טיול בויה דל קורסו - מרכזה ההיסטורי של פירנצה

בין אם זה עומד להיות הביקור הראשון שלכם בפירנצה שבאיטליה או שכבר ביקרתם בה פעמים רבות בעבר, לעיר הזאת יש תמיד מה להוסיף ולהציע. רחוב ויה דל קורסו הוא רחוב מרכזי לא ארוך ומעניין, שמציע מענה לתחומי עניין שונים ומגוונים - סיפוק סקרנות היסטורית וקולינארית, האזנה למוזיקה קלאסית וחשיפה לאופנה עכשווית.
ליאור אביב, מדריך טיולים בפירנצה
|
תמונה ראשית עבור: טיול בויה דל קורסו - מרכזה ההיסטורי של פירנצה
Depositphoto/Pandionhiatus

הצד ההיסטורי של העיר

נקודת המוצא שלנו היא כיכר הרפובליקה (Piazza della Repubblica). נפנה ממנה לכיוון מזרח ונשאיר את הקשת האדירה הצהובה והקרוסלה שלידה, מאחורינו. אחרי שהתקדמנו וחצינו רחוב בשם ויה קאלצאיולי (Via Calzaiuoli), אנחנו למעשה על ויה דל קורסו (Via del Corso).

 בתחילת הרחוב מזדקרים ועולים להם שני מבנים גבוהים, המעניקים לנו הצצה לפירנצה של ימי הביניים. המבנה שלימינכם (הצד הדרומי של הרחוב) מכיל בתוכו היום חלק מחנות הכלבו של רשת Coin, בעוד שהמבנה השמאלי מהמאות ה-12 וה-13 קיבל את השם "המגדל של משפחת דונאטי" (Torre dei Donati). כ-170 בתים כאלה המכונים "בתי מגדל" מילאו את פירנצה של ימי הביניים והגיעו לעיתים גם לגובה של 70 ו-75 מטר. בתוך מגדלים אלה יכלו אנשי העיר להתחבא או לצאת מתוכם למתקפות בעת עימותים פנימיים עם שכניהם שבתוך חומות העיר, לירות זה על זה חצים, לשפוך מים ושמן רותח ולמנוע כניסה של אנשים לא רצויים. הבתים הללו, שרק כמחצית ממספרם שרד, הינם למעשה "ערומים" ואינם אלא סוג של שלד של המבנה המקורי. האבנים הגדולות והבולטות אל מחוץ לחזית ומעליהן חור, היוו תמיכה למבני עץ (חדר נוסף או מרפסת) שהורכבו על "בית המגדל" בעת רגיעה וניתן היה לפרק אותם בעת עימות. אם כך, למרות שבפירנצה שרדו עד היום רק כשישים מבנים כאלה וחלקם עברו שינויים מעמיקים, כעת תוכלו לזהות אותם בעצמכם אם תראו לפניכם מבנה גבוה יחסית שבחזיתו אבן בולטת החוצה ומעליה חור ולהכיר את תפקידם ההיסטורי.

כיכר הרפובליקה, צילום: ליאור אביבכיכר הרפובליקה, צילום: ליאור אביב

בית כלא שהפך למלון וגלידריה טובה

מתוך ויה דל קורסו, וכאשר מגדל דונאטי נמצא לשמאלכם, נפנה לרגע שמאלה לרחוב הצר והמעניין הקרוי ויה סנטה אליזבתה (Via Sant'Elisabetta). שתי פסיעות פנימה ותראו לפניכם מבנה גבוה ומעוגל. גם כאן מדובר במגדל, אך מטרתו לא הייתה זהה לזו של "בתי המגדל" אותם הזכרנו קודם לכן. שמו של המגדל "טורה דלה פאליאצה" (Torre della Pagliazza), כלומר "מגדל הקש", מסגיר את תפקודו במאה ה-13. המגדל הכיל דרגשי קש עליהם ישנו האסירים ומשלהי המאה ה-13 שימש לכליאת אסירות בלבד. אם כך, לפנינו ניצב למעשה בית-כלא לנשים מהמאה ה-13. היום, למרבה השמחה, המגדל לא משמש עוד כבית כלא, אלא הפך לחלק ממלון ארבעה כוכבים בשם מלון ברונלסקי (Hotel Brunelleschi).

 עוד מספר צעדים קלילים כשאתם ממשיכים ומתרחקים מויה דל קורסו (לכיוון צפון) ואחרי שתעברו מספר חנויות, תגיעו לפינת הרחוב ואז הביטו לשמאלכם. זהירות, הכביש צר מאוד ועוברות בו לעיתים תכופות מוניות. כאן תראו חלון ראווה גדול של גלידריה בשם גרום (Grom). כפי שהם מסבירים, את הגלידה שלהם הם עושים בשיטה המסורתית ויש מספר טעמים שיחודיים רק להם כמו גם הקרם של גרום (Crema di Grom). טעם אחר, לבעלי חיבה מיוחדת לשוקולד מריר (קיים גם בגלידריות אחרות), הוא ה"צ'וקולאטה פונדנטה" (Cioccolata fondente). אם רוצים עוד יותר מריר מזה, אפשר לנסות את ה"אקסטרה-נואר" (Extranoir). לפי מצב התור (ברוב הפעמים, אבל יהיו גם יוצאים מהכלל) תוכלו להבין מה הרוב המכריע חושב על הגלידריה, ולמרות כל זאת, המחירים בדרך כלל שווים לכל נפש (נכון לזמן כתיבת מילים אילו המחירים נעים בין 2 ל-5 יורו לגביע).

בית קפה והווי מקומי

אנחנו חוזרים חזרה לויה דל קורסו וממשיכים ללכת לכיוון מזרח (כלומר, לאחר שחזרנו מרחוב סנטה אליזבתה, פנינו שמאלה). מספר פסיעות קלות ולשמאלנו נראה שלט של בית קפה נחמד בשם קיארו סקורו (Chiaro Scuro, באיטלקית הפירוש הוא "בהיר כהה"). כאן, כל יום בשעות הצהריים אפשר תמורת מספר יורואים בודדים לאכול מנה ראשונה (Primo Piatto, באיטלקית). הרבה מקומיים, במקום להתיישב במסעדה, נכנסים ורואים על הדלפק מהזכוכית את מגוון האפשרויות לאותו יום (מדובר בדרך כלל על פסטה כזאת או אחרת, לזניה וכדומה. מי שרוצה, יכול גם לשלב ירק בתוספת תשלום). לוקחים את הצלחת ומתיישבים באחד השולחנות הפנויים בקומה הראשונה או עולים במדרגות לשנייה, אם פתוחה. בשעות ארוחת הערב מציעים כאן אפריטיבו (Aperitivo), שגם הוא מנהג מקומי. תמורת תשלום לכוס משקה בעלות מסויימת, אתם מוזמנים לאכול כפי יכולתכם.

חוויה גסטרונומית ונגיעה בהיסטוריה של פירנצה

לאחר שהמשכתם והתקדמתם מעט לאורך הרחוב, הפעם הפנו את הראש לימינכם. בנקודה זו נפתחת בפניכם סמטה קטנטנה ומיוחדת בשם ויה סנטה מרגריטה (Via Santa Margherita). ממש בתחילת הסמטה מופיעים שני שלטים בצבע חום עליהם כתוב "Casa di Dante" ושלט נוסף עליו כתוב "La Chiesa di Dante". בטרם נתייחס לשני אלה, נפנה לחוויה גסטרונומית אותנטית.

 מיד עם כניסתכם לסמטה, לשמאלכם תראו חומד של מקום קטנטן ופיורנטיני אותנטי בשם Da' Vinattieri שמנוהל על ידי שני חבר'ה מקומיים, אדיבים וחביבים, שתמיד שמחים להסביר מה כוללת מרכולתכם. לכאן מגיעים בדרך כלל אנשים מקומיים לאכול את אותם כריכים (Panini) עליהם גדלו. בדלפק הזכוכית שנמצא לפניכם תראו את מבחר הגבינות והנקניקים אותם הם מציעים לכם. את הכריך הם מגישים בלחם בשם "סקיאצ'אטה" (סקיאצ'ארה באיטלקית אומר 'למעוך' וכך גם נראה הלחם הזה), אותו הם מחממים קלות לפני ההגשה.

 אם אתם בענייני גבינה בלבד, אפשר לנסות את הפקורינו (Pecorino) שהיא גבינת כבשים, ממנה הם ישמחו להציע לכם לטעום לפני כן. אם אינכם אלרגים לדבר כזה או אחר, אתם בהחלט יכולים לבקש מהם להרכיב לכם "פאנינו" (Panino) לטעמם, ולראות איך הם מעלים רעיונות יצירתיים של חוויה גסטרונומית. אם אתם דווקא מתעניינים בבשר ולא נרתעים מהחלקים הפנימיים של הפרה, אתם מזומנים לטעום את אחד מתוך שני המאכלים הפיורנטיניים הכל כך טיפוסיים: טריפה (Trippa), שעשוייה מהחלק העליון של קיבת הפרה או לחילופין לאמפרדוטו (Lampredotto), שעשוי מחלקה התחתון. אפשר לאכול את זה בלחמניה או לבקש בכלי פלסטיק (המחיר נקבע לפי גודל הכלי), ומי שאוהב חריף, מוזמן לבקש גם "פיקנטה" (Piccante). לטובת הסקרנים והספקנים, רגע לפני שתטעמו את אלה, אתם יכולים פשוט לבקש מהם להראות לכם את הטריפה או הלאמפרדוטו (תלוי מה יש באותו יום), והם ישמחו לשלוף לכם אותו מהסיר הרותח ולהציג אותו לראווה.

מקום קטנטן ופיורנטיני אותנטי בשם Da' Vinattieri צילום: ליאור אביבמקום קטנטן ופיורנטיני אותנטי בשם Da' Vinattieri צילום: ליאור אביב


 מכאן, בצמוד למקום שבו דאגתם לרווחת הבטן, נמצאת כנסייה רומנסקית (מתקופת ימי הביניים) שמקבלת את הכינוי "La Chiesa di Dante". מעבר למשמעות ההיסטורית שלה, שאליה נתייחס מיד, המקום מעביר בצורה נפלאה את תחושת ימי הבינים. הכנסייה האפלה והקטנה הזאת עם הקירות המאסיביים בעלי החלונות הקטנטנים, מראה לנו איך למעשה נראו הכנסיות עד להמצאת החשמל וסיפורי "שם הורד" בהחלט יכולים להתעורר לנגד עינינו כאן. שמה המקורי של כנסייה זו הוא סנטה מרגריטה די צ'רקי (Santa Margherita de' Cerchi), אך במרוצת השנים קיבלה את הכינוי "La Chiesa di Dante", כלומר "הכנסייה של דנטה". דנטה אליגיירי (Dante Alighieri), שנפטר בתחילת המאה ה-14 וידוע בעיקר בזכות ספרו "הקומדיה האלוהית", פגש בכנסייה זו על פי המסורת את אהבת חייו, באטריצ'ה פורטנארי (Beatrice Portinari), אהבה שלא מומשה מעולם. מי שירצה להכנס לתוך הכנסייה, כאשר זו פתוחה, יוכל לגלות שם את הקבר של באטריצ'ה ולידה דבר מעניין מאוד. עוד כמה צעדים קדימה בכיוון הנגדי לויה דל קורסו, תמצאו את "בית דנטה", מבנה שהוקם כחמש מאות שנה לאחר מותו ומשמש כיום כמוזיאון העוסק בעיקר בהיסטוריה של פירנצה של ימי הביניים.

בורגו דליי אלביצי - רחוב הקניות

חזרנו חזרה לויה דל קורסו והמשכנו לרדת בכיוון המזרחי של הרחוב. משני צדדיו ממוקמת חנות (שהיא חלק מרשת חנויות) בשם Peluso (בעיקר נעליים), כשבצד השמאלי נמצא ה-Outlet. אם תרצו להמשיך ולחוות חנויות נוספות, ולאו דווקא רק של השמות הכי מפורסמים, תוכלו להמשיך ולרדת במורד הרחוב שמחליף את שמו לבורגו דליי אלביצי (Borgo degli Albizi). הרחוב הזה מציע מבחר רב של חנויות נוספות, מחנויות אופנה ועד כלי בית.

פלאצו פאצי ומוזיאון הברג'לו

אם אתם עדיין בקצה של ויה דל קורסו ובחרתם שלא להמשיך במורד הרחוב, אתם יכולים לפנות ימינה (לכיוון דרום) ולעלות על רחוב בשם ויה דל פרוקונסולו (Via del Proconsolo). כאן מופיע בפניכם מבנה מרשים מהמאה ה-15 בשם פאלאצו פאצי (Palazzo Pazzi) השייך למשפחה, שבין השאר ניסתה לחסל את אחת מהמשפחות החשובות של העיר באותה עת, משפחת מדיצ'י. מספר מטרים קדימה ממבנה זה, מתנוסס מבנה בשם הברג'לו (Il Bargello), שלמרות העבר האלים שלו כבית כלא ומקום לעינויים והוצאות להורג, הפך היום לאחד מהמוזיאונים החשובים ביותר בעולם של פיסול מתקופת הרנסאנס. בין היצירות השונות, נמצאים בו גם מספר פסלים של דונטלו ומיכלאנג'לו. פרטים נוספים והמלצות אודות המוזיאון הזה יופיעו באחת מהכתבות הבאות. כדי להגדיל את ההנאה והחוויה מהעיר המדהימה הזאת ומה שיש לה להציע, זכרו תמיד לעשות שימוש בלב ובעיניים ותראו כמה עוד הרבה יותר יופי יש סביבכם ובכם.

לתחילת הכתבה

הכותב הוא ליאור אביב, מדריך טיולים מורשה ומוסמך החי בפירנצה, בוגר תואר שני (מצטיין דיקן) בתולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת פירנצה. מקיים טיולים פרטיים בעיר למשפחות וקבוצות בכל הגילאים. www.florenceasyouwish.com

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פירנצה

אטרקציות בפירנצה

מלונות ומקומות לינה בפירנצה

מדריכים ונותני שירות בפירנצה

נהגים בפירנצה

הזמנת חופשה לפירנצה

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

חופשה ביוון: היעדים הכי שווים לקיץ

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי