אטרקציות בפראג: האתרים החשובים בעיר

הגשרים החוצים את נהר הוולטבה, הכיכרות היפות והמבנים המפוארים, שמציגים מכלול של סגנונות בנייה, כולם הופכים את פראג לאחת הערים היפות ביותר באירופה. הנה כל האטרקציות בפראג, שאסור לפספס במהלך נופש בבירת צ'כיה האהובה
מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: אטרקציות בפראג: האתרים החשובים בעיר
Depositphoto/tsyb.oleg.gmail.com

אטרקציות ברובע המצודה בפראג (Hradcany)

צריחיה של מצודת פראג שולטים בקו הרקיע של העיר וניתן לראות אותם מכל נקודה בעיר פראג. מצודה זו רשומה בספר גינס כמצודה העתיקה הגדולה בעולם. לאורך ההיסטוריה היא עמדה בפלישות, שריפות ומלחמות ונבנתה מחדש כמה פעמים, דבר שמסביר את מגוון סגנונות הבנייה המרכיבים אותה.

כיום מהווה המצודה את מקום מושבו של נשיא צ'כיה ומדי שעה ניתן לצפות בטקס חילופי המשמרות במקום. המבנה הבולט ביותר במתחם המצודה הוא קתדרלת סנט ויטוס (St. Vitus Cathedral) בעלת הסגנון הגותי ומגדל השעון. למבקרים כאן יידרשו מספר שעות על מנת לחקור את הארמונות, המוזיאונים, האולמות והגנים שבה. הכניסה לחלקי המצודה, למעט קתדרלת סנט ויטוס, היא בתשלום.

 • שעות פתיחה: מצודה: 6:00-22:00, מבנים 9:00-17:00
 • הגעה: חשמלית מספר 22, לרדת בתחנת Pražský hrad


 אל תעמדו בתור!

כיכר הרדצ'אני (Hradcanské námestí) מוקפת מבנים המשלבים בין סגנונות הבארוק והרנסאנס. בית הארכיבישוף (Arcibiskupský palác) הוא ארמון שנבנה במקור בסגנון הרנסאנס, נבנה שנית בסגנון הבארוק ובמאה ה 18 שופץ שוב, הפעם בסגנון הרוקוקו. המבנה שימש כמקום מושבו של הארכיבישוף של פראג. ארמון שוורצנברג (Schwarzenberg Palác) הוא אחד ממבני הרנסאנס השמורים ביותר בפראג וקל לזהותו לפי העיטורים בשחור ולבן על קירותיו.

ארמון שטרנברג (Šternberský Palác) הוא ארמון נוסף בכיכר, שבו מוצגת אמנות אירופאית מהתקופה הקלאסית ועד לסוף תקופת הבארוק. בין היתר, מוצגות כאן יצירות אמנות של האמנים גוייה, רובנס ואל גרקו. הגעה: טראם 22 עד לתחנת Prazsky hrad, משם צעדו עד למגדל אבק השריפה, עברו דרך המצודה עד שתגיעו לכיכר.

אטרקציות בעיר העתיקה בפראג (Staré Mesto) 

גשר קארל (Karluv most) מחבר בין העיר העתיקה (Stare Mesto) של פראג לבין רובע לסר (Lesser). בתחילת הגשר היפה, שנבנה במאה ה-15, ניצב מגדל מרשים ולאורכו ניצבים 30 פסלי קדושים. מהגשר נשקף נוף עוצר נשימה של צריחי הכנסיות של העיר ובראשן קתדרלת סנט ויטוס והוא מהווה אזור מושלם לטיול רגלי, בבוקר או בערב. לאורך היום ניתן למצוא על הגשר דוכנים, המוכרים דברי אמנות מקומית ומופעי מוזיקה, שתורמים לאווירה הנעימה באזור. אבל דווקא בערב הוא מקבל את הקסם האמיתי שלו, עם האורות המנצנצים והרומנטיקה שבאוויר.


 כיכר העיר העתיקה (Staroměstské náměstí) היא אחד ממוקדי התיירות המרכזיים של פראג, ובצדק - זוהי אחת הכיכרות היפות ביותר באירופה. ההיסטוריה של הכיכר מתחילה במאה ה-10, אז שימשה כאזור שוק תוסס. הפסל הבולט בכיכר הוא פסלו של יאן הוס (Jan Hus) אחת הדמויות הלאומיות החשובות בתולדותיה של פראג.

הכיכר מוקפת בבניינים מרשימים, המעוצבים בסגנון גותי ובסגנון הבארוק. בין היתר, ראוי לציין את השעון האסטרונומי, שניצב בחזית בניין העירייה הישן. השעון, שנבנה במאה ה-15, הוא אחד מסמליה הבולטים של פראג. בחזית השעון מופיע לוח שנה, שאותו צייר אחד מהציירים הצ'כים הגדולים, יוזף מיינס, ומדלת עץ קטנה מציצות מדי שעה דמויותיהם של 12 השליחים של ישו. זהו מופע קצר, שמתקיים מדי שעה עגולה, ומושך אליו תיירים רבים. סיורים מאורגנים בבניין העירייה יוצאים מדוכן הקבלה בכניסה ומי שיגיע לגג מגדל השעון יוכל ליהנות מנוף נפלא של העיר.


לא חבל לעמוד בתור?

 

מי שרוצה ליהנות מנוף המופע, מבלי להידחק בקהל, יכול גם לשבת להנאתו לקראת כל שעה עגולה באחד מבתי הקפה שממוקמים בנוחות מול המגדל העתיק.

 • שעות פתיחה: בית העירייה: שלישי-ראשון: 9:00-18:00, שני: 11:00-18:00, מגדל השעון: שלישי-ראשון: 9:00-21:00, שני: 11:00-21:00
 • אתר אינטרנט: www.orloj.eu

רובע לסר  רובע לסר (Lesser Quarter), שנמצא בצידו המערבי של נהר הוולטבה, ידוע ברחובותיו ובכנסיות היפות שבו. אווירת המאה ה-18 שוררת כאן בכל אחד מהבניינים ומומלץ לשבת באחד מבתי הקפה והמסעדות הרבות שכאן. הקיר של ג'ון לנון הוא אחד האתרים הבלתי צפויים בפראג. זהו קיר עתיר ציורי גרפיטי, ששימש לאחר הירצחו של לנון, מקור לפריקת תסכוליהם של מתנגדי הקומוניזם בפראג. כתובות אנטי קומוניסטיות נכתבו על הקיר הזה ולאחר נפילת הקומוניזם נוספו עוד ועוד כתובות למען השלום. (כתובת: Velkoprevorske Namesti).

קתדרלת סנט ניקולאס (Chram sv.Mikulase) בעלת הכיפה הירוקה היא המבנה הבולט באזור והיא חולשת על כיכר הרובע. תקרת הקתדרלה מעוטרת בפרסקאות יפים והסגנון הבארוקי ניכר בכל פינה בה. בחודשים אפריל-נובמבר מתקיימים בה קונצרטים מדי ערב (למעט ימי שלישי), במסגרתם נעשה שימוש באורגן שעליו ניגן המלחין מוצרט, בתקופה שבה התגורר בפראג.

 • כתובת: Malostranske namesti; 118 26
 • שעות פתיחה: בחודשים מרץ-אוקטובר: 9:00-17:00, ואילו בנובמבר-ינואר בשעות 9:00-16:00, פברואר: 9:00-17:00
 • הגעה: חשמלית מספר 12, 20, 22 לתחנת Malostranske namesti
 • אתר אינטרנט: www.stnicholas.cz

הרובע היהודי (Josefov) – שמו של הרובע היהודי Josefov ניתן לו על שמו של השליט יוזף השני, שהרפורמות שלו שיפרו את תנאי המחיה של היהודים בפראג. הרובע, שהוקם במאה ה-13, שוכן בין הגדה הימנית של נהר הוולטבה לבין כיכר העיר העתיקה וזהו האזור היחיד שבו הותר ליהודים להתגורר בעיר. עד היום קיימים כאן מבנים חשובים, בהם בית העירייה היהודי, ארבעה בתי כנסת, אולם לזכרם של היהודים שהומתו בשואה ובית הקברות היהודי, שהוא בית הקברות העתיק ביותר בעולם. בבית הקברות הזה קבור המהר"ל, שדמותו נקשרה בסיפור "הגולם". כיום זה אחד הרובעים היפים והמהודרים ביותר בפראג, עם חנויות יוקרתיות, ברים, בתי קפה ומסעדות שוות.

כדאי לבקר גם בבית הכנסת הישן-חדש (Staranova Synagoga), שנבנה במאה ה- 13 בסגנון בארוקי. בית כנסת זה עדיין פעיל, הוא נחשב לבית הכנסת הפעיל העתיק ביותר באירופה. האגדה מספרת שכאן מונחים שרידיו של הגולם מפראג. ברובע זה תוכלו גם למצוא את המוזיאון היהודי, המציג אוסף נדיר של אמנות יהודית, מעידן המסורת העשירה וההיסטוריה הארוכה של היהודים באזור (אתר המוזיאון: :www.jewishmuseum.cz)

אל תחמיצו את הרובע היהודי בפראג

 

אטרקציות בעיר החדשה בפראג (Nové Mesto)

כיכר ואצלב (Václavské námestí) מהווה את ליבה של העיר החדשה בפראג. הכיכר, שהחלה את דרכה במאה ה-14 כשוק סוסים, היוותה במהלך השנים מקום לכינוס הפגנות. בין היתר, שמשה להפגנה שהביאה ב-1989 ל"מהפיכת הקטיפה", שבמסגרתה הופל השלטון הקומוניסטי במדינה.

בימים רגועים יותר, מהווה הכיכר מקום מפגש פופולרי לתושבי העיר, שכן בסביבתה ניתן למצוא שפע של מלונות, מסעדות, חנויות ומקומות בילוי. פסל הברונזה של ואצלב הקדוש והמבנה המרשים של המוזיאון הלאומי (אתר אינטרנט: www.nm.cz), הניצבים בתחילת הכיכר, הם שניים מסמליה המוכרים של הכיכר. מי שמעוניין לבקר במוזיאון, המתעד את ההיסטוריה של צ'כיה ומציג יצירות של אמניה הגדולים, ייאלץ לחכות מספר שנים עד שהמבנה ייפתח מחדש לאחר השיפוצים. בינתיים תוכלו לבקר בשאר מבני המוזיאון הלאומי הפזורים בעיר.

בית העירייה (Obecní dům) – בית העירייה המפואר הוא מבנה הארט נובו המרשים ביותר בפראג וטובי האמנים של צ'כיה נטלו חלק במלאכת עיצובו. זהו קומפלקס של אולמות קונצרטים, בתי קפה ומסעדות, שאירח תערוכות, ועידות, נשפים וקונצרטים רבים לאורך השנים. בבניין זה הוכרז על הקמת הרפובליקה הצ'כית בשנת 1918 ובו התקיימו ישיבות המפלגה הקומוניסטית. חזית הבניין מקושטת במוזיאיקה צבעונית ומרשימה, העשוייה ביד אומן והנקראת "הומאז' לפראג". ניתן לבקר בבניין במסגרת סיורים מאורגנים שיוצאים מהמקום.

 • כתובת: nám. Republiky 5, 111 21
 • שעות הסיורים: לצפייה בשעות הסיורים המשתנות מדי יום, היכנסו לקישור הזה »
 • הגעה: קו המטרו הצהוב B, חשמלית מספר 4, 14, 26 לתחנת Namesti Republiky.
 • אתר אינטרנט: www.obecni-dum.cz

מגדל אבק השריפה (Prašná brána) הניצב בצמוד לבית העירייה ,שימש בעבר כאחד מתוך שלושה עשר שערי הכניסה לעיר העתיקה. גובהו של המגדל הוא 65 מטרים וכשהוקם, במאה ה-15, נודע בשם "המגדל החדש", שכן הוא נבנה בהתאמה למגדל הגשר של העיר העתיקה, שהוקם במאה שלפני. במאה ה-17 הוחלף שמו ל"מגדל אבק השריפה", על שם אבקת אבק השריפה שנהגו לאחסן בו. המגדל פתוח למבקרים ומוצגת בו תערוכה, המתעדת את ההיסטוריה של המבנה.

 • כתובת: Nám. Republiky
 • שעות פתיחה: אפריל-ספטמבר: 10:00-22:00, נובמבר-פברואר: 10:00-18:00, מרץ, נובמבר: 10:00-20:000.
 • הגעה: קו המטרו הצהוב B, טראם 4, 14, 26 לתחנת Namesti Republiky.

התיאטרון הלאומי (Národní divadlo) - הרעיון להקים תיאטרון לאומי צ'כי עלה במהלך העידן המהפכני של אמצע המאה ה-19. כאקט של גאווה לאומית, החלו להגיע תרומות מכל שכבות ומעמדות החברה ובשנת 1868 הונחו היסודות הראשונים להקמתו. ב-1881 כילתה שריפה את רובו של המבנה והשנתיים שלאחר מכן הוקדשו לשיקומו, שמומן גם הוא על ידי תרומות הציבור. עד היום נחשב התיאטרון למוסד התרבות החשוב במדינה.

 • כתובת: Národní trída 2
 • הגעה: טראם 6, 9, 18, 19, 21, 22 לתחנת Narodni Divadlo
 • אתר אינטרנט: www.narodni-divadlo.cz


 למה לשלם יותר על אטרקציות בפראג? 

והנה 10 דברים שחייבות לראות בפראג:
 

יעדי הכתבה

מקומות ונותני שירות שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פראג

אטרקציות בפראג

מלונות ומקומות לינה בפראג

מדריכים ונותני שירות בפראג

נהגים בפראג

הזמנת חופשה לפראג

טיסות לפראג

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

חופשה של פעם בחיים

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי