצאה משדה התעופה ברומא לתחנת הרכבת, הניחה לרגע את תיק היד שלה על גבי המזוודה, בכדי לסדר את שערה - והתיק נעלם בשניה. איש מסביבה לא ראה ואיש לא שמע, כאילו ולא היה מעולם.

הזהרו מכיכרות הומים. צילום: איתמר ברקהזהרו מכיכרות הומים. צילום: איתמר ברק

טיפים וכללי התנהגות שיעזרו לכם להמנע ממצבים מסוג זה

את האימרה ״לי זה לא יקרה״ תשאירו לאגו המנופח, לכם זה יקרה גם יקרה. לכן, כל אחד חייב לקחת לתשומת ליבו את האזהרה מפני הגניבות והפריצות הללו ולהתייחס אליה ברצינות.

  • יש להחזיק על גופכם את דרכונכם והכסף, רצוי במקום מוסתר, לא בכיס האחורי במכנסיים, אלא בכיס עם רוכסן, עדיף פנימי.
  • לא להכנס למקומות צפופים והומי אדם, שם הגנבים בעיקר פועלים, והאמינו לי שזריזות ידיהם לא היתה מביישת אפילו רב קוסמים ומאחזי העיניים מהשורה הראשונה.
  • אם יגשו אליכם לבקש דבר מה, לא חשוב מה, התרחקו ואל תכנסו לשיחה עימם. לרוב הם פועלים בזוגות: אחד מסיח את הדעת והשני גונב.
  • רצוי לקשור את המזוודה ליד ברצועה, בנוסף לידית הרגילה בה מחזיקים במזוודה, בעיקר בצאתכם משדה התעופה ובתחנות רכבת.
  • במידה ושכרתם רכב, לעולם אל תתנו לו לצאת מטווח הראיה שלכם. רק במידה והוא ריק, ניתן להשאירו ברחוב, אך גם אז העדיפו לחנות במקום מרכזי ולא באזור מרוחק וחבוי, בין כלי רכב אחרים.
  • אם החלטתם לעצור לשתות קפה, כשהרכב עמוס בחפציכם, שאחד מכם (מבוגר) יישאר בתוכו למשמרת. רצוי גם לנעול את הדלתות.
  • בתחנות הדלק, יש לשים לב לא השאיר את תיקכם על המושב הקדמי כשאתם יוצאים לתדלק – אתם עומדים מאחורי הרכב ולא רואים שפותחים לכם את הדלת וגונבים לכם את תיק היד בעוד אתם שקועים במלאכתכם.
  • לא לבקש עזרה מאף אחד שעומד ליד הכספומט. יש כאלה, שממתינים שם, כאילו מחכים בתור וכשמבקשים עזרה - הם חוטפים את הכרטיס ובורחים. אל תשאלו מה הם יכולים לעשות עם כרטיס גנוב בלי סיסמא. האמינו לי, הם יכולים לרכוש בו סחורות רבות ואתם תאלצו לשלם בעבורם.
  • במלונות הקטנים כמו אגריטוריזמו בתי כפר ונופש, השתדלו לא להשאיר דרכונים לצורך רישום. חכו שיגמר הרישום ותבקשו חזרה את דרכונכם. רצוי (וחיוני) להחזיק צילום של הדרכון שלכם, למקרה של אובדן או גניבה, כך שתוכלו לנוע ביתר קלות ללא דרכון, עד שתפתר הבעיה.
  • אם אתם הולכים עם תרמיל גב, מומלץ לנעול אותו, כי לא תאמינו באיזו מהירות אפשר לפתוח ולרוקן אותו לגמרי, בעוד אתם עומדים בתור למוזיאון או בפיאצה עמוסת התיירים בפירנצה או בוונציה.

שוטרים נחמדים ויעילים בפירנצה. צילום: איתמר ברקשוטרים נחמדים ויעילים בפירנצה. צילום: איתמר ברק

אם זה בכל זאת קורה, מה עושים?

מיד כשמבחינים בגניבה, יש לחפש שוטר ולדווח לו, כיוון שיתכן שהגנב עוד בסביבה. המשטרה המקומית די יעילה, בעיקר במרכזים היסטוריים בערים הראשיות. שם פזורים שוטרים רבים, הנמצאים בקשר ביניהם, כך שלפעמים יכולים לעזור אחד לשני לעצור חשוד.

אם נגנב דרכונכם, יש מיד לפנות למשטרה הקרובה (באיטלקית קווסטורה – Questura) ולהגיש תלונה. בנוסף, צריך ליצור קשר עם שגרירות ישראל ברומא, בכדי לברר מהם הצעדים שיש לנקוט בהם במקרה מסוג זה.

 במידה ואתם מבוטחים ורוצים פיצוי מחברת הביטוח, יש לפנות למשטרה, כיוון שללא דוח משטרתי לא תקבלו מאומה. פרטים נוספים על ביטוח הנסיעות לחו"ל של למטייל, אפשר למצוא כאן.

 אני מקווה שלא הפחדתי אתכם יתר על המידה. זה אולי נשמע מפחיד, אך במציאות, מי שיימנע מגניבות, על ידי שיאמץ לעצמו כללי זהירות מהסוג שהזכרתי פה, סביר שיהנה מהטיול ויחזור הביתה ללא עגמת נפש ונזק כספי. סעו, תהנו, אך תנקטו באמצעי זהירות, ויפה שעה אחת קודם.


אורי נחימזון הוא בעליו של מלון דירות עתיק בטוסקנה וגלריה לאומנות בקורטונה www.hometuscany.net.לתחילת הכתבה

 רוצים לקרוא עוד על איטליה? הנה כמה כתבות שעשויות לעניין אתכם: 

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על איטליה